Kroesjtsjev kan terugzien op geslaagd verblijf in Frankrijk Oppositie in Zuid-Afrika oppert een middenweg Opel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Politieke resultaten aan de toekomst voorbehouden Van Lent Suiker 1 cent per kg goedkoper Melk 2 cent duurder Geen deelnemers met 15 juiste uitslagen BEGKERING handschoenen Zucht van verlichting Onvrijwillige ballingen terug in Frankrijk In de krant van heden Meer wind Het woord is aan Hardnekkig ècc MORRIS before pon êiiif! GEDEELDE SMART IS HALVE SMART Bisschop van Johannesburg houdt rust Peking eist van Nepal de Mount Everest op Koninginnedag-noenmaal in Zuid-Afrika 74e JAARGANG No 227 MAANDAG 4 APRIL 1960 305e JAARGANG No 75 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De minister van Landbouw en Visserij heeft de prijs van suiker af fabriek met ingang van 4 april I960 verlaagd van 89.- tot 88.- per honderd kilogram. Dit blijkt uit een beschikking, gepubliceerd in een heden uitgegeven buitengewone staats courant. De prijsverlaging is het gevolg van het doorwerken van de lagere suiker- garantieprijs voor de verbouwers van sui kerbieten van de oogst 1959. Hieruit volgt, aldus deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mede, dat de verbruikersprijs voor suiker met één cent per kilogram kan wor den verlaagd. In overeenstemming met de medio 1959 genomen beslissing tot afschaffing van de nog resterende consumentensubsidie op melk, heeft de regering goedgekeurd, dat in het gehele land de prijzen van melk, karnemelk (beide los en in flessen) en melkprodukten met ingang van 3 april met ten hoogste 2 cent per liter zullen worden verhoogd. Toen Kroesjtsjev zondagmorgen te Orly in het vliegtuig stapte was er één man onder de Franse ambtenaren welke hem uitgeleide deden die een bijzonder diepe zucht van verlichting slaakte. Dat ivas de secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, Jean Maurey, die met de verantwoordelijk heid over de veiligheid der hoge Rus sische gasten was belast en op dit mo ment geen enkel incident van belang behoefde te betreuren. De heer Maurey moet door generaal De Gaulle al een ambassadeurspost als beloning in het vooruitzicht zijn gesteld. In Rambouillet, waar premier Kroesj tsjev de laatste dagen van zijn verblijf samen met generaal De Gaulle op het historische kasteel heeft doorgebracht, heerste zaterdag al een stemming van vreugde vermengd met lokale trots. Een jong paar, dat die dag in het echtelijke schuitje stapte beloofde de burgemees ter plechtig hun eerste zoon of dochter de naam Nikita of Nina te zullen schenken. PARIJS (UPI) De bijna duizend poli tieke vluchtelingen in Frankrijk, die voor de duur van Kroesjtsjev's bezoek aan het land met betaalde vakantie waren ge stuurd, zijn druppelgewijs naar Frankrijk teruggkeerd. De „bannelingen", meest Oosteuropese vluchtelingen, zijn voor het grootste deel sinds 4 maart op Corsica geweest. Zesendertig van hen, door de Franse autoriteiten „bijzonder gevaarlijk" geacht, kwamen met de pont naar het vasteland van het eiland Belle-Ile in de Atlantische Oceaan ter hoogte van de noordwestelijke kust van Frankrijk. Van Corsica kwamen 373 ballingen met vijf vliegtuigen terug. Honderd andere scheepten zich in voor Marseille vanuit de Corsicaanse haven stad Calvi, 137 vanuit Ajaccio. Afgezien van het ongemak dat de vluch telingen leden door absentie van hun werk in Frankrijk, heeft geen van hen enig na deel van zijn betaalde vakantie onder vonden. Een van de zich inschepende ballingen zei bij zijn vertrek van Corsica: „Ongetwij feld zullen we straks hier terugkomen wanneer Kroesjtsjev naar Parijs komt voor de topconferentie." pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5 Agenda van IJmond en Haarlem 5 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo 7 Boekenhoekje 