Tweede Kamer veroordeelt de apartheidspolitiek Eerste Kamer critiseert min. Klompé's beleid Volume van bouwproductie blijft achter bij werkelijke behoefte Opnieuw iets warmer „Gevaar voor overdrijving dreigt „Eigenlijk geen behoefte aan dit departement Veel voorstanders voor invoering van cassatie Drie doden in het verkeer Motie-Burger echter verworpen Vrijstelling bepalingen Winkelsluitingswet Directeur van Economisch Instituut voor Bouwnijverheid waarschuwt A.R.-verklaring over Zuid-Afrika Realisering PBO kan mensenleeftijd duren WOENSDAG 6 APRIL 1960 2 Let op, mevrouw!^ FELISOL écht kleurecht Koop nu IVOROL Politie haalt twee meisjes van Nederlandse coaster Prof. Hellema (A.R.) verlaat Eerste Kamer Kerkelijk Nieuws Ministerieel antwoord Niet de kwantiteitmaar de kwaliteit yy Minister Klompé heeft dinsdag in de Eerste Kamer over de begroting van Maatschappelijk Werk vrij wat kritiek moeten incasseren. Verschillende leden: prof. Diepenhorst (A.R.), mevr. Van Om meren-Averink (Comm.) en mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) vingen alle hun re de aan met de verklaring, dat zij eigen lijk geen behoefte hadden aan het be staan van een afzonderlijk departement voor Maatschappelijk Werk. „Deze taak der regering kon evengoed, zoals voor heen, tot sociale zaken behoren," aldus de strekking van hun betoog. Mr. De Vos van Steenwijk maakte deze onvriendelijk heid weer een beetje goed door te verkla ren, dat „als het departement er niet zou z(jn geweest, deze minister niet achter de regeringstafel zou hebben gezeten." Intus sen meende hij minister Klompé toch wel voor een paar duiveltjes die haar beleid belagen, te moeten waarschuwen: perfec tionisme, centralisatie, het gebruik of eigenlijk het misbruik van vakjargon en de neiging om het gemeentelijke subsidiebe leid nog meer te beperken. Verscheidene Kamerleden betreurden 't dat het ontwerp voor een nieuwe Armen wet, die dan Wet Bijstand Levensonder houd zal gaan heten, nog niet gereed is. In dit verband sprak prof. Diepenhorst (A.R.) van „zeven magere jaren en van zeven magere legislatieve koeien". Dit zelfde Kamerlid meende te moeten waar schuwen tegen „maatschappelijk imperia lisme". „Het gevaar van overdrijving dreigt. Er moet niet te veel naar dit de partement worden toegetrokken, wat el ders goed functioneert." In dit verband merkte de heer Schurmans (K.V.P.) nog op, dat van de subsidiëring een ordelijke werking moet uitgaan, maar geen dirigis me. Over het gebruik van te veel vakjar gon op het departement klaagde ook prof. Diepenhorst. De spijtoptanten De spijtoptanten hadden vooral de be langstelling van de heren Schipper (A.R.), Van Hulst (C.H.), De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en mevrouw Luijckx-Selijffer (K.V.P.). In zeker opzicht kwamen zij al len tot een ongeveer gelijkluidende con clusie. De minister had in haar Memorie van Antwoord aan de Kamer geschreven, dat het opvangen van de spijtoptanten, die tot nu toe in ons land zijn gekomen, be vredigend is verlopen. Welnu, zo ongeveer was de redenering van de genoemde ka merleden, dan kunnen er ook wel wat meer dan de toegezegde 2000 spijtoptan ten per jaar worden toegelaten. Mevrouw Advertentie Toxttel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL Surinaams oppositie-blad: De West, het Surinaamse blad met de grootste oplage, heeft in een hoofdartikel de verhouding tussen Nederland en Suri name besproken. De hoofdredacteur Find- lay, die tevens voorzitter is van een der grootste politieke partijen die thans in de oppositie is, schrijft dat men in Neder land nu