VERZEKERINGEN RIJPMA Kwatta Reep mm Sonate-avond van Johanna Martzy en Jean Antonietti „Poème" van en door Irène Skorik Ook Bloemendaal heeft thans een sportraad Nationale bevrijdings manifestatie 1960 „Fietsenstalling" bij Loutje opgeruimd Agenda voor Haarlem en de IJmond de geluidsband met studio-zuiver geluid! Woningen te Oostzaan nog lang niet droog V els en-IJ muiden Beverwijk P. Zegwaart dertig jaar hoofdbestuurder van K.A.B.O. NecL-Britse combinatie voert baggerwerken uit H aarlem &tzdeaxcs 't is weer De meeste indruk heeft zij dan ook ge maakt met dei Sonate voor viool-solo in a van Bach waarvan men zich de evenwich tige, in zichzelf besloten arabesken niet krachtiger en bewögener kan voorstellen dan zoals ze onder haar handen klinken. Een vlekkeloze zuiverheid van intonatie verbond zich met een soepele, beheerste streektechniek zodat ook het riskante in vlechten van dubbelgrepen in lopende pas sages waarmee Bach een schijn-polyfonie suggereert, volkomen harmonisch verliep. De violiste en haar begeleider hadden de avond geopend met de eerste Sonate op. 12, no. 1 in D van Beethoven. Deze uitvoering maakte nog een enigszins neutrale indruk terwijl het geheel nadelig beïnvloed werd door de klank die uit de half-open vleugel kwam en die door de sterke nagalm van de zaal tot onklaar heden leidde. Terecht liet Antonietti, wiens samenspel met de violiste overigens zeer verdienstelijk was, het instrument na de nauze sluiten. Men kon toen luisteren naar het Duo Concertante van Strawinsky, uit 1932. Wederom was het opvallend hoe Johanna Martzy hier iedere schrielheid of spichtig heid wist te vermijden en een logische, echt-muzikale verbinding wist te leggen in frasen die gemakkelijk korrelig worden en uiteenvallen. Met een droge, maar niet dorre aanslag van de pianist werd het een uitvoering die alle facetten van Stra- winsky's eigenaardige .Attische" speels heid tot hun recht deed komen. Toch leek mij dat Antonietti zich qua 'stijl niet volkomen bij de violiste wist aan te sluiten in het slotstuk van de avond, César Francks hymnische Sonate in A. In het tweede deel bijvoorbeeld kreeg het ge syncopeerde hoofdmotief bepaald niet ge noeg reliëf in de maalstroom van zestien den en al kon men dat als een prijzens waardige bescheidenheid beschouwen ten opzichte van de viool-partij, in wezen is dit toch wel bij uitstek een duo-Sonate, die eigenlijk valt of staat met de maxi male gelijkgestemdheid van de partners. Hieraan nu ontbrak iets, dat wil zeggen: uiterlijk was het samenspel ongetwijfeld zeer gaaf, maar terwijl de violiste haar eigen epische zegging volhield, hield de pianist het bij de min of meer traditioneel geworden verrukkingen. Het resultaat was daardoor niet volkomen bevredigend, al moet men zo'n opmerking natuurlijk plaatsen tegen het nog altijd hoge niveau van de gehele uitvoering. Nog één opmerking die op sfeer en entourage betrekking heeft, niet te ver waarlozen factoren voor een avondje-uit. Advertentie Nu sfudio-gefuicJ voor huiskamer-pri[s Géén vervorming Voorgerekc, dus bij overmodulatie. volledig rekvrij. PE Geluidsband POLYESTER VOORGEREKT Altijd schone, feil loos werkende mag neet koppen. Nooit vouwen of knikken in de band. VRAAG FOLDER BIJ UW HANDELAAR. Ook Bloemendaal heeft thans een sportraad. De Bloemendaalse wethou- houder voor sportzaken mr. H. B. Wildt Meyboom, die reeds meer malen heeft gezegd dat in deze ge meente dringend behoefte was aan een sportraad, heeft thans meegedeeld dat deze raad is opgericht in de ver gadering van B. en W. op 28 maart. Dinsdagavond 12 april zal burgemees ter Peereboom Voller in „Bloemen- heuvel" de sportraad officieel instal leren. In de Bloemendaalse Sportraad zijn acht takken van sport vertegenwoordigd. Acht leden en acht plaatsvervangende leden hebben er zitting in. Zij zullen worden bij gestaan door twee adviserende leden, de heer Ch. de Bock voor de schoolsport en de heer P. M. Beyen, adjunct-directeur van het CIOS. Tot voorzitter is benoemd mr. B. Bou- man uit Overveen, die evenals de acht leden stemgerechtigd is. Mr. Bouman die secretaris is van een grote werkgeversorganisatie, komt