Kroesjtsjevs Tour de France ten einde, nu politiek duel met De Gaulle 48%, (^Wereldnieuws J „Muzikale" Normandische boerderij werd van het programma geschrapt Affaire-Kir jaagt politiek stof op Op de <~Praatótoel De Gaulle slaat twee vliegen in een klap Vliegverbod boven Sahara opgeheven Heen en terug ENGEL DO N DERDAG 31 MAART 1960 3 Succes Mode Ontzetting Dr. Adenauer in Japan Protest tegen inmenging door het Vat ie aan Challe volgt Valluy op in NAVO-opperbevel Beroep van Caryl Chess man afgewezen (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) PAPIJS, 31 maart. De Tour de France van Nikita Kroesjtjev is voorbij. De karavaan, die met hem in vijf dagen door de Franse provincies reisde, is van ochtend vermoeid en bestofd in Parijs teruggekeerd, verbaasd vooral over de mateloze energie waarmee de Russische premier zijn aanvankelijke vermoeid heid overwon en een tempo volhield, dat tegen het einde zélfs zijn vrouw en dochters teveel werd. Van de twee laatste etappes Rijssel-Rouaan en Rouaan- Parijs vond kroesjtsjev blijkbaar dat hij zo'n grote voorsprong in het punten klassement had, dat hij een paar premiesprints liet lopen. Hij schrapte van het programma een Noordfranse staalfabriek en een Normandische modelboerderij, waar de koeien met muziek tot grotere melkgift worden aangemoedigd. Hij gaf ook de wens te kennen de Renault-fabrieken en het paleis van Versailles in plaats van vrijdag en zaterdag reeds vandaag te bezichtigen. Het is duidelijk dat Kroesjtsjev zijn krachten wil sparen voor het slotevenernent van zijn tour, de grote politieke match a deux met generaal De Gaulle. een lunch en een ontvangst voor vakbonds leiders in Parijs zou dan hedenavond de grote receptie op de Russische ambassa de volgen als besluit van het openbare deel van de reis. Vrijdag en zaterdag wil hij zich met de Franse president opsluiten in Rambouillet om zijn denkbeeld van een Frans-Russi sche vriendschap, die hij tijdens zijn tour nee zo vaak heeft gelucht, concrete vorm te geven. Naast het slotcommuniqué over die besprekingen zullen vermoedelijk drie technische akkoorden worden gepubli ceerd over culturele en wetenschappelijke uitwisseling en over financiële kwesties. Daarna zal Kroesjtsjev op een persconfe rentie en tijdens een televisie-optreden, en mogelijk generaal De Gaulle in een radio- en televisietoespraak, de balans van het bezoek opmaken, waarna Krocsj- sjev zondag naar Moskou terugkeert. Kroesjtsjev heeft in een geïmproviseer de persconferentie in de trein van Rijssel naar Rouaan gisteren reeds een voorlopig oordeel over de reis gegeven. Hij zei: ..De ontvangst, zowel door de autoriteiten als de bevolking, heeft onze sterkste ver pachtingen overtroffen." Hij vond Frank rijk zo'n mooi land dat hij er graag ergens n een rustig hoekje tot aan de topconfe rentie (op 16 mei in Parijs) zou willen blijven. Kroesjtsjev, die in het beste aller humeuren was, wijdde ook nog even uit over het christendom. Hij zei: „Christus heeft veel met ons communisten gemeen. Alleen zijn gebod om de rechterwang toe te keren als men op de linkerwang gesla gen wordt, staat ons niet aan. Als iemand ons op de linkerwang slaat, dan slaan wij hem zo hard terug op de rechterwang dat zijn hoofd er afvliegt. Dat is eigenlijk het enige verschil tussen ons en Christus die in onze ogen een bijzonder goede daad verrichtte, toen hij de geldwisselaars uit de tempel joeg." Kroesjtsjev, die links en rechts visa be loofde aan journalisten, was bijzonder op timistisch over het komende akkoord over het verbod op proeven met kernwapens.: „Als de