duidelijk zal willen weten wat de Surinaamse regering eigenlijk wil. De huidige machthebbers willen wel steun van Nederland, doch tegelijkertijd zo los mogelijk van Den Haag staan. Elk welgemeend advies wordt onmiddellijk gekwalificeerd als inmenging in een bin nenlandse aangelegenheid. Men is zo ge woon geraakt aan gevlei van personen, die gunsten verlangen, dat men de nuch tere waarheid niet meer kan aanhoren, hetgeen minister Beerman heeft moeten ondervinden. Echter kon niet worden ont zenuwd wat door minister Beerman aan gevoerd werd. Het systeem dat men thans ook gaarne gebruikt is dat van verkapte bedreigingen, waarmede men in Den Haag niet veel zal bereiken, daar sedert het ver lies van Indonesië er weinig is dat indruk maakt op de Nederlanders. Nederland wil gaarne samen met Suriname in één konink rijk doch niet.tot elke prijs. De redactie is ook verbaasd dat, terwijl de Nederland se vice-premier een officieel bezoek aan Suriname brengt, Surinaamse ministers en leden van de Staten zich gereedmaken voor een wereldreis waarna besprekingen in Den Haag zullen volgen om meer geld, althans daar komt het op neer. Het blad schrijft dat het logischer zou zijn geweest, indien de aanwezigheid gebruikt zou zijn om te confereren, vooral daar de reis van vice-premier Korthals al geruime tijd be kend was. Voor wat betreft de cassatie meldt De West dat de invoering hiervan reeds werd bepleit door de N.P.S.-regering voor het Eenheidsfront. Ook het Eenheidsfront was een absolute voorstander, terwijl ook de huidige regeringspartij P.S.V. (Progres sieve Surinaamse Volkspartij) geen tegen standster is. Volgens De West zijn er ook vele voorstanders te vinden in N.P.S.-krin gen zelf, zodat bij een volksstemming zou blijken dat de meerderheid voor het invoe ren daarvan is. Men voelt zich in het ge heel niet wel bij de huidige situatie daar de toestand op justitieel gebied in Surina me al jarenlang hoogst onbevredigend is, aldus het blad. Advertentie Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden Yragen het beste. Luijckx pleitte bovendien voor de verstrek king van een voorschot aan de spijtoptan ten, omdat zij voor een visum-aanvrage in elk geval 500 roepia moeten betalen. Er is echter meer nodig om alle obstakels op de weg naar de vrijheid op te ruimen, zo meende zij. Bovendien, hoe kan een gezin van man, vrouw en drie kinderen, dat een ondersteuning van de Ned. regering van 450 roepia per maand ontvangt, ooit het geld voor de visa opbrengen? „Sukkelarij" Veel aandacht besteedde de Kamer ook aan de zgn. probleemgebieden. De heren Schipper en de Vos van Steenwijk hebben ten deze enige voorzichtigheid aanbevo len. Mej. mr. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) daarentegen had zeer veel kritiek op het beleid ten deze. De door de minister ten aanzien van de ontwikkelingsgebieden aangekondigde ombuiging van beleid ver- vulde mej. Tjeenk Willink met grote'zorg. Zij spi-ak in dit verband van „ergerlijke sukkelarij". Deze kwalificatie bezigde me juffrouw Tjeenk Willink ook ten opzichte van het subsidiebeleid voor tehuizen van ongehuwde moedei's. De heren Diepen horst en De Vos van Steenwijk meenden voorts te moeten waarschuwen tegen het overtrekken van de betekenis van de op leiding van maatschappelijk werksters. Zij meenden deze overtrekking te kunnen constateren in het feit, dat sommige scho len voor maatschappelijk werk zich tegen woordig academie noemen. Er is voorts o.m. over de positie van de Ambonezen gesproken. In het algemeen bleek men er voor te voelen, de Ambonezen zoveel mo gelijk uit de