PASEN., fotovreugde met de ideale ILFORDt*"* Rondritten door tuinsteden van Amsterdam beginnen morgen Politie zoekt naar vriend van vermoord meisje Naam in zakboekje duidt op afspraak Strenger optreden tegen uitlening of verkopen van pornografische lectuur „Hospitakamer" blijft de ideale woonplaats voor de student Conclusie van congres voor huisvesting „My fair Lady" wordt naar Moskou gevlogen neven aan de redactie Nieuwe A.R.-bezwaren tegen mammoetwet ILF0 R D Sporfö/ncu^ ILF0RD Spartl en natuurlijk in elke camera 's werelds beste film WOENSDAG 13 APRIL 1960 11 WIE IS WIM VAN DEN BERG"f Faillissementen Vluchtelingen gaan naar Nieuw-Zeeland „Regeling van Bijzonder onderwijs ongewenst Vijf mei-viering in Amsterdam §§HI iiiü Jaarlijkse uitreiking van haring in Faan 98/3 Rechter wijst vorderingen van V.R.O.N.-directie èn van heer Lewin toe (Van onze Amsterdamse redacteur) Wie is Wim van den Berg? 24 uur ach tereen heeft commissaris Binnendijk van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam- Oost geweigerd commentaar te geven op de vraag of deze naam een rol speelt in het onderzoek naar de oplossing van de wurgmoord op Lina Feenstra, maar gis teravond heeft deze politieman, die sinds vorige week donderdag vrijwel zonder zich enige rust te gunnen bezig is met deze opzienbarende moord, via het ANP de op roep gedaan of Wim van den Berg, ver moedelijk 22 jaar oud en waarschijnlijk wonende in Amsterdam-Oost zich in ver binding wil stellen met de recherche van het politiebureau Linnaeusstraat. Heeft Lina Feenstra vlak voor haar dood een of meer afspraakjes gehad met deze jongeman? Rechercheurs vonden in haar zakagenda op 1 april de naam „Wim" ge noteerd. Op 4 april staat er te lezen „Van den Berg, Middenweg." Ook in de corres pondentie met haar vriendin in Leeuwar den heeft Lina enkele maanden de naam Wim genoemd. Deze ontdekking heeft tot gevolg gehad dat rechercheurs met een foto van Lina op pad gingen om in Am sterdam-Oost onder meer in de café's op en rond de Middenweg te vragen of iemand Lina heeft gezien met een jongeman. Commissaris Binnendijk wenste ook thans geen commentaar te geven over deze „Wim". Zijn antwoord was evenals bij vorige gelegenheden: „Ik ben niet van plan iets los te laten over bepaalde spo ren die in het onderzoek zijn betrokken." Geheel onverwacht kwam gisteravond de erkenning dat er inderdaad naar een per soon, die luistert naar de naam Wim van den Berg, wordt gezocht. De politie ver zocht het ANP, de dagbladen te voorzien van een oproep aan deze figuur zich te melden. Men zal mogen aannemen dat eerder po gingen zijn gedaan zonder inschakeling van de pers om achter de identiteit van de in Lina's agenda genoemde jongeman te komen. Via het bevolkingsregister is uiteraard na te gaan hoeveel Amsterdam mers naar deze naam luisteren en waar zij wonen. Het is echter mogelijk dat Wim buiten Amsterdam woont en zelfs moet re kening worden gehouden met de moge lijkheid dat Wim van den Berg een valse naam is. Commissaris Binnendijk spraken wij gisteravond tegen half twaalf, toen hij doodmoe van zijn bureau huiswaarts keer de voor enkele uren nachtrust. „Natuur lijk hebben wij aan het bevolkingsregis ter gedacht, maar eerlijk gezegd weet ik nog niet of de namen „Wim" en „Van den Berg" bij elkaar horen. Wij hebben de naam geconstrueerd uit aantekeningen in het zakboekje en uit enkele brieven. Met de oproep hoop ik te bereiken dat deze persoon of personen, misschien zijn het er twee zich als getuigen melden. Maar" zo voegde de commissaris er uitdrukkelijk Advertentie STERK, KREUKMERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. J. van IJzendoorn, glazenwasser, Stations straat 19, Zandvoort. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. B. J. de Boer, Wilhelmina- straat 5, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden dins dag opgeheven de faillissementen van: J. Vermeer, Ternatestraat 25, Haarlem, van beroep bloemenkoopman, uitgesproken 23 februari 1960. K. Besselsen, wikkelaar van elektromotoren, Uiterweg 38, Aalsmeer, uitgesproken d.d. 29 september 1959. H. J. Tulckens, schilder, Van Nieuwkoopstraat 5, IJmuiden, uitgesproken 22 oktober 1957 en A. Onrust, handehiar, Pieter Pauw straat 40, Zaandam, uitgesproken 26 febr. 1957. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st zijn geëindigd de faillissementen van: J. Oudejans, hande laar, Papenpad 32, Zaandam, uitgesproken 5 mei 1919 en van de n.v. Koper- en Mes- singwalsbedrijven aan de Leidsevaart nr. 14. Haarlem, uitgesproken 20 november 1945. aan toe, „wij hebben nog tal van moge lijkheden die nader moeten worden onder zocht en wij staren ons echt niet blind op deze namen uit het zakboekje." Slachtoffer begraven In Huizum bij Leeuwarden is gistermid dag het stoffelijk overschot van het 17-ja- rige vermoorde meisje ter aarde besteld. De belangstelling was hier de laatste da gen zeer groot geweest. Velen kwamen er uit gevoelens van diep medeleven met de zwaar getroffen familie, velen kwamen ook alleen maar uit ongezonde sensatie zucht en werden dan ook niet toegelaten tot de aula van het IVO-huis waar hel lichaam was opgebaard. Aan de begrafe nis ging een korte dienst in het uitvaart- huis vooraf, die geleid werd door de ge reformeerde predikant ds. H. de Wit uit Leeuwarden. Hierbij was alleen de fa milie aanwezig. De lijkwagen werd ge volgd door zes auto's, waarin de nabe staanden van Lina plaats hadden geno men. De belangstelling op de begraaf plaats te Huizum was zeer groot, onge veer 1000 personen woonden de plechtig heid bij, maar ook langs 'de weg, die de stoet volgde, hadden zich velen opgesteld. In de stoet bevonden zich hoofdinspecteur Schipper, in wiens huis het meisje ver moord werd gevonden, zijn dochter, en hoofdinspecteur Heijink, uit Amsterdam. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig leerlingen van de christelijke h.b.s., aan welke school Lina vorig jaar eindexamen deed. Ook vier leden van de Amsterdam se recherche bevonden zich op de begraaf plaats. Nadat de kist met het stoffelijk overschot was neergelaten sprak dominee De Wit de geloofsbelijdenis, waarna hij namens de familie dank bracht voor het medeleven dat bij het verscheiden en tij dens de begrafenis werd betoond. Drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar en 400 gulden boete eiste dinsdag de Officier van Justitie bij de rechtbank van Arnhem tegen een eigenaar van een uit leenbibliotheek te Nijmegen wegens het in voorraad hebben van uit België afkomsti ge boeken, waarvan de inhoud kwetsend zou zijn voor het schaamtegevoel en aan stotelijk voor de eerbaarheid. De Officier waarschuwde in zijn requisitoir over het hoofd van deze verdachte heen, dat het toenemend uitlenen of verkopen van.voor de jeugd verderfelijke lectuur hem aanlei ding had gegeven de politie op te dragen zeer scherp op te letten. Het was langza merhand, aldus mr. Pfeil in zijn requisi toir, gewoonte geworden de beoordeling van wat wel of niet tot de verboden lec tuur kan worden gerekend over te laten aan een commissie te Den Haag. Maar volgens de Officier moet ieder rechtelijk college zelf uitmaken waar de grens ligt tussen het al dan niet geoorloofde. In de in beslag genomen vier boeken hadden