Britten en Amerikanen nou maar hun eigen voorstellen aanvaarden, is de zaak gezond". Hij was minder optimis tisch over de wederzijdse standpunten in zake ontwapening, waarin hij nog geen en kele gemeenschappelijke grond in onder kende. Kroesjtsjev kreeg in Rijssel hetzelfde soort welkom als in andere steden die hij bezocht: geestdriftig gejuich van commu nisten die met rode vlaggen zwaaiden en de internationale zongen, hoffelijke en nieuwsgierige ontvangst door de autoritei ten en de rest der brugerbevolking. Kroes jtsjev bezocht drie textielfabrieken, waar onder een van de Franse grootindustrieel Boussac, die hij hardnekkig „Mijn goede vriend" noemde, en die hem een tactisch college in de betekenis van de mode gaf. Het gezelschap zag in Rijssel ook twee modeshows, een van volwassenen en een van kinderen. Kroesjtsjev's eigen kinderen hadden overigens een slechte dag. Zijn zoon Serge was eerst al een keer door de ordedienst teruggestuurd, omdat een overijverige in specteur hem niet herkende. Hij voelde zich later zo vermoeid dat hij zich voor het diner evenals zijn zuster Jelena liet excuseren. Hij werd 's avonds tijdens dat diner door journalisten in de apparte menten van zijn papa gesignaleerd, ter wijl hij in pyjama mismoedig thee zat te drinken. De wijzigingen die Kroesjtsjev in het programma te Rijssel en op weg naar Rouaan aanbracht, veroorzaakten een ern stige teleurstelling bij de staalarbeiders en de Normandische boer die hij over sloeg, maar bovendien totale verwarring bij de spoorwegen, die in eens een half dozijn exprestreinen uren moest laten wachten. Maar Kroesjtsjev trok zich daar weinig van aan. In Serqueux, waar hij de trein voor zijn auto verwisselde, begaf hij zich tot ontzetting van zijn lijfwachten ineens te midden van, de menigte, drukte daar honderden handen, dronk Normandi sche Calvados en maakte grapjes in ge broken Frans. De Normandische hoofdstad Rouaan, de laatste provinciestad, die hem ontving, deed dat ook al precies als haar zusters. Kroesjtsjev wuifde van het balkon naar samengestroomde partijgangers en hield een vriendelijke toespraak tot de plaatse lijke autoriteiten, waarin hij wel weer even zijn Duitse stokpaardjes bereed maar er niet, zoals-in Reims, mee op hol sloeg. Na En dan beginnen dus de politieke ge sprekken met De Gaulle, waarvan zeker geen opzienbarende resultaten worden verwacht. Maar een algemener resultaat, een vriendelijke nuancering in de Franse pers en de publieke opinie, heeft Kroesjt sjev met zijn reis wel degelijk bereikt. Hij mag de Fransen dan af en toe geërgerd hebben door bij alles wat hij zag te ver klaren dat het in de Sovjet-Unie beter was (alleen voor de Franse champagne maak te hij een uitzondering), het feit blijft dat Kroesjtsjevs merkwaardige persoonlijke charme, die niet zozeer in een beminne lijk uiterlijk als wel in zijn robuuste allu re, zijn grappen, maar ook zijn ernst ligt, de Fransen niet onberoerd heeft gelaten. Kroesjtsjev heeft ook handig aangehaakt bij de belangstelling die men in Frankrijk voor de Slavische volken, vooral voor Rus sen en Polen heeft. Hij heeft, om zijn eigen Advertentie Na zijn reis door de Verenigde Staten brengt bondskanselier Adenauer een staalsiebezoek van een week aan Ja pan. Hij is de eerste Duitse regerings leider die ooit Japan heeft bezocht. De foto toont de kanselier met keizerin Nagako en keizer Hirohito van Japan. woorden te gebruiken, de Fransen willen laten zien. dat Russische communisten geen duivelshorens op het hoofd dragen. En hij heeft het politieke klimaat in Frankrijk dus enigszins te zijnen