Nertzane Minister Van Aartsen opende Technische Jaarbeurs Werk van Igaêl Tumarkin in Galerie Espace HOUT-O-LUX epeda slapen Kleine verlaging van minimum exportprijzen voorgesteld DE HOUTWERF N.V. De negen Muzen Bouwbedrijf van grote betekenis voor nationale welvaart Woningbezetting is verbeterd „Cinema 16" DINSDAG 5 APRIL 1960 4 n nieuw Houtwerfproduct „Oscar" voor „Glas" Musical van Mies Bouhuys en Walter Kous tijdens tiende Kunstmaand Film in „St. Quentin" voor Chessman HANDCREME Experimentele en documen taire films van A merikaanse herkomst „Merlijn" speelde „De Chinese draak" GLA DIOLEN VERENIGING „Zuiderkruis" zal spijt optanten vervoeren Advertentie Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Bruynzeel kasten en keukens Kampcrsingel 20-24 - Tel. 12104 - 11932 Een schilderij mag volgens sommigen geen gat in de muur zijn. Maar het kan uiteraard wel uitzicht zijn op een andere wereld: de wereld van de schilder. Eens onderging ik die sensatie aan het non-fi guratieve, ook wel abstract genoemde, werk van de mi iveer weinig bekende schil der Wagenaar in de kunsthandel Santee Landweer. Bij een langer beschouwen ge raakte ik in Wagenaars wereld en voelde me daar goed bij. Sindsdien werd deze sensatie een van mijn criteria; dat toil zeggen: als ik deze sensatie bij schilde rijen weer ervaar ben ik ervan overtuigd dat de auteur iets waardevols te vertéllen heeft. De schilderijen van Igaël Tumarkin, die met enige plastieken van zijn hand tot 17 april in de Galerie Espace geëxposeerd worden, deden me bewust worden van een andere sensatie. Bij Tumarkins werk treedt de wereld van de kunstenaar naar buiten en gaat ons omvatten. Misschien moet de oorzaak hiervan gezocht worden in het feit dat Tumarkins schilde rijen ook reliëfs genoemd kunnen worden. Hij werkt namelijk ook met andere ma terialen dan verf. Op zijn doeken zijn stuk jes metaal gheecht en ik herinner me ook stukjes grof weefsel. Met die andere ma terialen kwam hij echter zo „uit de verf", dat ik voorzichtig het woord „herinneren" gebruikte. Het is namelijk helemaal niet van belang wat Tumarkin voor materiaal gebruikt. Ik moet slechts vermelden dat „schilderijen" ook de eigenschappen van plastiek vertonen. Toch zou ik dat naar buitentreden van Tumarkins wereld nooit alleen aan het plastische karakter van zijn werken mogen wijten. Want zijn werk Met een „Welkom op de meest betover ende stakersvergadering van Hollywood" heeft de komiek Bope Hope gisteravond 'n begin gemaakt met de uitreiking van 25 gouden „oscars", waarvan er een toeviel aan de Nederlandse cineast Bert Haanstra, voor zijn kort documentaire „Glas". In de rubriek hoofdrolspelers werden de Frangaise Simone Signoret en de Ameri kaan Charles Heston onderscheiden voor hun spel in „Room ac the top" en „Ben Hur" Shelley Winters kreeg een oscar voor haar rol van mevrouw van Dam in „Het dag boek van Anne Frank", en Hugh Griffith werd in deze rubriek (beste ondersteu- ningsrol) onderscheiden voor zijn spel in „Ben hur". Deze produktie kreeg in totaal elf „oscars", het grootste aantal in de ge schiedenis van deze thans 32 jaar bestaan de onderscheiding. De regisseur vandeze film, William Wyler, kreeg een „oscar", en verder werd de kleurenfotografie, de film als geheel, het werk van de cutter, de geluidsregie, de constumering, en de geluidseffecten eveneens onderscheiden. Ook de muziek en de kleurindeling van de film werden met een „oscar" bekroond. „Het dagboek van Anne Frank" kreeg in totaal drie „oscars", namelijk voor de beste ondersteunigsrol, voor de beste en scenering van een zwart-wit film, en voor de beste camerahantering van een zwart wit film. De film „Dorp aan de rivier" van Fons Rademakers viel buiten de prijzen. In het programma van de tiende kunst maand Amsterdam (14 mei tot en met 16 juni) wordt een nog geen naam hebbende musical gebracht, die