Opleving in de de Fokker verkopen van F riendship isZELFMENGEND De beurs Samenwerking met Republic ter sprake Pakistaans minister bezoekt ons land C.S.W.Y. over prijzen in bouwbedrijf Amerikaans rapport over de E.G.K.S. Winstsaldo Indoïa steeg met 87^- Beurs op Goede Vrijdag en 5 mei gesloten Frans-Russisch valuta-akkoord De eventuele schorsing van investeringsaftrek Buitenlandse handel wederom gestegen De kolenmarkt in 1960 SCHEEPVAARTBERICHTEN 13 Fusie Ned. Overzee Bank en Nedesco Hensen 10 (11 Twijfel aan succes van huidig beleid ESSO 2-T MOTOR OIL Ruim 4 minhogere omzet Antwoord van regering Viba boekte recordomzet Lagere produktie grotere vraag Spaarcijfers RPS Nagekomen scheepvaartberichten DINSDAG 5 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Na een lange periode, die van juni 1958 tot september 1959 duurde, en waarin wei nig F 27 Friendships verkocht werden, heeft het laatste halfjaar een opleving in de aviatiek te zien gegeven. Het aantal door Fokker verkochte Friendships is daardoor gestegen van 51 tot 73. Hoewel de vooruitzichten moeilijk te beoordelen zijn, is de algemene mening dat deze op leving zal doorzetten, waardoor nieuwe verkopen in de toekomst tot stand zullen komen Dit werd door de directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker te Amsterdam in een bui tengewone vergadering medegedeeld, toen haar gevraagd werd naar de gang van za ken in het lopende jaar. Zij beperkte zich in haar antwoord tot het voornaamste pro ject, de F27 Friendship. De vergadering was bijeengeroepen om aandeelhouders goedkeuring te vragen voor de plaatsing zonder voorkeursrecht van f 1 miljoen aandelen bij de Republic Aviation Corporation te Farmingdale (Long Island). Met algemene stemmen werd deze goedkeuring verleend. De af gifte geschiedt tegen een prijs, die 10 per cent beneden de beurskoers op 18 maart (345 percent) ligt. Deze komt dus uit op 310% percent. Uit. de aandclenuitgifte re sulteert voor Fokker een samenwerking met het Amerikaanse concern, waarbij Fokker zal profiteren van de ervaring van het Amerikaanse bedrijf bij de bouw en ontwikkeling van supersonische militaire vliegtuigen en de ontwikkeling van nieuwe ontwerpen. De Nederlandse fabriek zal geleidelijk ingeschakeld worden bij de pro- duktie van onderdelen alsmede de repara tie en revisie van de door Republic Avia tion gefabriceerde vliegtuigen. Andere projecten, die Fokker in behandeling heeft de bouw van de Lockheed- Starfighter en de Bréguet 1150 en het gro te project van de F27 Friendship zullen niet in het gedrang komen. Het bestuur verklaarde nog dat deze uit gifte zeker niet in de plaats is gekomen van de oorspronkelijke plannen. Deze wor den hierdoor allerminst getorpedeerd of gestoord. Verdere mededelingen werden te prematuur geacht. De uitgifte tegen 310V2 pet. werd zowel voor Fokker als voor aan deelhouders een mooie zaak geacht. Niet alleen kan een reserve gevoermd worden, die Fokker broodnodig heeft doch des te eerder kunnen ook bestaande plannen tot uitvoering komen. Bovendien resulteert uit de samenwerking een geleidelijk bete re bezettingsgraad voor de fabriek. Over de handhaving van het Nederlandse ka rakter van het bedrijf de Republic Aviation beschikt nu over 2/7 van het ge- (Van onze Haagse redacteur) In de reeks naar financiële en economi sche hulp dingende staatslieden van jonge landen vertoefde maandag de minister van Handel en Nijverheid van Pakistan, de heer Aboel Kasim Khan, in ons land. Op een maandag in de ambassade gehou den pei'sconferentie zette de minister uit een, dat zijn regering gedurende het thans op stapel staande vijfjarenplan twee din gen voor alles nastreeft: Pakistan zich zelf te doen bedruipen wat de voedsel voorziening aangaan, het dichten van het gat in de betalingsbalans, De daartoe voor alles noodzakelijke po litieke en economische stabiliteit werd in de afgelopen anderhalf jaar bereikt, al ontveinsde minister Khan zich niet, dat in een land als het zijne de zaken niet ge forceerd kunnen worden. Toch is haast ge boden want ook andere ontwikkelingslan den verschijnen meer en meer op de in ternationale markt. Pakistan biedt voor de ondernemingen uit de westerse wereld vele mogelijkhe den. Van Nederlandse zijde werd dat door Shell en Philips reeds begrepen toen zij