woonoorden te laten vertrek ken en zich te doen vestigen temidden van de Nederlandse bevolking. Vandaag zou minister Klompé de Eer ste Kamer antwoorden. Bij de aanvang van de vergadering heeft de Eerste Ka mer de motie van prof. Witteveen (V.V.D.) de vorige week ingediend luidende: ,De Kamer, van oordeel, dat de produk- tiviteit op den duur te kort schiet als maatstaf voor de loonvorming per be- drijfstak, nodigt de regering uit tijdig voor de afloop van de thans afgesloten C.A.O.'s een herziening van de regelen voor de loonpolitiek voor te bereiden," verworpen. De motie werd met 23 tegen 36 stemmen verworpen. Voor de motie stemden de V.V.D. en de P.v.d.A. Advertentie De Velsense politie heeft twee minderja rige meisjes uit Groningen van boord van een Nederlandse coaster gehaald. In Gro ningen waren de meisjes een van ze ventien en een van achttien jaar aan boord gegaan, tegen de wil van de ouders in. Zij zijn meegevaren naar IJmuiden, waar het schip in de staalhaven ligplaats had. De meisjes werden meegenomen naar het bureau waar zij de nacht moes ten doorbrengen. Vanmorgen zijn zij naar Groningen teruggebracht. Roekeloos ryden van -een 36-jarige, onder invloed verkerende automobilist heeft in Groningen de 66-jarige fietser D. Westra aldaar het leven gekost. Het slachtoffer werd door de met veel te gTote snelheid door een bocht rjjdende auio zo ver de lucht in geslingerd, dat het vyf meter hoog de lamp van een lantaarnpaal raakte en vandaar met het hoofd naar be neden op de straatstenen smakte. De auto mobilist reed door. De GGD bracht de zwaar gewonde heer Westra naar het academisch ziekenhuis, waar hij in de loop van de nacht is be zweken. De autobestuurder werd na het ongeval achtervolgd door een bromfietser, die erin slaagde de bestuurder in de kraag te pakken en deze terug te brengen naar de plaats van de aanx'ijding. Hij bleek onder invloed van alcohol te zijn. De poli tie rekende hem in en zette hetm achter slot en grendel. In Nieuwkoop is de negenjarige Anneke Tersteeg vlakbij haar ouderlijke woning door een vx-achtauto oveiTeden en op slag gedood. Het meisje, dat met enige vrien dinnetjes van school naar huis fietste, wil den op de vrij smalle weg ruimte maken voor de tegemoetkomende vrachtauto, be gon te slingex-en en viel. De vijfjarige G. M. A. Oosterdox-p is op de Ramlehweg in Rotterdam voor de deur van haar ouderlijk huis tussen twee geparkeerd staande auto's onvoorzichtig de straat overgestoken en ovei-reden door een passerende personenauto. Met ernsti ge hoofdwonden werd het meisje naar een ziekenhuis gebracht, waar zij overleden is. (Van onze parlementaire redacteur) Er bestaat geen' enkele twijfel over dat de Nederlandse regering de apart heidspolitiek van Zuid-Afrika veroor deelt. Daarom heeft de Tweede Kamer gisteren met 43 tegen 88 stemmen de motie-Burger verworpen, waarvan de voornaamste strekking was, de misken ning van de rechten van de mens in Zuid-Afrika niet langer te beschouwen als een binnenlandse aangelegenheid, zodat Nederland in de UNO resoluties zou moeten steunen die tegen de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek zijn ge richt. Alleen P.v.d.A., P.S.P. en commu nisten steunden de motie. Motie naar Unie-parlement Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer echter wel een motie aangenomen, waarin onze volksvertegenwoordiging zich rechtstreeks richt tot het parlement van de Unie van Zuid-Afrika met de vurige wens dat het zich bezint op een politiek die rassenondei-scheid uitsluit en elke schending van de rechten van de mens zal weten te voorkomen. Deze