?retf,v DE GAULLE ZOU BRITSE VREES HEBBEN GETEMPERD Vorig jaar gingen 32.000 Westduitsers naar Oost-Duitsland Maand gevangenisstraf voor deelnemer aan „breekfeest" MENSEN Mr. Arendse Hein zal „Groot Batelaar" inderdaad verlaten Jongens zagen eerst film Zondaars in spijkerbroek Drie doden in het verkeer Spaarbank voor Protest. Nederland opgericht Waardig protest van studentenorganisaties Ontevreden stemmen bij de Bergen-Belsen- herdenking Regering-T ambroni afgetreden DINSDAG 12 APRIL 1960 13 Vandalisme in Christelijk jeugdhuis Officier en verdediger hekelen buiten schot blijven van vele andere schuldigen" ALLE DAGEN VLEES OP TAFEL „H0T-P0T"...'N NIEUW NATIONAAL GEREGHT Vekate wil bij overleg betrokken worden Enkhuizen krijgt studentencentrum Na het NVV het CNV Uitbreiding B-vakken aan r.-k. universiteit Twee jaar voor vrouw die haar man poogde te vergiftigen Zuid-Afrika OVERHEMDEN WEEKENDERS PANTALONS Opmerkelijk geluid van de jonge Conservatieven Bonn ontkent dat er een vluchtelingenstroom is Nieuwe verkiezingen na ontbinding van Kamer? k Een groep van tachtig jongelui richtte zaterdagavond 19 maart in het pand Ge dempte Oude Gracht 47 in Haarlem, dat als clubhuis in gebruik was bij de Vrijzinnige Christelijke Jeugd Centrale, en welk gebouw op de Haarlemse lijst van monumenten staat, een „breekfeest" aan. Dat wil zeggen dat zij in verbluffend korte tijd ruiten, sanitair, water- en elektrische leidingen, verlichting en meubilair volkomen zinloos kort en klein sloegen. Hel vandalisme bleek voor de eigenaresse van het gebouw, de gemeente Haarlem, een schadepost van duizend gulden opgeleverd te hebben. Boven dien kon het pand veertien dagen niet gebruikt worden. Maandag stond één van de vernielers, een 18-jarige fabrieksarbeider uit Haarlem, voor de Haarlemse politie rechter mr. H. J. M. Cokart terecht. De verdachte was overigens de enige die ronduit zjjn schuld had bekend. Achter zijn rug op de publieke tribune volgden enkele tien tallen van zjjn leeftijdgenoten als belangstellende toeschouwers de behandeling van de strafzaakDe politierechter veroordeelde de verdachte lot drie maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van de voorlopige hechtenis. Bovendien legde mr. Cokart hem een geldboete van honderd gulden op. Woensdag zullen nog enkele jeugdige verdachten zich voor een zelfde feit voor de kinderrechter te verantwoorden hebben. Het plan tot de vernieling was. zo ver klaarde de verdachte, enkele avonden te voren op een .jongerenbijeenkomst be raamd. „Natuurlijk heb ik het niet alleen gedaan. We waren zeker met tachtig man", aldus de verdachte. „Toen ik het gebouw binnenkwam waren ze trouwens al met het afbreken bezig. Ik heb alleen een ruit die al gebroken was, verder stukgeslagen en een stoel vernield." Advertentie G.J. KRIELAART is de chef-kok van de KLM- pantry, waar de maaltijden worden bereid die de KUi-passagiers onderweg worden geserveerd. Op de 16e maart jl. te Amsterdam gehouden bak- en braaddemonstratie liet hij de deskun dige gasten proeven wat hij creëerde van niet- dure vader landse vleessoorten. Zij waren enthousi ast over zijn eenvoudig-te-berei den en toch zo bizonder smakelijke en goede schotel. BENODIGD VOOR 4 PERSONEN: 480 grsm vers buikspek (zonder zwoerd): 400 gram aardappelen; groene kool200 gram prei4 uitjes; een bosje selderij; 2 blaadjes laurier en een snuifje peper. De groene kool kunt u desgewenst vervangen door bladgroente van het seizoen. BEREIDING: Snijd het spek in reep jes en Iaat het met de (gesneden) uitjes