besloten tot vestiging van een raffinaderij in Karatsji, onderscheidenlijk een fabriek voor elektronische apparatuur. Philips heeft trouwens belangrijke uitbreidings plannen. Er zijn echter ook projecten voor mijn-, scheeps- en waterbouw, voor agra rische, chemische, textielindustrie en zo meer. Minister Khan legde er de nadruk op dat de Pakistaanse regering de voorkeur geeft aan particuliere ondernemingen bo ven staatsbedrijven. Mocht in uitzonde ringsgevallen nationalisatie onvermijdelijk blijken, dan zal deze steeds met volledige schadeloosstelling geschieden. Verder zijn er uitgebreide belastingfaciliteiten en ga ranties voor buitenlandse leningen. Minis ter Khan heeft in Nederland enige voor aanstaande industriëlen of vertegenwoor digers van de georganiseerde industrie ge sproken en ook een gesprek gehad met zijn Nederlandse ambtgenoot, drs. W. J. de Pous. Het laatste overleg liep onder meer over wederkerigheid in de belasting wetgeving. De minister maakt een ware wereldreis. Zwitserland, Oostenrijk, West- Duitsland waar hij een reeks langlopen de industi-iële kredieten heeft verkregen en Zweden, heeft hij al achter de rug. Maandagmiddag vertrok hij naar België, waarna bezoeken aan Frankrijk, Enge land, de V.S., Canada en Japan volgen. De directie van de Nederlandse Overzee Bank n.v. en de Nedescobank n.v. hebben overeenstemming bereikt over een nauwe samenwerking, welke uiteindelijk zal lei den tot een opgaan van het bedrijf van de Nedescobank in dat van de Nederlandse Overzee Bank. De Nedescobank zal haar vermogen blijven beheren en de haar toevertrouwde speciale belangen blijven behartigen. De n.v. Machinefabriek Hensen te Rot terdam heeft besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over 1959 een dividend van tien per cent over het van twee miljoen tot drie miljoen vergrote kapitaal uit te keren Vorig jaar werd elf percent over het ka pitaal van twee miljoen uitgekeerd. plaatste kapitaal werd gezegd, dat in de grote macht die bij het prioriteitsbe- zit ligt, geen verandering is gekomen. In het verleden is, volgens het bestuur, hier van geen misbruik gemaakt en men is van plan in de toekomst deze fatsoenlijke houding te handhaven. Over de inzage van gegevens werd opgemerkt dat Ameri kaanse fabrieken gewend zijn eikaars produkten te fabriceren. In Brazilië heeft de directie zeer re cent besprekingen gevoerd met het minis terie van Luchtvaart. Door Fokker wordt getracht een vriendschappelijke oplossing te vinden, evenals door het Braziliaanse luchtvaartministerie. Het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond De onderneming (nummer van 2 april) wijdt aandacht aan het einde van het bouwconflict en zegt on der meer „thans ziet het bouwbedrijf het machtsmiddel van de prijzenbeschikking op zich toegepast, die bestaande overeen komsten ten dele aangetast. Maar het zeer onbevredigende hierbij is dat juist datge ne door de werking van de beschikking wordt getroffen, dat op initiatief van de overheid zelf (als opdrachtgever) een standaardvoorwaarde in deze overeen komsten is gaan worden, te weten de ri sicoclausule". „Sinds september 1954 een nauw ver band werd gelegd tussen het toestaan van loonsverhogingen en de voorwaarde dat deze niet tot prijsverhoging mochten lei den is men van regeringszijde in verzuim gebleven het beleid opnieuw te bepalen ten aanzien van de met het bouwbedrijf overeengekomen risicoregeling. Wij wach ten met belangstelling de verdere gebeur tenissen af maar zijn toch wel van me ning, dat niet een situatie bestendigd mag blijven waarbij met de ene hand wordt genomen wat met de andere is gegeven". „Laat men de loonfactor vallen uit de risicoregeling dan is deze voor de toekomst in overeenstemming gebracht met de uit gangspunten van ons huidig loon- en prijs beleid. Theoretisch betekent dit dat voort aan bij de vaststelling van de prijzen, waarvoor de bouwondernemer een werk aanneemt, deze een te voorziene produk- tiviteitsstijging slechts in beperkte mate in calculatie mag brengen. In die zin dat hij voor een deel de vruchten dier pro- duktiviteitsstijging moet reserveren om te zijner tijd redelijke looneisen te kunnen in willigen zonder dat van verrekening spra ke mag zijn. Of met de toegepaste ombuiging van het prijsbeleid in het bouwbedrijf ook