Grote vooruitgang bij de industriële produktie in de E.E.G.-landen Oprichting E.E.G. zou leiden tot dollardiscriminatie Emissie N.R.C. Welvaartsverschillen moeten worden teruggebracht Inschrijving Amstel Brouwerij op 8 april SCHEEPVAARTBERICHTEN De beurs compleet Conferentie van Parijs geeft geen toenadering DONDERDAG 31 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Vreemde verklaring van Macmillan Engeland zou troepen in Duitsland moeten beperken Conv. obligaties5 a pari250 Hagemeyer 20 (15 Victoria onv. div. Industrieële Mij. 10 (9 Wernink's Beton 9 (8 Stoomspinnerij Twenthe onv. div. Voorkom en bestrijd voorjaarsmoeheid met 10 vitaminen -f 12 MINERALEN N.V. PHILIPS-DUPHAR De „zes" en de „zeven" Min. Luns terug van handelsbesprekingen IR. OTTEN OVER ONTWIKKELINGSLANDEN De Engelse premier, H. Macmillan, heeft naar verluidt tegenover Amerikaanse ambtenaren verklaard, dat Engeland misschien gedwongen zou worden weer over te gaan tot een politiek van discriminatie tegenover goederen uit het dollargebied. Volgens Amerikaanse kringen bracht hij deze mogelijkheid naar voren bij de be spreking van economische handelsontwikkelingen in Europa met de leiders van de Amerikaanse regering. Macmillan zou openhartig gesproken hebben en de Engelse zienswijze uiteen hebben gezet over de E.E.G. en de economische en politieke ge volgen daarvan. In het bijzonder noemde hy volgens de ambtenaren de mogelijkheid, dat Engeland zijn uitgaven voor het handhaven van zijn troepen in West-Duitsland zou moeten verlagen en ook dat Engeland misschien contingenten zou moeten gaan vaststellen voor goederen, die met dollars betaald moeten worden. De premier zou verder verklaard hebben, dat de politiek van de E.E.G. voor Engeland een deviezcnverlies zou kunnen veroorzaken van 100 a 200 miljoen pond-sterling. Advertentie In Londen worden de door de Washing ton Post aan premier Macmillan toege schreven uitlatingen tegenover president Eisenhower inzake de E.E.G. als „wilde fantasie" gekenmerkt. Het stuk schijn te zijn ingegeven door een eveneens onjuist bericht van het Amerikaanse persbureau Associated Press, maar aangezien de Brit se ambassade in Washington daarop reeds heeft gereageerd en Macmillan zich gis- geravond nog in Washington bevond, kon men in officiële kringen in Londen hier over weinig meer toevoegen. Gewacht zal moeten worden totdat Macmillan in Lon den terug is, waar hij vanmiddag werd verwacht. Indien hij een nadere ophelde ring zou willen geven, tenzij hij dat mis schien nog voor zijn vertrek uit Amerika doet. Al eerder werd in de Verenigde Sta ten als mogelijkheid geopperd, dat de ver klaring in de Washington Post niets min der dan een door Macmillan zelf geïnspi reerd lek zou zijn geweest, dat er een ra- dikaal verschil van mening over de Euro pese economische vraagstukken tussen hem en de president zou hebben bestaan en dat Macmillan ten einde raad bij wijze van schoktaktiek de Washington Post het verhaal heeft laten influisteren als een tot de J/erenigde Staten gerichte waarschu wing zich niet te mengen in interne Euro pese politieke en economische aangele genheden. Dit alles vat men in Londen met de nodige korreltjes zout op. De ge- dachtenwisseling tussen Macmillan en Eisenhower zou slechts een algemeen ka rakter hebben gedragen en het - wordt daarom onwaarschijnlijk geacht dat het vi-aagstuk op een manier zou zijn behan deld welke tot enig conflict aanleiding zou hebben gegeven. Wat echter voor de hand ligt is dat Macmillan de vrees heeft uit gesproken, dat economische onenigheid in Europa tussen de zes en de zeven politiek ernstige gevolgen met zich zou kunnen meebrengen, welke juist Macmil lan, die een van de voorvechters van de Europese eenheid is geweest,zij het op Blijkens het verschenen prospectus van de reeds aangekondigde uitgifte van een in niet-royeerbare certificaten van aan delen converteerbare obligatielening der Nieuwe Rotterdamsche Courant n.v. is de datum van inschrijving op vrijdag 8 april en begint de claimhande! ter beurze op donderdag 31 maart a.s. De inschrijving (by de Amsterdamsche Bank) zal zijn op nominaal 1 miljoen vijf percent 20-jarige converteerbare obligaties, elk groot nomi naal 250 tegen 100 