motie droeg de handtekeningen van prof. Romme (KVP), mr. Burger (P.v.d.A.), prof. Oud (V.V.D.), dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Tilanus (C.H.U.). Alleen de communisten en de P.S.P. (vijf leden in totaal) waren tegen de motie. Direct praktisch resultaat kan men van deze motie natuurlijk niet verwachten om dat het parlement van de Unie van Zuid- Afrika nu eenmaal voorstander is van de apartheidspolitiek. De Kamer heeft echter uiting willen geven aan haar geschokte gevoelens en men moet aannemen dat een bijna algemene uitspraak van de Neder landse volksvertegenwoordiging toch wel enige indruk moet maken. Omdat de ge beurtenissen in Zuid-Afrika zo stei'k het gemoed raken, maakte dr. Bruins Slot (A.R.) er op attent dat daardoor „het ge vaar ontstaat, dat men de ingewikkelde verhoudingen te eenvoudig gaat zien. In werkelijkheid staat Zuid-Afrika voor zeer moeilijke problemen. De apartheidspoli tiek blijkt echter in ieder geval in feite een mislukking. Zij heeft de verhoudingen verscherpt. Bewezen is dat deze politiek niet leidt tot een oplossing, maar tot bur geroorlog en onderdrukking van de zwarte bevolking. Dat is in sti-ijd met het recht en het Evangelie". De motie-Bui-ger hield uiteraard ook geen oplossing in van het probleem in Zuid-Afrika. Zij wilde de regering een hou ding voorschrijven die nu eenmaal in strijd is met het handvest der UNO- naties, dat verbiedt, zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van een land. Dat is ook het motief waarom de Nedei-landse UNO-delegatie zich steeds heeft onthouden van stemming als moet worden beslist over een resolutie tegen de apartheidspolitiek. Dat motief wilde de heer Burger met zijn motie opheffen, al waardeerde hij het dat Nederland op 4 november 1959 in de UNO heeft verklaard dat de apai'theidspolitiek „zonder toe komst" is. De meerderheid van de Kamer was ech ter van mening dat over een resolutie in de UNO pas kan worden geoordeeld wan neer daarbij alle omstandigheden kunnen worden afgewogen die een rol spelen. Men had vertrouwen in het standpunt van de regering dat altijd duidelijk is geweest ten aanzien van rassendiscriminatie. „Een duw in de rug van de regering door mid del van de motie-Burger" zou volgens de meerderheid alleen maar twijfel en mis verstand kunnen wekken. Voor de verkla- ring van de minister-president was men dankbaar omdat daarin ook zo duidelijk het menselijk gevoel had gesproken. In een Staatsblad van gisteren is een op voordracht van de staatssecretaris van Economische Zaken vastgestelde Algeme ne Maatregel van Bestuur afgekondigd, die een aantal vrijstellingen bevat van in de Winkelsluitingswet 1951 opgenomen verboden. Deze maatregel, waai'om het Hoofdbe drijfschap Detailhandel en het Bedrijf schap Horeca hadden vei'zocht, komt te gemoet aan bezwaren, die de toepassing van de winkelsluitingsbepalingen in enkele sectoren van het bedrijfsleven met zich bracht. De verleende vrijstellingen hebben in hoofdzaak betrekking op: winkels en kra men alsmede automaten, waar of van waaruit spijzen en alcoholvrije dranken voor verbruik ter plaatse plegen te wor den verstrekt. Zo vallen bij voorbeeld winkels, waar spijzen hoofdzakelijk voor verbruik ter plaatse worden verkocht (broodjeswinkels e.d.) buiten de sluitings bepalingen van de wet. Lunchrooms en restaurants, die in win kels zijn gevestigd zullen voortaan gedu rende winkelsluitingstijd voor het verstrek ken van waren voor verbruik ter plaatse geopend mogen blijven. Het opnemen van bestellingen en het af leveren van waren, die thans gedurende de wekelijkse