Van Gelder behaalde bijna f3 miljoen hogere winst Resultaten Vlisco aanzienlijk verbeterd in 1959 N.D.S.M. had te kampen met slapte in de scheepvaart Ontwerp-advies Landbouwschap over EEG-voorstellen De beurs r Pet Saldo ie Omzet Victoria verder gestegen Bezetting aanmerkelijk beter Omzet steeg met 6pct. Lagere bedrijfswinst Bronswerk Grotere liquiditeit Winst met f 2 miljoen gedaald Enige critiek SC HEEPY AARTB ERIC HTEN DINSDAG 12 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 V. J Ver. Ned. Rubber 10 (onv.) Ondanks grotere vraag De AKU directie Investeringen gedaald Introductie obligaties Gemeente Tilburg Aandelenkapitaal Schiphol uitgebreid Nagekomen seheepvaartberiehten De kwartaalcijfers van AKU geven een omzetstijging van 68,1 miljoen, in het eer ste kwartaal van 1959 tot 85 miljoen nu, of wel van bijna 25 percent. Daarbij zijn de kosten niet toegenomen. De omzet op 31 maart van dit jaar bedroeg al ruim 31 percent van die van het gehele jaar 1959, de kosten komen op 30 percent. De bruto winstmarge verbeterde daardoor van 13,7 percent in het laatste kwartaal van 1959 tot 14,7 pei'cent tegen 10,3 percent in 1958. Het bruto resultaat van de Nederlandse bedrijven steeg met niet minder dan 240 percent, waarbij echter rekening moet worden gehouden met het feit dat het eer ste kwartaal van het vorig jaar buitenge woon slap was. Een en ander zal de aantrekkelijkheid van de nieuwe uitgifte van convertibele obligaties vergroten. Het concern heeft be hoefte aan nieuwe middelen i.v.m. de op handen zijnde uitbreidingen, waarover de vorige week al het een en ander werd me degedeeld. Het AKU-concern is ingesteld op continu-próduktie en streeft naar een constant produktiepeil, waarbij eventuele conjunctuurinvloeden worden uitgescha keld door voorraadvorming. Nu de oude obligatielening praktisch geheel is gecon verteerd lijkt een nieuwe niet onjuist, want de resultaten van de ermee te plegen in vesteringen zullen eerst op lange termijn voelbaar worden. De conversiekoers ligt op het ogenblik al ongeveer dertig punten onder de aandelenkoers, zodat claimhou ders waarschijnlijk al onmiddellijk een aardig voordeel van hun nieuwe bezit zul len kunnen incasseren. Het ziet er niet naar uit gezien de voorgenomen expan sie dat het voor 2 jan. 1962 tot een ver vroegde aflossing zal komen, maar uiter aard zit hier altijd enig risico in. Bij een conversiekoers van 460 komt het rende ment per obligatie op ca. 2 percent, bij het zojuist uitgekeerde dividend komt het ren dement van aandelen tegen dezelfde koers op 3,4 percent. Zou er een daling van de conjunctuur komen dan verdwijnt de con versiemogelijkheid geheel en dan is uiter aard het effectieve rendement bij de hui dige koersen volkomen negatief. De omzet van de n.v. Biscuit- en Choco ladefabriek Victoria te Dordrecht heeft zich in 1959, zo wordt in het verslag mede gedeeld, regelmatig en op tevredenstellen de wijze verder ontwikkeld. Zowel de bin nenlandse omzet als de export vertoonde een stijging ten opzichte van 1958. De bruto expolitatiewinst steeg van 786.000 tot 827.367. Afgeschreven wordt f 577.420 (v.j. 520.860). Aan de algemene reserve wordt onveranderd 100.000 toegevoegd, waarna een saldo winst resteert van 149.947 165.140). Voorgesteld wordt, zo als bekend, een onveranderd dividend van acht percent. Wat de vooruitzichten voor 1960 betreft zijn de gevoelens van vertrouwen, die de directie heeft, gemengd met gevoelens van bezorgdheid over de te verwachten ont wikkeling van het kostenpeil. De omzetten in de eerste maanden van 1960 geven reden tot tevredenheid, doch de lastenverzwaring als gevolg van reeds toegepaste en nog komende loonronden zal aan het bedrijfs beleid hoge eisen stellen. De n.v. Vereenigde Nederlandsche Rub berfabrieken te Heveadorp in Gelderland stelt voor over het boekjaar 1959 een on veranderd dividend van tien percent uit te keren. Het bruto-exploitatiesaldo van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen n.v. te Amsterdam steeg blijkens het verslag in 1959 van 36.638.013 tot 42.092.292. Na afschrijvingen ad 15.891.598 (vorig jaar 15.657.062) en na aftrek van 12,2 9,5) miljoen voor belastingen resteert een nettowinst van 13.554.736 10.705.759). Na reservering van 3,5 miljoen ten gunste van de reserve diverse be langen blijft ter verdeling over f 10.054.736. Voorgesteld wordt zoals gemeld zowel op de preferente