Linnaeushof weer open A!ka-Selizer W. Voet Zonen Buitenkerkelijk bejaardentehuis is er voorlopig nog niet VAT 69 A. W. Biewenga kandidaat voor Landbouwschap ",25 Haarlemse schooljeugd plant honderd bomen Raadslid stelt vragen over huurverhoging Strijd rond Zandvoorts „Patates fritesplein" 5 en OVERMATIG MAAGZUUR Belangstellenden voor oriënteringsavond kregen zelfs met moeite een stoel Verzoek om interpellatie over huurverhoging Spcelrijp maken van Mariënweide gestaakt Bevestiging van vier diaconessen U herkent hem direct, Verhoging uitkering volgens Armenwet gevraagd Ger. Jongerenorganisatie houdt familiefeest Faillissementen Fietser ernstig gewond bij botsing tegen auto 11 nt/euivf Steradent reinigt en desinfecteert UIT STAD EN STREEK TROUWAUTO'S Oladde Verlovingsringen Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 6 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Linnaeushof in Bennebroek viert dit jaar het eerste lustrum. De ambassa deur van Zwitserland, de heer E. de HaJle. heeft de tuin dinsdagmiddag met een sympathiek toespraakje geopend, waarin hij alle eer bracht aan de be roemde botanicus Linnaeus en de lof trompet stak op de Nederlandse bol- bloemen. Hij deed dit in de aanwezig heid van onder meer de ambassadeur van Oostenrijk, de heer G. Afuhs. Nadat de hof was geopend, maakten de ge nodigden een rondwandeling door de reeds sterk kleurende bloementuin, waar tussen prachtige bomengroepen de tulpen, hyacinten, narcissen en vele andere soorten bloemen zullen bloeien. De heer H. W. Roozen, directeur van de Linnaeushof, wees erop dat pogingen om de tuin uit te breiden geen succes hebben gehad. Bij de overheid bestond hiervoor wel sympathie, maar was geen geldelijke steun te krijgen. De Linnaeushof zal dus in zijn huidige vorm blijven bestaan. Ge streefd wordt naar een verdere verfraaiing en verbetering van de aanplant, waardoor de aantrekkelijkheid van de intieme tuin nog wordt verhoogd. In de beplantingen zijn weinig veranderingen aangebracht. Advertentie Tegen NERVOSITEIT Ja! Alka-Seltzer neutraliseert gelijktijdig overmatig maagzuur en verdrijft de hoofdpijn, ontstaan door nerveuze spanningen, want elk tablet bevat niet slechts één maar een com binatie van werkzame geneesmiddelen 1 Alka-Seltzer verhelpt deze ongemak ken even snel... smaakt aangenaam en is heerlijk verfrissend Dc bloemenkas heeft een meer romantisch karakter gekregen. In zijn welkomstwoord bracht de heer Roozen speciale eer aan de Zwitserse bo tanicus Conrad Gesner en de Augsburgse apotheker Von Herwarth, die in de ge schiedenis van de tulp een grote rol heb ben gespeeld. In zijn werk de Hortis Ger- maniae heeft Gesner de eerste beschrijving met een afbeelding gegeven van een tulp, die hij in 1659 in de tuin van de Augs- burgse raadsheer en apotheker Heinrieh von Herwarth had zien bloeien. Von Her warth had de tulpebol gekregen van de Oostenrijkse diplomaat De Busbecq. Zoals het vier eeuwen geleden gebeurde, brengt deze diplomaat thans weer in een post koets tulpebollcn van Istanboel naar West- Europa. Later heeft Linnaeus in zijn be schrijvingen van bloemen en planten de gekweekte tulpen de verzamelnaam „tu- lipa gesneriana" gegeven. De ambassadeur van Zwitserland, de heer E. de Halle, heeft de Linnaeushof geopend. Tussen een erehaag van Haarlemse bloemenmeisjes betrad hij de bloementuin. De heer Roozen heeft met behulp van de burgemeester van Augsburg nagegaan of er nog nakomelingen van de apotheker Von Herwarth leven. Dit is inderdaad het geval. Niet alleen wonen er nog in de om geving van Augsburg, ook de Westduitse