Huurwet nu ook door de Eerste Kamer aanvaard HENSEN Hedenavond 9 uur: Nederland is in de minderheid TThTIMan'j PINDAKAAS Kort en bo Rustig met opklaringen V.V.D.-motie over de loonpolitiek SPIJKERBROEKEN DENIM Vechtpartij in de rechtszaal Vijf doden in het verkeer Arsenicum en oude kant Gelijke beloning voor mannen en vrouwen „Minister Beerman was slechte boodschapper" Duitsland schaft grens- documenten af Huurverhoging en deblokkering gaan morgen in natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Veroordeelde ging zijn bewakers te lijf Een TV-spel van Joseph Kesselring GENEVER DE LANDBOUW IN DE E.E.G. in kwaliteit de BAAS Dagblad „Suriname" Belastinginspecteur pleit voor ruime interpretatie der belastingwetten DvnutiHDAG 31 MAART 1960 De Eerste Kamer heeft gistermiddag na zeer uitvoerige debatten, het voorstel tot wijziging van de Huurwetverhoging met 35 tegen 17 stemmen aangenomen. Tegen stemden de leden van de P.v.d.A.-fractie en de enige aanwezige communist. Zonder hoofdelijke stemming, doch met aanteke ning, dat dezelfde leden geacht wensten te worden te hebben tegengestemd, werd het wetsontwerp tot opheffing van het Groot boek Woningverbetering (huurblokkering) aangenomen. Van socialistische zijde werd nog een poging ondernomen, de stemming uitgesteld te krijgen. Daartoe dienden mr. In 't Veld (P.v.d.A.) een voor stel van orde in, maar dat werd bij zitten en opstaan verworpen. De regering is er dus toch in geslaagd de huurwetten tijdig, d.w.z. vóór 1 april in het staatsblad te krijgen. In de ochtendvergadering had de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, de voorstellen uitvoerig verdedigd. Hierbij betoogde hij onder meer, dat de huurverhoging nodig is om de kloof tussen vraaghuren en kost prijzen te verkleinen, een kloof, die nog veel te groot is. De minister bestreed de opvatting van socialistische zijde, dat er geen concurren tie in de bouwmaterialen-industrie zou be staan. Hij ontkende ook, dat er geen con currentie in de aannemerswereld zou zijn. Mr. Van Aartsen gaf echter toe, spanning op de bouwmarkt tot stijging van de bouwprijzen leidt. De regering houdt evenwel de bouwmarkt scherp in het oog. Motie-Witteveen In de middagvergadering heeft de Eer ste Kamer nog zeer uitvoerig gerepliceerd over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hierbij diende prof. Wit- teveen (V.V.D.) een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de produktiviteit op den duur niet hanteer baar is als maatstaf voor de loonvorming per bedrijfstak en waarin de regering ver der wordt uitgenodigd, tijdig voor de af loop van de thans afgesloten c.a.o.'s een herziening van de regelen voor de loon politiek voor te bereiden. De heer Middel huis (K.V.P.) verklaarde, geen bezwaar tegen deze motie te hebben, maar hij had er ook geen behoefte aan. Ook ir. Vos (P.v.d.A.) verklaarde tegen de motie geen bezwaar te hebben. Overigens opende dit hernieuwde loondebat weinig nieuwe pers pectieven. De heer Oosterhuis (P.v.d.A.) zeide nog steeds onverzoenlijk tegenover de vrijere loonvorming te staan. Hij was van oordeel, dat er een toenemende span ning bij de arbeiders bestaat, die weinig vertrouwen in de prijzenpolitiek zouden hebben. Hij zei verder het geloof en het vertrouwen in de nieuwe koers te missen. De heren Oosterhuis (P.v.d.A.) en Polak (C.P.N.) kwamen nog terug op het emi gratie-vraagstuk, dit in verband met de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Beiden Advertentie Sterk en Sanfor uit eigen atelier en de bekende merken JAMES-DEAN en LEE-COOPER voor Jongens 9.50 Heren 13.85 voor Meisjes 7.90 Dames 9.75 Voor sportkleding „Laat me eruitik ben