als op de gewone aandelen een dividend van 12 (10) percent en 5 percent op de prioriteitsaandelen uit te keren. De niet onbelangrijk gunstiger resulta ten zijn voornamelijk te danken aan de betere bezetting van het produktie-appa- raat. De produktie beliep 256.100 ton tegen 232.800 ton in 1958, een stijging derhalve van 10 percent. De omzetten naar waarde zijn met ƒ203 miljoen ruim zes percent hoger geweest dan in 1958. Tengevolge van prijsdalingen op de binnenlandse markt in het begin van het afgelopen jaar is de stijging van de omzet achtergebleven bij de toeneming van de produktie. In de loop van het jaar nam de vraag echter toe. Ook op de ex portmarkten viel in de loop van het jaar een betere tendens waar te nemen. De concurrentie bleef niettemin hevig. Van de produktie werd 25 percent geëxporteerd, voornamelijk naar België en West-Duits- land. De uitgaven voor investeringen 15,5 miljoen) waren voor een groot deel be stemd voor vervanging en modernisering. De houtslijpfabrieken werden uitgebreid, zodat nu voor de courantenpapierfabrica- ge vrijwel uitsluitend gebruik kan worden gemaakt van in eigen bedrijven vervaar digde houtslijp. Verdere uitbreidingen staan op het programma, die nog aanmer kelijke bedragen zullen vergen. Het ongunstige effect van de teruglopende conjunctuur, dat zich in 1958 aftekende, heeft in dit boekjaar zijn invloed op de behaalde resultaten doen gelden. Hoewel de omvang der geboekte orders niet onbe vredigend was en de in uren uitgedrukte produktie zich behoorlijk handhaafde, moesten niet onbelangrijke concessies ten aanzien van de winstmaTges worden vol daan, aldus de directie van de n.v. Brons- werk in Amersfoort in haar jaarverslag over 1959. Blijkens de gecombineerde verlies- en winstrekening heeft de bruto exploitatie winst 3.834.093 5.033.037) bedragen. De vrijgekomen belastingreserve beliep 300.000 (nihil). Voor afschrijvingen wordt 1.533.555 1.815.087) in mindering ge bracht en aan de reserves 329.530 342.505) toegevoegd. Na aftrek van 795.000 748.000) voor uitkeringen ^per soneel en 500.534 (f 1.161.103) voor ven nootschapsbelasting, beloopt het saldo ter verdeling 975.474 (f 966.342). Voorgesteld wordt, zoals bekend, op aandelen Brons- werk een dividend van 8 percent (onv.). In de tweede helft van het jaar was er een grotere vraag te bespeuren, welke echter wegens scherpe concurrentie niet leidde tot een noemenswaardige verbetering der resultaten. De post deelnemingen heeft slechts een kleine verhoging ondergaan. Commissarissen van de Algemene Kunst zijde Unie n.v. te Arnhem hebben besloten de directeur mr. J. Meynen aan te wijzen als plaatsvervangend president-directeur. Tevens delen zij mede, dat aan de alge mene vergadering van aandeelhouders, te houden op 25 mei 1960, zal worden voor gesteld drs. L. H. Meerburg tot directeur van de vennootschap te benoemen. Indien de algemene vergadering van aandeel houders dit voorstel aanvaardt, zal de A.K.U.-directie bestaan uit de heren: ir. A. J. Engel, president-directeur, mr. J. Meynen, plv. president-directeur, en dr. ir. J. I-I. E. Hessels, prof. dr. D. W. van Krevelen, prof. ir. L. H. de Langen, drs. L. H. Meerburg en de heer K. Soesbeek als directeuren. De financiële resultaten over 1959 van de n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken te Helmond zijn, blijkens het verslag, niet onbelangrijk gunstiger ge weest dan die over 1958. Zij waren toe te schrijven aan een scherpe kostenbewaking en aan een omzet tegen relatief betere prij zen. De hogere winst werd behaald bij een kwantitatief vrijwel gelijk blijvende om zet, gepaard gaande met een hogere marge. De lichte daling van de omzet in geld was uitsluitend een gevolg van de lagere boek waarde in de totale omzet, hetgeen eerder een voordelige dan een onvoordelige factor genoemd wordt. Het exploitatiesaldo steeg van bijna 12,9 miljoen tot ruim 15,1 miljoen. Af geschreven wordt in totaal bijna 5.3 mil joen tegen 6,1 miljoen in 1958. Voorts wordt onder andere voor belasting gereser veerd 5 miljoen 3,8 miljoen) en aan de reserve vervanging en uitbreiding toege voegd 3 miljoen (nihil). De resultaten dei- deelnemingen waren van dien aard dat hiervoor geen extra voorzieningen behoe ven te worden getroffen 1,2 miljoen). Als saldo-winst resteeert bijna 1,6 miljoen 1,0 miljoen), waaruit zoals gemeld een dividend wordt voorgesteld van 22 per cent (14 