WEG EN WIEL C0NRAD-SÏ0RK Parker VAKLIEDEN HULPARBEIDERS PAAS BOOMS 9917 Een man vol enthousiasme, maar onduidelijk waarvóór GAAT PER AUTO MET VAKANTIE NIEUWE ENGELSE WAGEN OP SHOW IN GENEVE NIEUWE AUTO'S IN FRANKRIJK Turkse premier in juli naar Moskou China boos over Afro- Aziatisch congres Japanse kooplust voor Willem Barendsz? BEGIN VAN DE AUTOWEG PARIJS-CÖTE D'AZUR GEOPEND Man uit schoorsteen op straat gevallen DINSDAG 12 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Oogstschade in Polen Resolutie inzake Tibet Atmosfeer voor Tsjoe En Lai's bezoek vergiftigd BRITS OORDEEL OVER PRATT Gescheiden echtgenote noemde hem gevaarlijk Gestolen taxi terug gevonden Plan voor bunker station op Curacao AANBIEDINGEN X J Als het de komende zomer even mooi weer is als verleden jaar, dan belooft een vakantie per auto een goede vakantie te worden, mits u niet rijdt „onder de invloed" van slaap! Lange, eentonige wegen... broeierige temperatuur in de wagende wil om zoveel en zo snel mogelijk kilometers op weg naar uw reis doel af te leggen; al deze slaapverwekkende en vermoeiende verschijnselen kunnen op een gevaarlijk moment een verkeerde invloed uitoefenen op de automobilist. De chauffeur zit gespannen te turen, wrijft in de ogen, trekt grimassen, gaat verzittengaat nog eens verzitten, en ziet tenslotte „spoken". Een voorbeeld hiervan is, dat van een rallye-rijder, die ineens bruusk stopt en zijn coëquipier vraagt het stuur maar over te nemen, aangezien hij concludeert slaap te hebben omdat hij een olifant (midden in de nacht) in de verte de weg in Frankrijk ziet oversteken. Dichterbij gekomen bleek echter een circus in opbouw te zijn Erger is dat we dingen, die er wèl zijn, tijdens het oververmoeid rijden niet waar nemen. Stapt u even uit als het zover is. Drink een kopje koffie en rust even. TJ bent toch met vakantie? Bovendien kan in de auto slaap worden voorkomen door een goede ventilatie en door gebruik te maken van uw auto-radio. Het risico, dat men af geleid wordt door de radio is te verwaar lozen. Op lange ritten over een grote af stand kan een radio van groot nut zijn ook voor uw medepassagiers, die door een aanstekelijk gapen en het „plegen van een dutje" de chauffeur in vele gevallen hin deren. Met de show in Genève is de Europese rij der autotentoonstellingen, waarop de modellen-1960 worden getoond, gesloten. Als novum was er een Engelse wagen in de groottoerisme klasse, de Gordon, die de 230 pk motor van de Chevrolet sportwagen als krachtbron heeft en waarvoor de Italiaanse koetswerkbouwer Bertone een carrosserie heeft ontworpen. Het eerste prototype was amper gereed toen de tentoonstelling werd geopend. De nieuwe wagen is genoemd naar mr. John Gordon, die ook de promotor is geweest van de Peerless sportwagen. Hij is echter uit de directie van deze, door hem gestichte maatschappij getreden en is op eigen houtje met deze Gordon-wagen begonnen. In september hoopt men met de produktie te beginnen, waarbij men vooral de export naar Amerika op het oog heeft. Men rekent erop dat dit jaar nog een paar honderd gemaakt kunnen worden. In Engeland zal de Gordon tussen de 25.000 en f 30.000 kosten. PpMW'UPWvi De „Cordon", een nieuwe Engelse wagen in de groottoerisme klasse. Deze wagen kost dertigduizend gulden. De Italiaanse fabriek Fiat, die bij voorkeur zijn nieuwe typen voor de expositie in de Zwitserse congresstad bewaart, bracht dit jaar echter geen nieuws, maar Auto-Bianchi, die al enige jaren een aardig koetswerkje met een Fiat 500-motor uitbrengt onder de naam Bianchina, zorgde toch voor een semi-Fiat-première, door dit wagentje nu ook in cabriolet-uitvoering te laten verschijnen, de Bian china Spéciale, die een iets opgehoorde motor heeft en 21 pk (4.5 pk meer dan de 'normale uitvoering) levert. Men kan er een topsnelheid van 105 km per uur mee bereiken. Een benzineverslinder is het echter niet want men kan met één liter benzine ruim 20 km afleggen. Het is een