de schrijvers zich uitgeput in het bedenken van zinnenprikkelende vunzigheden, co cludeerde de Officier. De boekhandelaar had er zich van op de hoogte moeten stel len dat deze lectuur tot de pornografie moet worden gerekend. Mr. P. D. M. Lem gaf als zijn mening te kennen dat het begrip eerbaarheid in zijn algemeenheid niet te definiëren is. Niet alle realistische boeken kunnen onder de titel pornografie worden gerangschikt. Er zal van hoger hand een boekenkeuring in de geest van d filmkeuring moeten worden ingesteld. Een Frans boek kan tot de pornografie worden gerekend, maar de Justitie in Nederland komt er niet aan te pas. Tijdschriften met naaktfoto's zijn in ons land overal ver krijgbaar. Volgens mr. Lem zijn de vier boeken waar het hier om gaat geen porno grafische boeken, maar ontegenzeggelijk is de inhoud voor jonge mensen verderfe lijk. Pleiter vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, omdat hij de inhoud van de boeken niet kende, zodat hij zich ook niet bewust kon zijn van het de eerbaarheid kwetsende karakter. In Zeist is dinsdag het overleg van de Nederlandse studentenraad, over de stu dentenhuisvesting afgesloten. Het congres kwam tot de conclusie, dat het wonen op een kamer in de binnenstad in een zoge naamde hospitawoning nog steeds als meest ideale vorm van studentenhuisves ting beschouwd moet worden. Wordt men echter gedwongen buiten de directe invloedssfeer van de stadskern te bouwen dan dienen de complexen zo groot te zijn dat gemeenschappelijke voorzienin gen zoals mensae, verenigingsruimten e.d. mogelijk worden. De complexen moeten bij voorkeur bestaan uit verticale eenhe den met eigen voordeur en trappenhuis en woonruimte bieden voor tien tot vijftien studenten. Algemeen werd situering van een complex op het terrein van de univer siteit als verwerpelijk beschouwd omdat daarbij het principe van zelfopvoeding van de student gevaar loopt, aangetast te wor den. Tevens formuleerde het congres en kele concrete wensen betreffende inrich ting van eenheden, zoals variatie in kamer grootte, vrijheid in keuze van meubilair en inrichting van de kamer, goede geluids isolatie. De huurprijs van kamers in complexen mag niet hoger zijn dan 55,- per twaalf vierkante meter vloeroppervlakte en moet zo laag mogelijk gesteld worden om de prijzen op hospitakamers eveneens zo laag mogelijk te houden. Het congres sprak vervolgens de wens uit, dat de plaatselijke stichtingen voor studentenhuisvesting die in 1957 door het bedrijfsleven opgericht en gefinancierd zijn, ter eerste leniging van de studentenwoningnood, met in achtne ming van de subsidievoorwaarden een on afhankelijk beleid kunnen voeren. Over het beheer van de toekomstige wo ningcomplexen ooi-deelde het congres dat het zal uitgeoefend worden door de oud sten van elke eenheid, samen met een door hen en het stichtingsbestuur benoem de beheerder. Het is de taak van het be heer toe te zien op onderhoud, afrekening van huur en omslagkosten en op twerk- stelling van het personeel. Bovendien kiest het beheer in overleg met de bewoners nieuwe huurders voor opengevallen plaat sen. In principe sprak het congres zich er dus voor uit, het beheer in studentenhanden te houden en stond zij afwijzend tegenover Een van de K.L.M.-vliegtuigen waar mee de gehele bezetting en alle attribu ten van „My fair Lady" naar Moskou worden gevlogen heeft een half uur na het vertrek van Idlewild dinsdag een mo tordefect gekregen, en keerde terug. Met een vertraging van vijf uur is de reis naar Moskou hervat. In twee dagen tijds zullen acht K.L.M.