BERG HANDIG OP Pas-op-de-plaats budget van de Britse regering ZIEN IS GELOVEN Jsr, POLAROID GD (^Wereldnieuws J r Van dag tot dag Geen steun II Sigaret duurder, winstbelasting hoger en belastingontduiking moeilijker ADENAUER UITERST TEVREDEN OVER AMERIKAANSE REIS Onbruikbaar V.S. steunen Engeland niet in vertragings actie tegen continent Bonn vraagt inlichtingen aan Londen KROESJTSJEV ZEER TEVREDEN TERUG UIT FRANKRIJK j <ZPraatóto&l DINSDAG 5 APRIL 1960 3 j presenteer gemakkelijk beschuit kijken-alleen-al is verrukkelijk Hij trekt zich het lot van Japan aanmaar ziet in het binnenland geen zwarigheden Drie jonge bergbeklimmers omgekomen op Snowdon Premier Debré zet in Parijs de puntjes op de i Britse grondstewardessen doen het langzaam-aan Op de CETA-BEVER BUITENBIJTS De dringende argumenten, die de Engel se premier Macmillan tijdens zijn laatste bezoek aan Washington heeft aangevoerd om de steun van Amerika te verkrijgen bij zijn pogingen tot ver «Vaging der Euro pese economische integratieprocedure, zijn niet overtuigend genoeg geweest. De re gering van de Verenigde Staten zal zich namelijk niet verzetten tegen de voor 1 juli voorgestelde tariefsverlaging in de Europese gemeenschappelijke markt. Dat was ook moeilijk te verwachten. Welke reden Macmillan gehad heeft voor zijn hoop op Amerikaanse steun in deze kwes tie, is niet na te gaan, doch misschien is het een „laatste wanhopige poging" ge weest. Engeland staat immers in zijn po gingen tot een economisch „verdeel en heers" tegenover het Europese continent op een eenzame post een specifiek Brit se post uiteraard, omdat zich daar de ge hele, historische tegenstelling tussen het Britse eilandenrijk en het Europese vaste land concentreert. Niet zonder reden is in Washington tijdens Macmillan's bezoek gerefereerd aan de situatie tijdens het Na poleontische tijdperk en het continentale stelsel. Want de Britse argumenten tegen de tariefsverlaging herinnerden sterk aan de traditionele Britse isolatieneiging ten opzichte van Europa en de Britse pogin gen om economisch doorlaatstation tussen Europa en de rest van de wereld te blij ven. Het oude Britse excuus, dat die eenzame positie aan Engeland werd opgelegd door zijn relaties met het Gemenebest, is vol doende weerlegd door de afzonderlijke le den van dat Gemenebest zelf, die zich in tussen rijkelijk hebben losgewerkt en ieder voor zich directe economische ban den met de rest van de wereld, Europa incluis, hebben aangeknoopt. Dat Amerika in deze kwestie evenmin met Engeland kan samengaan, ligt voor de hand. Het is voor Amerika een groot belang, dat Europa een zo gezond en werkzaam mogelijk economisch geheel vormt. Het is een belangrijk afzetgebied voor de Verenigde Staten en uit dat oog punt alleen al heeft Washington sedert jaren met leedwezen de Britse tegenwer king ten aanzien van Europa's economi sche integratie aangezien. Nu het in een betrekkelijk klein detail als de tarieven- schakeling tot grotere Europese coördi natie komt, zou Amerikaanse steün aan het conservatieve Britse idee volkomen ongerijmd zijn. Advertentie W'. ■wm Jade Box past precies in de bus, dat is gemakkelijk Presenteer gezellig beschuit (zonder gepruts met papier) en... berg handig opin uw büs, want alleen in de originele büs blijft beschuit vers en bros. TURKSTRA Friese BESCHUIT heeft 'n verrassing voor Mevrouw. De Beschuit-Box! - en die past precies in uw bus Vraag uw bakker TURKSTRA - Friese - BESCHUIT. Heerlijk van smaak en knisperbrosBeschuit zoals beschuit moet zijn. Even lekker met zoet èn met hartig beleg. Ja, échte Friese beschuit (Van onze correspondent in Londen) De enige onpopulaire maatregel van de uiterst tamme begroting welke minister Derick Heathcoat Amory