UNILEVER VOOR HEEFT HOGER PROGRAMMA INVESTERINGEN IN 1960 Nu is er Kanaal een plan om Het te overbruggen Statutenwijziging Vlisco stuit op bezwaren De beurs Europafonds bleek een succes SCHEEPVAARTBERICHTEN Liquiditeit voldoende ter voorziening in de tegenwoordige behoeften Groeimaatstaf verkoop aan derden Kanttekeningen bij het Unilever verslag Buitenlands bezit van aandelen Expansie in de EEG zal voortduren Verklaring van Unilever Dordtsche Petroleum 20 plus 2 agiobonus Trekking premielening A'dam 1956 I Onv. div. en agiobonus Mybeb n.v. Stoomvaart Mij. Oostzee lager dividend Bruto product zal stijgen met 5-6 Nieuwe n.v. voor emigrantenschepen Recordomzet Oude Haagsche Goed geraden lJ i Cj 4 A 1' li i L i960 HAARLEMS DAGBLAD - OLivEGHIL HAARLEMSCHE COURANT De investeringen in vaste activa die in 1959 439 miljoen beliepen tegenover f 429 miljoen in 1958, zijn opnieuw bij de begrotingen ten achter gebleven, zo wordt meegedeeld in het vandaag verschenen verslag over 1959 van het Unileverconcern. Het investeringsprogramma voor 1960, vervolgt het jaarrapport, is niet onbelangrijk hoger. De liquiditeit wordt voldoende geacht om ook in dit jaar in alle financiële behoeften tc voorzien. Blijkens mededelingen van de raden van bestuur van Unilever u.v. en Unilever Limited vertegenwoordigt de winst over 1959, na aftrek van be lastingen, doch voor aftrek van interest op schulden op lange termijn, een rendement van 10,3 percent (1958: 9,0 percent) over het geïnvesteerde kapitaal van 6.140.054.000. Zoals reeds vermeld in dc op 26 fe bruari j.I. gepubliceerde gegevens om trent de door het concern in het af gelopen jaar behaalde resultaten, is de omzet ruim 600 miljoen gestegen en wel van 18.388 miljoen in 1958 tot 19.015 miljoen in 1959. De bedrijfs winst nam toe tot 1207 (976) miljoen. De geconsolideerde nettowinst steeg tot 639 (503) miljoen, nadat wegens naar de winst geheven belastingen 593 (490) miljoen in mindering is gebracht. Na uitkering der reeds eveneens op 26 februari j.I. gepubliceerde voorgestelde dividenden (een slotdividend over het ver grote kapitaal van 13 percent bij N.V. en 1 sh. 7,2 pence per nominaal 1 pond ster ling kapitaal bij Limited, beide betaalbaar van 10 mei af, waardoor het totale divi dend over 1959 voor de N.V. 20 percent en voor Limited 4 sh. 6,5 pence bedraagt), zal dan een bedrag van 453.967.000 aan de in het bedrijf gehouden winsten worden toegevoegd, waardoor het totaal daarvan zal stijgen tot 3.261.551.000. De voornaamste factoren die tot de stij ging van de bedrijfswinst hebben bijge dragen, worden in het verslag als volgt samengevat. Zo zijn de betere winstmar ges voor margarine en spijsvetten die in de tweede helft van 1958 werden gecon stateerd, over het algemeen in 1959 blijven bestaan. Het geringere aanbod van boter in Europa bevorderde vooral de verkoop van eerste kwaliteit margarine. De omzet van zeep en andere wasmiddelen is in vele landen gestegen, welke stijging zich groten deels voordeed bij de produkten van ho gere kwaliteit, die betere marges op leveren, dientengevolge is de winst toe genomen. In de Verenigde Staten leverde de verkoop van toiletartikelen een aan zienlijk hogere winst op. Invloed van de zomer Ook de afgelopen zomer oefende invloed Zo moest in L959 de veehouderij in de meeste landen van West-Europa ten ge volge van ede droge zomer vroeger dan gewoonlijk overgaan Tot het gebruik van mengvoeder, hetgeen leidde tot hogere omzetten en winst van de veevoederfa brieken. De warme zomer heeft eveneens bijgedragen tot een belangrijke stijging van de verkoop van consumptie-ijs en de daarmee behaalde winst. Voorts blijven de aanzienlijke bedragen die in de laatste jaren zijn uitgegeven voor ontwikkeling van de zaken in andere levensmiddelen, met name die in diepvriesprodukten en gedroogde soepen, een stijgend rendement opleveren. Tenslotte zette de verbetering in de zaken van de groep United Africa zich voort, en hebben maatregelen tot be teugeling van de kostenstijging en tot ver krijging van betere marges tot belangrijk hogere winsten geleid. De liquiditeit Het saldo van de liquide middelen, be slaande