(etalac gj£ Voor zvatersport Twaalfde partij in tweekamp na 40 zetten afgebroken Antilopen niet naar de eerste klasse Haarlemse honkbalstadion wordt geopend met Nederland-België Mario Capio won in San Remo Captein zevende in Brussel Nederland-België in Rotterdam John Dean Martin met polsstok 4 meter 82 WOENSDAG 13 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Puc en Pachman eindig den gelijk in Serajewo Op kritieke moment zag te snel spelende Tal winstkansen over 't hoofd Ambtenaar voor sport en l.o. promoveert Het basketbalprogramma voor donderdag Aandachtige jeugd die lekkere shag de handige doos Huldiging Gerrit Schulte Verf met glans en met gemak J Ook judo op programma van Olympische Spelen? Standen bij waterpoloërs J Verf het zelf met de superieure plasticverf van CETA-BEVER Nieuw talent op tienkamp in Amerika Indonesië zal op tien nummers uitkomen Kaartverkoop voor Spelen gaat goed in Rome Voorlopige damesploeg samengesteld Verhinderd... Het amateurteam van de Ierse Vrijstaat Schaken Een analyse van de twaalfde partij: Wit: Botwinnik Zwart: Tai I. c2c4 Pg8—f6, 2. d2d4 e7—e6, 3. Pgl—f3 d7d5. Deze zet kwam min of meer als een ver rassing. Van de onstuimige Tal, boox-devol modernisme, had men een dergelijke or thodoxe opstelling niet verwacht. Aange zien vrees bij Tal ver is te zoeken, zullen bepaalde psychologische oogmerken wel de drijfveer geweest zijn. 4. Pblc3 c7c5, 5. e2e3 Ook Botwinnik loont zich een psj'cho- loog en houdt zich op de vlakte. Van hem is bekend, dat hij gewoonlijk de voorkeur geeft aan 5. Dc5x, Pd6x 6. e3, Le7, 7. Lc4, enz. 5Pb8c6 De ceroude normaalstelling van Tar- rasch. Wie had dit kunnen denken? 6. a2—a3 Lf8—dfi Bekommert zich er niet om, dat wit met tempowinst zijn damevleugel kan ontwik kelen. Positioneel gezien speelt Tal met een uitdagende nonchalance. 7. d4xc5 Ld6xc5, 8. b2b4 Lc5d6, 9. Lelb2 OO, 10. c4xd5 e6xd5. Overeenkomstig de theorieën van Tar- rasch vreest Tal de nadelen van een ge- isoleerde pion op d5 niet. Het is inderdaad een feit, dat de jonge Russische meesters niet terugschrikken nadelen in hun pion- nenstelling te accepteren, indien zij daar voor een vrij figurenspel kunnen verkrij gen. II. Pc3b5 Geheel volgens de theorieën van Steinitz, de tegenhanger van Tarrasch, gaat wit het veld voor de geïsoleerde pion in bezit ne men. 11Ld8b8, 12. Lfle2 a7—a5 Maakt zich op de damevleugel reeds los, zodat wit op a3 nu ook een zwakke pion heeft. 13. b4xa5 Pc6xa5, 14. O—O Ta8—a6 Origineel spel. Wit dreigde zo langza merhand met 15. Lf6x, hierna zou 15 Df6x na 16. Dd5x, een pion kosten en 15. gf6x de zwarte koningsstelling ruï neren. 14Le6 zou een goede dekkings- zet zijn geweest, maar dit is Tal terecht veel te passief. 15. Lb2e5. Dwingt Lb8 tot ruil eer deze in Tals handen een gifpijl wordt tegen de witte koningsvleugel. 15Lb8xe5, 16. Pg3xe5 Tf8—e8, 17. Pe5d3 Pf6e4, 18. Pd3—f4 Te8—e5. Wonderlijk zoals Tal er steeds weer in slaagt de verdediging zodanig te organise ren dat hij, of hij nu de witte dan wel de zwarte stukken bezit, ten leste tot de aan val kan overgaan. 19. Tal—cl Ta6h6, 20. Pb5—d4 Pa5—c6, 21. g2g3 g7g5. Zeer scherp spel. 22. Pf4d3 Te5e8, 23. Le2—g4 Neemt geen risico en probeert door ruil zich van de druk tegen zijn koningsvleu gel te ontdoen. 23Lc8xg4, 24. Ddlxg4 Pc6xd4, 25. e3xd4 Dd8—f6, 26. Pd3—e5 Pe4—d2. Tals aanvalskracht is formidabel. Steeds opnieuw plaatst hij zijn tegenstander voor problemen. 