Washington overweegt nu represailles tegen Cuba China gaat het ook in steden weer met communes proberen op ledets Hp! Europees socialisme moet zijn program trouw blijven' Spit, Spierpijn 1 :J>H Mendès-France en Nenni spraken in Brussel Dodencijfer in Brazilië niet bevestigd Volkscongres kreeg normen voor 1960 te horen Moord op Siciliaanse politiefunctionaris DONDERDAG 31 MAART 1960 5 Eisenhower wenst een stok achter de deur Reputatie verspeeld „De grote vriend Verdachte in de zaak Rosemarie Nitribitt Vraatzuchtige piranha s bedreigen daklozen Comet: niet meer lawaai dan schroefvliegtuigen 20 Stuks f. 1.- (Van onze correspondent in Washington) Indien het Amerikaanse Congres aan president Eisenhower de volmacht ver leent, waar hij om gevraagd heeft, dan zal het Amerikaanse staatshoofd in staat zijn onmiddellijk represailles te nemen tegen Cuba, wanneer gebeurtenissen daar aanleiding toe geven. Officieel heelt de president alleen volmacht gevraagd om de quota van geïmporteerde suiker te verhogen of te verlagen, maar voor iedere goede verstaander te Washington is het duidelijk, dat de Amerikaanse regering de mogelijkheid overweegt de import van Cubaanse suiker te ver kleinen en in plaats daarvan meer suiker te importeren uit andere landen. Voor lopig heeft Eisenhower het Congres alleen maar verzocht of hij een stok achter de deur mocht plaatsen. Die stok zou evenwel op zichzelf reeds voldoende kunnen zijn om Castro, de opgewonden leider der Cubanen, nog meer op stang te jagen en aan te zetten tot nog onaangenamer uitlatingen en daden tegenover Amerika, dan die waaraan hij zich de laatste maanden heeft schuldig gemaakt. De Amerikaanse regering wil ech ter juist het om gekeerde berei ken. Zij wenst cVe betrekkingen met Cuba zo rustig en vreedzaam moge lijk te houden. In Washington zijn de meningen er dan ook over ver deeld, of het drei gen met represail les gunstig of on gunstig zal wer ken. Cuba, een tropische eilandstaat, on middellijk ten zuiden van Amerika, be hoorde tot 1898 aan Spanje. Het eiland is meer dan duizend kilometer lang en ge middeld slechts tachtig kilometer breed. Waarschijnlijk zijn de Havana-sigaren Cuba's bekendste export artikelen, maai de suiker is toch verreweg het belang rijkste uitvoerprodukt. De helft van Cuba's suikeroogst ongeveer drie mil joen ton wordt geëxporteerd naar de Verenigde Staten onder een gunstig in- voerrechtentarief. In Amerika wordt de suiker verkocht voor bijna het dubbele van de prijs op de wereldmarkt. Het be hoeft geen betoog, dat Amerika, door de import vn Cubaanse suiker te beperken, de kleine buurstaat met zijn zes en een half miljoen inwoners danig dwars kan zitten. Toen Castro op nieuwjaarsdag van 1959 aan het bewind kwam, had hij in Amerika een goede pers. Na een strijd van drie jaren was het hem gelukt de corrupte dictatuur van Batista omver te werpen en vele Amerikanen hoopten, dat thans in Cuba een democratisch regime geves tigd zou worden, naar de geest verwant aan de politieke opvattingen in Amerika Maar in een goed jaar tijd heeft Castro kans gezien zijn reputatie in de Verenig de Staten diep te doen dalen. Vrijwel nie mand in Amerika verwacht meer veel goeds van deze man. Eigenlijk zou men het liefst zien, dat de meerderheid dei- Cubanen eveneens genoeg van hem kreeg en een ander in zijn plaats stelde. Maar in Cuba is Castros populariteit nog heel groot, al heeft hij ook elders in Zuid- Amerika velen teleurgesteld en argwa nend gemaakt. Men heeft Castro weieens met de Egyptenar Nasser vergeleken. Maar die vergelijking gaat toch eigenlijk niet op. Goed, men kan zeggen, dat zowel Nasser als Castro in