percent) op de gewone en van 9 percent (8 percent), indien de statutenwij ziging wordt aangenomen, op de preferen te aandelen. De investeringen bedroegen slechts 2,3 miljoen tegen bijna 5 miljoen in 1958. De liquiditeit nam aanzienlijk toe. Per ultimo 1958 beliepen de liquide middelen en kortlopende beleggingen 2,6 miljoen per uit. 1959 8,9 miljoen. De huidige li quide positie, die binnenkort nog versterkt zal worden met de opbrengst van de emis sie, is een gunstig uitgangspunt voor de toekomstige uitbreidingen. De afwachtende investeringspolitiek vindt haar weerspie geling in het oplopen der liquide midde len, waartoe voorts de winststijging en de vermindering der voorraden bijdroegen. De text iel conjunctuur, zo schrijft de di rectie, toonde in 1959 opnieuw haar grillige karakter. Sinds april kan van een uitge sproken hausse-stemming worden gespro ken. Wanneer alle voortekenen niet bedrie gen zal de huidige stemming zich in 1960 voortzetten. De directie meent de verdere ontwikkeling van de E.E.G. met wat meer gerustheid te kunnen gadeslaan dan vorig jaar. De beginnende realisatie van de Euromarkt had voor Vlisco in de Franse overzeese gebiedsdelen reeds aanwijsbare gunstige gevolgen. De afzet in Europa en naar overzeese gebieden met Europees ka rakter nam opnieuw beduidend toe. De E.E.G.-gedachte werkt ook voor de japonstoffen in Europa steeds verder door. Ook Frankrijk heeft nu eindelijk per 1 januari de import van dit produkt. gelibe raliseerd. De directie gelooft in de moge lijkheden van de E.E.G., ook al zal de strijd in de overgangsperiode naar volledige inte gratie hard zijn. Gezien de belangrijke en nog steeds groeiende afzet naar Scandina vië, Engeland, Oostenrijk en Zwitserland betreurt de directie de huidige handels politieke splitsing van Europa in twee blokken uitermate. Komen E.E.G. en E.F.T.A. niet tot elkaar dan zal dit het bedrijf, gezien de hoogte van het invoer recht in de meeste E.F.T.A.-landen, op den duur zeker schaden. De directie verheelt niet dat de uitvoe ring van de uitbreidingsplannen aanzien lijk werd vertraagd als gevolg van de be kende moeilijkheden rond het bedrijf. De liquiditeit ontwikkelde zich gunstig. Verwacht wordt dat de thans aanwezige middelen, vermeerderd met de bedragen, die beschikbaar zullen komen uit afscrij- vingen en in te houden winsten, voor de eerstkomende jaren toereikend zullen zijn voor financiering van de grote omvang van zaken en van de voorgenomen inves teringen. Er is een wijziging in de waardering van onder meer de balanspost „duurzame produktiemiddelen" ingevoerd om het werkzame vermogen en de rentabiliteit daarvan zo goed mogelijk tot uitdrukking te doen komen. Deze post is nu geheel gewaardeerd op vervangingswaarde waarbij rekening is gehouden met de se dert 1954 opgetreden prijsstijgingen. Over de verwachtingen wordt opge merkt dat gezien de oplevering van de conjuctuur de produktiecapaciteit dit jaar ten volle benut zal kunnen worden. In het eerste kwartaal van 1960 zal de produktie ongeveer 72.000 hebben bedragen tegen 63.000 ton in dezelfde periode van 1959. Rekening wordt gehouden met een ongun stige invloed van kostenstijgingen en ho gere grondstoffenprijzen, die men echter hoopt op te vangen door de betere bezet ting van het produktie-apparaat. Amsterdamsche Bank n.v. zal, zo deelt zij in een bericht mede, op 20 april voor de eerste maal ter beurze verhandelen 5 miljoen 4)4 percent obligaties 1960-2 ten laste van de gemeente Tilburg. De stukken zijn 1.000 groot. Zij komen voort uit om zetting van een onderhandse geldlening ad 5 miljoen die door de gemeente Tilburg werd aangegaan. De lening is aflosbaar in 40 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 maart 1961. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is voor het eerst toegestaan op 1 maart 1980. Extra aflossingen in de jaren 1980 tot en met 1984 kunnen slechts geschieden a 101'A percent en daarna a 101 percent. Het bericht is uitgegeven in verband met de aanvrage voor de officiële notering. De opbrengst van bovengenoemde lening dient voor con solidatie van de vlottende schuld, veroor zaakt door uitgaven ten behoeve van wo ningbouw, grondaankopen en straataanleg. B. en W. van Rotterdam vragen de ge meenteraad het aandeel van Rotterdam in het aandelenkapitaal van de n.v. Lucht haven Schiphol te vergroten van ander- halm miljoen gulden tot 2.035.000. Op 