daar door in contact zowel met werkgevers als met werknemers. Hij woont reeds tiental len jaren in Bloemendaal en hij heeft tal van takken van sport, zoals voetbal, cricket, tennis, roeien, tafeltennis en gym nastiek beoefend. Thans speelt hij nog cricket in BMIiC. Mr. Bouman zei er van overtuigd te zijn dat het gemeentebestuur van Bloemendaal een open oog voor de sport heeft. Hij toont zich een enthousiast voorstander van de sportraad, doch hij staat op het standpunt dat men pas in de laatste plaats op de overheid moet steunen. De acht takken van sport die in Bloe mendaal worden beoefend zijn: atletiek en gymnastiek, cricket, hockey, honkbal, lawntennis, softbal, tafeltennis en de voetbalsport. Aan zwemmen en paarden sport kan in Bloemendaal voorlopig nog geen aandacht worden geschonken. Op den duur hoopt men deze beide sporten er ook bij te kunnen betrekken. Het zijn uiteraard de Bloemendaalse verenigingen die een stem in het kapittel hebben. B. en W. geven de sportraad ge legenheid in bepaalde gevallen mensen te wei-ven. Daarnaast is er dan nog een com missie voor sportzaken (commissie van bij stand), die zuiver uit raadsleden bestaat en optreedt als een adviescollege van B. en W. In de Bloemendaalse Sportraad hebben de volgende leden en plaatsvervangende leden zitting: Atletiek en gymnastiek: lid: W. Pronk, plv. lid: P. van Haarlem; cricket: M. Maas en M. E. Sluyter; hockey: C. de Jong en W. van DrielGroeneveld; honkbal: G. Voogd en J. Schoone; lawntennis: Th. R. Hinlo- pen en E. J. Joosse; softbal: H. W. Sebregts en W. A. SebregtsRemmé; tafeltennis: H. A. Bolsenbroek en W. L. de Graaf en tenslotte voor voetbal: L. J. Warmerdam en W. Oosterhof. Het huidige voorjaar mag dan velen be zorgd naar regen doen verlangen, in Tuin- dorp-Oostzaan is de bevolking blij, dat de maartse buien maar incidenteel zijn voor gekomen. Het water laat zich zo is ge bleken zeer moeilijk uit de huizen ver dringen. De heer A. F. J. Jelles, gymnastiek leraax-, heeft in zijn woning aan de Meteo renweg de afgelopen negen weken, dag en nacht' zijn kachel flink gestookt, maar de muren van de kamers zijn nog steeds niet droog. Andere bewoners, die meer mede werking van de zon kregen, hebben erva ren, dat sommige muren ging-n scheuren als ze eenmaal droog waren. Vanzelfsprekend kan nog niet worden be gonnen met het opnieuw behangen van de huizen voordat alle vocht is verjaagd. En omdat de meeste bewoners om dezelf de rede wachten met de aankoop van meu bilair is het in de meeste woningen bar ongezellig. Het gevolg is dan ook, dat Tuin- dorpers erg uithuizig zijn geworden. W/O ENSDAG 6 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Concertgebouw: 20 uur: Concert klein vrouwenkoor „Cantemus". Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: To neelgroep Ensemble met „Het tuinfeest". Donderdag 20 uur: Toneelgroep Puck met „Pelikaaneiland". BIOSCOPEN Het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam zal inwendig geheel ge restaureerd worden. Met de werkzaam heden zal naar schalling een bedrag van anderhalf miljoen gulden gemoeid zijn. Op de foto's ziet men boven de kelder met cellen; onder: de burgerzaal met de fraaie lichtkronen. Cinema Palace: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Breng de Bis marck tot zinken", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag cn don derdag 14, 19 en 21.30 uur: „Inspecteur Hardersty F.B.I." 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Bonjour tristesse", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De witte duivel", 14 jaar. Donderdag 14 en 20O uur: „De rode schoentjes", alle leef tijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Middle of the night", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De strijd om de Apache-pas", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Huis vol herrie", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvocrt): Van daag 20 uur: „Liefde langs de weg", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Summermad- ness", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 17 april op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van schilderijen en plas tiek van Igaël Tumarkin. Galerie „Uittenhout" (Kleine Hout straat): Tot 10 april dagelijks van 11 tot 17 uur: Expositie van werken van Kini Keiler. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 1 rd): Tot 10 april dagelijks van 9 tot 17 uur: Expositie van werken van J. van der Gaag. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 9 april dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van grafieken van Henk Huig. „Het Huis Van Looy" (Kamperlaan): Tot 25 april dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Groepsexpositie van „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Vleeshal: Donderdag 12.25 uur: Pauze bijeenkomst; ds. G. Koch over „Almacht en onmacht". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haai-lem" van vrijdag 1 april). WOENSDAG 6 APRIL Rex, 20 uur: „De dodende raket". Thalia, 20 uur: „Bajonetten tegen tanks". DONDERDAG 7 APRIL Rex, 20 uur: „De dodende raket". Thaiia, 20 uur: „Als de dauw hangt komt er regen". WOENSDAG 6 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De laatste Blitzkrieg". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De laat ste torpedo". DONDERDAG 7 APRIL Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De laat ste torpedo". De zeesleepboot „Zeeland" van Wijs muller uit IJ muiden is dinsdagavond de Nieuwe Waterweg opgevaren met op sleeptouw het 7.S00 ton melende Amerikaanse vlieg deks, chip „$aginaw Bay", waarmee hij op 6 maart uit Boston'was vertrokken. De sleep- is op reis van de V.S. naar Nederland een afstand van 3.500 mijl herhaaldelijk in slecht weer terecht gekomen, waar bij zelfs eenmaal enige dagen in een storm de verbinding tussen de „Zee land" en het vliegdekschip verbroken is geweest. Niettemin is de reis vlot verlopen. De „Saginaw Bay", 156 meter lang, 54 meter breed en 23 meter hoog zal bij een sloperij in Rotterdam wor den gesloopt. De foto toont de sleep op de Noordzee. De jaarvergadering van de Hëemsteed- se afdeling van de Katholieke Bond voor Overheidspersoneel (K.A.B.O.), dinsdag avond gehouden in gebouw „Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg, verkreeg dit keer door een jubileum een feestelijk ka rakter. Haar voorzitter, de heer' P. Zeg waart, tevens voorzitter van de landelijke organisatie, was namelijk één dezer dagen dertig jaar hoofdbestuurslid. Aan het be gin van de vergadering werd de heer Zeg waart toegesproken door de vice-voorzitter van de afdeling, de heer A. Warmerdam, die de jubilaris een bijzonder harde wer ker noemde. Niet alleen in de plaatselijke afdeling, maar ook voor de landelijke or ganisatie. Hij herinnerde eraan, dat de heer Zegwaart als kind de toenmalige so ciale wantoestanden aan de lijve moest on dervinden, welke ervaringen hem onge twijfeld niet weinig hebben gestimuleerd in zijn streven, te trachten hier de nodige verbetering in aan te brengen. Dit doel heeft hij met de onontbeerlijke strijdlust steeds voor ogen gehouden. Mede omdat de heer Zegwaart zitting had in diverse commissies voor georganiseerd overleg, heeft hij in belangrijke mate tot de huidige bloei van de K.A.B.O. bijgedragen. Als een klein bewijs van erkentelijkheid voor der gelijke gi-ote verdiensten overhandigde spreker het jubilerende bestuurslid een kist sigaren. Mevrouw Zegwaart had reeds eerder een bloemstuk ontvangen. De heer Zegwaart toonde zich met deze geste bijzonder ingenomen. In zijn uitvoe rig dankwoord herinnerde hij aan de vele sociale en maatschappelijke verbeterin gen, welke in de loop der jaren tot stand zijn gekomen. Na deze huldiging werd de huishoude lijke agenda behandeld, die de gebruike lijke punten van jaarverslagen en be stuursverkiezing bevatte. Bij dit laatste werden de periodiek aftredende heren A. Warmerdam, G. van Bakel en J. Assen delft bij acclamatie in hun bestuursfunc ties herkozen. Ecosoc-president. De Nederlandse UNO-afgevaardigde mr. C. W. A. Schur- mann is unaniem gekozen tot voorzitter van de Economische en Sociale Raad voor het jaar 1960. Hij werd kandidaat gesteld door de V.S. Brazilië en Frankrijk onder schreven zijn kandidatuur. Advertentie VOOR BEDRIJF EN PRIVé