werke lijk een stijging van de bouwprijzen kan worden vermeden zal naar onze mening uiteindelijk maar in betrekkelijke mate af hangen van het niet toelaten van derge lijke verrekeningen. Want beslissend lijkt ons bij dit alles of op de gehele bouw markt wel of niet een zeker evenwicht kan wox-den gehandhaafd tussen de totale om vang van de opdrachten en de bouwcapa citeit." Het niet-commerciële Amerikaanse we tenschappelijke genootschap, The Twen tieth Century Fund, heeft een rapport ge publiceerd over de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. In het 470 pagina's tellende boek, ge schreven door de Amerikaanse afgevaar digde bij de oprichting van de gemeen schap in 1952. Louis Lister, wordt onder meer gesteld dat de E.G.K.S. belangrijke worderingen heeft gemaakt, maar dat het eigenlijke doel, een economische federatie, niet bereikt is. Lister die drie jaar heeft gewerkt aan het rapport, acht het van groot belang dat de zes E.G.K.S.-landen de tariefmuren voor kolen en staal gesloopt hebben. Vol gens hem heeft de Gemeenschap echter gefaald in haar streven om tot een supra nationaal lichaam te komen zoals de op richters zich dat voor ogen hadden ge- stled. De Gemeenschap vertoont eerder het beeld van een intergouvernementeel li chaam, zo meent Lister. De onderscheide ne regeringen zijn volgens hem onwillig om hun controle over de kolen- en staal industrieën over te dragen aan de Hoge Autoriteit, die, naar zijn mening, te wei nig politieke macht bezit. 'Advertentie Zij vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter. Hei klaargemaakte produki van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ESSO NEDERLAND N.Y., ESSO GEBOUW DEN HAAG Indola n.v. te Rijswijk (Z.-H.) heeft blijkens het verslag in 1959 na afschrij vingen en reservering voor vennootschaps belasting een netto winst behaald van 1.528.150 tegen 815.146 over 1958, het geen een stijging betekent van 87per cent. De brutowinst steeg van 3.767.823 tot 5.111.642 of wel met 36 percent, ter wijl de exploitatiekosten t.o.v. 1958 met 24 percent stegen. De totale omzet was ruim 4 miljoen hoger dan in 1958, wat een stijging is van bijna 32 percent. Zo als bekend wordt voorgesteld een divi dend van 20 percent, waarvan 5 percent belastingvrij in aandelen uit de agiore- serve. (Over 1958 werd 14 perèent in con tanten uitgekeerd). Tot de sterke winststijging heeft in bij zondere mate bijgedragen het resultaat van de fabrieksafdeling (de n.v. Industrië le Onderneming W. H. Braskamp) en wel in de vorm van het uitgekeerd dividend, dat van 260.000 over 1958 tot 670.000 over 1959 is gestegen. De toeneming van de export bedroeg ruim tweeëneenkwart miljoen gulden of wel 40 percent, terwijl de vermeerdering van de binnenlandse omzet bijna 2 mil joen gulden of wel 25 percent bedroeg. De stijging der huurverkopen was slechts 5 percent. De kasmiddelen per ultimo 1959, groot 1.450.000 worden toereikend geacht, hoe wel hierop in 1960 een aanzienlijk beroep zal worden gedaan door onder meer be lastingen en uitkeringen dividend. Blijft het bedrijf zich in het snelle tempo ont wikkelen dan behoort het aantrekken van nieuwe middelen in 1961 niet tot de on mogelijkheden. Het ministerie van Financiën deelt me de dat de beurzen voor de geld- en ef fectenhandel gesloten zullen zijn op 15 april 1960 (Goede Vrijdag) en op 5 mei 1960 (Bevrijdingsdag) en dat die dagen voor de geldleningen als bedoeld in afde ling V der beursvoorschriften 1914, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. Frankrijk en de Sovjet-Unie zijn overeen gekomen betalingen van handelstransac ties in de toekomst te regelen op multila terale basis, d.w.z. alle convertibele va luta's zullen als betaalmiddel worden aanvaard. Dit heeft het ministerie van Financiën in Parijs medegedeeld. De overeenkomst werd gesloten op 2 april, een dag voor dat Kroesjtsjev zijn bezoek aan Frankrijk beëindigde. De overeenkomst wordt zondag van kracht. Aanvaarding van het nieuwe sys teem is een aanzienlijke concessie van de Sovjet-Unie, die krachtens het vroegere bilaterale systeem bij Frankrijk in het deficiet stond. Minister Zijlstra heeft, mede namens minister De Pous, geantwoord op de schrif telijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) in verband met de investeringsaftrek. De