Horen en zien Fantoom in. de bar REVUE Televisie houdt aan miljoenen Duitsers nazi-verleden voor mm PANDA EN DE TROETELTROEP I EEN SCHOK VIA HET SCHERM AVONTUREN VAN EEN HOND ROM EN MIOE DINSDAG 12 APRIL 1960 17 Reacties zijn echter •niet erg hoopgevend Herboren Holland van Jos. de Klerk Pamela Stalen Kantoormeubelen Firma Ni. H. Kaaks Joegoslavische stad liep uit om postkoets te zien radio tch'visiv A AN KON DICING UN EN NABESCHOUWINGEN Sonore kernsplitsing Goed betaald Leeuw van Waterloo als zebra geschilderd Mijn laatste vier minuten FI 4 L-r N. DOOR WILLIAM IRISH Krimpen van pijn De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma 47. Glimlachend loerde Joris aver de heg naar de overzijde vande straat, waar Panda nog steeds op de stoep van de bank de wacht hield. Hij begint heen en weer te schuiven," stelde hij tevreden vast, „het manneke zit niet makkelijk op die koude harde stoep. Lang zal hij het niet meer uithouden. Rustig afwachten dus maar en zorgen, dat hij ons niet in de gaten krijgt Nu Joris al zijn aandacht op Panda had gericht, merkte hij niet, dat de troeteltweeling stiekum zijn limo nade opdronk en dat de troetel-inbreker naar het orkestje sloop. Het eerste teken van onraad kreeg hij, toen de muziek van het orkestje abrupt afbrak en er kre ten weerklonken. Omkijkend, zag hij met schrik, dat de inbreker zich had meester gemaakt, van de piano, waaraan een ver wilderde pianist zich nog. vastklampte. De krachtige troetel zette het zware instru ment op het tafeltje 7>an Joris, dat meteen bezweek en zei trots: „Ik. kan nog veel zwaardere dingen optillen. Wil je het eens zien?" „Nee!" riep Joris, „laat dat! Daar krijgen we last mee!" „Madr je zei zelf. dat ik voortaan alles m.ocht optillen en meenemen." zei de inbreker verongelijkt. Waarommag het non opeens niet meer? Dat is niet eerlijk!" En hij begon luid te huilen. Zijn gejammer werd overstemd door kreten van de woedende pianist en de eigenaar van de uitspanning, die was komen toesnellen. Het werd zo'n lawaai, dat het tot de overkant doordrong, waar Panda overeind schoot. „Wat zou daar aan de hand, zijn?" dacht hij, „Ik zal eens even gaan kijken. Ik geloof, dat ik een troetel hoor huilen..." (Van onze correspondent in Bonn) De Westduit.se televisie is begonnen met het weergeven in vijf vervolgen van de roman „Am grünen Strand der Spree" van Hans Scholtz. Vijf delen, die stuk voor stuk zullen neerkomen op het toedienen aan de gemiddelde Duitser van een schok op het scherm over het nazi-verleden. Reeds berichtten dag- en weekbladen, dat vele lezers die schok niet hebben kunnen verdragen: zij protesteerden tegen de uit zending die huns inziens het verleden op warmde.. Het is de tweede maal, dat de Westduit.se televisie een grote roman ver filmd uitzendt. De eerste keer was dat met „So weit die Füsse tragen". Deze keer heeft de regisseur en draaiboekschrijver Fritz Umgelter 15.000 filmmeters gedraaid voor vijf vervolgen. Het geheel kost de lie ve som van 2 miljoen mark. Maar zo ooit miljoenen voor televisie-uitzendingen goed zijn besteed, dan is het ditmaal. Twee uur lang straalt een onbarmhartige weergave van het verleden op de miljoenen Duitse (en Oostenrijkse) televisiekijkers af. De roman „Am grünen Strand der Spree" liegt er namelijk niet om en de film hier over doet het nog veel minder! In de jockeybar te Berlijn zitten, na de oorlog, vier van vijf vrienden hun oorlogs belevenissen te vertellen. Nummer vijf zit: in een Russisch concentratiekamp.. In het eerste deel, dat dezer dagen werd uitge zonden, stond het dagboek van Jürgens Wilms, de verdwenen vijfde man, in het centrum alsmede zijn liefde voor een Joods meisje. De film draait er geen doek jes om: zij laat zien hoe duizenden Joden in Oost-Europa door de S.S. in een einde loze slag naar een zes meter diepe, enor me