der goedkoopste cabriolets op de Euro pese markt. In Zwitserland ligt de prijs nog net beneden de zesduizend franks. Een Frans sportblad heeft aangekondigd, dat Renault een nieuw „baby"-model met voorwielaandrijving op de markt wil brengen, ter vervanging van het model, dat de motor aan de achterzijde heeft. Simca ontwikkelt eveneens een nieuw model en Citroen zal spoedig een nieuw model van drie pk uitbrengen, in aansluiting op het bestaande model van twee pk. Liefhebbers. Dezer dagen zijn twee jongens uit Diemen, 16 en 17 jaar oud, op heterdaad betrapt toen zij uit een grote vo lière bij een fabriek vogels wilden stelen Bij hun verhoor bleek, dat zij de laatste tijd herhaaldelijk uit volières in Amster dam, Duivendrecht, Diemen en Weesper- karspel kanaries en tropische vogels ge stolen hebben. In totaal heeft de politie nog 140 van deze vogels bij hen thuis in beslag kunnen nemen. Beiden legden een volledige bekentenis af. Adviseur voor Suriname. Het hoofd van de stedebouwkundige afdeling van de Apeldoornse dienst van gemeentewerken, dr. ir. J. C. L. B. Pet, is benoemd tot tech nisch adviseur van de Surinaamse regering Dr. ir. Pet die vier jaar geleden naar Apel doorn kwam heeft na de oorlog een aandeel geleverd in de herbouw van Rotterdam. Hij werkte daarna als stedebouwer in dienst van de UNO in China en Pakistan en trok vervolgens naar Indonesië, welk iand zijn hulp vroeg bij de opbouw. ANKARA (AFP) De Turkse premier, Menderes, zal in juli een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie, op uitnodiging van premier Kroesjtsjev, die later, op een nog nader vast te stellen tijdstip, een bezoek aan Turkije zal brengen. In officiële Turkse kringen wijst men er op dat de Turks- Russische bezoeken over en weer geheel passen in het huidige streven in de wereld naar ontspanning en de bezoeken die staatslieden van oost en west aan elkaar brengen. In de officiële Russisch-Turkse bekend making wordt gezegd, dat het bezoek het resultaat is van overleg dat in Ankara tussen Turkije en de Sovjet-Unie is ge voerd over een mogelijke ontmoeting van de twee regeringsleiders, teneinde tot een verbetering van de betrekkingen te komen. Menderes' bezoek aan Moskou zal het eer ste bezoek van een Turkse premier aan de Sovjet-Unie sedert 1939 zijn. WARSCHAU (Reuter) —De Poolse on derminister van Landbouw, Gucwa, heeft verklaard dat het juist opkomende winter graan in Polen voor de helft is vernield door slechte weersomstandigheden. Dit is sinds mensenheugenis niet gebeurd. De vernielde gewassen, voornamelijk tarwe en rogge, zullen ondergeploegd moeten worden, waarna men opnieuw zal moeten zaaien. NEW DELHI (Reuter) Een Afri kaans-Aziatische conferentie in New Delhi heeft maandag met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin wordt vastgesteld, dat de Chinezen in Tibet de mensenrechten stelselmatig en op bar baarse wijze hebben geschonden. Inmiddels heeft het persbureau Nieuw- China een verklaring uitgegeven, waarin de Afro-Aziatische conventie over Tibet een farce werd genoemd. „De uitvoering van deze farce aan de vooravond van pre mier Tsjoe En Lai's bezoek aan New Del hi, is kennelijk bedoeld om de atmosfeer van de besprekingen tussen de premiers van China en India te vergiftigen en een redelijke schikking van de grensschending te verhinderen," zo heet het in deze ver klaring, waarin voorts werd geconstateerd dat de conventie geleid wordt door een handjevol beruchte Indische reactionai ren. Ook wordt de conventie inmenging in interne zaken van China verweten. NEW DELHI (UPI) Communistisch China heeft punt-voor-punt de stelling van India afgewezen, dat de grens tussen de twee landen al bijna een halve eeuw is vastgelegd. In een Chinese nota van 10 pa gina's, die door plaatsvervangend minis ter van binnenlandse zaken mevrouw Laksjmi Menon aan het parlement is voor gelegd, werd gezegd, dat zelfs Engeland nooit heeft geopperd, dat het niet nodig was de Chinees-Indische