OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER OPEIS 1960 Groot-Brittannië geeft de rakettenwedloop op Zakenkringen in Zuid-Afrika vragen inter-raciaal overleg Staatsmijnen gaan deelnemen Geneeskundige hulp bij verblijf in het buitenland Ook alg. directeur gaat heen 74e JAARGANG No 235 WOENSDAG 13 APRIL 1960 305e JAARGANG No 83 éee MORRIS before you èuif! DE BEDRIJVEN flfh kkfi (rij[fdip\ In de krant van heden: Iets kouder Mantels-Damescostuums Dames- en meisjesjaponnen BECKERING HANDSCHOENEN Het Rozenburgproject Kunst harsenpr oduk tie uit kooksovengas Het woord is aan Kleinzoon van Jean-Pierre Peugeot ontvoerd SGHRAVENDIJK Tsjoe en Tsjen Ji naar Birma, Nepal en India Geen vergoeding meer vanwege ziekenfondsen voor vakantiegangers Klachten van niet-blankê arbeiders onderzoeken Vooroverleg aan de top in Washington Kroesjtsjev houdt werk vakantie in Jalta Groot Batelaar Hoofdprijs KNVB-toto in drie delen Macmillan verlaat het principe van zo onafhanklijk mogelijke defensie Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout. I H 11 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). fewuiMwJj I ^1 1 8 I Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 If lï 1 I I I f 1\ I itllllllflll Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 <L JL VJL Mi J. JL JLlllJ JL^ \JLX Ui KA fPP| t u. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM'TEL. 223S96 TWEKA BIKINI'S vragen am polissen van S/irenger, de besté polisbrenger. Telefoon1-3-8-0-8 h\(pfll(!jl!i!IIS ELEGANTE TASSEN EN BYOUX '-.R"'HOÜ"TSTRAAT 18a' HAARLEM -TELEFOON J0415 p°g Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 7, 11, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 9 Agenda van Haarlem en IJ mond. 5 Uit stad. en omgeving 5, 7 Film13 Kunst 13, 15 Feuilleton 17 Horen en Zien 17 Beeldverhalen 17 Boekenhoekje 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen overdag. Volledige weel-rapporten op pagina twee. Modieuze Dameskleding Koninginneweg 71, Haarlem, Tel. 16040 „op handen gedragen HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Galsworthy: Het geld dat een staat besteedt aan middelen om anderen te vernietigen, zou moeten worden besteed aan het opvoeden van het volk tot het besef dat men anderen niet mag vernietigen. PARIJS (UPI) Eric Peugeot, de vier eneenhalf jaar oude kleinzoon van de Franse automagnaat Jean-Pierre Peugeot is dinsdag op klaarlichte dag ontvoerd en wordt nu vastgehouden voor een losgeld van bijna een half miljoen gulden. De ontvoering had plaats op de golfclub van Saint Cloud. Zijn vader, Roland Peu geot, had de jongen achtergelaten op de kinderspeelplaats bij de club. De speel plaats is omheind, maar er is een gat in de stenen muur, met daarachter braak land en bos. De politie vermoedt dat de ontvoerder door die opening de speelplaats is binnengekomen en toen de jongen door de poort mee naar buiten gelokt heeft, zonder dat het iemand opviel. 's Avonds kreeg de vader een telefoon tje, dat hij 500.0 franc moest storten, wil de hij zijn zoontje terugzien. Het is de eerste ontvoering sinds jaren in Frank- rijk. Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur z. ch. 7. v. d. LUBBE Sophiastraat 25 - Haarlem - Tel. 10002 Advertentie Advertentie Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 Tuin- en ligstoelparasols Tuin- en kampeerstoelen SUNNY SEAT en andere merken SCHOMMELS ANKEN Naar het Algemeen Dagblad meldt zou den de Staatsmijnen van plan zijn in de nabijheid van het terrein dat bestemd is voor de Atlantische Staalfabrieken n.v. op Rozenburg een fabriek op te richten die kunststoffen als plastics en nylons gaat vervaardigen. De