Fantoom in de bar PANDA EN DE TROETELTROEP Mexico's president is geziene inter-Amerikaanse contactman AVONTUREN VAN EEN HOND ROM EN MIOE compleet WOENSDAG 13 APR TL I960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Irenisch Petrus op Pasen luister spel van Gerard Wijd eve ld pretfA ient Sen aan De radio geeft donderdag T elevisieprogramma GELD MAAKT OPTIMISTISCH 10 vitaminen 12 MINERALEN N.V. PHILIPS-DUPHAR H UI DON DER ZOEK dient de schoonheid DOOR WILLIAM IRISH ^"Hoe is het ontstaan?A Dit woord: NOEST 4S. Het was een tegenvaller voor Joris, dat de troetel-inbreker de piano van het orkest had. gestolenwant zoiets trekt de aandacht en Joris wilde op dat ogenblik liefst zo weinig mogelijk aandacht trekken. De pianist, en d.e eigenaar van de uitspan ning waren erg boos op de inbreker en zij gaven dit luid te kennen. Maar deze gaf huilend de schuld aan Joris. „Ik dacht, dat. het. mocht!" huilde hij, „dat heeft die Lange gezegd! Hij zei, dat ik zware dingen mocht wegpakken als ik daar zin in had! Echt waar!" „Dat is zo." beaamden Ted en Ed. „je zei, dat het voort aan mocht, Lange!" „Zo zo," bromde de eigenaar. „U hebt ze. aangezet: tot diefstal.dus U bent verantwoordelijk." Joris begon het. warm te krijgen onder de beschuldigende blikken, die hem van alle kanten werden toegeworpen. Terwijl hij naar een uit vlucht zocht, klonk plotseling Panda's stem achter hem: „Ja, het is allemaal jouw schuld. Joris! Jij wilde de troetels laten stelen!" Inplaats van verschrikt te zijn door deze nieuwe aanval, keek Joris plotseling opgelucht. „Ah, Panda!" riep hij, „ge komt juist op tijd., baasje!" Met een snelle greep tilde hij Panda over de heg en sprak: „Hier is de verantwoorde lijke persoon. Hij is de baas. die voor ons denkt en handelt. Hij draagt de verant woording voor onze daden, want wij zijn slechts zijn beschermelingetjes, die niet beter weten!" Een vooral fotografisch mooi filmpje over een klein Spaans dorpje in het hoog land ging dinsdagavond de hoofdfilm voor af. Men had daarvoor ..De sleutels van het koninkrijk gekozen" naar de roman van Cronin en dat betekende een avonturen verhaal van een missionaris, een gepolijst verhaal met de gebruikelijke irenische geest, en derhalve precies zo vriendelijk als men graag ziet. Het journaal was ditmaal pijnlijk actueel, de aanslag op dr. Ver woerd in haar gevolgen in beeld brengend. Beeldschermer Onder de titel „Petrus op Pasen" heeft Gerard Wijdeveld een oorspronkelijk luis terspel geschreven, dat onder regie van Willem Tollenaar wordt uitgezonden in het K.R.O.-programma van eerste Paasdag. Philippe de la Chapelle vertolkt de hoofd rol. In dit spel voert de apostel Petrus een gesprek met Marcus, die de opdracht uit voert het Evangelie te schrijven. Al pra tende over het verleden beleeft Petrus op nieuw de dagen van Jezus' veroordeling en kruisdood en de rol. die hij daarbij ge speeld heeft. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de .ieugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 3.00 Nieuws. 3.18 Gram. 9.00 Godsd. uitzend. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de ieugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00.Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram, 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus.muz. NCRV14.00 Gram. 14.30 Avondrust, hoorsp. 15.05 Gram. 15.35 Orgelspel. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Clavecimbelrecital. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Eeursber. 17.45 Gram. 13.00 Niéuws. 18.15 Politiek praatje. 18.25 Gram. 13.30 Matthaus-Passion. (In de pauze: Meditatiei. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiokrant. 