9 juli 1959 besloot de Rotterdamse raad in de kapitaaluitbreiding van de n.v. Luchthaven Schiphol ad tien miljoen gul den voor 1959 deel te nemen voor 500.000, zijnde vijf percent van eerstgenoemd be drag, aldus een toelichting. In 1960 zal het aandelenkapitaal van de vennootschap met ten hoogste 10.700.000 worden vergroot. Behoudens goedkeuring van de raad heb ben B. en W. van Rotterdam zich bereid verklaard wederom voor vijf percent deel te nemen. Dit betekent, dat Rotterdam dit jaar in die kapitaalverruiming ten hoogste 535.000 zal bijdragen. Het saldo exploitatierekening van de Ne derlandsche Dok en Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam is in 1959, blijkens het verslag, gedaald van 25,7 miljoen tot 18,5 miljoen. Afgeschreven wordt dit maal 9,3 miljoen tegen 10,7 miljoen in 1958. Voor belastingen wordt gereserveerd 4,1 miljoen 7,2 miljoen), waarna 6,4 miljoen 8,4 miljoen) resteert. Hieruit wordt aan de algemene reserve 1 miljoen 2,5 miljoen) toegevoegd, aan het perso neel 3,2 miljoen 3,4 miljoen) uitge keerd en ontvangen de beide firmanten Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en Nederlandsche Dok Maatschappij elk ruim 1,1 miljoen. Zoals bekend wordt het dividend verlaagd van 12 tot 11 percent. Tijdens de op 13 april aanstaande in Den Haag te houden openbare vergadering van het Landbouwschap zal onder meer ter sprake komen een ontwerp-advies Land bouwschap inzake de ontwerpvoorstellen der Europese Executieve Commissie aan gaande de totstandbrenging en uitvoering van het gemeenschappelijk landbouwbe leid. Opgemerkt wordt dat de ontwerp voorstellen der Europese Executieve Com missie ten aanzien van het gemeenschap pelijk te voeren landbouwbeleid een be langrijke bijdrage vormen tot de verwe zenlijking van de doelstellingen van het verdrag van Rome. Deze ontwerp-voorstellen, aldus het Landbouwschap, zijn voor wat betreft de integratie in de agrarische sector evenwel niet voldoende. Om een voortdurende ver betering van de levens- en werkomstan digheden der agrarische bevolking te be reiken zal in de Gemeenschap samen met de maatregelen van economisch-poli- tieke aard, waarop de onderhavige voor steilen betrekking hebben ook een so ciaal beleid ten aanzien van de agrarische sector moeten worden gevoerd. Volgens het Landbouwschap zal de Europese Exe cutieve Commissie aan dit beleid op korte termijn inhoud dienen te geven. Nadere voorstellen met betrekking tot het voor vlas, aardappelen en sierteeltprodukten te voeren beleid zijn eveneens gewenst. Vol gens het Landbouwschap is voorts niet te zeggen hoe de produktie- en afzetsituatie over een tiental jaren zal zijn. De beoor deling van de ontwerpvoorstellen met be trekking tot het in de eindfase te voeren beleid kan dan ook slechts een voorlopige zijn. De voorstellen over de maatregelen in de fase van voorbereiding noemt het Landbouwschap echter van grote actuele betekenis. Op dit deel van het rapport der Europese Executieve Commissie meent het Landbouwschap daarom ook in zijn ad vies de nadruk te moeten leggen. Behalve de bovenvermelde critiek laat het landbouwschap-rapport wanneer het handelt over de strikt politiek-economi- sche aspecten van de voorstellen van de Europese Executieve Commissie tot be paald een milder geluid horen dan diver se andere beoordelaars binnen onze gren zen over de Europese landbouw-integratie de afgelopen weken hebben laten horen. Tjitarum 11 v. Hongkong n. Singapore. Tweelingen 11 te Rotterdam. Utrecht 11 v. Port Said n. Tripolis. Van Linschoten 11 v. Singapore n. Hongkong. Van Noort. 12 te Dunedin verwacht. Van Spilbergen 11 275 m. n.w. Kaapst. n. Durban. Vasum 11 te Portland v. Algiers. Vivipara 17 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vlieland 11 te Suez. Waal 11 v. Bremen n. Amsterdam. W. Alton Jones 11 800 m. z. Kp. Verd. eil. naara Philadelphia. Waikelo 12 te Kuwait. Waingapoe 11 180 m. o. Socotra n. Mogadiscio. Waterman 13 te Rotterdam v. New York. Weltevreden 11 200 m. n.n.o. Finist. n. Antwerpen. Westerdam 11 350 m. w. Landsend n. New York Westertoren 11 200 m. n.n.o. F. Aleza n. Montevid. Westland pass. 10 Las Palmas n. Lissabon. Willem Ruys 11 te Melbourne. Willemstad 12 te Londen. Witmarsum 11 65 m. w.z.w. Flores n. Le Havre. Woensdrecht 11 900 m. n. Amuaybay n. Amuaybay. Woltersum 11 360 m. n.w. Finisterre n. Mobile. Wonosari 11 t. ank. Shat Al Arab rivier. Wonosobo 