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport ..11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid oost en zuidwest. Aanhoudend vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermorgen heeft de Russische prémier Nikita Kroesjtsjev, vergezeld van zijn voltallige familie en zijn uitgebreide staf Frankrijk, na zijn twaalfdaags verblijf weer verlaten. De Russische staatsman werd uitgeleide gedaan door de Franse premier Michel Debré en op de valreep hebben ze nog een maal alle goede wensen uit naam hunner beide landen uitgewisseld die men tijdens dit twaalfdaags festival van vriendelijkheid en goede wil al zo ettelijke keren had vernomen. Die betuigingen van vriendschap werden ook nog eens met ge schenken bekrachtigd. Uit naam van generaal De Gaulle kreeg Kroesjtsjev een pendule in ontvangst te nemen, waarop valt af te lezen hoe laat het in de ver schillende hoofdsteden van dc wereld op een gegeven ogenblik precies is. Hoe laat het, figuurlijk gesproken, nu in Frankrijk is heeft de Russische staatsman de afgelopen dagen met eigen ogen kunnen waarnemen. Stellig kan hij terug zien, zoniet op een politieke triomf, dan toch zeker wel op een groot persoonlijk succes. Zijn goede humeur, zijn vertrouwenwekkende bonhommie, zijn grote zelfbeheersing ook en tenslotte de sympathie die zijn vrouw Nina allerwegen heeft gewekt hebben op de Fransen de indruk gemaakt dat er in Sovjet-Rusland sedert de dood van Stalin toch wel het één en ander veranderd moet zijn. De wederzijdse verhoudingen kunnen bij dat inzicht slechts winnen en diplomatiek beschouwd is het zeker van niet minder groot belang dat de beide markante figuren, De Gaulle en Kroesjtsjev, na hun twaalf uren samenzijn ongeveer weten wat ze aan elkander hebben en van elkander venvachten kunnen. Naar schatting zijn 300.000 inwoners van Istanboel getuige geweest van het vertrek van de Nederlandse postkoets „Floriade" naar Rotterdam. Na een 3404 km lange rit door Europa hoopt men op 6 mei bij de Floriade te arri veren. Het afscheid van de Turkse hoofdstad heeft een overweldigende indruk gemaakt. Postkoets en Neder land stonden in het middelpunt van de belangstelling en allerlei feestelijk heden. Op de achtergrond de beroemde „blauwe moskee". R c k e r t Om te begrijpen wat een ander zegt, moet men weten wat die ander voelt. Om te weten wat een ander voelt, moet men zichzelf vergeten. Dat eerste persoonlijk contact tussen de Russische leider en het Franse volk waar bij vrijwel geen incident is voorgevallen en nauwelijks een wanklank werd ge hoord, heeft zaterdagavond niettemin toch nog een dissonant opgeleverd, in de vorm van een lange rede voor de radio en de televisie waarin Kroesjtsjev het blijkbaar toch niet kon nalaten nog even vol gas te geven op het pedaal van zijn propaganda machine. Maar met die onbeleefdheid te genover zijn gastheren was de rekening ook weer quitte. Want de ontploffing van de kernbom in de Sahara was van Franse zijde evenmin een gebaar dat uitmuntte door hoffelijk heid. Doch die beide déraillementen lij ken toch geen diepe sporen te hebben na gelaten. Men heeft in elk geval als her vonden vrienden afscheid genomen, of be ter elkaar een tot weèrsziens do svji- danja, de laatste woorden van Kroesjt- sjevs radiotoespraak toegeroepen. Behalve aan generaal De Gaulle, die waarschijnlijk in de zomer of het najaar een tegenbezoek aan de Sovjet-Unie zou brengen heeft Kroesjtsjev als een goed moedige sinterklaas de invitaties met gulle hand overal rond zich gestrooid en het Russische reisbureau Intourist krijgt de komende maanden heel wat passages te boeken. Het lange slotcommuniqué van vijf pa gina's dat over de besprekingen tussen De Gaulle en Kroesjtsjev werd gepubliceerd, doet intussen veronderstellen dat de re sultaten van het bezoek meer op het psy chologische, culturele en op langere