gisteravond in het stampvolle Lagerhuis indiende, is een verhoging van de tabaksbelasting waar door een pakje sigaretten van twintig stuks met ingang van vandaag, omgere- Advertentie Hier staat geen woord te veel. Let eens op die natuur, maar nu met Polaroid sunglasses op uw neus. Amerikanen bouwden de Polaroid sunglasses, de polariserende 'zuiver zien' licht lenzen, vederlicht en vrijwel onbreekbaar. Sportsmen zien beter - helderder. Iedereen ge- vscy- niet van prettiger kij- ken. Hinderlijke schit- \in f" tering - nare reflecties zijn afgekapt. Alleen 'zuiver zien' licht be- reiktuw oog. Bescherm die kostbare °Sen>Cu£v''\tt zongenieters. Polaroid^ sunglasses absorberen ultra-violet licht. Met I Polaroid sunglasses uitsluitend bij de opticien, Polaroid sunglasses geen vermoeide ogen, maar 1 de vakman voor het beter zien. wel 100% kijkgenot. Voor brildragers - zelfs met zware uilcbrillen is er de lichte clip-over, nu ook met de 'wijde hoek' lenzen nr. 171. Kies Polaroid sunglasses. U ziet er meer en beter mee. Zie het verschil - morgen reeds! Polaroid zonnebrillen, nieuwe flatteuze mo dellen voor haar, krachtige ontwerpen voor hem, f 16.tot f 25.—. Clip-overs - vederlicht voor brildragers - ook met 'wijde hoek' len zen f 14. SUNGLASSES db and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation. Cambridge, Mass., U.S.A. (Van onze correspondent in Bonn) „Ik ben over de besprekingen met pre sident Eisenhower, minister Herter en an deren in de Verenigde Staten buitenge woon tevreden," aldus bondskanselier Adenauer in een „praatje bij de haard," dat hij gisteravond, zonder bril en met een verbazingwekkende frisheid, voor radio en televisie in de Bondsrepubliek heeft ge houden. Adenauer keerde zaterdag terug van een kleine wereldreis naar Amerika en Japan, die drie weken heeft geduurd en waarbij hij bijkans veertigduizend ki lometer heeft afgelegd. „Die reis," zo zei de bondskanselier, „was goed en noodzakelijk, omdat zij de gelegenheid bood vlak voor het topoverleg het Duitse standpunt nog eens uiteen te zetten. Men had in de Verenigde Staten overal veel begrip voor ons standpunt," al dus Adenauer, die in het bijzonder inge nomen was over het slotcommuniqué van zijn gesprek met Eisenhower, waarin on der meer wordt gezegd: de handhaving van de vrijheid van de bevolking van West- Berlijn en haar recht op zelfbeschikking moeten de basis zijn van ieder toekomstig akkoord over de stad. Over het plan-Hall- stein zeiden Eisenhower en Adenauer dat aanvaarding van dergelijke voorstellen een belangrijke bijdrage voor een algeme ne vermindering van de beperkingen van de wereldhandel kan zijn. Japan als barrière Tot veler verbazing heeft de bondskan selier in zijn radio- en televisierede meer dan normale en meer dan beleefde pogin gen gedaan tot hulp voor Japan. Hij noem de Japan de barrière tegenover commu nistisch China. „Het is noodzakelijk," al dus Adenauer, „dat Japan, dat naar zijn grondslag tot het vrije Westen behoort, economisch door het Westen wordt gehol pen. De kanselier zelf wil regelingen tref fen voor de in- en uitvoer, die het Japan zullen mogelijk maken zijn bestaan vrij en zonder zorgen in stand te houden. Met. trots gewaagde de 84-jarige Ade nauer van het feit dat hij van twee Japan se universiteiten, die samen slechts vijf eredoctoraten hebben verleend, tweemaal een eredoctoraat heeft gekregen. De Ja panse wetenschap, zo maakt hij daaruit op. wenst contact met Duitsland. In het slot van zijn rede toonde hij een onbegrensd vertrouwen in de Amerikaan se defensie, die zijns inziens iedere aan val zo tijdig zal kunnen afweren dat er geen schade uit zou kunnen voortvloeien. Wat de binnenlandse moeilijkheden in de Bondsrepubliek zelf