ambassadeur in Engeland is een nakome ling van de apotheker in wiens tuin in 1659 bloeiende tulpen werden aange troffen. Aan de nakomelingen in Augsburg is een boeket tulpen aangeboden. Het toeval wilde dat er dicht bij de Lin naeushof. namelijk in Heemstede, ook een nazaat van Von Herwarth woont. Deze, de heer Heinrieh Herwarth von Bittenfeld, was met echtgenote en dochter bij de ope ning aanwezig. Mevrouw Herwarth von Bittenfeld mocht ook een boeket tulpen in ontvangst nemen. NV. Het Haarlemse raadslid mevrouw M. van der Wall-Duyvendak (Arb.) heeft ver gunning gevraagd de door haar ingedien de schriftelijke vragen met. betrekking tot de huurverhoging voor gemeentewoningen om te mogen zetten in een interpellatie. Als de raad deze interpellatie toestaat, zal zij vanmiddag tijdens de raadsvergadering worden gehouden. Mevrouw Van der Wall zegt in een toelichting tot dit verzoek dat het beleid ten aanzien van de huurverho ging veel onrust en onzekerheid blijkt te wekken. Zaterdag zal het speelrijp maken van vier en een halve hectare van het terrein van Mariënweide, waar sportvelden wor den aangelegd, weer worden stopgezet. Thans zijn hier nog achttien man uit de Haarlemmermeer aan het werk. Het ter rein heeft een totale oppervlakte van twaalfeneenhalve hectare. Het werk zal pas in oktober worden hervat. Vrijdag is het voor het Haarlemse Dia- conessenhuis een bijzondere dag. Dan zul len 's avonds tijdens een dienst in de Nieuwe Kerk in Haarlem vier nieuwe le den worden bevestigd. Het zijn de zusters Els Broekhuys, Wil Knook. Jo Middendorp en Nel van Oort. De laatste jaren zijn geen diaconessen meer toegetreden en daarom krijgt deze bevestiging een extra feestelijk tintje. Dinsdagavond is de A.H. Gerhardstich- ting Haarlem in oprichting, die het plan koestert een tehuis voor buitenkerkelijke bejaarden in Haarlem te bouwen, voor het eerst in de openbaarheid getreden. Dat gebeurde in een zaaltje van hotel Lion d'Or aan de Kruisweg dat te klein was om be hoorlijk plaats te bieden aan de tientallen belangstellenden. Er moesten bezoekers blijven staan en enkelen zaten zelfs op de grond. Veel nieuws hebben deze mensen overigens nog niet gehoord. De voorzitter van het voorlopige bestuur, de heer W. Mensink, deelde mee dat deze bijeenkomst eigenlijk voornamelijk ten doel had hel voornemen van het Haarlemse comité weerklank te doen vinden in de publieke opinie. De eerlijkheid gebood hem te zeg gen dat de totstandkoming van het tehuis nog wel een hele tijd kan duren. De voorzitter vertelde dat er reeds een informele vergadering is geweest op uit nodiging van de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond. Een van de moeilijkheden is het krijgen van grond. Er is ongeveer een hectare nodig. In het verleden is te weinig rekening gehouden met ruimte voor bejaardencentra en der gelijke instellingen. Als er iets van de grond komt, zal het in een van de nieuwe wijken van Haarlem zijn, aldus spreker. Èen moeilijkheid die ook nog niet is overwonnen, is die van het woningbouw volume. Het is mogelijk dat de bouw niet zal geschieden in de woningwetsector, maar in die van de premiebouw. Verder deelde de heer Mensink mee dat het comité de plannen voorbereidt in samenwerking met het Humanistisch Ver bond en de verenigingen Humanitas en De Vrije Gedachte. De Haarlemse stich ting in oprichting zal werken in overleg met en onder auspiciën van de A. H. Ger- hardstichting in Amsterdam. De geriater van de gemeente Haarlem, dokter K. Kok, hield vervolgens een inlei ding over bejaardenbehuizing en -verzor ging- Hij zei dat er in Haarlem en