percent. Uitsluitend voor houders van claims. Hierbij hebben houders van claims wan nominaal 750 aandelen recht op inschrij ving op nominaal 500 obligaties. Offi ciële beursnotering zal worden aange vraagd. Het geplaatste en volgestorte kapi taal is nu 1,6 miljoen, deel uitmakend van het maatschappelijk kapitaal van 3 miljoen. Het recht wordt voorbehouden te allen tijde tot vervroegde gedeeltelijke of ge hele aflossing der lening over te gaan, voor het eerst op 1 mei 1962. Geschiedt de aflossing tussen 1 mei 1962 en 1 mei 1964 dan tegen een koers van 102 percent, tus sen 1 mei 1964 en 1 mei 1966 tegen 101 per cent, daarna a pari. Vanaf 1 mei 1982 tot 1 mei 1967 hebben de obligatiehouders het recht twee obligaties van elk nominaal f 250 te convertex-en in een niet-royeer- baar certificaat van een aandeel van nomi naal 250. Het prospectus bevat bijzonderheden van het bedrijf, zoals die reeds in het medio maart verschenen jaai-veislag zijn vermeld. In de bestuursvergadering van Hage- meyer en Co's Handelmaatschappij n.v. is besloten, zo deelt de directie mede, het dividend over het boekjaar 1959 vast te stellen op twintig percent (vijftien per cent). De n.v. Biscuit- en Chocoladefabriek Victoi-ia n.v. te Doi'drecht stelt voor het dividend over 1959 op onvei'anderd acht percent te bepalen. De n.v. Industriële Maatschappij te Bus- sum stelt voor het dividend over 1959 te bepalen op tien percent, waarvan naar keuze vijf percent in aandelen of con tanten. (Over 1958 werd negen percent dividend uitgekeei-d, waarvan vier percent naar keuze in aandelen). De n.v. Wernink's Beton Maatschappij te Leiden stelt voor over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van 9 percent (vorig jaar 8 percent). De n.v. Stoomspinnerij Twenthe Twen te Almelo stelt voor het dividend over bet boekjaar 1959 vast te stelen op tien percent in contanten (over 1958 werd even eens tien pei'cenf uitgekeerd, waarvan vijf percent in aandelen). een lossere manier dan de zes deze zien ten zeerste zou betreuren. Wat Macmillan waarschijnlijk heeft gedaan is een voor Europese oren welhaast ovei-bodige maar voor Amerika misschien nog nuttige waar schuwing, dat alles gericht dient te zijn op ovei'bi-ugging van de kloof tussen de zes en de zeven. Het is mogelijk dat men in Amerika meer dan hier geneigd is om de zes en de zeven als absolute tegen stellingen te zien, terwijl zeker de Britten de zeven als een tussenoplossing hebben beschouwd met het doel langs een omweg de voorlopig mislukte Europese Vrijhan delszone tot stand te brengen. Als er ie mand is die overtuigd is van de noodzaak van brits-amerikaanse eenheid, dan is het Macmillan Hij zal zekei niet op een ontactische manier die eenheid in gevaar willen bi-engen, maar nu de bal op de een of andere manier aan het rollen is ge raakt, is Macmillan do enige die uit de doeken kan doen of er iets gebeurd is en zo ja. wat of het is geweest. In Londen kon men vannacht alleen nog maar gissen. De Britse bezwaren richten zich op het ogenblik in de eerste plaats tegen het plan van prof. Hallstein om de Eui-o- mai'kt te versnellen. Engeland is name lijk uiters bevreesd voor een breuk op handelsgebied tussen de zes en de rest, welke reeds over drie maanden een feit zou worden indien Hallsteins voorstel door de zes wordt aanvaard. De Britten beschouwen de Amerikaanse steun voor Hallsteins plan hoogst onfor tuinlijk, zo meldt het Londense dagblad „Financial Times" uit New York. Uitvoe ring van het plan zou onmiddellijk een zware slag voor Engeland betekenen. Van Britse zijde heeft men Washington blijk- baaY tevens gewaarschuwd dat de Vere nigde Staten eveneens van de economi sche achterstelling door de zes zullen te lijden hebben. Men heeft dit gedaan om de Amerikanen die zulk een geestdrift to nen voor de politieke voordelen van de Euromax-kt duidelijk te maken dat deze in belangrijke mate teniet zullen worden ge daan door de vervreemding van Enge land en andex-e landen welke niet tot de zes behoi'en van de rest van Eui'opa. Dit is de interpretatie van de officiële verkla ring van de Britse ambassade in Washing ton. dat Macmillans uitlatingen tegenover Hertèr en Dillon onjuist zouden zijn weer gegeven. Maar er kan