Verwoerd niet in levensgevaar maar politiek uitgeschakeld hamol OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Belgische vluchtelingenhulp gesplitst door talenstrijd clytia SAAB LLOYD „ARABELLA OPELS 1960 ma fe MORR S êtdforeijouêttij! Aanslag op Zuid-Afrika's premier Blanke boer, die hem van vlakbij neerschoot, staat vandaag terecht Duitse grensboeren hesen zwarte vlaggen Drie winnaars in de KNVB-toto Gewonde lag een uur op straat voordat ambulance kwam BEGKERING Beëdigde verklaringen van gewonden naar UNO Reorganisatie op til in „Groot Batelaar" Graf van slachtoffers Hugo de Groot-ramp wordt geopend ....NOGMAAR 2 DAGEN tfsrmaat Franken Kwaliteitsbakkerijen In de krant van heden: Opklaringen Schoonheid uit Zwitserland In Amsterdam-N oord Auto vloog over geopende brug in Göteborg Het bloedbad in Sharpville Geen verhand met de affaire-M eulenbelt lichtgrijze Tootal pantalon 49,50 House of England Het woord is aan Bom door passagier(s) aan boord gesmokkeld Aan de adverteerders haute coiffure beauty culture 74e JAARGANG No 233 MAANDAG 11 APRIL 1960 305e JAARGANG No 81 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije MEPPEN (Rlr.) Verscheidene West- duitse boeren in het dorp Schwartcnberg bij Meppen aan de Nederlandse grens hebben in het afgelopen weekeind aan de grens zwarte vlaggen halfstok gehesen omdat zij teleurgesteld zijn over het Ne derlands-Duitse verdrag dat vrijdag in Den Haag ondertekend is. De boeren zeiden dat zij door het ver drag hun land aan de Nederlandse zijde van de grens voor goed hebben verloren. Zij hadden gehoopt het terug te krijgen. De politie heeft de vlaggen neergehaald om eventuele ongeregeldheden te voorko men. De drie deelnemers aan de K.N.V.B.-to- to, die zondag het bondsbureau meldden, dat zij het maximum aantal punten hadden behaald, zijn de heren D. J. Rietbroek, uit Den Haag die lid is van Triomf. M. Wiggers te Breezand, lid van BKC, en J. Schipper, in Rijssen, die lid is van Rijssen Vooruit. Zij delen de eerste prijs van 120.717. Voor de tweede prijs van 60.359 komen 20 deel nemers met 14 punten in aanmerking, voor de derde prijs, even groot als de tweede 200 deelnemers met 13 punten. In totaal werd deze week 689.813 inge zet. De eerste prijs in de toto van de Stich ting Caritas gaat naar Hengelo. De heer Boswinkel uit deze plaats is het enige lid van Caritas, dat alle uitslagen juist voor spelde, waarmee hij 8290. vei-diende. De tweede prijs van 4464 valt in 25 delen uit een. Deze leden behaalden allen 11 punten. In totaal werd deze week 42.516 ingezet door 39.501 leden. pag Wcenapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Agenda van Haarlem en IJ mond. 4 Uit. stad en omgeving4, 5, 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Beeldverhalen 7 Puzzel7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11, 12, 13 Dit nummer bestaat, uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook nog hier en daar een bui. Overwegend matige uit westelijke richtingen. Koudere nacht, overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Johannesburg heeft een blanke boer zaterdag een aanslag gepleegd op de Zuidafrikaanse premier dr. H. Ver woerd, kort nadat deze daar in hel Milnerpark een unietentoonstelling had geopend. Foto boven: De premier tij dens zijn openingswoord, enkele mi nuten voordat de aanslag werd ge pleegd. Foto midden: De premier wordt op een draagbaar weggedragen. Foto beneden: De pleger van de aanslag (links) kreeg geen kans te ontsnappen. (Telefoto's ANP) JOHANNESBURG (Reuter/AFP UPI). Het eerste optreden in het openbaar, dat de Zuidafrikaanse pre mier dr. Hendrik