in deze tijd speelt, handelt over mensen in Amsterdam en in opdracht van de stichting Kunstmaand ge schreven is door Mies Bouhuys (libretto en liedteksten). Walter Kous componeerde de liedjes; de arrangementen en orkestra tie zijn van Pi Schcffer. Het is de eerste maal dat een musical in het Kunstmaand- programma is opgenomen. Deze zal in Carré worden uitgevoerd. De eerste kunstmaand, die in 1951 werd gehouden, ontstond als een soort verzet tegen het Holland Festival. In tegenstelling daarmede treden in de Kunstmaand uit sluitend Nederlandse kunstenaars op en worden zo veel mogelijk werken van Nederlandse kunstenaars uitgevoerd. De gemeentesubsidie bedroeg in 1951 2000,- en is nu 30.000 met daarnaast - toen en nu - een uit het Amsterdamse bedrijfsle ven gevormd garantiefonds van circa 10.000 gulden. In 1953 werd uit jonge mu sici een eigen orkest gevormd, waaruit later het Kunstmaandorkest is ontstaan, dat in 1955 een zelfstandig orkest werd en een subsidie van 85.000 gulden kreeg. Met het programma van de komende tiende Kunstmaand meegerekend zullen in totaal 263 muziekwerken van 80 Neder landse componisten zijn uitgevoerd. Teza men met de toneelstukken en balletten wordt het totaal: 288 werken van 92 Nederlandse kunstenaars. Daarbij zijn 56 premières waarvan 21 uitvoeringen van muziek-, toneelstukken en balletten, die in opdracht der Stichting Kunstmaand wer den geschreven. Bertus van Lier heeft in opdracht van de Stichting de instrumenta tie verzorgd van Die Kunst der Fuge van Joh. Seb. Bach voor Alma Musica. Een lasconstructie van Igaël Tumarkin maakte mij bewust van een sensatie, die ik al eens eerder had. Mag deze bewust wording al Tumarkins zeggingskracht be wijzen voor mij, hij overtuigt ook door een andere sensatie. Het leek me alsof ik Tumarkins werk eerder gezien had. Dat gevoel ontstond al bij het bekijken van de reproduktie op de uitnodigingskaart. En ik weet heel zeker voorheen nooit iets van Tumarkin gezien te hebben. Gelijkenis met werk van anderen vertoont hij voor mij eveneens nauwelijks. Ik dacht wel even aan Heyboers grafiek, maar mag aannemen dat hij zich deze niet ten voor beeld gesteld heeft. Tumarkins wereld is trouwens ruimer, bevat meer verscheiden heid, waarmee dan niets tegen Heyboer ge zegd wil zijn. Tumarkin raakt in hoge mate een al gemeen menselijk voelen. En blijkens de woorden, die Mulisch bij de opening van Tumarkins tentoonstelling sprak, is dat ook Tumarkins bedoeling. De middelen, die Tumarkin gebruikt zijn te vergelijken met een en ander dat ik eerder ontmoette; bij Espace bij voorbeeld in het werk van enkele beeldhouwers van de groep Adam. Verder, en dat is een weinig aantrekke lijk voorbeeld, in het recente werk van de schilder Jan Meyer. De herkenning van die middelen was overigens een herinne ring na het beschouwen van Tumarkins werk. En men vergeet toch bij Tumarkins werk de middelen voor zijn „bijbels" te noemen kunst. En zo blijkt dus ook non- figuratieve kunst herkenning niet uit te sluiten. Men is dan mogelijk genegen bij een niet herkennen te gaan denken aan kunstnijverheid, decoratieve kunst of mo gelijk zelfs ook bedrog. Een kunstenaar als Tumarkin blijkt houvast te geven. Bob Buys Bekroonde beiaardcompositie. De componist Wim Franken uit Driebergen heeft met „Sonatine" een eerste prijs ge wonnen in een beiaard-compositiewed strijd, uitgeschreven door de n.v. „Petit en Fritsen", klokkengieterij te Aarle-Rixtel. De tweede prijs was voor de componist Willem Vogel te Amsterdam voor zijn „Petit en Fritsen suite". De jury bestond uit de heren George Stam, Leen 't Hart en Staf Nees uit België. Er waren inzen dingen uit alle delen van de wereld bin nengekomen. Het residentie-orkest. Zes, zeven, acht en negen april zal het Residentie- Orkest gedirigeerd worden door de jonge Duitse gastdirigent Franz-Paul Decker, de