HARDHANDIGE POLITIE ACTIE BIJ KAAPSTAD Permanente politieke groep in NAVO is ongewenst Overleg in Durban met de leiders van Zoeloes en verboden organisaties Bisschop Reeves naar Swaziland gevlucht Oproer onderdrukt in Rusland? Ongunstig onthaal voor Tambroni's kabinet Plan-Hallstein te Bonn in het geding Niet alle ballingen zijn uit Corsica teruggekomen Krachtige aanpak van de Britse verkeersproblemen Ontwapeningsconferentie dreigt vast te lopen Akkoord over ontwerp- grondwet voor Cyprus Dieptepunt in Westduits- Russische betrekkingen Nieuwe aanwinsten in Madurodam Uitwijkende auto schepte wachtenden bij bushalte Nederlandse Hunter kreeg „flame-out" boven België Deviezenregeling voor reisverkeer verruimd DINSDAG 5 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kort nieuws IzvestiaAdenauer zelf tekende hakenkruisen Dr. Patijn tot Atlantische commissie: Kanaaltunnel of -brug? Mijn opruimers staken zich in wespennest Twee maanden geëist tegen snelheidsmaniak Noodlanding op Meisbroek eindigde in een greppel Strontium-90 in melk „vermoedelijk" niet verder gestegen Kaapstad (U.P.I.) De Zuidafrikaanse politie heeft vanochtend zijn tweede grote razzia op stakende negers gehouden in de negerwijk „Nyanga", buiten Kaapstad. Daarbij is hard geslagen en ook werd ge bruik gemaakt van de vuurwapens. Vol gens telefonisch uit Nyanga ontvangen be richten heeft het optreden van de politie een groot aantal gewonden veroorzaakt. Vanochtend in alle vroegte waren deta chementen politie, die gesteund wer den door „Saracen" pantserwagens, de „lokasie" binnengetrokken. Evenals bij de razzia van gisteren was het de bedoe ling de negers, die nog steeds staken, een afstraffing te geven. Verscheidene perso nen hebben vanuit de „lokasie" naar Kaap stad getelefoneerd en meegedeeld dat de politie van wapenstokken en gummiknup pels gebruik maakt. Er zijn schoten geval len. Er zijn „vrij veel" gewonden, maar het kon nog niet worden vastgesteld of die waren veroorzaakt door de stokken van de politie, of door het schieten. Kolonel J. E. A. Reay, van de criminele recherche, zei in antwoord op de vraag over klachten dat onschuldige Afrikanen met politfeknuppels zijn geslagen: „De po- litie-actie is drastisch, maar de gewijzigde bepalingen van de noodtoestand en de hui dige omstandigheden vragen om drastische actie." „Zolang deze intimidators in de "'ad zijn, zullen de ordelievende naturel len in vrees blijven leven." Sitele Zoeloe, vertegenwoordiger van Cyprian Bhekezoeloe, opperhoofd van het Zoeloe-volk, heeft alle Afrikanen verzocht op te houden met het verbranden van hun passen en hun werk te hervatten. Hij ver zocht ook alle gewelddadigheid te vermij den. Zoeloe, een kleinzoon van wijlen de zoeloekoning Mpanda, kondigde aan dat de raad van opperhoofden donderdag in Durban zal vergaderen met leiders van het Afrikaanse Nationale Congres en het Pan-Afrikaanse Congres en vertegenwoor digers van de Zuidafrikaanse regering. Zoeloe voegde eraan toe dat hij na deze bijeenkomst rapport zou uitbrengen aan het opperhoofd en dat het opperhoofd ver volgens een bijeenkomst van stamhoof den en leiders zou beleggen. „De wensen van het volk zullëh dan na deze tweede bijeenkomst aan de regering worden bekendgemaakt", zei Zoeloe. Intussen werd in een mededeling van het departement van defensie gezegd dat krachtstations, havens, bruggen, olieop slagplaatsen, belangrijke verkeerswegen en andere openbare nutsbedrijven in ge heel de Kaapprovincie door sterke mili taire eenheden wogden bewaakt. Volgens het blad „Die Burger" is er een groot komplot om openbare werken te sabote ren ontdekt. Terwijl de politie in Kaapstad op Afrika