p'iïAQ PERRY „Selectie door toelatingsexamen is ongelukkig en niet noodzakelijk" Bevolkingsregister werkt ook in belang van de bewoners Kort geding over zomerhuisjes van Amsterdammers in Egmond Aalsmeerse ploeg wint voorwedstrijd EHBO Wandeltocht van „Steeds Voorwaarts" groot succes Agenda voor Haarlem en de IJmond Prins Hendriklaan wordt doorgetrokken DINSDAG 5 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Angst en argwaan uit bezettingstijd zijn nog niet helemaal verdwenen Adresveranderingen zijn het grootste probleem „Bloembollencultuur" vergaderde Gouden bruiloft in de Engel Gemeentepersoneel niet in bedrijfsvoetbal Forumavond van Brederodeschool Verbetering industrie terrein Zwanenburg Subsidie voor viering nationale feestdagen Park aanleg bij Zeeweg Kerkconcert voor „Doe Open" Bazaar bracht 2200 op super kwaliteit vers in plastic Spaar de voetbalclub-emblemen Rangeerder tussen wagon en vrachtauto doodgedrukt V els en-IJ mui den Beverwijk NA HUURVERHOGING MET 240 Aan de abonnees in Zandvoort Een bode van het Haarlemse stadhuis plakt het bulletin aan, waarin het ge meentebestuur de burgerij herinnert aan haar verplichtingen, zoals die staan omschreven in het besluit bevolkings boekhouding. vice geven en er toe bijdragen dat de af stand tussen haar en het publick ver dwijnt. Het publiek zal dan echter ook meer begrip en vertrouwen moeten heb ben. Het zal moeten beseffen dat de tijd van angst en argwaan voorbij is en dat de overheid haar gegevens gebruikt ook in het persoonlijke belang van de bewo ners zelf. Advertentie IEDER JAAR in april wordt in iedere gemeente op de openbare publikatieborden hetzelfde bulletin geplakt. Daarin wijst het gemeentebestuur de inwoners op hun verplichtingen ten opzichte van het bevolkingsregister. Nu is een stad als Haarlem en dit geldt ook voor gemeenten als Heemstede en Bloemendaal de tijd allang voorbij dat de bewoners bijvoorbeeld na kerktijd met vrouw en kroost langs de publikatieborden wandelden om van de laatste berichten over ondertrouw, schouw van wegen en sloten, dienstplicht en dergelijke kennis te nemen. Vele inwoners weten niet eens waar deze borden staan. En hoeveel mensen weten eigenlijk dat het bevolkingsregister zelf veel meer is dan een stuk administratie van de overheid, een complex van cijfers en gegevens dat er nu eenmaal moet zijn in een ordelijk ver lopende gemeentelijke huishouding. Dat het ook een massa werk verricht in het persoonlijk belang van de bevolking, is maar weinigen bekend. In gesprekken die wij hadden met ambtenaren van de afdelingen bevolking en burgerlijke stand in Haarlem en Heemstede en zou het in andere dergelijke gemeenten anders zijn? kwam de teleurstelling tot uiting over de afstand die er is gekomen tussen overheid en bevolking. Nog steeds zijn er symptomen van de angst en de argwaan die de bevolking in de bezettingstijd voor hel overheidsapparaat had. Het aangeven van een geboorte vindt iedere burger vanzelfsprekend, maar men verzwijgt verhuizing, vestiging, vertrek naar het buitenland en andere mutaties. Vaak spelen hier ook onbegrip en onverschilligheid een rol. Het bevolkingsregister heeft die gegevens echter nodig, ook in het belang van de inwoners zelf. Volgens het besluit bevolkingsboekhou ding moet iedereen die in Nederland nachtrust geniet, onverwijld worden opge nomen in een van de bevolkingsregisters en wel van de gemeente waar hij duur zaam of voor onbepaalde tijd zijn nacht rust zal hebben. Aangifte van vertrek of van verhuizing binnen de gemeente moet mondeling of schriftelijk gebeuren op de dag van of uiterlijk vijf dagen na het ver trek (bij het verlaten van ons land ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adres verandering met opgave van het laatste adres en de naam van de gemeente, of van het land en de plaats waarheen men is vertrokken en het nieuwe adres. Bestuur ders van