gunste veranderd. Toen ik de Russische ambassadeur Vi nogradov gisteren in Rouaan vroeg wat hij van de reis waarbij voor hem per soonlijk zoveel op het spel stond dacht, zei hij, en er klonk opluchting in zijn stem: „Het had niet beter gekund". (Van onze correspondent in Parijs) Het feit dat Kanunnik Kir, in zijn functie van burgemeester van Di j on. op hoger geestelijk bevel maandag verboden werd de Russische premier Nikita Kroesjtsjev in zijn stad officieel te ontvangen, houdt de politieke gemoederen in Parijs nog altijd bezig. De communistische senator Jacques Duclos heeft over deze aangelegenheid gis teren vragen aan de regering gesteld en ook in andere politieke kringen vindt men dat het principe van de scheiding tussen kerk en staat, dat officieel nog altijd een der grondpeilcrs van de republiek vormt, hier op nogal krasse wijze werd geschon den. In het gezaghebbende avondblad Le Monde heeft de bekende professor in het staatsrecht Maurice Duverger in een uit voerig artikel protest aangetekend tegen deze inmenging van een buitenlandse mo gendheid in een Franse binnenlandse kwestie. Inderdaad heeft de geestelijke superieur van de burgemeester Kanunnik openlijk erkend dat het verbod Kroesjtsjev te ontmoeten van het Vatikaan in Rome afkomstig was. Le Monde merkt op, dat een communistische burgemeester, on danks de partijbevelen, vorige maand te recht door de minister van Binnenlandse Zaken werd bevolen op zijn post te zijn om generaal De Gaulle bij diens bezoek aan zijn gemeente officieel te ontvangen. Dit wegen met twee maten meent Le Mon de nog bedenkelijker te moeten achten, nu er zich in de verhouding tussen kerk en staat in Frankrijk met de subsidies aan het bijzondere onderwijs juist een nieuwe fase aankondigt, waardoor met het prece dent in Dijon nog verder strekkende con sequenties verbonden zouden worden. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft besloten de huidige opperbevelhebber in Algerije Ge neraal Challe te benoemen tot vertegen woordiger bij de Noordatlantische Ver dragsorganisatie waar hem de leiding van de landstrijdkrachten in Centraal-Europa zal worden opgedragen. Generaal Challe volgt op deze post generqql Vafluy p.p,die zich wegens zijn leeftijd uit? de actieve dienst terugtrekt. De benoeming van ge neraal Challe maakt deel uit van een grootscheepse reorganisatie in de toplei ding van het Franse leger en herverdeling van hoge functies. Zo zullen binnen korte tijd ook de stafchef generaal Ely en de militaire gouverneur van Parijs, generaal Salan, die in de meidagen van 1958 Frank- rijks hoogste vertegenwoordiger in Al giers was, hun posten met pensioen verla ten. De namen der verschillende opvol gers, ook van generaal Challe in Algiers, zijn officieel nog niet bekend gemaakt. Met de benoeming van generaal Challe als opvolger van generaal Valluy bij NAVO slaat de Franse regering, of juis ter gezegd generaal De Gaulle, twee vlie gen in een klap. Generaal Valluy heeft zich enige maanden geleden vrij openhar tige critiek veroorloofd op De Gaulle's houding inzake de militaire integratie in Atlantisch verband. En de politieke be trouwbaarheid van generaal Challe bij de rebellie eind januari in Algiers ten opzich te van het centrale gezag in Parijs was, voorzichtig gezegd, evenmin boven ver denking verheven. Challe wordt in Algerije opgevolgd door generaal Jean Crepin, die het bevel voert in het gebied van Algiers. San Rafael, (Reuter) Een rechter te San Rafael heeft geweigerd de ter dood veroordeelde Caryl Chessman een nieuw verhoor toe te staan. Hij heeft ook een verzoek