nen die onwillig waren -zich te verwijde ren insloeg, nam de Kamer van Afgevaar digden een wet aan waarbij het A.N.C., het P.A.C. en andere politieke organisa ties worden verboden. Huichelachtig In Johannesburg verklaarde de minis ter van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, dat de UNO zich „bemoeid" heeft met Zuid-Afrika's binnenlandse aangelegenhe den nadat een campagne was begonnen ..door communistische en niet-blanke lan den onder het huichelachtige banier van menselijke rechten en vrijheid". Volgens berichten uit de lokasie Clare- mont bij Durban, werd gisteren een Afri kaan gedood en werden negen anderen gewond toen de politie een charge met de knuppels op een menigte Afrikanen uit voerde. De Afrikanen trachtten andere naturellen ervan te weerhouden aan het werk te gaan. Wanorde In Durban on+' etten twee blanke politie mannen 150 Afrikanen die door een schreeuwende, gewapende menigte van ongeveer tweeduizend Afrikanen werden bedreigd. Onder de bedreigde Afrikanen bevonden zich vijftig politiemannen en honderd arbeiders die waren gaan wer ken en zo de woede opwekten van de an dere Afrikanen die zijn blijven staken. De aanvallers, gewapend met messen en knuppels, hadden een logement aange vallen. Toen de beide blanke politieman- JOHANNESBURG (Reuter) De angli caanse bisschop van Johannesburg dr. Am brose Reeves, heeft meegedeeld, dat hij naar het Britse protectoraat Swaziland is uitgeweken „in afwachting van ophelde ring over zijn rechten in de unie". In een telefoongesprek met het Zuidafrikaanse persbureau SAPA verklaarde hij de Britse Hoge Commissaris in Zuid-Afrika te heb ben verzocht, te onderzoeken of de Zuid afrikaanse regering van plan is hem in hechtenis te nemen op grond van de be palingen betreffende de noodtoestand. „Alt- ik in Zuid-Afrika tot zwijgen word ge bracht zal ik elders spreken", zo zei de bisschop naar aanleiding van de schiet partij in Sharpeville, waar op 21 maart ruim zestig mensen om het leven kwamen toen de politie het vuur opende op be togende negers. In Durban werd majoor Jerry Van De Merwe (rechts) met zijn geluidswagen ingesloten door een opgewonden me nigte negers, die hun lokasiehadden verlaten om de vrijlating van hun leiders te vragen. De majoor trachtte op rustige wijze de negers te kalmeren. Maar tijdens een andere demonstratie in Du,rban vielen er doden en gewon den te betreuren. nen schoten in de lucht afvuurden trokken de Afrikanen zich terug. Een marine-de tachement hielp de politie de orde te her stellen. De politie vreest dat een van de be dienden van het Afrikaanse logement in handen van de menigte is gevallen. Bij Lamontville werd een pantserwagen van de politie door een menigte Afrikanen van de weg afgedreven. De politie opende het vuur en dreef de naturellen uiteen Drie naturellen werden gearresteerd. MüNCHEN (UPI) Vorig jaar oktober is de stad Temir Taoe in de Sovjet-repu bliek Kazakhstan in Centraal-Azië drie dagen lang het toneel geweest van hevige onlusten, ontstaan in een tentenkamp waar drieduizend leden van de liga van jonge communisten waren gelegerd. De jonge mannen en vrouwen richtten barri cades op en vochten tegen de plaatselijke militie en te hulp gesnelde troepen, totdat honderd van hen gesneuveld waren en een duizendtal gewond. Dit heeft radio- Liberty (Vrijheid), een radio-station in München dat uitzendingen voor Rusland verzorgt, vernomen van ooggetuigen die sindsdien naar het westen zijn gekomen. LAS PALMAS (UPI) Een Don Qui- chotte uit het beroemde boek van Cervan tes heeft geprobeerd met een ballon de At lantische Oceaan over te steken, maar hij verloor zijn strijd tegen de wieken, in dit