tyfe> mrke/M grnCgeMeed ê- drngt Hillegomse werf bouwt schepen die geen meertouwen hebben Agenda voor Haarlem en de IJmond Vechtpartij op station van Haarlem Nieuwe r.-k. kleuterschool in Oud-Schoten Nog reden voor toezicht van Ged. Staten op de grootste gemeenten? Oecumenische Raad van Kerken over de apartheid Concours hippique Santpoort 1960 Voorzieningen voor werkstudenten Congres Nederlandse Studentenraad DINSDAG 12 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Magneten doen het werk V oor j aarskermis in Heemstede Utrechtse door haar man met priem gewond Velsen-IJ muiden Beverwijk D rie metselaars slaags met tien spoorwegmensen Bezoek van Frans Hals - Eerste nachtegaal Bij Geusevesper straat Onderlinge wedstrijden van GIOS Bouw van therapiegebouw voor „Vogelenzang" Brief aan kerken in Unie Duorijdster bij botsing omgekomen UIT STAD EN STREEK Suggesties van Liga Motorraces in Zandvoort Stille tocht op 4 mei Bejaardensoos maakt jaarlijks uitstapje Wie zag aanrijding? Zeepkistenrace op Zandvoorts circuit „Je moest schepen aan de wal kunnen laten plakken", zei de heer A. H. Zwart nadenkend. Met een Hamburgse ingenieur van het vervoersbedrijf was hij in een druk gesprek gewikkeld over de problemen, die het personeelsgebrek schept bij de Hamburgse veer- en rondvaartdiensten. „Daar zit wat in", antwoordde de Duitser. Hij sliep er nog een paar nachtjes over en liet de woorden van de heer Zwart nog eens terdege in zich omgaan. Hoe kan men schepen aan de steiger laten plakken? Door magneten. Ir. Groche en werfeigenaar Zwart werk ten het plan van de magneten In drie maanden tijds uit. Zij namen een elektro technische fabriek in de arm. Twee sterke ronde magneten, 32 centimeter in doorsnee, vonden hun weg naar de scheepswerf „Neerlandia" in Hillegom. Daar was de rondvaart- en veerboot „Kollau" in aan bouw. Even achter het voorschip werden de magneten in een kast aan de scheeps wand gemonteerd. Het eerste schip zonder meertouwen was een feit. Eénmansbediening De „Kollau" kon in het vervolg door één man worden bediend. Weer een stapje dichter bij de oplossing van het personeels vraagstuk. De voorzieningen aan de wal vormen echter een vrij kostbare aangelegenheid. Een magneet zonder ijzer betekent niets. Dikke staalplaten (hoe dikker hoe beter) moeten aan de steiger worden bevestigd, zodanig dat zij behoorlijk veren. Minstens 25 centimeter. Ook de magneten aan het schip kunnen veren. Hard tegen de wal bonken is er dus niet bij. Integendeel. De man op de brug stelt eerst de voorste mag neet in werking. Zijn schip vlijt zich zachtjes tegen de steiger aan. Dan pas haalt hij de tweede handel over. De tweede mag neet trekt de boot keurig tegen de wal. Pas dan kunnen de passagiers in of uit stappen. De magneetkast is namelijk pre cies onder de toegangsdeur aangebracht. Ideaal voor ponten De heer Zwart is geen man met „Big Boss"-allures. Hij loopt graag met opge rolde hemdsmouwen. Dan komen de tatoe ages op zijn armen bloot. Zelf bracht hij de „Kollau" naar Hamburg toe, even voor Kerstmis van het vorig jaar. In de vele sluizen, die het schip moest passeren, be proefde hij de nieuwe methode. Aan de stalen sluisvvand klevend rees en daalde het schip kalm mee met het water. Vloed, eb en zware golfslag het is geen bezwaar. Het schip is met onverbreekbare magne tische kluisters aan de steiger verbonden, maar beweegt toch soepel met de be wegingen van het water mee. De heer Zwart noemt het magnetische aanmeringssysteem ideaal voor schepen, die om de haverklap moeten aanleggen en dan in een ommezien weer los moeten zijn. Het zal de hantering van deze schepen zeer vergemakkelijken. Immers de man aan het roer kan alles alleen bedienen. Ook grote schepen Ook voor de grote zeeschepen is het systeem bruikbaar. Men kan de magneten zo groot en sterk maken als men zelf wil. Economisch biedt het systeem echter