De economische ontwikkeling van Oost-Europa Grote overeenkomst met de oude organisatie Geen tekenen van verzwakking der betalingsbalansen De beurs Handel tussen EEG landen gestegen SCHEEPVAARTBERICHTEN Meer aandacht voor consumptie goederen en woningbouw Bensdorp gaat kapitaal vergroten Philips doet bod op Machinefabriek Alkmaar Geen extra uitkering voor werknemers Het verkrijgen van de investeringsaftrek Geen Engelsman meer als voorzitter Geldcirculatie weinig gekrompen WOENSDAG 13 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 Vestiging in Z.-Afrika werd opgeheven De Philips-result at en De hervorming van de OEES ECE over Europese economie De weekstaat Positie van de banken niet ongunstig Holl. Constructie 23 Ned. Electrolasch 15 Furness 25 (onv.) In het jaarverslag van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties wordt aandacht gewijd aan de nieu we plannen op lange termijn voor de eco nomische ontwikkeling van Tsjechoslowa- ktfe, Oost-Duitsland, Hongarije, Polen en de Sovjet-Unie. In het verslag wordt meegedeeld, dat de verwachte groei van het nationale in komen tussen 1959 en 1965 loopt van zes percent per jaar voor Hongarije tot zeven a zeven en half voor Polen en de Sovjet- Unie. Slechts voor Hongarije betekent dit een toeneming van de economische expan sie, in vergelijking met de afgelopen ja ren. De economische ontwikkeling van de Sovjet-Unie tijdens de vroegere plannen op lange termijn, en die van alle Oosteurope- se landen sedert het einde van de tweede wereldoorlog, is voor een groot deel het gevolg van de progressieve opneming van ongebruikte arbeidsreserves door een ge leidelijke uitbreiding van de werkgelegen heid, gepaard aan een uitgebreid scho- lings- en onderwijsprogramma. Maar dit proces kan niet onbeperkt voortduren. De nieuwe plannen op lange termijn moesten daarom gebaseerd worden op andere ver onderstellingen, dan die in het verleden golden ten aanzien van de aard der bij drage van de factor arbeid bij de bevor dering van de economische expansie. Over al wordt een toenemende nadruk gelegd op een verhoging van de produktie per man om de vertraging in de groei bij de factor arbeid te compenseren. Er heeft een revolutionaire wijziging plaatsgevonden in de structuur van de in dustriële investeringen in de Sovjet-Unie, waar men van plan is de investeringen in de chemische industrie in de periode van 1959 tot 1965 vijf maal zo groot te maken als in de voorafgaande zeven jaar en waar men zich vooral zal gaan toeleggen op de nieuwere produkten, zoals synthetische ve zels, plastics, enz. De zeer grote investe ringen in de petroleum- en aardgasindus trieën gaan vergezeld van een omschake ling van kolen naar andere energiebron nen en een stelselmatig uitbreiden van olie leveranties aan de andere genoemde com munistische landen. De groei van de consumptie per hoofd Het bestuur van Bensdorp Internatio naal n.v. te Bussum heeft besloten, zo wordt in het verslag over 1959 medege deeld, in 1960 in Kleef een nieuwe choco ladefabriek te bouwen. Deze investering wordt getaxeerd op 1,8 miljoen. Voor de financiering werd in januari in Duitsland een onderhandse lening van DM 800.000 op genomen. Met het oog op verdere financie ring is besloten het kapitaal met 600.000 tot 3 miljoen te verhogen door een emis sie a pari met voorkeursrecht voor aan deelhouders. Tevens zal aandeelhouders in de op 19 april te houden jaarvergadering goedkeu ring worden gevraagd voor de uitgifte van een in aandelen converteerbare obligatie lening van 600.000, eveneens met voor keursrecht voor de huidige aandeelhou ders. De totale omzetten vertoonden in 1959 opnieuw een stijging en het index-cijfer van de concernomzet steeg op basis 1953 100 van 133 in 1958 tot 143 in 1959. Hier door en door de daling van de cacaobonen- prijzen waren de resultaten gunstig. Het saldo exploitatierekening Bussum en ba ten van dochterondernemingen steeg van 697.923 tot 1.096.647. Afgeschreven wordt in totaal f 272.364 tegen 359,949 in 1958, waarna als saldo winst inclusief de onverdeelde winst van het vorig jaar res teert. 