instellingen, gestichten of sche pen, alsmede hotelhouders, pensionhou ders en kamerverhuurders moeten binnen vijf dagen de naam opgeven van iedereen die langer dan veertien dagen in het huis is opgenomen of daaruit vertrekt. En juist die vestigingen en verhuizingen zijn voor het bevolkingsregister het groots te probleem. Vele mensen wonen ergens klandestien en geven hun adres niet op omdat zij ten onrechte het bevolkingsregister vereenzel vigen met de afdeling huisvesting. Deze mensen verzwijgen dus uit angst, maar dat doen ook degenen die nog onprettige herinneringen hebben aan de wijze waar op de bezetter gebruik maakte van het perfecte bevolkingsregister. Anderen ge ven mutaties niet op uit onwetendheid of onachtzaamheid. Hoevelen ook bezien de overheid niet als een alwetend lichaam, dat de nodige gegevens vanzelf wel krijgt? Bij sommige gelegenheden komen er veel veranderingen aan het licht. Nog maar kort geleden gebeurde dit bij het be volkingsonderzoek in Heemstede. En tij dens de hervormde kerkbouwactie meld de zich een stroom van mensen die ver klaarden geen of een andere godsdienst te belijden. Verandering van godsdienst is nu eenmaal iets dat nagenoeg nooit wordt opgegeven en dat. is ook het geval met wijziging van het beroep. 12.000 mutaties In Haarlem houdt de afdeling bevolking noodzakelijkerwijs jaarlijks een huis-aan- huis-controle en dan komen er zo'n 12.000 mutaties te voorschijn. Hiervan betroffen er vorig jaar 1300 een verhuizing binnen de gemeente. Hoeveel geld, tijd en moei te kost het de ambtenaren ook niet het na sporen van adresveranderingen van stu denten, verpleegsters, dienstboden, van kinderen die naar een kostschool of naar zee gaan, enzovoorts. We zeiden reeds dat het bevolkingsre gister gegevens nodig heeft ook in het be lang van de inwoners zelf. Bij verkiezingen, bevolkingsonderzoek en andere gelegenheden ondervindt de burger zelf last en narigheid, als het be volkingsregister niet de juiste gegevens heeft. Verder staat men er meestal niet bij stil dat het bevolkingsregister contro le verricht op de uitvoering van de socia le verzekeringswetten, zoals kinderbijslag A.O.W., A.W.W. en dergelijke, alsmede voor paspoorten. Het register verschaft voorts in het belang van de bewoners in lichtingen aan allerlei overheids- en semi- overheidsinstellingen. Dan is er nog een factor die maar al te vaak uit het oog wordt verloren, name lijk het sociografische en demografische gebruik van de gegevens van het bevol kingsregister. Hoe zuiverder het register een beeld geeft van de werkelijke toestand in een gemeente hoe beter de overheid zich een oordeel kan vormen over leef- en werkgewoonten en de behoeften van de be volking. Dit is van groot belang bij voor beeld bij de bouw van kerken, scholen, zie kenhuizen, verenigingsgebouwen en der gelijke. Volkstelling Op 31 mei is er weer een volkstelling. Ook dan komen talrijke mutaties aan het licht en krijgen de bevolkingsregisters een opeenstapeling van veranderingen te ver werken. Met wat meer begrip en mede werking van het publiek zouden de regis ters reeds voor die tijd zoveel mogelijk kunnen worden bijgewerkt. Dat begrip en die medewerking zouden toch een veel grotere rol kunnen spelen in het verkeer tussen overheid en bevol king. Talrijke gemeentenaren komen al leen maar aan de loketten als zij iets no dig hebben, een verklaring van goed ge drag of van onvermogen, een uittreksel uit het register voor het verkrijgen van een rijbewijs enzovoorts. Maar diezelfde ambtenaren kunnen in lichtingen en voorlichting geven over tal van zaken, waarover men elders slechts tegen betaling zijn licht kan opsteken. Men kan hier adviezen krijgen over naamsver andering, adoptie, pleegkinderen en nog veel meer. Verscheidene gemeenten heb ben deskundigen op hel gebied van natio- naliteitsrecht. En gaat het om inlichtingen of mededelingen van