en de (grof gesneden) prei en selderij - even sudderen. „Blancneer" de kool door deze even onder te dompelen in kokend water, waardoor de overmatige koolsmaak wordt verzwakt. Doe daarna ook deze geblancheerde kool in de pan, leg daarop de aardappelen en laat het geheel met weinig water in 20 a 25 minuten gaar koken. Het geheel tenslotte voorzichtig mengen. Deze schotel laat zich bizonder goed combineren met een heldere vermi- celli-soep vooraf en fruit na. Het hoofdbestuur van de Vereniging Kantoormachine Technici te Eindhoven heeft zich met een brief tot H.M. de Koningin en tot de Sociaal Economische Raad gewend teneinde te protesteren tegen uitsluiting van de vereniging van het overleg over de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor kantoormachine-tech nici. De Vekate, die in 1956 bij Koninklijk Besluit is goedgekeurd en statutair be voegd is tot het aangaan van CAO's, zegt de meerderheid der georganiseerde tech nici te vertegenwoordigen. Desondanks is de vereniging uitgesloten van het overleg over de nieuwe CAO, dat gevoerd wordt door bij de drie erkende vakcentrales aan gesloten organisaties. De politierechter vond dit optreden „meer dan schandelijk". „Ik kan er geen andere woorden voor vinden. Eerst een clubhuis huren voor een tientje per avond en dan voor duizend gulden vernielen, 't is wel fraai." Op zijn vraag naar de reden van dat alles bleef de verdachte geruime tijd het antwoord schuldig. „Ik geloof uit verveling," zei hij tenslotte schouderop halend. Een predika'nt uit Blocmendaal getuigde dat hfj met een groep jongelui, onder wie de verdachte, enkele avonden voor de ver nieling, een geslaagde bijeenkomst had ge had. „Wc hebben toen de film „Les Tri- cheurs", hier bekend als „Zondaars in spij kerbroek" vertoond. Hoewel we moeilijk heden verwachtten is alles toch goed ge gaan. U kunt zich dan ook mijn grote schrik voorstellen toen ik die ravage in het clubhuis zag." De dominee zei verder dat de schade door de ouders van de verdachte zou wor den betaald. Hij betreurde het dat de ouders van de jongelui die ook aan de vernielingen hadden meegedaan, zich tot dusver afzijdig hebben gehouden. „Geen sterveling gelooft immers dat dit het werk van een enkeling is geweest." Ook de officier van Justitie mr. J. J. Bredius hekelde in zijn requisitoir het, zo als hij noemde „buiten schot blijven van andere schuldigen." Hij wees op de her haalde gevallen van baldadigheid en ver nielzucht in de laatste tijd door jongelui in Haarlem gepleegd. „Vóór de oorlog zou dit soort jongens zich hebben laten opjut ten om met de S.S. of S.A. mee te doen. Thans laten ze zich opjutten om lid te worden van communistische knokploegen," aldus mr. Bredius. Hij achtte een gevoelige straf op zijn plaats en vorderde wegens het onbruikbaar maken van een gebouw en vernieling vier maanden gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van voor arrest, alsmede een onvoorwaardelijke geldboete van honderd gulden. Mr. L. Ali Cohen, de raadsman van de verdachte, was van mening dat zijn cliënt als de zondebok, n^ar voren wordt gescho ven „door tachtig schuldigen van wie nu een groot deel de publieke tribune bevolkt en zo laf is om een van hun kornuiten voor alles te laten opdraaien." Mr. Ali Cohen bepleitte een clemente voorwaardelijke straf, wijzend op de mogelijkheid dat zijn cliënt vervroegd in militaire dienst zal treden en daardoor onder discipline zal komen. Barricade opgeworpen Vervolgens verschenen in de beklaag denbank een 23-jarige hotelbediende, een 22-jarige