geval die van een helikopter. De avonturier ivas de eenenzestigjarige Spaanse piloot José Maria AnsaldoZijn plan was de Atlantische Oceaan over te steken in een vrije ballon, met een radio apparatuur aan boord en een kopie van zijn lievelingsroman „Don Quixote". Toen Ansaldo's ballon „Canarias" gisteren vanaf het stand van Las Palomeras iverd weg geduwd, sloeg de luchtspiraal van een helikopter die het van wat dichterbij ivilde bekijken, een gat in de met gas gevulde ballon. Ansaldo en zijn marconist, Gregorio Alon- so. moesten uit zee worden opgevist. De luchtvaartpionier had gehoopt als eerste in een ballon de Atlantische Oceaan te hebben kunnen oversteken. Vijf jaar had hij zich op het experiment voorbereid Het weer bleek gunstig en de Spaanse pers had reeds bij voorbaat de loftrompet ge stoken. Het zal ten minste vijf maanden duren om de schade aan de ballon te her stellen. ROME (UPI) De Italiaanse kandidaat premier Fernando Tambroni heeft beide huizen van het parlement een programma van „vrede en voorspoed" voorgelegd en om een vertrouwensvotum verzocht. Beide kamers hoorden de gematigde verklaring van Tambroni in alle rust aan. misschien omdat de zitting door de televisie werd uitgezonden. Vandaag begonnen de debat ten over Tambroni's programma. De stemming wordt vrijdag verwacht. Over het resultaat bestaat weinig zeker heid. Tambroni's geheel uit christendemo craten bestaande zakenkabinet is niet krachtig genoeg om alleen te regeren. De reactie op Tambroni's programma van centrumpartijen was niet bemoedigend Onder deze partijen vallen de rechtse, socialisten, de republikeinen en de monar chisten. Het Westduitse kabinet is heden bijeen gekomen ter bespreking van hut plan Hall- stein voor een versnelde uitvoering van het Euromarktverdrag. Maandag heeft bondskanselier Adenauer daarover een on derhoud gehad met zijn minister van Eco nomische Zaken, Ludwig Erhard. die ge deeltelijk tegen dit plan zou zijn, omdat hij het een te geforceerde splitsing van Europa op economisch en politiek gebied acht. Aan het gesprek tussen Adenauer en Erhard werd lafer ook deelgenomen dooi de ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën, Ileinrich von Brentano en Franz Etzel. Hedenmorgen hebben Erhard en Von Brentano de Deense ministers van Buitenlandse Zaken en Landbouw, Jens Otto Krag en Karl Skytte ontmoet. Dene marken verzet zich zeer tegen het plan evenals West-Duitsland's andere buurland, Oostenrijk, dat reeds heeft aangekondigd een discriminerende handelspolitiek tegen de Euromarkt en in het bijzonder tegen West-Duitsland te zullen gaan voeren, als het plan doorgaat. (Van onze correspondent in Parijs Nu Nikita Kroesjtsjev dan veilig uit Frankrijk is vertrokken hebben ook zijn meest gevreesde tegenstanders vergun ning gekregen van hun politieke „kamer arrest" naar hun haardsteden terug te ke ren. Gebruind door de zon en, voor het oog,- niet al te kwaad meer over het vrijmoe dig initiatief van Franse gastheren, kwa men de Hongaren, Polen, Joegoslaven en Roemenen, gisteren in zomerkostuum en met bloemen in de arm met speciale vlieg tuigen aan in Orly. Een ambtenaar van de Parijse prefectuur ving hen op om hun mee te delen dat de Franse regering als manager van dit nieuwe soort vreemde lingenverkeer ook de laatste etappe van hun reis nog voor haar rekening wilde ne men. Maar toen de „anti-Kroesjtsjev-toe- risten," zoals ze hier heten, merkten dat die laatste etappe in een „slamand" ofwel een politieauto moest worden afgelegd, verkozen ze toch maar een taxi of de auto bus te nemen en die zelf te betalen. Van het gezelschap, dat een kleine maand geleden met bestemming Corsica vertrok