23.00 Periodieken parade. 23.10 Gram. 23.55 24:00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 3.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgel en trompet. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang en pianospel. 12.50 Uit bet bedrijfsleven, praatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.20 De Zaaiers. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 Gram. 15.00 Zoals hij het zei, docum. progr. 15.30 Gram. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Ciam. 17.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte'muziek. 1R-.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Stereofonische uitz.: Matthaus Passion. tin de pauze: 20.1020.20 In het Evangelie beeft bet leed verlossende kracht., meditatie). 22.15 Gram. 22.30 Nieuws, beursber. en S O.S.ber. 22.45 .Tourn. 23.00 Sportacl. 23.10 Metro- pole-orkest en sol. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Pianorecital. 12,30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Johannes Passion. 16.10 Koersen. 16.16 Franse les. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws en weerber. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Spiri tuals. 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nieuws, 19.40 Gram. 19.50 Vrije pol. tribune. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.42 Houtblazerstrio. 22.00 Nieuws en weer ber. 22.15 Houtblazerstrio (vervolg). 22.25 Gram. 23.00 Militaire groeten. 23.10 Sluiting. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Intern jeugdjournaal. VPRO: 17.10 - 17.35 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en veeroverz NCRV: 20.20 Artisten van de gram.- pfast. 20.50 Film. 21.35 Kunstrubriek. 22.00 Avond wijding. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van vandaag, 'lezing. 20.30 Rep. tvai- rnng van onze. nationale topatleten. 21.00 Vuile handen. TV-spel. Morgen wordt over de zenders Hilver sum I en 11 de Ma ttheus-Passion uit gezonden. Hel zal een stereofonische uitzending zijn. De uitvoering geschiedt in de Gro:c Kerk te Haarden door de Nederlandse Bachvereniging onder lei ding van dr. Anton van der Horst. De dirigent in de pauze van de. repetitie. De gemiddelde Westduitser is bepaald optimistisch over de toekomst. Voor de komende twaalf maanden verwacht hij noch op politiek noch op economisch ter rein grote moeilijkheden in de wereld. Dat is gebleken uit de resultaten van een onlangs gehouden opinie-onderzoek. Daar bij bleek voorts, dat zij. die hel meeste verdienen, het meest optimistisch waren. Degenen, dié een laag inkomen hebben, zien de toekomst wat -zorgelijker tegemoet vooral degenen die minder dan 400 mark per maand verdienen. Van deze groep meent slechts 13 percent dat de verhoudingen in de wereld beter zullen worden. Van de groep met een maand salaris van 800 mark zijn hel er reeds 25 percent. Opmerkelijk is dat in 1959 26 percent van de ondervraagde Westduitsers nog op een spoedige oorlog rekenden. Thans is dit percentage gedaald tot 15 percent. 65 per cent meent thans dat alles bij het oude zal blijven. Advertentie Voorkom en bestrijd voorjaarsmoeheid met dohyfral (Van onze correspondent in de V.S.) De reizen van Eisenhower en Króesjt- sjev krijgen in Europa natuurlijk genoeg publiciteit, maar misschien is het nog niet zo opgevallen, dat een nieuwe politieke reiziger bezig is carrière te maken. Mexi co's president Adolfo Lopez Mateos is kortgeleden teruggekeerd van een reis van vierentwintig duizend kilometer door Zuid-Amerika en op die tocht heeft hij veel succes geboekt.. Niet alleen heeft hij voldaan aan de Zuidamerikaanse smaak voor bloemrijke, vleiende redevoeringen, maar tevens heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om opmerkingen te ma ken, die meer substantie bevatten en die ook in de Verenigde Staten van Noord- Amerika met genoegen zijn gelezen. De 49-jarige Mateos kan zich ontwikkelen tot een van de belangrijkste figuren in Zuid- Amerika en hij misschien meer dan iemand anders kan ertoe bijdragen, dat de betrekkingen tussen Noord- en Zuid- Amerika zich harmonisch ontwikkelen. Mateos is president van een land, dat goed staat aangeschreven in de meeste Zuidamerikaanse staten: Mexico, met zijn 33 miljoen inwoners, is het grootste Spaans sprekende land ter wereld. De in dustrie in deze staat maakt snel vorderin gen en de kunst bloeit. Bovendien heeft het Mexicaanse nationalisme een goede reputatie in het zuiden. Men herinnert zich daar nog goed dat de Mexicanen na 1930 de Amerikaanse oliemaatschappijen genationaliseerd hebben. Intussen zijn de betrekkingen tussen Mexico en de Ver enigde Staten aanmerkelijk verbeterd, maar in Zuid-Amerika verdenkt men er de Mexicanen waarlijk niet van slaafse bewonderaars van Amerika te zijn. Europeanen, die in Mexico hebben rondgereisd, hebben meestal wel ervaren, dat buitenlanders in aanzien stijgen in dit land, wanneer zij laten merken dat zij geen Amerikanen zijn. Juist omdat men Mateos in het zuiden beslist niet ziet als een boodschappenjon gen van Washington, kan hij dingen zeg gen, die men van een Amerikaan niet zo gemakkelijk zou slikken. Zo hield Mateos op zijn tocht bijvoorbeeld een rede te Rio de Janeiro. Hij plaatste daarin de opmer king. dat de revolutie op Cuba niet binnen constitutionele banen bleef en dit feit maakte hem kennelijk bezorgd. Een Mexicaan kan zoiets naar voren brengen zonder ergernis te veroorzaken, maar een Amerikaan zou er al gauw van worden beticht zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van een onaf hankelijke Zuidamerikaanse staal. Of neem zijn rede in het congres in Chi li. Daarin wees Mateos erop, dat de le vensstandaard in Zuid-Amerika het best omhoog gebracht kan worden door de par ticuliere ondernemingen aan te moedi gen, zonder het algemene welstandsni veau van een staat te verwaarlozen. Uit een paar van zulke uitspraken kan reeds blijken, dat Mateos een man van de middenweg is. Hij is begonnen met een tocht naar Amerika en Canada, maar hij heeft zich niet laten inpalmen door één be paald kamp. Hij heeft grote economische belangstelling en cp zijn tocht door Zuid- Hoe weinig we van onze huid weten, en vooral van onze gezichtshuid, is geble ken door de resultaten, die we gisteren hoorden toen een groot aantal belangstel lenden zich aan een huidtest onderwier pen. Men kan tegenwoordig een huid-ana lyse laten maken door middel van twee in strumenten. De zg. p.H. meter kan het zuur- of alkali gehalte van de opperhuid meten en een loupe, die de huid 32 maal vergroot maakt het de analiste mogelijk waarnemingen te doen, die met het blote oog niet mogelijk zijn. Een team van speciale schoonheidsspe cialistes onderzoekt ieder gezicht zeer se cuur en kan aan de hand van de gedane metingen een advies opstellen, die voor die speciale huid het meest efficiënt is. Het blijkt, dat de schoonheidsmiddelen, die gebruikt worden lang niet altijd ge schikt zijn voor 'n bepaald type huid. Het ligt niet in de kwantiteit van allerlei fles jes en potjes die de toilettafel sieren, dat de huid stralender gemaakt kan worden, maar in de juiste toepassing van de di verse soorten cosmetica. Een huid, die te „zuur" is zal weer heel andere middelen moeten gebruiken dan een huid waarvan het alkaligehalte te hoog is. Het doel van de p.H. meter is dus aan de hand van de gedane metingen advies te