kantoorbediende, beiden uit Overveen. en een 19-jarige Haarlemmer. Zij werden ervan beschuldigd op zondag avond 20 maart op de Oude Weg bij Pen- ningsveer met planken een versperring te hebben opgeworpen, waardoor gevaar voor het verkeer ontstond. De verdachten maakten die avond deel uit van een grote groep jongelui die een café in Penningsveer had bezocht. Omdat ze teveel lawaai maak ten waren ze door de eigenaar buiten de deur gezet. Langs de Oude Weg hadden de verdachten toen een aantal planken dat over een sloot lag, dwars op de rijweg ge worpen. De verdachten ontkenden de avond tevoren deelgenomen te hebben aan de vernieling in het clubhuis aan de Ge dempte Oude Gracht. Ook ontkenden zij de barricade met opzet te hebben opgeworpen. Ze wisten niet waarom ze het hadden ge daan. De officier van Justitie achtte het ten- lastegelegde feit echter wettig en overtui gend bewezen. Tegen de oudste verdachte eiste hij, omdat deze reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest, vier maanden hechtenis, waarvan een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een onvoorwaardelijke geldboete van twee honderd gulden. Tegen de beide andere verdachten vorderde mr. Bredius drie maanden hechtenis, waarvan een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van honderd gulden. De verdediger van de drie verdachten mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, bestreed de bewijsvoering van de officier van Justitie. Volgens hem kon hier niet wor den gesproken van het oprichten van een barricade, hoogstens van het leggen van een hindernis. Verder maakte pleiter be zwaar tegen het opleggen van verschillen de straffen aan de drie verdachten. Overi gens vond hij de gevraagde straffen voor het gepleegde feit veel te zwaar. Mr. Cokart sprak de verdachten vrij van het opzettelijk aanbrengen van een ver sperring wegens gebrek aan bewijs. Wel achtte hij hen schuldig aan het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Hij veroordeelde elk van de verdachten tot een maand hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en met aftrek van de voorlopige hechtenis. Bovendien kreeg het drietal nog een geldboete van honderd gulden opgelegd. De Enkhuizer gemeenteraad heeft be sloten de „Drommedaris" voor vijf jaar te verhuren aan de Stichting Internationaal Studentencentrum „De Drommedaris", ge vestigd te Amsterdam. Deze stichting stelt zich ten doel het gebouw te gebruiken voor culturele uitwisselingen, het houden van lezingen en conferenties en het organi seren van tentoonstellingen. Ook zullen slaap- en verblijisgelegenheden worden ingericht. Advertentie Op de rijksweg onder de gemeente Naar- den is de 26-jarige leerling-verpleegster A. Fooy uit Bussum verongelukt. Het meisje, dat pas maandag haar werkzaamheden in het Naardens diakonessenhuis was begon nen, had zich op weg naar haar werk be geven en wilde bij een kruising achter een autobus oversteken waarbij zij aangereden werd door een auto die in de richting Amsterdam reed. Het meisje was op slag dood. De 77-jarige landbouwer G. J. Oonk uit Borne is bij het oversteken van de Alber- gerweg te Zenderen door een personenauto gegrepen. Hij werd zwaar gewond en is in de afgelopen nacht aan zijn verwondingen bezweken. De vijftienjarige Hans Quint uit Lex- mond is, toen hij per rijwiel de Rijksweg te Lexmond wilde oversteken, door een personenauto gegrepen en op slag gedood. De verbondsraad van het C.N.V. en de raad van commissarissen van de n.v. Le vensverzekeringsmaatschappij UBO, heb ben