een nositie zijn om van twee wallen te eten. Maar om dat te doen moet men berekend zijn. Nasser is dat tot op zekere hoogte, Castro echter is hoogst on berekenbaar en het lijkt wel of hij hoofd zakelijk van één soort voedsel leeft: de toejuichingen der Cubanen. Vaak houdt hij urenlange redevoeringen en de meeste beweging krijgt hij in de massa, als hij afgeeft op Amerika. Men krijgt soms de indruk, dat Castro, op golven van applaus in een anti-Amerikaanse koers wordt j?e- dreven. Regeren kan men dit nauwelijks noemen, berekening lijkt hier niet in het spel. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met A Kettingreactie Castro heeft de kans gehad leningen van Amerika te krijgen. Hij had het handels verdrag met de Verenigde Staten kunnen wijzigen in het voordeel van Cuba. Hij heeft dat echter versmaad. En telkens, wanneer de betrekkingen met de grote noorderbuur weer wat beter lijken te wor den. is het Castro, die roet in de suiker gooit en die bijna schijnt te hopen, dat de Amerikanen nu eindelijk eens kwaad zul len worden en tot vergelding zullen over gaan. Dan zou hij zijn Cubanen pas goed kunnen opzwepen en dan pas zou hij zich gedragen voelen op golven van nationalistische emotie. Die golven zouden hem weer verder kunnen voeren. Nieuwe represailles zouden van Amerikaanse zijde kunnen volgen. Maar die zouden de emo tie in Cuba weer doen stijgen. De wildste opwinding is in dit land niet uitgesloten. Duurt deze wisselwerking maar lang ge noeg, dan zouden Amerikaanse troepen weieens uitgezonden kunnen worden om op Cuba de belangen en de veiligheid vah Amerikaanse burgers te beschermen Zulk een expeditie zou zijn effect in Latijns- Amerika niet missen. Castro heeft in vele landen van Zuid-Amerika aan aanzien verloren, maar gewapend ingrijpen van Noordamerikanen in een klein land met Spaanse cultuur, zou in geheel Zuid-Ame rika een geweldige deining veroorzaken. Het behoeft geen betoog, dat de regering te Washington deze denkbeeldige ketting reactie niet graag op gang zou brengen. Men heeft dan ook veel over zijn kant laten gaan. maar het anti-Amerikanisme in Castro's toespraken wordt steeds hef tiger en toen de Cubaan insinueerde, dat Amerika verantwoordelijk was voor de explosie van het Franse schip, dat muni tie naar Cuba bracht, liet Amerika een krachtig diplomatiek protest horen. Thans heeft Eisenhower verzocht om een stok achter de deur. Zelfs zonder dat hij die stok gebruikt, kan Castro het dreige ment van economische represailles reden genoeg achten om zelf weer een stap ver der te gaan. Meer nationalisatie van sui kerbedrijven? Beslaglegging op het kapi taal van buitenlandse banken? De moge lijkheden zijn vele. Maar dan zou de Ame rikaanse stok inderdaad gebruikt kunnen worden. Cuba zou opnieuw reageren enzo voort enzovoort. Precies wat Washington niet wenst. Ieder conflict met Cuba, iedere anti- Washington beweging in Latijns-Amerika zou dan de Russen onmiddellijk uit buiten. Men kan niet zeggen dat Castro zelfbewust in communistische richting stuurt maar Ernesto Guevara, de presi dent van Cuba's nationale bank, en Raul Castro, de broer van de premier, die aan het hoofd staat van de strijdmacht, heb ben uitgesproken linkse sympathieën. Guevara, verklaarde dezer dagen voor de televisie dat alle Amerikaanse monopolies zullen worden verdreven. Hij zei dat het Het Openhaar Ministerie'in Frankfort heeft de 38-jarige vertegenwoordiger Heinz Pohlman (foto) aangeklaagd als verdachte in de moordzaak Rosemarie Nitribitt. Over deze nimmer opgeloste moord zijn reeds twee films uitge bracht. handelsverdraeg met de Sowjet-Unie dat in januari door vice-premier