geven, dat tot doel heeft het normale evenwicht van de huid zo spoedig mogelijk te herstellen. En het resultaat van de me tingen is vaak zo, dat men met heel wat minder middeltjes dan men tot nu toe ge wend was, een veel beter resultaat kan bereiken. Want alleen als een vrouw het zuurge- halte en de constitutie van haar huid kent, zal ze in alle opzichten profijt kunnen trek ken van haar schoonheidsmiddelen. En het is toch immers zo dat het uiter lijk van een goedverzorgde vrouw voor een belangrijk deel wordt gevormd, door de stralende schoonheid van haar gezicht. Kaf ij Amerika heeft hij onder meer nagegaan of hij niet met een aantal staten een vrij handelszone kon vormen. De opening van nieuwe markten is een onderwerp, dat hem zeer interesseert. Lopez Mateos is niet een man om zich in de armen van de communisten te wer pen, maar dat hij zich zelfs voor Moskou niet wil afsluiten, bewees zijn tact tijdens het bezoek van Mikojan. In de Verenigde Staten had men waardering voor Mateos' gedrag gedurende dit bezoek. In princi pe heeft Mateos zich bereid verklaard tot een tegenbezoek aan Moskou en bij die ge legenheid zou hij zich de kans niet laten ontgaan enige landen in Europa te bezoe ken. Het zou voor Nederland zeker van be tekenis kunnen zijn. indien de president: van de staat waar Prins Bernhard zoveel belangstelling voor heeft getoond ook en kele dagen in ons land kwam doorbrengen. 54—5.5. Toen Rom die vogelverschrikker daar zo eenzaam midden op de akker zag staankreeg hij opeens 'n goed idee. Als ik in die ouwe jas kruip en die hoed opzet, vindt, ze me vast niet! dacht hij. Zo gezegd, zo gedaanRom liep naar de pop en trok 'm de oude hoed van het strooien hoofd. Die zette hij zelf op. - Straks zal ik alles weer netjes op z'n plaats brengen, mompelde hij. Anders wordt de boer boos! 39) Ja. toen ik hier binnenkwam. Is hij Hij zette zijn vinger vlak onder zijn rechter oor en beschreef er toen een halve cirkel mee om zijn hals, tot. aan het linker oor toe. Haar adem stokte even. Kom mee, je moet hier niet blijven, zei hij nogal bars. maar hij bedoelde het heel wat vriendelijker. Hij sloot de buitendeur zorgvuldig. Langzaam liepen ze de trap af. Hij bracht haar naar een taxi. Ga nu maar naar huis. Ik moet weer terug om de zaak verder te regelen. Het heeft dus allemaal geen zin gehad, hè? zei ze terwijl ze bijna in tranen uitbarstte. Nee, Carol, het. is tevergeefs geweest Maar zou ik niet kunnen vertellen, wat hij mij gezegd heeft Dat zou dan alleen maar van horen zeggen zijn, Carol. Je hebt iemand horen zeggen, dat hij haar ge zien heeft, dat hij werd omgekocht om het te ontken nen. Een bewijs uit de tweede hand. Nee, daar schieten we niets mee op. Dat zullen ze niet accepteren. Hij haalde een zorgvuldig opgevouwen zakdoek te voorschijn en vouwde haar open. Wat is dat.?, vroeg ze. Zeg jij het maar. Een scheermes. Nee, dat is niet voiledig. Eeneen veiligheidsscheermesje? Ja. een veiligheidsscheermesje. Op de bodem van de badkuip vond ik echter een gewoon ouderwets scheermes, maai' dit mesje lag ergens in de kast. Een man gebruikt óf het ene soort óf het andere soort scheermes, maar niet beide. Hij vouwde de zakdoek weer dicht. Zelfmoord, zullen ze zeggen. Ik zal ze dat maal laten denkenvoorlopig tenminste. Maar ga nu maar naar huis, Carol. Wat het. ook geweest mag zijn. jij bent hier vanavond niet geweest. Onthou dat goed! De taxi reed ten slotte weg. Ze liet haar hoofd hangen Nee, .niet vanavond, liefste, niet vanavond. Misschien morgenavond, of overmorgen DE NEGENDE DAG VOOR DE EXECUTIE LOMBARD Het was één van die onbeschrijfelijk luxueuze hotels, waarvan de slanke toren met een zekere minachting