heer Pe schar had gevraagd, of de regering niet van mening is. dat nu ook in het Centraal Economisch Plan I960 zo duidelijk gewe zen wordt op de reële mogelijkheid, dat tegen het einde van 1960 een situatie be staat, die een zekere mate van „bijstu ring" in een eerder stadium rechtvaardigt, schorsing van de investeringsaftrek ge boden is. Tot instelling van de investeringsaftrek, aldus minister Zijlstra, is indertijd over gegaan op structurele gronden, namelijk ter bevordering van een hoog investering- peil op langere termijn met het oog op het scheppen van werkgelegenheid voor de snel groeiende bevolking. Dit karakter van de faciliteit neemt niet weg. dat er aan leiding kan zijn tot gehele of gedeeltelijke schorsing over te gaan op andere dan structurele en met name conjuncturele overwegingen. De besluitvorming omtrent de mate, waarin de investeringsaftrek werkzaam dient te zijn, berust dan ook op oen voortdurend afwegen van structurele en conjuncturele belangen. Het is de minister uiteraard niet moge lijk zich erovef uit te spreken naar welke zijde de balans in de toekomst zal doox-- slaan. Het spreekt vanzelf, dat bij de over wegingen telkenmale alle beschikbare ge gevens, waaronder ook de meest recente prognoses omtrent de te verwachten ont wikkeling in de beooi-deling wox-den betrok ken, aldus het antwoord. Volgens mededeling van 't secretariaat- generaal der Benelux douane unie, be droeg, gebaseerd op cijfers verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek van Nederland en het nationaal instituut voor de statistiek van België, de waai-de van de invoer uit derde landen in januari 1960 2.128 miljoen (januari 1959: 1.784 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van-/ 1.903 miljoen (januari 1959: 1.744 miljoen) naar derde landen uitvoerde, ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1959 betekent dit dex-halve een toe name van de Benclux-invoer met ">0 per cent en een toename van de Benelux-uit- voer met 9 percent. De intra-Beneluxhandel gaf in januari 1960 het volgende beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland 164 miljoen (januari 1959: 153 miljoen): invoer in Nederland uit de B.L.E.U. 239 milioen (januari 1959: 224 miljoen). De toename van de intra-Beneluxhandel tijdens de maand januari 1960 ten onzichte van de zelfde periode in 1959 bedro°g zowel van noord naar zuid als van zuid naar noord ongeveer 7 percent. De n.v. Vereenigde Ingenieursbureaus Viba te 's-Gravenhage heeft blijkens het verslag in 1959 een voordelig saldo der exploitatierekening behaald van 420.553 gulden (v.j. 335.588 gulden). Na ondermeer een toevoeging van 42.000 gulden (54.000 gulden) aan de conjunctuurreserve komt ter beschikking van aandeelhouders een winst van 109.133 gulden (88.879 gulden), waaruit zoals gemeld een dividend wordt voorgesteld van 17 (14) percent. De omzet steeg van 5.455.000 tot 6.139.000 gulden, een recordcijfer, dat zich 271.000 gulden boven de in het topjaar 1957 be haalde omzet bewoog. De nieuw ontvan gen opdrachten waren 13 percent hoger dan in 1958. De directie verwacht voor het lopende jaar een bevredigend x-esultaat. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de vooruitzichten voor de produktie en het verbruik van steenkolen in 1960 sa mengevat. Men verwacht een toenemend verbruik van kolen en gaat er van uit dat de vraag naar kolen met 3,3 mil joen ton ten opzichte van 1959 zal stij gen. Deze verwachting is gebaseerd op de stijgende industriële produktie in het algemeen, zodat verwacht mag worden dat het kolenverbruik in de industrie als geheel op hetzelfde niveau zal blijven als in 1959; de uitbreiding van de ijzer- en staalindustrie. Naar verwacht zal in 1960 de ruwijzerproduktie 15,6 percent hoger zijn dan in 1959. Hoewel de cokesvoorraden bij de ver bruikers zullen afnemen, mag worden verwacht dat de vx*aag naar cokes 49,4 miljoen ton zal bedragen, dat wil zeggen ongeveer 5,2 miljoen ton meer dan in 1959. Voorts doet de droge zomer van 1959 verwachten dat de mogelijkheden om hydraulische energie op te wekken in 1960 kleiner zullen zijn dan gedurende het afgelopen jaar; dit zal dus een vergroot kolenverbruik met zich meebrengen. De vermindering van het kolenverbruik bij de spoox-wegen en bij de gasfabrieken, die een structux-ele