Rio Grandelaan 53 - Overveen - Telefoon 52955 Beëdigd Makelaar in assurantiën Op donderdag 7 april zal in het kader van de Nationale Bevrijdingsmanifes tatie 1960 een begin worden gemaakt met de verkoop van bevrijdingskaarten en vluchtelingenpostzegels. Bevrijdingsdag, 5 mei 1960, moet uit groeien tot een ec'nite nationale mani festatie van heel ons volk. Hiertoe wor den alle Nederlanders in de gelegenheid gesteld door een bevrijdingskaart toe te zenden aan Hare Majesteit Koningin Juliana als blijk van blijdschap en dankbaarheid over de herwonnen vrij heid. Vanzelf gaan dan onze gedachten uit naar al degenen, die nog steeds gebukt gaan onder de naweeën van de oorlog, de talrijke vluchtelingen namelijk, die nu na zoveel jaren nog steeds in grauwe en troosteloze kampen zijn onderge bracht en voor wie de echte vrijheid nog steeds niet gekomen is. Vijf lange jaren hebben wij hunke rend uitgezien naar de dag van onze bevrijding. De vluchtelingen zien nu al zo lang uit naar deze dag en wachten op hulp. Ook voor hen geldt dat de mens. zijn vrijheid waard is. Ik doe daarom een dringend beroep op u allen, jong en oud om deze actie te doen slagen door het zenden van be vrijdingskaarten, te frankeren met vluchtelingenzegels. De opbrengst van deze zegels komt volledig ten goede aan de vluchtelingen. Van morgen 7 april af zijn kaarten en zegels verkrijgbaar in een speciaal ingerichte stand in het hoofdpostkan toor, op het kantoor van de U.V.V., Grote Houtstraat 144 en in het Ver- keershuis aan het Stationsplein, waar de verkoopsters u gaarne en onver moeid van dienst willen zijn. Dc burgemeester van Haarlem, Cremers De combinatie D. Blankevoort en Zn N.V. te Bloemendaal en R. Costain Ltd. te Londen hebben de opdracht gekregen tot het uitvoeren van belangrijke baggerwer ken ten bedrage van ruim i miljoen dollar in de haven van Monrovia. Het materieel voor deze werken is reeds op weg en eind april zal met de uitvoering ter plaatse v/orden begonnen. De Haarlemse politie heeft vanmorgen tussen halftwaalf en twaalf uur een aantal fietsen en bromfietsen dat tegen en by het standbeeld van Lourens Coster was neer gezet, verwijderd. Terwijl een politieman op wacht bleef staan reed een uitrukauto enkele keren met fietsen naar het bureau aan de Smedestraat. De laatste drie fietsen werden op last van de politic door de in middels gevonden eigenaars zelf naar het bureau gebracht. Tegen alle eigenaars is proces-verbaal opgemaakt, waarna zij hun voertuigen konden terugkrijgen. De politie heeft deze actie ondernomen op grond van het artikel dat vorig jaar maart na het besluit van de raad aan de algemene politieverordening is toegevoegd. Daarin staat dat het verboden is fietsen op een andere wijze te plaatsen of te laten staan dan in voor dat doel aangebrachte rijwieltegels, -rekken of -klemmen en langer dan een volgens B. en W. openbaar bekendgemaakt besluit. Voorts is het verboden een fiets neer te leggen of te laten liggen. B. en W. zijn tot deze wijziging gekomen omdat met name bij het station en op an dere plaatsen in de binnenstad veel over last wordt ondervonden van fietsen en bromfietsen die soms rijen dik tegen bo men, hekken, gevels en winkelruiten wor den geplaatst of „neergesmeten'. Irène Skorik is zowel qua allure als in tentie een typische erfdochter van de ro mantische traditie en zulks waarlijk niet alleen omdat zij reeds op jeugdige leef tijd het toppunt van haar uitvoeringscapa citeiten bereikte. De romantiek bracht in het theater onder meer ook een dooreen- vloeien van kunstzinnige genres, die voor dien als gescheiden grootheden bestonden. Wat wil nu het hier te bespreken geval? Irène Skorik die in 1945 debuteerde is nu ook in de voetsporen van haar voorgangsters uit de vorige eeuw getre den door zich op het terrein van de cho reografie te begeven. Zij schreef daarvoor zelf de muzikale compositie en koos ter aankondiging van de lyrische verbeelding de letterkundige titel „Poème". Naar de vorm is het eer. pas-de-deux zonder variaties. Niettemin aarzel ik van een duet te spreken: het is veeleer een solodans met een partner, uitdraaiend ten slotte op een