uit kas- en banksaldi, kasbeleg- gingen en effecten, na aftrek van op korte termijn opgenomen gelden, is met 275 miljoen gestegen tot 864 miljoen einde 1959. Uit de financiële mutaties gedurende 1959 zij onder meer nog vermeld, dat uit ten laste van de winst gebrachte afschrij vingen 271 miljoen beschikbaar kwam. In totaal kwam vrij aan beschikbare mid delen 782 miljoen, waar tegenover aan investeringen en bedrijfskapitaal 507 mil- 'oen werd vereist. De liquide middelen be- "inden zich in hoofdzaak in Nederland, ingeland, de Verenigde Staten en Duits- 'and. Iïet daarvan verkregen rendement werd door stiiging van de rentestand gun stig beïnvloed. Groter aanbod olies en vetten Gemiddeld waren de prijzen van olies en vetten in 1959 iets hoger dan in 1958. Het verloop van de prijzen van de diverse soorten was echter zeer verschillend, zo dat de invloed van de grondstoffenprijzen op de kostprijzen al naar gelang van d~ verwerkte soorten per produkt en per land uiteenliep. Kopra en palmpitten waren zelfs aanzienlijk duurder dan in 1958, ook van grondnoten en van palmolie waren de prijzen hoger. De prijs van walvistraan vertoonde daarentegen weinig verandering, terwijl katoenolie, reuzel en talk goed koper waren. Omzetstijging Bezien- over een decennium, is de totale omzet gestegen van 10.521 miljoen m 1950 tot 1 19.015 miljoen in 1959. De ver kopen aan derden vertonen gedurende deze jaren eén naar verhouding snellere stij ging, namelijk van 6.632 miljoen in 1950 tot 14.140 miljoen in 1959. Oorzaak? Een groot déél van de exoansie vond plaats in die groepen van artikelen waarbij onder linge leveringen geen belangrijke rol spe- ten, zoals consumptie-ijs. diepvriesproduk ten en andere levensmiddelen. De omvang van deverkopen aan derden vormt dan ook meer en meer de maatstaf, aldus het ,rerslag. waarnaar de groei vap het bedrijf het zuiverst kan worden bepaald. Geen invloed van nationalisme Tn dc politieke moeilijkheden in Bel- osch-Kongo werd geen aanleiding gevon- 'en, zó wordt verder bericht, om het tem- •q der investeringen daar te lande te ver- agen. De vele aanplantprogramma's die ^eds in uitvoering waren, worden nor- uaal voortgezet en in het district Kivu "oft men de eerste thee geplant. Voorts - begonnen met de bouw van een nieuwe palmolièfabriek te Alberta. Omtrent de groep United Africa meldt het jaarrapport onder meer, dat de drang naar politieke onafhankelijkheid in de meeste gebieden waar de groep werkzaam is, in de loop van 1959 steeds sterker is ge worden. Op enkele uitzonderingen na droeg deze beweging een vreedzaam karakter. De resultaten van de groep zijn dan ook veeleer door economische dan door poli tieke omstandigheden beïnvloed. De groep heeft in 1959 met een geringer geïnvesteerd kapitaal in totaal een hogere winst bereikt dan in 1958. Men zal in 1960 wederom minder exportprodukten verhan delen, omdat naar het inzicht van de groep dit bedrijf thans op efficiënte wijze door kooplieden ter plaatse kan worden uitge oefend. De uitvoer van het concern uit Nederland en Engeland, met inbegrip van die van de groep United Africa, was als volgt: 1957 1958 1959 (in miljoenen guldens) Nederland 338 331 350 Engeland 560 552 593 De economische samenwerking in Europa In het verslag over 1959 van het Uni leverconcern wordt de hoop uitgesproken dat stappen zullen worden ondernomen om de economische eenheid van geheel Europa te bevorderen en discriminatie door de Europese landen tussen de ver schillende ontwikkelingsgebieden overzee te vermijden. Wat de economische omstandigheden be treft, wijst het verslag erop, dat voor de meeste Westeuropese landen en voor Noord-Amerika 1959 een jaar was van economische expansie. De grotere produk- tie in 1959 ging gepaard met grotere uit voeren en een grotere vraag naar grond stoffen. Tegen het einde van het jaar moes- Bij de publikatie van de voorlopige cij fers over 1959 van Unilver werd te dezer plaatse gesproken over resultaten waar mee het concern zijn aandeelhouders ver raste, en werd erop gewezen dat de gro tere winst ditmaal geheel op rekening kwam van de Limited omdatde ;n,v... .per saldo een zelfde