Mikojan werd getekend „het beste' is dat Cuba ooit heeft gesloten. „De gx-ote vriend van Cuba is de Sowjet-Unie", herhaalde hij enkele malen De Sovjet-Unie zal vijf jaar lang jaarlijks een miljoen ton suiker af nemen en verstrekt een krediet van hon derd miljoen dollar tegen een rente van 2V2 procent. Al stuurt Fidel Castro dan niet in com munistische richting, toch kan hij in rood vaarwater verzeild raken. Wanneer hij in zijn relaties met de Amerikanen van kwaad tot erger vervalt is hij wel bijna verplicht steun van de communisten te aanvaarden. Gelukkig zien vele leiders in Zuid-Amerika dit gevaar helder in. Daar van heeft Eisenhower zich nog zeer on langs kunnen overtuigen. Helaas echter liggen inzicht en emotie in Zuid-Amerika nogal eens met elkaar overhoop Dat maakt de Amerikaanse regering extra om zichtig in de behandeling van de moeilijk heden met het kleine buurland Cuba. BRUSSEL (A.N.P.) De voormalige minister-president van Frankrijk Mendes France en de voorzitter van de Italiaanse socialistische partij, Nenni, hebben maan dagavond voor leden van de „Tribune Libre Universitaire" in Brussel gesproken over de „vooruitzichten van het Europese socialisme". Mendes France betoogde, dat een pe riode is aangebroken, waarin de politieke partijen een crisis doormaken, die vooral op economisch en sociaal gebied ligt. De rechtse partijen, zei hij, voelen hierbij geen behoefte aan een welomlijnd pro gram. Voor de linkse partijen echter, waarin de orthodoxe liberale oplossingen van de hand worden gewezen, is het juist het program dat zorgen baart. Dit pro gram, aldus Mendes France, dient er in de eerste plaats op te zijn gericht door een verhoging van de produktie de wel vaart van allen te verbeteren. Het is een 'van'de voornaamste taken van de samen leving welvaart te scheppen, vooral nu de RIO DE JANEIRO (Reuter) De overstromingen in het noordoosten van Brazilië hebben ruim 200.000 mensen dak loos gemaakt en nog steeds wordt uit het betrokken gebied zware regenval gemeld. Volgens sommige berichten zou het wa ter talrijke lijken meevoeren. In de staat Piaui staan 18 plaatsen onder water. Ook de staten Pernambuco, Alagoas en Pa- raiba zijn getroffen. In de staat Rio Gran de Do Norte zijn ruim 250 irrigatiedam- men vernield. Duizenden mensen die hun toevlucht op heuvels hebben gezocht, worden bedreigd door gifslangen en scholen piranha's, klei ne vleesetende vissen. De berichten over het aantal slachtoffers lopen sterk uit een, maar officieel zijn er slechts veer tien gemeld. De grote steden in het getroffen gebied worden overstroomd door vluchtelingen die dreigen tot plundering over te gaan om kleding en voedsel te krijgen. De Bra ziliaanse regering heeft militaire vliegtui gen ter beschikking gesteld om voorraden aan te voeren. De Verenigde Staten zen den ook vier transportvliegtuigen met voedsel en medicamenten. rivaliteit tussen de twee blokken in de we reld een economisch en sociaal aspect heeft gekregen. Een vergelijking tussen de ontwikkeling van het nationale inkomen in de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en de Europese landen moet het Westen tot na denken stemmen. De Franse ex-premier betoogde voorts, dat alleen het socialisme de recessies, die de Westelijke economie misvormen, kan voorkomen. Hij sprak tenslotte zijn geloof uit in een socialisme, dat de realiteit op de voet volgt en in een gemengde econo mie, waarin de basisindustrieën in handen van de gemeenschap zijn. Nenni verklaarde, dat de toekomst van het socialisme een vraagstuk is dat allen die zich om het lot van de mensheid be kommeren, aangaat. Naar zijn mening be staan