onschuldig" riep gisteren de 37-jarige Rotterdamse col porteur J. H. van der L. tot het Haagse gerechtshof, nadat hij had gehoord, dat het tegen hem door de Rotterdamse recht bank gewezen vonnis anderhalf jaar gevangenisstraf door het hof was be vestigd. Ook de vrouw en de moeder van de veroordeelde, die het vonnis op de pu blieke tribune aanhoorden, gaven luid keels hun misnoegen te kennen. Mede hierdoor werd de colporteur zo opgewon den, dat hij de twee parketwachten die zich ter bewaking aan weerszijden van hem opgesteld hadden, te lijf ging. Hij sloeg en schopte in het rond, probeerde zelfs even de deur van de rechtszaal te bereiken, doch moest zich ten slotte ge wonnen geven. Ook de beide vrouwen moesten met de sterke arm van de pu blieke tribune verwijderd worden. De col porteur werd veroordeeld voor vier in braken in Rotterdam. Elke keer was hij een woonhuis binnengekomen door met be hulp van een speciaal vervaardigd appa raat de voordeur open te drukken. Zijn vermoedelijke medeplichtige, de 41-jarige Rotterdamse los werkman A. M. werd door het Haagse hof evenals destijd door de Rotterdamse rechtbank we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. toonden zich niet tevreden met het ant woord van minister van Rooy, dinsdag avond gegeven. Hierbij had de minister gezegd, dat de regering geen propaganda voor emigratie voert, maar dat verant woorde organen goede voorlichting geven. Iedereen moet zelfstandig over emigratie beslissen, aldus de minister. De heer Oos terhuis verklaarde gistermiddag, dat hij indiening van een motie in verband met Zuid-Afrika had overwogen, maar dat hij daarvan, met het oog op het debat in de Tweede Kamer de volgende week, had af gezien. Om die reden zag minister Van Rooy er in zijn antwoord van af, op de Zuid-Afrikaanse kwestie in verband met de emigratie in te gaan. Geen anti-rookactie De heer Polak (CP.N.) had de minister nog gevraagd naar eventuele maatregelen tegen het roken. Daarover is deze week een rapport van de Wereldgezondheids raad verschenen. De minister zeide nog niet van dit rapport te hebben kennis ge nomen. Intussen wilde hij wel bekennen, dat hij zelf een vrij zware roker van si garetten is en dat hij dus niet direct de neiging heeft, propaganda te gaan voeren tegen het roken. Over de motie-Witteveen zei de minister het eerste deel daarvan prematuur te achten en het tweede deel vond hij niet aansluiten op de situatie. De Eerste Kamer zal de volgende week over de motie-Witteveen stemmen. Ten slotte heeft staatssecretaris Roolvink nog eens omstandig de loonpolitiek der rege ring tegenover de socialisten verdedigd. Daarbij wees hij er op dat de eerste ver antwoordelijkheid voor de loonvorming bij het bedrijfsleven ligt. Laat men toch niet alles aan de regering overlaten, zei de heer Roolvink. In de volgende fase van de loonvorming zal het bedrijfsleven een groot stuk activiteit aan de dag moeten leggen. De staatssecretaris had er verder bezwaar tegen, dat er van bepaalde zijde twijfel bestaat of het de regering wel ernst is met het bewerkstelligen van prijsda lingen. Deze twijfel werkt defaitistisch, meende de staatssecretaris, die ten slotte tegenover ir. Vos (P.v.d.A.) volhield, dat het leven niet louter een cijferformule is. De begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid is hierna aanvaard. 