nettowinst verkreeg als in het voorgaande jaar. Uit het thans verschenen verslag is zulks ter gedeel telijke verklaring te concluderen dat de n.v. op het punt van de belastingen te maken had met verhogingen, terwijl de Limited doorgaans met verlagingen was geconfronteerd. Voor belastingen ging de n.v. 15 percent vooruit, en Ltd. 35 per cent. Ons werd meegedeeld dat de kosten van research en ontwikkeling een kleiner percentage van de omzet belopen dan bij Philips het geval is, bij welk concern de ze uitgaven ongeveer vijf a zes percent bedragen van de omzet. Overigens ligt het in de bedoeling in tien jaar de kosten voor research en ontwikkeling te verdub belen er zal ergens in Europa (waar is nog niet besloten) een laboratorium voor voedingsmiddelen worden gebouwd. Ook voor dit jaar worden de liquide middelen voldoende geacht ter voorzie ning in de behoeften. Het is al weer lang geleden dat Unilever gebruik moest ma ken van de openbare kapitaalmarkt, en de conclusie ligt dan ook voor de hand dat kennelijk het streven is gericht op zo danige financiering dat zulk een beroep achterwege kan blijven. Het is ons bekend, dat het concern met de verhoging van het interimdividend be oogde een betere spreiding van de beta ling van het totale dividend te verkrijgen. In het huidige geval ging het om 7 per cent interim respectievelijk 13 slotdivi dend. Waarbij het niet onmogelijk is dat achteraf bezien wellicht 8 respectievelijk 12 beter ware geweest. Blijkens het eerste jaarverslag van het Europafonds is de bedoeling van de op richters om uitdrukking te geven aan de gedachte van de gemeenschappelijke Europese markt bij de samenstelling van het te beleggen vermogen, door het succes van het Europafonds juist gebleken. De weerklank die het fonds heeft gevonden deed reeds in de eerste weken van zijn bestaan het aantal verkochte aandelen toenemen tot meer dan 250.000 stuks. Inmiddels is dit aantal bij het afsluiten van het eerste boekjaar op 31 december 1959 gestegen tot 373.600 aandelen. De koers, die bij de oprichting gesteld was op Dm 100, heeft op 31 december met Dm 155,60 zijn hoogtepunt in het afgelopen jaar, dat voor het fonds een bijzonder gun- stih beursverloop had, bereikt. Op 31 december was het vermogen van het fonds als volgt over de landen ver deeld: Duitsland 38,1 percent, België en Luxemburg 9,4, Nederland 15,2, Frank rijk 15,3, Italië 17,0, contanten 5,0 percent. De verdeling over de bedrijfstakken was als volgt: chemische industrie 19,7 per cent, electro-techniek 18,9, staalindustrie 18,2 machine- en bandenindustrie 16,9, ver- bruiksgoederenindustrieën 9.0, banken 6,3, petroleum 3.4 financieringsmaatschap pijen 2.6. contanten 5,0 percent. Over het eerste boekjaar heeft het fonds uit de baten een uitkering gedaan van 7,50 mark per aandeel. De beleggingen in Nederlandse aande len, totaal 15,2 percent van het vermogen, waren als volgt verdeeld: Van Berkel 0,1 percent, AKU 4,2 percent, Philips 4,8 per- Wat de verdeling van het buitenlands bezit aan aandelen Unilever n.v. be treft wordt geraamd, dat van het aan delenkapitaal der vennootschap ad 480,8 miljoen zich voor 60 miljoen (f 40 miljoen) in Amerika bevindt, voor 20 (f 40) miljoen in Engeland, f 35 (30) miljoen in Frankrijk, 25 (20) miljoen in Zwitserland, f 15 miljoen (onv.) in België, f 20 (12) miljoen in Duitsland en 25 (10) miljoen in diverse andere landen; derhalve in totaal f 200 miljoen. De aandelen Unilever Limited zijn nagenoeg alle in handen van ingezete nen van Engeland en van tot het Ge menebest behorende landen. ten vele regeringen aandacht schenken aan de ten dienste staande middelen ter be strijding van inflatie. De grondstoffen-producerende landen hadden door de sterke stijging van hun exportvolume hun aandeel in het econo mische herstel, hoewel de stijging van de grondstoffenprijzen aan het einde van het jaar gemiddeld nog maar de helft bedroeg van de daling sinds het hoge niveau van 1957. Giften voor onderwas De bijdragen aan onderwijsinstellingen belopen thans bijna 1,4 miljoen per jaar, zo wordt meegedeeld in het verslag. Op het terrein van sociaal-caritatieve zorg be droegen