omgeving plannen bestaan voor nog tien bejaarden centra zoals Duinweide, de Olijftak, Huis in de Duinen en de Bodaanstichting. De praktijk leert dat. het1 funest, is nagenoeg uitsluitend gezonde bejaarden tot 70 jaar in dergelijke centra op te nemen. Deze mensen horen thuis in de leefgemeen schap met buren en familie. Anders ver eenzamen zij en zelfs komen hierdoor geestelijke storingen voor. De bejaardencentra zijn hun taak ver keerd gaan zien. Ze zijn meer woning bouwvereniging dan verzorgingscentrum, aldus dokter Kok. Tot het voorlopige be stuur van de Haarlemse A. H. Gerhard- stiehting zei hij waarschuwend: „Voor de huisvesting zorgt een woningbouwvereni ging. Uw taak is de verzorging, de hand reiking en de hulp aan bejaarden." Dok ter Kok voegde er aan toe dat hij nu niet over verpleging sprak. „De meeste bejaardencentra hebben een verpleegafdeling, maar die loopt meestal vast. Ik moet steeds mensen uit deze cen tra weghalen. Weest voorzichtig met het bouwen van weer zo'n klassiek bejaarden centrum. Beseft u goed dat u te maken heeft met verzorging van bejaarden. Thans gebeurt het zo vaak dat bejaarden, die hiiii intrek willen nemen in een tehuis, worden afgekeurd, omdat zij kleine ge breken hebben. Over de verpleging van zieke bejaarden zei dokter Kok dat in Haarlem zeshonderd bedden nodig zijn. maar dat hier nog niet veel aan is gedaan. Hij achtte het uit den boze dat verzorgingstehuizen op het ter rein van de verpleeghuizen gaan beunha zen. Deze twee soorten tehuizen moeten gescheiden blijven. De voorzitter van de A.H. Gerhardstich- ting in Amsterdam, mr. M. Knap, zette hierna de doeleinden van de stichting uit een. Hij zei dat de stichting in Amster dam geen centraal lichaam is dat de plaat selijke stichtingen beheert. De hoofdstede lijke stichting adviseert en verstrekt hulp, opdat het uitvoeren van plannen in ande re plaatsen sneller zal gaan. Verder zei hij dat er een bijzonder grote vraag is naar wat dokter Kok noemde klassieke bejaar dencentra. Er zijn wachtlijsten die nog steeds groeien. Het is de bedoeling dat bejaarden, wanneer ze eenmaal in een te huis aan de A. H. Gerhardstichting wonen en ziek. ongeneeslijk ziek worden, daar ook blijven. Bij de keuring van bejaarden die willen worden opgenomen moeten be paalde normen worden aangelegd. Mensen met kleine gebreken worden echter niet afgekeurd, aldus mr. Knap. De aanwezigen kregen vervolgens ge legenheid vragen te stellen. Advertentie de man die weet wat hij wil en een goede smaak heeft. Hij schenkt graag een glas FINEST SCOTCH WHISKY De Bcstuurdersbond Haarlem (Neder lands Verbond van Vakverenigingen) heeft zich met. een brief tot de gemeentebestu ren van Haarlem, Heemstede, Bloemen- daal en Haarlemmerliede en Spaarnwoude gewend, waarin gevraagd wordt de uit keringen volgens de Armenwet te verho gen. In de brief wordt er aan herinnerd, dat grote groepen loontrekkenden een loons verhoging hebben ontvangen en door de huurverhoging een looncompensatie. De Bestuurdersbond meent, dat het zeer ge wenst wordt geacht tot verhoging van in komen van andere groepen over te gaan. Daarbij wordt gedacht aan degenen, die een inkomen hebben volgens de armenwet regeling. Aangezien het college van B. en W. voor deze groep zelfstandig kan be slissen, heeft de Bestuurdersbond zich tot de gemeentebesturen van Haarlem en om geving gewend met het verzoek de normen voor de uitkeringen te verhogen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal het antirevolu tionaire lid van de Tweede Kamer A. W. Biewenga Wzn. in de op 3 mei t« houden bestuursvergadering van het