vertrouwelijke aard? De ambtenaren hebben een zwijgplicht en zijn zeer zuinig op de gegevens waar zij mee werken. Maar en dat is dc toon die in de ge sprekken met deze ambtenaren door klinkt de overheid wil zoveel zy kan ser- VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet. HMW, Solex. Giulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL 14361 Zaterdagmiddag werden in diverse plaat sen van Noordholland de voorwedstrijden in eerste hulp bij ongelukken gehouden, waarvan de winnende ploegen binnenkort in Hoofddorp zullen uitmaken, wie zich als districtskampioen mag beschouwen. Met de winnaars van de overige provin ciale wedstrijden zal deze deelnemen aan het nationale kampioenschap, dat zaterdag 28 mei in het Haarlemse concertgebouw wordt gehouden. De organistaie hiervan is opgedragen aan „Snelverband", de Haar lemse afdeling van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken, ter gelegenheid van het gou den jubileum van deze afdeling. De voorwedstrijden in Haarlem werden zaterdagmiddag gehouden in één der zalen van restaurant „Brinkmann" aan de Grote Markt. De deelnemende ploegen waren af komstig uit Aalsmeer, Jisp, De Kaag, Koog-Zaandijk, Leimuiden, Oostzaan, De Rijp-Graft en IJmuiden. Ook het jubi lerende „Snelv.erband" heeft aan de wed strijd deelgenomen, maar om dat deze ploeg als vierde eindigde, werd zij voor het districtskampioenschap uitgeschakeld. Ans wedstrijdopgave gold een veronder steld verkeersongeval, waarbij twee wiel rijders met een bromfietser in botsing zijn gekomen. De een geraakte daarbij be wusteloos en vertoonde braakneigingen, terwijl de tweede patiënt een open onder been breuk heeft opgelopen. Voor het ver lenen van eerste hulp en het afvoeren van de slachtoffers was een tijdslimiet van vijf tien minuten toegestaan. Verder konden in totaal door de ploeg 310 punten en door de leider 100 punten worden behaald. De Haarlemse artsen H. A. Aletrino, Th. M. H. H. Koot en P. A. Roorda vor-mden de jury. De teljury bestond uit drie leden van „Snelverband". Nadat de negen deelnemende ploegen de oefening tot een meer of minder goed ein de hadden gebracht, maakte de heer P. A. Roorda de volgende uitslag bekend. De cijfers vermelden respectievelijk het aan tal punten voor leider en ploeg en het aan tal minuten, dat de oefening heeft geduurd 1. Aalsmeer 75-267-14; 2. De Kaag 92-266- 14'/2; 3. Oostzaan 85-237-M1^; 4. Haarlem 85-231-14Va; 5. Jisp 82-229-15; 6. Leimuiden 76-228-15; 7. Koog-Zaandijk 72-216; 8. De Rijp-Graft 63-150; 9. IJmuiden 43-129. De drie laatstgenoemden ploegen hadden de tijdslimiet van een kwartier overschreden. Nadat hij deze uitslag had bekendge maakt en de overwinnende ploeg gecom plimenteerd. gaf de heer Roorda nog een korte nabeschouwing van de wedstrijd, waarbij hij zowel op de gemaakte fouten als op de juiste handelingen wees. Het slotwoord was van de heer A. van der Hoff, districtsvertegenwoordiger voor Noordholland. Hij betuigde zijn grote waardering voor de voorbeeldige organi satie van „Snelverband", welke voor het houden van de nationale kampioenschap pen in de Spaarnestad de beste verwach tingen inhield. Onder de vele belangstel lenden bevond zich ook de heer D. Hey- mans, directeur van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst te Haar lem. Lisse Op de maandagavond in de „Witte Zwaan" gehouden vergadering van de afdeling Lisse van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur is gesproken over het tulpenstengelaaltje. De heer C. A. Gehrels, leider van de Plantenziektekundige Dienst in Lisse, heetf een korte uiteenzetting gegeven over deze nieuwe ziekte, die funest kan worden voor de export van tulpen naar het bui tenland. Hij gaf aan welke verschijnselen zich kunnen voordoen, maar moest tevens zeggen, dat het uitermate moeilijk is om de verschijnselen te ontdekken. Indien men denkt deze ziekte in de bollenkraam