de giften in 1959 circa 1,8 mil joen. Er wordt op gewezen, dat wanneer men bijdragen geeft aan instellingen van hoger onderwijs, dit niet. alleen wordt gedaan uit overwegingen van algemeen belang, maar ook omdat deze instellingen een bron vormen waaruit het concern een belangrijk deel van het toekomstige personeel rekru teert. Bovendien kan het door de universi teiten verrichte wetenschappelijke onder zoek van rechtstreeks belang zijn voor het bedrijf. Bij de trekking van de 2'-> percent premielening Amsterdam 1956 I werden 500 obligaties uitgeloot, waarbij de premie van 100.000 viel op obligatie nummer 9 van serie 17089, die van 50.000 op nummer 4 van serie 15019, die van 25.000 op nummer 2 van serie 19278, die van 10.000 op nummer 2 van serie 9339 en die van f 5000 op nummer 5 van serie 12709. Dc volgende vijf obli gaties werden uitgeloot met een premie van 1000: r.ummer 4 van serie 138, nummer 3 van serie 506, nummer 1 van serie 3616, nummer 3 van serie 15244 en nummer 8 van serie 16870. De houders van de volgende tien obligaties werd een premie van 500 toegewezen: nummer 7 van serie 2036, nummer 5 van serie 8054, nummer 8 van serie 9013. nummer 3 van serie 10489, nummer 1 van serie 11824, nummer 4 van serie 11872, de num mers 2 en 5 van serie 12071, nummer 7 van serie 15010 en nummer 9 van serie 16999. Tenslotte wer den 480 niet hierboven genoemde nummers uit geloot met 125 elk. De Maatschappij tot Belegging en Be heer (Mijbeb) n.v. stelt voor een onver anderd dividend van 16 percent in contan ten over het door de emissie verhoogde kapitaal uit te keren. Bij de emissie in 1959 is een agio ontstaan, waaruit buiten de winst- en verliesrekening om, het thans uitstaande aandelenkapitaal ten last van dit agio met tien percent zal worden ver hoogd, door op elke tien uitstaande aan delen één nieuw aandeel uit te reiken. De n. v. Stoomvaart Mij. stelt voor over het boekjaar 1959 een dividend uit te ke ren van 6 'percent, waarvan 5 percent in aandelen ten laste van de agioreserve. (10 percent, waarvan 5 percent in aandelen uit de agioreserve). De zes landen van de Euromarkt kun nen verwachten dat hun economische ex pansie gedurende de rest van 1960 blijft voortduren. Deze conclusie is vervat in een rapport dat heden door de Executie ve Commissie is gepubliceerd. Gezegd werd dat de hausse in het zakenleven, welke in de Verenigde Staten was begon nen, zich heeft uitgestrekt tot alle in dustriële landen en een stimulans is voor de export van de leden van de Euro- markt. De goederenuitwisseling binnen deze markt heeft de expansie niet alleen be vestigd, doch vertoont ook de neiging die te versterken. De export van de Euro- markt naar de Verenigde Staten zal zich blijven ontwikkelen in 1960, doch een hand having van de mate van ontwikkeling zo als in 1959 wordt niet verwacht. De ex port naar andere landen, met name min- der-ontwikkelde naties, welke pas thans de hausse beginnen te voelen, zal waarschijn lijk een grote uitbreiding te zien geven. In de Gemeenschap zullen de investerin gen, gestimuleerd door grotere markten, waarschijnlijk verder worden verhoogd, met name in West-Duitsland en Neder land door gebrek aan werkkrachten. De lonen der arbeiders zullen meer toe nemen dan in 1959, industriële winsten en inkomsten zullen meer helpen de particu liere consumptie te vergroten. Het bruto nationaal produkt moet tussen de 5 en 6 percent groter kunnen zijn dan vorig jaar, hoewel de tegenwoordige golf van inves teringen de produktiviteit pas veel later zal doen toenemen. De gemeenschap zal een netto-toeneming vertonen van de im port van eindfabrikaten, uitrusting en consumptiegoederen. Deze invoer zal waarschijnlijk betekenen dat de handelsba lans van de gemeenschap gereduceerd zal worden vergeleken met die van vorig jaar. Gegeven dat de oogsten normaal zullen zijn, zal er minder spanning heer sen op de agrarische markt dan vorig jaar het geval was. (Van onze correspondent in Londen) voerbaar is en een winstgevend object voor particulier kapitaal zal vormen zodat Nu het plan voor een Kanaaltunnel de regeringen er waarschijnlijk geen geld in laatste fase van