voor zeeschepen, die meestal een paar dagen achtereen aan de kade liggen, geen voor delen. De grote hoogteverschillen die ont staan door het stijgen en dalen van het water en het laden en ontladen van het schip, kunnen worden ondervangen door de staalplaten aan de steiger verstelbaar te maken, bijvoorbeeld door middel van rails. Slaagt het „Kollau"-experiment, en alle tekenen wijzen daarop, dan kan deze kleine werf aan de rand van de bollenvelden nog een grote taak krijgen in de ontwikkeling van de magnetische meertouwen. Het Ham burgse vervoersbedrijf heeft al een nieuw scheepje besteld, dat eveneens met mag neten zal worden uitgerust. De aanschaf van een installatie is vrij goedkoop en de kosten zijn er spoedig genoeg weer uit. De heer Zwart en zijn medewerkers zien grote toekomstmogelijkheden voor hun wereld primeur, waarop natuurlijk al patent is aangevraagd. Volgende week wordt in Heemstede, op het oude terrein van HBC achter ge bouw „Nieuw Berkenrode" aan de Heren weg voor de vijfde keer de grote voor- jaarskermis gehouden, waarvan het tota le exploitatie-overschot weer ten goede komt aan de plaatselijke jeugdverenigin gen. De organisatoren hebben er voor ge zorgd, dat de gebruikelijke kermisattrac ties opnieuw in een ruime verscheiden heid aanwezig zullen zijn. De kermis begint maandag 18 april (tweede paasdag) des middags om twee uur en is dan verder, tot en mef zondag 24 april, dagelijks van twee tot elf uur 's avonds geopend. Alleen maandag 18 en zondag 24 april is zij des middags van vijf tot zeven uur gesloten. De 28-jarige vrouw M. H. uit de Aster straat in Utrecht, werd maandag door haar echtgenoot, de 23-jarige los-arbeider M. met een priem in hals en rug gesto ken. De G.G. en G.D. bracht haar in zorg wekkende toestand naar het academisch ziekenhuis. De echtgenoot werd thuis aan gehouden en is door de politie ingesloten. De steekpartij vloeide voort uit een ech telijke ruzie. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Chr. Oratoriumvereniging met de Mat- thaus Passion. Woensdag 20 uur (tuin- zaal): pianorecital door Ans Bouter en Miep van Luin. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Filmavond Wereldreizigersserie „De strijd om de zuidpool". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur „Breng de Bismarck tot zinken", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur: „Eiland der liefde", 18 jaar. Woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De lift naar het schavot", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Vrouwenja gers" 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Young man with a horn", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „In discreet", 14 jaar. Minerva Theater: Woensdag 14.30 uur: „A C als waaghalzen", woensdag en donderdag 20.15 uur: „Room at the top", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De misda diger in de rolstoel", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Le Clo chard", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: „Storm over Perzië", 14 jaar. Woensdag 20 uur: „Vogelvrij ver klaard", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 9 mei dage lijks van 10-17 uur, zondags van 13-17 uur: Expositie van werken van hedendaag se grafische kunst. Tot en met 22 mei bijzondere avondopenstelling met kaars licht en oude muziek vai: 20.30-22.30 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 17 april op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van schilderijen en plas tiek van Igaël Tumarkin. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 1 rd): Tot 23 april dagelijks van 9 tot 17 uur: Expositie van werk van Jacques Be- noit. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 mei dagelijks van 10-22 uur. Expo sitie van tekeningen voor het tijdschrift „Zwart-Wit". „Het Huis Van Looy" (Kamperlaan): Tot 25 april dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Groepsexpositie van „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Vleeshal: Woensdag 12.25 uur: Pauzebij eenkomst; kapelaan E. Duym over „Wel gewoon, maar nooit gewend". Vishal: Vandaag 20-22 uur: beroepen- tentoonstelling. DINSDAG 12 APRIL Thalia, 20 uur: „Haaien van Marseille". WOENSDAG 13 APRIL Thalia, 20 uur: „Haaien van Marseille". Rex, 20 uur: „Het laatste paradijs". DINSDAG 12 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De vrouw en de verdoemde". WOENSDAG 13 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat". Maandagavond omstreeks negen uur was een vrij groot aantal mensen in een vechtpartij verwikkeld op het Haarlemse station. Drie metselaars, vader en twee zoons, waren in conflict gekomen met een tiental man spoorwegpersoneèl. Tijdens de vecht partij is een 44-jarige onderlaadmeester aan voorhoofd en neus gewond. Hij moest in het ziekenhuis St. Joannes de Deo wor den verbonden. Een 60-jarige metselaar en zijn 24-jarige zoon werden door de Haar lemse politie ter ontnuchtering ingesloten. De spoorwegrecherche heeft de zaak ver der in onderzoek. De moeilijkheden ontstonden in de trein van Alkmaar naar Haarlem. De metse laars hadden in Heiloo feest gevierd ter gelegenheid van het feit dat het dak was aangebracht op een huis, waaraan zij werkzaam waren. Op de terugweg in de trein werd de jongste zoon onpasselijk. Hierdoor ontstond een woordenwisseling met de conducteur, welk twistgesprek werd voortgezet tot aan het station Haar lem. Daar ontstonden op het perron hand tastelijkheden. Een tiental spoorwegmen sen kwam de conducteur te hulp en met vereende kracht slaagden zij erin de vader en zijn zoons naar de uitgang te dringen. Tijdens deze vechtpartij liep een onder laadmeester wonden op aan voorhoofd en neus. Bij de uitgangscontrole nam de Haarlemse politie de metselaars van de spoorwegmensen over. De vader en zijn 24-jarige zoon werden ingesloten. De 32- jarige zoon kon na te zijn verhoord naar zijn woning vertrekken. Advertentie HUUR EEN GOEDE AUTO van het laatste bouwjaar. Volkswagen - Opel - Chevrolet AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. HOUTPLEIN 21 - TELEF. 10338 Frans Hals komt Haarlem, de stad waar hij drie eeuwen geleden heeft gewoond en gewerkt, nog eens bezoeken. Morgenmid dag zal de Haarlemse afdeling van de Bond ter Behartiging van Toeristische Be langen van Buitenlandse Automobilisten (B.B.T.B.B.A.) de schilder door Haarlem rondleiden. Om half vier vertrekken de amateurgidsen van deze bond met hun be roemde gast van de Grote Kerk. Zij laten Frans Hals vervolgens het stadhuis, een bioscoop en nog enkele bezienswaardighe den zien. De bond wil op deze wijze nog eens de aandacht op zijn werk vestigen: het i-ondleiden door amateurgidsen voor namelijk scholieren van buitenlanders door Haarlem en naaste omgeving. Een natuurminnaar heeft vanmorgen in de Kennemerduinen een nachtegaal ge hoord. Hij vertelde ons telefonisch dat de ze gevederde zangvriend meestal pas te gen 18 april in deze streken wordt gesig naleerd. Een natuurwachter schreef ons dat hij zaterdag bij de jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart een boerenzwaluw heeft ge zien en zondag zelfs twee. Tot en met 16 april Jigt op de afdeling openbare werken, volkshuisvesting en be dreven ter gemeentesecretarie van Haar lem ter inzage het bouwplan voor een zes- klassige r.