Verwoerd zich za terdag na verscheidene dagen permi- teerde, namelijk de opening van de grote Unietentoonstelling in Johan nesburg, is verstoord door een revol veraanslag van vlakbij, waarbij hij ernstig werd gewond. Een blanke boer loste drie schoten op hem, waar van één hem in de hals trof en zijn rechter oor doorboorde en een tweede door zijn gehemelte ging en zijn bovenkaak brak. Over zijn toestand zijn verscheidene bulletins uitgege ven, waarin onder meer is verklaard, dat zijn hersenen niet van de aanslag hebben geleden. Nationalistische bla den als Die Transvaler en Die Burger signaleren „de hand Gods" in het mislukken van de aanslag en wel ge zien de zeer speciale taak waarvoor volgens deze bladen Verwoerd zou zijn uitverkoren. Maar medische ex perts achten toch de kans, dat hij ooit weer zal regeren gering. Het lijkt hen waarschijnlijk, dat Verwoerds spraak, gehoor en evenwicht zijn aangetast. Plet gebeuren heeft reacties uit de gehele wereld gewekt, waarin vooral opluchting doorklonk, dat de aanslag niet door een neger gepleegd werd. In het algemeen werd de aanslag BRUSSEL (ANP) Een dankwoord in het Frans, gericht tot vierduizend Vlamin gen die een bedrag van meer dan drie mil joen frank hadden bijeengebracht als bij drage voor het „Wereldjaar der vluchte lingen" is de oorzaak geweest van het ont slag van baron Guillaume, de voorzitter van het Belgische nationale comité, dat deze inzamelingen organiseert. Bai'on Guillaume, bracht, na enkele woorden in het Nederlands te hebben ge sproken de Vlamingen voor de televisie in het Frans de dank van het comité over. De heftige reacties in de zaal. waar de voorzitter onder een fluitconcert uit het beeld verdween, is gevolgd door felle re acties in de Vlaamse pers en door vragen Advertentie -biu WÊ 111— hamol creme Is zoals een creme moet zijn! aan de minister van Buitenlandse Zaken in de Belgische Kamer. Het afgelopen weekeinde heeft minister Wigny zijn oplossing voor deze uit de ta lenstrijd voortvloeiende kwestie bekendge maakt. Het Belgische comité is gesplitst: Baron Guillaume zal het Franstalige ge deelte voorzitten en een Vlaming, Paul Heymans, het Nederlandstalige gedeelte. Een man die door een val uit een in validenwagentje een bekkenfractuur had opgelopen heeft op slechts enkele tientallen meters afstand van een G.G.D.post in Amsterdam een uur achtereen op straat gelegen voordat een ambulance arriveerde die hem naar een ziekenhuis bracht. De man was de heer J. H. Rooth uit Amsterdam-Noord, wiens invalidenwagen tje op de Wingerdweg aldaar kantelde doordat de ketting van het hulpmotortje tussen de spaken van het voorwiel was gekomen. In Amsterdam-Noord (dat even veel inwoners telt als Zwolle) is op be paalde uren van de dag slechts één am bulancewagen van de G.G.D. gestatio neerd. Deze was op het bewuste ogenblik echter met een ander verkeersslachtoffer op weg naar het ziekenhuis. Het is ge bruikelijk dat zodra de ziekenauto uit Noord het IJ oversteekt, een vervangende wagen uit de stad naar het noordelijk stadsdeel wordt gezonden. Waarschijnlijk door de drukte op het spitsuur het on geval had om half zes 's avonds plaats duurde het een uur eer deze auto op de Wingerdweg arriveerde. Omwonenden, die zeer verontwaardigd waren over het lange uitblijven van de ambulance, hebben de wijkraad verzocht, bij het gemeentebestuur aan te dringen op een doeltreffender meldingssysteem bij de G.G.D. veroordeeld, behalve op de conferen tie van Afrikaanse landen in Ghana, waar een reeds ingediende resolutie, waarin de aanslag op Verwoerd werd betreurd, werd teruggenomen „om technische