President De Gaulle in Londen Vrijdag komt Von Brentano Vereffeningsverdrag tekenen HET WEER Dresseur brengt geiten en roofdieren in één kooi SCHILDER ZELF MET 74e JAARGANG No 228 DINSDAG 5 APRIL 19 60 305e JAARGANG No 76 Nieuwe CAO voor schildersbedrijf Vissers onder elkaar Britten en Fransen kunnen niet buiten elkaar ondanks tegengestelde belangen DELEGATIE NAAR DEN HAAG Daarna ratificatie in parlementen In de krant van heden: Droog weer me iviurcrció wforcijoimnf! Geen paspoorten meer, maar toeristenkaarten voor Engeland Frankrijk vormt vloot van kernbommenwerpers President Sukarno uit Irak naar Joegoslavië BECKER ING*.. Het woord is aan Burgemeester van Velsen mr. M. M. Kwint vraagt ontslag Dr. De Quay antwoordt mr. J. W. Burger Regering verontrust over het „apartlieidsbeleid" Haarlems Dagblad Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie, Redactie, Administratie Grote Hout. II I A III Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). HMIFlNiiiVi|| 1 1 li I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- II IL JÉ IL Ji il i Ir^5^ ill i JÈ m H IT 11 !i 11 i ÉT 11 IT H Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 X^L JL JL JL JL X Bkaf X^L X P-P- 8-15- Losse nrs-12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Tussen*»werkenmers- en werkgeversorga nisaties in het schildersbedrijf is van avond te Utrecht overeenstemming be reikt over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. De nieuwe C.A.O., die per 1 april zal ingaan houdt een loonsverho ging in van vijf percent plus 1 cent. Daar naast zal de 5,6 A.O.W.-toeslag in de ba sisionen worden verwerkt. Het aantal va kantiedagen voor jeugdige werknemers tot en met achttien jaar is met ingang van 1 april vastgelegd op 18. De oudere werknemers zullen in het vervolg vijftien vakantiedagen krijgen. De rijwieltoeslag is vastgesteld op vijftig cent. Deze was voorheen veertig cent per dag. De nieuwe C.A.O. zal zo spoedig mogelijk ter goed keuring worden voorgelegd aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. De zeehond, die men op deze joto zo mooi in een net ziet gevangen, zwemt nu al weer het zeegat uit. Een jongen had de veelvraat uit de Dollard over geheveld naar een viswater bij Finster- wolde. In dat viswater spartelde zo'n 2500 pond vis. De zeehond consumeerde daarvan iedere dag een dertig pond. Geen wonder dat hij de hengelaars een doorn in het oog was. Zij spanden de zeehond een valstrik en vingen hem. Nu zijn beide partijen weer in hun element. (Van onze correspondent in Londen) President De Gaulle is in Londen, be ter gezegd: opnieuw in Londen. Want hij is even onverbrekelijk met deze stad ver bonden als met Parijs. Hier werd hij het symbool van het strijdende Frankrijk. Londen neemt in de gevoelens van De Gaulle een eigen plaats is. Bijna twintig jaar geleden vluchtte hij. een betrekke lijk jonge generaal, uit Frankrijk. Hij be greep dat er een slag verloren was, maar van de eindzege was hij zeker. Evenmin als Churchill wilde geloven in de on dergang van Engeland, zou ook voor De Gaulle Frank» ijk, alle tegenspoed ten spijt, in glorie herrijzen. Hij voelde dat hij daartoe het instrument zou zijn. Churchill met zijn bruisend, joviaal en artistiek temperament hotste al gauw op het nogal stugge, puriteinse en rechtlij nige karakter van de generaal, maar hij moest erkennen dat De Gaulle een groot man was. De Britten die de Duitse be zetting niet hebben ondergaan, herinneren zich de oorlog anders dan het vasteland. Voor het Franse verzet met De Gaulle (Van onze correspondent in