zijn er vijf niet teruggekeerd. Een Joegoslaaf is tijdens zijn verbanning aan een hartverlamming gestorven, terwijl een Hongaar bij het zwemmen verdronk. Drie andere onvrijwillige toeristen bevon den zich zo goed onder de Corsicaanse zon dat ze hun verdere leven op het eiland ho pen te kunnen blijven slijten. Dit drietal, dat dus niet is teruggekeerd, zal zeker vol gende maand op het vliegveld van Ajaccio aanwezig zijn om hun geestverwanten te verwelkomen wanneer, ter gelegenheid van de topconferentie die 16 mei in Parijs begint, ongetwijfeld een tweede geforceer de vakantie op staatskosten naar het eiland georganiseerd belooft te worden. (Van onze correspondent in Londen) Het succesnummer van de Britse rege ring, de minister van transport, de onstui mige, van energie blakende Ernest Marp- les, de man die destijds, toen hij minister van volkshuisvesting was, woningen hielp bouwen op een tevoren ongekende schaal, heeft thans aangekondigd dat op 1 septem ber automobilisten bij kleine overtredin gen, bij voorbeeld op parkeergebied, hun boete volgens een standaard-tarief van twee pond (20 gulden) zullen kunnen be talen tenzij zij er de voorkeur aan blijven geven om voor de rechter te verschijnen. Maar dan riskeert men meestal een hoge re boete. Het is de bedoeling dat de politie briefjes afgeeft of op de voorruit achter laat. waarna de overtreder binnen veer tien dagen de boete zal moeten voldoen. Marples zal het parkeervraagstuk en de verkeersopstoppingen radicaal trachten aan te pakken. Wat het eerste betreft ver rijzen er thans overal in het centrum par- keermeters maximum parkeerduur twee uur voor een shilling (50 cent) of een uur voor een kwartje welke maken, dat iedereen een beurt krijgt en welke ook heel wat geld ppbrengen dat voor verkeersyer- "bétérinigen wordt gébruikt. Het' legertje controleurs dal er aan te pas komt, kan er gemakkelijk door worden betaald. Er komen in zijstraten ook nog nieuwe metho den voor parkeren, waarbij tijd van aan komst en vertrek zullen worden geregis treerd. De minister krijgt thans grotere bevoegdheden om over de hoofden van el kaar vaak tegenwerkende plaatselijke autoriteiten heen op te treden. Er komen na 1 juli ook geüniformeerde burgerlijke verkeerswachten, die op den duur de taak van de verkeerspolitie zullen overnemen. Het is ook mogelijk dat er strikte regels voor voetgangers komen om tegen te gaan dat zij kris kras de straten oversteken. Voordracht. Ter benoeming van een hoofd van de dr. J. P. Heijeschool in Hoofddorp hebben B. en W. van Haarlem mermeer de volgende voordracht opge steld: 1. de heer F. W. Feijth, Zutphen; 2. de heer W. Gilijamse, den Burg; 3. de heer G. H. Rosink, Zierikzee. Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers zal deze week geen spreekuur houden. Invalide gedupeerd. In de nacht van zondag op maandag is van een invaliden- wagen uit de Koningstraat in Haarlem de hoes gestolen. De eigenaar van de wagen, de invalide heer Jan Rijkers, Ko ningstraat 27 rd. is hierdoor zeer gedu peerd, daar de wagen thans onbeschermd in weer en wind staat. Vorig jaar is de invalidenwagen gestolen en later weer teruggevonden. GENèVE (UPI) De Russische afge vaardigde op de Geneefse ontwapenings conferentie, Zorin, heeft maandag te ken nen gegeven, dat het Amerikaanse voor stel voor een verbod van de ruimte voor militaire doeleinden slechts aanvaard baar is in ruil voor terugtrekking van Ame rikaansé troepen uit het buitenland. Amerika, aldus Zorin tijdens de zitting en op een persconferentie die hij later gaf, stelt voor de kwestie van de ruimte op te lossen zonder zelfs maar melding te ma ken van zijn buitenlandse