aangaan (Oberliinder Seebohm, E.E.G. en dergelijke): Adenau er is kennelijk van plan die in een hand omdraai op te lossen. Hij zei tenminste: „Na hetgeen ik vanmorgen daarover al gehoord heb zal het helemaal niet moei lijk zijn de binnenlandse politieke moei lijkheden op te ruimen. Vandaag spreekt hij met de Westberlijn- se burgemeester Brandt. Op een perscon ferentie te Bonn deelde regeringsperschef Von Eckardt hierover gistermiddag mee: „De bondskanselier wil pogen Brandt te overtuigen van het nut van een volksstem ming in West-Berlijn nog vóór de aanstaan de topconferentie". Want aan die volks stemming houdt Adenauer, die een voor stel hierover te Washington heeft gedaan en daarbij weinig Amerikaanse steun kreeg, blijkbaar vast. kend in Nederlandse guldens, ongeveer 2,25 kost. Dit was het enige opzien barende nieuws voor de gewone man, dat een storm van protest bij de oppositie ont ketende. De minister van Financiën kwam ermee voor de dag aan het slot van zijn hooggestemd betoog over de weergaloze voorspoed waarin het land zich verheugt en naar alle waarschijnlijkheid in de naaste toekomst nog zal verheugen. Het is daarom onbegrijpelijk dat de regering blijft weigeren de armzalige ouderdoms pensioenen te verhogen. Wel werd enige verlichting gebracht in de terugbetaling van de destijds verplicht gestelde oor logskredietbrieven en wordt enige tege moetkoming gegeven voor weduwen en weduwnaars met kinderen. Nadat de Britse regering elk jaar dat de verkiezingen naderbij kwamen vrijge viger werd vorig jaar werden de be lastingen met 350 miljoen pond verlaagd was het duidelijk dat, nu de conserva tieve zege veilig op de top van de con junctuurgolf in oktober was binnenge loodst, Heathcoat Amory niet langer meer Sinterklaas behoefde te spelen. Afgezien echter van politieke reclame, welke nu niet meer aan de orde is, werd het ook hoog tijd voorzichtig te remmen omdat, wil de tegenwoordige opgang gehandhaafd wor den, een nieuwe overspanning van de eco nomie dient te worden voorkomen. Daar toe was eerst in januari de rentevoet van vier op vijf percent gebracht. De kanselier van de schatkist heeft zich echter tot het uiterste beperkt en een pas-op-de-plaats-begroting ingediend, om dat vooral voorzichtigheid geboden is met het oog op de chronisch wankele beta lingsbalans. De goudreserves hebben in het afgelopen jaar een veer van twee honderd miljoen pond sterling moeten la ten, vooral door de omvangrijke hulp aan de overzeese gebieden. De leus is thans ..iets kalmer aan dan breekt het lijntje niet". De regeringspolitiek is volgens de minister een daverend succes gebleken: expansie op alle gebieden, toeneming van de produktie met 10 percent en stijging van de besparingen. Alle vooruitgang hangt echter af van de handhaving van de Britse exportpositie. Dank zij de toegenomen koopkracht over zee blijven de kansen gunstig. Het doel van deze begroting is vóór alles de prij zen, welke al bijna twee jaar stabiel zijn gebleven zo te houden en de welvaart nog te versterken. Ondanks de plaatselijke werkloosheid is het totale beeld bevredi gend. In gebieden waar zestig percent van de werkkrachten worden aangetroffen heerst zelfs een tekort aan arbeiders, een bewijs dat de industrie op volle toeren draait. „Gouden handdruk" Op de Labourbanken maakte men zich vrolijk over het feit dat de kanselier een aantal maatregelen voorstelde welke de oppositie allang met klem heeft bepleit, zoals een verhoging van de winstbelasting van tien op twaalf percent wegens toene ming van de ondernemingswinsten in het afgelopen jaar, welke drie maal zoveel als lonen en salarissen zijn gestegen. Wel kome maatregelen zijn ook die tot het te- gegaan van belastingontduiking op grote schaal