vandaag tijdens hun in Utrecht gehou den vergaderingen besloten tot oprichting van de Stichting Spaarbank voor Protes tants Nederland. Dit is geschied mede met het oog op de spaarregelingen die thans door de overheid en door verschillende on dernemingen zijn getroffen. De Spaar bank voor Protestants Nederland heeft zich inmiddels reeds als lid gemeld bij de Nederlandse Spaarbankbond. Esn commissie van het Convent van christelijk-sociale organisaties is al enkele jaren bezig geweest met de voorbereiding van de spaarbank. Aanvankelijk wilde men deze combineren met een beleggings maatschappij, aangezien de fiscale facili teiten die in de nota-Schmelzer voor bij zondere beleggingsmaatschappijen die on der de spaarregeling vallen in het voor uitzicht zijn gesteld, nogal lang op zich la ten wachten, heeft men besloten, voorlopig alleen een spaarbank op te richten. Naar wij vernemen, is de instelling van een be leggingsfonds binnenkort te verwachten. De nieuwe spaarbank zal gebruik kun nen maken van de technische apparatuur van de UBO, de levensverzekeringsmaat schappij van het C.N.V. De directeur van de UBÓ. de heer G. Lenderink, zal voor lopig ook optreden als directeur van de op te richten spaarbank. Later zal deze waarschijnlijk een zelfstandig bestaan gaan leiden onder een eigen directie. De rente-uitkering aan de spaarders zal 3.25 percent bedragen. De bank zal zich voorlopig beperken tot de gepremieerde ambtenaren-, jeugd- en bedrijfsspaarre- gelingen. Het C.N.V. en de UBO zullen het waarborgkapitaal verstrekken, zodat de bank waarschijnlijk reeds binnen een maand zal kunnen starten. Men hoopt, in het land mensen van de vakbeweging be reid te vinden, op te treden als plaatse lijk agent voor de spaarbank. Aan de r.k. universiteit te Nijmegen zal van september 1960 af gelegenheid zijn wis- en natuurkunde te studeren. Voldoen de ruimten en instrumenten zullen daartoe beschikbaar zijn. Binnenkort zullen de professoren en hun staf worden benoemd. Met het onderwijs in de Chemie hoopt men in september 1962 te kunnen beginnen. De rechtbank te Breda heeft de huis vrouw J. H. uit Leur, wegens poging tot moord door middel van vergif, op haar echtgenoot gepleegd, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdachte C. van S. uit Breda die voor hetzelfde feit ook tot twee jaar met aftrek werd veroordeeld, werd tevens voorwaardelijk ter beschikking van de re gering gesteld. Tegen beide verdachten had de officier van Justitie vijf jaar ge vangenisstraf geëist. Onder auspiciën van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechtsor de is in Doorn een conferentie gehouden over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Zij werd bijgewoond door vertegenwoordigers van vrijwel alle Nederlandse studentenor ganisaties. Aan het slot van de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen waarin aan de Nederlandse Studentenraad wordt opge dragen, steun te verlenen aan het South African Students Legal Aidfund (het hulp fonds van de Zuidafrikaanse Studenten raad). Voorts wordt aan het universitair asiel fonds verzocht, zijn activiteiten niet alleen te beperken tot studenten- vluchtelingen uit Oost-Europa, maar ze ook uit te brei den tot die uit Zuid-Afrika. Tenslotte wordt er in de resolutie bij de regering op aangedrongen, de studie mogelijkheden die er thans zijn in het ka der van het cultureel akkoord, uit te brei den ook tot niet-blanke Afrikaanse studen ten. Voorts werd besloten, op waardige wij ze actie te voeren tegen hetgeen in Zuid door middel van