ter mijn misschien economische terrein, dan op het zuiver politieke vlak zijn gelegen. Er is ook nog een akkoord getekend met de bedoeling de onderlinge samenwerking op medisch, wetenschappelijk en op cul tureel gebied te bevorderen. Ook zullen beide landen de handen ineen slaan ten bate van de vreedzame toepassing van hun kennis op kernenergiegebied. De han delsbetrekkingen zullen eveneens nauwer worden aangehaald ofschoon Kroesjtsjev wel duidelijk liet weten dat hij zijn reke ningen niet met dollars zal kunnen beta len. „Die heb ik niet," zo zei de Russische premier reeds vorige week tijdens een ont moeting met de grootste zakenlieden en industriëlen van Frankrijk voor wie hij zijn broekzaken binnenstebuiten keerde. Zaterdagmiddag heeft Ruslands onver moeibare bewindsman in de stedelijke feestzaal van Rambouillet voor een klei ne duizend journalisten gedurende bijna anderhalf uur zelf de balans van zijn be zoek opgemaakt aan de hand van tiental len vragen die hem werden gesteld. Kroesjtsjev stond al die tijd wijdbeens op het podium achter een lange tafel waar rond zich weer zijn familie en zijn naaste medewerkers hadden geschaard. Links van hem zijn glunderende Nina, een en al verrukking en bewondering voor haar machtige man en ï'echts de grimmige mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko, die tot het type mensen schijnt te beho ren dat angst inboezemt zodra zich een schrale glimlach op hun gelaat vertoont. Het belangrijkste lid van de delegatie na Kroesjtsjev leek echter wel de heer Kosy- gine te zijn, vice-premier van de minister raad, volgens sommige waarnemers Kroesjtsjevs toekomstige opvolger. Doch uit de vastberadenheid en ook de snelheid van zijn antwoorden, waarvoor hij blijk baar van niemand advies of informaties nodig had, kwam wel duidelijk tot uiting dat Kroesjtsjev momenteel de onbestreden leider is van zijn miljoenenvolk. Zowel bij de persconferentie als uit het communi qué is niettemin gebleken dat, gelijk ook wel te verwachten was, er in Parijs en Rambouillet geen onmiddellijke politieke zaken zijn gedaan. Generaal De Gaulle heeft, zeker ook om zijn eigen positie bij de komende topconferentie niet te onder mijnen, tegenover de Russische leider de bekende westerse standpunten inzake Duitsland, Berlijn en de ontwapening trouwhartig en nauwgezet verdedigd en als bondgenoot dus geen krimp gegeven. Op een vraag liet Kroesjtsjev weten dat ook zijn visie op het Duitse probleem on gewijzigd is gebleven. Hij verklaarde zich voorts graag bereid kanselier Adenauer te ontmoeten en hij gaf in het algemeen als zijn mening te kennen dat de weg naar de vrede lang en tnoeiliik zal ziin maar dat met wederzijdse goede wil dat doe! zeker bereikt zal kunnen worden. Men kan moeilijk ontkennen dat Kroesjt sjev persoonlijk deze twaalf dagen in Frankrijk niet van zeer veel goede wil zou hebben blijk gegeven en weinigen twijfelen nu meer aan zijn krachtig verlangen de koude oorlog zo spoedig mogelijk te be ëindigen, al liet hij geen gelegenheid voor bijgaan om van zijn bijna hartstochtelijk en bijna uitdagend geloof in het commu nisme te getuigen. Het enige, doch zeker niet te verwaarlozen, verschil met zijn voorganger Stalin is dan ook dat Kroesjt sjev van mening is dat de overwinning van het communisme ook en misschien nog wel sneller met economische en poli tieke in plaats van met militaire wapens is te bezegelen. Hij heeft het Westen dus tot een wedstrijd uitgedaagd en in dat eco- nomisch-politieke licht dient men zijn rondreis in Frankrijk te zien. Met han delsakkoorden, die voor Frankrijk de markt van Oost-Europa, en misschien zelfs van China, zouden kunnen openen wordt, zo meent Kroesjtsjev klaarblijke lijk de mogelijkheid geschapen de Fran sen van West-Duitsland te scheiden en van de Euromarkt los te wrikken. En met zijn aanbiedingen