voorbereiding heeft be reikt met het thans gereed zijnde techni sche rapport, is een concurrerend denk beeld komen opdagen in de vorm van een fantastisch voorstel om een reusachtige brug te slaan over Het Kanaal tussen Do ver en Calais, waarover Auto's de afstand in twintig minuten zullen kunnen afleggen. Het ontwerp is gemaakt door een groep Britse, Franse en Amerikaanse technische firma's. De uitvoering zou tweehonderd miljoen pond sterling kosten, ongeveer tweemaal zoveel als de tunnel. De geprojecteerde brug heeft een lengte van veertig kilometer, waarvan 33,5 kilo meter over water. Met vijfduizend man personeel zal er vijf jaar nodig zijn om de brug te bouwen. De brug zou ongeveer 37 meter breed worden en ruimte bieden voor vijf verkeersstroken voor auto's, mo torfietsen, fietsen en een dubbele spoor lijn. De meeste brugbogen zouden 150 me ter lang worden, verder denkt men aan twee wijde openingen voor de scheep vaart, beide driehonderd meter lang en zeventig meter boven hoogwaterpeil, zo dat een oceaanschip van de grote van de Queen Mary er onderdoor zou kunnen va ren. Het onderhoud van de brug zou goed koper zijn dan van een tunnel waarvan vooral het ventilatiesysteem kostbaar is. Bij zware storm zouden auto's en treinen geen gevaar lopen, maar zal het lichte verkeer moeten worden stopgezet. De Britse firma welke deel uitmaakt van de combinatie is Dorman Long, die de be roemde brug over de haven van Sydney in Australië heeft gebouwd. Inmiddels lijkt de uitvoering van het tunnelplan dat al tachtig jaar oud is steeds dichterbij te komen. De kwestie zal deze week worden besproken wanneer pre sident De Gaulle in Londen is. Het studie rapport, dat op verzoek van de Fransen is opgehouden zal waarschijnlijk volgende week worden gepubliceerd. 'Naar verluidt is de conclusie dat het plan volkomen uit- zullen behoeven te steken. Vorige week kwam er een nieuw aanbod binnen van een Frans-Amerikaans syndicaat dat be reid is de tunnel in 3,5 jaar aan te leggen. (Reuter) Een groep Britse, Franse en Amerikaanse aannemers raamt de kosten van een tunnel met een doorsnee van 41 voet op 72 miljoen pond, een tunnel met een doorsnee van 44 voet zal 77 miljoen pond en een tunnel met een doorsnee van 53 voet 96 miljoen pond kosten. Unilever acht het bedrijf van de n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond kerngezond. Het aandelenpak ket van de oppositiegroep is uitsluitend overgenomen omdat Unilever er belang bij had dat de rust in het Helmondse be drijf verzekerd werd. Dit is nu naar verwacht wordt het geval. Unilever is voorts als groot-aandeelhoudster noch van plan zich met de gang van zaken te be moeien noch invloed uit te oefenen op de dividendpolitiek of op de Verkoopcontrac ten van Vlisco aan Unilever. Aldus luidde een verklaring, die op ver zoek van het Vliscobestuur, werd afgelegd door een vertegenwoordiger van_ Unilever aan het. einde van een langdurige, rustige buitengewone vergadering, die vandaag in Helmond gehouden werd. Op deze verga dering werd door het vlisco-bestuur een voorstel tot statutenwijziging aan de orde gesteld, die echter wegens het ontbreken van het vereiste quorum niet in stemming kon worden gebracht. Binnen vier weken zal een nieuwe vergadering worden gehou den. Aan de uitvoerige discussies ging een verklaring van het bestuur vooraf. Hierin werd als reden voor de grote terughou dendheid van het bestuur in de recente „kritieke periode" opgegeven, dat men van bestuurszijde heeft willen voorkomen dat door ontijdige publikaties een mogelijk vergelijk in gevaar zou worden gebracht. Naar het oordeel van het bestuur heeft de overneming van het aandelenpakket van de oppositiegroep door Unilever er belang rijk toe bijgedragen dat het vertrouwen in de continuïteit van de leiding, produktie- en afzet bij de afnemers van Vlisco ver sterkt is. Niet minder belangrijk is vol- Aalsdijk 3 v. Djibouti. 