halvedagsluiting worden mogelijk gemaakt. De aflevering van banketbakkerswaren. Op de vooravond van Pasen en Pinkste ren en van Moederdag, op St. Nicolaas- avond en de vooravond van Kerstmis zul len deze waren in het vervolg tot negen uur 's avonds mogen worden bezorgd. De straathandel en de aflevering van bloemen en planten, die nu tot negen uur 's avonds aan de vooravond van Moeder dag en van Kerstmis zal mogen plaats hebben. De straathandel en de aflevering van kerstbomen, die op de vooi-avond van Kerstmis tot negen uur 's avonds zal mo gen plaatshebben. Huisbrandolie, lichtpetroleum en flessen- gas, waarvan de aflevering wordt ver ruimd. Het demonstreren van televisietoestellen, hetgeen thans op weekavonden wettelijk mogelijk wordt gemaakt. De verkoop in musea, die voortaan bui ten de winkelsluitingsvoorschriften valt. Deze algemene maatregel van bestuur treedt in werking op 7 april 1960. Het Anti-Revolutionaire lid van de Eer ste Kamer prof. mr. H. J. Hellema heeft in een brief van 30 maart aan de voorzitter medegedeeld zijn lidmaatschap neer te leg gen. Prof. Hellema deelt mede, dat, ofschoon het lidmaatschap van de Eerste Kamer als een nevenfunctie wordt beschouwd, de praktijk leert, dat hij dit werk niet langer op verantwoorde wijze met zijn andere werkzaamheden kan combineren. Prof. Hellema bracht dank voor de aangename en vriendschappelijke samenwerking met voorzitter, medeleden en griffie. Voorzitter mr. J. Jonkman vertolkte de mening van de Kamer dit uittreden bijzon der te betreuren en het als een bijzonder verlies te beschouwen. Zowel de omvang van de vervanging, die nodig is om de bestaande voorraad bouwwerken in stand te houden, als de te verwachten toeneming van de bouwactivi teit bij economische groei, houden aan wijzingen in, dat het volume van de bouw- produktie van thans in de toekomst zal moeten worden vergroot. Dat is nodig om te voldoen aan de eisen, die de uit breiding, de vervanging en het onderhoud van de bouwwerken zullen stellen. Dit zei vanmorgen dr. A. Hendriks ing., directeur van het economisch instituut voor de bouwnijverheid, tijdens een lezing die hij in Utrecht hield op de Technische Voor- jaarsbeurs. Dr. Hendriks merkte op, dat de produk- tie 1959 van weg- en waterbouwkundige wex'ken één miljard, van onderhoud en verbouw één miljai'd, van woningen 1,5 milard en van de overige gebouwen 1,2 miljard gulden beliep. Het initiatief tot de produktie van bouwobjecten wordt geno men door de opdrachtgevers. Dr. Hen driks verklaarde, dat deze groep ten aan zien van de bouwproduktie in het bij zonder met betrekking tot de omvang en de samenstelling van deze produktie een sleutelpositie inneemt. Hij noemde het kenmei'kend, dat in het algemeen noch de opdrachtgevers, noch de namens hen han delende organen, zich deze positie bewust zijn. Het aandeel van de bouwmaterialenin- dustrie en -handel omvat, volgens dr. Hen driks, in geld uitgedrukt, ongeveer de hleft van de totale bouwproduktie. Gemeten naar het aantal personen is het aandeel van 't niet-fabriekmatige opdi'achtnemen- de bedrijf het grootst: hierin is tweederde van het aantal bij de bouwproduktie be trokken personen (400.000) werkzaam. Dr. Hendi-iks meent, dat de belangx'ijk- ste problemen van de woningproduktie, zoals bij voorbeeld die van de bouwkosten en de omvang van de produktie, niet tot oplossing kunnen worden gebracht los van de overeenkomstige vraagstukken van an dere delen van de bouwproduktie. De be hoefte aan bouwobjecten is groot. Daal de bouwproduktie op grond van het bouw beleid aan zekere grenzen is gebonden, be