- vliegtuigen de tachtig leden tellende be zetting, 30.000 kig requisieten waaron der twee draaibare podiums van New York naar Moskou overbrengen. Het toe stel dat terugkeerde van' een der moto ren liep de temperatuur naar het oordeel van de gezagvoerder te hoog op ver voerde een aantal artiesten. „My fair Lady" gaat een tournee van tien weken door de Sovjet-Unie maken, in het kader van een programma voor culturele uit wisseling. Dinsdag 19 april 's middags om twee uur zal de „Waterman" van de Rotter- kamse Lloyd met ruim 110 vluchtelingen uit Rotterdam naar Nieuw-Zeeland ver trekken. Tussen elf uur des morgens en half twee worden deze vluchtelingen in drie groepen verwacht.. Een groep arri veert per trein omstreeks elf uur uit Salz burg en tezelfdertijd komt een groep uit Rome aan. De derde groep komt om streeks 13 uur per bus uit Bad Godesberg. De vluchtelingen zijn afkomstig uit Oos tenrijk, Hongarije, Italië en Joegoslavië. het beheer d'oor betaalde krachten of door personen nauw verbonden met instellingen van hoger onderwijs uit hoofde van hun functie, omdat deze de medezeggenschap van de studenten beperken. Bovendien doen zij afbreuk aan het beginsel van de persoonlijke verantwoordelijkheid van de studenten om de zaken buiten het directe bereik van de studie zelf te regelen. De gemeenschapsvorming leidde tot langdurige en emotionele discussies. Met nadruk werd vastgesteld dat met de grootst mogelijke energie het kopen van panden in de binnenstad ter restauratie of voor sloop en herbouw voortgezet of ter hand genomen moet worden. Eveneens moet de bouw van paviljoens met bijbe horende groenstroken gestimuleerd wor den. Bij het aankopen van grond voor het bouwen van flats streeft men ernaar terrein in de binnenstad te verwerven of grote terreinen buiten de stadskern in de vorm van een studentenwijk. Chris Barber Jazz Band. Eind april komt de Chris Barber Jazz Band voor de derde maal naar ons land. De korte tour nee omvat concerten in hel Concertgebouw te Amsterdam op woensdag 27 april, in de Gróte Schouwburg te Rotterdam op don derdag 28 april, in Tivoli te Utrecht op vrijdag 29 april en in de Kurzaal te Sche- veningen op zondag 1 mei. (Verkort weergegeven) Inlichtingendienst. Met belangstelling las ik het artikel in uw blad van donder dag 7 april: „Bonn breekt niet met Guinea", wèarin staat dat „Von Erzdorg op een Afri kaanse jungletocht, dwars door het oer woud" naar Kankan ging. Werkt de Duitse inlichtingendienst zo slecht tegenwoordig? Er is n.l. een spoor lijn die Conakry en Kankan dagelijks met elkaar verbindt. Hoogachtend, R. VAN GELDER. De onderwijscommissie van de A.R.- partij heeft een „nadere nota" gepubli ceerd inzake het ontwerp van wet tot re geling van het Voortgezet Onderwijs („mammoetwet"). Betoogd wordt o.a. dat de overheid de vrijheid van het bijzonder onderwijs, „waaronder niet slechts de vrijheid van richting, maar ook die van de inrichting van het onderwijs valt," moet eerbiedigen en deze vrijheid feitelijk rea liseerbaar dient te maken door de verle ning van subsidies. De aan deze subsidie verlening verbonden voorwaarden moeten tot een minimum beperkt blijven en mo gen niet leiden tot een regeling van het bijzonder onderwijs. Het openbaar on derwijs daarentegen moet door de wetge ver worden geregeld. „Onjuist is de aan het wetsontwerp ten grondslag liggende gedachte, dat de over heid de lijnen moet aangeven, langs wel ke het onderwijs zich dient te ontwikkelen Het voornaamste argument voor de rege ling van het voortgezet onderwijs in één wet is daarmede vervallen. Daarbij komt, dat het Voortgezet Onderwijs allerminst een eenheid vormt en dat van