gestileerd realistisch ta bleau van amoureuze toeneiging. In de wijze van vertolking kwam dit egocentri sche karakter andermaal tot uiting. Uit Frankrijk met name hebben wij wel meer van dergelijke proefwerken gezien, die men zou kunnen waarderen als bewijzen van de wil zich te verheffen boven de zielloze routine van technische specialitei ten. Vooral met de draaien in attitude wer den mooie resultaten bereikt. Tijdens de vijf minuten, die hierdoor in beslag wer den genomen, had Peter Appel niet veel meer te doen dan Irène Skorik terzijde te staan. Zonder veel voorbereiding heeft Leonie Advertentie IIET DERDE CONCERT in de meester-serie bracht een optreden van de violiste Johanna Martzy met mede werking van de pianist Jean Antonietti. De violiste bezit een geheel eigen stijl, wars van effectjagerij maar ook van dat gepolijste savoir-faire waarmee menig een zich toegang tot de grote podia weet te verschaffen. Haar spel is monumen taal en kuis, zij verheerlijkt de muziek die zij intact laat. Het leek niet toevallig dat zij een japon droeg waarvan het zachte grijs georoken werd door witte motieven, want haar spel zou men niet beter kunnen karakteriseren dan door de vergelijking met een marmcr-oppei- vlak in deze tinten: een gevoelige, nobele verhevenheid. Het brengen van kamer- (let wel: kamer-) muziek in een zaal bestemd voor twaalf honderd personen, is al een noodzakelijk kwaad, onvermijdelijk om de begroting van de organisatoren sluitend te maken. Zou men, om niet in geheel andere zin een verliespost te moeten boeken, een volgend maal tenminste de lichten in de zaal, boven het publiek, willen doven? Het bevordert de concentratie en vermindert de onge zelligheid die ec-n dergelijk optx-eden in een te grote ruimte onvermijdelijk aankleeft. Misschien zou men dan ook wij wonen toch in een bloemenstad het podium wat aardiger kunnen aankleden dan met de bekende drie palmen en twee sier- boompjes. Men zou de luisteraars èn de musici er een genoegen mee doen. Ten slotte is met het uitzicht op een orgel aan de austère eisen die wij Hollanders aan ons concertbezoek stellen, al ruimschoots voldaan. Sas Bun ge Wegens twee ziektegevallen (Sonja van Beers en Astrid IAeftihg waren niet be schikbaar) kreeg het programma van hel Nederlands Ballet voor de voorstelling van dinsdagavond, in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage een betrek kelijk interessante wijziging. Zoals het nu verliep werd na de ietwat ironiserende reconstructie van de fameuze Pas de Quatre uit 1845 de tweesoortigheid van het fenomeen romantische ballerina" in het oog lopend aan het licht gebracht: Joan Cadzow demonstreerde in het bravoure- nummer uit „Don Quichote" haar fan tastische virtuositeit, Irène Skorik pro beerde sensatie te wekken door het sug gereren van gevoeligheid in de expressie. Kramer de plaats van Sonja van Beers in „Cadettenbal" moeten innemexx. Zij deed dat bijzonder knap en met vermake lijke pantomime. Wij zullen haar graag daarin terugzien, ook als de omstandighe den er niet toe dwingen. Als enige nieuws is er verder te vex-melden, dat Serge Li- far thans herstellende van een operatief ingrijpen, waardoor de vooi-genomen repe tities van „Piqué Dame" niet konden door gaan op 20 april naar Nederland zal komen om speciaal voor het Holland Fes tival een nieuw ballet (met Joan Cadzow als soliste) op de Etudes Symphoniques van Schumann te maken. David Koning voor 10 Kwatta- soldaatjes krijgtU van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december '60). Bloemenheuvel. De tentoonstelt ;ig van werken van de Haarlemse tekenaar Dirc Lindeboom, die van 12 maart tot 3 april in „Bloemenheuvel" in Overveen gehouden is,heeft vooral de belangstelling van scholen getrokken. Zo brachten ondermeer leer lingen van de Da Costakweekschool, het Jac. P. Thijssc-lyceum en de Hartenlust- school een bezoek aan deze expositie, in totaal 610 kinderen. Honderdzestien beta lende bezoekers bezochten de tentoonstel ling. ^w/yyyxxxr.N-y»Lvsxx»oroccc«yx*s*ioooooGO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag to worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7