Bonn) De Nederlandse en Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken, de heren Luns en Von Brentano zullen vrijdagmiddag om vier uur in Den Haag het Duits-Ne derlandse Vereffeningsverdrag onderteke nen, zo is door een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn medegedeeld. In de loop van het jaar kan daarop dan de ratificatie door het Nederlandse en het Westduitse parle ment volgen. Voor deze ondertekening neemt Von Pag W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 46', 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 7 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Feuilleton H Horen en Zien 11 Globetrotter Garcia de Leon). 11 Boekenhoekje H Beeldverhalen H Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 13 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige zuide lijke wind. Aanhoudend vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee Brentano uit Bonn een complete delega tie mee, waartoe ook zal behoren de Westduitse onderhandelaar dr.sLahr. Van daag zal het kabinet te Bonn het verdrag in principe goedkeuren. De protesten die de gemeenteraad van het dorp Wyler bij Kleef tegen het verdrag bij minister Von Brentano heeft ingediend zullen naar wij vernemen geen invloed meer hebben op de inhoud van het akkoord. Men staat er te Wyler maar ook in bepaalde politieke kringen te Dusseldorp, de hoofdstad van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, op, dat de ongeveer 20 bewoners uit het gebied rond Wyler, die krachtens de overeen komst bij Nederland zullen komen, „niet onderworpen zullen worden aan de Neder landse soevereiniteit", zoals men dat te Wyler zo fraai heeft uitgedrukt. Het Duits-Nederlandse akkoord, waar over meer dan twee jaar is onderhan deld, omvat zes punten, te weten: 1. De nazi-slachtoffers: Bonn zal voor de Nederlandse slachtoffers van het Iiit- ler-regime een bedrag van 125 miljoen mark betalen. 2. Financiële kwesties: Bonn betaalt voor in de bezettingstijd door de Duit sers gestolen effecten, de afwikkeling van vooroorlogse verplichtingen (Stillhal- te- en Tredifina-akkoorden) en Nederland se investeringen in de correctiegebieden een bedrag van 150 miljoen mark. 3. Grenscorrecties: Nederland geeft de grenscorrectiegebieden El ten, Tudderen en Dinxperloo aan Duitsland terug. In to taal wordt de grens overigens op 40 plaat sen hernieuwd. 4. Eems-Dollard: een gemeenschappe lijk regime is vastgesteld, waarbij ver scheidene taken onderling zullen worden verdeeld. Overeenstemming over de grens in de Eemsmonding is niet bereikt. 5. Grenslanden jen: 1250 van de 4000 hectaren grenslanderijen, die na de oorlog bij Nederland zijn gekomen gaan terug naar Duitsland. Gezamenlijk zullen wer ken worden uitgevoerd ter voorkoming van de schade veroorzaakt door grens- overschrijdened rivieren en beken. 6. Rijnvaart: een oplossing via het inter nationale hof van Justitie inzake de toe passing van de Acte van Mannheim op de Rijnvaart zal niet meer worden ge zocht. Op basis van een enige maanden geleden gehouden gesprek tussen staats secretaris Van Houten en ambassadeur Lahr zal men hierover verder onderhan delen. Advertentie m uit! BARTEUORISSTR.. HAARLEM TEL 13439 LSIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPlÉlNJ AMSTERDAM TEE 223596 NYLON REGENJASSEN IN KLEUREP aan het hoofd koesteren de Britten grote bewondering, maar emotioneel staan ze buiten deze smartelijke oorlogservaring. Engeland, dat sinds de elfde eeuw geen inval meer heeft gekend, blijft door zijn, op dc historie berustend, gevoel van be