5 te Port Sudan verwacht. Abbedijk 3 te Hamburg verwacht. Alkaid 3 32 m. z. Kreta n. Port Said. Amstellaan 3 300 m. z.o. Colombo n. Karachi. Arendskerk 3 te Marseille. Atys 3 v. Dakar n. Curacao. Abbedijk 2 v. Rotterdam te Hamburg. Abida 3 v. Liverpool n. Rotterdam. Acmaea 3 te Rotterdam. Agamemnon 3 v. Mackenzie n. Rotterdam. Alamak 3 te Antwerpen. Algorab 4 te Vitoria. Alkes 31 v. Balboa n. Ilo llo. Almdijk 3 te Rotterdam. Alkmaar 3 te Amsterdam. Alpherat 3 v. Santos n. Montevideo. Amnion 2 v. Pto. Cabello 3 te Maracaibo verw. Aiendsdijk 2 v. Houston n. Le Havre. Ares 3 te Rotterdam. Argos 3 v. Tel Aviv te Haifa. Asmidiske 3 v. Norfolk n. Rotterdam. Bali 3 90 m. n.w. Malta n. Port Said. Banggai 3 v. Lisabon n. Halifax. Bennekom 3 450 m. z.w. Scillys n. Amsterdam. Batjan 3 v. Damman, 4 te Bahrein. Bintang 3 te Abulfluss. Borneo 2 v. Biak n. Davao. Calamares 4 te Los Angeles. Caltex Arnhem 3 v. Rotterdam n. Gibraltar. Caltex Delft 4 te Port Said. Caltex Eindhoven pass. 3 Lissabon n. Pernis. Caltex Gorinchem 3 te R'dam, 4 n. Fredericia. Caltex Pernis 3 ten anker Shath Al Arab. Carrillo 4 te Armuelles. Cartago 4 te Baltimore. Cnsamance 3 te Rotterdam. Castor 3 v. Bremen n. Amsterdam. Celebes 4 te Kaapstad. Caltex Rotterdam 3 75 m. z.z.w. Ras Al Hadd n. Whitegate. Calt. The Hague 3 400 m. z.w. Madras n. Madras. Daphnis 3 v. New York n. La Guaira. Dc Eerens 3 v. Doha n. Shath Al Arab. Delft 2 v. Puerto Ordaz n. Emden. Dmteldijk 3 v. Cristobal n. Los Angeles. Dongedijk 4 te Balboa. Diente 3 v. Antwerpen te Hamburg. Duivendrecht 3 v. Rotterdam n. Gdynia. Eos 3 v. Port Said n. Wismar. Gaasterkerk 3 te Manilla verwacht v. Shanghai. Clavella 3 te Rio de Janeiro verwacht. Geertje Buisman 3 60 m. w.z.w. Bornh. n. Gdansk. Graveland 3 te Itajai verwacht v. Rio Grande. Hera 3 133 m. z. Flores n. Bremen. Hispania 3 300 m. n.w. Finisterer n. Huelva. I-Iolendrecht 3 300 m. n.w. Kp. Villano n. Norfolk. Jagersfontein 4 te Antwerpen. Johannes Frans 4 te Baltimore. Kalinga 4 te Puerto Miranda. Karsik 3 v. Hongkong n. Saigon. Kertosono 3 te Bremen. Kinderdijk 3 te Antwerpen Koningswaard 2 500 m. o. K. Canaveral n. Curasao. Korovina 4 te Curasao. Kosicia 2 ten anker rede Port of Spain. Leuvekerk 3 v. Syracuse n. Port Said. Loosdrecht 4 v. Khorramshahr n. Abadan. Lekkerkerk 3 40 m. n.w. Malta n. Port Said. Haas 3 60 m. n.w. Lissabon n. Tripolis. Meres N 2 440 m. n.n.o. Et. Paulsrocks n. Recife. Merwede 3 170 m. w.z.w. Brest n. Freetown. cent. Unilever 4.7 percent. Koninkliike 1,3 VrJ°SS,.VSSÏ2ï. percent, Twentsche Bank 0,1 percent. Mylady 3 5 m. z.o. Dover n. Bremen. Musi 3 in monding Mekong n. Saigon. Naess Lion pass. 3 Kreta n. Banias. Noordwijk 3 v. Las Palmas n. IJmuiden. Notos 2 te Antwerpen n. Rotterdam. Neder-Weser 3 te Genua verwacht v. New York. Oldekerk 3 v. Bremen n. Amsterdam. Ommenkerk 3 te Marseille verwacht. Oberon 3 v. Fort Liberte n. Mobile. Ootmarsum 3 v. Brownsville n. Mobile. Oranjefontein pass. 3 Finisterer n. Las Palmas. Ouwerkerk 3 v. Marseille, 4 te Barcelona. Prins Alexander 3 v. Lissabon n. Montreal. Prins der Nederlanden 3 v. P. Limon n. Kingston. Prins Willem van Oranje 3 te Le Havre. Papendrecht 3 22 m. Kp. Matapan n. Novorossisk. Pendrecht 3 25 m. n.w. Bougie n. Bremen. Philine 3 te Thameshaven. Philippia 3 40 m. o. Pantellaria n. Mena A1 Ahm. Prins Fred. Willem 3 230 m. z. Glasgow (best.). Prins Willem V 3 v. Malaga n. Londen. Provenierssingel 3 315 m. w.z.w. Gibr.. n. Venetië. Ridderkerk 3 80 m. o. Malta n. Rotterdam. Raki 3 v. Port Said, 4 te Akaba. Roebiah 3 v. Portland n. Seattle. Rotterdam 3 te Napels v. Athene. Rijnkerk 4 te Lorenco Marques. Samarinda 3 te Balboa (rede) n. Aruba. Siaoe 5 te Singapore. Statendam 3 v. St. Thomas n. Dominica. Schelpwijk 3 630 m. z.w. Finisterer n. Le Havre. Sommelsdijk 3 te Antwerpen verw. v. New York. Stad Dordrecht 3 te Pto. Sagunto. Slad Haarlem 3 60 m. n.o. Ouessant n. Savona. Stad Leiden 3 125 m. z.w. Savona n. Melilla. Stad Rotterdam 3 35 m. w.z.w. Finist. n. Genua. Steven 3 70 m. z.w. Finisterer n. Londen. Straat Banka 3 v. Balikpapan n. Brisbane. Straat Madura 3 te Tanga verwacht. Taria pass. 3 Lakkadiven n. Singapore. Teiresias 3 15 m. n. Kp. Guardafui n. Penang. Tegelberg 3 v. Rio n. Kaapstad. Teucer 3 te Balboa verwacht v. San Pedro. Triton 3 ten anker Carupano. Vivipara pass. 3 Gibraltar n. Mena A1 Ahmadi. Weltevreden 3 