-k. kleuterschool aan de Geuse- vespcrslraat in Oud-Schoten. De school is geprojecteerd op het terrein tussen de Geusevcsperstraat, de Tesselschadestraat, de Reviusstraat en de II.H. Petruskerk en Pauluskerk. Dc aanbesteding van de bouw zal zo spoedig mogelijk plaatshebben. Men hoopt het schoolgebouw volgend jaar bij het begin van de nieuwe cursus in gebruik te kunnen nemen. Het bouwplan is in opdracht van het kerkbestuur der H.H. Petrus en Paulus- parochie ontworpen door het architecten bureau van ir. Harry Nefkens uit Rotter dam. De school zai uit twee lagen bestaan. Op de begane grond komen aan de zijde van de Geusevesperstraat twee speelloka len, elk met een oppervlakte van 84 m2. Haaks op deze lokalen zijn drie werkloka len ontworpen die elk een oppervlakte van 56 m2 hebben. Voorts bevinden zich op de begane grond de kamer van het hoofd der school, een ruime hal, de toiletten, een garderobe en een keuken. Op de verdieping zijn geprojecteerd drie werklokalen met een oppervlakte van 56 m2, een garderobe en toiletten. Aan de zuidzijde van de school is een zeer ruime speelplaats van grijze betontegels met banden van rode tegels geprojecteeerd. In het midden van deze speelruimte is, onder een kastanjeboom, een piasvijver gedacht. In de zuidweste lijke hoek komt een L-vormige zandbak met twee Speelhoekjes voor de kleinste kinderen. In de zuidoostelijke hoek van het terrein zal een speelgrasmat worden aan gelegd. Daaraan grenzend en van de speel grasmat gescheiden door een ligusterhaag, komt een complex van 238 kindertuintjes. Langs de Geusevesperstraat en de Revius straat zal de school door een gazon van de straat worden gescheiden. De hoofdingang van de kleuterschool zal aan de Revius straat komen te liggen. GIOS hield dezer dagen voor de ver- schilende afdelingen weer de jaarlijkse onderlinge gymnastiekwedstrijden. Bij de dames prolongeerde R. Luiten haar kam pioenschap. Bij de oudste meisjes kon Ma rijke van Domselaar haar kampioenschap van verleden jaar niet handhaven en moest dat nu afstaan aan Yvonne Philippo. De uitslagen waren: Jongste meisjes: 1. Liesje Boersma; 2. Ingrid Mertens; 3. Anneke van Eekhout. Oudste meisjes: 1. Marianne Boersma; 2. Marijke van Dom selaar; 3. Corrie de Jong. Dames Junioren: 1. Yvonne Philippo; 2. Betty van Gulde- ner; 3. Joke Wenning. Dames: 1. Rie Lui ten; 2. N. Hooglugt. Jongste jongens: 1. .Piet Vroom; 2. Eddie van der Linden; 3. Frits Groot. Oudste jongens: 1. Walter Donker; 2. Jan Hanemayer; 3. Gerard Pen- narts. De bouw van een arbeidstherapiegebouw voor de psychiatrische inrichting Vogelen zang in Bennebroek is gegund aan de n.v. aannemersbedrijf Te Pas en Gebben in Naarden 180.000,-. Bij het onderzoek der ontwerp-gemeen- tebegroting van Den Haag voor 1960 rees bij verscheidene leden de vraag of de ver houding tussen de gemeente en de Gede puteerde Staten nog wel is zoals zij tus sen een grote gemeente als Den Haag en Ijet toezichthoudend college behoort te zijn. Zij konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze verhouding gelijkenis gaat vertonen met een zekere bevoogding, hetgeen zij ten zeerste onjuist zouden ach ten, een opmerking waarmee algemeen instemming werd betuigd. Blijkens de Memorie van Antwoord zou den B. en W. van Den Haag de hier ge stelde vragen liever in het algemeen al dus formuleren: „Of er nog wel reden be staat voor het toezicht door Gedeputeerde Staten op de grootste gemeenten des lands." Hoezeer zij de waarde van dit toe zicht met name voor kleinere gemeenten erkennen, zo menen zij tóch dat men zich ernstig moet afvragen of het bij de gege ven competentie-verhouding niet tijd wordt, althans voor de grootste gemeen ten des lands, de uniformiteit der gemeen tewet te doorbreken en of het toezicht op bedoelde gemeenten niet beter, nl. zich meer beperkend tot de hoofdzaken, kan worden geconcentreerd bij het rijk (minis terie van Binnenlandse Zaken, dat toch meer en meer directieven aan Gedepu teerde Staten pleegt te geven). Hoewel Gedeputeerde Staten op sommi ge belangrijke punten zeer zeker begrip plegen te tonen voor de bijzondere eisen, welke het bestuur van een grote gemeente stelt, is het volgens B. en W. van Den Haag des te opvallender, dat zij op andere punten veelal inderdaad van een zekere „bevoogding" blijk geven. Zo is er naar hun oordeel geen enkele