Landbouw schap de gezamenlijke kandidaat z\jn van de zes werkgevers- en werknemersorgani saties voor het voorzitterschap van dat publiekrechtelijk bedrijfsorgaan. De heer Biewenga is'geen onbekende voor dat Landbouwschap. Hij was van 1946 tot 1954 voorzitter van de hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting van de Landbouw, welke aan het Landbouwschap voorafging. In die functie verwierf hij het vertrouwen van alle partijen, met name ook dat van de arbeidersorganisaties. Zijn benoeming, welke als zeker kan worden beschouwd, zal dan ook in brede kring voldoening wekken. Het Landbouwschap, waarin de tegenstellingen tussen het libe raal-gezinde Koninklijk Nederlands Land bouw Comité en de socialistische Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond ta melijk scherp zijn, heeft om vruchtbaar te kunnen werken grote behoefte aan een figuur, welke de partijen samenbindt. De heer Biewenga, die deze maand 57 jaar wordt, is een Groninger evenals de huidige voorzitter, de heer H. D. Louwes, die op 30 april zijn functie neerlegt. Hij is voorzitter geweest van de Groningse Christelijke Boeren- en Tuindershond, had zitting in de Eerste Kamer en maakte ook enige jaren deel uit van Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen. De Gereformeerde Jongerenorganisatie houdt zaterdagavond 9 april om half acht in het Marnix van St.. Aldegondelyceum in Haarlem Noord een groot familiefeest voor de jeugdclubs in Haarlem Noord. Kinderen voeren een nieuw spel „Arke der verlossing" op. Verder vallen er orgel spel, gitaarmuziek en zang, alsmede ver scheidene sketches te genieten. De sluiting geschiedt door ds. J. A. van Arkel. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag opgeheven het faillissement van: de Bakkerij grondstoffenfabriek Traast en De Boer n.v., Wilhelminalaan 15a te Haarlem. (Uitgesproken 1 september 1959). Rechter commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. H. Jonker. Wegens hel verbindend worden van de slotuitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van: de n.v. Verzekeringsmaatschap pij „Spaarhuis" te Haarlem. (Uitgesproken 21 mei 1940). Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. J. H. J. Simons. Wegens het verbindend worden van do enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: L. Smids, Jacob van Cam- penstraat 20 te Heemstede. (Uitgesproken 1 juli 1952). Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. R. K. P. Kalbfleisch. Een 61-,jarige metaalbewerker is dins- dairmiddng ernstig gewond, toen hij op de hoek van dc Orionweg en de Mercurius- straat in Haarlem Noord rijdend op een fiets bij het afslaan naar de Mcrcurius- straat geen voorrang gaf aan een op de Orionweg rijdende auto. De metaalbewerker werd op de motor kap van de auto geslingerd en viel op het trottoir, toen de wagen daar tot stilstand kwam. Met een schedelbasisfractuur werd hij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo ver voerd. De fiets werd zestien meter door de auto meegesleurd en is totaal vernie tigd. Advertentie voo, het *e>nigen van KfNSTGEBtr ook in Handige tabletten gemakkelijk tOM w altijd de juiste dosis ;bÜ e* óe \e te \tv9 e^- Nieuws in het kort Rechten. Aan de Vrije Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het kan didaatsexamen rechten C. L. Verhoeven uit Santpoort. Niet in Minerva. Door een misver stand is in ons blad van dinsdag in de Agenda voor Haarlem het concert van het klein vrouwenkoor „Cantemus" aangekon digd onder Concertgebouw en Minerva Theater. Dit concert heeft plaats in het Concertgebouw. Kat voor voorwiel. Een 