840.607 355.344). Aan het reserve fonds wordt 175.000 100.000) toege voegd. Het beloopt hierna 2,7 miljoen. Voorgesteld wordt het dividend te ver hogen van tien tot elf percent. Voorts wordt een dividendreserve gevormd van 240.000. Naast de resultatenrekening van het Bussumse bedrijf bevat het verslag van Bensdorp Internationaal n.v. ook een ge consolideerde resultatenrekening. Hieruit blijkt dat het exploitatiesaldo in 1959 steeg van 3,9 tot 5,8 miljoen. Aan overlopen de winst van dochterondernemingen is voorts aan de creditzijde opgenomen 383.287 568.233). Afgeschreven wordt 1,4 miljoen 1,5 miljoen), en voor belas tingen wordt gereserveerd 2,6 miljoen 1,7 miljoen). Aan de reserves wordt toe gevoegd 720.641 600.144). Voorts wordt een dividendreserve van 240.000 gevormd. Verder is o.a. aan onverdeelde winsten van dochterondernemingen 784.556 383.287) aan de debetzijde opgenomen. Het bedrijf te Kaapstad werkte in 1959 met winst. Gezien de winstmogelijkheden van deze vestiging en de economische en politieke ontwikkeling in Zuid-Afrika, werd het niet verantwoord geacht deze deelneming te handhaven. Daarom werd tot verkoop van dit bedrijf besloten. Per 31 dec. 1959 werd hiertoe een overeen komst afgesloten. De vooruitzichten voor 1960 zijn gunstig en de directie vertrouwt dat het mogelijk zal zijn ook in 1960 een behoorlijk resultaat te bereiken. Het bestuur van de Nederlandse Machi nefabriek Alkmaar n.v. te Alkmaar deelt mede dat de n.v. Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven, die via een dochter maatschappij twintig percent van het aan delenkapitaal bezit, een bod wenst te doen op de overige aandelen. Op voorwaarde, dat voldoende aandelen worden aangeboden, is de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken bereid aandelen Machinefabriek Alkmaar cum dividendbe wijs 77 tegen een koers van 265 percent over te nemen. (De laatste notering aan de beurs was 210). van de bevolking in alle genoemde landen wordt geraamd op vier a vijf percent per jaar. Bij de woningbouw is in alle ge noemde landen voorzien in een stijging bo ven het peil van de periode 1956 tot 1958. Een poging van de werknemersorganisa tie om in verband met de gunstige bedrijfs resultaten bij de n.v. Philips een extra uitkering te verkrijgen voor het personeel is niet gelukt. De directie van de n.v. Philips heeft de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties medegedeeld, dat na hetgeen het personeel in oktober van het vorig jaar heeft ontvangen en na hetgeen met de vakorganisaties is overeen gekomen voor de contractperiode (30 april 1962) het redelijk is niet aan het verzoek van de vakorganisaties tegemoet te komen. In werknemerskringen wordt dit stand punt in hoge mate betreurd. De vraag naar een extra uitkering vindt, volgens de werk nemersorganisaties, haar redelijke grond in de uitermate goede economische resul taten van het Philipsbedrijf in 1959. Dat de lonen en andere arbeidsvoorwaarden vorig jaar niet onbelangrijk werden ver beterd is, volgens de werknemersorganisa ties, nog niet het eind van alle tegenspraak Men acht inwilliging van het verzoek van de bonden volkomen verantwoord. De staatssecretaris van financiën heeft naar het ministerie van Financiën meldt de belastingadministratie enige richtlijnen doen toekomen betreffende de hantering in de praktijk van de eis van regelmatig boekhouden voor het verkrijgen van in vesteringsaftrek. Om deze faciliteit zoveel mogelijk tot zijn recht te doen komen is het de wens van de bewindsman, dat aan de gestelde voorwaarde van regelmatig boekhouden een soepele toepassing wordt gegeven. Er doen zich gevallen voor waarin de boek houding, hoewel betrouwbaar en als grond slag voor de winstberekening te aanvaar den, niet ten volle aan de wettelijke eis voldoet. Indien dan verhoudingsgewijs be langrijke en niet veelvuldig voorkomende investeringen zijn gedaan, is er naar de mening van de staatssecretaris aanleiding het belang van de ondernemer bij het ge nieten van investeringsaftrek zwaarder te doen wegen dan het belang van de fiscus bij een volledige controlemogelijkheid van de in de boekhouding verwerkte cijfers. In verband met het voorgaande zal de investeringsaftrek niet worden geweigerd, indien het volgen