staat er geen rechtstreeks verband meer tussen de vraag, die op de bouwmarkt komt en de werkelijke behoefte aan bouw objecten. De heer Hendriks zei, dat het kennen van deze behoefte van grote bete kenis is voor het beoox-delen en stellen van eisen, die moeten gelden voor de ontwik keling van de bouwcapaciteit. Vervanging Met betrekking tot de vervanging merk te hij op, dat een aanwijzing van de ver vangingsbehoeften gevonden kan worden in de waarde van de totale Nedei'landse voorraad gebouwen. Indien deze in zijn ge heel zou moeten worden vervangen, zou daar thans, volgens hem, naar schatting een bedrag van 130 miljard gulden voor nodig zijn. Voor wegen, bruggen en kunst werken bedraagt dit 9 miljard en voor waterbouwkundige kunstwerken (zonder dijken, kanalen en vaarten) naar schatting 13 miljard. Indien men de gemiddelde le vensduur voor gebouwen aanneemt op 75 jaar, beloopt de jaarlijkse vervangingsbe hoefte voor gebouwen 1700 miljoen, voor wegen, bruggen enz. 200 miljoen en voor sluizen en havens 100 miljoen gulden. Dr. Hendriks zei, dat bij het tegenwoordige niveau van de produktie jaarlijks in de sector gebouwen voor 'n bedrag van 2800 miljoen gulden wordt voortgebracht, waar van 2100 miljoen voor uitbreiding. Voor vervanging resteert dus 700 miljoen, 1 mil jard minder dan geraamd wordt als nood zakelijk voor de instandhouding van de voorraad gebouwen. Dr. Hendriks meent, dat de thans mo gelijke omvang van de bouwproduktie geen ruimte biedt voor de jaarlijkse nood zakelijke vervanging. Van 1950 tot en met 1959 liepen de jaarlijkse uitgaven voor de bouwproduktie op van iets meer dan 2 miljard tot ruim 4,7 miljard gulden. Vol gens dr. Hendriks steeg de omvang van de bouwproduktie eveneens belangrijk, doch niet in gelijke mate. Hij noemde dit deels een gevolg van de algemene prijs stijging en deels van de omstandigheid, dat de uitbreiding van de produktie ge paard ging met toenemende kosten. Hij schat de stijging van de bouwproduktie van 1950 op 1959 globaal op 50 a 60 per cent. Tengevolge van de schaarste aan bouw capaciteit vergeleken met de behoefte, gaat een relatief sterke uitbreiding van de bouwproduktie gepaard met toenemende kosten en stijgende prijzen, aldus dr. Hen driks. Achterblijven van de beloning in het Geref. Kerken Bedankt voor Alkmaar (3de pred.pl.) S. van Bekkum te Monster. Beroepen te Andijk (vac. J. Végh) C. Dijkstra te As- peren; te Vlaardingen (8ste pred.pl.) dr. A. Wind, zendingspredikant met verlof te Hilversum; te Ottoland G. J. van den Pol, kand. te Nijkerk. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Heino dr. J. D. Pien ter, voorheen zendingspredikant te Kat wijk aan Zee. Bedankt voor Amsterdam (Willem de Zwijgerkei'kgemeente B) (toez.) M. A. Krop, studentenpredikant te Gro ningen. Benoemd tot vicaris te Eefde mej. S. R. C. van Kempen, secretaresse Meisjes- werk N.C.S.V. te Eefde. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Klundert J. C. van Ra- bouwbedrijf in vergelijking tot die in an- dere bedrijfstakken, houdt, volgens hem, een reëel gevaar in voor de groei van de produktiecapaciteit van het bouwbedrijf. Het bouwprogramma 1960 overtreft het programma 1959 niet. Op grond van het regeringsbeleid verwacht dr. Hendriks niet, dat het programma overschreden zal worden wanneer dit zou leiden tot toene ming van de bouwkosten en -prijzen. „De vraag kan worden gesteld", zo zei Ixij, „of het beleid met betrekking tot de ont wikkeling van de bouwcapaciteit en bouw kosten zijn basis moet vinden in doelein den, die voor de woningbouw gelden, of in die voor de totale