zoals de algemeen aanstoot geven de „gouden handdruk" waarbij aftreden de directeuren vaak tienduizenden ponden belastingvrij konden opstrijken en allerlei bedenkelijke beursmanipulaties waaraan de kanselier thans een einde heeft ge maakt. De kwijnende bioscopen worden einde lijk bevrijd van de vermakelijkheidsbelas ting. De regeringsuitgaven, welke maar blijven stijgen zullen met 328 miljoen pond toenemen, hetgeen de hoon opwek te van oppositieleider Gaitskell, wien de conservatieven hadden verweten dat 't so cialistische programma jaarlijks op een 250 miljoen extra zou komen te staan. Een meevaller voor de kanselier was dat de inkomsten over het afgelopen jaar aan zienlijk hoger waren dan was begroot en LONDEN (AFP) Door de verho ging van de sigarettenprijs in Engeland zijn negentigduizend automaten on bruikbaar geworden. De apparaten zijn ingesteld op een prijs van twee shilling waarbij met het pakje een penny wordt teruggegeven. Nu gaat een pakje siga retten twee shilling en een penny kos ten. Het ombouwen van de automaten zal ongeveer drie maanden duren. de uitgaven minder, zodat het algemene tekort kleiner is en er dus niet zoveel zal hoeven te worden geleend. De gewone inkomsten zijn geraamd op 5958 miljoen pond en de uitgaven op 5586 miljoen pond. De kapitaaldienst vertoont echter een geraamd tekort van 703 mil joen pond, zodat het nadelige saldo 331 miljoen pond bedraagt. Amory voorspelde^ dat ook in het komende financiële jaar inkomens en algemeen verbruik zullen toe nemen, het laatste waarschijnlijk met vier percent. Er wordt gerekend op een toe neming van de particuliere belegging met tenminste tien percent. Sir Winston Churchill die geen grote ge beurtenis in of buiten het parlement over- siaagt en zojuist is teruggekeerd van zijn oceaanreis werd luide toegejuicht toen hij de zittingszaal van het Lagerhuis betrad. Hij zag er blakend van gezondheid uit. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering heeft in de argumenten welke premier Macmillan heeft aangevoerd niet voldoende reden kunnen vinden om zich te verzetten tegen de voor 1 juli voor gestelde versnelde tariefsverlaging van de landen van de Europese Gemeenschappe lijke Markt, en zal daarom haar stand punt niet wijzigen: De Verenigde Staten zullen het streven van „de zes" blijven steunen. Premier Macmillan had, tijdens zijn laatste bezoek aan Washington, tegenover minister Herter de mening geuit dat het voornemen van ,.de zes" om voor elkaar de tarieven versneld te verlagen, tot een „Europese handelsoorlog" zou leiden en dat de tariefsverlaging daarom een jaar tot anderhalf iaar zou moeten worden uit gesteld. Hij had gevraagd om steun van de Amerikaanse regering. Wel heeft Macmillans poging waar schijnlijk averechts succes opgeleverd. De Westduitse regering bijvoorbeeld is in haar overtuiging gesterkt dat de versnelde tariefsverlaging thans een noodzaak is. De Franse en Italiaanse regeringen delen dit standpunt. De landen van „de zeven", die van het klein vriihandelsgebied dat door Engeland is gesticht, vrezen dat door Mac millans streven de eenheid van de Euro- oese Gemeenschappelijke Markt nog hechter zal worden. De Westduitse ambassadeur in Londen, dr. Hans von Herwarth, heeft van zijn re gering in Bonn opdracht gekregen om bij het „Foreign Office" nadere inlichtingen te vragen over de recente verklaringen van premier Macmillan in Washington over de Europese Economische Gemeen schap. Volgens persberichten heeft Macmillan de vorige week het plan van de E.E.G Executieve Commissie voor een versnelde totstandkoming van de Euromarkt verge leken met Napoleons continentale stelsel De kwestie zou dinsdag in het kabinet in Bonn worden besproken en naar verluidt zou