reden om aan te nemen dat provinciale diensten die, ook waar het specifiek plaatselijke belangen betreft, het werk van de Haagse gemeen telijke diensten nog eens overdoen om daarna Ged. Staten een advies te kunnen uitbrengen, over betere deskundigen be schikken, beter geoutilleerd zouden zijn dan de gemeente, en dat dus de bedoel de adviezen aan Gedeputeerde Staten meer waarde zouden hebben dan de be sluiten welke B. en W. ter goedkeuring aan dat college voorleggen. Met name den ken zij hier aan het gebied van de ruim- De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft een brief gericht tot de acht kerken in Zuid-Afrika die lid zijn van de Wereldraad van Kerken en bovendien tot de veertien Afrikaans sprekende ker ken, die niet zijn aangesloten bij de raad. In het schrijven wordt meegedeeld dat de Oecumenische Raad van Kerken in Neder land zich in zijn vergadering van 25 maart 1960 bezig heeft gehouden met de gebeur tenissen in Zuid-Afrika van 21 maart jl. op welke dag door de politie op Bantoe's ge schoten is. „Algemeen is men verontwaar digd en ontsteld over het gebruik van dit geweld in het kader van de zgn. apart heidspolitiek. Er bestaat bij de Raad on getwijfeld begrip voor de uiterst moeilijke situatie in Zuid-Afrika. De Raad verheugt er zich over dat verscheidene kerken in de Unie bij herhaling getracht hebben, de rassenscheiding te overwinnen en tegen de onrechtvaardige gevolgen daarvan heb ben geprotesteerd.". „Vanuit het Evangelie van vrede en ver zoening wendt de raad zich tot u met het dringend verzoek, krachtig voort te gaan in het verzet tegen de rassendiscriminatie of indien zulks door uw kerk nog niet zou zijn geschied, thans deze weg op te gaan. De raad hoopt dat ook uw kerk bereid is alles te doen wat in haar vermogen ligt, op dat niet tot het gebruik van geweld wordt overgegaan en aan alle in Zuid-Afrika woonachtige rassen volkomen gerechtig heid zal geschieden". Een triest slot heeft een scootertocht ge kregen, die het echtpaar T. uit 's Graven- zande gisteren ter viering van de vierde verjaardag van zijn huwelijk naar Utrecht maakte. Op de thuisreis is de scooter door een auto aangereden. De 27-jarige vrouw werd gedood, de een jaar oudere man ern stig gewond. Het echtpaar had twee kinderen en ver wachtte een derde kind. Nieatvs in het kort Geslaafd. In het Diaconessenhuis te Haarlem zijn op 7 april voor de aanteke ning Kraamverpleging geslaagd de zusters: T. Blonk, E. M. Heidema, A. A. de Jong, G. Luttik, C. J. Overzet, C. Plug en J. Vink. Jubileum. Op woensdag 13 april hoopt de heer B. van Bilderbeek, Beresteynstraat 7, Haarlem, de dag te herdenken waarop hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad bij de firma D. Hogenbirk en Zoon in Bloemendaal. De heer Van Bilderbeek is bij genoemde firma als verwarmingsmon teur en plaatwerker werkzaam. Directie en personeel zullen de jubilaris woensdag morgen om negen uur in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan in Bloemendaal huldigen. Gewonde bij aanrijding. Een 23-jarige correspondente, die bij haar echtgenoot achter op de bromfiets zat, is maandag gewond, toen haar man op de hoek van de Oranjeboomstraat en de Oostindiëstraat in Haarlem geen voorrang gaf aan een auto, waardoor een aanrijding ontstond. De vrouw viel en is met een hersenschudding en een ernstige vleeswond aan haar rech terbeen ter verpleging in de Mariastich- ting opgenomen. Vrouwenbond. De Vrouwenbond van het N.V.V. houdt woensdagavond om acht uur een openbare bijeenkomst in de aula van de voormalige hbs aan de Raaks in Haarlem. Mejuffrouw De Lange van de Algemene Emigratiecentrale houdt een lezing met dia's over het leven en het werk van de vrouw in de emigratielanden. De Harddraverijvereniging Santpoort en Omstreken organiseex'de in 1959 ter gele genheid van haar 200-jarig bestaan een na tionaal concours hippique hetwelk