Staatsmijnen hebben al reeds optie op een terrein dat ligt naast dat van de n.v. Ketjcn-Carbon. De grond stoffen zullen deels uit de raffinaderijen aan de Nieuwe Waterweg, deels van de kooksbatterijen der nieuwe hoogovens komen. Advertentie Met Pasen een nieuwe tas Advertentie Advertentie (Van onze correspondent in Londen Groot-Brittannië zal de miljarden ver slindende raketwedloop uit financiële over wegingen moeten opgeven. De toekomsti ge kosten van het programma zijn 'zó enorm, dat zij zelfs onmogelijk kunnen worden geschat. Het is duidelijk, dat de Britse economie ernstig <mder de finan ciële druk van een zelfstandig Brits ra ketprogramma zou hebben te leiden. De Britten zijn thans gedwongen toe te ge ven, dat alleen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie economisch in staat zijn pro jecten op grote schaal uit te voeren. Waarschijnlijk zal de regering vandaag in het Lagerhuis haar plannen onthullen. Verwacht wordt dat Groot-Brittannië niet alles over boord zal zetten, maar wel dat het werk op het gebied van de gelei de projectielen drastisch zal worden be perkt én dat in het wetenschappelijk on derzoek nauwere samenwerking met de Verenigde Staten zal worden gezocht. Het kabinet heeft reeds besloten „Blue Streak", het eerste Britse projectiel voor de lange afstand, waaraan reeds meer dan honderd miljoen pond sterling is besteed, op te geven. Dit betekent een enorme te genslag voor de technici, die bezig zijn met de voorbereiding om het projectiel te laten afvuren van de Woomera-baan in Australië, hetgeen over enkele maanden zou geschieden. „Blue Streak" was Groot- Brittannië's enige hoop om een onafhan kelijk ruimteprogramma te kunnen ont wikkelen, omdat het geen ander projectiel bezit om kunstplaneten te lanceren. Maar als verdedigingswapen heeft de „Blue Streak' thans zeker afgedaan. Het officië le excuus is, dat het op de grond een te gemakkelijke prooi voor do Russen is. De grote kwestie, welke thans aan de orde komt, is, of Groot-Brittannië het be ginsel dat eeuwenlang gegolden heeft, zal moeten geven, namelijk dat van een onaf hankelijk of een zo onafhankelijk mogelijk oorlogsapparaat. De voorziening van de Noordatlantische Verdragsorganisatie met geleide projectielen zal klaarblijkelijk gro tendeels aan de Verenigde Staten worden overgelaten. De Britten boekten echter een belangrijk succes met een raket voor de korte afstand, „Blue Water", die door PEKING (Reuter) De communis- tisch-Chinese premier Tsjoe En Lai is woensdag, vergezeld door de minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen Ji, en een dertigtal andere functionarissen, per vliegtuig uit Peking naar Birma ver trokken. Het communistisch-Chinese gezelschap, dat op het vliegveld van Peking door lei ders der Chinese communistische partij uitgeleide werd gedaan, zal in een reis van twee en een halve week Birma, Nepal en India bezoeken. Sinds Napoleon, zo geloven wij, hebben de Fransen nog niet zo triomfantelijk voel gezet op Nederlands gebied. Twee taxichauffeuses uit Parijs, madame Marcelle Hauer en madame Yvette Guyaumard brachten gisteren een be zoek aan de Keukenhof te Lisse. Van- a morgen zijn zij met zes Nederlandse taxichauffeurs, hun auto's vol met bloemen, naar Parijs-teruggekeerd. Met lauwerkransen omhangen zullen ook twee leden van een Franse filmexpe ditie naar hun. vaderland terugkeren. Pierre Dominique Gaisseau en Herve de Maigres zijn erin geslaagd Neder lands Nieuw Guinea van zee lot zee te doorkruisen. Zij deden er zeven maan den over en „schoten" 14 kilometer film! De Ziekenfondsraad heeft besloten, dat met ingang van 1 juni de ziekenfondsver goeding voor