dirigent van het symfonie orkest van Bochum. De programma's vermelden wer ken van Joh. Chr. Bach, Tsjaikofski, Mo zart en Beethoven. Leerlingenuitvoering. Leerlingen van de heer Piet Vincent zullen op acht april een uitvoering geven in de grote zaal van de muziekschool aan de Nieuwe Gracht. Het programma vermeldt werken van Mozart, Beethoven, Chopin, Saint Saëns, Pierné, Ibert, De Falla en Pijper. Dure reisgezel. De cellist Martin Lo- vatt van het Amadeusstrijkkwartet wil altijd op zijn reizen zijn instrument in zijn onmiddellijke nabijheid hebben. Bij vlieg reizen moet hij voor zijn violoncel half geld betalen, hetgeen hem per jaar ongeveer 10.000 gulden kost. gezien het feit dat hij jaarlijks ruim 50.000 km per vliegtuig af legt. Het graf van Alexander. Dezer dagen zullen op het hoofdplein van Alexandrië opgravingen beginnen naar het graf van Alexander de Grote, de Macedonische ver overaar die in 323 voor Christus op 32- jarige leeftijd te Babyion overleed. De organisator van het onderzoek is de Griek se kelner Stelio Koemoetsos, die heeft ver klaard dat documenten, die zijn familie al generaties in haar bezti heeft, aanwijzin gen bevatten dat men het graf onder het plein moet zoeken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De wereldpremière van „La Sentenza" (Het vonnis), een Frans-Italiaanse co- produktie van Jean Valere, met Marina Vlady en Robert Hossein in de hoofdrol len, zal worden gegeven in de St. Quentin gevangenis. „La Sentenza" handelt over vijf ter- doodveroordeelden, die in de dodencel vol trekking van hun vonnis afwachten. De première in de St. Quentin-gevangenis is volgens de maatschappij die de film uit brengt een onderdeel van de campagne om het leven van Ceryl Chessman te red den. Chessman zelf, de gouverneur van Californië, Edmund G. Brown, de afge vaardigde William Murrel die in de volksvertegenwoordiging van Californië een wetsontwerp tegen de doodstraf in diende de raadslieden van Chessman en de gevangenisbewaker Fred Dickson zijn onder meer uitgenodigd de première bij te wonen. Advertentie de opzienbarende nieuwe handcreme voor waarlijk verzorgde, fraaie handen. NERTZANE s»is zó actief dat 'A cm crème per keer al ruim vol doende Is voor beide handen. f 2.40 per royale tube. met NgrtZdliegéén schoonmaakhanden! In 1959 was het bedrag aan investeringen in woningen, gebouwen en weg- en waterbouwkundige werken in ons land ongeveer 4,7 miljard by een totaal inves teringsvolume van 8,9. Dit betekent, dat de bouwnijverheid meer dan helft van de investeringsgoederen produceert. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, vanmorgen in Utrecht medegedeeld, ter ge legenheid van de opening van de technische voorjaarsbeurs, die dit jaar byzonder in het teken van de bouwnijverheid staat. De minister betoogde, dat het belang van de bouwnijverheid niet gemakkelijk onderschat kan worden. Wanneer men de pres taties van de overige industrie stelt tegenover die van de bouwnijverheid, is de verhouding 1 4. De nationale welvaart, zo zei hij, is in hoge mate afhankelijk van de bouwpro- duktie. Het omgekeerde is echter eveneens het geval. Met een stijging van de nationa le welvaart is er per hoofd van de bevol king behoefte aan steeds groter volumen bouwwerken, zowel naar inhoud als naar aantal. Mr. Van Aartsen noemde de grote expansie van de bouwnijverheid in ons land gedurende de laatste tien jaar ten de le een gevolg van de enorme ontwikkeling van de technische wetenschap en de socia le vooruitgang. Zo bestaal bijvoorbeeld grote behoefte aan wijk- en verenigings gebouwen. zwembaden en sporthallen. Sinds 1945 zijn 300 tehuizen voor ruim 1.000 bejaarden en 13.000 zelfstandige be jaardenwoningen gebouwd. Woningbezetting Minister Van Aartsen vestigde er voorts de aandacht op, dat in 1920 een woning gemiddeld door 4,6 pei-sonen werd be woond, terwijl