11 357 m. w. Colombo. I.Tssel 11 9 m. n. Kp. Defer n. Tripolis. Zaankerlc 11 195 m. z.o. Saigon n. Aden. Zeeland 11 v. Marseille n. Bilbao. Zonnekerk 11 120 m. n.o. Mogadiscio n. Aden. Zuiderkerk 11 te Mombassa. In 1959 werden 4 tankers en 1 vracht schip met een totaal draagvermogen van 129.945 ton (147.755 ton) afgeleverd. Te water gelaten werden 7 schepen met een draagvermogen van 174.990 ton, te weten 6 tankers en 1 vraschtschip. In 1958 wer den 6 schepen te water gelaten met een totaal draagvermogen van 145.030 ton. Voor de bouw van nieuwe schepen werd 47.000 ton scheepsstaal verwerkt tegen 43.000 ton in 1958. Voor de bouw van 5 motortankers werd met de reder overeengekomen voor elk dezer schepen de levering een jaar uit te stellen. Dit leidde ertoe dat in 1959 een schip minder werd afgeleverd dan ge raamd was. Door deze opschuiving in het bouwprogramma en de voorlopige opschor ting van de uitvoering van 2 contracten was het noodzakelijk enige aanvullende orders aan te nemen. Daarom werden 5 nieuwe opdrachten aan de orderportefeuille toegevoegd. De terughoudendheid van reders tot het plaatsen van nieuwe opdrachten en het toenemend aanbod van de zijde der wer ven wegens het slinken der orderporte feuilles houden de prijzen voor nieuwe op drachten laag. Het totale draagvermogen van alle opdrachten bedraagt 625.800 ton. De totale contractwaarde per ultimo 1959 was ongeveer 450 miljoen. De werktuigboüwafdelingen waren het gehele jaar goed bezet. Ondanks een stij gend aantal mededingers bij het verkrijgen van reparatie-opdrachten kon ook de be zetting van de reparatie-afdeling zich in 1959 op een bevredigend peil handhaven. Wat de vooruitzichten betreft zegt het verslag dat de afdeling nieuwbouw tot be gin 1962 behoorlijk van werk is voorzien. Het aanwezige surplus aan scheepsruimte blijft de vraag naar nieuwe schepen on gunstig beïnvloeden. Bovendien heeft de snelle uitbreiding van de scheepsbouw- industrie in de laatste jaren, die zich thans ook gaat uitstrekken tot landen waar voorheen geen zeeschepen werden ge bouwd, ertoe geleid dat de voor de normale vervanging en uitbreiding van de wereld- vloot benodigde scheepsbouwcapaciteit thans aanzienlijk wordt overtroffen. De huidige prijzen voor nieuwe schepen zijn van dien aard dat bij de N.D.S.M. slechts belangstelling bestaat voor het aangaan van contracten ter verkrijging van een continue bedrijfsbezetting. De ondervin ding wordt opgedaan dat de mogelijkheden tot het verlenen van krediet voor export orders in andere landen ruimer zijn dan in Nederland. De directie verwacht ook in de toekomst de continuïteit in het bouw programma te kunnen handhaven. Reke ning zal moeten worden gehouden met de mogelijkheid dat de financiële resultaten in de eerstkomende jaren een verdere da ling te zien zullen geven. Verwacht wordt dat de reparatie-afdeling ook in 1960 vol doende opdrachten zal weten te verwer ken. Aagtekerk 11 115 m. z.w. Finisterer n. L. Palmas. Aalsdiik 11 33 m. o.n.o. Malta n. Halifax. Abbedijk 11 15 m. z.w. Dungeness n. New York. Abbekerk 11 45 m. z. Socotra n. Singapore. Acila 11 v. Curacao n. Punta Cardon. Agamemnon 11 350 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Alamak pass. 11 Finisterre n. Marseille. Alchiba 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Algorab 11 400 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. L. Palm. Alhena 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alioth 11 redeKhorramshahr. Alkaid 11 47 m. o. Aden n. Khor Al Mufatta. Almdijk 11 v. Bremen n. Rotterdam. Alnati 11 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Alphacca pass. 11 Andaman eil. n. Colombo. Alphard 11 v. Rotterdam. 12 te Londen. Amerskerk 11 v. Rotterdam n. Bremen. Amnion 11 100 m. w. Aruba n. Barranquilla. Amsteldiep 11 225 m. w. Goa n. Suez. Amstelkroon 11 1410 m. n.n.w. Midway n. Pac. k. Amstelsluis 12 v. Bandar Shapur n. Goa. Andijk 11 720 m. o. Kp. Race n. Le Havre. Appingediik .11 850 m. w.z.w. Azoren n. Liverpool. Arendsdijk 11 490 m. n.n.w. Flores n. Le Havre. Arendskerk 11 30 m. z. Kreta n. Port Said. Argos pass. 5 yvae :om cmfwyp vbgkqj emfw Arneöijk 11 v. Bremen n. Hamburg. Artemis 11 400 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Astcrope 11 430 m. n.w. Finisterre n. Amsterdam. Asmidiske 11 350 m. w.z.w. Ouessanl n. R'dam. Atys 11 te Curacao verwacht. Bali 12 te Aden. Batu 10 v. Djibouti n. Suez. Bengkalis 11 70 m. z. Startpoint n. Amsterdam. Bintang 12 te Bahrein. Eonita 11 te Charleston verwacht v. Laceiba. Borneo 12 te Labuan verwacht v. Manilla. Boskoop 11 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Breda 11 200 m. w.n.w. Flores n. Willemstad. Bussum 13 te Amuaybay. Calt. Amsterd. pass. 11 Kp. St. Vine. n. Bahrein. Csltex Arnhem pass. 11 Malta n. Port Said. Caltex Delft pass. 11 Kuria Muria n. Bahrein. Caltex Delfzijl 11 55 m. w.z.w. Skagen n. Pernis. Caltex Eindhoven pass. 11 Ouessant n. Port Said. Calt. Leiden pass. 11 Kp. St. Vine. n. Brunsbüttel. Caltex Nederl. 