geneeskundige hulp in het buitenland komt te vervallen voor ver plicht-verzekerden, die niet voor be roepswerkzaamheden aldaar verblijven (vakantiegangers en dergelij ke). De mogelijkheid om geneeskundige hulp te ontvangen krachtens een ver dragsregeling tussen Nederland en het land, waar men vertoeft, blijft echter in het algemeen voor deze verplicht verze kerden bestaan. Men doet goed, zich hier omtrent tijdig met zijn algemeen zieken fonds te verstaan. Het besluit van de Ziekenfondsraad geldt tevens voor indirect-verzekerde kinderen van verplicht-verzekerden, tot en met de leeftijd van 26 jaar, die in verband met studie of opleiding in het buitenland zijn. Deze kinderen zijn namelijk ten aanzien van de vergoeding voor geneeskundige hulp in het buitenland gelijk gesteld met verplicht-verzekerden, die niet voor be roepswerkzaamheden in het buitenland verblijven. Voor verplicht-verzekerden die w e 1 voor beroepswerkzaamhe den buitenslands zijn en die niet van eni ge verdragsregeling gebruik kunnen ma ken zal de Ziekenfondsraad de vergoedin gen voor hulp van huisarts en voor zieken- huisverpleging meer aanpassen aan de werkelijk gemaakte kosten. Het wordt aan de fondsen overgelaten, of zij deze, nieuwe regelingen ook willen toepassen'op hun vrijwillig-verzekerden. KAAPSTAD, (Reuter/AFP en UPI). - Sterker dan in politieke krin gen is men op het ogenblik in zaken- kringen in Zuid-Afrika doordrongen van de onmogelijkheid van de huidige situatie. Dat blijkt uit twee verzoeken, die vrijwel tegelijkertijd bij de rege ring zijn ingediend en waarvan de inhoud op hetzelfde neerkomt: in stelling van een alle rassen omspan nende commissie die de klachten van niet-blanke arbeiders in de grote steden zou moeten onderzoeken. Het eerste verzoek van deze strekking werd overhandigd door een delegatie uit zakenkringen in Kaapstad, het tweede was vervat in een memoran dum van de Kamer van Koophandel van Kaapstad. „De ongeregeldheden van 21 maart en daarna", aldus het memorandum, „heb ben een ernstige weerslag gehad op Zuid- Afrika's economie." Het wordt duidelijk genoemd, dat de klachten van de negers de grondoorzaak van de demonstraties zijn geweest. „Zolang deze reden tot klagen niet is weggenomen," aldus het memoran dum, „zal het onmogelijk zijn de mede werking te krijgen van niet- blanke inwo ners van de Unie bij de vreedzame ont plooiing van de snel groeiende economie". Erasmus, de Zuidafrikaanse minister van Justitie, heeft dinsdag gezegd, dat het hele Zuidafrikaanse stelsel van goedkope zwarte arbeid drastisch veranderd moet worden en dat de blanke opnieuw zal moe ten leren werken „zoals onze vaders en moeders dit deden". De minister drong aan op versnelling van de voorgenomen scheiding van de rassen in Zuid-Afrika en zei, dat vredelievende negex-s meer politie bescherming moeten hebben tegen terro risten. Volgens de minister moet uit de jongste gebeurtenissen in Zuid-Afrika ge concludeerd worden, dat „het communis me en verwante organisaties" uitgeroeid dienen te worden. JOHANNESBURG (U.P.I.) De Zuid afrikaanse minister van binnenlandse za ken, Naude, heeft dinsdag verklaard dat zijn land onder de huidige omstandighe den dringend behoefte heeft aan een ver snelde immigratie van blanken, en met de ze verklaring te verstaan gegeven, dat de Zuidafrikaanse regering er naar streeft zo snel mogelijk het blank bevolkingsdeel te versterken. Er zijn, zoals de Zuidafrikaanse regering meermslen verklaard heeft toen de Ver enigde Paitij op vergrote blanke immigra tie aandiong, grote nadelen verbonden aan een versnelde immigratie van blan ken. „Maar", zo waarschuwde hij de Zuid afrikaanse boeren, „men