van oprechte vriendschap en bewondering aan het adres van het gro te Frankrijk en zijn glorieuze leider ge neraal De Gaulle hoopt Kroesjtsjev ver moedelijk de basis te kunnen leggen voor een latere alliantie, waardoor de huidige bondgenoten, en Amerika in de eerste plaats, naar de achtergrond gedrongen kunnen worden. Ongetwijfeld speelt Kroesjtsjev een spel op lange termijn en zijn meesterschap aan het politieke schaakbord, een sport waarin de Russen altijd hebben uitgemunt, hoeft men zeker niet laag aan te slaan. In elk geval heeft hij zijn posities ook deze twaalf dagen in Frankrijk niet onaanzienlijk verbeterd, met het oog op de conferentie aan de top die medio volgende maand eveneens in Parijs zal worden gehouden: hij kent nu zijn drie tegenspelers persoonlijk en hij heeft bij hen zowel voor als achter de schermen nu veel gezien, gehoord en ook geleerd. MOSKOU (Reuter/UPI/Tass) Zondag middag om half drie landde het toestel met Kroesjtsjev en de zijnen op het vlieg veld van Moskou na een vlucht van vier uur en tien minuten. Radio-Moskou meld de dat het vliegveld niet groot genoeg was om plaats te bieden aan de massa mensen die Kroesjtsjev wilde verwelkomen. De Russische premier zal vanmiddag vanuit het Leninstadion een verslag voor de Rus sen geven van zijn Franse reis. Boodschap voor premier De Quay Kroesjtsjev heeft minister-president pro fessor dr. J. E. de Quay een boodschap gezonden toen hij, op weg van Parijs naar Moskou, over Nederland vloog. De bood schap luidt: Ik zend u. premier De Quay, en het Nederlande volk mijn hartelijke groeten en beste wensen. Nikita Kroesjtsjev Voorts zond de Russische premier bood schappen aan de premiers van België, Denemarken en Zweden, terwijl zijn vlieg tuig over hun land vloog. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAt IBU KONINGSPlEfNJ AMSTERDAM TEL ,223596 GABARDINE DAMESPANTALONS JOHANNESBURG (Reuter) De lei der van de Zuidafrikaanse Verenigde (op positie) partij, Sir De Villiers Graaff, heeft in het weekeinde aangedrongen op een nieuwe benadering van het neger- vraagstuk. Hij sprak zich uit voor het recht van de negers op vertegenwoordi ging in het parlement (door blanken) in achtneming van de normale rechten van de mens, zoals de vrijheid van beweging, het recht om in hun gebieden grond te be zitten en het recht op een progressieve loonsverhoging, en voor een drastische wijziging van de wetten op de persoons bewijzen. De oppositieleider herhaalde zijn verzoek om een commissie te vormen, die een onderzoek moet instellen naar de grondoorzaken van de rassenonlusten. In commentaar op de resolutie welke de Veiligheidsraad over het Zuidafrikaanse rassenvraagstuk heeft aanvaard, deed hij een beroep op alle Zuidafrikanen geza menlijk op te komen voor hun recht om zonder inmenging van buitenaf eigen za ken te regelen. Twee Britse bladen, de conservatieve Daily Telegraph en de liberale News Chronicle, hebben de verklaring van Sir De Villiers Graaff met instemming be groet. De Anglicaanse bisschop van Johannes burg, dr. Reeves, heeft deze stad onver wachts verlaten. Volgens de aartsdeken neemt hij enige dagen rust „om zijn ge dachten te ordenen". De Johannesburgse Sunday Times weet te melden dat de bis schop, die een uitgesproken tegenstander van de apartheidspolitiek is, van juridi sche zijde het advies heeft gekregen voor onbepaalde tijd geen verklaringen meer af te leggen. De anglicaanse aartsbisschop van Kaap stad, dr. De Blank, heeft in een verkla ring gezegd te hopen dat alle kerken in Zuid-Afrika thans de „apartheid" in wel ke vorm ook zullen opgeven. Hij drong er bij de Nederduitse Gereformeerde kerk op aan te werken aan een verandering van gezindheid en beleid in Zuid-Afrika. In Kaapstad behandelt het huis van Zaterdagochtend zijn een vrachtwagen uit Zaandam en een personenwagen, welke