de gemiddelde bezetting Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Voor een veel te kleine schare belang stellenden heeft de secretaris van het Amerikaanse centrum voor documentaire en experimentele films „Cinema 16" maan dagavond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een bijzonder belang wekkend filmprogramma vertoond. Deze voorstelling stond onder auspiciën van de Volksuniversiteit. Later in deze week zul len wy nader op de vertoonde films en de inleiding van Amos Vogel terugkomen, maar wel moet reeds worden vastgesteld, dat deze exclusieve gelegenheid om het medium film in zyn oorspronkelijke kracht gade te slaan blijkbaar aan velen en vooral de jongeren is ontgaan. Alsnog zal dan ook worden gepoogd een tweede vertoning te realiseren, die vermoedelijk wel niet eerder dan in mei gegeven zal kunnen worden. Maandagmiddag hebben Maaike Hobbel en Rien Baartmans voor een verwachtings vol gestemde kinderschare in de Chris- tiaan Huygensschool met hun poppenthea ter „Merlijn" de première gegeven van hun nieuwste poppenspel „De Chinese draak". Dit nieuwe avontuur van het jongetje Rikkie en zijn sprekend aapje Slingertje volgens de reactie geen onbekenden voor de kinderen werd ingeleid door een „praatje" van Rien Baartmans, die een brief voorlas van keizer Goudgezicht van China, waarin Rikkie en Slingertje uit genodigd werden naar China te komen. In vlot achter elkaar vertoonde taferelen kreeg het jeugdige publiek daarna de avonturen van het jongetje en zijn aapje te zien, die in China met de, wegens het verlies van zijn kracht, verdrietig gestem de Witte Draak op zoek gaan naar de Wijze Man in het bos met de Gouden Bla deren, die naar zij hopen de draak zijn kracht kan teruggeven. Onderweg maken zij kennis met een slechte Groene draak, die bij nader inzien helemaal zo slecht niet is, maar onder be tovering staat van het Drakenmannetje. Aan het eind maakt echter de Wijze Man alles weer goed en het gemene Draken- mannetje wordt in optocht naar het paleis des keizers gebracht, waar hem zijn ge rechte straf wacht. De kinderen reageerden enthousiast op deze vertoning en vertelling. De smaak volle decors en de goede belichting konden bij hen het geloof in de waarheid van dit alles slechts verhogen. Temeer omdat iedere pop van de beide vertellers een vaak verrassend juist gekozen „eigen" stem kreeg. De Nederlandse Gladiolusvereniging heeft maandagmiddag in Haarlem ge sproken over de minimumexportprijzen. Het Produktschap voor Siergewassen had deze op korte termijn gevraagd, zodat de leden in een spoedvergadering bijeen zijn geroepen. De vice-voorzitter, de heer C. J. van Til deelde mee, dat er vorig jaar ongeveer vijf miljoen kilogram meer uit gevoerd is dan het jaar daarvoor, ondanks de zo gewraakte hoge prijzen. De kwekers hadden het bestuur verrast door met liefst 800 ha opgeplante gladiolen meer te komen. Voor Kerstmis konden zij de knol len nog voor behoorlijke prijzen kwijt. Na 1 januari kwam de grote klap, die velen ertoe heeft gebracht te menen, dat men nu ook de buitenlandse prijzen maar moest afschaffen. De heer Van Til is hier ook voor, maar het afschaf fen is onmogelijk, omdat Nederland ge bonden is aan handelsverdragen met bij voorbeeld Frankrijk en Engeland, die nu eenmaal een bodem in de markt wensen. In 1962 zou er misschien aan te denken zijn. Het bestuur meende niet dezelfde mi nimumexportprijzen van verleden jaar te moeten aanhouden, maar ze iets te moe ten verlagen en wel tot 6.75 voor de veertienen, 6.26 voor de twaalven, 4,25 voor de tienen, 2.75 voor de achten. Zes, vier en twee blijven ongewijzigd op 1.75, 1.20, 0.60. Zoals te verwachten was hadden de kwekers uit de streken beneden de rivie ren heel wat aanmerkingen. Zeker toen de voorzitter een aantal rassen opnoemde, die nog steeds duur zijn. Deze kwekers zijn namelijk van