te hebben, mag men geen ogenblik aar zelen om daarvan onmiddellijk melding te maken bij het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek om langs microscopische weg tot zekerheid te komen. Oud-secretaris P. Dames bracht een uitvoerig jaarverslag uit. Penningmeester Z. van der Burg was kort en zakelijk in zijn financieel verslag. Hij kon mededelen, dat met het batig saldo 1959 de kasmid delen tot ruim f 1800,gestegen waren. De „bloemschikcursus" heeft zoveel af trek, dat men de cursisten in twee groepen zal moeten verdelen. Er zijn niet minder dan 43 deelnemers. Voorts werd de beschrijvingsbrief voor de in Haarlem te houden algemene ver gadering besproken. Naar de algemene vergadering werden afgevaardigd de heren W. Segers en H. de Vroomen. Op 21 april zal het echtpaar Th. Witte- man en A. WittemanHogervorst wonen de Akervoordelaan 9 de gouden bruiloft vieren. Ook in Canada zal het feest zijn, waar twee zoons wonen, evenals in Enge land waar een zoon met zijn gezin woont. Zes jaar geleden kreeg de heer Witte man een koninklijke onderscheiding; hij was toen nog voorman bij de firma Speel man te Sassenheim, waarvoor hij veertig jaar heeft gewerkt. De heer Witteman is nu 72 en zijn vrouw 74 jaar. Beiden komen uit de bollenstreek, de bruidegom uit Sas senheim, de bruid uit Lisse. De heer Wit teman is reeds 31 jaar lid van St. Deus- dedit. Als hobby heeft hij het houden en kweken van klein vee. In de kerk van de H.H. Engelbewaarders zal op 21 april een H. Mis uit dankbaar heid worden opgedragen en 's middags is er van drie tot vier uur receptie in het parochiehuis. De vereniging van gemeenteambtenaren kan dit seizoen niet meedoen aan de com petitie van het bedrijfsvoetbal. De hoge kosten zijn hier de oorzaak van. Er is nu dus één plaats open gekomen. De competitie is ingedeeld in twee pou les. Poule A omvat de HoBaHo, de HBG- typografen, M. Veldhuijzen van Zanten en J. Grullemans. Poule B bestaat uit G. v. d. Meij, de brandweer, gebr. Nieuwenhuis en de politie. De poule-winnaars spelen een wedstrijd om het kampioenschap -en de twee laagst-geklasseerden om de onderste, piaats. Maandagavond heeft de „Oudercommis sie Brederodeschool Santpoort-Zuid" in Velserend een ouderavond gehouden. Ver scheidene belangrijke vragen werden ge steld aan een forum dat bestond uit de he ren Algera, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, de heer Holl, Rijksinspec teur, mevrouw Klimp, schoolarts en de heren Nederlof, rector van het gymnasium Felisenum, Otten, hoofd mulo en Westra hoofd b.l.o.-school. Naar voren kwam onder meer dat de op voedende taak primair bij de ouders ligt en secondair bij de school. Beiden beïn vloeden elkaar en moeten een nauw con tact zoeken. Dit contact bleek deze avond wel in kwaliteit op prijs te worden gesteld, echter niet in kwantiteit. Behalve over het contact tussen ouders en leerkrachten bleek het forum het over nog andere punten eens te zijn, bij voor beeld ten aanzien van de afschuw voor de „opleidingsschool." Het feit dus dat de la gere school geen afgerond beeld meer geeft, maar opleidt voor het voortgezet onderwijs in de eerste plaats. Tegenover de 40 percent die vroeger „doorstudeer de" gaat nu 85 percent naar een middel bare school. Verintellectualisering van de maatschappij, die haar eisen stelt, en ver schuiving van de standen werken mee aan de overbelasting van het middelbare on- Zaterdagmiddag is in Hoofddorp en om geving de door de christelijke wandelsport vereniging „Steeds Voorwaarts" georgani seerde „Openingstocht" gehouden, onder auspiciën van de N.C.W.B. Aan deze tocht namen 317 personen deel, waarvan 14 groepen (245) en 72 indivi- duelen. Het parcours ging voor hen die 10 km. liepen, grotendeels door Hoofddorp, ter wijl voor hen die 15 km. wandelden, de tocht nog buiten Hoofddorp voerde. De eerste prijs werd gewonnen door de Vicon-jeugdwandelgroep uit' Nieuw Ven nep, met 495 punten. De Chr. school uit Leimuiden (485 pnt.) en de Wandelsport- verg. ,,'t Spaarne" uit Haarlem (410 pt.) be haalden respectievelijk de tweede en derde prijs. Voor de 15 km., waarvoor ook de extra prijzen (bekers) beschikbaar waren ge steld, werd de eerste prijs uitgereikt aan de CWSV „Steeds Voorwaarts" uit Hoofd dorp met 720 punten. De B.V.D.