nauwelijks twijfel over bestaan dat Macmillan, hoewel zon der de aan hem toegeschreven dreige menten te gebruiken, op onomwonden wij ze over het Europese handelspi-obleem heeft gesproken. dohvfral Nagekomen scheepvaartberlchten Tyne 30 t.h.v. St. Albartshead verw. n. „Magrix". Willemstad 30 v. Port of Spain n. Barbados. Witmarsum 30 te Savannah. Wcensdrecht 1/4 te Puerto La Cruz verwacht. Wonogiri 30 v. Singapore n. Bangkok. .Wonorato 30 v. Chalna n. Calcutta. Wonosari 31 v. Kuwait n. Khorramshahr. Wonosobo 30 v. Penang n. Colombo. Zafra 30 v. Vlissingen rede op proefvaart. Zonnewijk 31 te Tampico. Zuiderkerk 30 te Nacala. Zwijndrecht 1/4 te Yulin verwacht. KLEINE VAART Admiralengracht 30 te Varne n. Bilbao. Alcetas 30 te Sandettie n. Rotterdam. Ank T 28 v. Londen n. Malaga. Bab T 30 20 m. n.o. Ile de Bas n. Rouen. Bloemgracht 29 te Grangemouth. Elsa 29 v. Bayonne te Londen. Julia Mary 30 te Kp. Roca n. Leixous. Kaap Falga 28 v. Aalborg n. Vestervik. Nero 31 v. La Pallice te Amsterdam verwacht. Strabo 29 v. Kopenhagen n. Aalborg. Thaletas 29 te Napels n. Livorno. Tilly 27 v. Casablanca te Caronte. Twee Gebroeders 29 v. Barcelona n. Tarragona. Westerdok 30 10 m. n.o. Lynwell n. Boston. De Atlantische handelsconferentie die de achttien landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, Amerika. Canada en een speciale delegatie van de Euromarktcommissie de afgelopen twee dagen in Parijs gehouden hebben, heeft geen toenadering gebracht tussen de twee Europese handelsblokken, Euromarkt en Eva (Europese Vrijhan delsassociatie). £en tegenvaller voor de EVA-landen was, dat de volgende Atlantische confe rentie gehouden zal worden op 24 mei in plaats van, zoals zij gewild hadden, voor 9 mei, de dag waarop de Ministerraad van de Euromarkt zal vergaderen over professor Hallstein's plan voor een ver snelde uitvoering van het Euromarktplan en het waarschijnlijk zal aannemen. Uit tegemoetkoming tegenover de EVA- landen werd echter ook bepaald, dat de Nederlandse minister Luns, die voorzitter was van de huidige conferentie, „zo no dig" eerder een bijeenkomst mag uit schrijven. Op vooi'stel van Amerika werd verder opdracht gegeven aan het confe rentiesecretariaat, geleid door de Frans man Jean Royex\ assistent-secretaris van het GATT (Algemene Overeenkomst be treffende Handel en Tarieven), tot het verzamelen van alle mogelijke inlichtin gen over de mogelijke resultaten van de tarievenpolitiek die Euromai-kt en EVA willen gaan voex-en en alle regeringen te voorzien van alle gewenste informatie op dit gebied. Op verzoek van Engeland werd verder ook bepaald, dat het secretariaat dit onderzoek moet hebben beëindigd te gen eind april, dus vóór de gevreesde bij eenkomst van de Ministerraad van de Euromarkt op 9 mei. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns is gistex-en op Schip hol met het vliegtuig van de Finnair uit Parijs teruggekeerd. De afgelopen dagen heeft de bewindsman in de Franse hoofd stad de besprekingen geleid over de West- europese handelsproblemen. Minister Luns noemde de stemming die tijdens de conferentie heerste erg plezierig. De vele problemen met betrekking tot de West- Europese handel zullen thans in afzonder lijke commissies verder woi-den bestu deerd. „Het komt my voor, dat in onze wereld slechts vrede en vrijheid zullen kunnen heersen, indien men er in slaagt door verhoging van het levenspeil in de ontwikke lingslanden de bestaande welvaartsverschillen tot aanvaardbare proporties terug te brengen", aldus de president van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken, ir. P. F. S. Ottcn. In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders waar hy een rede hield over verbreiding van welvaart over de wereld. De vryheid in de wereld, aldus ir. Otten, is er in hoge mate mede gediend dat de westerse industrielanden er door een positief beleid ten aanzien van de ontwikkelings gebieden toe bijdragen, dat deze ondanks de bestaande politieke tegenstellingen tussen oost en west zich zelve kunnen zyn en blyven. Ir. Otten constateerde, dat de naoorlogse welvaart zich opnieuw, en zelfs in sterkere mate dan vóór de oorlog, geconcentreerd heeft in het betrekkelijk kleine geïndustrialiseerde deel van