van hiervoor bedoelde investeringen en desinvesteringen geen moeilijkheden biedt, mits de boekhouding voldoet aan voor de desbetreffende onder neming redelijke eisen en de inspecteur deze behoudens verhoudingsgewijs klei ne correcties voor de winstberekening kan volgen. De staatssecretaris heeft voorts goedge vonden, dat de inspecteurs der belastingen ten aanzien van ondernemers, die niet re gelmatig boekhouden, doch daartoe alsnog volledig overgaan, op verzoek van belang hebbenden investeringsaftrek verlenen voor enige van de laatste jaren, waarin nog geen voldoende boekhouding bestond, mits aannemelijk is, dat de winst in deze jaren ondanks de gebreken van de boek houding niet op een te laag bedrag is vastgesteld. Randolph Burgess, Sir Paul Gore Booth( Bernard Clappier en Xenophon Zolotas, de vier leden van het comité, dat van de op 12 en 13 januari gehouden economische con ferentie van het westen opdracht had gekregen een hervorming van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) voor te bereiden, zijn, naar uit ingelichte bron wordt vernomen, vandaag met hun werk gereed gekomen. Zij hebben aanbevelingen opgesteld, die zy hebben vervat in een ontwerp-handvest voor een nieuwe organisatie, die zij „economische organisatie voor samenwerking en ontwikke ling" noemen, en in een rapport van circa vijftig bladzijden, waarin de doeleinden van de nieuwe organisatie worden gedefinieerd. Volgens dezelfde bron zal de nieuwe or ganisatie vele punten gemeen hebben met de O.E.E.S. Zo zal haar opperste orgaan een raad van ministers zijn, die. zijn be sluiten met algemene stemmen neemt. De bevoegdheden van deze raad zullen dezelf de zijn als die van de raad van ministers van de O.E.E.S., met dien verstande, dat de regeringen der lid-staten verplicht zul len zijn zich aan de besluiten te houden voor zover zij zich erbij aansluiten. Om het werk van de raad van ministers niet door veto's te hinderen, zal iedere minis ter krachtens artikel 14 van het ontwerp- handvest kunnen verklaren, dat een aan genomen besluit zijn regering niet raakt, hetgeen deze regering in staat stelt zich aan de uitvoering van het besluit te ont trekken. Wat deze bevoegdheden van de raad van ministers betreft, hebben dus in het co mité van vier de inzichten van de Euro pese landen de overwinning behaald over die van de Verenigde Staten, die de nieu we organisatie een zuiver adviserende functie hadden toegedacht. De voorzitter van de raad van ministers zal telkens voor een jaar worden gekozen, terwijl hij slechts een keer zal kunnen worden herbenoemd. Hiermee zou worden gebroken met het geen in de O.E.E.S. gebruikelijk is gewor den, namelijk, dat er steeds een Engels man als voorzitter van de raad wordt ge kozen. Het comité van de vier beveelt aan het voorzitterschap onder de onderschei dene lid-staten te laten rouleren. De secretaris-generaal van de nieuwe organisatie zal volgens de voorstellen van de vier voor een periode van vijf jaar wor den gekozen. Zijn functies zullen ongeveer gelijk zijn aan die van de secretaris-gene raal van de O.E.E.S., met dien verstande, dat hij de zittingen van de raad van per manente plaatsvervangers zal voorzitten. Het ligt in de bedoeling op deze post een politieke persoonlijkheid van het formaat van Spaak te benoemen, maar in de omgeving van de vier is nog geen enkele naam genoemd. Het comité van de vier wil juist door het belang van deze post te vergroten tot een sterkere organisatie te komen dan de O.E.E.S. is. De ver sterking van de organisatie wil men voorts bereiken door toetreding van de Verenig de Staten en Canada als volledig lid met dezelfde rechten als thans de achttien le den van de O.E.E.S. hebben. De voornaamste taken van de nieuwe organisatie zullen het coördineren van de economische politiek en de hulpverlening aan onderontwikkelde landen zijn, voor de uitvoering van welke taken speciale com missies in het leven zullen worden geroe pen. Het ontwerp-handvest en het rapport van het comité van de vier zullen woens dag aan de regeringen worden voorgelegd en vervolgens op 5 of 6 mei door een conferentie van hoge functionarissen wor den besproken, waaraan ook een