v. Port Said n. Antwerpen. Willem Ruys 3 v. Singapore n. Melbourne. Woltersum 3 te Antwerpen. IJssel 3 19 m. o.n.o. Dover n. Tripolis. Zeeland 3 ten anker rede Venetië. KLEINE VAART Ardeas 3 10 m. o.n.o. Casquets n. Antwerpen. Atlas 1 v. Gibraltar n. Melilla. Bab T 3 te Rotterdam verwacht v. Rouen. Bloemgracht 2 dw. Egmond n. Rotterdam. Boreas 3 70 m. n.o. Pitboei n. Amsterdam. Ilias 1 te Rotterdam n. Oran. Kaap St. Vincent 1 v. Norrköping n. Zaandam. Lucas Bols 2 30 te Poznuoli v. Vlissingen. Manto 3 65 m. z. Ouessant n. Bilbao. Mare Liberum 1 190 m. z.w. L. Palm. n. D'kerken. Marianne pass. 3 ET-13 v. Rouen. Midas 3 te Beachyhead n. Amsterdam. Nero 2 te Rotterdam n. Lissabon. Phidias 1 v. Algiers n. Bari. Plato 1 te Amsterdam n. Odense. Ponza 31 v. Workington te Alicante. Strabo pass. 3 ET-14 v. Aarhus n. Amsterdam. Thalctas 3 55 m.t z.z.w. Marseille n. Lissabon. Tilly 3 28 m. n.o. Kp. Nao n. Liverpool. Twee Gebroeders 1 v. Alicante n. Malaga. gens het bestuur, het vertrouwen van de staf in de toekomst van de onderneming. Op deze vitale punten dreigden de groot ste gevaren. Bij de overneming van het oppositie pakket door Unilever heeft het Vlisco bestuur, zo bleek uit latere mededelingen in de vergadering, slechts een bemiddelen de rol gespeeld. „Wij hebben er niets aan verdiend. De rust in het bedrijf was voor ons een goede prijs". In de verklaring werden voorts nog en kele redenen opgegeven voor de voorge stelde statutenwijziging. Ondanks deze verklaring ontmoette de voorgestelde statutenwijziging bij vele aandeelhouders op nagenoeg alle punten ernstige bezwaren. Ernstig verzet ont moette vooral de winstverdeling, met na me de bepaling over de -overwinst,- Lang durig werd ovèr dit punt gediscussieerd. Het bestuur verklaarde met de voorge stelde winstverdeling niet het voornemen te hebben gehad de rechten van aandeel houders aan te tasten. Uiteindelijk werd door een opposant de suggestie geopperd de bepaling over de overwinst zo te wijzigen, dat deze ofwel ter aanvulling van het dividend, ofwel ter overbrenging naar nieuwe rekening, ofwel voor het treffen bijzondere voorzieningen kan worden aangewend. Het bestuur wilde dit compromis in overweging nemen. In de eerder gehouden vergadering van pre ferente aandeelhouders werd de voorge stelde statutenwijziging met 55 tegen 12 stemmen goedgekeurd. In een nota met betrekking tot het scheepvaartfonds deelt minister PCorthals aan de Eerste Kamer mede, dat met enige Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen overleg wordt gepleegd om de drie emigrantenschapen „Waterman", „Grote Beer" en „Zuiderkruis" onder te brengen in een apart op te richten naamloze ven nootschap. Het ligt in de bedoeling, dat deze vennootschap, in voortzetting van de bestaande praktijk de drie schepen zal gaan exploiteren. Aldus de minister van Verkeer en Waterstaat, die de Staten- Generaal terstond van een voor partijen aanvaardbaar plan zal verwittigen. Zoals men weet is de exploitatie van het derde emigrantenschip op 1 januari jl. gestaakt. De Dordtsche Petroleum-Industrie Maatschappij n.v. stelt voor om na ont vangst van het door de „Koninklijke" over het boekjaar 1959 in het vooruitzicht gestelde slotdividend van f 3.75 per aan deel van f 20. een aanvullend bedrag ten laste van de eigen gewone reserve aan te wenden, waardoor als eerste interimdi vidend over 1960 door 'de „Dordtsche" 20 percent in contanten kan worden uitge keerd. Bovendien zal worden voorgesteld tegenover de uitkering door de „Koninklij ke" van 2 percent in aandelen eveneens 2 percent aandelen „Dordtsche" uit te ke ren ten laste van de agio-reserve. (Over 1958 werd 25 percent dividend uitge keerd). Bij de levensverzekeringmaatschappij „Oude Haagsche van 1836" te 's-Graven- hage kwamen in het afgelopen boekjaar blijkens het verslag meer nieuwe verzeke ringen tot stand dan in enig jaar tevoren, namelijk tot een bedrag van 39.320.431.-. Het royement was 14.597.211, zodat de netto-vooruitgang 23.462.465 (vorig jaar 23.462.465) bedraagt. Het verzekerd be drag steeg hierdoor tot f 291.496.356.