-wandelgroep uit Amsterdam (719 pnt.) en de Reserve Gem. Politie Haarlemmermeer (718 pt.) behaalden hier bij resp. de tweede en derde prijs. Aan iedere deelnemer werd een speciaal voor deze tocht uitgevoerde „Steeds Voor waarts" medaille uitgereikt, terwijl de groepen met minder dan 10 percent uit vallers bovendien een groepsprijs in ont vangst konden nemen. De E.H.B.O. werd deze middag op goede wijze verzorgd dooi de afdeling Hoofddorp. De jury bestond uit de heren E. v. d. Stal te Amsterdam, M. J. Taekema te Haarlem en A. J. v. d. Ent te Amsterdam. Zwanenburg Voor de uitvoering van een aantal voor zieningen op het industrieterrein ten wes ten van de Ytochtkade in Zwanenburg vragen B. en W. van Haarlemmermeer de raad een krediet van 163.000 beschik baar te stellen. Deze voorzieningen betreffen het herbe- straten van de wegen en het aanleggen van trottoirs, het doortrekken van de Ve- nenweg naar de Domineeslaan met aan leg van trottoirs en het ophogen van de langs het door te trekken weggedeelte ge legen terreinen. Voorts de aanleg van groenstroken langs de wegen op het in dustrieterrein en het aanbrengen van straatverlichting langs die wegen. Voor die viering op de scholen van Ko ninginnedag en bevrijddingsdag stellen B. en W. van Haarlemmermeer de raad voor een krediet van ƒ3850 beschikbaar te stellen. Van dit bedrag is 3600 bedoeld als sub sidie aan de diverse Oranjeverenigingen in de gemeente voor de door deze te or ganiseren festiviteiten. Het restant van f 2250 is bestemd voor de aanschaffing van het boekwerkje „Volk in verdrukking en verzet 1940-1945", dat verstrekt zal wor den aan de leerlingen der vijfde en hogere klassen der lagere scholen, de u.l.o.-scho lieren, de leerlingen der nijverheidsscho len en andere scholen voor voortgezet on derwijs. Aan de zuidkant van de Zeeweg is men druk bezig met de aanleg van het Wet houder Van Gelukpark. In dit nieuwe re- creatie-, wandel- en ruiterpark zal een meer worden aangelegd dat verbonden wordt met het reeds bestaande meertje. Ook wordt er een paviljoen gebouwd. De foto geeft een overzicht van de werkzaam heden aan het nieuwe park. Zaterdag 9 april om acht uur zal een kerkconcert worden gegeven in de gere formeerde kerk in Nieuw-Vennep. De uitvoerenden zijn Gepka Krot (sopraan), Eddy Visser (hobo) en Folgert Zwaving (orgel). Het programma vermeldt composities voor de lijdenstijd, zoals van Bach, J. W. Franck, Handel, Zwart en Walcha. Trudy v. d. Oord uit Beverwijk zal ver der iets vertellen van haar bezoek aan de- vluchtelingenkampen Ohmstede en Frie- drichsfeld. De opbrengst van het concert komt geheel ten goede aan de actie „Doe Open". De op vrijdag en zaterdag gehouden ba zaar in het gereformeerde jeugdgebouw ,,'t Verscholen Nest" in Hoofddorp is een succes geworden. De bruto opbrengst be droeg 2.200. De balen komen ten goede aan het verenigingsgebouw ,,'t Verscholen Nest". 's Middags was er veel belangstelling van de ieugd en 's avonds van de ouderen. Wel het meeste succes oogstte het „Rad van Avontuur". derwijs, dat in de lagere klassen zo zwaar bezet is dat selectie noodzaak is. Selectie zou kunnen worden toegepast met hulp van een schoolpsycholoog, zoals ook het jonge kind zou kunnen worden ge test op schoolrijpheid voor het naar de eerste klas gaat. Selectie echter door mid del van een toelatingsexamen is ongeluk kig en niet noodzakelijk, mits het pro gramma van de lagere school dan ook een omlijnde basiskennis garandeert. Zowel de tijden als de maatschappij