om uitstel van executie van de hand gewezen. (De terechtstelling is 2 mei vastgesteld). Alitalia naar Schiphol. De Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia" heeft dinsdag aangekondigd dat zij op 1 api-il een dienst van Rome op Amsterdam begint met DC-6-b vliegtuigen. In het gebied van Regganne in de Sa hara dat Frankrijk bestemd heeft voor het nemen van kernproeven, is weer toestem ming verleend om te vliegen. Woensdag had de Franse regering de luchtvaart- schappijen meegedeeld dat het met in gang van donderdag 05.45 uur verboden zou zijn boven genoemd gebied te vliegen. Om 07.45 uur werd dit vliegvebrod opgeheven. Politieke waarnemers verwachten de 'weede kernproef na het vertrek van de Tussische premier op zondag. In technisch opzicht heeft verder uitstel nadelen, omdat ■le grote hitte die vanaf midden april in de Sahara heerst, een grote handicap is voor de technici op het proefterrein. De tweede proef, die werd uitgesteld wegens het bezoek van Kroesjtsjev zou nu plaats hebben in de periode tussen De Gaulle's bezoek aan Londen en zijn reis naar Ca nada en de Verenigde Staten. Onze redacteur van de ru briek „Het Opeten van Aan geboden Maaltijden" heeft gis teren zijn voldoening uitge sproken over het feit, dat de K.L.M. hem uit propagandisti sche overwegingen in staat heeft gesteld een lunch in Ma drid te consumeren, terwijl hij daarvoor slechts tweemaal twee uur vervoerd behoefde te worden. Vandaag rest mij de ereplicht daaraan enkele vrij zinnige opmerkingen toe te voegen. Want ik vind het helemaal niet alléén maar een voordeel, dat zoiets thans tot de mogelijkheden behoort. Natuurlijk zal nooit iemand op het krankzinnige idee ko men, zich enkel voor een lunch van Haarlem naar Madrid te begeven. Als men toevallig tóch in Madrid is, kan het geen kwaad daar meteen een hapje te eten, doch wie zal tegen lunchtijd ge plaagd worden door de strijd vraag waar hij deze keer nu eens aan tafel zal schuiven: bij Scheltema, Brinkmann of Corral de la Moreria? En zelfs als men dan om een of andere onbegrijpelijke reden Madrid zal kiezen, moe ten de kosten toch ook een punt van overweging zijn. Want men zal dan moeten kie zen tussen een uitgave van drie gulden of een heel maand salaris. Ofschoon vliegen altijd nog vlugger gaat dan men denkt, heeft de slagzin „Goed koper dan u denkt" reeds menigeen bittere teleurstellin gen bezorgd. De lokettisten der boekingskantoren kunnen erover meepraten. Zij krijgen nogal eens verwijtende opmer kingen van luchtreizigers-in- spe, die zeggen: „Het is zelfs nog een ietsje duurder dan ik gedacht had". De K.L.M. slaat uiteraard deze zuinige broe ders de wapens uit handen met op te merken dat haar slagzin in zijn effect volkomen afhankelijk is van wat de klant denkt, maar daarmee wordt het passagekaartje niet goed koper. Hoe dan ook, die hele stunt van dinsdag met de D.C. 8 vol persmensen en andere lun- chers even heen en weer naar Spanje bestond eigenlijk uit drie delen: De D.C. 8, Madrid en de lunch. Wat de D.C. 8 betreft, de vliegmachine is thans ontwik keld tot een vervoermiddel dat in zijn afmetingen even on overzichtelijk is geworden als de trein. Wanneer men ach terin zit. kan men de reizigers op de voorste stoelen niet meer zien en ik moet eerlijk beken nen dat het mij aangenaam verwonderde toen ik na vol brachte reis in Madrid merkte hoe Max Tailleur, die uiter aard met de neus voorop zat, tegelijk met ons allemaal in Madrid was gearriveerd. Want hij is immers, altijd een slag voor? Er werden onderweg grap jes gemaakt over een verhou ding tussen de stewardess