oorzaak heeft, zal zich waarschijnlijk voortzetten. Naar ver wacht zullen de voorraden bij de verbrui kers in I960 met IV2 miljoen ton afne men (iets minder dan in 1959). De ko- lenproduktie zal in 1960 waarschijnlijk 14 miljoen ton lager zijn dan in 1959 en on geveer 232,6 miljoen ton bedragen. Bij het opstellen van de verwachtingen voor de produktie van steenkool is men ex-van uitgegaan dat geen verzuimdiensten zullen worden ingelegd. Er wordt reke ning gehouden met een verbeterd rende ment en met de wijzigingen die zich in de pi-oduktiemogelijkheden hebben voor gedaan als gevolg van het sluiten van mij nen. Evenals voor 1959 wordt uitgegaan van een koleninvoer van 19 miljoen ton. Ondanks de gunstige vex-onderstelling ten aanzien van de economie is de kolen- balans voor 1960 van de E.G.K.S. nog niet in evenwicht, hoewel verwacht wordt dat de situatie beter zal zijn dan in de laatste twee jaren Het kolenoverschot zal niet meer dan 3,2 miljoen ton bedragen, tegen 8 miljoen ton in 1959. De besparingen bij de Rijkspostspaar bank zijn in maart lager geweest dan in februari. Dit is volgens de directie voox-namelijk een seizoenvex-schijnsel. De gebruikelijke voorjaarsaankopen maakten dat het opgenomen bedrag steeg. De lichte daling in vergelijking met maart van het vox-ige jaar is een gevolg van de licht stijgende tendentie in de opgenomen be dragen. Het ingelegde bedx-ag schommelt sinds medio 1959 om eenzelfde niver.u. Bij de Rijkspostspaarbank werd in maart in gelegd 68.5 miljoen en terugbetaald f 59,6 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 8,9 miljoen (vorige maand 4- 31.0 miljoen en in maart 1959 4- 14,2 miljoen). In 1960 is tot dusver bij de R.P.S. ge spaard f 60.8 miljoen, tegen 63.5 miljoen in-héfzeïfde tijdvaR van 1959. Het saldo tegoed per ultimo maart 1960 bedroeg 2.429.9 miljoen (vorige maand ('2.421.0 miljoen ultimo maart 1959 2.206,0 mil- 5 oen). 1 Waingapoe 4 v. Salala n. Mukalla. Waiwerang 4 dw. Menado n. Port Darwin. Waterman 4 v. New York n. Rotterdam. Weltevreden 4 140 m. z.o. Gavdo n. Antwerpen Westertoten 4 v. Pta. Cardon n. Montevideo. Westland pass. 4 St. Paulsrocks n. Lissabon. Wieldrecht 4 v. Pto. La Cruz n. Paulsborough. Witmarsum 3 v. Savannah n. I.e Havre. Woensdrecht 4 lOfiO m. z.o. N. York n. Pt. Socony. Wonosari 5 te Khorramshahr. I'ssel pass. 4 Ouessant n. Tripolis. Zaankerk 3 v. Kobe n. Hongkong. Zonnekerk 5 v. Zanzibar n. Tanga. KLEINE VAART Ardeas 4 dw. Zeebruge n. Antwerpen. Atlas 2 v. Melilla n. Barcelona. Bab T 1 v Rouen n. Rotterdam. Boreas 4 te Amsterdam n. Aalborg. Julia Mary 4 Villano n. Newport. Kaap St. Vincent 2 v. Norrköping n. Zaandam. Lijnbaansgracht 4 20 m. n.n.o. Oland n. A'dam. Manto 4 100 m. n.n.w. Bilbao n. Bilbao. Mare Liberum 4 dw. Madeira n. Bordeaux. Midas 4 te Amsterdam n. Hamburg. Nero 4 30 m. z.w. Casquets n. Rotterdam. Phidias 3 dw. Mesina n. Bari Piato 4 60 m. w. Skagen n. Aalborg. Ponza 1 v. Alicante n. San Feliu de Guixols. Strabo 3 te Amsterdam n. Rotterdam. Thaletas 3 v. Genua n. Lissabon. Twee Gebroeders 3 v. Malaga n. Tanger. SLEEPVAART Maas 3 v. Brunsbüttel te Hoek van Holland. Nestor 3 v. Zeebruge te Rotterdam n. IJmuiden Stentor 3 v. Zeebruge te Rotterdam n. IJmuiden. Aagtedijk 4 v. Antwerpen n. Bremen. Aagtekerk 4 v. Antwerpen n. Amstérdam. Aalsdijk 5 te Port Sudan. Aardijk 4 v. Hoek v. Holland n. Antwerpen. Abbedijk 4 v. Hamburg n. Bremen. Abida 4 te Rotterdam. Achilles 4 v. Falcahuano n. San Antonio. Aci'.a 5 in Panamakanaal n. Curagao. Aegir 4 400 m. n.w. Kp. Villano n. Pt. Au Prince Alhireo 4 te Gdynia. Alblasserdijk 5 te Havana. Alcor 4 300 m. n. Mombasa n. Mombasa. Algol 4 100 m. z. Ras Hafun n. Aden. Alhena 4 te Las Palmas. Alioth 4 t.e Ummsaid. Alkaid 4 72 m. n.n.o. Alexandrië n. Port Said. Alpherat pass. 4 Kp. Sta. Marta n. Montcvidc Amerskerk pass. 4 Gibraltar n. Duinkerken. Ammon, 3 te Maracaibo v. Puerto Cabello. Ampcnan 4 100 m. o.n.o. Azorcn n. Halifax. Amstellaan 4 90 m. z. Colombo n. Karachi. Andijk pass. 4 Key West n. Le Havre. Annenkerk 4 v. Durban n. Lorenzo Marqucj Appingedijk 4 v. Panamakanaal n. Curagao Area 4 550 m. n.o. Rio n. Buenos Aires. Arkeldijk 4 v. Port Sudan n. Djibouti. Arnedijk 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Asterope 2 v. Norfolk n. Amsterdam. Asmidiske 4 120 