tol. ver boven de massa van de gewone, omliggende gebouwen uitrees. Dit hij begreep het zou een heel speciale aan pak vereisen. Hij moest de juiste toon aanslaan, op de juiste manier handelen. Hij maakte dan nok niet de fout om zo maar aan de balie tc vragen of hij ont vangen kon worden. Het was nu eenmaal niet het soort hotel, waarin iedereen maar door iedereen op verzoek werd ontvangen. Je moest een soort campagne voeren, een speciale actie inzetten. Hij liep dus eerst naar hef bloemenwinkeltje, dat terzijde van de lobby lag achter een deur van blauw glas. Wat. zijn volgens u de lievelingsbloemen van Miss Mendoza? vroeg hij. Ik heb begrepen, dat u heel wat bloemen bij haar aflevert. Ik zou het u niet kunnen zeggen, mompelde de bloemist. Lombard haalde een bankbiljet te voorschijn en her haalde zijn vraag nog eens, alsof hij de eerste keer niet duidelijk genoeg gesproken had. Hij had kennelijk niet duidelijk genoeg gesproken. Bezoekers bestellen altijd dezelfde soorten, orchi deeën en gardenia's. Ik weet echter toevallig, dat in Zuid-Amerika, waar zij vandaan komt, aan die bloe men niet veel waarde wordt gehecht, want zij bloeien daar in het wild. Als u een goede tip van mij wilt aannemen Hij liet zijn stem dalen, alsof wat hij nu ging zeggen van het grootste belang was. De enkele keren, dat zij zélf bloemen heeft be steld om haar apartement wat op te vrolijken, waren het donkerroze lathyrus. Ik wil uw hele voorraad hebben, zei Lombard. U mag geen enkele donkerroze lathyrus meer over houden. En wilt u mij ook twee kaartjes geven? Op het ene kaartje schreef hij iets in het Engels. Toen haalde hij een zakwoordenboekje te voorschijn en ver taalde het geschrevene op het andere kaartje woord voor woord in het Spaans. Het eerste kaartje gooide hij weg. Wilt u dit kaartje erbij doen en ervoor zorgen, dat. de bloemen zo gauw mogelijk worden afgegeven? hoe lang zou dat duren? Binnen vijf minuten heeft zij de boeket. Ze woont in de toren. De piccolo zal de expres-lift wel nemen. Lombard liep lerug naar de lobby en stelde zich op bij de receptie. Hij keek naar zijn horloge op de manier, alsof hij iemand de pols voelde. Ja, mijnheer? vroeg de receptionist. Nog niet, antwoordde Lombard. Hij wilde het juiste moment afwachten. Nu!, zei hij enkele ogenblikken later zó plotseling, dat de re ceptionist ervan schrok. Wilt u de suite van Miss Mendoza opbellen en vragen of de heer, die zo juist bloemen heeft laten brengen, even boven mag komen? Lombard is de naam, maar vergeet niet. de bloemen te noemen. Toen de receptionist terugkwam uit de cel, toonde hij zich bijzonder verbaasd. Ze heeft, „ja" gezegd, rapporteerde hij lusteloos. Kennelijk was één van de ongeschreven wetten van hei hotel overtreden Iemand werd reeds op het eerste verzoek ontvangen. Lombard schoot intussen met de expres-lift naar bo ven. Met licht trillende knieën stapte hij uit. Hij werd in de deuropening opgewacht door een jonge vrouw, gekleed in een zwart jurkje. Mijnheer Lombard?, vroeg ze. Ja, dat ben ik. Klaarblijkelijk moest hij nog een soort douane-onderzoek ondergaan, voordat hij toegela ten mocht worden. U komt toch niet voor een interview? Nee. Ook niet voor een autogram? Nee. En ook niet voor een aanbeveling? Nee. Het gaat toch ook niet over een rekening, die.. Zij aarzelde even, ontsnapt is aan de aandacht van de senorita? Nee. Dit laatste punt scheen het belangrijkste geweest te zijn. Ze vroeg tenminste niet verder. Wilt u nog even wachten? De deur ging dicht, maar werd enkele ogenblikken later geopend. Komt u binnen, mijnheer Lombard. De senorita zal proberen u te ontvangen tussen de behandeling van haar post en het bezoek van de