en de automatische piloot, over het.feit dat de K.L.M. binnen kort, Ms alles zó vlug in zijn werk gaat, geen landingsrech ten meer nodig heeft, over het verschijnsel dat zelfs de pre sident-directeur Aler verplicht is zijn buikriem vast te maken bij opstijgen en landen, en over een massa dingen waar over in gezelschappen journa listen altijd grapjes worden gemaakt. Er is geen enkel vak dat zo produktief-grappig is als de journalistiek. Als wij met een stel bij elkaar zijn. beginnen we met elkander te imponeren door verhalen over onze gesprekken met. De Quay, onze primeurs en onze pas- volbrachte' reportagereizen. Als dat niet lukt, omdat, ieder een even imposant uit de hoek komt, gaan we grapjes beden ken. Daar komt wel eens iets aardigs uit, wat. de moeite van het bewaren waard is. Zo was er een gesprek tus- sen twee vakbroeders te be luisteren, van wie er een al eens eerder in Madrid was ge weest. Dat verbaast u mis schien, omdat u in de waan verkeert dat alle journalisten al eens overal geweest zijn. Die bereisde Roel onthulde, dat Madrid echt niet een karakte ristiek Spaanse stad is. Het zou Parijs of Brussel kunnen zijn, en zelfs Straatsburg, be halve de Raad van Europa dan. „Als je geblinddoekt in Ma drid zou worden neergezet en ze zouden je blinddoek afne men en je vertellen dat je in Parijs stond, zou je 't geloven," zei Roel. „O, nee," was het besliste antwoord. „Geen sprake van". „Hoezo niet?" vroeg Roel laatdunkend. „Je kunt het altijd meteen zien aan de autonummers," zei de ander en toen gingen ze gauw allebei door het nauwe gangetje van het vliegtuig op zoek naar andere kennissen. Wat Madrid betreft, men kan het inderdaad kennen aan de autonummers, maar ook aan de koperen winkels. Ma drid is de stad van de koperen winkels elke zaak van stan ding heeft koperen etalage omlijstingen, koperen deuren, koperen uithangborden. Dat zonnige metaal is wellicht in Spanje overvloedig aanwezig en dus niet duur. In koperen winkels koopt de koper goed koper zou men in Madrid kun nen zeggen bijwijze van recla me maar niemand zou het verstaan en men zou er dus weinig mee opschieten. Alle winkels waren trou wens dicht in Madrid, toen we aankwamen. „Klopt 1dinsdagmiddag", zei Max Tailleur. Doch ieder een die iets van Spanje kent, weet wat een siësta is. In het middaguur gaat alles dicht ook het Spaanse oog. Dan slaapt men. Wij reden in Spaanse bussen door slapend Madrid, meer bezorgd over ons welzijn dan in de D.C. 8. Want een Spaanse bus heeft iets van een wilde stier: je weet nooit wat hij het volgend moment doen zal en hij be weegt zich met sprongen, waarbij de cha Hfeur meer lijdend dan sturend voorwerp is. Madrid heeft een massa dingen die „placuela" en „pla- ca" heten: pleintjes en pleinen. En op ieder plein of pleintje staat een standbeeld. En op ieder standbeeld ziet men een paard en op ieder paard zit een Spanjaard die men niet vergeten mag. Een Spanjaard die ik niet vergeten zal was de kelner in „Corral de la Moreria", omdat hij mij tegen het einde van de weelderige lunch een groot glas koel natuurwater bracht, waarin ik alle vissen en week dieren kon laten zwemmen die mij en de anderen spelender wijs in de maag waren ge glipt. Want dc lunchtafel bood bij onze binnenkomst de aan blik van een lekgestoten aqua rium: stapels krabben, reuzen- garnalen, dwergkreeften, inkt vissen en ander kruipend of geweekt gedierte lagen op enorme schalen op ons te wachten en keken ons met weke ogen aan, duidelijk ho pend dat ze nu eens een keer niet uiteengerukt en opgegeten zouden worden omdat er geen Spanjaarden