de wereld, en dat dit in schrille tegenstelling staat tot het uit materieel oogpunt vaak uitzonderlijk lage levenspeil in vele ontwikkelingslanden. Op de basis van 1953 100 heeft het Statistisch Bureau van de Europese Gemeen schappen de indexcijfers voor de industriële produktie in 1959 in de landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) gepubliceerd. In 1959 heeft de industriële produktie een stand bereikt van 158. Voor Groot-Brittannië ligt het vergelijkbare cijfer op 120 en voor de Verenigde Staten op 111, voor welk laatste cijfer het gemid delde van de eerste tien maanden is genomen. Per land van de Gemeenschap zijn de indices als volgt: Bondsrepubliek Duitsland 166; Italië 160; Frankrijk 158; Nederland 144; België 119 en Luxemburg 126. Per tak van industrie zijn de indexcijfers als volgt (1953 100): Bondsrepubliek Duitsland Frankrijk Italië Nedex-land België Luxemburg 1. mijnbouw, 2. verwei-kende industrie (a) met uitzondering van voedings- en genot middelen, 3. textielindustrie, 4. papierindustrie, 5. ledex-industrie, 6. chemische in dustrie, 7. metaalverwerkende industrie, 8. voedings- en genotmiddelen. 1 2(a) 3 4 5 6 7 8 115 171 125 151 118 192 190 145 126 160 109 170 105 221 170 171 163 115 156 140 204 155 135 113 145 113 144 146 165 79 129 112 149 97 132 115 89 130 60 86 114 171 Een vei-heugend verschijnsel achtte hij het dat men zich steeds beter realiseert, dat het in het belang is van de gehele mensheid te streven naar een verbreiding van de welvaart over de wereld. Dit sti'e- ven mag ook het bedrijfsleven niet onver schillig laten. Belangen stemmen overeen Ir. Otten meende overeenstemming te kunnen constateren tussen de economische belangen van de ontwikkelingslanden enerzijds en die van de westerse industrie landen en de ondernemers anderzijds. De belangen van de ontwikkelingsgebie den en de industrielanden beide zijn zeer gediend met een op internationale arbeids verdeling gebaseerd intensief en geva rieerd ruilverkeer. Hierin schuilt de beste waarborg voor de gewenste toeneming en vex-breiding van de welvaart over de we reld. Te constateren valt dat niet alleen vóór de oorlog maar ook weer daax-na een stroom van kapitaal en kennis uit parti culiere bron naar de ontwikkelingslanden vloeide. Als men in deze richting wil koex-sen en het particuliere aandeel in de kapitaalstroom handhaven, moet men zich wel realiseren, dat ook een verdubbeling van de pai'ticuliere investeringen in de ontwikkelingslanden wordt vereist. Ook hier dient echter het investeringsbeleid economisch verantwoord te zijn. Dit be leid zal moeten zijn gericht op het ver krijgen van een redelijke beloning. De rendabiliteit Met de vestiging van bedrijven in ont wikkelingsgebieden, waarvan men moet verwachten dat ze duurzaam noodlijdend zullen zijn, is geen enkel belang gediend. Een zinvolle bijdrage tot de economische ontwikkeling is bovendien slechts gewaar borgd, indien de investeringen passen in de sociaal-economische structuur van de betrokken landen. Dit beginsel vormt te recht de leidraad voor het internationale streven, dat er op is gericht de ontwikke lingsgebieden tot economische bloei te brengen. Ir. Otten vi-oeg zich vervolgens af op welke wijze Philips tot de economische ontplooiing van de ontwikkelingsgebieden bijdraagt. Hij stelde voorop dat vele van de Philips produkten er zich toe lenen in dit opzicht een functie le vervullen en noemde daarvan enkele typische voor beelden. Van wezenlijk belang voor het welslagen van een buitenlands bedrijf in een ontwikkelingsland is, dat krachten van het land zelf daarin ook verantwoordelijke functies vervullen. Hieraan wordt door Philips steeds de nodige aandacht besteed. Thans reeds wordt een aanmerkelijk per centage van de hogere functies door na tionale krachten vexwuld. Daax-na stond ir. Otten stil bij de han delspolitieke vraagstukken, die met de economische gi'oei van de ontwikkelings landen onvex-brekelijk zijn verbonden. „In dien wij een zo efficiënt mogelijk gebruik van de produktieve krachten in de wereld nastx-even, dan betekent dit in de eerste plaats dat aan de opkomende industrie van de jonge landen een eerlijke kans moet worden geboden om haar produkten te