1 APRILas HUURVERHOGING Morgen is het een trieste dag voor de huurders van Nederland. Voor de meeste woningen gaat een huurver hoging van 20 pet in. In onze grafiek laten wij zien tot welke hoogte hier mee de huren, vergeleken met vóór de oorlog, thans zijn gestegen. Stellen wij het peil van de huren in januari 1940 op 100, dan moeten wij constateren dat in april a.s. de huren in ons land een niveau bereiken van 222. De eerste van de vijf huurverhogingen (15 petging op 1 januari 1951 in. De grootste ver hoging kwam op 1 augustus 1957 tot stand, toen de huren met 25 pet werden verhoogd. In Sint Oedenrode (N.B.) is op de ver keersweg naar Son een personenauto, be stuurd door de heer Hoetmer uit Eindho ven, in botsing gekomen met een militaire vrachtauto die in een colonne reed. De vrachtauto ramde de personenwagen, die kantelde overreden werd en in brand vloog. De bestuurder van deze laatste kwam hierbij om het leven. De chauffeur van de militaire auto liep lichte verwon dingen op. De vierjarige Angelica Fraks uit Deven ter is op het Mariënburgplein aldaar bij het spelen tegen een veegauto van de rei nigingsdienst gelopen. Zij was op slag dood. Op pier acht in de Waalhaven te Rotter dam is de 39-jarige voorman A. Breeman uit Zuidland door een ongeval om het le ven gekomen. De man hielp een vracht autochauffeur bij het loskoppelen van een aanhangwagen. Opeens raakte hij be kneld tussen de aanhangwagen en de ach terzijde van de vrachtauto. In het Canisiusziekenhuis te Nijmegen is de 75-jarige mevrouw T. P. van Wiel, die een week geleden aangereden werd door een wielrijder, aan de daarbij opge dane verwondingen bezweken. In Holte, gemeente Onstwedde is het tweejarig dochtertje Grietje van de fami lie De Vries voor de woning bij het spe len onder een tractor met aanhangwagen geraakt. Het kindje was op slag dood. Advertentie Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct. Die voortreffelijke zeer oude WF Genever van Wynand Fockink is beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rjjp en vol van geur f 8.35 PER HELE LITER In de handige kneepfles WF de geheide geheide van Wynand Fockink - Anno 1679 De voorstellen van de E.E.G. Executie ve Commissie voor een gemeenschappe lijk landbouwbeleid voor de zes E.E.G.- landen zijn niet volmaakt, maar ze vor men een uitstekend uitgangspunt, zo heeft de Duitse christen-democraat Lücker, woensdag namens de landbouwcommissie van het Europese parlement verklaard aan het begin van het debat in het Parlement van de „zes" te Straatsburg over de toe komstige Landbouwpolitiek van de Euro- markt. Lücker, die als eerste van zeven rap porteurs van de landbouwcommissie de basis van het uitgebreide landbouwdebat legde, verklaarde dat men moet uitgaan van de bestaande toestand. Met de bruik bare onderdelen van de nationale land- boUwrëgelingen zullen de zes E.E.G.-lan- den een Europees tehuis moeten opbou wen, waarin wij allen kunnen wonen, zei hij. Over dit uitgangspunt is men het over het algemeen eens, doch verder in zijn rede voerde de Duitse afgevaardigde het belangrijke punt aan, waarop de menin gen uiteenlopen. „De invoer uit niet- E.E.G.-landen mag geen voorrang hebben op de produktie in het gebied van de Euro- markt, maar daar tegenover staat, dat de betrekkingen met die landen vreedzaam en vriendschappelijk moet blijven," zo verklaarde hij. De moeilijkheden op dit punt komen onder andere duidelijk naar voren in het verslag van de Fransman Lé- gendre over het vooral voor Nederland zo belangrijke graanbeleid. De meerderheid in de landbouwcommissie heeft zich aan gesloten bij de opvatting van Légendre dat de ontwikkeling van de landbouw in de richting van zelfvoorziening van de Euromarkt niet beïnvloed mag worden door de invoer uit niet-E.E.G.