m. z.z.o. Nantucket n. R'dar Atys pass. 4 Kp. Verdische eil. n. Curagao. Beam 4 v. Guanta n. Willemstad. Bali 4 200 m. w.z.w. Kreta n. Port Said. Banda 3 te Coatzacoalcos. Bantam 4 te Sorong. Kengkalis 5 te Marseille. Beninkust pass. 4 Las Palmas n. Dakar. Bintang 4 ten anker Abulfluss. Bloemendael 4 110 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Borneo 5 te Davao. Boskoop 6 te Curagao verwacht. Bussum 4 160 m. z.z.o. Flores n. Bahia Ammuay. Calamares 4 te Los Angeles. Caltex Arnhem 4 74 m. n.o. Ouess. n. Gibraltar. Caltex Delft 4 te Port Said verw. v. Rotterdam. Caltex Eindhoven 4 15 m. n. K. Villano n. Pernis. Caltex Leiden 4 v. Port Said n. Brunsbüttel. Caltex Pernis 4 v. Abadan n. Mombasa. Caltex Rotterdam 4 20 m. o. Kuria Muria eiland naar Whitegatc. Caltex The Hague 4 te Madras. Camerounkust 4 250 m. z.w. K. St. Vine. n. A dam. Carrillo 4 te Armuelles. Cartago 4 te Baltimore. Castor 4 te Amsterdam. Charis 4 te Georgetown. Cleoriora 4 v Lyttleton n. Dunedin. Concepcion 4 200 m. z.w. St. Paulsrocks n. R'dam. Cradle of Lib. 4 670 m. n.o. Barbados n. Ph.delph. Crania 4 v. Hamburg n. Curagao. Dahomeykust 4 200 m. w. Santhome n -Abidjan. Daphnis 3 v. New York n. La Guaira. Delft 4 350 m. n.o. Barbados n. Emden. Diloma 4 100 m. z. Azoren n. Curagao. Dinteld.k 4 50 m. z.o. Pto. Burica n. Los Angeles. Diogenes 4 v. Callao n. Mataram. Dongedijk 4 v. Cristobal n. Curagao. Doris 5 te Nassau. Eemland 5 te Bahia. Esso Nederland 4 v. Port Said n. Fawley. Forest Hill pass. 4 Perim n. Suez. Gaasterland 4 150 m. z.z.w. Ouess. n. Amsterdam. Gabonkust 4dw. Finistere n. Le Havre. Garoct pass. 4 Sabang n. Aden. Geertje Buisman 4 te Gdansk. Geestland 4 te-Rotterdam (proefvaart). Gemma 4 570 m. n.o. Cayenne n. Santos. Giessenkerk 4 250 m. o. Ceylon n. Penang. Guineekust 4 ten anker rede Victoria n. Lagos Hathor 4 rede Lattakia. Hector 5 te Piraeus. Hecuba 4 te St. Thomas. Heemskerk 4 300 m. z. Monrovia n. Kaapstad. Helicon 4 v. Guanta n. Cumana. Hera 4 1090 m. w.z.w. Landsend n. Bremen. Hispania 4 110 m. n.n.w. Finisterre n. Huelva. Hydra 4 v. Bremen n. Hamburg. Isis 4 30 m. n. Kp. Finisterre n. Londen. Ittersum 3 345 m. w.n.w. K. Finisterre n. Houston Ivoorkust 4 150 m. w. St. Vincent n. Antwerpen. Jacob Verolme 3 v. Chai-anal n. Baltimore. Jagersfontein 4 te Antwerpen. Java 4 390 m. o. Ceylon n. Aden. Joseph Frering pass. 4 Las Palmas n. IJmuiden. Kaap Hoorn 4 900 m. w. K. Verd. eil. n. St. Vine Kabylia 5 te Curagao verwacht. Kr.linga 4 te Puerto Miranda v. Providence. Karachi 4 v. Semarang n. Surabaja. Katelysia 5 te Las Palmas verwacht. Kelletia 4 v. Rotterdam n. Barrow. Kellia 5 te Buenos Aires. Kenia 8 ter hoogte Landsend verwacht. Khasiclla 10 le Accra verwacht. Kieldrecht 4 270 m. w.z.w. Rangoon n. Rangoon. Kinderdijk 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Kloosterdijk 4 245 m. w.n.w. Lissab. n. Vera Cru/ Koningswaard 5 le Curagao. Kopionella 4 te Cardon. Koratia 4 150 m. o. Madeira n. Eastham. Korenia 7 te Cardon verwacht. Korovina 4 te Curagao. Krebsia 15 te Buenos Aires verwacht Kreon 5 te Ciudad Trujillo. Kryptos 4 v. Rotterdam n. Oslo. Kylix 10 in Suezkanaal n. Landsend. Langkoeas 4 175 m. n.o. Finistere n. Marseille. Laurenskerk pass. 4 Straat Messina n. Genua. Lawak 5 te Djibouti. Lekkerkerk 4 250 m. w. Kreta n. Port Said. Lelykerk pass. 4 Kp. Finisterx-e n. Antwerpen. Lemsterkerk 5 v. Amsterdam n. Bremen. Leuvekerk 4 240 m. o. Malta n. Port Said. Liberty Bell 4 600 m. z.o. Bermuda n. Pn.delphia Locnerkerk 5 te Rotterdam. Loordrecht 4 te Abadan. Loppersum 4 45 m. w. Key West n. Houston. Maas 4 40 m. w.z.w. Cadiz n. Tripolis. Maaslloyd 2 v. Suez n. Bombay. Maron 4 te Grenada. Medon 4 560 m. o. Bermuda n. Europa. Meliskerk 4 te Suez. Mentor 3 v. Brighton n. Port of Spain. Merwede 4 30 m. n.w. Kp. Finisterre n. Freetown Mississippilloyd 4 360 m. n.n.. Tarawa n. Balboa. Mitra 4 700 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Modjokerto 5 te Tandjong Priok. Moh. Reza Shah 4 930 m. z.o. Freetown n. L'end. Molenkerk 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Montferland 4 v. Montevideo n. Ilheus. Moordrecht 4 138 m. z.w. Fa.val n. Philadelphia. Musi 5 t.e Manokwari n. Pnompenh. Musilloyd 4 v. New York n. Norfolk. Mylad.v 4 te Bremen. Naess Commander 4 v. Banias n. Fawley. Naess Lion 4 120 m. o.z.o. Kreta n. Banias. Naess Tiger 4 350 m. o. Miamibeach n. Paulsboro. Naranio 5 te Curagao. Navicella 9 te Santos verwacht. Neder-Eems 5 te Labuan. Nestor 4 120 m. z.