bases. Het is duidelijk, dat dit eenzijdige voorstel on aanvaardbaar is. Hij herhaalde zijn eis, dat eerst gespro ken wordt over algemene en volledige ont wapening en daarna pas over een contro lesysteem daarop. De huidige westelijke voorstellen zijn volgens hem slechts be doeld om het Westen eenzijdige voordelen te geven. Zij hebben immers betrekking op dat soort bewapening, waarin het Wes ten een achterstand heeft tegenover Rus land. Hij herinnerde aan het Russische voor stel van twee jaar geleden om tegelijker tijd de ruimte voor militaire doeleinden te verbieden en alle buitenlandse bases op te heffen. Op deze wijze zou de kwestie van de ruimte zijn opgelost op basis van gelijkheid zei hij. Westelijke gedelegeerden noemden de redevoering van Zorin een propaganda- toespraak. NICOSIA (UPI) Op Cyprus verluidt dat aartsbisschop Makarios een compro misplan tot reducering van het aantal Britse bases op Cyprus tot een gebied van honderd vierkante mijl zal afwijzen en een tegenvoorstel zal doen. Makarios zou zijn voorstel ter tafel brengen bij de her vatting van de besprekingen op woens dag. Makarios is zaterdag weggelopen uit een vergadering mët de Britse ondermi nister van Koloniën. Amery, en Cyprische leiders. De besprekingen zijn zonder de aartsbisschop voortgezet. De Grieks-cyprische leider gaf ondermi nister Amery en gouverneur Foot geen hand toen hij het regeringsgebouw te Ni cosia verliet. De leider van de Turkse Cyprioten, dr. Kutc'nuk had voorgesteld dat de opper vlakte van de Britse bases op Cyprus het voornaamste struikelblok bij de on derhandelingen honderd vierkante mijl zou bedragen. Makarios liep toen weg om dat hij 80 vierkante mijl het maximum vindt. Engeland wenst meer dan 100 vier kante mijl. ATHENE (Reuter) Een woordvoer der van de Griekse regering heeft gezegd dat Griekenland Makarios' plan tot het eenzijdig uitroepen van een Cyprische re publiek voor het geval geen overeenstem ming wordt bereikt bij de huidige bespre kingen niet zal steunen. (Van onze correspondent in Bonn) Gistermiddag werd op een persconfe rentie te Bonn bekend gemaakt, dat het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag bij de Russische ambas sade te Bonn fel heeft geprotesteerd tegen een artikeltje in het Russische regerings orgaan Izvestia, waarin op 20 maart stond dat Adenauer onder zijn handtekening in het gastenboek van een Washingtons mu seum, zelf een rijtje hakenkruisen heeft getekend. De Westduitse regering protesteerde hiertegen zaterdagmorgen en 's middags kwamen de Russen met geval Iwan Goppe op de proppen, als afleidingsmanoeuvre Daaruit blijkt, aldus een Westduitse rege ringswoordvoerder, dat Moskou niets van echte ontspanning wil weten. Een Russi sche journalist vroeg daarop tijdens de persconferentie: „Was het noodzakelijk de medaille met het hakenkruis op te stu ren?" De Westduitse woordvoerder: „Wij zullen toch niet bewust dergelijke dingen opsturen om repatriëring van een Duitser te verhinderen? Zoiets is immers tiendui zend maal aanvaardHet gaat dan niet om het hakenkruis, het gaat er om de nationaliteit van die man vast te stel len". De Westduits-Russische betrekkingen bevinden zich ongetwijfeld op een diepte punt. Het socialistische Tweede-Kamerlid dr. C. L. Patijn heeft maandag in Den Haag op de in het gebouw van de Tweede Ka mer in Den Haag gehouden conferentie van de Atlantische commissie gezegd, dat de politieke samenwerking in NAVO-ver- band, die dient te worden versterkt, moet worden gezocht in het uitwerken en aan vaarden van vaste richtlijnen voor de bui tenlandse politiek der lid-staten. Volgens dr. Patijn, die de politieke aspecten van het tien-jarenplan