trekkelijke veiligheid hoe illusoir ook in de toekomst ten opzichte van Euro pa buitenstaander. Het toont een psy chisch aanpassingstekort, grondoorzaak van een reeks nodeloze naoorlogse con flicten waarbij vooral Frankrijk de tegen pool vormt. Het is een spel van wisse lend aantrekken en afstoten, waarbij de Britten sinds de oorlog betrokken zijn ge weest, dat tot een tragedie kan leiden in dien de regeringsleiders niet de nodige realiteitszin kunnen opbrengen. Na de oorlog, toen Frankrijk zich nog onvoldoen de had opgericht en het een vraag was of dit ooit zou gebeuren, zetten de Britten al les op één kaart: de Verenigde Staten. Pas langzaam, mede door Frankrijks po litiek, of althans economisch en diploma tiek herstel, dringt ook in Londen het be sef door dat bestaande bindingen zoals met Washington en het Gemenebest zullen dienen te worden gecompleteerd met een samengaan met de rest van de westelijke bondgenoten. Cirkel van „assen" Dit is op het moment het centrale pro bleem. Van allerlei „assen" zal een cirkel moeten worden gesmeed. Engeland heeft in Europa de ene kans na de andere ge mist. Churchill en Macmillan stonden in de voorste gelederen van de Europese be weging toen zij in het Lagerhuis nog in de oppositie waren. De conservatieven zoch ten toen vooral naar een tegenwicht voor een Labour-Engeland, al zag Churchill ze ker wel verder dan dit tijdelijke ver schijnsel. Maar Frankrijk, en later De Gaulle, moest wel zijn eigen weg gaan toen Engeland weigerde zich al te veel op het continent vast te leggen, zowel aan Britse als aan Franse zijde werden ech ter fouten gemaakt welke leidden tot de mislukking van de Europese Defensiege meenschap en de Europese Vrijhandels zone. Er is in Londen wat het laatste aan gaat eerder plaats voor zelfverwijt, dan voor de zelfverheffing waaraan Macmil lan zich nog zojuist in Washington heeft schuldig gemaakt. Maar niet vergeten mag worden dat op het ogenblik de Brit ten meer divisies aan de Rijn hebben staan dan De Gaulle er in Frankrijk heeft. Men kan de Britten niet kwalijk nemen dat zij wat onwennig staan tegenover De Gaulle, die zijn parlement als een voet veeg behandelt. Van nature wantrouwt men hier elke sterke man, maar men er kent grif dat De Gaulle geen dictator is in de gewone betekenis van het woord en dat zijn bittere medicijn onontbeerlijk is voor het zieke Frankrijk. Men gelooft ook dat in De Gaulle de vrijheidsstrijder, die Londen na de bevrijding van Parijs in de zomer van 1944 verliet, niet is onderge gaan en dat hij in Frankrijk, alsook in Algerije worstelt om het herstel van de liberale traditie, al moest hij ook tijdelijk dit doel loslaten zoals een veldheer wel vaker grondgebied moet prijsgeven zon der de oorlog te verliezen. Tanende glorie Kenmerkend is dat De Gaulle zijn en tree maakte in hetzelfde uniform dat hij droeg toen hij in de oorlogsdagen in Lon den arriveerde. De Marseillaise klinkt, de Tricolore wappert van gevels en masten vuurwerk zal de lucht, in schieten, een Advertentie Muziekschool „Haarlem Noord" REIGERSTRAAT 112 Directeur Jan Doornbosch Heden inschrijving van nieuwe leerlingen voor de vakken ACCORDEON en GITAAR Inlichtingen woensdagmiddag 1—6 uur Akkoord met Benelux LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië en de Beneluxlanden zullen, zo verluidt te Londen, donderdag een akkoord onder tekenen volgens hetwelk de staatsburgers van België, Nederland en Luxemburg voor toeristenreizen in Groot-Brittannië geen paspoort meer nodig zullen hebben. Een toeristenkaart zal voldoende zijn. De regeling