kuil worden gedreven en daar syste matisch en met de kille kalmte van het abattoir worden afgeslacht.. Een West- duitse criticus schreef: „Wie wordt hier nu gefusilleerd: de eindeloze slang van Joden, al die grijsaards, vrouwen, man nen, kinderen? of slaan de machinepis toolschoten als zwepen in ons geweten, dat wij zo lang rustig gehouden en in slaap ge sust hebben?" Kwellende werkelijkheid De eerste uitzending van twee uur leng te van deze speciale televisiefilm vormde een artistiek grootse, maar ook verschrik kelijke afrekening voor de Duitsers met hun verleden. Zij werden gepakt door de gruwelijke beelden over Poolse kinder tjes. die onder elkaar „Joden doodschie ten" spelen. Een van hen draagt een Jo denster op zijn jasje, de anderen schieten hem met. hun houten geweertjes „dood". Nog nimmer tevoren werd zo hard en openlijk de gemiddelde Duitser geconfron teerd en dat „en masse" met het verleden van zijn volk. Een criticus sprak over „kwellende werkelijkheid". En in derdaad: zonder enige jacht op effect kwam hier een televisiestuk tot stand, dat een jonge Duitse korporaal toont in de oorlog met al zijn Duitse verschrikkingen. Twee uur lang heeft de televisiekijker die man moeten volgen, deze Jurgen Wilms die deze Jodenmoord een der talloos vele Jodenmoorden in die kuil van zes meter diepte aanschouwde. „Verveling" Wie nu denkt dat de Duitse televisiekij kers zich, in overgrote meerderheid, be wust zijn geworden van de afrekening van hun verleden een afrekening, die zij kunnen stellen tegenover de vele beschul digingen volgens welke zij maar liever niet denken over dat verleden, het maar liever vergeten, het niet overwinnen wil len die vergist zich. We lazen een be schouwing in een der grootste dagbladen in het Rijnland, dat ietwat smalend schreef over het feit dat „de Duitse een heidstelevisie zich artistiek steeds weer bezighoudt met het naar voren schuiven van het niet overwonnen verleden". Het blad critiseerde dat men in overwegende mate steeds het nazisme („de kunste- naars-televisieblik schijnt overwegend naar rechts gericht te zijn") op de korrel Dinsdagavond 12 april zendt het N.I.R. te Brussel om 20 uur de kindercantate „Herboren Holland" uit van de Haarlemse componist Jos de Klerk. De Nederlandse Radio Unie heeft de cantate, waarvan de opnamen gemaakt zijn tijdens het huldi gingsconcert van Jos. de Klerk op 14 januari j.l., op haar programma staan voor bevrijdingsdag. Aan het concert werkten destijds mede het Noordhollands Philhar- monisch Orkest en de zangklassen van de mulo-afdelingen van de Maria-scholen in Haarlem. De uitzending van het N.I.R. zal ook via de Draadomroep te beluisteren zijn. neemt, hoewel „het bruine totalitarisme nog slechts in groepen van dwazen re presentatief is", terwijl het rode totalita risme midden in Duitsland een gruwelijk feit is. Het blad verdenkt de televisielei ders er nu van zo linksgericht te zijn, dat zij expres de communistische werkelijk heid verheimelijken.... Krantenlezers zonden redacties brie ven. waarin de televisieuitzending „een slag in ons gezicht" werd genoemd. „We hebben ellende genoeg beleefd". „Waar om moet het verleden steeds weer opge warmd worden?". Beide reacties de een van het grote dagblad, dat de rekening met het nazisme vereffend acht, de ander van het grote publiek dat wil vergeten komen erop neer, dat de onthulling van het verleden, door welke de Duitsers nog iedere dag, ook in de westelijke wereld, bedacht moe ten zijn op hun slechte naam, als een vervelende aangelegenheid wordt be schouwd. Vervelend? Eerder kan men aannemen dat de schok op hel scherm, die „Am grünen Strand der Spree" heeft teweeg gebracht, vele Duitsers ergert, omdat zij zich niet bewust zijn van het feit, dat wat in deze televisiefilm wordt getoond, misdaan is in naam van henzelf, hun ouders, hun