bezig was deze te passeren, rijdende uit de richting Zaandam naar Amsterdam, van de Oostzanerdijk in het water geraakt. De inzittenden ble ven ongedeerd. KATMANDOE (UPI) Communistisch China heeft tijdens de besprekingen van premier Kairala van Nepal in Peking on langs aanspraak gemaakt op de in Nepal gelegen Mount Everest. Premier Kairala heeft dit na zijn terugkeer op een pers conferentie meegedeeld. „Wij hebben de Chinese aanspraken met kracht afgewe zen", voegde hij eraan toe. „Wij zullen onder geen beding een inbreuk op welk deel van onze grens ook toelaten." De wedstrijden uit de Engelse competitie schrikken de deelnemers aan de KNVB- toto kennelijk af. De totale inzet van de toto van deze week was ruim een ton minder dan gewoonlijk. In totaal werd 627.850, ingezet door 427.790 deelnemers. De eerste prys 109.875,gaat naar Rosmalen, waar de heer J. Vloet in de Molgenstraat 30 woont. Hy was de enige deelnemer met 14 punten. Voor de tweede prijs even groot als de eerste komen 15 deelnemers met 13 punten in aanmerking. De deelnemers aan de toto van de stich ting Caritas zetten dit weekeinde in totaal 38.494,in. Voor de eerste prijs van 7.506.meldden zich vier deelnemers met 11 punten. Zeven deelnemers met 10 punten komen in aanmerking voor de tweede prijs van 4.041, JOHANNESBURG (ANP) De gouver neur-generaal van Zuid-Afrika, C. R. Swart en mevr. Swart zullen op 30 april eregasten zijn op een noenmaal dat hun ter" gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana door de Nederlandse gemeenschap van Johannesburg aangebo den zal worden. Het noenmaal zal gehouden worden in het Nederlandse dorpje, dat deel uit maakt van de internationale carnavalstad bij Johannesburg waar een reusachtig carnaval ter gelegenheid van de uniefees ten zal worden gehouden. Vroeger in de ochtend van 30 april worden de carna valsfeestelijkheden door de gouverneur generaal geopend. Andere gasten op het noenmaal zullen zijn: de premier van Zuidafrikaanse parlement De Villiers woerd en de leider van de oppositie in het Zuidafrikaanse parlement sir De Villiers Graaff en hun beider echtgenoten, alsme de leden van het kabinet en andere rege ringsfunctionarissen en echtgenoten. Gastheer bij deze gelegenheid is de heer H. van Deinse, Nederlands consul-gene raal in Johannesburg. volksvertegenwoordigers vandaag in der de lezing het regeringsvo rstel inzake on wettige organisaties. Dit voorstel is be doeld om het Afrikaanse Nationale Con gres en het Pan-Afrikaanse Congres te kunnen verbieden. Men verwacht dat pre mier Verwoerd of minister van Buiten landse Zaken Louw het standpunt der re gering tegenover de resolutie van de Vei ligheidsraad bezwaar zal maken. PORT ELIZABETH (UPI) In Port Elizabeth heeft een grote groep Afrika nen passen verbrand in de „lokasie" Wal- mer. Een politiepatrouille stuitte op een groep van ongeveer honderd Afrikanen, die om een vuur van brandende passen, zongen en dansten. Naast het vuur stond een hoop passen van een meter hoog, die in de vlammen werden geworpen. De me nigte werd door de politie uiteen gejaagd. Een ambulance die uitgezonden was om een gewonde man op te halen werd dooi de Afrikanen met stenen bekogeld. Som mige Afrikaanse huisbedienden zeiden dat zij door benden bedreigd waren als zij hun passen niet zouden overgeven om verbrand te worden. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, en de Zuidafrikaanse UNO-vertegenwoordi- ger Fourie hebben zaterdag te New York een bespreking gehad, vermoedelijk over de mogelijkheid van een bezoek aan Zuid- Afrika. Advertentie en overhemden worden weer hagelwit met een flacon als wassen niet meer hdpt! Advertentie „op handen gedragen HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT S2 AMSTERDAM - DEN HAAG Advertentie HEEMSTEDE

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1