thans de voorwaarden om een alge mene vooruitgang van het socialisme mo gelijk te maken. Nenni wees daarbij op de technische vooruitgang die oude pro- duktiemethoden vervangt en de nationale economische grenzen doorbreekt, en de emancipatie in Afrika. De voorzitter van de Italiaanse socialis tische partij betoogde, dat het socialisme van deze mogelijkheden gebruik moet ma ken en keerde zich vervolgens tegen elk negatief revisionisme. „Laten wij trouw blijven aan onze doelstellingen", zei hij, „en er van overtuigd zijn, dat het oordeel van Karl Marx over de evolutie van onze maatschappij en het kapitalisme nog steeds juist is". Hij voegde hier aan toe, dat de socialisten zich alle inspanningen moeten getroosten voor het bereiken van internationale ontspanning en de hervorming van de economische en so ciale structuur. Het is tijd, zei hij, dat de socialistische beweging en de vakbon den zich op internationaal plan met inbe grip van de Europese gemeenschappelijke markt doen gelden. Tenslotte zei Nenni, dat de betrekkingen met katholieken en communisten van groot belang voor de socialisten zijn. De verstandhouding met de katholieke par tijen kunnen van beslissende aard zijn voor de toekomst van de parlementaire democratie. „Voor de katholieken is het uur gekomen om tussen links en rechts te kiezen", zo betoogde hij. Tijdens de wintermaanden komen dui zenden en nog eens duizenden water vogels naar Stockholm om daar in de binnenwateren te blijven „kamperen" totdat de vrije natuur weer wat toe gankelijker wordt en meer voedsel heeft te bieden. Op sommige plaatsen van de Zweedse hoofdstad zijn speciale voederplaatsen ingericht, waar oppas sers ervoor zorgen, dat zwanen en eenden (zoals op de foto), ganzen en meeuwen geen honger behoeven te lijden. Advertentie Chief Whip PEKING (Reuter) Communistisch China is op grote schaal begonnen met de vorming van volkscommunes in de steden, zo heeft vice-premier Li Foe- Tsjoen woensdag op de openingszitting van het nationale volkscongres, het par lement, te Peking verklaard. Het was de eerste officiële mededeling, dat men het communestelsel weer is gaan toepassen in de steden. In 1958 was men hier voor het eerst mee begonnen, tegelijk met de vorming van communes ten plattelandc, maar men had dit experiment in de ste den tegen het einde van dat jaar ge staakt, als gevolg van onvoorziene moei lijkheden en verzet van hen die onder invloed stonden van de „burgerlijke ideo logie". - Op de bijeenkomst, die door 2.000 afge vaardigden, onder wie partijleider Mao Tse-Toeng, president Lioe Sjao-Tsji en premier Tsjoe En Lai, werd bijgewoond, gaven vice-premier Li Foe-Tsjoen en de minister van Financiën Li Hsien-Nien een overzicht van de resultaten over 1959 en de plannen voor 1960. Beiden prezen de communes en zij waren van oordeel, dat met behulp van dit stelsel China Enge land binnen tien jaar op het gebied van de industriële produktie voorbij kan stre ven. Minister Li Hsien-Nien deelde mee, dat de inkomsten en uitgaven in het vorige jaar de ramingen hebben overtroffen en dat een batig saldo van 1.390 miljoen joean (ruim 2 miljard gulden) werd ge boekt. Voor dit jaar staat een gemiddelde loonsverhoging voor de arbeiders van zes percent op het program, waardoor aan lonen in totaal 3,7 miljard gulden meer zal worden uitbetaald. Op het gebied der sociale voorzieningen zal de staat dit jaar tien percent meer uitgeven dan in 1959. Advertentie AGRIGENTO (UPI) Woensdag is een politiefunctionaris die acht jaar lang com mandant van de mobiele brigade te Agri- gento op Sicilië is geweest, op klaarlichte dag vermoord. Een achttienjarige student