familieleden, hun kennis sen, buren en andere Duitsers Nog verschillende keren zal „Am grü nen Strand der Spree" op het scherm ko men. Men mag hopen dat het niet bij de eerste schok zal blijven. Schokken schij nen bittere noodzaak te zijn. Advertentie "UPr LeJ i ill I n BllÉj; r- jgj I r (Killjii'-il f "f lr SrJ Toonkamcrs: Kinderhuissingel 14 - Telefoon 21649 Bureaux - Kantoorkasten Foliokasten - Cantinemeubelen De Floriade-postkoets is zaterdagavond in Skopje, een plaats in het zuidelijk deel van Joego-Slavië, gearriveerd. Zeker 20.000 van de 30.000 inwoners van die stad waren op de been om de koets en de historische ambassadeur De Busbecq welkom te heten. De straten waren volgepakt met mensen en op hel grote plein in het centrum was het volledige politiekorps niet bij machte om de applaudisserende menigte tegen te houden. Gemeentelijke autoriteiten ver klaarden dat de komst, van de postkoets het eerste grote evenement sinds vijf jaar in Skopje genoemd mag worden. Van Nis af, de volgende pleisterplaats, worden de wegen minder slecht. De koets zal dan alleen rekening hebben te houden met een sterkere stijging van de wegen. De N.C.R..V. b'esteedt aan de ontwikke ling op muziek-elektronisch gebied betrek kelijk. veel aandacht. Reeds verschillende malen heeft men voor deze omroep ir. Henk Badings horen spreken over deze materie waarin hij de bij uitstek deskun dige is in ons land, zowel in praktisch als in theoretisch opzicht. Gisteravond was het de h'eer A. "Brandon die over de tech nische realisatie van deze muziek een causerie met voorbeelden gaf. De heer Brandon, die geluids-technicus bij de Nederlandse Radio-Unie is, kent de pro blemen die hij behandelde van nabij, want hij heeft samengewerkt met de componis ten Badings en De Leeuw bij de totstand koming 'van enkele van hun werken die van dit nieuwe medium gebruik maken. De s'pfeker onderstreepte allereerst het grote, belang van de magnetofoons. zonder welke de vlucht die de elektronische mu ziek in de afgelopen j.aren genomen heeft niet denkbaar zou zijn. Niet onaardig ver geleek hij de band. of tape, met het schetsblok van de tekenaar, omdat door uitvegen en overspelen de mogelijkheid ge geven is een compositie als het ware proefondervindelijk op te bouwen. Overi gens vestigde hij de aandacht op de moei lijkheden die het volkomen gelijktijdig "inzetten" van twee of meer band-recor ders nog steeds met zich meebrengt. Uiter aard behandelde hij het verband tussen de regelbare looptijd van de band en het op voeren. respectievelijk vertragen van de toonhoogte, de effecten die door het maken van lussen (ostinato) en het achterste voren afspelen (kreeftgang) te bereiken zijn, alsmede de wijze waarop de zoge naamde „magnetische echo" tot stand komt met behulp van twee band-recorders. Vervolgens gaf hij een overzicht van de apparaten die technicus en componist ten dienste staan voor het opwekken en beïn vloeden van de klank. Hij liet achtereen volgens de sinus-, blokgolf-, zaagtand- en ruisgenerator horen en wees er op dat het vporal het sterkte-verloop in de tijd is dat kleur en karakter van de toon bepaalt. Door versterking, verzwakking en elimina tie van elementen uit de boventonen-reeks staat de componist een eindeloos veld van harmonische en timbre-mogelijkheden ten dienste, een terrein dat nog uitgebreider wordt wanneer mengklanken ontstaan door de aldus geïsoleerde, niet bijeen be horende klanken op elkaar te enten. Wan neer men dan nog weet dat door middel van de „rjng-modulator" de som- en verschil-toon van een tweeklank hoorbaar meeklinken, terwijl ook alle mogelijke kunstmatige glissandi zijn op te wekken, dan zal men begrijpen dal de uiteenzetting van de heer Brandon zich moest beperken tot een overzicht van de ingrediënten uit dit labaratorium van de klank. Belang wekkend was tenslotte de