redenen". Schot van vlakbij Verwoerd had juist een rede van een half uur gehouden waarin hij toornde te gen de voorgenomen boycot van Zuidafri kaanse goederen en waarin hij onder broken door de ovaties van ongeveer dertig duizend aanwezigen uitriep: „Wij zul len niemands lijk worden. Wij zullen vech ten voor ons bestaan en blijven leven". Terwijl hij daarna bekers uitreikte aan de eigenaren van bekroond vee, drong zich een blanke naar voren, die een insigne droeg van het agrarisch comité voor deze tentoonstelling Het was de 52-jarige here- boer David Pratt, een volgens velen wat excentriek man, die naar enkele Engelse bladen weten te melden in Hyde Park in Londen vaak „zeepkist-redevoeringen" te gen de apartheidspolitiek heeft gehouden. Hij kwam naar voren met de mededeling, dat hij de premier dringend moest spre ken. Toen hij op een armlengte afstand was trok hij een i-evolver. Mevrouw Ver woerd zag hem dit doen en begon te gil len. Doch de waarschuwing kwam te laat en een moment later viel Verwoerd bloe dend over zijn gehele gelaat achterover in zijn stoel. Er klonk nog een derde schot, waardoor Verwoerds lijfwacht, majoor Carl Richter (sedert de dagen van Hertzog en Smuts de lijfwacht van de Zuidafri kaanse premiers) aan zijn oog getroffen zou zijn. Ook deze sotrtte neer, volgens andere berichten echter omdat hij even als mevrouw Verwoerd in zwijm viel. Verwoerd zelf bleef ondanks alles bij be wustzijn en doorstond zelfs later op de dag zijn overbrenging per ziekenauto uit het ziekenhuis van Johannesburg naar dat van Pretoria, een afstand van 55 kilome ter in gezelschap van zijn lijfarts, prof. Srjijman. Van de duizenden op het tentoonstel lingsterrein hadden maar weinigen in de gaten dat er iets bijzonders was gebeurd, ook niet toen via de geluidsinstallatie drie maal dringend om een dokter werd ge- vraagd. De regering gaf opdracht de pas geopen de industriële tentoonstelling te sluiten De radio verving de normale pi*ogi-am- ma's door klassieke muziek. Inmiddels wordt de naam van Paul Sauer, de 62-jarige minister voor de Mijn industrie, genoemd als die van premier Verwoerds tiideliike vervanger. Men ver wacht dat minister Sauer als vice-pre- mier Zuid-Afrika zal vertegenwoordigen tijdens de conferentie in Londen van pre- miers der gemenebestlanden. Theoretisch is de minister van Financiën. T E. Don- ges, de aangewezen vervanger door zijn grotere anciënniteit, doch Donges geldt als een aanhanger van Malan, een man wiens ideeën over apartheid minder ver gaan dan die van Verwoerd en Sauei'. De gearresteerde dader. David Pratt, is een kwartier vastgehouden in het politie- bui-eau op het tentoonstellingsterrein Daarna werd hij overgebracht naar het hoofdbureau. Toen hij naar de politie auto werd geleid, hing zijn jasje over zijn hoofd. Hij moest achter in de auto gaan zitten met het hoofd tussen de knieën. Pratt zal vandaag worden voorgeleid bij een rechter te Johannesburg. De „Rand Daily Mail", een te Johan nesburg vei-schijnend dagblad schrijft van daag, dat Pratt die als jongen van vier jaar uit Engeland naar Zuid-Afrika emi- greerde een man is die aan vlagen van wanhoop lijdt. Pi-attes tweede vrouw zou hem in 1956 met twee kinderen verlaten hebben en naar haar moeder in Nederland zijn ge gaan. Naar verluidt heeft Pratt in 1958 en 1959 pogingen gedaan zich met haar te vei-zoenen. Advertentie de handschoen die ook u „aantrekt". HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG GöTEBORG (UPI) Een twintigjarige jongeman, die met zijn verloofde was autorijden, heeft zondag in Göteborg een opzienbarende stunt uitgehaald. Hij reed de brug over