grens formeel te omschrijven. Gezegd werd dat de zoge naamde Macmahon-lijn, welke de grens tussen Tibet en India ongeveer over de waterscheiding van het Himalaja-geberg- te trok. onwettig en daardoor van nul en generlei waarde was. De genoemde de marcatielijn is in 1914 tussen Britse, Tibe taanse en Chinese vertegenwoordigers vastgesteld. In de Chinese nota werd de hoop uitgesproken dat een redelijke grens- schikking bereikt zal worden gedurende het aanstaande bezoek van premier Tsjoe En Lai aan India. Functionarissen van de ambassade van communistisch China verklaarden tegen over UPI dat waarnemers de nota van Peking die vandaag in het parlement van India bekend is gemaakt, niet al te letter lijk moeten nemen. Men legde uit dat deze nota alleen maar een antwoord is op Neh- roes nota van de 12de februari, en slechts globaal de houding van China wat het grensgeschil betreft weergeeft. Men liet op de ambassade doorschemeren dat Tsjoe En Lai met nieuwe voorstellen naar India zal komen. Twee Japanse visserijmaatschappijen hebben bij het Japanse ministerie voor Landbouw een aanvraag ingediend voor gemeenschappelijke walvisvaart in het noorden van de Grote Oceaan. De twee maatschappijen de Nichiro Fisheries Co. en de Kokuyo Marine Products co. willen in dit gebied gaan vissen om hun produktie te stabiliseren. Deze wordt be- dz-eigd door een geleidelijke afneming, vooral voor wat betreft zalm, in verband met de jaarlijkse Japans-Russische visse rij besprekingen. Ook de Russen zouden overigens in de ze wateren op de walvisvaart gaan. Het ministerie schijnt, naar welingelichte krin gen menen te weten, de kwestie echter met de grootste voorzichtigheid te willen aanpakken. Indien het ministerie haar toestemming geeft zouden de twee maatschappijen de Nederlandse walvisvloot, namelijk het moederschip Willem Barendsz en zeven vangboten, willen aankopen. De walvis vaart in het noorden van de Grote Oceaan wordt sinds 1952 door drie Japanse maat schappijen beoefend. (UPI) AMSTERDAM De Nederlandse maat schappij voor de Walvisvaart n.v. deelt aan het ANP mede, dat haar hieromtrent niets bekend is. Wèl is het de maatschappij bekend, dat van Japanse zijde belangstelling schijnt te bestaan voor de Bloemendael, de vroegere Willem Barendsz, die thans als bevoor radingstanker voor deexpeditie fungeert. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse ministers van Openbare Wer ken en van Verkeer hebben vanmorgen elk een lint doorgeknipt waardoor Frank- rijks tweede autoweg officieel werd ge opend. De eerste Franse autoweg gaat vanuit Parijs in westelijke richting en nu is er dan ook een naar het zuiden in ge bruik gesteld. Heel lang is de afstand waarop Franse en buitenlandse automobilis ten het monopolie van de nieuwe weg met twee banen zullen genieten nog wel niet. Slechts een veertig kilometer van de auto route Du Sud, die op zijn vroegst niet voor vijftien jaar tot de Middellandse Zee zal voeren, zijn nog maar gereed. Maar dat is dan ook het traject dat leidt door de dichtstbevolkte randsteden van Parijs, waar het verkeer op feestdagen en tijdens weekeinde onder de zwaarste verstoppin gen pleegt te lijden. Voor dit eerste frag ment zijn een kleine zestig bruggen, tun nels en overwegen aangelegd, waaraan, met inbegrip van de langdurige en inge wikkelde onteigeningsprocedures, vijftien jaar gewerkt werd. De kosten bedroegen tot dusver al meer dan honderd miljoen gulden. Gelijktijdig werd vandaag ook het eerste stuk van een nieuwe ringboulevard voor exclusief autoverkeer rond Parijs in dienst genomen. Deze nieuwe betonweg, die met tertijd een lengte van veertig kilometer zal hebben, waarvan er nu nog maar vier ge- De taxi, die zondagnacht te Wolfheze ontroofd werd aan de Venlose chauffeur H. Timmermans, is terecht. De beide over vallers een zigeunerechtpaar hadden de wagen in Limmen ingeruild tegen een Volkswagen-vrachtautootje en ongeveer 2000 in geld. De taxi is in beslag