vertegen woordiger van de commissie der E.E.G. zal deelnemen. Op een nog te bepalen da tum zullen de voorstellen door een confe rentie van ministers worden besproken. Ofschoon het verstevigen van de econo mische betrekkingen met het buitenland de hernieuwde economische expansie in West-Europa in 1959 en de eerste maan den van 1960 heeft vergemakkelijkt, zijn de voornaamste oorzaken voor de expan sie toch in het gebied zelf gelegen, aldus het jaarverslag over 1959 van de Econo mische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties. In het verslag wordt verklaard, dat de hernieuwde economische expansie aan vankelijk hoofdzakelijk veroorzaakt werd door het samengaan van een krachtige consumptieve vraag met een toenemende activiteit in het bouwbedrijf. Daar het her stel nog aan kracht won, vertoonden zich tegen het einde van 1959 in de meeste landen duidelijke kenmerken van een reeds tot stand gekomen of toekomstige toeneming van de industriële en commer- Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 11 april blijkt, dat de inkrimping van de chartale circulatie 55 miljoen heeft bedragen, waardoor thans nog 4375 miljoen bankpapier in omloop is (vorige week 4431 miljoen). Uit het niet al te grote bedrag van de inkrimping kan wor den afgeleid, dat er reeds opvragingen hebben plaatsgevonden in verband met de naaderende Pasen. De eerste week van deze maand bracht veel betalingen van niet- kohierbelastingen mee, waardoor onder meer het saldo van de schatkist steeg van 502 miljoen tot 585 miljoen. De banken kregen nog een versterking van hun middelen door overboekingen ad 8 miljoen van de rekening „andere inge zetenen". Deze rekening bedraagt thans nog 122 miljoen. In enkele gevallen schijnen de banken een beroep op de Ne derlandsche Bank te hebben moeten doen, want de rekening „voorschotten" steeg van 12 miljoen tot 23,5 miljoen. In het algemeen is de positie van de banken niet ongunstig, want met 518 miljoen is hun saldo slechts 9 miljoen lager, vergeleken bij de vorige week. Met dit saldo staan zij nog altijd ruim boven het verplichte kas- reservegemiddelde. In de deviezenpositie vond slechts een vermindering van 2 miljoen plaats. De totale goud- en devie zenvoorraad bedraagt 5203 miljoen. Het goud bleef onveranderd op 4403 miljoen. De geldmarkt was de laatste dagen krap, hoewel de officiële daggeldrente op 1% percent werd gehandhaafd. ciële investeringen, terwijl de stijging van de produktiviteit gepaard ging met een toeneming van de waarde en omvang van de internationale handel. Ondanks de kracht van de hernieuwde economische expansie in de meeste sterk geïndustrialiseerde landen bleef de prijs stabiliteit gehandhaafd in een mate, die ongebruikelijk is voor de naoorlogse perio de. Tot dusver is er geen sterke tendentie aanwezig, dat door de toenemende activi teit een verzwakking van de betalingsba lansen zal ontstaan. Deze verandering in de relatieve schaar ste heeft een stijging van de reële lonen in samenhang met een zich uitbreidende werkgelegenheid tot gevolg had, verder een verbetering van de ruilvoet van West- Europa bij de handel met andere gebie den en een verbetering van de positie van de betalingsbalansen van bijna alle Euro pese landen, ondanks de geleidelijke ver mindering van het directe toezicht door de overheid en de beperking van de economi sche hulp voor de V.S. Er zijn, volgens de E.E.C., twee bijzon der opmerkelijke feiten op te merken bij de hernieuwde expansie van de inter- Westeuropese handel in 1959. Ten eerste, dat zij de minder geïndustrialiseerde lan den van West-Europa nauwelijks heeft be- invloed slechts Turkije bereikte een prijzenswaardige stijging van zijn in- en uitvoer in 1959 en ten tweede, dat hoe wel alle sterk geïndustrialiseerde landen in West-Europa in zekere mate deel had den aan de expansie van de inter-Europe- se handel, de toeneming van de handel van de E.E.G.-landen het meest op de voorgrond treedt, wat gepaard ging met een betekenisvolle spreiding in deze han del. In de periode van januari tot september 1959 steeg de import van de E.E.G.