maar Hollanders binnentraden. Edoch, ze gingen eraan. Een dwergkreeft en een reu- zengarnaal zijn twee dezelfde beesten, ze smaken ook een der en ze zijn beide bijzonder lekker. Een enkel inktvisje er tussendoor maakt het geval pi kant genoeg om de gedachte aan Gimborn en Talens te ver dringen, wanneer die al niet verdrongen zou zijn door de waarlijk bijzonder mooie Spaanse Flamengo-danseres- sen op het kleine podium. Zij traden in hartstochtelijke dansimprovisaties op en vol gens horen zeggen waren zij bijzonder welgeschapen tot de tenen toe. Wij hebben dat niet kunnen constateren, omdat de lieve meisjes slechts tot aan de prille halzen boven de haag van televisie- en persfotoman nen uitkwamen, die onverdro ten het podium omzoomden met uitgestoken microfoons, lampen en camera's. Wat worden die lieden eigenlijk hinderlijk in onze kleine wereld! Zij verduiste ren ieder uitzicht, benemen het publiek de blik op het evenement en nemen het air aan, alsof er niemand op aarde is dan zij met hun wirwar van draad en apparaat. En waarom doen ze dat? Uit hei lige ijver voor hun vak, dat hun voorschrijft alles te kie ken en te schieten en te van gen om het publiek te ge rieven. Zo zijn we dus naar Madrid geweest om Spaanse schonen tot de nek toe te zien, waarna we weer snel naar Haarlem terugmoeten om ook de ranke leden, de kanten rokken, de trappelende voeten en alles wat daar nog meer bijhoort misschien nog op het wazige televisiescherm te kunnen zien. Vreemde gevolgen van onze technocratie! „Het is zó snel gegaan, dat we het idee hebben, helemaal niet weggeweest te zijn," zei een der K.L.M.-notabelen trots bij het uitstappen op Schiphol. Tja, maar hadden we dan eigenlijk niet beter thuis kunnen blijven? Zo simpel ligt het niet! Tijdens een recente radioforum-zitting legde één der vragenstelsters het volgen de probleem op tafel: Mijn man is zo onbeleefd. Vraag ik hem, bij voorbeeld mij de lucifers te geven, dan smijt hij ze me toe zonder een woord. Wat raadt het forum mij te doen? Je zult in zo'n forum zitten! Je zult ver plicht zijn advies te geven in zo'n neteli ge kwestie! Je zult voor een bepaalde gel delijke vergoeding moeten doen wat mee de kwalijkste zaak is in het onderling so ciaal verkeer: je bemoeien met ander mans huwelijksmoeilijkheden! Huwelijksmoeilijkheden, ja, dat zei ik. Want we willen het er immers -wel even over eens zijn dat dat doosje lucifers 't symbool is van de heel droevige verhou dingen tussen vragenstelster en haar smijtende echtvriend. Als hij smijt met de lucifers dan zal hij dat ook doen met an dere dingen, met kwetsende woorden, vui le sokken, onwelvoeglijke geluiden en deu ren. Hij zal vragenstelster alleen laten modderen met 'r jasje, hij zal peuken uit drukken in de restjes vla, hij zal wijd- keels zitten gapen wanneer zij visite heeft, de krant lezen als zij midden in een ver haal zit, met droge ogen en de handen diep in de zakken toezien hoe zij de wasketel van het gas beurt, knopen openmaken na het avondeten maar nooit een deur als zij met de handen vol erdoor moet. Zo'n man zal dat zijn en mijn eerste im puls is om luid weeklagend mijn sympa thie aan vragenstelster te betuigen. Maar laat ik vooral oppassen, want zo simpel liggen deze zaken, deze huwelijksverhou dingen meestal niet. Het kan niet anders of vragenstelster is voor een groot deel zelf schuld aan deze trieste gar g van za ken. Iedere actie vraagt een reactie en doorredenerend kom ik automatisch aan het punt: hoe is haar eigen gedrag ge weest vanaf de trouwdag? Heeft ze er wel rekening mee gehouden dat ook een echt