zal niet gelden voor Britse staatsburgers, die naar de Benelux gaan omdat men in Groot-Brittannië geen toe ristenkaarten kent. (ANP) In welingelichte kringen in Den Haag is vernomen dat het inderdaad in de bedoeling ligt voor de toeristenreizen naar Groot-Brittannië toeristenkaarten in te voeren. De regeling van de bijzonderheden is echter nog het onderwerp van overleg. PARIJS (UPI) De Franse regering heeft opdracht gegeven voor de bouw van vijftig supersonische bommenwerpers van het type Mirage voor het vervoer van de kernbommen, die nu voor de Franse strijd krachten ontwikkeld worden. Het besluit hiertoe werd genomen na de tweede bom- proef in de Sahara, waar, naar verluidt, het bewijs werd geleverd, dat Frankrijk een bom van kleine afmetingen kan fabri ceren. Met de aflevering der bommenwerpers ..iöe! iver drie jaar worden begonnen. militaire parade staat op het program ma. Voor een Frans staatshoofd sloven de Britten zich altijd meer uit dan voor wie dan ook. Een vleug van het verleden herleeft, toen beide volken in de donkere dagen van Ieperen, Verdun en de Som- me schouder aan schouder stonden. De Entente Cordiale blijft altijd sluimeren. De Britten voelen misschien weinig voor De Gaulle's „grandeur"-politiek omdat de verhoudingen zo volslagen veranderd zijn, maar zelf gaan zij ook gebukt onder het tanen van eigen glorie. Samen, zoals ge durende de Suez-campagne voelen zij zich minder ongelukkig. De Gaulle heeft een zakelijk akkoord met de Bondsrepubliek maar emotioneel is Engeland, ondanks al le teleurstellingen, voor de Fransen on misbaar. In beide landen leeft zeker een vaag besef dat het zinloos is al te veel te treuren over het verlorene en dat het geboden is de handen ineen te slaan op basis van nieuwe verworvenheden. Het Westen zal pas zijn taak naar behoren kunnen vervullen wanneer het eigen klein geestig nationalisme overwint en de bre dere onderstroom, welke Europa verbindt weet terug te vinden. De staatslieden zul len pas groot kunnen worden genoemd als zij zich boven eigen beperkingen kunnen verheffen. Indien de mooie woorden wel ke gedurende deze dagen in Londen zul len worden gesproken dat kunnen waar maken dan zal het bezoek meer dan een formele of sentimentele betekenis krijgen. BAGDAD (UPI) President Sukarno van Indonesië beëindigt vandaag zijn drie daags bezoek aan Irak. Een gezamenlijk communiqué van Sukarno en de Iraakse premier, Abdoel Karim Kassem, was ver gezeld van een uitnodiging aan Kassem om Indonesië te bezoeken. Sukarno wordt vanavond in Joegoslavië verwacht. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS.TJALLEMA PRODUKT Advertentie de juiste handschoen aan dc hand. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Inayat Khan: Ons levensdoel is: geluk te scheppen. De burgemeester van de gemeente Velsen, mr. M. M. Kwint, heeft de raad te kennen gegeven, dat hij het voornemen heeft om met ingang van 1 juni 1960 z(jn ontslag uit zijn ambt te vragen. Zoals bekend, mag mr. Kwint, op advies van dc hem behandelende geneesheer, reeds vele maanden geen werkzaamheden verrichten. Het laat zich aanzien, dat hier in voor lange tjjd geen verandering zal komen. Omdat zeer belangrijke aangelegenheden, de gemeente Velsen betreffende, hierdoor buiten zijn aanwezigheid moeten worden behandeld, meent burgemeester Kwint, dat hij zijn ambt aan een opvolger moet over dragen. Mr. M. M. Kwint werd 2 mei 1935 als burgemeester van Velsen geïnstalleerd, hij is dus bijna 25 jaar burgemeester van deze gemeente. Tevoren was hij burgemeester van Zuilen in de provincie