exporteren". „Als wij de uitvoer zouden belemmex-en uit landen waar de lonen laag zijn, zou immers het probleem van de grote welvaartsverschillen nooit tot op lossing komen". Spreker betoogde dat lage lonen en lage produktiekosten niet identiek behoeven te zijn. De kosten immers worden mede be paald door de produktiviteit. Twee oplossingen Spx-eker zag twee mogelijkheden om tot een oplossing van het probleem te komen. Allereerst denkt hij aan de mogelijkheid om daar, waar in de industrielanden nog restricties ten aanzien van de invoer uit de ontwikkelingslanden bestaan, deze niet abrupt maar geleidelijk op te heffen. Daarnaast betoogde hij dat de westerse industrie door middel van mogelijkheden tot investering in de ontwikkelingslanden en door de samenwerking met plaatselijke producenten, deel kan hebben in de aldaar opkomende nijverheid. Blijkens het gisteren verschenen pros pectus van de reeds aangekondigde uit gifte van nominaal 3.720.000 (niet royeer- bare certificaten van) gewone aandelen tegen 100 percent, uitsluitend voor houders van claims in de verhouding van 2 oude aandelen op 1 nieuw aandeel, zal de in schrijving zijn op vrijdag 8 april (bij een consortium onder leiding van de Amster damsche Bank). De claimhandel zal be ginnen op vrijdag 1 april. Officiële beurs notering zal worden aangevraagd. Het prospectus zegt dat de Nederlandse brouwindustrie de grootste exporteur is op de wereldbiermarkt. Ondanks zware concuiTentie is het de Amstel brouwerij in vele landen gelukt haar positie te ver stevigen. Met de gi-oei van de omzetten hebben zxch de resultaten in gunstige richting bewogen. Over het doel van de emissie zegt de directie: Belangrijke in vesteringen zullen nodig zijn voor een ver dere vei-groting van de capaciteit der brouwerij. Deze bedragen zullen de moge lijkheid van zelffinanciering overtreffen. Rekening houdende met de reeds ter be schikking staande middelen vertrouwt de directie de voor de eerste tijd voorgeno men investeringen te kunnen financieren met de opbrengst van deze emissie. Het netto x-esultaat van 1959 was niet on belangrijk hoger dan van 1958. De bruto winst steeg van 8,7 tot 9,8 miljoen en de netto winst van 1,9 tot 3,0 miljoen, in het thans lopende jaar ontwikkeit de omzet zich bevx-edigend. Aagtckerk 30 v. Bremen n. Hamburg Arlsdi.ik 30 555 m. o.z.o. Socoira n. Djibouti. Abbedijk 30 v. Antwerpen n. Rotterdam. Abida verin. 1/4 v. Stanlow n. Rotterdam. Achilles 1/4 te Valparaiso. acila 5/4 in Panamakanaal verw. n. Curagao. Acmaea 31 te Harburg verwacht. Adonis 31 te Maracaibo. Aegis 30 te Amsterdam n. West-Indië. Agamemnon 30 v. Georgetown n. Paramaribo. Akkrumdijk 30 v. San Francisco n. Portland. Albireo 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Alblasserdijk 30 600 m. w.z.w. Azoren n. Havana. Alca 30 v. Georgetown n. Montreal. Alchiba 30 te Rotterdam verwacht. Alcor pass. 30 Port. Sudan n. Aden. Aldabi 30 220 m. n.o. Madeira n. Las Palmas. Alioth 31 te Ummsaid verwacht. Alkaid 30 v. Genua n. Port Said. Alkes 30 te Cristobal verwacht. Almdijk 30 100 m. w. Landsena n. Le Havre. Almkerk 30 50 m. o.z.o. Albany n. Adelaide. Alphard 2/4 te Amsterdam verwacht. Alpheral 30 v. Rio de Janeiro, 31 te Santos verw. Amalie B 30 570 m. n.w. Minicoy n. Chittagong. Ameland 30 240 m. n.o. Finisterer n. Curagao. Ammon 30 te La Guaira verwacht. Ampcnan 30 100 m. o. Malta n. Halifax. Amstellaan 30 280 m. w.n.w. Cocos cil. n. Karachi. Area 30 580 m. n.o. Paramaribo n. Buenos Aires. Arcndskerk pass. 30 Ouessant n. Marseille. Ares 30 te Le Havre n. Antwerpen. Argos 30 250 m. o.z.o. Malta n. Tel Aviv. Arnedijk 30 te Le Havre. Asmidiske 30 230 m o.z.o. Sable eil. n. Hampt. R. Asterope 30 200 m. z. Kp. Race n. Hampt. Roads. Astrid Naess 30 400 m. z.w. Flores n. Carlpito. Attis 29 920 m. w. Kp. Verde n. Paramaribo. Atys 31 v. Kaap Verdische eilanden n. Dakar. Averdijk 30 te Hamburg. Bali 30 25 m. n. Kp. Finisterre n. Port Said. Balong 29 v. Chalna n. Calcutta. Banggai 30 15 m. n. Bizerta n. Lissabon. Bantam 30 te Cebu. Bengkalis 30 26 m. z. Kreta n. Napels. Beninkust 30 v. Bordeaux n. Dakar. Bennekom 30 400 m. z.w. Azoren n. Amsterdam Bintang 30 te Shat Al Arab. Bonita 31 te Puerto Barrios. Borneo 31 te