mening, dat de mini mum-exportprijs een soort garantieprijs is, die zij ook wel zouden willen hebben. De kwekers uit de bollenstreek en Noordholland, meer bekend met de werk wijze van de export, meenden dat de prij zen beter op het oude niveau konden wor den gebracht. De kwekers moesten dan maar de betere soorten gaan telen, zij we zen daarbij op de enorme oppervlakten, die de kwekers in de andere gebieden met goedkope variëteiten hebben volge- plant. De voorzitter kreeg van exporteurskant ook steun. De exporteurs zouden ook graag de oude prijzen gehandhaafd zien. Ér kwam zelfs een tussenvoorstel, dat echter weer werd ingetrokken toen de voorzitter beweerde, dat Engeland en Frankrijk zich met de bestuursprijzen konden verenigen. Er is heftige critiek geleverd op de houding van vele kwekers, die voor Kerstmis de knollen vasthielden, zodat sommige rassen, waarvan er nu honderdduizenden over zijn, uit de or ders moesten worden- geschrapt. Een van de leden vroeg of ons land wel over de prijzen moet beslissen, om dat het maar tien percent van het areaal teelt. De buitenlanders wachten altijd on ze prijzen af en komen dan met een kwartje lager op de markt. Dal neemt niet weg, dat ze toch niet kunnen con curreren tegen onze kwaliteit en het sorti ment. De vergadering voelde wel voor het be stuursvoorstel om de minimumexportprij zen iets te verlagen, gezien het feit, dat er maar negenentwintig tegenstemmers waren. thans gedaald is tot 3,9 personen per wo ning. Per miljoen inwoners betekent dit alleen al een toeneming van de woning behoefte in veertig jaar van rond 40.000 woningen. Hij voegde hieraan toe, dat pa rallel met deze verlaging van de gemid delde woningbezetting de ontwikkeling gaat in de richting van royaler, beter ge construeerde en van meer gemakken voor ziene woningen. Hij merkte op, dat men erop bedacht moet zijn, dat voortdurend verouderde of ondoelmatig geworden gebouwen vervan gen moeten worden en dat die veroude ring sneller zal optreden dan in vroe ger jaren. Door de groei van de voorraad gebouwen zal op de duur ook de behoefte aan vervanging stijgen. Verbouwingen Een deel van onze toekomstige nationale welvaart hangt af van de produktiemoge- lijkheden van het bouwbedrijf in de toe komst, aldus de minister, die hieraan toe voegde dat hij, zonder te willen afdingen op de grote betekenis van de mechanisa tie en de industrialisatie van het bouwen, meende te moeten stellen, dat alleen dan de noodzakelijke bou.wpr.oduktie.in de toe komst kan worden bereikt, wdnrieer èr voldoende bouwvakarbeiders beschikbaar komen. De mechanisatie en de industrialisatie, zullen, volgens hem, mogelijk wel de be hoefte aan arbeiders op de bouwplaats doen afnemen, maar daarvoor in de plaats zal de behoefte komen aan arbeiders in de toeleveringsbedrijven. Hij meent, dat er een verschuiving zal ontstaan in de vraag naar arbeiders en deze vraag zich vooral zal concentreren op goed geschool de arbeiders die aan de eisen van hogere vakbekwaamheid kunnen voldoen. Ook voor de montage op de bouwplaats zal straks niet meer volstaan kunnen worden met ongeschoolde arbeiders. Betere voorzieningen Minister Van Aartsen zei voorts, dat de leiders van de bouwbedrijven zich tijdig op deze ontwikkeling dienen in te stellen. „De bouwvakarbeider van morgen moet nu reeds als jongeman door de bedrijfs tak worden aangetrokken", aldus de mi nister. Met vreugde constateerde hij, dat de hygiënische voorzieningen op de bouw plaats zowel van de zijde van het bedrijfs leven als van die van de overheid steeds meer aandacht hebben gekregen. Steeds meer gaan de aannemers er toe over, op de bouwwerken goede schaftlokalen en wasgelegenheden ter beschikking van de arbeiders te stellen. Dit verheugende ver schijnsel zal er, volgens de minister toe bijdragen, dat de afstand tussen de ar beidsomstandigheden van de arbeider