zogenaamde boycotacties, vernielingen en dergelijke. Advertentie Advertentie een grote kollektie POPLIN en NO-IRON 10.75 - 12.90 de nieuwste ruiten vanaf 15.90 ook uw keus TéRLENKA en TREVIRA vanaf 24.85 - 35.75 een. geslaagde koop PAARLAARSTEEG 1 (Van onze Amsterdamse redacteur) Mr. G. W. Arendse Hein, geneesheer-di recteur van de inrichting „Groot Bate laar" van het Leger des Heils te Lunteren, waar ter beschikking van de regering ge stelde jeugdige delinquenten worden ver pleegd, heeft thans te kennen gegeven per 15 september a.s. uit deze functie onthe ven te willen worden. Mr. Ai-ends Hein, die jurist en arts is, en naast zijn huidige functie een praktijk als zenuwarts heeft, zou zich na die datum geheel aan deze praktijk willen wijden. De naam van mr. Arendse Hein is kort geleden op de voorgrond getreden in de geruchtmakende „Meulenbelt-affaire". Op het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam ontkent men ten stelligste, dat het ontslag van de geneesheer-direc teur direct of zijdelings in verband zou staan met dit conflict. Namens de leiding van het leger zei majoor D. Lissenburg ons te veronderstellen, dat mr. Arendse Hein. die sinds 1953 de leiding heeft gehad van „Groot Batelaar" tot zijn besluit was gekomen, omdat het wenselijk is gebleken de inrichting te laten besturen door een college van specialisten onder leiding van prof. dr. L. van der Horst, psychiater en hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. „Groot Batelaar" was reeds voor de oorlog in het bezit van het Leger des Heils, aanvankelijk als opvangcentrum van land lopers. Na de oorlog bleek dat de behoefte aan een zogenaamde „landloperskolonie" niet meer zo groot was. De staf van het Leger des Heils heeft daarom onderhandelingen aangeknoopt met de ministeries van Justitie en Sociale Zaken. Men kwam tot een vergelijk, waar door „Groot Batelaar" een inrichting zou worden voor jeugdige delinquenten, die bij gerechtelijk vonnis ter beschikking van de regering waren gesteld, na het uitzitten van hun gevangenisstraf. Het bleek, dat velen van deze jongeren zelfs nadat de straf was geëindigd, in de gevangenis moesten blijven omdat er voor hen geen opvangcentrum was. In 1953 begon op Groot Batelaar dit nieuwe stuk maatschappelijk werk. Het Leger des Heils, stond uiteraard geheel vreemd tegenover de te volgen therapie. Er werd besloten een medicus aan te trek ken, die de leiding van „Groot Batelaar" op zich zou kunnen nemen. Die medicus was mr. G. W. Arendse Hein. In de loop der jaren is men tot de ont dekking gekomen, dat de behandeling van deze jongeren zovele juridische, me dische en criminologische aspecten had, dat het commando van het Leger des Heils hiertegen, ondanks de steun van de medicus Arendse Hein, niet was opgewas sen. In april 1958 werd een commissie van advies ingesteld, die onder meer tot taak had in hoeverre de leiding van „Groot Batelaar" op een breder vlak kon worden gebracht. Zij kwam tot de conclusie, dat de inrichting zou moeten worden geleid door een bestuur. Inmiddels is dat bestuur samengesteld. Het bestaat uit prof. dr. L. van der Horst, voorzitter, prof. dr. P. A. H. Baan, psychiater te Groningen, prof. dr. G. Th. Kempe, criminoloog, en mr. J. P. Rustinx, officier van Justitie te Arn hem. Nog een ontslagname Naast het ontslag van mr. Arendse Hein heeft een tweede feit de aandacht op Groot Batelaar doen vestigen. Dezer da gen heeft een sociaal ambtenaar van deze inrichting, de heer C. Moraal, zich in overspannen toestand uit zijn werk terug