kan niet ver wachten dat de negers eeuwig zullen blij ven werken: er zal een tijd komen dat de negers van de boederijen verdwijnen." Inmiddels herstelt premier Verwoei'd volgens de bulletins goed van de zaterdag op zijn leven gepleegde aanslag. David Pratt, de dader, wordt nog gevangen ge houden en zijn raadsman is nog steeds niet bij hem toegelaten. Volgens gezagheb bende zegslieden zijn de twee kogels wel ke premier Verwoerd hebben getroffen, nog niet verwijderd. Ze zijn in het vlezige gedeelte van de nek blijven steken, op een plaats waar ze gemakkelijk kunnen wor den weggenomen. Wel is het waarschijn lijk, dat Verwoerd in zijn rechteroor hard horend zal blijven. Hij zal over enkele weken genezen kunnen worden ontslagen, maar zijn artsen zullen hem, gezien de psychische aspecten van de aanslag, wel adviseren enige tijd rust te nemen. Een blanke politieman heeft dinsdag bij een onderzoek in Vex-eeniging naar de schietpartij vair 21 maart in Sharpeville, waarbij ongeveer 67 negers werden gedood en 186 gewond, getuigd, dat de politie niet anders kon doen dan schieten. De politie man, die de leiding had van het politie bureau te Sharpeville, zei dat 100 tot 150 man politie zich geplaatst zag tegenover een „agressieve en onhandelbare menigte" van ongeveer 15.000 negers, die naar het politiebureau op drong. Enkele negers zwaaiden met stokken en wierpen stenen. De politie kon geen traangas gebx-uiken omdat de wind ongunstig was. Er was een poging gedaan om door middel van een luidspreker de menigt tot de orde te roe pen, maar er waren geen waarschuwings schoten gelost, aldus de getuige. Tijdens het schieten, dat 20 seconden duurde, sche nen sommige negers aanvankelijk nog op te dringen. Daarna renden alle negers weg. JACKSON (UPI) Het Huis van Afge- vaax-digden van de Amerikaanse staat Mississippi heeft een i'esolutie aangeno men waarin staat: „De regering van Zuid-Afrika is blootgesteld aan buitenland se inmenging van het Amerikaanse mini sterie van Buitenland~e zaken en andere landen in zijn eigen binnenlandse aange legenheden, en deze inmenging heeft bij gedragen tot de binnenlandse onordelijk heden in Zuid-Afrika. Er bestaat een uit gesproken parallel tussen de gebeurtenis sen in dat land, en tussen recente wan ordelijkheden in de Zuidelijke staten van de V.S. Wij prijzen de x-egering van de Unie van Zuid-Afrika voor zijn standvas tige segx-egatiepolitiek en het krachtig vasthouden van de tradities, ■WASHINGTON (UPI) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, hebben gisteren „overeenstemming bereikt inzake bepaalde algemene zaken, betrek king hebbende op de topconferentie." Dit werd medegedeeld in een gezamenlijke verklaring die werd uitgegeven na de eer ste van een reeks bijeenkomsten die de ministers >ieze week in Washington zullen houden. Volgens functionarissen kan men aan nemen dat de ontwapening bovenaan de westelijke agenda staat, met als andex'e voorname punten de kwesties Duitsland en Berlijn en de betrekkingen tussen Oost en West. MOSKOU (UPI) De Russische premier Kroestsjev houdt vakantie te Jalta aan de Zwarte Zee, waar hij zich voox-bex-eidt op de topconferentie die op 16 mei in Parijs begint. Kroesjtsjev staat in voortdui-end contact met het Kremlin en combineert zijn vakantie, zoals te doen gebruikelijk, met zijn werkzaamheden. Hij zal waar schijnlijk in Moskou zijn voor de 1 mei viering. Op 5 mei moet hij trouwens een zitting van de Opperste Sovjet openen. Dé heren Riethoek (Den Haag), Wiggers (Breezand) en Schipper (Rijsscn) behoeven hun eerste prijs in de KNVB-toto niet met nog meer gelukkigen te delen. Ieder van hen ontvangt 40.000.