een groot succes werd. Aan het concours werd deelgenomen door de meest bekende en in ternationaal vermaai-de ruiters, terwijl de publieke belangstelling zeer groot was. De vereniging is bereid in 1960 opnieuw een dergelijk concours hippique te orga niseren. doch vraagt, een garantie van de gemeente, daar zij het financiële risico niet kan dragen. De kosten bedroegen in 1959 7.500, er werd 2.300 aan entreegelden tei'ugont- vangen. Gezien de financiële offers, welke de gemeente zich getroost voor de behar tiging van de diverse takken van sport en overwegende, dat voor de paardensport tot op heden nog weinig werd gedaan, ach ten B. en W. dit verzoek redelijk. In 1959 is gebleken, dat het nationaal concours hippique op uitmuntende wijze was georganiseerd en gelet op de omstan digheid. dat een dergelijk concours over al een grote publieke belangstelling trekt, welke de naam der gemeente ten goede komt, juichen B. en W. het toe, dat ook dit jaar dit concours in Santpoort zal wor- den gehouden. Het college stelt de raad voor aan de Harddraverij-Vereniging „Santpoort en Omstreken" voor de organisatie van een nationaal concours hippique een garantie van f 5.000 te verlenen voor het jaar I960 Aan de hand van de sportieve en finan ciële i'esultaten in dit jaar zal het stand punt voor de toekomst worden bepaald. De Werkstudenten-Liga heeft aan de le den van de Eerste en Tweede Kamer per brochure een aantal opmerkingen aange boden beti'effende de tweede nota ter re geling van bepaalde voorzieningen ten be hoeve van studenten, die de minister van O. K. en W. in september 1959 aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De com missie-Rutten verwacht dat 50 percent van de studenten (ongeveer 15.000) op den duur financiële hulp behoeft, gemiddeld ten bedrage van 1500 per jaar. Als men, zo meent de Liga, de belastingfaciliteiten voor studei-ende kinderen zou laten ver vallen. zou de overheid zich 16 miljoen per jaar kunnen besparen. Indien men dit laatste bedx-ag telt bij de zes miljoen gul den, uitgetrokken voor het toekennen van beurzen, komt men ongeveer gelijk uit met de kosten, gemoeid met de genoemde re geling. Dc Liga betreurt dat de minister de aan beveling van de commissie-Rutten, om tien gulden per jaar per student voor de universitaire gezondheidszorg ter beschik king te stellen, niet heeft opgevolgd. Met de meeste klem wordt in de brochure ge pleit voor een overheidssubsidie, ook voor de cui'atieve gezondheidszorg, zodat ook studenten die de kosten van een particu- liei-e verzekering niet kunnen dragen voor het financiële i-isico van ziekte gevrij waard worden. Voorts vraagt de Werkstu denten-Liga zich af of er in de nota wel voldoende rekening wordt gehouden met de verwachting, dat het aantal studenten in 1970 tenminste bijna zal zijn verdub beld. Vooral voor de studentenhuisvesting is dit een belangrijk vraagstuk. De minis ter stelt, dat in de eerstkomende jaren voor 15.000 studenten woongelegenheid ge schapen dient te woi'den. Dit, gevoegd bij de huidige studentenwoningnood, betekent dat er op grootscheepse wijze voorzienin gen geti'offen moeten worden. De Liga be treurt het ten zeerste, dat niet gesproken wordt over de vooi'lichting aangaande de financiële gevolgen die voor de student aan de studie verbonden zijn, waardoor studenten, voortkomend uit gi'oepen, die men financieel minder di-aagkrachtig zou kunnen noemen, zich later genoodzaakt zien betaalde ai'beid te verrichten. De Wei'kstudenten-Liga gelooft, dat deze voi-m van werkstudentschap door de ge wenste vooi'lichting zonder enige moeite voorkomen kan worden. In samenwerking met de stichting Touring Zandvoort organiseert de motorclub „Zand voort" op zondag 8 mei wedstrijden voor mo toren op het circuit van Zandvoort. Het be treft hier nationale wedstrijden voor stan daard-motoren. Fabrieksmachines zullen aan deze races