blijken veranderd te zijn. De rust en de re gelmaat zijn uit vele gezinnen verdwenen. De concentratie is voor de kinderen moei lijker. Zij moeten meer kennen, maar zij kennen de stof vaak oppervlakkig. Hard werken vormt een kind en kan alleen maar ten gunste van zijn karakter werken. „Maar," zo vroeg het forum zich af, „wordt de zaak niet te veel overtrokken? Zijn de eisen dus niet toch aan de zware kant in verhouding tot voor de oorlog?" Wat de oorlog betreft, dient de geschie denis van de Tweede Wereldoorlog wel de gelijk op school te worden behandeld hoe wij toen in leven bleven en de af schuw voor de oorlog als zodanig. Er blijkt echter thuis zeer weinig aandacht aan te worden besteed. Te weinig. Waarvoor heb ben de verzetsstrijders hun leven gegeven, als nu de kinderen al niet meer beseffen hoe mensonterend oorlog en bezetting zijn? En hoe belangrijk het is een vrij mens te zijn. Advertentie J;/...;} Maandagmorgen is de 32-jarige rangeer der J. Feijen uit Venlo op het station te Venlo tijdens het rangeren bekneld ge raakt tussen een goederenwagon en een vrachtauto. Hij stond op een treeplank van de wagon en heeft waarschijnlijk de vrachtwagen, die dicht bij de rails stond, niet opgemerkt. Hij werd zo ernstig ge wond dat hij even later overleed. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Concert violiste Johanna Martzy en pianist Jean Antonietti. Woensdag 20 uur: Concert klein vrouwenkoor „Cantemus". Minerva Theater (foyer): Woensdag 20 uur: Concert klein vrouwenkoor „Cante mus". Stadsschouwburg: Vandaag en woensdag 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Het tuinfeest". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Breng de Bismarck tot zinken". 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.30 uur: „Inspecteur Hardersty F.B.I." 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Bonjour tris- tesse", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „De witte duivel", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De rode schoen tjes", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 uur: „Middle of the night", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De strijd om de Apache-pas", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Huis vol herrie", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Liefde langs de weg", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Sum- mermadness", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 17 april op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van schilderijen en plastiek van Igaël Tumarkin. Galerie „Uittenhout" (Kleine Hout straat): Tot 10 april dagelijks van 11 tot 17 uur: Expositie van werken van Kini Keiler. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1 rd): Tot 10 april dagelijks van 9 tot 17 uur: Expositie van werken van J. van der Gaag. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 9 april dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafieken van Henk Huig. „Het Huis Van Looy" (Kamperlaan): Tot 25 april dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Groeps- expositie van „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Vleeshal: Woensdag 12.25 uur: Pauze bijeenkomst kapelaan E. Duym over „De roman van de spin". Gemeenschapshuis (Zandvoort): Vandaag 20.15 uur: Pianorecital Willem Andriessen (Culturele kring ,,'t Helm"). (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 1 april). DINSDAG 5 APRIL Thalia, 20 uur: „Bajonetten tegen tanks". WOENSDAG 6 APRIL Rex, 20 uur: „De dodende raket". Thalia, 20 uur: „Bajonetten tegen tanks". DINSDAG 5 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste Blitzkrieg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste torpedo". WOENSDAG 6 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste Blitzkrieg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste torpedo". Voor de president