een wette lijke regeling dientengevolge verstarring en centralisatie zijn te verwachten." „Doordat de regeling van het openbaar onderwijs samenvalt met de subsidievoor waarden van het bijzonder onderwijs, wordt dit laatste aan meer subsidievoor waarden gebonden dan noodzakelijk is. De vrijheid van onderwijs komt daardoor in gevaar." Ernstige bezwaren worden aangevoerd tegen de omvangrijke delegatie van be voegdheden aan de Kroon, te meer omdat deze speciaal betrekking heeft op de knel punten van de onderwijswetgeving. Ten slotte wordt betoogd: „Te betwijfe len valt, of de grondwettelijk vastgeleg de alomtegenwoordigheid van het open baar ulo voldoende is verzekerd, terwijl anderzijds moet worden gevreesd, dat de vrijheid van het bijzonder onderwijs, wel ke de grondwet vooropstelt, niet voldoen de tot haar recht komt". Het voorlopige programma van de fees telijkheden op vijf mei in Amsterdam ver meldt onder andere: in de ochtenduren een jeugdappel op de Dam, in tegenwoor digheid van prinses Beatrix. Uit elke pro vincie zal een delegatie van vijftig jonge ren aan het appel deelnemen. Tot slot van deze bijeenkomst zal de totale opbrengst van de actie „Doe Open" bekend gemaakt worden. Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen in de namiddag met fiun te genwoordigheid een feestelijke herden kingsbijeenkomst opluisteren in het con certgebouw. Tijdens dit samenzijn, dat evenals het jeugdappel op de Dam door het Nationaal Comité Viering Bevrijdings dag is georganiseerd, zal prof. dr. W. J. Ivl. A. Asselbergs een rede uitspreken. Danslustigen kunnen 's avonds terecht op een bevrijdingsbal in het Raigebouw. De tweeëntwintig wijkcentra zullen elk met een eigen programma het feest in hun wijk vieren. Het gemeentebestuur heeft besloten de genen, die hiervoor in aanmerking komen krachtens de armenwet ter gelegenheid van de bevrijdingsdag een extra uitkering te geven. Advertentie De kleïnbeeld camera voor kleur en zwart-wit, waar alles mee kan. Een uitgebalanceerd „alles in een" sneltransport, maakt de Sportsman tot een camera, waar mee razend snel serie-opnamen gemaakt kunnen worden. De ge coate 2,8 lens geeft haarscherpe negatieven tot in de uiterste hoeken. De sublieme 6x6 camera voor jonge mensen, die zonder pro blemen, direkt goede foto's wil len maken. Handig plat model, gemakkelijk mee te nemen in een keurig paraattasje. Deai vol waardige, geheel metalen came ra schat U tientallen guldens duurder dan zij maar kost. De sluiter in het camerafront voor komt bewogen onscherpe foto's. ■IvivX'M'X'X SiïiSSi: lil !l!ü li! Ook dit jaar zal de N.Z.H. weer de da gelijkse rondritten door de Amsterdamse tuinsteden maken teneinde de belangstel lenden in de na-oorlogse architectuur en de moderne huisvesting in de gelegenheid te stellen de grote uitbreidingen van Am sterdam zelf te bekijken. Gedurende de rondrit van ruim anderhalf uur bezoekt men langs een bijzonder aantrekkelijke route Amsterdam-Zuid en de nieuwe tuin steden Buitenvcldert, Slotervaart, Osdorp, Geuzenveld en Slotermeer. In samenwerking met de dienst stands ontwikkeling van Amsterdam koos de N.Z.H. een in alle opzichten geslaagde weg door de diverse tuinsteden, waarbij men lissingèh dreunt de laatste dagen op zijn grondvesten. Gelukkig worden de enorme explosies niet veroorzaakt door granaten, die de mooie boulevard aan flarden scheuren, maar door dynamiet- ladingen, waarmee men de oude bun kers probeert te slopen, welke nu de boulevard nog ontsieren. uitstekend vergelijkingen kan trekken tus sen de bebouwingen en de plantsoenen- aanleg van de verschillende woonwijken waar in