—. I-Iet aantal twee de prijswinnaars is echter sinds zondag avond van 20 tot 29 gestegen en de derde prijswinnaars klommen in getal van 200 tot 452. Daar is de spoeling dus dun ge- wox'den! Voor de handel: N.V. vjh GEBR. PETERS N.Z. Voorburgwal 2, Amsterdam-C. (Van onze Amsterdamse redacteur) Naar pas thans is gebleken, heeft ook de niel-medische directeur van de inrichting „Groot Batelaar" van het Leger des Heils te Luntercn, majoor H. Hofman, ontslag genomen. Zoals wij gisteren meldden, gaat de geneesheer-directeur, mr. G. W. Arend- sen Hein, per 15 september a.s. heen. In het uitvoerige communiqué, dat gis teren door het Leger des Heils is uitge geven, is uitsluitend gesproken over het ontslag van mr. Arcndsen Hein. Desge vraagd gaf het hoofdkwartier ons vanmor gen toe, dat majoor Hofman, die als direc teur en „huis-officier" aan de inrichting was verbonden, reeds voor Kerstmis te kennen heeft gegeven dat hij zowel uit zijn functie als uit de dienst van het Leger des Heils ontheven wenste te worden. Dit ont slag is reeds op 1 maart j.l. ingegaan. Over de beweegreden van majoor Hof man wenst men op het hoofdkwartier geen commentaar te geven. „Wij laten ons be slist niet uit over de motivering. Dit is een zuiver interne aangelegenheid. Aan het ontslag zijn besprekingen voox-afgegaan, die van vertrouwelijke aard waren. Het ge beurt wel meer, dat een officier ontslag neemt. In dergelijke gevallen worden nim mer de motiveringen naar buiten uitge dragen". In het beginkapitaal van de Atlantische Staalfabrieken denken de Staatsmijnen te participeren, aldus het Algemeen Dagblad. Zoals bekend nemen de Nederlandse Kabelfabx-iek te Alblasserdam en de ge meente Rotterdam deel in dit oprichtings kapitaal dat ongeveer 350 miljoen zal be- dragen. Bij de kooksovenbatterijen gaan de gedachten uit naar een capaciteit van 1 miljoen ton per jaar. De afzet van het kooksovengas is altijd een knelpunt in het Rozenburgproject geweest. Daar dit gas nu voor de produktie van kunstharsen zou worden gebruikt, is dit probleem groten deels opgelost. Overigens zal het Nedexdandse paxdement nog moeten beslissen over deze voorge nomen uitbreiding van de activiteiten van de Staatsmijnen. Commentaar van Staatsmijnen West-Duitsland en Frankrijk is gekocht. Dit projectiel wordt als het beste beslaan de wapen voor de NAVO-legers beschouwd en zou veel beter zijn dan de overeen komstige Amerikaanse raketten. Macmillan, die meer dan enig ander Brits politicus vooruitziet, heeft reeds vorig jaar opdracht gegeven tot de huidige koers wijziging, daarbij vooral beïnvloed door de tijdens zijn bespx-ekingen met president Eisenhower in Camp David gegeven ver zekering, dat de Verenigde Staten Gx-oot- Brittannië alle wapens zouden leveren, nodig om de Britse militaire positie te handhaven, welke niet langer meer in Groot-Brittannië zelf kunnen worden ge- produceerd. Naar aanleiding van deze berichten deelt men ons van de zijde van de Staatsmijnen mede dat de Staatsmijnen geen toezegging of binding hebben met betrekking tot een eventueel nieuw hoogovenbedrijf op Ro- zenbui-g. Voorts doelde men ons van de zijde van de Staatsmijnen mede dat de optie welke de staatsmijnen hebben op het tei'rein in het Botlekgebied geen enkele relatie heeft met een eventueel nieuw Hoogovenbedrijf bij Rotterdam. Advertentie In de wandelgang van de Eerste Kamer zijn dinsdag de eerste vluchteling en- kaarten welke naar de Koningin zullen worden gezonden ten ver koop aangeboden aan de leden van de Senaat. Op cle foto mr. G. van Hall, die bij een leerlinge van de Haagse Sociale Akademie enkele kaarten koopt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1