genoot ergens een Man blijft? Dat on danks het huwelijk en het dag en nacht met elkaar optrekken de man geboeid en bekoord wil blijven worden? Heeft ze be dacht dat de trouwacte geen vrijbrief is om nu maar alle vrouwelijke gratie te la ten varen? En heeft ze daarnaar gehan deld? Of heeft ze hem zelf de weg van het gesmeten lucifersdoosje opgedreven door zo weinig de beleefdheid-jegens-de-ander in acht te nemen dat ze tot laat in de mor gen met krulspelden in 't haar bleef rond lopen; dat ze, tegenover hem aan het haardvuur gezeten, hem op het weinig ver heffende gezicht van afgetrapte kameel haren sloffen trakteerde; afspraken maakte en aankopen deed zonder hem er in te kennen, en hem bij zijn thuiskomst begroette met het onwelluidende: „O. Bef je daar." Kortom, heeft ze die dingen ge daan die ze zichzelf niet zou toestaan te doen tegenover oppervlakkige kennissen maar die soms in een huwelijksverhou ding vreemd genoeg „gewoon" gevonden worden? Dingen die dan uiteindelijk resulteren in het toesmijten van doosjes lucifers en het. inwinnen van advies bij een wildvreemd en ongeïnteresseerd radioforum. Cri Stelltveg Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Keus. Pierre Poujade, de man van de „Union pour la Défense des Commer- gants et Artisans" die niet langer in de Franse Nationale Vergadering zit, heeft te Parijs tijdens een congres van zijn partij meegedeeld dat het ledental van 500.000 in 1956 teruggevallen is tot 100.000. „Maar", aldus Poujade, „dat zijn de strijders op wie ik rekenen kan." Hij waarschuwde Frankrijk dat het binnenkort zal moeten kiezen tus sen hem, Poujade, en het communisme. Cadeau. De Russische minister van De fensie, maarschalk Rodion Malinovsky, heeft de vier Russische soldaten die 46 dagen hebben doorgebracht in een klei ne boot op de Stille Oceaan, waar zij ge vonden werden door Amerikanen, een zeemanshorloge met inscriptie cadeau gegeven. Hij zei erbij, dat zij met dit horloge niet meer zouden verdwalen, zo bericht Tass. Marktwaar. De Spaanse politie heeft in Orcheta een vijfentwintigjarige zigeu nerin gearresteerd die had geprobeerd op de plaatselijke markt haar tweejari ge dochtef te verkopen. Aanvankelijk had ze welgestelde, kinderloze echtpa ren in de stad benaderd. Toen zij over al werd afgewezen, bood zij haar doch tertje met luide stem voor vijfduizend peseta's op het marktplein te koop aan. Verband. Een Praags blad bericht dat een gerechtshof in Tsjechoslowakije maan dag twee mannen tot vijf en vier en een half jaar gevangenisstraf heeft veroor deeld op de grond van pogingen om een padvindersorgr.nisatie op te zetten en de geest van de Jezuïetenorde" te doen herleven. De communistische overheid ziet blijkbaar verband. Morele factor. Het Amerikaanse vliegdek- schip „Essex" is uit Florida in New York aangekomen zonder vliegtuigen maar met dertig personenauto's op het dek bevestigd. Marinefunctionarissen deelden verbaasde vragenstellers mee dat het schip voor reparatie naar New York was gekomen en dat de auto's eigendom waren van bemanningsleden die „als morele factor" toestemming hadden gekregen hun auto's mee te ne men, met de waarschuwing dat, als tij dens de reis oorlog zou uitbreken, de auto's overboord zouden gaan. Polaris. Vanaf een schip, dat ter hoogte van de Amerikaanse staat Florida voer. is een „Polaris"-raket gelanceerd. Het is de eerste maal dat deze ongeveer ne gen meter lange raket, die bestemd is om door onderzeeboten, zo nodig onder water, te worden afgevuurd, vanaf eer schip werd gelanceerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3