bouwproduktie. Hij meende, dat, ongeacht het uitgangspunt, op grond van de te verwachten vraag moet worden onderzocht, op welke wijze evenwicht is te bereiken tussen het stimu leren van de noodzakelijke groei van de bouwcapaciteit en een aanvaardbare pi'ijs voor de produktie. Een beleid, dat uitslui tend gericht zou zijn op vergroting van de capaciteit, houdt gevaren in voor over spanning, en beleid, dat alleen gericht is op 't handhaven van de prijzen, leidt in een groeiende economie tot stagnatie in de groei van de bouwproduktie, aldus spreker. Advertentie Het Modei-amen van het Centraal Co mité der Antirevolutionaire Partij heeft een verklaring doen uitgaan, waarin uit drukking wordt gegeven „aan zijn ernstige bezorgdheid omtrent de dx-amatische ge beurtenissen in Zuid-Afrika". Het Modera- men „spreekt zijn deernis uit jegens de slachtoffei's van de rassentegenstellingen en betuigt zijn medeleven met het gehele volk van Zuid-Afrika in de uiters moeilijke spanningen van dit ogenblik". „Hoewel het zich volkomen bewust is, dat bij een beoordeling van de politieke omstandighe den en gebeurtenissen in een ander land grote voorzichtigheid moet worden be tracht", aldus de verklaring, „meent het zich, in verband met de ernst van de zaak, mede vanwege de historische en bloedvex-- wante verbondenheid van Nederland met Zuid-Afrika en onder ex'kenning van het geen in feite voor het „andere ras" is en wordt gedaan, niet te mogen onthouden van het uitspreken van zijn oordeel, dat in de gevoerde apartheidspolitiek elementen aanwezig zijn, die naar christelijke opvat ting tegenover de wereld principieel niet kunnen worden vei'dedigd". Het Moderamen meent zich te moeten afvragen of in de thans in Zuid-Afx'ika plaats vindende gebeurtenissen niet de waarschuwing aanwezig is van een feite lijke mislukking van het gevoerde beleid inzake de rassenverhoudingen". In de verklaring wordt de wens uitge sproken, „dat God aan de x-egering van Zuid-Afrika de wijsheid geeft, die zij in deze omstandigheden zozeer behoeft en die haar voor het forum van de gehele wereld en in het belang van de huidige intei'na- tionale verhoudingen versterkt in een be leid, dat in beginsel tegenover alle volke ren en rassen demónstreex't de belijdenis, dat het menselijk geslacht in Adam gebo ren is uit een bloed en dat het dit, in Christus, ook gebleven is. Verzoek, van Humanistisch Vex*bond Het hoofdbestuur van het Humanistisch Vei'bond heeft minister-president De Quay schriftelijk gevraagd, te bevorderen dat de Nederlandse regering zich in de UNO- assemblée duidelijk uitspreekt ten gunste van de stelling, dat de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika door de UNO veroordeeld dient te worden en voorts „dat de regering zich niet opnieuw van stemming onthoudt, indien het er in de UNO-Assemblee om gaat van de regering van Zuid-Afrika te ver langen, dat zij haar binnenlands beleid inzake de rassenpx-oblemen in overeen stemming brengt met de verplichtingen, waaraan elk lid der UNO gebonden is." De minister van Algemene Zaken zegt in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting 1960 van zijn departement tot de Eerste Kamer onder meer dat hij be twijfelt dat het een reden tot bezorgdheid zou moeten zijn, wanneer het een mensen leeftijd zou duren voor en aleer de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie tot volledi ge ontplooiing zou zijn gekomen. Wat is te verstaan onder volledige ontplooiing? Dient dit begrip uitsluitend kwantitatief te worden begrepen, dan wel ook kwalitatief? Zeker in het laatste geval zal de duur