Biak. Breda 30 te Amsterdam n. West-Indië. Bussum 30 55 m. n. Ouessant n. Caribbean. Byklefjell 31 te Le Havre verwacht v. St. John. Caltex Arnhem 1/4 te Rotterdam verwacht. Caltex Eindhoven pass. 30 Kp. Bon n. Rotterdam Caltex Leiden 30 110 m. n.n.w. Perim n. Suez. Caltex Pernis 30 te Abadan. Caltex Rotterdam 30 v. Bahrein n. Rastanura. Calt. The Hague 30 250 m. w. Bombay n. Madras Camerounkust 29 v. Freetown n. Amsterdam. Camitia 30 te Stanlow. Casamance 30 tc Cacn. Castor 30 te Hamburg verwacht. Celebes 30 340 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. Ceronia 3/4 te Singapore verwacht. Ctnulia 29 te Rotterdam (dokken). C.leodora 3/4 te Lyttleton verwacht. Concepcion 29 60 m. n.o. Vitoria n. Rotterdam. C'ongokust 30 te Takoradi. Cradle of Liberty 8/4 te Philadelphia verwacht. Crania 1/4 te Hamburgv erwacht. Dahomeykust 31 te Pointe Noire verwacht. Dalerdijk 30 200 m. n.n.w. Aruba n. Londen. Dilcma 30 270 m. w. Ouessant n. Curagao. Dinteldijk 30 450 m. z.z.w. Bermuda n. Cristobal. Diogenes 31 te Callao. Dongedijk 30 dw. Manzanillo n. Curagao. Dorestad 30 te Dakar. Doris 31 te Willemstad. Duivendrecht 30 te Antwerpen. Eemdijk 30 v. Rotterdam, 31 te Bremen. Eenhoorn 30 48 m. z.o. Balearen n. Gandia. Eos 30 v. Latakia n. Eskcnderun. Esso Nederland 30 15 m. n. Perim n. Fawley. Forest Hill pass. 30 Straat Ormoesz n. Suez. Fiavizo 30 50 m. o.z.o. Malaga n Kanarische cil. Gaasterkerk 30 90 m. n.o. zp. Formosa n. Singap. Garoet 31 te Singapore. Geestland 30 te Rotterdam. Giessenkerk pass. 30 Guardafui n. Penang. Groote Beer 31 v. Melbourne n. Sydney. Guineekust 30 v. Lagos n. Douala. Haarlem 30 v. Ciudad Trujillo n. Kingston. Hathor 29 te Alexandrië n. Beyrouth. Heelsum 30 n. Panama. Helena 30 750 m. n.o. Flores n. Bridgetown. Helicon 29 v. Puerto Cabcllo n. Port of Spain Rera 30 1000 m. z.w. Fayal n. Bremen. Hersilia 30 v. Port Au Prince n. Santiago Hispania 30 v. Glasgow n. Huelva. Holendrecht 31 te Zeebruge verwacht. Houtman 30 te Singapore. Iberia 31 te Rotterdam verwacht. Isis 29 950 m. z.w. Madeira n. Madeira. Ittersum 30 v. Hamburg n. Houston. Ivoorkust pass. 30 Dakar n. Antwerpen. Jagersfontein 30 v. Las Palmas n. Southami. Joh. v. Oldenbarnev. 30 v. Southampt. n. A'd. Kaap Hoorn 30 v. Punta Cardon n. St. Vinceni Kalinga 3/4 te Maracaibo verwacht. Kara 30 te Rotterdam verwacht (dokken). Karimata 30 te Bremen. Karossa 31 te Hollandia. Katelysia 5/4 te Las Palmas verwacht. Kelletia 1/4 te Shellhaven. Kellia 30 135 m. n.n.o. Natal n. Buenos Aires Kermin 2/4 te Fremantle verwacht. Khasiella 10/4 te Accra verwacht. Kinderdijk 30 300 m. n. Flores n. Le Havre. Kloostcrdijk pas. 31 Vliss. n. Antw. n. Vera Cru ICopionella 31 te Curagao. Korenia 30 tc Salem verwacht. Krebsia 31 te Punta Cardon. Kreeft 30 v. Rotterdam n. Vigo. Kreon 31 te Georgetown. Kr.vptos 30 v. Stockholm n. Rotterdam. Kylix 31 te Bandar Mashur. Larenberg 30 210 in. n.w. Finisterre n. Rotterdam. Lekkerkerk 30 20 m. w.z.w. Lissabon n. Pt. Said. Lelykerk pass. 31 Kp. Bon n. Antwerpen. Lib. Bell 30 750 m. z.z.w. K. Verd. cil. n. Ph.delph. Lutterkerk pass. 30 Ouesant n. Rotterdam. Maas 30 7 m. n.o. Dungeness n. Tripolis. Maasdam 30 te New York verwacht. Maashaven 30 130 m. z.z.w. Las Palmas n Dakar. Maaslloyd 30 25 m. n. Malta n. Port Said. Maureen 30 v. Rotterdam n. Penzacola. Medon 30 tc Kp. Haitien v. Port Au Prince. Mentor 30 v. Punta Cardon n. Port of Spain. Minos 30 v. Rotterdam n. Abö. Mississippilloyd 30 270 m. w.z.w. Guam n. Balboa. Moordrecht 30 33 m. n. Phil.ville n. Philadelphia. Munttoren 30 175 m. o. Rio de Janeiro n. B. Aires. Musilloyd 30 te Boston verwacht. Naess Commander 30 140 m. o. Malta n. Banias. Naess Lion pass. 30 Gibraltar n. Finisterre. Neder-Eems 31 te Bangkok. Neder-Waal 26 te Amsterdam. Neder-Weser pass. 30 Santa Maria n. Genua. Nestor 30 160 m. z.w. San Miguel n. Amsterdam. Neverita 30 50 m. w. Martinique n. Las Palmas. Nieuw Amsterdam 30 v. Kingston n. Curagao. Noordwijk 30 60 m. z. Freetown n. Las Palmas. Notos 29 dw. Villano n. Antwerpen. Nijkerk 30 26 m. n. Formosa n. Moji. Obcron 30 te Willemstad v. Paramaribo. Oranje 31 te Singapore. Oranje Nassau 30 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad 30 te