van de rechtbank te Alkmaar heeft maandagmiddag een kort geding gediend, aanhangig gemaakt dooi de eigenaar van een kampeerterrein te Egmond Binnen, de heer Th. Apeldoorn, tegen de secretaris van de Amsterdamse Forensenkampeerdersvereniging, die in Egmond-Binnen een zomerhuisje heeft staan. Voorheen verhuurde de heer Apeldoorn het kampeerterrein aan de heer Dekker, die het onderverhuurde aan de leden van genoemde kampeerdersvereniging. Deze betaalde aan de heer Dekker 50,- per jaar, voor welk bedrag zij een zomerhuisje gedurende het hele seizoen, van april tot september, op het terrein mocht plaatsen Thans heeft de heer Apeldoorn het ter rein zelf in exploitatie genomen. Hij heeft het terrein vergroot en verbeterd en vor- Hoofddorp In het uitbreidingsplan in onderdelen Hoofddorp-Zuid is een verlenging van de Prins Hendriklaan tot de Markllaan ge projecteerd. De grond, benodigd voor het gedeelte straat tussen de Marktlaan en de Willem de Zwijgerlaan, is nu geheel in handen van de gemeente. Het resterende gedeelte, aansluitend aan de Prins Hendriklaan, kan voorlopig nog niet worden aangelegd, aan gezien dan enkele opstallen, waaronder een tijdelijk schoolgebouw, zouden moeten ver dwijnen. Het plan, dat B. en'W. inmiddels voor de aanleg van het eerstgenoemde straat gedeelte hebben laten ontwerpen, voorziet in het maken van een rijbaan van zeven meter breed, het maken van een tegeltrot toir van 3.50 m breed ter weerszijden van de rijweg en het aanbrengen van de nodige straatverlichting. Tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Prins Hendriklaan is voorlopig, in afwach ting van de later te maken definitieve bestrating, een pad voor wielrijders en voetgangers ontworpen. De panden Markt laan 12 en 14 zullen moeten verdwijnen. De uitvoering van deze plannen zal 43.400 vergen dert dientengevolge thans een huur van 187,50 per zomerhuisje per seizoen. Door B. en W. van Egmond-Binnen was reeds in 1957 medegedeeld, dat de huisjes verwijderd moesten worden en dat in 1960 geen vergunning voor het plaatsen van de huisjes gegeven zou worden. De huisjes waren van de weg af te veel zichtbaar. Thans heeft de nieuwe exploitant van het terrein echter beplanting aangebracht, zo dat er weer huisjes geplaatst mogen wor den. De Amsterdammers weigeren echter de hoge huur te betalen. Ook willen zij de huisjes niet verwijderen. De raadsman van de Amsterdammers, mr. J. Verduin, noemde de huur exorbitant en onredelijk. Deze verhoging met 240 percent behoefden zijn cliënten niet te „nemen". Hij beriep zich op de huurbeschermingswet die vol gens mr. C. Vermeulen, de raadsman van de heer Apeldoorn, juist was toegepast. Mr. Verduin concludeerde tot niet-ontvan- kelijkverklaring omdat de zaak van eiser niet spoedeisend was. Subsidiair stelde hij dat de eis niet voor inwilliging vatbaar is. omdat met de huur van het terrein aan de heei Dekker niet de onderverhuur aan de kampeerders in het geding komt. Meer subsidiair stelde de raadsman dat alsnog een redelijke huur bepaald zou worden. Mr. Vermeulen was van mening dat de kampeerdersvereniging een onrechtmati ge daad stelt, wanneer zij haar leden ad viseert hun huisjes niet te verwijderen. Daar zijn cliënt juridisch en feitelijk in zijn recht staat, meende mr. Vermeulen dat aan zijn eis dat gedaagde, in dit geval de secretaris van de kampeerdersvereni ging, de heer P. M. van Kooten, zijn zo merhuisjes moest verwijderen, gevolg moest worden gegeven. Mr. Verduin per sisteerde bij zijn mening, dat de huur on redelijk is. Maandag 11 april zal de recht bank uitspraak doen. De nabezorging van onze courant ge schiedt thans niet meer van uit ons •.oofdkantoor in Haarlem Wanneer bij u abusievelijk geen krant is bezorgd, kunt u zich wenden tot de heer Sijts- ma, A. J. van der Molenstraat 84 te Zandvoort, telefoon 3 0 0 3.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7