-landen uit alle Westeuropese landen met iets minder dan 11 percent in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1958, ter wijl de handel tussen de landen van de E.E.G. met meer dan 14 percent steeg daarmee 60 percent van de toeneming van de intereuropese handel voor hun rekening nemend. De n.v. Hollandsche Constructiewerk plaatsen stelt voor een dividend uit te keren van 23% over het boekjaar 1959 Hiervan is reeds 6% als interim-dividend uitgekeerd. De n.v. Nederlandsche Electrolasch Maat schappij stelt voor een dividend uit te keren van 15% over het boekjaar 1959 Hiervan is reeds 6% als interim-dividend uitgekeerd. Eurness' scheepvaart- en agentuurmaat schappij n.v. te Rotterdam heeft besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over 't boekjaar 1959 een onveranderd dividend van vijfentwin tig percent uit te keren. Er werd inmiddels reeds een interim-dividend van vijf per cent betaalbaar gesteld. Advertentie Piepjong en hypermodern zijn de artikelen op al onze afdelingen. Dames- en Herenmode, Rijwielen, Radio en T.V., Meubelen, Wasmachines enz. reeds vanaf 3. per week bij Kennemerplein 1 - Tel. 19373 - Haarlem (Grote Witte gebouw, achter N.S. Station) Aagt.edijk 13 te Rotterdam. Aagtekèrk 12 450 m. n.n.o. L. Palmas n. L. Palmas. AaJsdijk 12 ter hoogte van Bona. Abbedijk 1 2140 m. w. Landscnd n. New York. Abbekerk 12 350 m. o.z.o. Socotra n. Singapore. Adonis 12 te Wageningen. Achilles 13 te Pisco. Agamemnon pass. 12 Azoren n. Rotterdam. Alcor 12 te Tanga. Algol 13 v. Port Said n. Genua. Algorab 12 400 m. w.z.w. K. Verd. eil. n. L. Palm. Alhena 12 te Rotterdam. Alkaid 12 172 m. n.n.w. Kp. Guardafui naar Khor A1 Mufatta. Almdijk 12 te Rotterdam. Ameland 12 v. Point Fortin n. Shellhaven. Amerskerk 12 te Nordenham v. Rotterdam. Amsteldiep 12 500 m. w. Goa n. Suez. A.msteldijk 13 v. Port Everglades n. Houston. Amstelsluis 12 v. Bandar Shapur n. Goa. An dijk 12 830 m. w. Landsend n. Le Havre. Angolakust 12 v. Lagos n. Port Harcourt. Annenkerk 12 v. Beira n. Mozambique. Appingedijk 12 600 m. w.z.w. Azoren n. Liverpool. Arendsdijk 12 520 m. n.o. Flores n. Le Havre. Arcndskerk 12 te Port Said. Asmidiske pass. 12 Ouessanl n. Rotterdam. Asterope 12 280 m. w.z.w. Ushant n. Amsterdam. Attis 11 00 m. z.o. Trinidad n. Willemstad. Baarn 13 te Curasao verwacht. Bali 12 v. Aden n. Singapore. Balong 12 v. Calcutta n. Pcnang. Banggai 13 te Boston verwacht. Batu 12 85 m. z.z.w. Djeddah n. Suez. Bawean 13 te Cochin. Bengkalis 12 te IJmuiden. Bintang 12 te Bahrein. Blitar 12 te Belawan. Breda 12 500 m. w.z.w. Flores n. Willemstad. Bussum 13 te Aruba. Calamares 12 v. Armuelels n. Los Angeles. Celt. Amsterdam 12 180 m. w. Algiers n. Bahrein. Caltex Arnhem 12 150 m. w.z.w. Kreta n. P. Said. Caltex Delft, 14 te Bahrein verwacht. Caltex Delfzijl 12 77 m. n. Terschelling n. Pernis. Caltex Eindhoven 12 45 m. n.n.o. Kp. Villano naar Port Said. Caltex Leiden 12 63 m. w.z.w. Finist. n. Br.büttel. Calt. Nederl. 12 100 m. n.n.w. Muscat n. Rastanura. Caltex Pernis 13 te Mombassa. Calt. Utrecht 12 60 m. z.o. Kp. Villano n. Bahrein. Camit.ia 12 540 m. z.w. Azoren n. Curacao. Carrillo 12 v. Los Angeles n. Armuelles. Cartago 12 v. Bariros n. Baltimore. Casamance verm. 14 v. Rouaan n. Dakar. Cinulia 12 210 m. w.n.w. Finisterer n. Curacao. Clavella 18 te Curacao verwacht. Concepcion 11 465 m. z.w. L. Palmas n. L. Palmas. Congokust 12 te Pointe Noire. Cradle of Lib. 12 460 m. n.o. Bermudas n. P. Said. Crania 18 te Curacao verwacht. Dahomeykust 12 210 m. z.w. Dakar n. Le Havre. Dalcrdijk 12 Thamesrivier n. Londen. Delft 12 750 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Diloma 14 te Curacao verwacht. Dongedijk 12 950 m. z.w. Fayal n. Londen. Dordrecht 15 to New Orleans verwacht. Dorestad 11 160 m. z.z.o. Lagos n. Heysham. Duivendrecht U 45 m. o.z.o. Plymouth n. P. Arth. Eenhoorn 12 ten anker rede Wismar v. Antw. Eos pass. 12 Kp. St. Vincent n. Wismar. Esso Nederland pass. 12 Kp. Finisterre n. Fawley. Forest Hill pass. 12 Tunis n. Finnart. Friesland KRL 13 te Beira. Gaasterkerk 13 te Bugo. Gaasterland 12 te Bremen v. Amsterdam. Gabonkust 12 v. Amsterdam. 