korte demon stratie hoe men één enkele toon van de ruis-generator (te vergelijken met het wit- Men klaagt in Nederland wel eens, dat de salarissen welke hoge ambtenaren en burgemeesters genieten, onvoldoende zijn. In de Bondsrepubliek heeft men ten deze bepaald geen klachten. Zo heeft men per 1 maart de salarissen van de burgemees ters in de deelstaat Baden-Württemberg fiks verhoogd. Daardoor is de „Oberbür- germeister" van Stuttgart, de bekende dr. Klett, gekomen op een maandsalaris van 3475 mark (ongeveer 3130 gulden) zonder en van 4000 mark met onkostenvergoe ding. De Baden-Württembergse minister president Kiezinger vei-dient minder, te weten 3800 mark per maand. De tweede burgemeester van Stuttgart haalt 3400 mark'. Dat is evenveel als de leden van het parlement van deze deelstaat. Een wethouder van Stuttgart krijgt 3000 mark per maand. Burgemeesters van gemeen ten met minder dan 700 inwoners verdie nen „slechts" 750 tot 950 mark in de maand. De burgemeesters van gemeen ten tot 5000 inwoners krijgen reeds 1100 mark. Heeft de stad meer dan 20.000 in woners. dan ontvangt de burgemeester in elk geval per maand 1750 mark. En in steden met meer dan 60.000 inwoners is het grondsalaris, zonder onkostenvergoe ding, tenminste 2000 mark. Onbekende grappenmakers hebben in de nacht van zaterdag op zondag, de leeuw van Waterloo van witte strepen voorzien, zodat het dier er nu uitziet als een ze bra. Het werk is zorgvuldig gedaan met een dikke witte verf, door meer dan een persoon, aldus de politie van de kleine ge meente Waterloo. Verdenkingen rusten op de studenten van de Brusselse universiteit of op Waalse extremisten die op het slag veld van Waterloo liever keizer Napoleon dan generaal Wellington en de bondgeno ten hadden zien overwinnen. Britse tou- risten, die nog steeds zeer talrijk het beeld en de heuvel, evenals de beroemde boerderijen die de hoofdkwartieren waren van generaal Wellington, de prins van Oranje of keizer Napoleon bezoeken, wa ren met de grap niet ingenomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De café- en restauranthouders die met de leeuw hun dagelijks broodje verdienen zijn nogal ge schrokken en hebben gevraagd of het no bele ijzeren dier. dat zijn ferme klauwen naar Frankrijk richt des nachts verlicht kan worden. te licht waarin alle kleuren verenigd zijn) door middel van filters verschillende ka rakters kon verlenen. Vooral suggestief was het vervormen van de oorspronkelijke logge, ondoorzichtige tot. een meer beweeg lijke klank, waarbij door een smaller be reik de verspringende electronen in het atoom hoorbaar gemaakt werden. Golfbreker Burnley (U.P.I.) Een school in Burn ley in Engeland heeft een onderzoek be loofd in een opstelaffaire die onder tienja rige meisjes in een klas paniek had ver oorzaakt. De dertigjarige onderwijzer John Vernon vertelde zijn veertig leerlin gen, de meesten rondom de tien jaar, over een radarstation in het noorden van Enge land dat in staat was naderende raketten aan te kondigen. Engeland zou dan vier minuten hebben alvorens het van de kaart geveegd zou worden. De onderwijzer wil de van de kinderen een opstel hebben met als onderwerp „Mijn laatste vier minuten". De opdracht maakte enkele van de meis jes bijna hysterisch. Sommigen begonnen te huilen, één schreef dat ze zich dood zou steken en dan de bom afwachten, een an der had haar moeder opgewonden ge vraagd of er al een kernbom gevallen was. Dit kind had zo de schrik te pakken dat het nog steeds weigert in donker naar bo ven te gaan. De onderwijzer beweert dat hij de op dracht ongeveer twee maanden geleden had gegeven omdat hij wilde weten hoe ze zouden reageren. Maar de voorzitter van het schoolbestuur, heeft een onderzoek toe gezegd. Advertentie Over vakantie gesproken! Waar gaat U van 't jaar naar toe? O,... U weet het nog niet; U