-landen. Een minderheid, waartoe de Nederlanders be horen, heeft hier uitdrukkelijk tegenover gesteld, dat voor een gezonde ontwikkeling van de Europese landbouwproduktie een gezonde invloed van de invoer van buiten wel degelijk nodig is. Het beleid inzake de landbouwprijzen moet, aldus Lücker, rekening houden met een belangrijk sociaal aspect: ener zijds vormen de prijzen van de voedings middelen immers een belangrijke post op het gezinsbudget en anderzijds is het prijs peil bepalend voor het inkomen van de boeren. De E.E.G. Executieve Commissie heeft een stelsel van richtprijzen voorge steld, doch op dit gebied moet men heel voorzichtig te werk gaan. Op markten met een stelsel van richtprijzen moeten de marktprijzen binnen nauwe grenzen kun nen bewegen, die bepaald worden door de vervoerskosten en de kosten voor het in de handel brengen van de produkten. De E.E.G. Executieve Commissie zal onmid dellijk moeten ingrijpen als de marktprij zen die maximum- en minimumgrenzen bereiken en wel in het eerste geval door de overtollige aanvoer op te kopen en in het tweede door ongekochte voorraden op de markt te spuien. De landbouwcommis sie meent, dat deze maxima en minima geruime tijd van tevoren bekend moeten worden gemaakt. De minderheid van de landbouwcommissie heeft bij dit deel van het verslag de opmerking laten voegen, dat men in het huidige stadium nog niet dient te beslissen, dat de E.E.G. Executie ve Commissie verplicht is in te grijpen. Aan het eind van het debat, vermoede lijk vrijdagmiddag zal de vroegere Neder landse minister van Landbouw, dr. S. L. Mansholt, die als lid van de E.E.G. Exe cutieve Commissie een groot aandeel in het uitwerken van de voorstellen heeft ge had, de naar verwachting zeer vele spre kers antwoorden. De vergadering van gis teren werd vrijwel geheel in beslag geno men door de inleidingen van de zeven rapporteurs van de landbouwcommissie onder hen bevond zich de Nederlandse li berale afgevaardigde F. G. van Dijk, die Advertentie een studie heeft gemaakt van het zuivel- vraagstuk. De E.E.G. Executieve Commissie heeft de zes landen van de E.E.G. uitdrukkelijk uitgenodigd om voor zover maar enigszins mogelijk, nog voor het eind van dit jaar te komen tot gelijke beloning van manne lijke en vrouwelijke arbeidskrachten die hetzelfde werk verrichten. Dit heeft het Italiaanse lid van de E.E.G. Executieve Commissie Petrilli woensdag verklaard in de sociale commissie van het Europese parlement. Hij gaf in deze commissie een uiteenzetting over de plannen voor een versnelde totstandkoming van de gemeen schappelijke markt en legde er daarbij de nadruk op, dat wel degelijk ook gestreefd wordt naar een snellere uitvoering van de sociale bepalingen van het E.E.G.-ver- drag. De gelijke beloning van mannen en vrouwen is één van die bepalingen. De E.E.G. Executieve Commissie hoopt dat het Europese sociale fonds zo spoedig mogelijkin werking komt, zodat zij de zes landen financiële bijstand zal kunnen geven voor ondersteuning en herscholing van arbeiders, die door de invoering van de gemeenschappelijke markt werkloos zijn geworden of dreigen te worden. Pe trilli verklaarde, dat de E.E.G. Executie ve Commissie weigerde te aanvaarden, dat een algemene expansie van de econo mie ten koste gaat van arbeiders in be paalde groepen of gebieden. De commissie meent voorts, dat spoe dig maatregelen moeten worden uitge werkt voor een vrij verkeer van arbeiders binnen de gemeenschap. Hierbij is ook het gemeenschappelijk beleid op het gebied der vakopleiding van belang, omdat de geschoolde arbeiders gemakkelijker naar een ander land binnen de gemeenschap kunnen migreren dan de ongeschoolde. PARIMARIBO (ANP) Onder het hoofd „slechte boodschapper" schrijft het regeringsgezinde blad „Suriname" onder meer het volgende. „De Nederlandse re gering heeft in haar minister van Justitie Beerman een slechte