werd door een verdwaalde kogel in het hart geraakt en overleed eveneens. Het slachtoffer is Aldo Tandoj, tot sep tember vorig jaar commandant van de mobiele brigade en thans gedetacheerd bij de afdeling onderzoek van het wetenschap pelijk politie-instituut te Rome. Hij is een belangrijke getuige e charge in het pro ces over de moord, die in 1954 werd ge pleegd op een rijke landeigenaar. Tandoj stond op straat met zijn vrouw en enkele bekenden te praten toen een onbekende van dichtbij drie schote nop hem afvuur de. Het vierde schot trof de student. De dader van de aanslag onkwam in de verwarring die door zijn schoten was ontstaan. Tandoj heeft een groot aandeel gehad in de bestrijding van de misdaad op Si cilië, en heeft verscheidene acties tegen bandieten geleid. Men beschouwt de moord als een wraakneming van de maf fia. De Italiaanse justitie gelooft niet dat deze organisatie, die in Amerika vertak kingen had onder de naam „Unione Si- ciliano", nog bestaat, maar er zijn ver schillende onderwereldfiguren die trachten zich eenzelfde machtspositie te veroveren als de hoofdmannen van het Siciliaans genootschap indertijd hebben gehad. Geluidsproeven, die in de afgelopen we ken met het Britse straalverkeersvlieg- tuig de „Cornet" zijn uitgevoerd, hebben aangetoond, dat de motoren niet meer la waai behoeven te produceren dan de ge wone vliegtuigmororen met propellers. Dit heeft de Britse minister van luchtvaart meegedeeld in het Britse parlement. Op grond van die proeven heeft de B.E.A. toestemming verleend voor een beperkt aantal nachtvluchten met „Cornet" toe steilen op London Airport. Als voorwaarde is gesteld, dat bij deze vluchten niet meer lawaai mag worden gemaakt, dan wan neer zij zouden worden uitgevoerd met conventionele machines met schroefaan- drijving. De autoriteiten van diverse landen heb ben nachtvluchten met straalvliegtuigen wegens het lawaai verboden. Zo'n verbod was ook van kracht voor de Londense luchthavens. Voor Schiphol is een derge lijk verbod nooit opgelegd. De hulp aan andere landen zal met 45 percent tot in totaal 700 miljoen gulden, of 0,7 percent van de totale uitgaven, toe nemen. Voor defensie zal, evenals vorig jaar, ongeveer 8,35 miljard gulden wor den besteed. (UPI) Li Foe Tsjoen, de voorzitter van de communistisch Chinese commis sie voor het staatsplan, heeft tijdens de zitting van hét volkscongres de normen bekendgemaakt die onder het economisch plan voor 1960 zijn opgesteld. De normen zijn: verhoging van de pro duktie van granen en katoen met 10 pet (de graanproduktie was 270,5 miljoen ton. de katoenproduktie 241 miljoen ton in 1959). Een verhoging met 5,05 miljoen ton tot 18,4 miljoen ton voor de staalproduktie in de verhoging zijn de „tuin-hoogovens", die indertijd met veel klaroengeschal overal in China verrezen maar een zeer slecht produkt leverden, niet meegere kend. De produktie van steenkool, die in 1959 347.8 miljoen ton was, moet in 1960 455 miljoen ton worden. De produktie van gietijzer zou met 7 miljoen ton verhoogd moeten worden tot 27,5 miljoen ton in 1960, onder de nieuwe normen. De totale waarde van het industrieel en agrarisch produkt moet in 1960 298 miljard joean bedragen, dat is een 23 percent hogere norm dan voor 1959 gold en ruim 500 mil jard gulden. De regering zal zijn investeringen met 21,7 percent verhogen tot 32,5 miljard joean. De industrie zal hiervan 58,3 per cent ontvangen in de vorm van nieuwe gebouwen en installaties. Steekt U eens op: Chief Whip in. het bekende groene doosje is nog altijd niet overtroffen in zmverbeid, smaak en kwaliteit.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5