-. De beleggingen stegen van 51.184.936 tot 55.716.445. De gemiddelde gekweekte in terest bedroeg 4.25 percent tegen 4.35 per cent in 1958. Deze daling is het gevolg van de gestegen exploitatiekosten van vaste eigendommen, lagere opbrengst callgeld en kasgeldleningen. In 1058 is aan tweeduizend Westduitsers de vraag voorgelegd: „Indien u met in gang van de volgende maand honderd mark (goed negentig gulden) per maand méér zou verdienen, wat zou u daarmee doen?" Meer dan twintig percent van het aantal ondervraagden wilden dat geld ben steden voor nieuwe kleding. Twintig per cent zou het naar de spaarbank brengen. Elf percent zei: „Reizen"'. Negen percent: Nieuw meubilair". Zeven percent hield het op moderne huishoudelijke, vooral keukenmachines. De rest gaf geen ant woord. Dat was twee jaar geleden. Toen men dezer dagen eens onderzocht wat hiervan in de praktijk terecht is gekomen, kwam men tot de slotsom dat de consumenten er nog niet zo ver naast zijn geweest met de realisering van hun wensen. Immers, de loons- en salarisverhogingen, die de afge lopen twee jaar in de bondsrepubliek zijn gegeven, zijn voornamelijk ten goede ge komen van de textielindustrie en de spaar bankboekjes! Weliswaar bedroegen die loonsverhogingen geen honderd mark per maand, maar de verhogingen zelf zijn toch voornamelijk besteed aan nieuwe kleren, nieuwe meubelen, nieuwe keukenmachi nes en het spaarbankboekje! VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U469/4471 471 Kon. Olie 156.10—156.50 156.10 Philips 828—831 834)4 Unilever 759—762 765 Hoogovens 598600 Claims H'ovens 286287 287 Stockd. Philips ƒ414416 ƒ416 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. OPGEWEKT Op de eerste beursdag van de nieuwe week heerste aan het Damrak een opge wekte stemming. De handel in de meeste afdelingen was, hoewel tamelijk beschei den, toch geanimeerd. Internationals waren goed gevraagd. Philips en Unilever traden op de voorgrond, ook AKU boekte een verbetering 5). Kon. Olie stond ech ter nog enigszins onder druk. Over de te leurstelling van het dividend was men nog niet heen en het fonds opende 2.bene den het slot van vrijdag, met een later her stel van 0.60. Buitenlands materiaal was aan de markt, waardoor het fonds 1.50 beneden New York werd ingezet op ƒ155 In het internationale verkeer hebben om ruilingen van Kon. in Unilever en Philips plaats, daarom zijn deze zo vast Bood Wall Street vandaag geen steun, Londen en West-Duitsland waren vanmorgen vast ge opend en van die zijde kwam vraag. Hoog ovens eveneens zeer vast en opende 8 pun ten hoger. Claims herstelden zich met 5.50 lot 290.— 288.—). KNSM vaster, op een overigens prijshoudende scheepvaartmarkt. Cultuurwaarden weinig veranderlijk. Staatsfondsen fractioneel beter. Vorige slotkoers Advleskoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 320 'A 320)4 Ned. Handel Mij. 253)4 254 Rotterd. Bank.... 274 274 Twentsche Bark. 264 264 A.K.U 468 473 Albert Heijn 370 370 exdiv Billiton Mij. II.. 347 348 Bols 517 518 Bührmann Papier 447 448 Deli-Mij 180. 181.50 Dordtsche Olie 727 719 Fokker 358 357 Heineken's 500 500 Rongenbnseh Sch. 239 236 Hoogovens 597 603 165 164 409 409 432 432 K.L.M- 107. 107.— Kon Ned Zout 695 695 Kon. Olie 157. 155.50 Muller Nat Bezit 420 422 Nerlorl Ford 409 410 Ned. Gist- en Sp 301 300 Ned. Kabelfabr. 440 440 Philips Gem Bez. 825 exd. 832 Philips Pref 287exd. 288 A'dam Fu^er 113 111)4 Sikkens Lak 596 598 Stokvis R S 22C 220 Thomassen Dr 662 660 Unilever 758 77154 s Van Berkel's Pat 300 300 Van Gelder Pap 248)4 248 Van der Heem 226 226 Ver Maehinefabr 211V4 212 Wessanen 264 54 265 Wilton Feiienonrd 210 210 Zwanenberg-Org. 550 565 Interunie 187 187.— 208.50 208.50 482.— 482 Ver Bezit v. 1894 113.50 113.50 H.A.L 141 141 y* K.N.S.M 171 X 173 y. N. Scheepv. Unie 146 146)4 Ommeren v 250 251 Stoomv Mij. Ned 169 170 Anaconda 52 52)4 Kennecott Copner 79 78 exdiv. Aluminium Ltd.. 31H 3134 Bethlehem Steel.. 46)4 46 U.S Stee) 80 80 Republic Steel 6134 62 American Motors 25'4 25 V, General Motors.. 44 45)4 "■"ifies Service.... 44 43 ii Ihell Oil 69 6834 exdi Gedane noteringen. (Vershekt dooi de Amsterdam 'ehe Bank)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9