niet deelnemen. Mevrouw Rozenboom heeft zaterdag middag de eerste steen gelegd van de nieuwe Ned. Hervormde kerk in Sant poort-Zuid. Zij heeft zich zeer ver dienstelijk gemaakt bij de voorberei dingen tot de bouw. Advertentie In het conferentieoord Woudschoten te Zeist heeft minister Cals het nationaal con gres 1960 van de Nedei'landse Studenten- ï'aad, die 35.000 studenten in ons land ver tegenwoordigt, geopend. Het congres is ge wijd aan de studentenhuisvestingsproble men, waarover prof. ir. J. F. Berghoef een inleiding hield. Daarin zei deze hoogleraar onder meer dat in de komende tien jaar voor 15.000 studentenkamers zal moeten worden gezorgd, waax-toe verscheidene tientallen wooncomplexen aan de rand der universiteitssteden dienen te worden ge sticht. Hij meende dat het aanbeveling verdient, de complexen aan de zorgen van bepaalde corporae of te stichten groepen toe te vertrouwen. In de complexen zul len voorts grote ontmoetingsruimten ge creëerd moeten worden opdat de studenten er niet alleen wonen, maar ook leven, wer ken en discussiëi'en kunnen. Het probleem van de huisvesting zal verder in werkgroe pen worden bestudeei'd. Bennebroek Op 4 mei zal in Bennebroek weer een stille tocht naar het monument voor de gevallenen worden gehouden. De tocht be gint om kwart voor zeven bij de oude ti'ambrug. Om acht uur zullen twee minu ten stilte in acht worden genomen, ge volgd door een bloemenhulde aan de ge vallenen. Met begeleiding van het fanfare korps zullen tot slot twee coupletten van het Wilhelmus worden gezongen. De bui'- gemeester heeft verzocht van zes uur 's avonds af de vlaggen halfstok te hangen. Zandvoort Het jaarlijkse uitstapje van de bejaai'den sociëteit „Voor Anker" in Zandvoort zal dit jaar plaatshebben op woensdag 18 mei. De leden spaai'den hiervoor door een we kelijkse storting in de „uitgaanskas" ter- wijl bij de enkele weken geleden op ini tiatief van de heer P. Watei'drinker ge houden bazaar de nog ontbrekende gelden werden bijeengebracht. Verwacht wordt, dat ongeveer tweehondei'd Zandvoortse be jaarden aan dit uitstapje zullen deelne men. De tocht zal eerst gaan door het Gooi, waarna een rondrit zal worden ge maakt door Amersfoort, alwaar ook zal worden geluncht. De tocht zal bij paleis Soestdijk en het vliegveld Soesterberg worden onderbroken, 's Middags volgt een bezoek aan Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen, waarna des avonds in restaurant „Zomerlust" een diner zal wox'den aange boden en de uitgaansdag enigszins feeste lijk zal worden besloten. Zaterdagmiddag stak een vierja rig meisje plotseling de rijbaan over op de Zuid Boulevard in Zandvoort. Zij kwam in aanx-aking met een passerende auto en liep een ernstige hoofdwond, een gebroken neusbeen en een lichte hersenschudding op. De bestuurder van de pei'sonen-auto reed, na eerst even te hebben gestopt, door. De hoofd-inspecteur korpschef van gemeentepolitie in Zandvoort, verzoekt dringend ieder die getuige is geweest van deze aanrijding zich te melden bij de vex'keerspolitie. De directeur van het circuit van Zandvoort, de heer J. B. Th. Hugenholz, is bezig aan de voorbereiding van een zeepkistenrace op het circuit van Zandvoort. De wedstrijd staat open voor jongelui uit Zandvoort en omge ving en zal gehouden worden op de Hunse- rug, waar een klein aanlooppodium zal wor den gebouwd. Gestart wordt in twee klas sen, n.l. zeepkisten op luchtbanden en op massieve banden. Aanduwen van de wagen tjes is niet toegestaan, zij zullen op eigen kracht van de heuvel moeten afrijden. De stichting „Touring Zandvoort" heeft een aan tal prijzen beschikbaar gesteld. De eerste wedstrijd wordt gehouden op dinsdag 19 april. Het ligt in het voornemen in de zomer maanden nogmaals een dergelijke wedstrijd te organiseren, waaraan ook kinderen van badgasten kunnen deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7