geno men; de beide rovers zijn nog niet gepakt. (Van onze correspondent in Londen) In een van de Engelse avondbladen staat een foto, waarop men David Pratt, die is gearresteerd wegens zijn aanslag op dr. Verwoerd op de stoep van Downingstreet no. 10 ziet staan, achter Dereck Monsey, de liberale kandidaat voor Londen en Westminster, die bij zijn huisbezoek tij dens de verkiezingscampagne van vorig jaar oktober de klopper op de machtige deur van de ambtswoning van de Britse premier liet vallen. Monsey is filmcriticus van een bekend zondagsblad en de echt genoot van de Engelse filmactrice Yvonne Mitchell, die een rol vervult in de film „Het leven van Oscar Wilde", welke op het ogenblik wordt vervaardigd. Pratt heeft enorm voor de liberale zaak geijverd, maar hij wordt beschreven als een kalme man. De vroegere ondervoor zitter van de liberale partij-afdeling in de kieskring Westminster heeft gisteren ver klaard dat het verkeerd zou zijn Pratt als een gek te beschouwen. Hij was niet iemand die rondloopt met de kreet „weg met Verwoerd". Hij zou proberen er iets aan te doen. Hij heeft de liberalen met het huisbezoek enorm geholpen. Hij sprak niet veel maar hij maakte de indruk vol komen normaal te zijn. De heer Monsey noemde Pratt geweldig enthousiast, vurig en vol vertrouwen maar zonder een nauw keurig omschreven politieke overtuiging. Maar het is duidelijk dat indien deze man inderdaad de aanslag zou hebben ge pleegd, zijn denkbeeld van het liberalisme volkomen fout was. Liberalen schieten niet, zij praten! Een ander, die David Pratt kent, verklaarde, dat hij altijd in het middelpunt van de belangstelling wilde staan. Hij was echter ook buitengewoon trots op Zuid-Afrika en zou de gedachte onverdraaglijk gevonden hebben dat het bezig was zijn reputatie te verliezen. De rassenkwestie zelf zal Pratt niet zo sterk hebben beroerd. Weer een ander, een vrouw, die Pratt's boerderij heeft bezocht, noemde zijn temperament uitermate wis pelturig. In Londen verluidt nog, dat Pratt vorig jaar de toegang tot Nederland werd ont zegd nadat hij in Amsterdam was gear resteerd met een revolver op zak. Hij had een vermetel plan gemaakt om zijn vijf jarig dochtertje in handen te krijgen, dat na zijn echtscheiding aan hem zou zijn toegewezen en had daarbij de hulp inge roepen van een film-stuntman Mickey Wood, en ook van een Nederlands meisje. De bedoeling was dat Pratt met zijn dochtertje zou gaan skiën buiten Klosters in Zwitserland en als zij buiten het ge zichtsveld van de moeder zouden zijn zou Wood hen beiden met een helikopter op pikken en naar Engeland terugbrengen. Pratt zag echter op het laatste moment van het ontvoeringsplan af omdat zijn fa milie er de lucht van gekregen had. Pratt's andere 21-jarige dochter, die man nequin in Londen is geweest en thans in Zuid-Afrika woont, werd enkele jaren ge leden aan het hof aan koningin Elizabeth voorgesteld. Premier Macmillan heeft zondag tijdens een door hem gegeven tuinfeest nog tegen over een Engelse journalist opgemerkt, dat hij geloofde dat dr. Verwoerd er het leven heeft afgebracht omdat Pratt een klein type kogels heeft gebruikt. Bij de dienst luchtvaart van de rijks politie op Schiphol kon een van de recher cheurs, die Pratt destijds heeft onder vraagd, zich het voorval met Pratt nog levendig herinneren. Enerzijds omdat men in Pratt's bagage patronen en een hyper modern pistool aantrof, terwijl hij boven dien een schouderholster droeg, anderzijds omdat de Zuidafrikaan zich ook toen al opvallend abnormaal gedroeg. Mevrouw Pratt had zich enige tijd te voren tot het korps gewend met de mede deling, dat haar man, tegen wie ze een echtscheidingsprocedure was begonnen haar een brief met vele dreigementen had gezonden. Ze was bang voor hem en deelde mede, dat haar man uiterst gevaarlijk kon optreden. Daarom verzocht ze de rijks politie om hulp. Ze wist dat hij op februari zou aankomen. reed zijn, is met zijn zestig meter breedte, waar