belichtte, moet niet worden overgegaan tot verandering van de institutionele structuur van het Atlan- lantische bondgenootschap. De NAVO moet, zei hij, blijven bestaan zolang de communisten nog uit zijn op de ondergang van de kapitalistische wereld en de Russen nog in Midden-Europa staan. Voorbereiding voor een lange pe riode is geboden. De ontwapeningsbespre kingen komen nu pas op gang en het kan nog lang duren voor ze vruchten gaan afwerpen en de veranderingen, die zich in de Sovjet-Unie voltrekken, gaan weliswaar in de goede richting, maar dit proces vol trekt zich niet vlug. De heer Patijn bestreed de stelling dat de NAVO een akkoord met de Russen in de weg staat. Niet de NAVO maar het slecht functioneren van deze organisatie is de hinderpaal omdat de Russen er „een ziekte van het kapitalisme" in zien. De instelling van een politiek perma nente groep in de geest van de militaire permanente groep van de NAVO vond de heer Patijn ongewenst. Geen van de drie grote mogendheden van de NAVO zal een veto van één van de twee andere willen aanvaarden, terwijl bovendien de Duitse Bondsrepubliek en Italië er ook lid van zullen willen worden. Instelling van een dergelijke groep zou spanningen in de NAVO teweegbrengen. De NAVO heeft richtlijnen nodig om in het geval van een gevaarlijke toestand doeltreffend te kun nen optreden. Een NAVO-raad van louter consultatief karakter zonder een grote mate van van vrijwillige discipline achtte hij niet voor zijn taak berekend. De militaire aspecten van een tien-jaren- plan werden behandeld door het Tweede- Kamerlid luitenant-generaal J. H. Couzy (V.V.D.). Hij zei dat thans wordt ingezien, dat de conceptie van het „schild" en het „zwaard" niet in alle gevallen meer op gaat. De opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Norstad, heeft dan ook gezegd dat het „schild" een kleine aanval moet kunnen afslaan. Volgens generaal Couzy dient het begrip integratie te worden vervangen door het begrip samenwerking door standaardisatie. Deze standaardisatie moet krachtig wor den nagestreefd en moet alle terreinen be strijken, niet alleen dat van wapens en materiaal maar ook dat van de logistiek en de methoden. Zonder standaardisering zouden de defensielasten ook te hoog wor den, aldus generaal Couzy. Het Tweede-Kamerlid mr. P. A. Blaisse (K.V.P.), die economische aspecten be sprak, heeft gezegd dat de Atlantische samenwerking door een samenwerking van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden, zoals in de E.G.K.S., de E.E.G. en Euratoom, gediend wordt als maar geen politiek of economisch protec tionisme wordt voorgestaan en de saam horigheid en de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid van alle Europese volke ren niet wordt miskend. De heer Blaisse wees in dit verband op de tegenstellingen tussen de E.E.G. en de Europese vrijhan delsassociatie. Een vierde Tweede-Kamerlid dr. I. N. Th. Diepenhorst (C.H.U.), heeft, sprekend over de culturele en voorlichtende taak van de NAVO, gepleit voor instelling van een westelijke studie- en voorlichtingscen trum en voor meer aandacht bij het on derwijs voor de grote waarden van de Westerse democratie. Amerikaanse, Britse en Franse des kundigen hebben de Britse regering een plan voorgelegd om een brug over Het Kanaal te bouwen in plaats van een tunnel er onder te graven. De brug zou moeten komen tussen South Fore land bij Dover en een punt ten zuid oosten van Sandgatte bij Calais. De lengte zou ongeveer veertig kilometer zijn. Zoiuel trein- als xvegverkeer zou er gebruik van kunnen maken, zoals de foto van de tekening aangeeft Schepen als de „Queen Elizabeth" kun nen volgens de