13 te Hamburg. Geertje Buisman 13 v. Kielerkanaal n.' Lissabon. Giessenkerk 13 te Singapore. Gloria Maris 12 v. Esbjerg n. Emden. Gooiland 12 te IJmuiden. Greveland 12 v. Santos n. Angro Dos Reis. Guineekust; 12 v. Abidjan n. Freetown. Haarlem 13 v. Laceiba n. Puerto La Cruz. Hathor 12 te Piraeus. Hecuba 13 te Santiago de Cuba verwacht. Hersilia 12 te Paramaribo v. Curacao. Hestia 12 250 m. w.z.w. Scillys. Houtman 12 340 m. n.w. Mahe. Hydra 12 te Antwerpen n. Amsterdam. Isis 12 te Rotterdam n. Survey. Jagersfontein 13 te Bremen. Java 12 v. Aden n. Suez. Joh. van Oldenbarnev. 12 v. South.ton n. Genua. Joseph Frering 11 te IJmuiden. Kabylia 21 te Pauillac verwacht. Kalinga 20 te Buenos Aires verwacht. Kalydon 21 te Curacao verwacht. Kara 12 le Saltend. Karimata 12 128 m. n.n.o. Finisterre n. Port Said. Karimun pass. 12 Sabang n. Djibouti. Katelysia 15 te Puerto La Cruz verwacht. Keizerswaard 12 v. Puerto Miranda n. Rotterdam. Kelletia 13 v. Purfleet n. Rotterdam. Kellia 12 60 m. z. Salvador n. Curacao. Kenia 13 v. Avonmoulh n. Amsterdam. Kennemerland 12 te Las Palmas. Kerkedijk 12 300 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Kieldrechl 12 v. Rangoon n. Calcutta. Koningswaard 12 1500 m. z.w. Azoren n. L. Palm. Kopionella 12 v. New York n. Curacao. Koratia 12 v. Eastham n. Curacao. Korendijk 14 te New York verwacht. Korenia 13 te Bayonne verwacht. Korovina 23 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 15 te Buenos Aires verwacht. Kreon 13 te New York. .Kylix 12 140 m. n.w. Alexandrië. Laarderkerk 12 90 m. n. Muscat n. Marmagoa. Laertes 13 te Sandakan verwacht. Larenberg 12 te Hamburg. Laurenskerk 12 Gibraltar gepasseerd. I.awak 12 te Suez verwacht v. Assab. Lekkerkerk 12 100 m. n.w. Perim n. Aden. Leopoldskerk 12 ten anker voor Khorramshahr. Leto 12 60 m. n.o. Guam. Leuvekerk 12 v. Akaba n. Port Sudan. Lissekerk 12 te Ummsaid. Maas 12 110 m. w.n.w. Kreta n. Piraeus. Maasdam 13 te Le Havre. Maaskerk 12 v. San Antonio n. Port Said. Medon 12 te Amsterdam. Meerkerk 12 te Port Redi. Megrez N 12 270 m. n.o. St. Paulsrocks n. L. Palm. Mcmnon 13 te Willemstad. Mentor 12 750 m. z.w. Flores n. Londen. Merwede 12 te Pt. Freetown. Mitra 16 te Rotterdam verwacht. Mcdjokerto 12 te Singapore. Molenkerk 12 te Marseille. Muiderkerk 11 v. Kaapstad n. Las Palmas. Munttoren 12 80 m. z.z.o. Recife n. Curacao. Musilioyd 12 te Mobile verwacht v. Savannah. Mylady 13 te Rouaan. Naess Commander 13 rede Cowes verwacht. Naess Lion 12 te Napels. Nanusa 12 v. Bremen n. Hamburg. Neder-Eems 12 v. Sandakan n. Manilla. Neder-Waal 13 te Londen. Nestor 13 te Rotterdam. Neverita 12 v. Las Palmas n. Curacao. Nias 13 te Tacoma verwacht v. San Francisco. Nieuw Amsterdam 12 te Fort de France verw Notos 12 10 m. o. Noordhilder n. Savona. Oberon 10 te Mobile. Oidekerk 12 dw. Lissabon. Ommenkerk 12 te Rotterdam. Oranje Nassau 12 110 m. n.w. Fayal. Ossendrecht 13 v. Rotterdam n. Venetië. Overijsel 12 v. Port Said n. Genua. Papendrecht 12 200 m. o.n.o. Istanbul n. Wismar. Pendrecht 13 v. Bremen n. Napels. Peperkust 12 77 m. z.z.w. Las Palmas n. Freetown. Pericles 13 te Amsterdam. P. G. Thulin 13 v. Cartagciw n. Cristobal. Philidora 18 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 13 te Port Said. Philippia 12 dw. Ras Al Hadd n. Mena. Polydorus 13 te Colombo. Polyphemus 13 te Sandakan. Poseidon 12 v. Guanta n. Mobile. Prins der Nederlanden 13 te Port of Spain. Prins Willem III 12 te Valencia. Prins Willem George Frederik 12 te Hamburg. Pr. Fred. Hendr. 12 320 m. w. Scillys n. Montreal. Pr. Fred. Willem 12 970 m. v. Glasg. n. Montreal. Purmerend 12 v. Aden n. Djibouti. Raki 12 100 m. o. Kp. Guardafui n. Singapore. Riouw 14 te Adelaide verwacht. Roggeveen 13 v. Lyttleton n. Dunedin. Rossum 12 dw. Dungeness n. Bordeaux. Rotterdam 12 270 m. w. Flores (Azoren). Rijndam 11 v. Quebec n. Southampton. Snrangan 12 te Cristobal verw. n. Los Angeles. Sarpedon 13 v. Rotterdam n. Amsterdam. Schelpwijk 12 110 m. z.w. Ushant n. Curacao. Schie 12 v. Istanbul n. Izmir. Schouten 12 600 m. z.w. Sabang. Silindoeng 12 te Manokwari. Skadi 12 te Ayr. Sloterdijk 13 te Rotterdam. Soestdijk 14 te Philadelphia verwacht. Solon 14 te Port of Spain verwacht. Stad Alkmaar 12 130 m. z.w. L. Palmas n. Dakar. Stad Amsterd. 