de Bondsregering met de tot heden door Von Herwarth uitgebracht verslagen nog niet kunnen vaststellen of de kwestie geheel is opgehelderd. Een woordvoerder van de Britse rege ring heeft de berichten uit Bonn tegenge sproken, dat Engeland bij de Westduitse regering zou hebben aangedrongen op uit stel van professor Hallstein's plan voor een versnelde uitvoering van het Euro- marktverdrag. Over het onderhoud dat de Britse am bassadeur in Bonn het afgelopen weekein de had met de Westduitse regering zei de woordvoerder, dat hij een nadere uitleg heeft gegeven van de verklaringen die premier Macmillan heeft afgelegd over zijn besprekingen met president Eisenho wer over de tegenstellingen tussen Enge land en de Euromarkt. Op de hellingen van de Snowdon, de hoogste berg van Engeland en Wales, zijn maandag de stoffelijke resten gevonden van drie zestienjarige jongens, omgeko men tijdens een beklimming die een on derdeel vormde van een leiderscursus ge organiseerd door het Britse leger. Zij wer den sinds zaterdagmiddag vermist. Men vond hun lijken, met een touw aan elkaar geknoopt, terug in een diepe kloof. MOSKOU (Reuter-Tass) Premier Kroesjtsjev heeft maandag op een bijeen komst in het Moskouse sportpaleis die door een vijftienduizend mensen werd bij gewoond, verslag uitgebracht over zijn reis naar Frankrijk. De reis mag ge slaagd heten, zo verklaarde hij. De stand punten die de Sovjet-Unie en Frankrijk ten aanzien van belangrijke kwesties innemen lopen weliswaar uiteen, doch de diepgaan de besprekingen in Parijs hebben aange toond dat zij op de meeste punten vrij dicht bij elkaar liggen. Terzake van de ontwapening kon men zelfs zeggen dat het Russische standpunt „met dat van gene raal De Gaulle overeenkomt". Alleen reeds de „wederzijdse opheldering" op dit punt was de reis naar Frankrijk waard, aldus Kroesjtsjev. Bij mijn bespreking met generaal De Gaulle is uiteraard veel aandacht besteed aan de Duitse kwestie, zo vervolgde de Russische premier. Wij hebben nu een be ter inzicht in elkanders gedachten hier over. Een van de moeilijkheden is echter de houding van bondskanselier Adenauer met zijn bezoeken aan Amerika en Japan „waar hij geprobeerd heeft de voorvech ters van de koude oorlog te mobiliseren teneinde een ovei*eenstemming over een vredesverdrag verhinderen", aldus Kroesjtsjev. De Russische premier zei in Frankrijk opgemerkt te hebben dat de Fransen zich steeds meer bewust werden van wat een herleving van het Duitse militarisme en de Duitse wraakgedachten voor hun land zou betekenen. „Als de Sovjet-Unie en Frankrijk, de grootste continentale mo gendheden in Europa, hun inspanningen samenbundelen met die van de andere staten die vrede wensen, zal echter tegen een nieuwe agressie en een nieuwe oorlog in Europa een onoverwinnelijke hinder paal zijn opgeworpen". Aansluitend hierop ontkende Kroesjtsjev ten stelligste dat hij had geprobeerd een wig tussen Frankrijk en West-Duitsland te drijven. De Sovjet-Unie heeft geen be zwaar tegen vriendschap tussen Frankrijk en West-Duitsland, zo zei hij. „Als wij geen rekening houden met de zeer weinig stemmen van bekrompen koude-oorlog- voerderskan men rustig zeggen dat het Franse volk eenstemmig de vertegen woordigers van Rusland als zijn vrienden heeft verwelkomd. Het was zeer ontroe rend", aldus Kroesjtsjev. De Russische leider vermeed elk onder werp dat de Fransen zou kunnen prikkelen zoals de Franse kernproeven en de Alge rijnse kwestie Hij besloot zijn rede. in het Frans, met de uitroec: ..Vive la Paix" (I.eve de vrede) Parijs (A.F.P.) De Franse premier, Michel Debrc, heeft in navolging van Kroesjtsjev, verklaard, dat de besprekin gen met president De Gaulle bijzonder openhartig zijn geweest. Debrc