boodschapper ge had. Hij beging de fout om reeds in Ne derland te verklaren dat hij naar de West ging in de hoop Suriname ertoe te krij gen de cassatierechtspraak te aanvaar den. In C.uragao verklaarde hij ongeveer hetzelfde. In Suriname aangekomen viel minister Beerman op de vergadering met de regeringsraad met de deur in huis.". „De argumenten die hij gebruikte wa ren: o.a. vestiging van een centraal recht sprekend college en aan de moderne tijd aangepaste rechtsbedeling. Deze motieven kunnen moeilijk als deugdelijk worden be schouwd. Het resultaat was dat de bezwa ren tegen cassatie in Suriname werden versterkt. Hierdoor werd het wantrouwen tegen Nederland, dat de laatste tijd weer duidelijk de kop heeft opgestoken gevoed. Men beschouwt de poging van deze minis ter als een onderdeel van een spel om meer macht naar Den Haag toe te trek ken, terwijl alles erop wijst dat in Suri name de tendentie bestaat om de staat kundige banden met Nederland zo los mo gelijk te maken, zonder daarbij tot een slechtere verstandhouding te komen". „De minister heeft bepaald het slecht ste moment voor zijn missie uitgekozen en bovendien door zijn ontactisch optre den elke kans op succes de grond in ge boord". „Ook na zijn bezoek geeft minister Beerman blijk, niets te hebben geleerd over Suriname. Waar heeft de minister zoveel onzin vandaan gehaald dat de rech ter die uitspraak in een zaak heeft gedaan bij beroep ook in het hof dat het appel behandelt, zitting heeft?" „Het slot van minister Beermans ver klaring spruit voort uit een koloniale men taliteit van bepaalde Nederlandse krin gen", aldus het artikel van het dagblad Suriname dat gezien zijn relaties met de ministerraad wel de spreekbuis van de Surinaamse regering kan worden ge noemd. Gesloten deuren. De strafkamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft beslo ten de zaak „Magere Josje" in beroep op 12 en 14 april met gesloten deuren te be handelen. Na reeds sinds 1 januari 1958 personen auto's en motorrijwielen zonder grensdo- cumenten te hebben binnengelaten heeft de Duitse regering thans besloten, voor alle soorten voer- en vaartuigen de grens- documenten af te schaffen, zo deelt de A.N.W.B. mee. Vooral de Nederlandse be stelwagens en vrachtwagens profiteren van deze nieuwe vrijstelling. Zij kunnen nu zonder grensdocument voor de duur van één jaar vrij in Duitsland worden in gevoerd. De Duitse wegenbelasting blijft gehandhaafd, doch de controle hierop zal niet meer aan de hand van triptiek of carnet doch op andere wijze worden uit geoefend. Zoals bekend genieten Nederlandse vracht- en bestelwagens en autocars per verblijf gedurende veertien dagen vrijstel ling van deze belasting. De A.N.W.B. wijst erop, dat het besluit van de Duitse rege ring enkele uitzonderingen bevat. Zo moe ten Duitse exportwagens met een voor uit voer afgestempeld „z-kentekenbewijs" nog voorzien zijn van een carnet of trip tiek. Voor bijzondere voertuigen, zoals de monstratie- en tentoonstellingswagens gel den voorts aparte bepalingen. Voor vaar tuigen, die onbegeleid worden gezonden, is nog steeds een verklaring vereist, waaruit blijkt dat de eigenaar voorafgaat of volgt. Voorwaarde voor een rechtvaardige be lastingheffing is, dat hierdoor de belas tingdruk gelijkmatig over de belasting plichtigen wordt verdeeld. Dit zei de heer J. Spaanstra, inspecteur der belastingen te Veendam, in een inleiding op een bij eenkomst van belastingconsulenten in Utrecht. Naarmate de belastingen hoger worden moet de belastingheffing, volgens hem, aan steeds hogere eisen van recht vaardigheid en doelmatigheid voldoen. De heer Spaanstra noemde het een eis van doelmatigheid, de