12 240 m. n.w. K'stad n. Freetown. Stad Arnhem 13 te Ceuta. Stad Breda 12 340 m. w.z.w. Walvisbai n. K'stad. Stad Delft 14 te Baltimore verwacht. Stad Dordrecht pass. 12 Ouessant n. Rotterdam. Stad Haarlem 12 te Savona. Stad Schiedam 13 tc Gent verwacht v. Narvik. Stad Utrecht pass. 12 Startpoint n. Vlaardingen Stanvac Alor 12 dw. noordpunt Banka. Stanvac Sunda 13 te Singapore. Stanvac Talangnkar 13 te Sungeigerong verwacht. Stecnwijk 12 265 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Stentor 12 v. Antwerpen n. Amsterdam. Straat van Diemen 12 v. Durban n. East-London Sumatra 13 te Marseille. Tabian 12 135 m. z.o. Billiton n. Singapore. Tabinta 12 125 m. n.n.w. Alexandrië n. Genua. Tahama 14 te Finnart verwacht. 'lexelstroom 12 v. Amsterdam n. Hull. Thelidomus 13 te Curacao verwacht. Themis 13 te Curacao verwacht. Tibia 12 100 m. n.n.o. Ras Al Hadd n. Abadan. T;ipanas 12 v. Makassar n. Balikpapan. Tjitarum 12 300 m. z.z.w. Hongkong n. Singapore Tjiwangi 13 te Singapore verwacht. Towa 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Triton 12 v. Paramaribo n. Europa. Utrecht 12 te Lattakia v. Tripolis. Van Linschoten 12 260 m. z.z.o. Saigon n. H'kong Van Neck 13 te Singapore. Van Noort 12 te Dunedin verwacht v. Lyttelton. Van Spilbergen pass. 12 Kp. De Goede Hoop naar Durban. Vlieland 12 in Suezkanaal n. Continent. Vlist 12 v. Norfolk n. Rotterdam. Waal 12 v. Bremen n. Amsterdam. Waingapoe 12 150 m. z. K. Guardafui n. Mogadiscio Waiwerang pas. 12 noordpunt Celebes. W. Alton Jones 12 670 m. z.z.o. Kp. Verdische eil naar Philadelphia. Waterman 13 te Rotterdam. Westertoren 12 200 m. n. Recife n. Montevideo. Westland 12 te Lissabon. Wieldrecht 11 v. Paulsboro n. Pto. La Cruz. Willemstad 12 te Londen verwacht v. Barbados Witmarsum 12 257 m o.n.o. Flores n. Le Havre. Woltersum 12 260 m. n.o. Fayal n. Mobile. Wonosobo 12 350 m. w.n.w. Minicoy n. Aden. Ussel 13 te Tripoli. Zaankerk 12 70 m. o. Singapore n. Aden. Zeeland 12 70 m. o. Valencia n. Bilbao. Zonnekerk 12 130 m. z.z.o. Guardafui n. Aden. Zwijndrecht 12 300 m. w. Sabang. KLEINE VAART Admiralengracht 12 70 m. w.n.w. Hoek v. Holland naar Rotterdam. Ank T 11 v. Casablanca n. Antwerpen. Boreas 11 v. Aalborg n, Aarhus. Eljo 12 10 m. w. Goeree n. Rotterdam. Elsa 9 v. Duinkerken te Rotterdam. I lias pass. 11 Bizerta n. Tunis. Julia Mary 9 v. Newport te Manchester. Kaap Falga pass. 12 ET-16 v. A'dam n. IJstad. Looiersgracht 12 dw. Zandvoort n. Antwerpen. Lucas Bols 2 12 5 m. z. Gibraltar n. IJsland. Manto 12 dw. Dover n. Amsterdam. Mare Liberum 12 te Duinkerken v. Bordeaux. Marianne 12 v. Delfzijl n. Rotterdam. Midas 11 v. Hamburg n. Gothenburg. Nero 11 v. Alicantet n. Livorno. Schippersgr. 12 30 m. w. Sandhammem n. A'dam Strabo 12 100 m. o.n.o. Villano n. Leixoes. Thaletas 12 25 m. n.o. Casquets n. Amsterdam. Tilly 10 v. Marseille te Liverpool. Twee Gebroeders 12 te Amsterdam n. Kopenhaen SLEEPVAART Barentsz Zee 11 180 m. z.w. Lissabon n. Conakry Blankenburg 10 v. Malta n. Marseille. Clyde 13 v. Trinidad n. Philadelphia. Elbe 12 ter hoogte Algiers n. Calcutta. Hudson 11 55 m. w.n.w. Algiers n. Perzische Golf Loire 11 ter hoogte van Las Palmas n. Monrovia Noordzee 13 v. Curacao n. Maracaibo. Oceaan 11 780 m. o.z.o. Bermuda n. Houston. Rode Zee 11 ter hoogte van Djeddah n. Perz. Golt Stentor 13 v. Rotterdam n. Nigeria. Tasmanzee 11 z. Plymouth n. Lomee. Thames 11 v. Panama n. Hongkong. Witte Zee 11 te Rio de Janeiro. Zeeland 13 v. IJmuiden n. Burutu. Zwarte Zee 13 v. Antwerpen te Maassluis. Ongeanimeerd Het was gisteren een dooie boel op het Damrak. De stemming voor de internatio nale waarden was prijshoudend tot iets lager. Oude en nieuwe aandelen Hoog ovens waren in reactie. AKU moest een gedeelte van de behaalde koerswinst af staan. Kon. Olie een paar dubbeltjes hoger op 155,30. In de scheepvaarthoek klaagden de hoek- lieden over het gebrek aan orders. Ook cultuurwaarden waren lager bij geringe omzetten. Staatsfondsen zeer stil en prak tisch onveranderd. Meer uit verveling dan uit overtuiging voor het werkelijke zaken doen werd de hoek van Canadian Pacific in de Amerikaanse sector open gemaakt. De stukken deden circa 26% dollar (2514). Vele