moet er nog eens over denken? Dan is het maar goed dat SEM PRESSER juist nü een serie prachtige artikelen begonnen is over: De speeltuin van Europa. Aan de hand van een grote, vrolijke en kleurrijke kaart neemt Sem Presser U mee naar bijkans èlk hoekje van Europa.dat ook maar enigszins de moeite waard is! De volgende week in: R6 Revue, Postbus 497, Amsterdam 1 f ft Si 5253. Opeens bleef Rom staan. Hij keek naar 'n vreemde figuur, die midden op de akker stond; dat was 'n vogelverschrikker, die de boer op z'n land had gezet om de vogels weg te houden. Het was maar 'n dikke stok, rechtop in de aarde gezet, met. 'n tweede stok daar kruislings aan gebonden. Daar overheen had de boer 'n oude jas gehangen en boven op de stok 'n oude hoed gezet. Op het eerste gezicht leek het nu net. of daar een man stond, en daar was het juist om te doen. Dat dachten de vogels ook, dus bleven ze 'n beetje uit de buurt 38) Hij lag zo'n seconde hulpeloos op de grond, plat op zijn gezicht., één seconde slechts. Nerveus beroerden haar vingers de sleutel. Het was als een bange droom. Eerst draaide ze de sleutel de verkeerde kant op, het slot sprong niet open. Toen moest ze de sleutel helemaal terugdraaien. Hij schoof met zijn huik over de vloer en trachtte de afstand tussen hem en de deur te over bruggen. Het lukte hem echter niet haar bij de enkels te grijpen.. Het slot klikte, ze trok, de deur zwaaide open. Iets krabbelde tevergeefs aan de hiel van haar schoen, het leek op het gekras van vingernagels. Zij lette er echter niet meer op en vloog naar buiten. De rest was een verwarde mengeling van vrees en een gevoel van bevrijding. Vrees voor een achtervolging, dan ze liep de schaars verlichts trap af. Ze kwam bij een deur. opende deze en voelde toen de koelde van de nacht. Ze was veilig! Ze strompelde echter door, weg van de plaats, die zo'n verschrikking voor haar was ge weest, die een nachtmerrie voor haar was geworden. Ze zig-zagde over het verlaten trottoir, gelijk een be- schonkene. Ze was dan ook dronken, dronken van een grenzeloze angst. Ze wist zich later nog te herinneren, dat ze een hoek was omgeslagen, maar waar ze nu precies was, wist ze niet. Recht voor haar ontwaarde ze plotseling een licht. Ze liep er op af, ze holde er heen. Ze wilde er zo gauw mogelijk zijn. voordat hij haar ingehaald zou kunnen hebben. Want hij kón nog altijd een achtervolging ingezet hebben! Ze ging naar binnen en botste bijna tegen een glazen kast. waarin salami-worsten lagen en slaatjes. Het was ken nelijk een eethuisje, dat. dag en nacht geopend was. Er was niemand, behalve de man achter de toonbank, die zat te dommelen. Hij opende zijn ogen en zag een versufte vrouw voor zich staan. Haar jurk was bij één der schouders gescheurd. Hij sprong op. legde zijn han den op de toonbank boog zich voorover en vroeg: Wat is er aan de hand, juffrouw? Heeft u een ongeluk gehad? Kan ik iets voor u deen? Geef me een dubbeltje, zei ze half-snikkend. Alsjeblieft, geeft u mij een dubbeltje, zodat ik kan opbellen. Ze liep naar de telefoon en liet het munt stukje erin glijden. Ze snikte nog steeds. De vriende lijke, oude man riep naar achteren: Mamma, kom eens! Er is hier een kind, dat moeilijkheden heeft. Ze trof Burgess thuis. Het was tegen vijf uur. Ze vergat hem zelfs te vertellen, wie ze was, maar hij begreep dat direct. Burgess, kom zo gauw mogelijk! Ik heb iets af schuwelijks meegemaakt en ik kan het verder alleen niet, meer aan. De oude man en zijn vrouw, die krul spelden droeg en een kamerjas aan had, bespraken intussen haar toestand. Zwarte koffie, lijkt je dat ook niet het beste? Ja. dat is het enige. We hebben geen aspirine in huis. De vrouw liep op haar toe, ging tegenover haar aan het tafeltje zitten en klopte met een aandoenlijk gebaar op haar handen, die werkeloos voor haar lagen. Wat