Utrecht. In 1935 volgde hij mr. F. L. J. E. Rambonnet als burgemeester van Velsen op. Velsen groeide tijdens de ambtsperiode van burgemeester Kwint van een bijna noodlijdende tot een welvarende gemeente, hetgeen vooral is te danken aan de ont wikkeling van de Hoogovens te IJmuiden. Mr. Kwint is officier in de Orde van Oranje Nassau, officier van de Royal Vic torian Order en drager van het Oorlogs- herinneringskruis; sinds 1935 is hij Slot voogd van Brederode. Na een lange reeks conflicten met de bezetter dook hij in april 1942 onder, om in de illegaliteit, onder meer als stadscommandant van de binnen landse strijdkrachten te Utrecht, een be langrijke actieve rol in het verzet te spelen. De heer Kwint is te Utrecht geboren en is 61 jaar oud. (Van onze Haagse redacteur De minister-president, dr. J. E. de Quay, heeft een vanmiddag bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer ge houden interpellatie van de fractievoorzit ter van de P.v.d.A., mr. J. W. Burger, van harte aangegrepen om het onomwonden oordeel van de Nederlandse regering over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika kenbaar te maken. De minister-president zei de verontrusting van Kamer en volk over de „apartheidspolitiek" te delen. Hij herinnerde eraan dat de Nederland se vertegenwoordigers in de vergaderingen van de UNO steeds iedere vorm van ras sendiscriminatie hebben verworpen en het „apartheidsbeleid" in ondubbelzinnige ter men hebben afgewezen. De „apartheids politiek", aldus dr. De Quay, vindt in Nederlandse ogen geen genade. Naar aanleiding van de vraag van de heer Burger of de gebeurtenissen in Zuid- Afrika Nederland ook niet beroeren, ge zien de betekenis van Zuid-Afrika als emi- gratieland, antwoordde de minister-presi dent, dat degenen, die daarheen emigreren, dit doen in het volle bewustzijn van de draagwijdte van hun eigen beslissing. Daarom heeft dit aspect geen directe be tekenis voor de Nederlandse regering. Zolang de behandeling van de „apart heidspolitiek" bij de Veiligheidsraad be rust is het voor Nederland niet mogelijk in de UNO een standpunt in te nemen. Of dit wel in de naaste toekomst het géval zal zijn, valt op het ogenblik nog niet te zeg gen, maar men kan ervan overtuigd zijn, dat de regering dan ook het Nederlandse standpunt duidelijk uiteen zal zetten. Hierna begon mr. Burger aan zijn repliek. De socialistische oppositieleider vond het antwoord van de minister-president juist op de laatste twee punten niet bevredi gend, gezien ook in het licht van de zo formele brief, welke de premier tot de Kamer over de Apartheidspolitiek had ge richt en die voor mr. Burger aanleiding tot zijn interpellatie was geworden. Hij wenste met name dat de regering haar standpunt in de UNO niet door stemont- houding maar door tegenstemmen zou la ten blijken. Een en ander werd door mr. Burger in een motie vastgelegd. Deze mo tie maakte bij het ter perse gaan van ons blad onderwerp van beraadslagingen uit. Nieuw beroep. De advocaat van Caryl Chesmann heeft maandag 't districtshof van appel te San Francisco verzocht, zijn cliënt te horen en uitstel van executie te verlenen. De terechtstelling is op 2 mei vastgesteld. Opperrechter Martinelli heeft vorige week een soortgelijk ver zoek, dat op dezelfde grond was gedaan, van de hand gewezen. (Van onze Amsterdamse redacteur) In het dierenpark te Amersfoort heeft de dompteur Moreno (Walter Hellmann) za terdag voor een kleine kring ingewijden de première gegeven van een roofdierennum mer, dat uniek is in de wereld. Nadat hij verleden jaar de vakwereld