Funchal. Orestes 30 v. Puerto Barrios n. Cardenas. Ossendrecht 30 120 m. n.o. Oran n. Emden. Overijssel 30 930 m. o.z.o. Diego Garcia n. Aden. Papendrecht 30 100 m. o. Gibraltar n. Novorossisk. Pendrecht 10/4 te Bremen verwacht. Peperkust 30 te Amsterdam. Philine 3/4 te Thameshaven verwacht. Philippia 30 50 m. z.w. Ouessant n. Banias. Pieter S 31 te Dordrecht. Prins Alexander 31 te Sevilla verwacht. Prins Casimir 30 60 m. z.w. Lisabon n. Gandia. Prins der Nederlanden 30 te Puerto Limon. Prins Frederik Hendrik 30 te Antw. v. Rotterdam. Prins Fred. Willem pass. 30 Gravesend n. Londen. Pr. Joh. Will. Friso 30 670 m. w. L'end n. Montreal. Prins Willem George Frederik pass. 30 Gibraltar naar Antwerpen. Prins Willem II 31 v. Rotterdam. Prins Willem III 30 60 m. z.z.w. Ouess. n. R'dam. Prins Willem V 31 te Malaga. Frinses Irene 30 te Hamburg. Prcv.singel 30 900 m. w.z.w. Madeira n. Venetië. Purmerend 31 te Abadan verwacht. P>gmalion pass. 30 Gibraltar n. Rotterdam. Randfontein 30 v. Durban n. Lorenco Marques. Rempang 30 te Rotterdam. Reza Shah The Great 30 dw. Kaap Sint Vincent naar Thameshaven. Ridderkerk 30 v. Port Said n. Rotterdam. Riouw 30 600 m. n.n.w. Diego Garcia n. Fremantle. Koepat 30 te Baltimore verwacht. Rossum 30 370 m. z.z.w. Las Palmas n. Rotterdam. Rotterdam 31 te Athene. Rotti 30 v. San Francisco n. Singapore. Rijndam 30 v. Rotterdam n. New York. Salatiga 31 te Dubai. Samarinda 30 dw. Acapulco n. Panama. Sanana 30 v. Singapore n. Phnompenh. Sarangan 30 740 m. o. Bermuda n. New York. Scherpendrecht 30 te Istanbul verwacht. Sehie 31 te Patras. Senegalkust 30 60 m. n.n.w. Kp. Blanco n. R'dam. Sisoe 31 tc Patani. Sibigo 31 dw. Cairns n. Sydney. Soestdijk 30 100 m. w.z.w. Scillys n. New York. Solon 29 v. Curagao n. Maracaibo. Sommelsdijk 30 500 m. n. Azoren n. Antwerpen. Stad Breda 30 100 m. n.n.w. Kp. Blanc n. Dakar. Stad Delft 30 700 m. o.z.o. Landsend n. N. York. Stad Gouda 31 te IJmuiden verwocht v. Bona. Stad Maassluis 30 300 m. n.w. Dakar n. IJmuiden. Stad Rotterdam 31 dw. Dungeness n. Genua. Stad Schiedam 30 v. Terneuzen n. Narvik. Stanvac Djirak 31 te Sungeigerong. Stanvac Lirik 30 v. Saigon n. Sungeigerong. Stanvac Selo 31 in Slraa tRiouw n. Singapore. Stanvac Talangakar 30 in monding Siakrivier n. Tandjong Uban. Statendam 30 v. New York n. San Juan. Steenwijk 30 300 m. w.z.w. Curagao n. Curagao. Steven 30 te Las Palmas. Straat Bali 29 v. Rio de Janeiro n. Santos. Straat Clarence 30 v. Colombo n. Bombayè. Straat Cook 30 v. Adelaide n. Fremantle. Strat Lombok 30 720 m. v. Reunion n. Melbourne Straat Mozambique 30 v. Nagoya te Kobe. Straat Singapore 30 te Sydney. Sunetta 2/4 te Lyttleton verwacht. Tabinta 30 100 m. o. Dondrahead n. Aden. Tahama 31 te Punta Cardon verwacht. Tamara 30 30 m. n.w. Trinidad n. New York Tamo 30 70 m. z.w. Las Palmas n. Takoradi Taria 30 60 m. dw. Muscat n. Singapore. Tero 30 40 m. w. Finisterer n. Antwerpen. Thelidomus 30 te Cardon. Tibia 30 v. Calcutta n. Abadan. Tjibantjet 31 te Port Swettenham. Tjibodas 31 te East-London. Tjiluwah 30 180 m. o.z.o. Saigon n. Hongkong Tjimanuk 30 te Brisbane. Tjipanas 31 te Singapore. Tomocyclus 31 te Thameshaven. Van der Hagen 30 dw. Hue n. Hongkong. Van Heemskerk 30 te Singapore. Van Linschoten 30 305 m. n.o. D. Suarez n. Singa Van Waerwijck 31 te Manilla. Vasum 1/4 te Algiers verwacht (bunkeren). Vivipara 30 te Cobh verwacht. Vlieland pass. 31 Straat Ormoesz n. Abadan. Vlist 31 v. Amsterdam n. Hampton Roads. W. Alton Jones 30 180 m. o. Beira n. Philadelp1' Waterland 30 te Amsterdam. Waterman 30 340 m. z.o. Kp. Race n. Halifax. Westerdam 30 550 m. o. Kp Race n. Rotterdam. Westertoren 30 450 m. n.o. Sombrero n. Maracaib< Wieldrecht 31 te Amuaybay. Willem Ruys 30 v. Colombo n. Singapore. Zwakke markt Zonder de steun van buitenlandse koop orders was het Damrak gisteren voor de internationale waarden aan de zwakke kant. De handel was zeer rustig, doch de verkooporders hadden de overhand. In het verdere beursverloop trokken de koersen over vrijwel de gehele linie een weinig aan waardoor de verliezen iets werden ge reduceerd. AKU steeg van 470% tot 471V2, Philips van 845 tot 846Unilever op 752 circa zeven punten lager. Kon. Olie op 160.40 circa 1.60 in x-eactie. Hoogovens een paar punten lager op 596 en claims circa 4.