11 120 m. n.o. Masira n. Rastanura. Calt. Pernis 11 210 m. o. Mogadiscio n. Mombasa. Calt Rotterdam 11 200 in. z.o. Suez n. Whitegate. Calt. Utrecht 11 150 m. n.n.w. Lissab. n. Bahrein. Camitia 11 225 m. z. Flores n. Curacao. Castor 11 140 m. n.n.o. Finisterre n. Tripoli. Cinulia 11 100 m. z.w. Ushant n. Curacao. Clavella 18 te Curacao verwacht. Cleodora 12 te Geelong verwacht v. Bluff. Cradle of Lib. 11 320 m. o.z.o. Coney eil. n.P. Said. Crania 11 480 m. z.w. Azoren n. Curacao. Dshomeykust 11 196 m. n.w. Fr'town n. Le Havre. Dalerdijk 12 te Thames. Delft 11 1000 m. z. Landsend n. Rotterdam. Diemerdijk 11 v. Tacoma n. Oakland. Diloma 14 te Curacao verwacht. Dongedijk 11 840 m. n.w. Antiqua n. Londen. Eemland 11 v. Rio de Janeiro n. Santos. Eenhorn 11 rede Wismar. Eos pass. 11 Gibraltar n. Wismar. Forest Hill pass. 12 Tunis n. Finnart. Gaasterkerk 11 v. Sinain n. Bugo. Gaasterland 12 te Bremen. Geertje Buisman 11 70 m. o. Bornholm n. Lissab Haarlem 77 te Laceiba verwacht v. Kingston. Heelsum 11 1260 m. w.z.w. Fayal n. Antwerpen Helena 12 te Barbados. Hera 11 te Bremen. Hersilia 12 te Paramaribo. Hilversum 10 3044 m. v. Antwerpen. Holendreclit 11 270 m. n.n.w. B'niuda n. Baltimore Houtman 11 60 m. n.n.o. Mahe n. Zanzibar. Tlydra 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Isis 12 te Amsterdam. Itlersum 10 1786 m. v. Houston. Jacob Verolme 11 v. Panamakan. n. Philadelphia. Jagersfontein 11 v. Amsterdam n. Bremen. Java 11 te Aden. Joh. van Oldenbarnev. 11 v. A'dam n. South.ton. Kaap Hoorn 11 135 m. w. Monrovia n. P. Harcourt. Kabylia 11 80 m. n.o. Sombrero n. Paulillac. Kaloekoe 12 te Sorong. Kalydon 11 225 m. n.w. Finisterre n. Curacao. Kamperdijk 12 te New York verwacht. Karimata 11 40 m. z.w. Wihtg n. Port Said. Kar 11 v. Rotterdam n. Santend. Katelysia 15 te Puerto La Cruz verwacht. Kelletia verm. 12 v. Purfleet n. Rotterdam. Kellia 11 135 m. o. Rio de Janeiro n. Curacao. Kenia verm. 12 v. Avonmouth n. Amsterdam. Kerkedijk 11 100 m. z. Kp. Race n. Antwerpen. Khasiella 11 te Accra. Kinderdijk 12 te Bremen. Kloosterdijk 11 300 m. z.w. Bermuda n. Vera Cruz. Koningswaard 10 220 m. n.o. Barbados n. L. Palm. Korenia 13 te Bayonne verwacht. Korovina 23 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 15 te Buenos Aires verwacht. Kryptos 11 te Brunsbüttel. Kylix 11 v. Suez n. Turku. Larenberg 11 v. Bremen n. Hamburg. Laurenskerk 11 175 m. o.n.o. Gibraltar n. Antw. L.awak 12 te Suez. Leersum 11 90 m. n.n.w. Pt. Etienne n. Bathurst. Lekhaven 11 v. Buenos Aires n. Pto. Acevedo. Lc-kkerkerk 11 180 m. z.o. Port Sudan n. Aden. Lelykerk 11 te Londen. Leto 11 360 m. o.n.o. Guam n. Singapore. Leuvekerk 12 v. Akaba n. Port Sudan. Lindekerk 11 te Bahrein. Loenerkerk 11 130 m. n.w. Oran n. Bahrein. Loosdrecht 12 rede Goa. Maas 11 140 m. z.o. Malta n. Piraeus. Mariekerk 11 v. Cochin n. Aden. Marnelloyd 11 rede Basrah. Maron 11 op red La Guaira. Megrez N 11 85 m. n.o. St. Paulsrock n. L. Palmas. Meliskerk 11 v. Marseille n. Rotterdam. Memnon 11 280 m. n. Mona eil. n. Curacao. Mentor 11 1020 m. z.w. Flores n. Londen. Merseylloyd 11 et Tandjong Priok. Merwede 12 te Freetown verwacht v. Liverpool. Merwelloyd 11 ten anker nabij Port Swettenham. Minos 12 te Holtcnau. Mitra 11 85 m. n.o. San Miguel n. Rotterdam. Modjokerto 13 te Singapore verwacht. Mohamed Reza Shah 11 80 m. n.w. Kp. Blanc n. Isle of Grain. Moordrecht 11 100 m. o. Kp. May n. Philadelphia. Munttoren 11 180 m. z.o. Salvador n. Curacao. Musilloyd 12 te Mobile. Mylady 11 te Duinkerken. Naess Comm. 11 45 m. w.z.w. Oporto n. Fawley. Naess Lion 11 20 m. z. Sicilië n. Napels. Navicella verm. 12 v. Santos n. Rio de Janeiro. Neder-Weser 12 te Port Said. Nestor 11 op Schelde n. Antwerpen. Nias 13 te Tacoma verwacht. Nieuw Amsterdam 12 te Fort de France verwacht. Noordwijk 9 te IJmuiden. Notos 11 v. Rotterdam n. Savona. Oldekerk 11 135 m. n.n.o. Finisterre n. Genua. Ommenkerk 12 v. Antwerpen n. Rotterdam. Oostkerk 11 600 m. w. Fremantle n. Aden. Oranje pas. 11 The Brothers n. Suez. Oranje Nassau 11 190 m. w. Finist. n. Bridgetown Ouwerkerk 11 v. Antwerpen n. Amsterdam. Overijsel 12 v. Port Said n. Genua. Papendrecht. 