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Neverita 10 te Las Palmas verwacht. Noordwijk 4 160 m. n.o. Las Palmas n. IJmuiden. Notos 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Ni.ikerk 5 te Nagoya. Oberon pas. 4 Havana n. Mobile. Ommenkerk 4 v Marseille n. Antwerpen. Oostkerk 4 v. Sydney n. Aden. Ootmarsum 5 te Mobile. Oranje 5 te Colombo. Oranjefontein 4 150 m. n. St. Vine. n. Las Palmas. Ouwerkerk 5 v. Barcelona n. Le Havre. Overijsel 4 650 m. o.z.o. Guardafui n. Aden. Papendrecht 4 100 m. n.w. Izmir n. Novorossisk. Pericles 5 v. Amsterdam n. Bremen. Philine 4 v. Thameshaven n. Mena. Philippia 5 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm. Poseidon 4 v. Puerto Cabello n. Trinidad. Prins Alexander 4 240 m. w. Lissab. n. Montreal. Prins Frederik Willem 4 te Glasgow. Prins Willem George Fred. 4 te Antw. v. Haifa. Frins Willem III 4 v. Rotterdam n. Valencia. Prirrs Johan Willem Friso 4 121 m. z.o. Kp. Race naar Montreal. Provenierssingel 4 v. Ceuta n. Venetië. Pvgmalion 4 te Rotterdam. Raki 6 te Djeddah verwacht. Rempang 4 v. Rotterdam n. Bremen. Ridderkerk pass. 4 Kp. Bon n. Rotterdam. Riouw 4 410 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle P.ossum 4 250 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Rijndam 4 620 m. o.n.o. Kp. Race n. Quebec. Salatiga 4 te Mena. Saloum 4 21 m. z. Canarische eilanden n. Roucn Snmarinda 5 v. Panamakanaal n. Aruba. Schelpwijk 4 360 m. w.n.w. Finish n. Le Havre. Schie 4 te Volos. Sehielloyd 4 90 m. z.o. Natuna eil. n Bal. Papan Senegalkust 4 95 m. z.z.w. Finist. n. Rotterdam S.beroet 4 200 m. o.z.o. Hainan n. Hongkong. S:lindoeng 4 410 m.t n.o. Cairns n. Hollandia. Skadi 4 v. Sfax n. Ardrossan. Soestdijk 4 230 m. o. Sable eil. n. New York. Sommelsdijk 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Alkmaar 4 v. Duinkerken n. Zeebrugge. Stad Delft 4 520 m. o.z.o. Kp. Race n. New York. Stad Gouda 4 222 m. n.n.o. Finisterre n. Pepel. Stad Haarlem 4 120 m. z.z.w. Ouessant n. Savona. Stad Leiden 4 106 m. o. Valencia n. Melilla. Stad Maassluis 4 220 m. z.w. Lissabon n. IJmuid Stad Rotterdam 4 45 m. n.w. Lissabon n. Genua. Stad Schiedam 4 te Narvik. Stanv. Adventure 4 300 m. z.z.o. Bangkok (best.) Stanv. Benakat 5 v. Penang te S'geigerung verw Stanvac Lirik 4 v. Sungeigerong n. Djakarta. Statendam 4 v. Dominica n. St. Lucia. Statue of Liberty 3 v. Aruba n. Boston. Steven 4 100 m. z.w. Ouessant n. Londen. Straat Bali 3 te Rio Grande do Sul. Stv. Clement 4 270 m. n.w. Fremantle n. Mauritius. Straat Johore 4 230 m. w. Sabang n. Penang. Straat Torres 4 ten anker Afra. Straat van Diemen 4 v. Mauritius n. L'. Marques. Tabian 5 v. rede Senang n. Priok. Tsbinta 4 500 m. z.o. n. Aden. Tahama 4 520 m. n.o. Puerto Rico n. Landsend. Taria 4 30 m. z.o. Cochin n. Singapore. Tero 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Teucer 4 v. Cristobal n. Kingston. Thelidomus 5 te Port Reading verwacht. Jiba 4 90 m. n. Madeira n. Rio de Janeiro. Tibia 4 225 m. w.n.w. Colombo n. Bombay. T.iikampek 4 v. Singapore n. Port Swettenham. Tjimenteng 4 v Lorenco Marques n. Durban. T;isadane 4 te Mauritius. Tweelingen 4 50 m. w. Stavanger n. Narvik. Utrecht 4 te Aden. v Heemskerk 4 690 m. w.z.w. Sabang n. Durban Van Linschoten 4 350 m. z.o. Colombo n. Singap Van Noort 5 te Wellington. Van Spilbergen 4 te Walvisbaai. Vssum 4 210 m. n.o. Madeira n. Portland. Vivipara 8 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm Vlist 4 1000 tn. z.o. Kp. Farewell n. Norfolk. Waal 5 te Amsterdam verwacht. W Alton Jones 4 500 m. n.w. Kp. De Goede Hoop naar Philadelphia. Waibalong 4 v. Bangkok n. Hongkong. Olies lager in vaste markt Het Damrak zette gisteren de nieuwe beursweek in met een vaste stemming voor Philips, Unilever en AKU. Kon. Olies vielen tegen en noteerden lager. Bij een prijs van circa 155,50 noteerden de aan delen opnieuw lager. Bij Philips was de handel zeer levendig in hoofdzaak door aanhoudende buitenlandse belangstelling. In het laatste beui-shalfuur kwam er nog aanbod in de Philipsaandelen en daalde de koers tot 827, om daarna weer aan te trekken tot circa 829. De stockdividenden Philips waren op 415 een paar gulden boven de koers van vrijdag. Ook Unile ver was vandaag zeer gevraagd en no teerde op 772 circa 14 punten hoger. Aku verbeterde op 472 circa 4 punten. Prolongatie 3% percent (ANP) Boeke Huidekoper van 156 op 159V2, Boom Ruyg- rok van 165% op 166. Figée van 184 op 185, Spaarnestad van 441 op 442. Van Waveren van 103 op 102. VERHANDELDE FONDSEN. 