ontwerpers gemakke lijk onder de brug doorvaren. Spelende kinderen ontdekten gisteren in het veld van de landbouwer P. van Lipzig te Velden een gat van ongeveer 30 cm doorsnee en een meter diepte. De wan den liepen glad en loodrecht naar beneden, zodat men dacht dat een meteoriet of een projectiel was ingeslagen. De politie werd gewaarschuwd, die de burgemeester van Arcen en Velden verzocht maatregelen te nemen. Deze waarschuwde op zijn beurt de mijnopruimingsdienst, die ter plaatse voorzichtig aan het graven sloeg. Madurodam gaat zijn negende jaar in met verscheidene nieuwe aanwinsten. Zo is er een „spoorweg-oriëntatie bord" aan gebracht, op de spoorlijnen van het stad je, waarop men door middel van (natuur lijk kleine) lampjes de treinbewegingen op een tableau op de voet kan volgen. Plat form en startbaan van de luchthaven zijn geheel vernieuwd en aangepast aan de in richting op een modern vliegveld. De ha ven is verrijkt met een model van de nieuwste aanwinst van de Maatschappij Zeeland, de „Koningin Wilhelmina". De villawijk „Starpenheuvel" kreeg een mu ziektent met een spelende dorpsmuziekka pel van bewegende figuren, de kermis werd uitgebreid met een luchtschommel een monorail, een kop van Jut, het sport terrein met een clubgebouw van HVV, er kwam een tandzorg-auto, een truck-beton mixer, en de middeleeuwse stadswijk kreeg enige prachtig uitgevoerde aanwins ten als een groot stadsweeshuis, een hofje en een „Gemeenlandshuis", een kopie van dat te Delft. Morgen zal de ambassadeur van Israel de heer Cidor, bij de officiële opening door minister Luns, voor de luchthaven een mo del van de Britannia van El-Al overdra gen en de P.T.T.-dienst zorgde voor een radiotoren, een getrouwe kopie van die te Markelo, welke in vier talen continu uit leg geeft van zijn bestaansreden conti nu in zoverre, dat de bezoekers, door hun hand te plaatsen in een onzichtbare radio- straal, de uitleg naar gelieven kunnen on derbreken en doen hervatten. Verder is alles weer fris in de verf gezet er wordt druk gewerkt aan stations, rails Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier van Justitie maandag twee maanden gevangenisstraf en drie jaar in trekking van het rijbewijs geëist tegen een 19-jarige slager uit Maastricht, die in de avond van 23 november op de provinciale weg Valkenburg-Maastricht-, komende van Valkenburg, op een groep mensen aan een bushalte inreed. Hierdoor werden vier mensen gewond: twee hunner, het drieja rige jongetje J. Mulders en zijn 28-jarige moeder V. A. M. J. Mulders uit Geleen, werden zo ernstig gewond dat de eerste diezelfde avond en de tweede twee dagen later aan de verwondingen overleed. Bij de behandeling van dit tragische on geluk bleek, dat verdachte met zijn auto, komende van Heerlen, met grote snelheid, zeker meer dan 100 kilometer in een flauwe naar links gaande bocht van de weg onder Berg en Terblijt, een vóór hem rijdende vrachtwagen passeerde en toen door een tegenligger werd verrast, zodat hij het stuur naar rechts omgooide, ten gevolge waarvan de auto slingerend en schuivend op de vluchtheuvel van de bus halte schoot. De verdediger, mr. L. Kreemers uit Maastricht, betoogde, dat de grove roe keloosheid, welke ten laste was gelegd, in dit geval dubieus geacht kon worden, om dat de verdachte door de tegenligger was verrast. De door de 24-jarige reserve sergeant vlieger J. G. M. van der Vleuten uit Vught bestuurde „Hunter"-straaljager van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht kreeg hedenmoi-gen omstreeks zes minu ten over halftien op een vlucht boven België motorstoring, een zogenaamde „flame out". Sergeant-vlieger Van der Vleuten, die van