in de fabriek en van die op de bouwplaats wordt verkleind. Met betrekking tot de vakopleiding zei minister Van Aartsen, dat het nijverheids onderwijs in dit opzicht een belangrijke taak vervult. Daarnaast zijn het de vak opleidingen in het bedrijf die zorgen voor een goede scholing van de jonge bouwvak arbeider, door middel van het zogenaam de leerlingenstelsel. Het aantal leerlingen vertoont een regelmatige stijging. Tegen over 1260 leerlingen op 1 januari 1949 en 5499 op 1 januari 1954, staan er 8356 op 1 januari 1960. Minister Van Aartsen verklaarde, dat de grotere vakbekwamheid van de arbeider in zijn loon tot uitdrukking zal moeten ko men. De vraag, of dit te rijmen valt met het zo noodzakelijke streven naar verla ging van de bouwkosten, beantwoordde hij positief. Hij meent, dat hoger loon en la gere bouwkosten niet tegengesteld behoe ven te zijn. Als de arbeider meespeelt in de ontwikkeling van de bouwnijverheid, dan zal hij door zijn grotere vakbekwaam heid een hogere produktie opleveren, die tegen zijn hoger loon opweegt, aldus de bewindsman, en derhalve is een streven naar meer en hogere scholing van de ar beider uit economisch oogpunt zeer ge wenst en uit sociaal oogpunt alleszins ver antwoord. Metselaars lopen achter Minister Van Aartsen memoreerde, dat in het afgelopen jaar ongeveer 3000 jonge ren hun scholing volgens het leerlingen stelsel hebben voltooid. Bij de verwezen lijking van het ideaal, dat iedere jonge bouwvakker die nodig is om het huidige bouwvakarbeiderskorps op peil te houden, een dergelijke scholing doormaakt, zou dit aantal, volgens hem, echter tweemaal zo hoog moeten zijn. De minister betreurde het, dat het met de vakopleiding tot gezel niet zo rooskleu rig is gesteld. Het aantal metselaars dat het vakexamen aflegde, heeft in de na oorlogse jaren slechts enkele tientallen be dragen. Het afgelopen jaar geeft met 73 kandidaten een piek te zien. Mr. Van Aart sen sprak de hoop uit, dat wegen en mid delen gevonden zullen worden om een voortzetting van de stijgende tendens in versterkte mate te bewerkstelligen. Symbolische weegschaal Terwijl de minister in de congreszaal op het Croeselaanterrein zijn toespraak hield, stelden vijf jonge bouwvakkers buiten naast de zaal met door leerlingen gemaak te werkstukken een enorme, uit bouwma terialen vervaardigde weegschaal op. De stichting vakopleiding bouwbedrijf liet aan de ene zijde van de balans een beeldsta tistiek van de jaaromzet in het bouwbe drijf aanbrengen. Minister Van Aartsen bevestigde, bij het verlaten van de con greszaal, het tegenwicht aan de weeg schaal. Dit werd gevormd door een voor stelling van de aanwas en opleiding van jonge bouwvakarbeiders. Door het tegen wicht kwam de bouwproduktie „van de grond", waarmee de jaarbeurs de mede werking van de overheid aan de oplossing van het vraagstuk van aanwas en oplei ding wilde symboliseren. In de nota naar aanleiding van het eind verslag van de commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van het scheepvaart fonds 1960 aan de Eerste Kamer, doet de minister van Verkeer en Waterstaat na dere mededelingen met betrekking tot de exploitatie van emigrantenschepen. De minister deelt daarin mede, dat het thans binnen liggende derde schip een reis zal maken ten behoeve van het vervoer der zogenaamde spijtoptanten. Dit vaartuig is het „Zuiderkruis," zo wordt ons meege deeld door het Directoraat Generaal voor de Scheepvaart. Maandagmorgen is van een confectie- atelier aan de Gevers Deynootweg te Scheveningen een deel van de buiten muur ingestort. De instorting werd waarschijnlijk veroorzaakt doordat het graven van een bouwput naast het pand de fundering van het atelier ondermijnde. In het atelier bevonden zich enkele personen, die zich slechts ternauwernood in veiligheid konden brengen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4