1 april 4 april Totaal 437 449 Hoger 173 (39.5°/o) 191 (42,5%) Lager 164 (37.6%) 151 (33,7%) Gelijk 100 (22.9%) 109 (23.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U476—478 478 Kon. Olie155.00—156.00 155.50 Philips 833—839 839 Unilever 774—778 778 Hoogovens 603%615 615 Claims H'ovens 289.00299.00 299.00 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U480—486 485 Kon Olie155.00—156.00 155.60 Philips 842—851 856 Unilever 779—785 787% Hoogovenc 620628 625 Claims H'ovens 301307 g.l. 304 Stockd. Philips (422—425 f 427 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. ZEER VAST De beurs stond vandaag in het teken van Hoogovens. De inschi-ijving stond na melijk open op de emissie van nieuwe aandelen en certificaten van aandelen te gen de koers van 150 De belangstel ling voor deze emissie was bijzonder groot getuige de zeer vaste stemming die voor de claims bestond. Deze werden van daag voor het laatst verhandeld. Nadat gisteravond op 287 gulden was gesloten werd vanmorgen oplopend gehandeld tot 307 gulden. Vanmiddag kwam een koers van 305 gulden uit de bus. Op deze prijs komt de koers van een nieuw aandeel uit op 607% De andex-e aandelen stegen vanmiddag tot 625 23). In de internationale sector worden vooral aandelen van Philips en Unilever gevraagd an Amerikaanse zijde. Philips steeg 27 punten en Unilever kon aan het avance van gisteren nog 15 punten toe voegen. Het jaarverslag werkte stimule rend. AKU zette de stijging met 8 punten voort. Zelfs voor Koninklijke Olie was een bescheiden winstje weggelegd van 50 cent, niettegenstaande in Wallstreet 3/8 dollar van de koei's afging. Van buiten landse zijde bestond enige kooplust. West- Duitsland was zeer vast. Londen was echter onregelmatig geopend. Scheepvaax-twaarden waren goed prijs houdend. Cultux-es draaiden rond de vo rige prijzen. Stockdividenden Philips openden op 428 (4- 14). Op de Staats- fondsenmarkt waren de kortlopende le ningen vaster. Vorige slotkoer? Advieskoer beden 13.45 Amsterd. Bank 320% 321 Ned. Handel Mij. 259% 259% Rotterd. Bank.... 270% 272 Twentsche Ba: k. 260 262 A.K.U 475 485* Albert Heijn 365 365 Amstel Bier Billiton Mij. II 350 348 Bols 518 518 Bührmann Papiex 458% 459 Deli-Mij 182. 181.—* Dordtsche Olie 720 722 357 360 Heineken's 501 501 Hoogenbosch Sch 235 237 Hoogovens 602% 632* H.V.A 163% 163%* Indola 415 416 435 438 KLM 108.50 109 '^"on Nod Zout 700 705 Kon. Olie 155.50 155.60* Müller Nat Bezit 425 428 Nederl Ford 415 418 Ned. Gist- en Sp 300 303 Ned. Kabelfahr. 437 440 Philips Gem. Be2 830% 857%* Philips Pref 287% 287Vz Vdam PuVBor 111 113 Sikkéns r.ak 597% 559 Stokvis RS 224 224 Thomassen Dr 660 660 Unilever 773 787'/a* Van Rerkel's Pat 297% 298 Van Gelder Pap 253 254 Van der Heem 225% 225 Ver Marhinefabr 211 211 Wessanen 265% 266 Wilton Feiienoord 210 210 Zwanenherg-Org. 570 580 rnterunie 187 50 188. 209 210. 485 485. Ver Re7it v. 1894 114. 114.— H.A.L 141 141%* K NS M 173 175* N Scheepv Unie 146% 146%* Ommeren v 255 255 Stoomv Mij Ned 168% 169 Anaconda 57% 52V2 Kenneeott Copper 78% 78% Aluminium Ltd 31% 31V2 Rethlehem Steel 46% 46V2 US Steel 79% 80% Pepublic Steel 61% 6IV2 American Motors 26% 26 General Motors. 46 46 'ities Service. 435-£ 43% Shell Oil 68% 68% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdnmsche Rank De beurs van New York sloot over het algemeen hoger voor het eerst na ze ven beursdagen die een teruggang te zien gaven. Makelaars zien de koersstijging als een zuiver technische ontwikkeling. Spoorwegen sloten over het algemeen iets lager. Ojies idem dito, met enkele uit schieters. De totale omzet was 2 450.000 aandelen. Van 1213 fondsen, 496 hoger 459 lager. Het industriegemiddelde kwam van 615.98 op 618.54. dat van spoorwegen van 143 43 op 143.41 en dat van openbare nutsbedrijven van 88.42 op 88.46 - (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13