hebben ze met jou gedaan? Heb je moeilijk heden gehad? Heb je een moeder? Ze moest even glimlachen bij die gedachte, ondanks haar tranen. De enige moeder, die zij had, was een uitgekookte detec tive Burgess stapte naar binnen. De kraag van zijn jas had hij hoog opgeslagen. Zij zat over een dampende kop zwarte koffie gebogen. Ze rilde, maar niet om dat het koud was. Hij was alleen gekomen omdat het geen officiële zaak betrof. Het was een persoonlijke kwestie. Ze groette hem met een zucht van opluchting. Hij nam haar snel op. Arm, meisje, zei hij vol medelijden, terwijl hij een stoel naar zich toe trok. Is het zó erg? Dat is nog niets. Je had me vijf of tien minuten geleden moeten zien. Ze schoof de herinnering aan het gebeurde echter terzijde en boog zich naar hem over. Burgess, het is het wel waard geweest! Hij heeft haar gezien! Maar dat niet alleen. Iemand heeft hem daarna opgezocht en hem omgekocht. Een of andere man, die in haar opdracht handelde, denk ik zo. Je zult dit alles toch wel uit hem kunnen krijgen? Kom, ga mee zei hij kortaf. Als het mij niet lukt. lukt het niemand. Ik ga er nu direct heen. Jou zet ik echter eerst in een taxi. Nee, nee! Ik wil met je meegaan. Het is nu alle maal weer voorbij. Ik kan er wel weer tegen. De oude winkelier en zijn vrouw liepen naar de deur, toen Burgess en Het Meisje vertrokken. Ze keken hen na. Van beider gezichten viel af te lezen, dat Bur gess geenszins hun sympathie had. Mmm, mooie broer heeft ze, mompelde de man minachtend. Eerst laat hij haar tot vijf uur in de ochtend uitgaan en dan komt hij te laat om de man, die haar kwaad heeft gedaan, op zijn nummer te zet ten! Ook een nietsnut, als hij niet beter op zijn zus ter kan passen! Burgess liep zo geruisloos mogelijk de trap op, een heel eind vóór haar. Hij gaf haar een teken niet te dicht achter hem te blijven. Toen zij eindelijk boven kwam. stond hij al enige tijd aan de deur te luisteren, het hoofd terzijde gebogen en het oor tegen de deur gedrukt. Het lijkt erop, alsof hij verdwnen is, fluisterde hij. Ik hoor niets. Ga een eindje terug. Blijf niet te dichtbij staan. Je weet nooit wat hij zal doen. Ze liep enkele treden naar beneden, totdat zij alleen maar met haar hoofd en schouders boven de vloer van de gang uitstak. Hij stak iets in het slot en draaide eraan. Het maakte nauwelijks enig geluid. Plotseling zwiepte de deur open. Zijn hand schoot naar zijn heup en voorzichtig deed hij enkele stappen voorwaarts. Zij volgde hem op enige afstand en hield haar adem in. ieder ogenblik een uitbarsting van woede verwach tend, een slinkse aanvalZe stond juist op de drem pel van de deur. toen het licht in de kamer plotseling aanfloepte. Angst flitste even door haar heen, maar het bleek, dat Burgess het licht had aangedaan. Ze loerde naar binnen en zag nog juist Burgess ach ter de deur verdwijnen, waar zij nog maar kort ge leden in doodsangst voorbij was geschuifeld. Ze waag de zich iets verder in de kamer, die leeg bleek te zijn. De drummer was verdwenen. Een tweede lamp werd aangestoken en de donkere ruimte, waarin Burgess was verdwenen, veranderde in een glimmende, witte badkamer. Ze stond recht te genover de badkamerdeur en kon enkele ogenblikken naar binnen kijken. Er stond een ouderwets bad op vier lage pootjes. Een lichaam hing over de rand. De schoenzolen waren naar haar toegekeerd. Op het ap partement als dit, kon de badkuip niet van marmer zijn, maar toch leek het er sterk op, dat die grote kuip van marmer was. Dat kwam waarschijnlijk door de twee of drie dunne rode lijntjes, die over de zijkant liepen. Rood geaderd marmer Even meende ze dat ze flauw zou vallen, maar dat duurde gelukkig maar kort. Toen ze dichterbij wilde komen, riep Burgess haar scherp en bevelend toe: Je moet hier niet komen, Carol. Blijf waar je bent! Hij deed enkele stappen