de toekomst ongeveer 200.000 Am sterdammers gehuisvest zullen worden Voor het eerst is ook de tuinstad Buiten- veldert in het rijschema opgenomen de wijk die zich uitstrekt ten noorden van de Kalfjeslaan. Het grootste gedeelte van de tocht voert echter door de vier westelijke tuinsteden Slotermeer, Geuzenveld, Slotervaart en Osdorp rond de Sloterplas en vooral de genen, die ook verleden jaar een rondrit met de N.Z.H.V.M. hebben gemaakt zul len kunnen constateren dat een groot deel van deze tuinsteden met snelle schreden zijn voltooiing nadert. Tijdens de tocht krijgt men een uiteen zetting van de stand van zaken van spe ciale gidsen, die ongetwijfeld de komende maanden ook tal van Haarlemmers on der hun gehoor zullen aantreffen, want dit jaar heeft men de mogelijkheid geopend om van Haarlem uit aan deze rondritten (al dan niet gecombineerd met een rond vaart door de Amsterdamse grachten) deel te nemen. De bussen vertrekken uit Amsterdam van het busstation van de N.Z.H. aan de Marnixstraat dagelijks om 11 uur, om 13 uur en om 15 uur. Dit jaar zal men de tochten ook op zon- en feestdagen kunnen maken, te beginnen op 15 april en durend tot en met 15 september. Dinsdagmiddag heeft bij de Nederland se Hervormde kerk in Faan-Niekerk de traditionale uitreiking van haringen aan de bevolking plaats gehad. Namens de re genten van het St.-Geertruids- of Peper gasthuis in Groningen bood huismeester H. Komdeur, de haringdieken R. Reitsma van Faan-Niekerk een ton met haringen aan. Dit gebruik is in 1476 reeds in het leven geroepen. Toen legateerde een zeke re Menzo Fokkema aan het St. Geertruids- truidsgasthuis zestien grazen land (een graas is een halve bunder) onder beding, dat jaarlijks ee nton haringen aan de ay- men in deze plaats moest worden gezon den. Bij wanprestatie ocht de geestelijk heid van Faan de helft van het gelega- eerde land aantasten. Nog geen enkele maal heeft de voogdij 'an het Groninger gasthuis verzuimd de- <e regel na te komen. Alleen in de bezet tingsjaren was het onmogelijk de bevol king van Faan haringen te zenden. Daar om werd toen een som geld overgemaakt. Evenals elk jaar werd ook nu de over dracht van de ton met haringen door vele inwoners van Faan-Niekerk bijgewoond. Allen hadden een emmertje voor de ha ringen bij zich. Advertentie •lit onze öhowcollectie \S: Irish tweed •in zwart-wit pied de poule dessin «naat 38-44- Haarlem, Grote Houtstraat 12 Hoorn, Ged. Turfhaven 18 Beverwijk, Breedstraat 3£ De kantonrechter te Amsterdam heeft de vordering, die de op 13 november 1959 als adjunct-directeur van de n.v. Vrije Ra dio Omroep Nederland i.o. op staande voet ontslagen heer M. Lewin te Diemen had ingesteld tegen de beide directeuren van de VRON toegewezen voor een bedrag van 666,67, plus tien percent rente. Dit bedrag is de onkostenvergoeding van tweederde over de maand november plus de gehele maand december ƒ400 die partijen inder tijd als maandelijkse onkostenvergoeding waren overeengekomen. De kantonrechter was van oordeel dat er tussen partijen geen arbeidsovereenkomst was gesloten en uit de stukken niets over een gezags verhouding is gebleken. Alleen dal hij als den zou verrichten. administrateur-organisator werkzaamhe- De tegenvordering, die de beide direc teuren tegen de heer Lewin hadden inge diend heeft de kantonrechter eveneens toe gewezen. De heer Lewin moet aan elk dei- directeuren ƒ230 betalen, tezamen ƒ460 plus een rente van vijf percent. Hij had namelijk van hen 600 ontvangen voor aanschaffing van kantoorartikelen, waar van 140 zou zijn gebruikt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11