11 v. Tuapse n. Wismar. Peperkust 11 160 m. o.z.o. Madeira n. Freetown. Pericles 11 te Rotterdam. Philidora 11 dw. Daedalus n. Mena A1 Ahmadi. Philippia 14 te Mona A1 Ahmadi verwacht. Philine 12 in Panamakan. verw. n. Mena A1 Ahm. Poseidon 12 v. Guanta n. Mobile. Prins Casimir 11 60 m. n. Finisterre n. Rotterdam Prins der Nederl. 12 v. La Guaira n. Pt. of Spain. Prins Willem George Frederik 12 te Hamburg. Prins Willem III 11 te Valencia v. Rotterdam. Prins Frederik Willem 11 780 m. w.z.w. Glasgow naar Montreal Pr Alexander 11 130 m. z.o. Kp. Ray n. Montreal. Pr. Fred. Hendr. 11 100 m. n.w. L'end n. Montreal. Pr. Will. George Fred. 11 v. Bremen n. Hamburg. Purmerend 11 te Abadan. Raki 10 v. Djibouti n. Singapore. Ridderkerk 12 te Rotterdam. Rossum 12 v. Rotterdam n. Bordeaux. Rotterdam 11 200 m. o. Fayal n. New York. Rotti 11 800 m. n. Bikini n. Singapore. Sr.latiga 12 te Abu Flus. Samarinda 11 400 m. o.n.o. Paramaribo n. Matadi. Sambas 11 v. Pnompenh n. Singapore. Sarangan 12 te Cristobal. Sarpedon 12 te Rotterdam. Schelpwijk 11 v. Rouen n. Curacao. Silindoeng 11 te biak verwacht. Skadi 11 50 m. z.w. Scillys n. Ayr. Sioterdijk 12 te Antwerpen verwacht. Solon 10 230 m. w, Bermuda n. Port. of Spain. Stad Amsterdam 11 20 m. w. Kaapstad n. Fr'town. Stad Arnhem 11 80 m. n.n.w. Lissabon n. Ceuta. Slad Dordrecht 11 180 m. n.n.o. Villano n. R'dam. Stad Gouda 11 te Pepel. Stad Haarlem 11 100 m. z.z.w. Toulon n. Savona. Stad Leiden 12 te Rotterdam. Stad Maassluis 10 te IJmuiden. Stad Schiedam 13 te Gent verwacht. Stad Utrecht 11 215 m. w.z.w. Scillys n. Vlaard. Stanvac Lirik 11 te Tandjong Uban. Stanvac Talangakar 13 te Sungeigerong verwacht. Statendam 11 te Ne,;v York. Statue of Liberty 11 v. New York n. Port Said. Steenwijk 11 270 m. n.w. Santa Maria n. Bremen. Stentor 10 v. Bremen n. Antwerpen. Steven pass. 11 St. Vincent n. Malaga. Straat Banka 12 te Brisbane. Straat Clement 12 te Port Louis. Straat Mozambique 10 v. Hongkong n. Singapore. Tabian pass. 11 Madura n. Singapore. Tabinta 11 v. Suez n. Genua. Tamara 11 100 m. n.n.w. Pto. Rico n. Curacao. Tamo 12 te Calabar verwacht. Tara 11 te Santos. Tarakan 11 120 m. n.n.w. Alexandria n. Pt. Said. Taria 11 te Singapore verwacht. Tegelberg 12 te Kaapstad. Telamon 11 810 m. n.o. Saba n. Aruba. Thelidomus 13 te Curacao verwacht. Tibia 15 le Abadan verwacht. Tjibantjet 12 te Hongkong. Tjikampek 11 40 m. z.w. Puluweh n. Mauritius. Tjimanuk 12 le Singapore. Tjimenteng 12 te Dar Es Salaam. KLEINE VAART Admiralengracht 11 te Spurn n. Rotterdam. Ank T 8 v. Kenitra n. Casablanca. Areas 11 10 m. n.o. Villano n. Lissabon. Ardeas 11 60 m. n.o. Ouesant n. Aligers. Bab T 3 v. Rouaan te Rotterdam. Bloemgracht 10 te Helsinki. Boreas 11 te Aalborg n. Aarhus. Draco 11 30 m. z. Wight n. Tanger. Eljo 12 v. Manchester te Rotterdam verwacht. Elsa 9 v. Duinkerken te Rotterdam. Ilias 11 50 m. w. Galitas n. Tunis. Kaap Falga 8 v. Vestervik te Zaandam. Kaap St. Vincent 8 v. Zaandam te Rotterdam. Manto 11 50 m. n.o. Ouessant n. Londen. Mare Liberum 11 te Kp. La Hague n. Duinkerken. Marianne 10 30 m. n.n.o. Eider n. Delfzijl. Midas 10 te Hamburg n. Gothenburg. Plato 11 te Amsterdam n. Gdynia. Schippersgracht 10 v. Hobro n. Amsterdam. Ponza 11 dw. Finisterre n. Antwerpen. Tbaletas 11 Ouessant gepass. n. Amsterdam. Tilly 4 Ceuta gepass. n. Liverpool. SLEEPVAARi Elbe 12 v. Gibraltar n. Port Said. Maas 9 v. Rotterdam, 10 terug te Rotterdam. Rede Zee 12 v. Suez n. Perzische Golf. Thames 12 v. Panamakanaal n. Hongkong. Tyne 9 v. R'dam, 11 te Maassluis n. Gravesend. Zwarte Zee 12 v. Vlissingen n. Antwerpen. AKU en Hoogovens „willig" Het was gisteren op het Damrak alles AKU en Hoogovens wat de klok sloeg. Voor beide fondsen was een „willige" stemming aanwezig en de omzetten waren, vooral voor AKU, aan de ruime kant. Het buitenland, West-Duitsland en Parijs, als mede het publiek namen de stukken uit de markt. Hierdoor werd meteen de vijf maal parikoers gepasseerd. Voor Hoogovens liet vooral het buitenland zich geducht