meent dat men op de internationale conferenties ab solute voorrang moet geven aan de ont wapening. Voor de andere problemen, zo als Duitsland, waren volgens hem nog geen oplossingen in zicht. De komende topconferentie zou wat dit aangaat meer een beproeving van de goe de wil van alle partijen worden. De be langrijke kwesties zouden worden aange sneden zonder dat men een directe oplos sing mocht verwachten, zo dacht hij. Op de Russische waarschuwingen tegen West-Duitsland antwoordde de Franse pre mier, dat bij de herbewapening van West- Duitsland in Europees verband voorzorgen zijn getroffen die verzekeren dat West- Duitsland niet gevaarlijk kan worden voor zijn buren. Het werkelijke gevaar ligt in de handen van de grote mogendheden die kernwapens bezitten, zo zei hij. In antwoord op critiek op het propagan distische karakter dat Kroesjtsjev's „Tour de France" soms had aangenomen ant woordde Debré dat de staatslieden tegen woordig niet alleen elkaar ontmoeten doch ook het volk. Voorts eist de gastvrijheid tegenwoordig dat men radio en televisie ter beschikking stelt van de gast. LONDEN (Reuter) Britse grondste wardessen van de European Airways op London Airport zijn met een langzaam-aan actie begonnen, omdat naar zij zeggen overwerk hun particuliere leven in de war stuurt. De meisjes, die tot taak hebben vertrek kende en aankomende passagiers op de Londense luchthaven van dienst te zijn voeren aan, dat zij iedere week in totaal een dag overwerken. Een een dienstorder, inhoudende dat zij onderling geen diensten mogen ruilen teneinde afspraken te ma ken met vrienden of verloofden „ruïneert ons privéleven", zei een van de stewar dessen. Zij beklagen zich voorts over de te lage lonen en „Victoriaanse voorwaar den" die de meisjes restricties oplegt ten aanzien van uiterlijk vertoon van vrouwe lijke charme. Zij protesteren thans tegen de situatie waarin zij verkeren, door langzaam te lopen, de werkzaamehden langzaam te verrichten en nimmer haast te maken, ook niet wanneer de chef dit opdraagt. Hoe moet dot kind nu heten? Mijn lievelingsrubriek in de krant is die waarin de namen van nieuwgeboren we reldburgers worden bekendgemaakt. Niet uit vertedering voor deze wiegevullers, maar simpel en alleen uit wetenschappe lijke belangstelling in een merkwaardig feit. Is het u wel eens opgevallen welk een schone sam,enhang er bestaat tussen deze namen en talrijke in het publieke oog tre dende prominenten of wat daarvoor door gaat? En welk een fraai en afgerond ge heel die naamsverzamelingen vormen in het kralensnoer der jaren? Bij de jongetjes valt dat misschien niet zo sterk in het oog, maar bij de meisjes is het frappant. Hun namen hebben een kleur en een fleur- Fleurach ja, die naam is ook alweer démodé maar had te maken met een nicht je en een tuin die roe vroeger zelden aan troffen. Bet,zeiden roe, en Kee en Mie en Cor en Aal. Kort en krachtig. Maar toen begon het. Eerst kwamen op het podium de Sjakies en de Sjekken, de Sjonnies, de Sjimmies en de Sjorsen. Toen kwam Peter de ordinaire Piet vervangen. Bij de meisjes waren het de Marionnen, alras veranderd in nog joyeuzere Marjo- leinen en aanverwante namen, die om de vorrang streden. Toen kwamen de Annes- met -iets-er-achter: Annemarie, Annepiet, Annekee en Annemieke. De jongetjes wer den Erik—had dat iets met kleine insecten te maken? al dan niet in combinatie met een Jan. Toen ontdekte men de film, de radio, de televisie en de mannekwien. En hup, daar had je de Merilinnen, de Brigittes, de Tan- ja's, Karins en hoe ze meer mogen heten. Een nieuwe naam is zojuist opgedoken: Dorine. Ter vervanging van de uitgestor ven Doortjes. Nu behoud ik bij die naam nog steeds de herinnering aan dat aller vervelendste