ogen waren gericht op de hoek waar aandelen Walvisvaart verhandeld worden. De aandelen werden op circa 116 geadviseerd, tegen 112%. Geen notering gemaakt in aandelen Machinefabriek „Alk maar". Aandelen Twentsche Kabel twintig punten hoger. Prolongatie 3% percent (ANP). Spaarnestal van 455 op 465. VERHANDELDE FONDSEN 11 april 12 april Totaal 459 458 Hoger 192(41.8%) 151(32.9%) Lager 153 (33.3%) 191(41.6%) Gelijk 114 (24.9%) 116(25.5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U500—505 g.l. 503 Kon. Olie155.60—156.10 155.80 Philips 860—873 873 Unilever 787—796 796 H'ovens (oude) 670 Nieuwe H'ovens 645653 653 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U485—491% excl. 485% Kon. Olie155.70—156.00 155.70 Philips 873—875 873 Unilever 795 g.b.—797 795 Claims A.K.U. 118.00—133.00 116. DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. Internationals vast De belangstelling concentreerde zich bij opening voor een groot deel op de A.K.U.- hoek, waar de claims vandaag voor de eer ste keer verhandeld werden. Na een taxa tie van ca 100 gistermiddag werd van morgen gehandeld tussen 116 en 133. Vanmiddag bij opening golden prijzen van 125 tot 127 per claim. Op deze prijs komt de koers van een 4% percent obliga tie uit op 131V2 percent. De aandelen wer den verhandeld ex claim. Philips was gis teren in New York zeer vast geweest en onder invloed hiervan liep de koers gister avond hier sterk op. Vanmiddag werd een verder a vans van 16 p. geboekt op 877. Ook voor Unilever bestond Amerikaanse kooplust. Dit fonds steeg ruim 11 p. tot 798. Hoogovens vandaag wat kalmer en slechts 3 p. hoger in beide soorten op resp. 665 en 647. Kon. Olie stond buiten de be langstelling, maar het fonds kon zich hand haven, ondanks koersverlies van te New York. De Europese beurzen lieten wei nig van zich horen. Londen onregelmatig geopend en de Westduitse beurzen waren verdeeld. De andere afdelingen waren wei nig veranderd. Scheepvaartwaarden licht verdeeld. Delimij 1. Staatsfondsen toonden fractionele afwijkingen. Vorige Advleskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 339 339 Ned. Handel Mij. 264% 264% Rotterd. Bank.... 276 276 Twentsche Bank. 264 264 A.K.U 497% 483 Albert Heijn 383 385 Amstel Bier- 402 402 Billiton Mij. II 355 354 Bols 523 Bührmann Papier 476 478 Deli-Mij 178.50 179.— Dordtsche Olie 730% 731 375 380 Heineken's 522 522 Hoogenbosch Sch. 247 246 Hoogovens 662% 667 H.V.A. 165 166 Indola 438 440 Ketjen 454 452 K.L.M 114.40 114.— Kon. Ned. Zout 700 Kon. Olie 155.50 155.60 Müller Nat. Bezit 467 450 Nederl. Pord 412 412 Ned. Gist- en Sp. 309% 305 Ned. Kabelfabr... 467 470 Philips Gem. Bez. 861 881 Philips Pref 270 272 A'dam Rubber 111 112 Sikkens Groep 610 615 Stokvis R.S 228 228 Thomassen Dr. 679 680 Unilever 787 799% Van Berkel's Pat. 303 303 Van Gelder Pap. 265 267 Van der Heem 222% 223 Ver. Machinefabr. 214 214 Wessanen 263% 264 Wilton Feijenoord 207% 208 Zwanenberg-Org. 596 600 Tnterunie 192. 192.— Robeco 213.50 213.— Unitas 497.— 497.— Ver. Bezit v. 1894 116.50 116.50 H.A.L 139% 139% K.N.S M 176% 177% N. Scheepv. Unie 145 145 Ommeren v 246 247 Stoomv. Mij. Ned. 162 161 Anaconda 53% 53 Kennecott Copper 79% 79% Aluminium Ltd.. 32% 32% Bethlehem Steel.. 46 46 U.S. Steel 80% 81% Republic Steel 63 63 American Motors 27i/i, 27% General Motors.. 46% 46% Cities Service 44% 43% Shell Oil 70% 70% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Enige steun De beurs sloot gisteren met een ge matigde winst door krachtige steun die zich in het laatste uur ontwikkelde. Kopers gaven hun steun aan elektronische aan delen, staal, vliegtuigen en metalen. Aan delen spoorwegen, die gisteren vaster wa ren, verbeterden hun gemiddelde. U.S Steel steeg meer dan een dollar en Youngs- town meer dan een halve. Lukens steeg op basis van een gunstig winstrapport. De totale omzet bedroeg vandaag 2.470.000 aandelen. Van de 1.19P verhandelde waar den, stonden er 470 hoger en 500 lager ge noteerd. Het industriegemiddelde kwam van 624,89 op 626,50, dat van spoorwegen van 144,75 op 145,01 en dat van openbare nutsbedrijven van 89,33 op 89,41. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 19