gelden. KLM werd, ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. In de scheepvaartwaarden was het zeer stil. Certificaten Deli werden aangeboden, terwijl er voor HVA enige vraag aanwezig was. Staatsfondsen kalm en prijshoudend. In de lokale sector waren grootbanken, waarvan vooral Amsterdamsche Bank, aan de vaste kant als gevolg van Westduitse aankopen. Aandelen Twentsche Kabel werden op circa 500 bieden (435 bieden) geadviseerd. Kwatta werd op 120 laten (130) geadviseerd op het passeren van het dividend (5 pet). Ook Begeman kreeg een lagere adviesprijs op 164 (170) Prolongatie 32 percent. Boeke Huidekoper van 160 op 164, Boom-Ruygrok van 165 op 166 en Spaarnestad van 450 op 455. VERHANDELDE FONDSEN. 8 april 11 april Totaal 444 459 Hoger 179 (40.3%) 192(41.8%) Lager 147 (33.1%) 153 (33.3%) Gelijk 118(26.6%) 114(24.9%) A VOND VERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U500 g.b.-506 g.l. 500 Kon. Olie155.50-156.80 155.70 Philips 863—868 g.l. 863 Unilever 793—796 793 H'ovens (oude) 678—679 678 Nieuwe H'ovens 658660 658 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U498 498—503 Kon. Olie155.70 155.60-156.30 g.l Philips 857 857Vt—861 Unilever 787^4 790—791 H'ovens (oude) 666 666—675 Nieuwe H'ovens 646 648651 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. OVERWEGEND ZWAK Nadat gisteren reeds terrein verloren was gegaan, moesten de meeste hoofd fondsen vandaag opnieuw genoegen nemen met enig koersverlies. Zelfs AKU en Hoog ovens, die gisteren nog verbetering hadden kunnen boeken, ontkwamen daar niet aan. De ware animo was er niet, ook al met het oog op het lange Paasweekeinde. Wall Street gaf geen stimulans en ook van de Europese beurzen kwam geen steun. De arbitrage hield zich afzijdig. Hoogovens daalde 20 punten door afgenomen interesse. Het koersverschil tussen oude en nieuwe aandelen kromp tot 15 p. AKU 6, Uni lever 3. Philips terug tot 857 3) van morgen, maar vanmiddag werd dit inge lopen op Duitse vraag. Het fonds bleef prijshoudend. Kon. Olie en KLM gisteren in New York meer geboekt, waardoor Kon. 1.- hoger op 115.-. Scheepvaart waarden nauwelijks prijshoudend. Cul tuurfondsen konden zich niet geheel hand haven. Staatsfondsen fractioneel anders. Op de Amerikaanse afdeling ontwikkel de zich vrij plotseling een flinke vraag in Canadian Pacific, die tot 26% a steeg 25). Te New York was de notering gis teren met l'/s opgelopen. Vorige Advleskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 340 342 Ned. Handel Mij. 265 265 Rotterd. Bank 279 279)4 Twentsche Bank. 264 264 A.K.U 503 496 )4* Albert Heijn 384 380 405 Billiton Mij. II 355 355 Bols 523 523 Bührmann Papier 475 475 Deli-Mij 177.50 176.—1 Dordtsche Olie 72854 728 367 370 52454 524 Hoogenbosch Sch. 245 247 680 663* H.V.A 166 165* 436 436 454 454 K.L.M 114. 115. Kon. Ned. Zout 699 Kon. Olie 155.20 155.30* Muller Nat. Bezit 454 H 454 Nederl. Ford 412 410 Ned. Gist- en Sp 310 308 Ned. Kabelfabr... 460 465 Philips Gem. Bez. 860 y, 859)4* Philips Pref 265 267)4 A'dam Rubber. 112 111* Sikkens Lak 601 Stokvis R.S 229 229 Thomassen Dr 670 675 Unilever 792 787)4* Van Berkel's Pat. 303 303 Van Gelder Pap. 264 54 265 Van der Heem 223 223 Ver. Machinefabr 215% 215 Wessanen 263 263 Wilton Feijenoord 208 207 Zwanenberg-Org. 596 596 193. 193. 214. 214. 500 500 tfer Bezit v. 1894 116.50 116.50 H-A.L 141 140* K.N.S.M 179 177* N. Scheepv. Unie 147% 145 V4* Ommeren v 251 250 Stoomv. Mij. Ned 165 164 *\naconda 54 5354 Kennecott Copper 80 79 54 Muminium Ltd 327/i„ 32)4 Bethlehem Steel 47 46 U.S. Steel 81 K 79)4 Republic Steel 62 <4 62)4 American Motors 27-K 27 54 General Motors.. 46' I* 46)4 Cities Service 43)4 43)4 Shell Oil 69 54 70)4 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Geleidelijk dalend De beurs van New York gaf gisteren een zwak beeld te zien. Koersverlies in de stalen, auto's en chemische fondsen waren oorzaak van een lager gemiddelde, hoewel levensmiddelen, enkele spoorwegen, elek tronische waarden en sommige speciale fondsen winst boekten. Tot de blauwge- rande industriële waarden die onder druk kwamen behoorden Du Pont, Chrysler, Eastman Kodak en U.S. Steel, die alle 1 of meer dollar verloren. Het industriegemiddelde kwam van 628,10 op 624.89. dat van spoorwegen van 144.96 op 144,75 en dat van openbare nutsbedrij ven van 89,12 op 89,33. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 19