mens uit de Boeken der Kleine Zielen van Couperus. Maar ZIJ is niet de oorsprong van al die prille Do- rientjes. Zij die het wel is, is een figuur uit een hoorspel, een nachtvlinder van één keer. Eén ding lijkt me erg moeilijk. Stel dat je kind over zo'n jaar of dertig ineens vraagt: „Naar wie heet ik eigenlijk?" Want heus, die vraag WORDT wel eens gesteld. Dan kunt u niet zeggen: Naar opa of oma, naar vader of naar mij, naar Pasteur, Menuhin, Einstein, prins Rainier of Kroesjtsjev. Nee, u moet dan peinzend antwoorden:„Laat eens kijken, in de zes tiger jaren was er geloof ik een mooie mannekwien, een ietwat notoire filmster, een vage figuur uit een hoorspel. Zou u toch maar niet liever Annie, Jopie, Cókkie of Rietje kiezen en gewoon Jan of Piet? Sporry Advertentie Schuren, bungalows, schutting! Alleen. Een een-mansactie va», een zes tienjarige jongen in Kings Lynn (Oost- Engeland) tegen de waterstofbom is ge ëindigd met een voorwaardelijke ver oordeling door de rechter. De jongen had geprobeerd zijn tent op te slaan op het gebied van een raketbasis bij Kings Lynn en daar een zitstaking te begin nen. Dringend. De Afrikaanse en Aziatische landen in de UNO hebben te kennen gegeven, dat de tweede Franse kern- bomproef in de Sahara „de noodzaak van een buitengewone bijeenkomst van de UNO-Assemblee ter bespreking van de Franse kernbomproeven nog dringen der heeft gemaakt." Een verklaring van deze strekking is aan secretaris-gene raal Hammaskjoeld gezonden. Overstromingen. In de Verenigde Staten zijn de Mississippi en de Missouri buiten hun oevers getreden, waardoor naar schatting dertigduizend mensen getrof fen zijn. Militairen en burgers pogen het water te bedwingen. Onwettig. Om hun veroordeling van een Amerikaanse missiebisschop en een Chi nese bisschop te rechtvaardigen, organi seren de Chinese communisten momen teel massabijeenkomsten in Sjanghai en in de aangrenzende provincies Tsje- kiang en Anhwei, waai-op het woord gevoerd wordt door onwettig geconsa creerde bisschoppen van de patriotti sche beweging. Oude bom. In de Bokkeduinen, in de on middellijke omgeving van de dichtbe volkte woonwijk „Het Soesterkwartier" te Amersfoort heeft de mijnenoprui- mingsdienst een bom van 125 kilogram, die daar lag sinds een aanval van de RAF in 1940, tot ontploffing gebracht. Deskundig. Twee Japanse deskundigen op het gebied van aardbevingen, dr. Foe- joehiko Kisjininooeje en dr. Joetaka Osawa van de universiteit van Tokio, gaan binnenkort een maand naar Ma rokko om de autoriteiten daar van ad vies te dienen over de herbouw van het door aardbeving verwoeste Agadir. De Marokkaanse regering had de Japanse regering verzocht om deskundigen. Oe Noe. De Birmese Kamer van Afge vaardigden heeft met algemene stem men Oe Noe tot premier gekozen, als op volger van generaal Ne Win. In oktober trad Oe Noe af en legde de regering in handen van generaal Ne Win, omdat er een scheuring was ontstaan in de re geringspartij er de communisten in de hierdoor ontstane crisis pogingen deden zetels in de ministerraad te verkrijgen. In Februari zijn algemene parlements verkiezingen gehouden, die voor Oe Noe een overwinning opleverden. Vrijgevig. De Russische regering zal voor malige Russische burgers toestaan, offi cieel hun nationaliteit op te geven en hun geboorteland te bezoeken op gelijke voet met elke andere willekeurige toerist, al dus heeft een vertegenwoordiger van het reisbureau Cosmos te New York gezegd. De Sovjet-Unie heeft tot dusver Russi sche ballingen nog steeds als Russische burgers beschouwd en dikwijls gewei gerd hun visa op buitenlandse paspoor ten te verstrekken als zij verwanten een bezoek wilden brengen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3