— lager op 285.—. Aandelen Batenburg hoger. Hagemeijer eveneens hoger. Lettergieterij „Amster dam" kreeg een tien punten lagere advies prijs. Prolongatie 3% percent. (ANP). Boe- ke Huidekoper van 159 3/4 op 159V2, Figée van 181 Vz op 182, Van Waveren van 105 op 104. VERHANDELDE FONDSEN 29 maart 30 maart Totaal 441 462 Hoger 177 (40.1%) 135 (29.2%) Lager 166(37.6%) 212(45.9%) Gelijk 98(22.3%) 115(24.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. A.K.U468—470 g.l. Kon. Olie 158.30—159.50 Philips 844850 g.l. Unilever 756760 g.L Hoogovens claims 283—285 VOORBEURS VAN HEDEN. lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U466—469 466 Kon. Olie158.00—158.50 158.70 Philips 842—844% 844 Unilever 751% g.b.—1755 753 Hoogovens 588589 Claims H'ovens 280 g.b.-281 284.00 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. VALT MEE Viel het Damrak gisteren over het al gemeen wat tegen, vandaag was bij ope ning juist het tegenovergestelde het geval, vooral wanneer men Iet op de buitenland se beurzen, die geen enkele steun boden. Londen was onzeker en flauw voor Zuid- afrikaanse waarden. Wall Street was gis teren ongeanimeerd en Westduitse beurzen merendeels flauwer geopend. Op de voor beurs liep het koerspeil dan ook vrij sterk terug, maar vanmiddag kon bij opening de schade voor het grootste deel worden in gehaald. Kon. Olie vanmorgen 2 gedaald tot 158, maar herstel volgde vanmiddag tot 159,30. Hiermede kwam het fonds 1,50 op New York vooruit. Vanmiddag, nabeurs wordt het dividend bekendge maakt. Philips goed prijshoudend. Morgen wordt het stockdividend van 5 percent verhandeld. Unilever slechts weinig lager, maar A.K.U. zes punten in reactie. Hoog ovens opende prijshoudend en trok daarna enkele punten aan. Claims enkele guldens hoger op 288. De handel was tamelijk levendig. In de scheepvaartwaarden kwam weinig verandering. Cultuurwaarden handhaafden zich en trokken hier en daar iets aan. Staatsfondsen goed prijshoudend. Vorige slotkoers Advieskoers beden 13.45 u Amsterd. Bank 321% 321 Ned. Handel Mij. 254 254 Rotterd. Bank.... 275 275 Twentsche Bank. 264 265 A.K.U 470 465% Albert Heijn 370 550 550 Billiton Mij. II 353 352 Bols 517 Bührmann Papier 450 450 Deli-Mij 177.50 178.50 Dordtsche Olie 734% 730 Fokker 357 357 Heineken's 497 497 Hoogenbosch Sch. 239% 240 Hoogovens 596 598% H.V.A 159 158 Indola 412 410 420 421 K.L.M 108.40 108.50 Kon. Ned. Zout 697 697 Kon. Olie 160.10 159 Müller Nat. Bezit 417 417 Nederl. Ford 405 405 Ned. Gist- en Sp. 300 305 Ned. Kabelfabr... 435 435 Philips Gem. Bez. 846 849 Philips Pref 295 295 A'dam Rubber. 114 115 Sikkens Lak 601 600 Stokvis R S 223 223 Thomassen Dr. 655 670 Unilever 754 754 Van Berkel's Pat. 301 301 Van Gelder Pap. 252 252 Van der Heem 226 226 Ver. Machinefabr. 215 215 Wessanen 264% 264 Wilton Feijenoord 210 210 Zwanenberg-Org. 538 540 Tnterunie 187.50 187.— 269.— 208.50 490.— 490.— Ver. Bezit v. 1894 113.50 113.50 H.A.L 140% 140% K.N.S.M 172% 171 N. Scheepv. Unie 146 145% Ommeren v 249 250 Stoomv. Mij. Ned. 172 172 Anaconda 52% 52 Kennecott Copper 80% 79% Aluminium Ltd.. 31% 31% Bethlehem Steel. 46% 46 U.S. Steel 54 80% Republic Steel 62% 62 American Motors 26% 26% General Motors.. 46% 46 Cities Service.... 44% 44 Shell Oil 73 71% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Alleen de elektronische en wat ver spreide speciale fondsen boden verzet aan de over het algemeen saaie stemming op de Newyorkse beurs gisteren. De handel bleef betrekkelijk gering. Het levendigst nog was de handel in elektronische fond sen als General Time (9 dollar), Texas Instrumenten (8) en Motorola (7). De nutsbedrijven ondervonden enige steun tegen slot, waardoor hun gemiddel de een fractie verbeterde. De sporen ble ven binnen nauwe grenzen. Oliewaarden, farmaceutica, tabakswaarden en verspreide vliegtuigen lagen gemakkelijker. 2.450.000 aandelen werden omgezet. In totaal werden 1.202 fondsen verhandeld, 397 hoger en 540 lager Het industriegemiddelde kwam van 620.35 op 619.94, dat van spoorwe gen van 145.20 op 144.87 en dat van open bare nutsbedrijven van 88.37 op 88.52. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21