wetgeving sneller aan te passen aan de omstandigheden die steeds veranderen en bijna altijd gecom pliceerder worden. Hij merkte op, dat de wetgevingstech niek verre van volmaakt is en vaak leidt tot kortsluiting tussen het wenselijke en het mogelijke. Het vermijden van deze kortsluiting kan in de praktijk van de be lastingheffing bereikt worden door het ruim interpreteren van de belastingwet ten, aldus de heer Spaanstra, die in dit verband nog opmerkte, dat wij in Neder land, wat betreft de ontwikkeling van het belastingrecht, vergeleken bij Duitsland, nog in het beginstadium verkeren. Oeros. Tijdens opgravingen bij het verleggen van de rivier de Hunze te Drou- wenerveen (Dr.) hebben arbeiders van de Ned. Heidemaatschappij een kop van een oeros gevonden. De kop, die op het biolo- gisch-archeologisch instituut te Groningen is onderzocht, zou van een os zijn, die on geveer zeven a achtduizend jaar geleden moet hebben geleefd. De zwaargekromde horens, die aan een buffel doen denken, hebben een middellijn van dertien cm. Het gebit bleek op enkele losse kiezen na nog intact. In arrest. De rechtbank te Amster dam heeft dinsdagmiddag op verzoek van de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsui ker, een bevel tot gevangenhouding uitge vaardigd tegen drie personen (twee vrou wen en een man) uit de Spuistraat, die vorige week opnieuw in hechtenis waren genomen. Samen met drie anderen waren zij twee weken geleden door de Amster damse zedenpolitie gearresteerd in ver band met het verhuren van kamers in twee panden aan de Spuistraat aan prostituees. Alle arrestanten waren nadien in vrijheid gesteld. Verdoopt? In het voorlopig verslag op de begroting van het Zuiderzeefonds 1960 suggereren vele leden uit de Eerste Kamer de naam Noord-Oost-Polder te ver anderen in „Schokkerwaard". Zij vragen hoe minister Korthals over zo'n verdoping denkt. In been geschoten. Nabij de grens op de „grote heide" te Venlo is maandag avond een 35-jarige koopman J. J. uit Venlo in zijn linkerbeen getroffen door een pistoolkogel, nadat hij door een douane beambte gesommeerd was om te stoppen. De heer J. bestuurde een personenauto waarin zich nog enkele personen bevonden. Een douanepatrouille was bezig met con trolewerkzaamheden in de stille omgeving, bij de Duitse grens. De gewonde auto bestuurder die in het St. Joseph-zieken- huis te Venlo is opgenomen, zou niets met smokkelarij hebben uit te staan, doch al leen niet tijdig genoeg hebben gestopt. Havenverkeer in Amsterdam. In de week van 20 tot en met 26 maart zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 133 schepen (214.787 b.r.t.) en vertrokken 142 schepen (320.285 b.r.t.). Nieuwe haven. Het gemeentebestuur van Cuyck heeft meegedeeld dat in 1961 een begin gemaakt zal worden met de aan leg van een haven voor binnenvaartsche pen en coasters tot 2000 ton nabij de uit loop van het Maas en Waalkanaal in de Maas ter hoogte van Katwijk (gemeente Cuyck). De haven is mede bestemd voor de nijverheid in het land van Cuyck, tegelijk wordt er nabij de Maasbrug een industrie terrein aangelegd ter grootte van vijftig ha. Verordening. Met het oog op de toe nemende recreatie in Friesland is op ver zoek van een zestiental gemeenten een verordening aangenomen, die de ligduur van bepaalde categorieën pleziervaartuigen regelt. In grote lijnen komt de nieuwe verordening er op neer,, dat men voor namelijk ten gerieve van het toerisme niet langer dan achtenveertig uur met zijn boot mag aanleggen. M.P.