vijf auto's elkaar gelijktijdig passe ren kunnen, de breedste die vandaag in Europa bestaat. Wanneer deze nieuwtjes de automobilis ten onder onze lezers als muziek in de oren zullen klinken, dan zijn we helaas genoodzaakt ook een wat minder aanlokke lijk geluid te doen horen. De eigenaars en exploitanten van Franse benzinestations hebben namelijk zo juist besloten dat zij in het vervolg tussen 11 uur 's avonds en 6 uur in de ochtend geen enkele klant meer zullen bedienen. De vele aanslagen acht alleen al in de laatste week waarvan bezineverkopers het slachtoffer zijn geweest, hebben tot deze beslissing geleid. Een andere oplossing, in het ver volg benzine alleen op chèques op naam te verkopen, om de buit voor de gangsters wat minder attractief te maken, is totdus- ver afgestuit op de onwil van het Franse publiek. En het verzoek van de benzine verkopers in het vervolg wapens te mo gen dragen heeft de regering niet ingewil ligd. Het besluit de tankstations en de pompen in heel Frankrijk nu nog maar gedurende een deel van het etmaal open te houden, moet echter nog door het par lement bekrachtigd worden. En waar de organisaties van het toerisme, het vreem delingenverkeer en het hotelwezen zeker niet zullen nalaten forse druk op de par lementsleden uit te oefenen is het dus ook nog niet gezegd, dat het besluit van de benzinetankers niet ongedaan zal worden gemaakt. Het Antilliaanse dagblad „Beurs en Nieuwnberichten" meldt, dat gezaghebber Gorsira bij de Eilandsraad voorstellen zal indienen, die ten doel hebben leven in het nieuwe havencomplex dat al acht jaar vrijwel werkeloos ligt te brengen. Shell Curasao N.V. zou bereid gevonden zijn in het nieuwe havencomplex een bunkerin stallatie te bouwen, de los- en laadmoge- lijkheden zouden worden gemoderniseerd. De betekenis, welke Curasao vroeger had als overslaghaven is sinds landen als Venezuela en Colombia over moderne ha veninstallaties beschikken en de vrachtta rieven zich daaraan hebben aangepast, ver loren gegaan. Maar nog altijd is Cura sao als bunkerhaven uitermate belang rijk, omdat de brandstof er wordt geprodu ceerd en dus niet belast is met transport kosten. Het krachtig ter hand nemen van uitbreiding der havenfaciliteiten kan ze- De veertigjarige gehuwde D. van Alten uit Dordrecht, vader van vijf kinderen, is gistermiddag tijdens reparatiewerkzaam heden uit de schoorsteen van het Goudse elektriciteitsbedrijf gevallen. Hij kwam der tig meter lager op een stapel dakpannen terecht en was onmiddellijk dood. heeft volop plaats voor en Na korte proeftijd aanstelling in vaste dienst. Deelname in Pensioenfonds, Winstaandeelregeling, enz. Sollicitaties dagelijks. Desgewenst kan ook 's avonds gesolliciteerd worden. Brieven: Conrad-Stork, Waarderweg 80 te Haarlem of telefoon 11805 Levensmiddelen- bedrijf WAGENWEG 76 Telef. 11565 MATZES (Joods Paasbrood) per pak 30, 48, 100 ct. KRENTENSLOF met spijs 95 ct TULBAND extra f(jn, 95 ct ROSE D'ANJOU per fles 3.50 GRAVES SUPERIEUR per fles 4.25 FRANSE LANDWIJN per fles 1.69 FIJNE VLEESWAREN KAAS en ZOUTJES 1 blik Pinkzalm le soort 1 blik Sardines 1 tube Mayonaise Jos Poell Toastjes Samen voor 2.95 Geef ze een Parker 17 Junior! Een sterke en mooie vulpen, die de ontwikkeling van het handschrift ten goede komt. Ideaal voor jongelui die elke dag een massa te „pennen" hebben. Deze speciale 17 Junior heeft een welhaast onverslijtbaar Octanium*pen, waarvan de punt electro-polished is. Vader... Moeder - een verstandig cadeau voor Uw studerende zoon of dochter! Alleenvert.: Parker Service N.V. Beurs-Damrak-Amsterdam-C. Een produkt van de Parker Pen Company PARKER 17 Junior met ingebouwde Octanium* pen. Houder jn zwart, blauw, groen of rood. f 17.85 Student met ingebouwde Octanium* pen en blankmetalen dop. Houder in zwart, blauw, groen of roods f 22.75 Zie ook onze andere modellen uit de 17-serie. Gedeponeerd handelsmerk 99 JUNIOR

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9