van een generatie nodig zijn, aldus de Memorie van Antwoord, om tot een volle dige ontplooiing van de Publiekrechtelij ke Bedrijfsorganisatie te komen. Maar ook wanneer men het begx'ip volledige ont plooiing uitsluitend kwantitatief zou ver staan, dient te worden bedacht, dat nim mer de bedoeling heeft voox'gezeten in een geforceerd tempo het gehele Nedei'landse bedrijfsleven in bedrijfslichamen in en op te delen. De minister zegt dat niet vooi'bijgezien mag worden, dat de P.B.O. veelszins in houdt een omzetting van de institutionele kaders van het sociaal-economische leven in Nederland. Dat zulk een aangelegen heid in een luttel aantal jax-en van een decennium haar beslag zou hebben gekre gen, ware, zeker nu dit langs de welbe wust verkozen weg der grootst mogelijke vrijwillige medewerking daaraan van het bedrijfsleven zelf moet geschieden, een wel al te optimistische verwachting ge weest. Overigens is ook de x-egering teleurge steld over het sterk vertraagd tempo, waarin de verdere uitbreiding van de P.B.O. zich de laatste jaren voltrekt, aldus de Memorie van Antwoord. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenlandheden morgen 7 uur Neerslag: laatste 24 uur w éi fi Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Rus land bevindt zich een hogedrukgebied dat afgelopen 24 uur nog belangrijk in beteke nis toenam. In het centrum steeg de luchtdruk tot boven de 1045 millibaar. De invloed hiervan strekt zich uit tot over West-Eui'opa waardoor stoi'ingsgebieden op de Oceaan zich dan ook van de Golf Den Helder van Biscaye over Ierland en Schotland Ypenburg naar het noorden bewegen. Vlissingen Zuidelijke winden blijven voor de tijd Eelde van het jaar zeer zachte lucht over Span- De Bilt je en Fgankrijk aanvoeren. Koudere op de Twente oceaan aanwezige lucht dringt slechts Eindhoven uiterst langzaam naar het oosten op en Zd Limburg hoewel deze Zuidwest-Engeland reeds be reikt heeft, zal ons land zich ook morgen r_T nog in de zachte lucht bevinden waarbij ly J1? de maximumtemperaturen op de meeste ,olm plaatsen opnieuw enkele graden hoger zul- ^>°Penllagen zwaar bew. zo len worden. De kans op regen blijft nog ??10 zwaar bew. ozo klein. zwaar bew. zzo zwaar bew. zzo licht bew. zo zwaar bew. ozo zwaar bew. zzo zwaar bew. zo half bew. half bew. zo zzo onbewolkt z zwaar bew. zzo Donderdag 7 april Zon op 6.02 uur, onder 19.23 uur. Maan op 14.25 uur, onder 4.04 uur. Maanstanden 11 april 21.28 uur volle maan. 18 april 13.57 uur laatste kwartier. 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden woensdag 6 april Hoog water 11.33 en uur. Laag water 6.23 en 19.24 uur Donderdag 7 april Hoog water 0.21 en 12.52 uur. Laag water 7.52 en 20.45 uur. Aberdeen Londen Amsterdam Bx'ussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Bei'lijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athese Rome Ajaccio Mallorca zwaar bew. zzw zwaar bew. zzo zwaar bew. zo zwaar bew. zzo licht bew. ono onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. no onbewolkt o ozo 16 16 12 17 17 17 18 18 4 7 7 8 16 14 17 17 16 16 19 windst. 20 nnw 17 o 10 18 z 15 onbewolkt windst. 16 onbewolkt windst. 16 onbewolkt windst. 19 zwaar bew. n 14 onbewolkt w 15 zwaar bew. n onbewolkt Het ho°ë en laaS water te Zandvoort is Lissabon venswaaij te s-Gravenhage-Scheveningen. 10 tot 15 minuten vx-oeger dan te IJmuiden. Belgrado onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt o o 18 windst. verand. 22 ozo 13 %S 0,1 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0,2 0,1 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2