-Reünie. De leden van het wa pen der Koninklijke Marechaussee die voor of op 10 mei 1940 bij dit wapen heb ben gediend, hebben het voornemen dit jaar op 28 mei een reünie te houden in de Van Haeftenkazerne te Apeldoorn, het oude depot van het wapen. Klompenmakers- Twee Amsterdam se werkstudenten zullen op 6 april a.s. in Broek in Waterland een klompenmakerij openen. Zij willen hiermede de vooral in het zomerseizoen drukke route Amster damVolendam met een toeristische attractie verrijken. De initiatiefnemers zijn twee studenten aan de politiek-sociale faculteit van de Gemeente-Universiteit te Amsterdam. Verpleegsters gezocht. Mejuffrouw Sheila Kirk van de openbare gezondheids zorg in de Australische staat Victoria zal op 10, 11 en 12 mei Nederland bezoeken om te proberen verpleegsters te krijgen voor de ziekenhuizen in Australië. Miss Kirk zal ook in andere Europese landen pro beren verpleegsters te werven. Pioniersgraf hersteld. Een militaire patrouille is na een reis van drie weken door de binnenlanden van Suriname in Paramaribo teruggekeerd. De patrouille die uit Nederlandse en Surinaamse mili tairen bestond had tot opdracht, het graf van de Nederlandse pionier Eilerts de Haan te restaureren en te voorzien van een ijzeren kruis. Deze ontdekkingsreizi ger kwam in het begin van deze eeuw tijdens een expeditie naar de zuidgrens van Suriname om het leven. Het gebergte dat thans het graf van deze Nederlander herbergt, werd het Eilerts de Haan-ge bergte genoemd en ligt tegen de Brazi liaanse grens. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het vasteland van Europa veran dert de weerstoestand maar weinig. Tus sen Scandinavië en Groenland handhaaft zich een hogedrukgebied, terwijl de lucht druk boven Rusland, Midden-Europa en Frankrijk laag blijft. De luchtdrukver- schillen zijn echter verder afgenomen, zo dat er in ons land nog maar weinig wind voorkomt. Ook de komende 24 uur zal de wind overwegend zwak zijn, met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en over dag op vele plaatsen opklaringen. Door de onstabiliteit van van de lucht, als gevolg van de lage bovenluchttemperatuur, blijft de kans op hier en daar een regenbui echter bestaan. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Vrjjdag 1 april Zon op 6.16 uur, onder 19.13 uur. Maan op 9.05 uur, onder uur. WEERRAPPORTEN Maanstanden 4 april 8.05 uur eerste 11 april 21.28 uur 18 april 13.57 uur 25 april 22.45 uur kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag -vater in IJmuiden Donderdag 31 maart Hoog water 6.15 en 18.33 uur. Laag water 1.52 en 14.17 uur. Vrijdag 1 april Hoog water 6.49 en 19.07 uur. Laag water 2.24 en 14.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- f>A W) en binnenland: heden öO e morgen 7 uur. Neerslag: flS d ëa laatste 24 uur c-S a O S3 s SJ3 Den Helder regen O 7 2 Ypenburg mist ono 10 0,1 Vlissingen mist nno 11 3 Eelde zwaar bew ono 6 1 De Bilt geheel bew. windst. 10 0 Twente geheel bew. ono 10 0 Eindhoven mist nno 12 0,4 Zd Limburg mist ono 12 1 Helsinki sneeuw n 1 1 Stockholm onbewolkt nw 4 0 Oslo onbewolkt windst. 9 0 Kopenhagen zwaar bew. 0 7 Aberdeen zwaar bew. windst. 8 0 Londen geheel bew. ono 9 0.4 Amsterdam geheel bew. ono 9 0 Brussel mist windst. 14 18 Luxemburg zwaar bew. nnw 13 0 Parijs onbewolkt windst. 15 0 Bordeaux mist zzo 13 0,5 Grenoble regen w 15 0,1 Nice half bew. O 13 0 Berlijn onbewolkt n 15 0 Frankfort regen ono 9 8 München regen w 9 0,4 Zürich mist windst. 14 0,1 Genève regenbui windst. 14 0,1 Locarno zwaar bew windst. 14 3 Wenen geheel bew. nnw 14 0 Innsbruck regen windst. 9 12 Belgrado regen zzw 18 0,5 Athene onbewolkt w 20 0 Rome regen zzo 17 0,1 Ajaccio licht bew. 0 16 Madrid licht bew. w 13 0 Mallorca onbewolkt n 19 0 Lissabon licht bew. wnw 2 -it

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2