getrokken In zijn familiekring wordt ge zegd, dat de heer Moraal „gevlucht" is. Majoor Lissenburg van het Leger des Heils zei hierover: „Ik ken de heer Mo raal als een zeer bekwaam man, wiens werk door de leiding van het Leger des Heils zeer wordt gewaardeerd. Hij is de man, die de terugkeer van de verpleegden naar de maatschappij regelt. Hij tracht een geschikte betrekking voor hen te vin den en blijft de jongelui ook verder in het oog houden. Voor zover ons bekend is, is er van een vlucht geen sprake geweest. De heer Moraal is wat overspannen, een verschijnsel dat zich onder personeelsle den van een inrichting als Groot Batelaar evenals in andere inrichtingen voor gees telijk gestoorden vrij gemakkelijk kan voordoen. (Van onze correspondent in Londen) In zijn rede in de Westminster Hall heeft president De Gaulle slechts terzijde opgemerkt dat bepaalde moeilijkheden tus sen Groot-Brittannië en Frankrijk voort kwamen uit het continentale karakter van de Franse economie. Dit leek een dooddoe ner en in elk geval in het geheel geen antwoord op de hartekreet die premier Macmillan enkele dagen tevoren in Was hington had geslaakt, toen hij waarschuw de tegen een rampzalige politieke verde ling van Europa, welke het gevolg zou kun nen zijn van een economische splitsing. Er waren toen al meteen Britse bladen die de hand in eigen boezem staken en er aan herinnerden dat Groot-Brittannië's ne gatieve houding ten opzichte van Europa zowel onder een Labour- als conservatief bewind, in hoofdzaak aansprakelijk is voor de geschapen situatie. Waarschijnlijk zal De Gaulle er ook zo over hebben gedacht. In het openbaar weigerde hij op Macmil- lan's tirade in te gaan. Daaruit mag wor den afgeleid dat hij ook achter de scher men het been stijf hield, een tactiek welke hem zo vaak succes oplevert. Thans ver luidt in diplomatieke kringen in Londen dat het er niet op lijkt dat De Gaulle wa ter in de wijn zal doen, maar dat de flegmatieke Fransman daarentegen de ner veus geworden Brit, die in Washington met nogal scheve historische vergelijkin gen op de proppen kwam, heeft gekal meerd. Macmillan zou thans minder vij andig tegenover de zes staan dan uit zijn woorden bleek. Macmillan was bevreeds voor een breuk tussen „de zes" en „de zeven" en vooral voor een breuk tussen Groot-Brittannië en de Veienigde Staten als de laatstt zich vierkant achter „de zes" scharen. De Gaulle schijnt Macmillan ervan te hebben overtuigd dat zijn opperste doel Chur chill had deze visie reeds in 1946 gegeven toen hij in Zürich sprak is de Bondsre publiek economisch en politiek zodanig in West-Europa te verankeren dat dit de bes te garantie vormt tegen een herleving van een Duitse agressie. Volgens De Gaulle moet dit het zwaarste wegen omdat het in aller belang is, het Russische incluis. Er is grote haast bij omdat deze ingrij pende stx-uctuurverandering haar beslag zal kx-ijgen terwijl Adenauer nog aan de macht is. De Gaulle heeft Macmillan ver weten dat anti-DuJse sentimenten hieibi-i geen enkele rol spelen. Het zou ook al aan De Gaulle's invloed te danken zijn da$ de Britten thans minder huiverig staan te|en- over het Hallstein-plan. Zij zouden geloven dat het met West-Duitslands toekomst nog al meevalt. Aangenomen mag worden dat De Gaulle de Britten eieren voor hun geld zal doen kiezen, yooral omdat Macmillan's misbaar in Washington er juist toe geleid heeft dat „de zes" zich vaster dan ooit aaneengeschaard hebben. De Bow-groep, de vooruitstrevende vleu gel van de Conservatieve partij, waar schuwt