terug en gaf de deur een zet. zodat zij dicht zwaaide. Hij bleef lang in de badkamer. Zij wachtte geduldig. Haar handen trilden enigszins, maar dat werd niet door angst veroorzaakt, nee, maar door de spanning, waarin zij verkeerde. Ze wist wat Burgess voor haar had willen verbergen en ze wist ook, wat er geschied was, wat er de oorzaak van was geweest. Een aanval van vrees, nog eens buitensporig vergroot door de na werking van het verdovingsmiddel, welke echter niet meer te weerstaan viel, toen zij weggevlucht was en de onzichtbare tentakels van de vergelding, die hem als het ware steeds meer hadden ingesloten. Een drei ging, die des te verschrikkelijker was, daar hij alleen was geweest Een stukje papier, dat op tafel lag en waar toevallig haar oog op viel, bevestigde haar vermoedens. Vijf bijkans onleesbare woorden stonden erop gekrabbeld, woorden, die eindigden met een zinloze, golvende lijn, die tot aan de rand van het papier liephet stomp je potlood op de grond: „Ze zitten achter me aan.... Krakend ging de badkamerdeur open en Burgess verscheen. Hij zag er bleker uit dan toen hij i.aar binnen was gegaan, meende zij. Hij dreef haar als het ware de kamer uit, zodat ze langzaam achteruit liep in de richting van de gangdeur. Heb je dat gezien? vroeg ze, in de richting van het briefje kijkend. (Wordt vervolgd) Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95. 2.40. 8.88. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 - 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. IC.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Het geleende leven, hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Promenade-ork. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar ge leden, praatje. 13.20 Met PIT op pad. praatje. 13.25 Metropole-orkest en soliste. 14.00 Gram. 15.30 Ka- mermuz. 16.00 Voor de jeudg. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. 18.15 Het Spectrum. 18.30 Leger des Heilskwart. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af. praat je 1.9.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Passiestonde. 20.40 Philhai m.-ork. en soliste. 21.35 Koor. sopr. en orgel. 22.05 Gram. 22.15 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Militaire kapel. 23.30 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act.. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Het vergeten ambt in de kerk, lezing. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. programma. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstell.agenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret 14.00 Politiekapel. 14.45 Volksmuz. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.30 Jazzmuz. 17.50 Rcgerings- uitzend.. Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 13 30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Dr Christen in de veranderende samenleving, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Toespr. 20.10 Gram. 20.45 Tussen twee dagen, hoorspel. 21.50 Sport. 22.00 Jazzmuziek. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.00 We- tensch. lezing. 23.15 Discussie. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Gram. 14.00 Intern, pianowedstr. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws en weerber. 17.10 Pianomuziek. 17.40 Liederen. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Koorzang. 20.00 Academie der discofielen. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Lezing. 22.30 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Film- documentaire. 20.3022.45 Speelfilm. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Intern jeugdjournaal. VPRO: 1710 -17.35 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 Artisten van de gram - plaat. 20.50 Film. 21.35 Kunstrubriek. 22.00 Avond wijding.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17