de vliegbasis Woensdrecht was opge stegen. zag in de zeer korte tijd die hem restte, voordat het vliegtuig hem niet ver der zou kunnen brengen, kans het defec te toestel, zonder motorkracht een perfec te landing te laten maken op het nationale vliegveld van België, Meisbroek bij Brus sel. Hij kon, toen hij zijn toestel aan de grond had gebracht geen gebruik maken van de remmen, zodat hij het vliegtuig moest laten uitlopen. Bij deze uitloop kwam het ten slotte in een greppel neer tengevolge waarvan het op zijn neus ging staan en de vlieger „uit het zadel" wierp. Sergeant-vlieger Van der Vleuten werd evenwel niet gewond. Om tien minuten over half tien ongeveer was het toestel aan de grond. Blijkens een vandaag in de staatscourant gepubliceerde deviezenbekendmaking en een aantal algemene vergunningen van de Nederlandsche Bank zal met ingang van 8 april een geheel nieuwe deviezenregeling voor het reisverkeer - in werking treden, zowel voor ingezetenen als voor niet- ingezetenen. Het zal voorts aan ingezetenen zijn toe gestaan voor een buitenlandse reis van twee weken ten hoogste een bedrag van f 3.000,(tot dusverre 2.000,aan reis- deviezen te kopen. Hierbij komt het af zonderlijke dagmaximum van 125,te vervallen. Het bedrag van 3.000,kan eventueel worden vermeerderd met 150 voor iedere dag, dat de buitenlandse reis langer zal duren dan veertien dagen, ech ter maximaal voor vijfenzeventig extra dagen. Betreffende de langere duur van de reis evenwel moet de ingezetene aan de deviezenbank een schriftelijke verklaring afgeven. Mag men tot nu toe boven het bedrag aan reisdeviezen 200 gulden aan Nederlands geld op zijn reis meenemen, straks is men tot f 3.000,vrij binnen landse dan wel buitenlandse betaalmidde len te kiezen. Vertoeft de reiziger-ingezetene eenmaal in het buitenland, dan kan hij zich boven dien in het bankverkeer een bedrag van max. 1.500,laten overmaken. In de nieuwe (ruime) regeling is geen speciale voorziening voor de benzinekosten van automobilisten (tot dusverre 600,meer opgenomen. De- verplichting tot wederinvoer van niet verbruikte betaalmiddelen en gelds waardige papieren is gehandhaafd, even als de verplichting om deze zo spoedig mogelijk na terugkeer in Nederland aan een deviezenbank ten verkoop aan te bie den, althans voor zover de waarcie er van meer is dan 3.000, Naar aanleiding van het verhoogde per centage strontium-90, dat is aangetroffen in de melk in Engeland, wordt ons van de zijde van het medisch-biologisch laborato rium te Rijswijk, het volgende medege deeld: Door de rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. en de gezondheidsorganisatie T.N.O. werden in de afgelopen jaren me tingen verricht betreffende de hoeveelheid strontium-90 in regenwater, in voedings middelen en in ander biologisch materiaal. De meting van strontium-90 en andere ra dioactieve stoffen in regenwater geschiedt voortdurend. De metingen van strontium- 90 in voedingsmiddelen waren van inciden tele aard en kunnen daarom niet direkt vergeleken worden met de Engelse resul taten. In het eerste halfjaar 1959 is een sterke verhoging van de radioactieve neerslag op getreden tengevolge van Russische kern wapenproeven in oktober 1958. De in Enge land gevonden hoeveelheid strontium-90 in melk is ongeveer van de grootte, die men op grond van de toegenomen radioactieve neerslag zou verwachten. In het tweede halfjaar 1959 verminderde de radioactie ve neerslag aanzienlijk, waardoor de stij ging van de strontium-90-concentratie in voedingsmiddelen vermoedelijk tot stil stand is gekomen en wellicht zelfs in een daling is overgegaan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9