in het jongste kwartaalnummer van haar ói-gaan, tegen Groot-Bx-ittannië's isolement en houdt een pleidooi voor de dringende noodzaak dat Groot-Bx-ittannië zich bij de Euromax-kt aansluit. Omdat slechts een kwart van de totale Britse uit voer er door zal woi"den beïnvloed en om dat de voorkeursrechten van het Gemene best elk jaar in omvang en betekenis af nemen. „Tenzij wij bereid zijn een niets zeggend eiland aan de kust van Europa te worden, moeten wij onze belangen met die van onze naaste buren vereenzelvigen". Aldus de schrijver van dit opmerkelijke artikel. (Van onze correspondent in Bonn) Opgeschrikt door berichten in twee gro te Amerikaanse dagbladen heeft het West duitse ministerie voor al-Duitse zaken van minister Lemmer op een pex-sconferentie te Bonn resoluut verklaard: „Er is geen vluchtelingenstroom van West-Duitsland naar de Russische zone (Oost-Duitsland) Voor de Wcstduitsc regering geldt dat voor iedere Duitser in geheel Duitsland volledige bewegingsvrijheid bestaat. Het vluchtelingendrama speelt zich nu al jax-en in de richting Oost-West af: in ver- loop van een decennium hebben ongeveer 2,5 miljoen Oostduitse vluchtelingen de brui gegeven aan het tex-reuxwegime van Oost-Berlijn en met achterlating van hun hebben en houden voor de Bondsi'epubliek gekozen. Van x-egeringszijde te Bonn is er op gewezen, dat het iedex-e Westduitser vrijstaat zijn spullen in te pakken en naar Oost-Duitsland te reizen. In het oos ten evenwel wordt zox-gvuldig gewaakt te gen „Rcpublikflucht", de vlucht uit Oost naar West-Duitsland. Daartoe versterkte men de afgelopen drie jax-en de Oostduit se gx-ensposten extx-a met uitkijktorens (Van onze correspondent in Bonn) Op de plaats van het vroegere concen tratiekamp Bei-gen-Belsen, tussen Hanno ver en Hambui-g, is zondag het feit her dacht. dat de nog niet door de nazi's ver moorde gevangenen hier vijftien jaar ge leden werden bevrijd. Tijdens deze herden king kon men ontevreden stemmen be luisteren over de stand van de Westduitse morele en materiële schadevergoeding voor het aan de Joden begane leed. Vijfduizend mensen waren in het voor malige kamp bijeengekomen, waar tijdens de afgelopen oorlog tienduizend Joden uit meer dan twintig landen zijn vex-moord, onder wie Anne Frank. De regeringen van de Westduitse deelstaten Hamburg, Bremen en Nedersaksen hadden deputaties ge- stuui'd, vele lokale instituten en het corps diplomatique in de bondsx-epubliek waren vertegenwoordigd. Het rouwbeklag was of ficiëler dan ooit de x-edevoeringen even wel logen er niet om. Men toonde onte vredenheid over de schadevergoeding zo wel aan de Duitse als aan de buitenlandse nazi-slachtoffers. De Nedersaksiche minister Bennemann waarschuwde tegen een opleving van fas cisme en antisemitisme die hij golven van domheid en vei-schrikking noemde. Dx\ van Dam, de secretaris-generaal van de organisatie der Joden in Duitsland, vx-oeg zich af of de levenden zich het offer van de hier begraven doden waax-dig tonen. Hij zei niet te geloven dat de opdracht die sedert 1945 aan Duitsland is gesteld, in de afgelopen vijftien jaar is vervuld. En het bodsdaglid professor Franz Böhm, voor malig voorzitter van de Duitse delegatie bij de ondei'handelingen over het schade- vergoedingsverdi-ag met Israel, nam even min een blad voor de mond. Zijns inziens is er te weinig gedaan aan schadevergoe ding en dienen te desbetx-effende wetten en andex-e bepalingen volledig te worden toe gepast. Toen de Britse troepen het kamp bin nentrokken vonden zij 13.000 niet begraven