de Göta op, zonder te letten op de rode lichten die het verkeer waar schuwden dat de brug openging. De af sluitboom reed hij doormidden, en met een vaart vloog de auto daarna de brug op, die al vier meter omhoog was gekomen. Over een afstand van bijna tien meter schoot de wagen vanaf de brug als van een springschans door de lucht tot vier meter boven het wegdek en kwam daar na met een smak die de veren deed kreu nen op het wegdek aan de overzijde neer. De jongeman en zijn verloofde waren, toen hun auto na een goede honderd meter stilstond, danig door elkaar geschud en ook anderszins diep geschokt. Het autootje had vrijwel geen schade opgelopen, maar het paar klaagde over pijnen in rug en fundament. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" bericht, dat een advocaat in New York achttien beëdigde verklaringen heeft ontvangen van negers, die bij de onge regeldheden in Sharpville, waarbij 72 natu rellen werden gedood, werden gewond. De verklaringen zullen in de loop van de week aan de UNO worden aangeboden. Volgens het blad werd de Zuidafrikaanse politie ervan beschuldigd het vuur te hebben ge opend „zonder enige uitdaging van de menigte, die bijeen was gekomen omdat zij de indruk had dat er een bekendmaking over de passen zou worden uitgegeven". „Allen zeiden dat zij in de rug beschoten waren terwijl zij vluchtten." De advocaat Allard Lowenstein toonde journalisten kopieën van de verklaringen. De „New York Times" drukte een ver klaring af van Adam Sakoane, vader van vier kinderen, die in Sharpville woonde. Hij zei onder meer: „Ik ging om ongeveer twaalf uur naar het politiebureau in Sharpville om iets over de passen te horen. Ik zag daar pantserwagens, vliegtuigen en politie met machinegeweren. Ik stond bij het hek. Er waren talloze kleine kinderen en vrouwen. De kinderen kwamen om naar de pantserwagens te kijken. De mensen stonden rustig tegen het hek en duwden niet. Toen zag ik de politie komen, die zich opstelde langs het hek. Zonder enige waarschuwing richtte de politie plotse ling haar wapens en begon te schieten. Er was ons geen opdracht gegeven ons te ver spreiden. De politie was op geen enkele wijze uitgedaagd. Zodra de politie de wa pens richtte, zette ik het op een lopen. Ik kreeg een schot in de heup en viel. Ik slaagde er echter in op te staan en weg te lopen. De politie ging lange tijd door met schieten. Sommige kinderen werden ge raakt tijdens het schieten. Wij verlieten het terrein niet omdat wij om 14.00 uur een verklaring over de passen verwachtten". Voor de rcclasseringsgemeenschap „Groot Batelaar" van 't Leger des Heils te Lun- teren, o.m. in opspraak gebracht door de affaire Meulenbelt, is momenteel een re organisatie in voorbereiding. Deze reorga nisatie, die oxidermeer de leiding van de therapeutische staf aangaat, zoals we he denmorgen van deze staf vernamen, heeft evenwel niets met de affaire-Meulenbelt uit tc staan zoals door een landelijk ochtendblad wordt gesuggereerd. De situatie is zo, dat de functie van leider van de therapeutische staf welke be rust bij mr. G. W. Arendsen Hein, in fei te een „half time"-functie is in verband met de werkzaamheden van mr. Arend sen Hein in zijn eigen neurosekliniek te Ederveen. Een commissie van advies, die enkele jaren geleden is ingesteld, wenst de werkzaamheden van de leider van de the rapeutische staf op „Groot Batelaar" nu tot een volledige dagtaak uit te breiden. Het is nu de vraag of mr. Arendsen Hein aan deze wens zal willen voldoen. Is het hem onmogelijk, dan zou dit tot zijn ont slag op eigen verzoek kunnen leiden, zo werd ons medegedeeld. Het zou kunnen