kapper. Wilt u soms gaan zitten? Hij was in een kamer gebracht, die merkwaardig genoemd moest worden. Niet vanwege haar grootte, noch vanwege het stratosferische uitzicht en noch ook vanwege de adembenemende rijkdom van de inrichting, al hoewel al deze dingen toch wel opmerkelijk en on gewoon waren. Nee, de kamer was zo merkwaardig door al de geluiden, die er op te vangen waren, alhoe wel zij volkomen verlaten was. Het was zelfs de meest rumoerige kamer die hij ooit gezien had. Van achter de ene deur kwam een sissend en spette rend geluid, dat óf veroorzaakt werd door een water kraan óf door iets, dat gebakken werd. Waarschijnlijk was het. het laatste, want een kruidige geur ging met een gesis vergezeld. Dwars door deze bakgeluiden heen vielen nog brokstukken van een lied te horen, dat ge zongen werd door een krachtige, maar niet bijzonder goede bariton-stem. Van achter een andere deur, die ieder ogenblik geopend en gesloten werd, kwam een nog verwarder kakofonie. De geluiden determineerde hij als samba-muziek, die geproduceerd werd door een op de korte golf spelende radio en welke keer op keer gestoord werd door luid gekraak: als een vrouwelijke stem, die met de snelheid van een machinegeweer Spaans ratelde, zonder ook maar een enkel moment te stoppen om adem te halen; als een telefoon, die om de twee en een halve minuut begon te rinkelen. En ten slotte was daar nog nu en dan een de zenuwen op de proef stellend gepiep, even onverdraaglijk als het gekras van een nagel over een ruit, of het gepiep van een stukje krijt over een lei. Gelukkig drong dit af schuwelijke geluid slechts met grote tussenpozen tot Lombard door. (Wordt vervolgd) VAN PALISSADE TOT ATOOMBUN KER (uitgeverij In den Toren, Baarn) is de Nederlandse vertaling van een Duits populair-filosofisch boek, waarin de auteur Egon Eis de geschiedenis der grote ver dedigingswerken, beginnende bij de eerste Chinese muur en eindigend bij de Magi- notlinie. aan een critische beschouwing on derwerpt. De teneur van zijn betoog is dat zelfs de machtigste bolwerken tenslotte on toereikend gebleken zijn om de mensheid tegen krijgslist en oorlogsgeweld te bevei ligen, totdat de mens geleerd zal hebben, in zichzelf een geestelijk bolwerk op t.e werpen tegen de waanzin van deze zelf- vernietigingsdrang. Eis beschrijft daartoe de ondergang van vele onneembaar geachte vesten uit ver leden en heden, maar de directe oorzaken van die ondergang blijven in zijn betoog goeddeels in het duister gehuld. Ook zijn interpretatie van diverse historische feiten zal niet door iedereen onderschreven kun nen worden en zo blijft de stelling die hij poneert, min of meer in de ruimte zweven. De vertaling draagt hier en daal de kenmerken van haastwerk: „Cordille- ren" voor Cordilleras b.v. schijnt klakke loos uit het Duitse origineel overgenomen te zijn. Hét woord noest wordt tegenwoor dig alleen nog gebezigd in de ver bindingen: met noeste vlijt en: met noeste ijver. Men verstaat er onder: arbeidzaam, bedrijvig, naarstig. Het woord wordt in verband gebracht met het zelfstandig neamwoord o e s t, een bijvorm van oogst. Noest verhoudt zich dan tot oest als nijver tot ijver en als naarstig tot. ernstig. De n waarmee de woorden noest, nijver en naarstig beginnen, wordt verklaard als een rest van het voorzetsel i n, zodat de ont wikkeling geweest kan zijn: in ernst- nernst-nernstig-naernstig-naarstig. Zo wordt noest opgevat als ontstaan uit in oest of in den oest. De be tekenisontwikkeling van: in de tijd van de oogst tof: arbeidzaam, druk bezig is begrijpelijk. Op dezelfde wijze verklaart ^men nijver uit i n ij v e r.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17