verbaasd deed staan door een tijger en een geit bijeen te brengen is het hem na eindeloze repe tities gelukt thans een nummer samen te stellen uit een tijger, twee leeuwen en vier geiten. Het hoogtepunt is de sprong van de ko ningstijger Radja over drie geiten. Op merkelijk is de grote rust waaronder Mo reno met zijn dieren werkt. In circus- kringen bestaat voor dit nummer grote be langstelling. Een dergelijk nummer is sinds tientallen jaren niet vertoond het was de Fransman Frangois Bidel, die voor de eeuwwisseling opzien baarde door zijn leeuwin Saida tezamen met een schaap in cle kooi te brengen. Dit weekend heeft de Duitse cineast Karl-Helnz Kramer de dressuurproeven van Walter Hellmann met zijn camera vastgelegd voor de film „Höchstleistungen der Tierlehre". De heer Kramer is bekend om zijn natuurfilms die in de bioscopen in geheel Europa draaien. Sinds enige tijd legt hij zich toe op dressuurfilms van paarden, olifanten, kamelen, en roofdie ren. Hij maakte hiervoor opnamen bij het Deense circus Benneweiss en het Zwitser se circus Knie. Walter Hellmann, die als dompteur een zeer goede naam heeft, werd in 1910 te Liegnitz in Duitsland geboren. Zijn vader wilde, dat hij evenals hijzelf treinmachi nist werd, maar toen Walter vijftien jaar was liep hij van huis weg om mee te rei zen met het circus Jakob Busch. Spoedig was hij vlieger in het luchtnummer „Die fünf uiranos". Hier ondervond hij de eer ste van de vele tegenslagen die in zijn circuscarrière zouden volgen. Tijdens een voorstelling te Rome viel Walter Hell mann met een vrouwelijke partner van de trapeze. Zij was onmiddellijk dood en Wal ter moest zes maanden in een ziekenhuis worden verpleegd. Toch keerde hij terug in het circus, weer bij Jakob Busch, waar hij helper werd van de beroemde dompteur Alfred Bendix uit de school van Hagenbeek. Twee jaar later had Walter Hellmann een eigen groep leeuwen waarmee hij onder zijn ar tiestennaam Moreno optrad bij de circus sen Sarrassani, Busch en Staniewski. Na dien stelde hij een gemengde groep van leeuwen en tijgers samen en maakte hij een tournee met het circus Boswell door Zuid-Afrika. Tijdens de oorlog was Moreno in Europa. Hij maakte een moeilijke tijd mee en moest machteloos toezien, dat de Gestapo hem in 1944 van al zijn dieren beroofde. Na de oorlog was hij gedwongen om zich te verhuren aan diverse circussen. Hij werkte met de roofdieren van circus Rudi Althoff en Barlay in Oostduitsland. In 1954 werd hij ernstig ziek en toen hij tenslotte was hersteld kon hij slechts werk vinden als hulparbeider in het bouwbe drijf. In 1958 werd hij door het Duitse circus Sarrassani in dienst genomen om de dompteur van een groep leeuwen te ver vangen. Op 29 juni van dat jaar werd hij tijdens een matinee te Neurenberg aange vallen door de leeuwin Dschuba. Opnieuw moest hij lange tijd in een ziekenhuis worden verpleegd. In april van het vorig jaar echter greep hij dankbaar het aanbod van het dieren park Amersfoort aan om daar de dressuur van de roofdieren en olifanten op zich te nemen. Hij heeft het afgelopen jaar niet stil gezeten. Met de koningstijger Radja, de leeuwen Romeo en Donna en de geiten Peter, Bambi, Trix en Astrid hoopt hij straks opnieuw successen te boeken in de meest vooraanstaande circussen. Dat ver trouwen in de toekomst heeft ook zijn vrouw, wier liefde voor de dieren zo groot is dat zij in de kleine caravan die de Hell- manns tot woning dient drie pasgeboren kraagbeertjes heeft opgenomen om ze met de fles groot te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1