38-jarige bouwvakarbeider is dinsdagavond om streeks kwart over elf gewond toen een overstekende kat op de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord voor het voorwiel van zijn bromfiets kwam. Met een bloedend ge zicht en een hersenschudding is de man naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar hij is opgenomen. Gesloten op 5 mei. De vier Amster damse Gemeentemusea (Stedelijk Museum, Amsterdams Historisch Museum, Museum Fodor en Museum Willet Holthuysen) zul len op Koninginnedag 30 april geopend zijn des middags van 1317 uur. Op de Nationale Feestdag 5 mei a.s. zijn ze de gehele dag gesloten. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Houtplein 21 Telefoon 10338 Advertentie in 14- en 18-karaats goud ANEGANG 15 - GR. HOUTSTRAAT 165 Onder het wakend oog van een hove nier van Hout en Plantsoenen planten leerlingen van de Juliana van Stol- bergschool uit Haarlem-Oost een der boompjes langs de Jac. van Looystraat. Rond duizend Haarlemse scholieren, leerlingen der hoogste klassen van een do zijn lagere scholen, hebben vanmorgen in de meest letterlijke zin een boom opge zet. Dat geschiedde op een vijftal plaat sen in de stad ter gelegenheid van het ..wereldbomenfeest". Onder vakkundig toezicht van hoveniers van de dienst Hout en Plantsoenen zijn een driehonderd jonge linden, essen en eiken geplant. Het is dit jaar voor het eerst dat Haarlem deel neemt aan dit „world festival of trees" dat door de „Food and Agricultural Or ganization" op touw wordt gezet. De jeugdige boomplanters hebben zich met. veel plezier en werklust van hun taak gekweten. In een verbazend snel tempo stond de ene boom na de andere stevig in de grond. De meisjes en jongens bleken de van te voren gegeven instructies over de techniek van het boomplanten goed be grepen te hebben. Aan 't plantfestijn hebben deelgenomen de Teylerschool, de St. Bernardusschool, de Van Zeggelenschool 1, de Juliana van Stolbergschool, de St. Willibrordusschool, de Lorentzschool, de r.-k. Schoolvereni ging en de Dreefschool. De bomen zijn ge plant in dc Kleine Hout, aan de Prins Bernhardlaan, de Jac. van Looystraat, op het Teylerplein, het Santpoorterplein, aan de Santpoorterstraat en op het Plesman- plein. Sommige scholen hebben de aardige ge dachte gehad om door de scholieren ge plante bomen te noemen naar een leerling. Zo bezit Haarlem dus sinds vandaag Ria-, Jan-, Paul-, Kees- en Pietbomen. Men kan er verzekerd van zijn dat de desbetref fende meisjes en jongens de door hen ge adopteerde boom uitstekend zullen verzor gen. Als herinnering aan het bomenfeest 1960 hebben de planters enkele uitgaven van Staatsbosbeheer, zoals een fraaie knip- plaat, een boekje, een kleurplaat en een oorkonde in dichtvorm alsmede een choco ladereep gekregen. Bovendien is aan elke deelnemende klas een herinneringsvaantje uitgereikt. Verscheidene gemeentelijke autoriteiten hebben bij deze massale boomplanting blijken van hun belangstel ling gegeven. >V->W:v Het Haarlemse gemeenteraadslid mr. M. D. Proper (Comm) heeft aan B. en W. schriftelijke vragen gesteld met betrek king tot de huurverhoging voor woningen, waarvan de huur vóór 1 april 9 of min der bedroeg. Mr. Proper herinnert eraan, dat voor deze woningen pas een huurver hoging van 20 percent mag worden toe gepast, indien de huuradviescommissie een verklaring heeft gegeven dat de woning in goede staat en in behoorlijke onderhouds- toestand verkeert. Volgens het raadslid passen verscheidene woningbouwvereni gingen deze regel niet of onjuist toe. Hij stelt in dit verband de volgende vragen aan B. en W.: Is het uw