lijken en 40.000 gevangenen, van wie dui zenden nog aan de gevolgen van mishan deling, ondervoeding en ziekten zijn gestorven. In Oost-Duitsland wei-den zondag de 56.000 slachtoffers van het kamp Buchen- wald herdacht. Meer dan 60.000 inwoners van Erfurt en omliggende steden namen aan de herdenking deel, aldus het Oost duitse persagentschap A.D.N. dubbele patrouilles, bloedhonden en dex-ge- lijk fraais. Afnemende tendens De New York Times en de New York Hei-ald Tribune berichtten onlangs dat er wel degelijk sprake is van een vluchte lingenstroom van West- naar Oost-Duits land. Te Bonn had men steeds gezegd dat die stroom maar een stroompje was, te we ten tien percent van het aantal vluchte lingen uit Oost naar West. Volgens beide Amerikaanse bladen, waax-van reporters door Oostduitse instanties bij uitzondering blijkbaar rijkelijk van materiaal waren voorzien, is het percentage inmiddels ge stegen tot vijftig. Bonn ontkent dit. Ten eerste is er hier geen spx-ake van vluchte lingen, want ieder mag hier gaan en ko men wanneer hij wil. Ten tweede zijn ex- duidelijke (en onduidelijke) cijfers ver- strekt In 1957 vluchtten 261.600 Oostduitsers naar het Westen, tex-wijl toen van West naar Oost 38 Duitsers gingen. Voor 1958 waren de cijfers: 204.000 van Oost naar West, 27.000 van West naar Oost, voor 1959: 144.000 van Oost naar West, 32.000 van West naar Oost. Volgens Bonn gaat het hier vaak om mensen die in West- Duitsland hun schulden ontvluchten, ali- mentatiepx-oblemen willen vermijden, moeilijkheden in hun bex-oep hebben of de meei-dei'heid ter wille van familie leden in Oost-Duitsland. Onder hen zijn vele vroegere vluchtelingen uit het Oosten zelf. Niet verontrustend Verontrustend is dit alles evenwel niet, zo zegt men te Bonn. Zelfs niet als men in ogenschouw neemt dat het aantal mensen dat van West- naar Oost-Duitsland gaat ieder jaar stijgt en veel hoger is dan de cijfex-s van Bonn aangeven. Het gaat om officieel afgemelde Westduitsers, waarbij niet zijn gex-ekend de mensen die zonder bericht vex-tx-ekken. Van Oostduit se zijde wordt hiex-mee propaganda bedre ven. De Westduitse x-egering zal open kaart moeten spelen en er de nadruk op leggen dat vrijheid in het westen ook betekent dat Westduitsers zich mogen vestigen waar hun familieleden wonen, ook in Oost-Duitsland. ROME (Reuter AFP) De regering- Tambi-oni, die pas twee weken oud is, heeft besloten haar ontslag aan te bieden bij px-esident Gronchi. De geheel uit chris ten-democraten bestaande regering heeft dit besluit genomen op aandringen van de christendemocratische partij. Het kabinet kreeg eind vorige week het vertrouwen va de Kamer, maar dit geschiedde dank zij de stemmen van de neo-fascisten, hetgeen in de eigen partij veel tegenstand opriep. In het weekeinde waren al drie ministers afgetreden en anderen dreigden hun voor beeld te zullen volgen. (UPI) President Gx-onchi heeft voor hedenochtend de voorzitters van de Ka mer van Afgevaardigden en van de Se naat, Giovanni Leone en Cesax-e Merzago- ra bij zich ontboden. Dit bericht heeft aanleiding gegeven tot speculaties dat de president de volksver tegenwoordiging wil ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. Professor Antonio Segni, minister van Buitenlandse Zaken in de aftredenden regering, zal dins dag toch naar Washington reizen voor het ministeriële overleg dat deze week in de Amerikaanse hoofdstad wordt gevoerd ter voorbereiding van de topconfex-entie tussen Oost en West

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13