zijn, dat hij zijn ontslagaanvx-age reeds heeft ingediend, zo werd daax-aan toege voegd. Een andere mogelijkheid blijft dat de commissie haar eisen inzake een full time-functie laat vallen. De commissie van advies staat onder leiding van prof. dr. L. v. d. Horst uit Amsterdam. Voorts heb ben in deze commissie ondermeer zitting pi-of. Baan uit Utrecht en de criminoloog prof. Kempe uit Utrecht, alsmede G. Duisterwinkel, rechtex--coinmissax-is te Arnhem. Advertentie Bij uw blauwe blazer (v.a. 69,50) draagt u een bestaande uil 51 Terylene met 49% wollen kamgaren. Een nieuw weelsel van de beroemde Tootal-fabrleken door Dumak 'wash and wear' verwerkt met nylon fourni turen. Plooifixl U koopt hel rustigst in do morgenuren I Edward Young: Instinct moet door het verstand worden beheerst, wil het de waarheid vertellen. (Van onze correspondent in Londen) De „Daily Telegraph" meldt uit Du blin, dat op verzoek van de familie van drie Amerikanen en een Duitser, die in Augustus '58 in Ierland zijn omgekomen bij de ramp van de Hugo de Groot, het gemeenschappelijke graf van de 23 slacht- ffers in Galway deze week zal worden geopend en de vier lichamen zullen wor den onderzocht. In Dublin wordt er de nadruk op gelegd dat er geen verband be staat tussen deze opgraving en de verkla ring welke vorige week is afgelegd door de voorzitter van de Nederlandse Raad voor de Luchtvaart, dat het wenselijk is na te gaan of zich enkele politieke agita tors in het K.L.M.-vliegtuig hebben be vonden toen het in Shannon landde. De Hugo de Groot stortte ongeveer 150 kilo meter uit de Ierse kust boven de Atlan tische Oceaan neer. Een Dublinse begrafenisonderneming zal de opgravingen verrichten. Het is niet bekend of de lichamen van identificatie tekenen werden voorzien voordat ze in het massagraf werden ter aarde besteld. Op de luchthaven van Shannon hebben KLM- officials alle documenten betreffende de bewegingen van de passagiers onderzocht en de volledige gegevens naar de Raad voor de Luchtvaart in Den Haag gezon den. In Shannon verklaarde men dat deze informaties een vertrouwelijk karakter dragen en dat de voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart zal moeten beslissen of er verdere mededelingen over kunnen worden gedaan. De official kon niet be vestigen dat er verdenking bestond dat een of meer passagiers bij het verlaten van het vliegtuig in Shannon een bom zouden hebben achtergelaten. In verband met de grote drukte in deze week voor Pasen, is het voor de tech nische verwerking van de advertenties noodzakelijk dat wij de opdrachten één dag voor de datum van plaatsing in ons bezit hebben. Plaatsing van later binnengekomen orders kunnen wij niet garanderen. OP GOEDE VRIJDAG 15 APRIL A.S. zal ons blad NIET verschijnen; advertenties voor zaterdag 16 april dienen op don derdag in ons bezit te zijn. DE DIRECTIE Advertentie Wi zandvoortselaan i 19 heemstede -tel.7 5 80 Advertentie Voor demonstratie: Fa. FLINTERMAN - TEL 42212 Advertentie GARAGE HARRY OOMEN Lange Molenstraat 12 - Telefoon 19000 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 XEIOSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN? AMSTERDAM IEL 223596 NYLON REGENTASSEN IN KLEUREN Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur z. ch. 3. v. d. LUBBE Sophiastraat 25 - Haarlem - Tel. 10002 Advertentie hebt u de tijd om onze speciale paasaanbiedingen zie onze advertentie van zaterdag j.l. op het bestel- biljet in te vullen en mee te geven aan onze verko pers. Dan kunt u gerust zijn, dan komen ALLE HEER LIJKHEDEN op tijd in huis I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1