college bekend dat enkele wo ningbouwverenigingen, waaronder de Wo ningstichting Vooruitgang de huurverho ging van 20 percent bij woningen, die een huur van 9 of minder hadden, zonder enig voorbehoud aan de huurders hebben opgelegd? Is het uw college bekend dat andere wo ningbouwverenigingen, waaronder de Haarlemse Stichting voor Woningverbete ring en de Woningbouwvereniging St. Bavo Noord er bij de huur-ders op hebben aan gedrongen de huurverhoging van 20 per cent te voldoen, hoewel het geenszins vaststaat dat de huurverhoging wegens de staat en de onderhoudstoestand van de be trokken woning zal worden toegestaan? Is uw college bereid tegen deze onwetti ge, respectievelijke onjuiste praktijken maatregelen te nemen? In Zandvoort is een felle strijd ontstaan tussen exploitanten van patates-fritesza- ken en nieuwe gegadigden die ook graag wat „in de patates frites" willen verdie nen. De strijd speelt zich af rond het Kerk plein, dat al eens smalend het „Patates frites-plein" is genoemd. De beslissing van de strijd valt in de eerstvolgende gemeen teraadsvergadering. Bij de raad was een verzoek ingediend om een vergunning tot het exploiteren van inrichtingen voor het bakken van patates frites in de percelen Kerkplein 8 en 9. Hier tegen is een bezwaarschrift ingediend van de fa. Lachniet en Van den Berg en an deren, die zich tegen toekenning van de vergunning kantten. Van de heer A. van der Werff kwam er echter weer een ver zoek binnen om te bevorderen dat aan de heer M. van der Engh een vergunning zou worden verleend tot het vestigen van een cafetariabedrijf in het perceel Kerkplein 9. Gc-noemde heer Van der Engh ten slotte was in beroep gekomen tegen een afwij zende beslissing van B. en W. inzake diens verzoek om ontheffing van de winkel- en bedrijvenverordening. De strijd wordt in alle hevigheid ge voerd. Een achttal exploitanten van pata- tes-fritesbedrijf aan en rond het Kerkplein heeft enkele keren vergaderd. De exploi tanten zijn er fel tegen gekant dat er nog nieuwe zaken bijkomen. Enkele van hen hebben ook een onderhoud met de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fe- nema, gehad. De burgemeester zou de mening toegedaan zijn dat er nu wel ge noeg patates friteszaken aan en in de om geving van het Kerkplein zijn. Als de raad de vestiging van nieuwe gebakken-aard- appelkramen afwijst, wordt in ieder ge val voorkomen dat aan het Kerkplein voortaan huis aan huis patates frites kan worden gekocht. Advertentie Gezellig wandelen met een wandel- of kinderwagen van VAN WEERT. Keuze uit 100 stuks. Div. modellen en kleuren. De nieuwste wagens van de Jaarbeurs. Daarbij een leuke tas en een leuk kussen. Zojuist ontvangen uit het buiten land. Hypermodern. BEVALLEN van een zoon: 3 april: M. T. Geluk-Piers; M. M. Engel-Mora; 4 april: M. C. Prins-Tromp; M. H. T. Piet- Weijers; A. C. Schilder-Ruigrok; E. M. van der Meer-Schouten; L. H. Burger-Mooren; 5 april: J. Kruup-Floris; G. C. Meinsma- Strootman. BEVALLEN van een dochter: 4 apr.: L. van Bree-van Rooy; N. Noorda-van To ledo; 5 april: A. V. M. Nelissen-Roemers; F. G. 't Hooft-Cazemier; K. C. de la Bije van Es. ONDERTROUWD: 5 april: C. de Ruiter en E. W. de Jager; J. Snoek en L. Deute- kom; J. H. Le Noble en J. van der Lans; H. J. van Andel en M. U. Lazet. GETROUWD: 5 april: M. H. van Steijnen en H. Thuis. OVERLEDEN: 2 april: S. A. G. de Moor- de Bruijn, 81 j„ Gasthuisvest: 3 april: R. J. Michaël-Michaël, 67 j., Veenbergplein; C. Dorlandt, 85 j., Schalkwijkerweg; 4 april: H. Boeree, 74 j.( Barrevoetestraat.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5