27. Tfl—dl Te8xe5, 28. Tdlxd2 Te5—e4 Wederom scherp gespeeld. Om zijn aan- Het internationaal schaaktoernooi, dat in Serajewo werd gespeeld, is geëindigd in een overwinning voor de Joegoslaaf Puc en de Tsjech Pachman. In de laatste ronde wonnen beide spelers hun partij. Matulovic, die in Puc zijn meerdere moest erkennen, eindigde op de derde plaats. De uitslagen van de laatste ronde waren: MatulovicPuc 01, IvkovTo- ran remise, Pi re—Kozomara remise, Lar- sen—Udovcic 0—1, Pachman—Smailbego- vjc io, TrifunovicBogdanovic remise. De eindstand ziet er als volgt uit: 1. en 2. Puc en Pachman beiden 7 y, pnt.; 3. Matulovic 7 pnt.; 4. Trifunovic 6pnt.; 5. en 6. Ivkov en Udovcic beiden 6 pnt.; 7. Toran 5 pnt.; 8. en 9. Larsen en Pirc beiden 5 pnt.; 10. Kozomara 4'/, pnt.; 11. Bogdanovic 3 pnt.; 12. Smailbegovic 2'/, pnt. De twaalfde partij van de tweekamp Tal Botwinnik is na 40 zetten afgebro ken in een stelling, waarin Botwinnik in een dameseindspel met een pion meer over goede winstkansen beschikt. In deze party heeft Tal zijn aanhangers bepaald teleur gesteld door op de 31ste zet een fraaie voortzetting naar winst aan voorbij te zien. Het was een spannende partij, waarin Tal spelend met zwart op originele wijze een indrukwekkende aanvalsstelling wist op te bouwen. Aanvankelijk weerde Botwinnik zich zeer omzichtig, maar toen hij op een pionoffer van Tal inging had hem dit de partij moeten kosten. Als gewoonlijk speelde Tal snel. Ook op het kritieke moment. Stellig moet de oor zaak van zijn falen hieraan geweten wor den. Hoewel hij tegen het einde der partij zijn tempo aanmerkelijk vertraagde, slaagde hij er niet in de pion te heroveren. De opening was in een zeker opzicht een verrassing. In plaats van een of ander Indisch modernisme, werd het een ortho doxe Tarrasch normaal stelling. Ogen schijnlijk speelde Tal de opening noncha lant en verkreeg prompt de nadelen van een geïsoleerde D-pion. Nu krijgt men het gevoel dat dergelijke positioneel fijn ge nuanceerde waarden bij Tal weinig te be tekenen hebben. Op bijzondere wijze weet hij zijn verdediging zo te organiseren, dat hij op den duur toch tot de aanval kan overgaan. Zo ook nu. Zonder dat Botwinnik een direct aanwijsbai-e fout had gemaakt ver kreeg Tal de aanval. Tals misgreep op de 31ste zet, die het eerst door de aanwezige grootmeesters in de perskamer werd ont dekt en vervolgens in een stormachtig ge fluister over de zaal scheerde, ontlokte veel beroering. Tal kreeg geen kans zich te herstellen. Geleidelijk wist Botwinnik door ruil de aanval van zijn tegenstander te doen af brokkelen en zijn zo emotioneel veroverde pluspion te behouden. Algemeen is de ver wachting dat Botwinnik deze partij zal winnen. val in stand te houden, waagt Tal er een pion aan. 29. Dg4—c8+ Neemt de uitdaging aan, maar haalt daarmee een groot risico op zijn hals. 29Kg8g7, 30. Dc8xb7 Df6—e6. Dreigt 31Tel 31. Tel—fl Te4—el Hier verzuimt Tal met een fraaie com binatie de partij in zijn voordeel te be slissen. Na 31.Th4! is niet te zien hoe wit zich kan redden. 32. gh4x, Dg4-t-, 33. Khl, Df3+, 34. Kgl. gh4x 35. Tfdl, Tg6+ 36. Kfl, Te6 36. Kgl. h3 en mat op g2 is niet meer te voorkomen. 32. Db7—b5 Nu komt wit juist od tijd. 32De6—h3 33. f2—f3 Dh3—e6 34. Td2—f2 Botwinnik verdedigt zich koelbloedig en geeft de buit niet meer uit handen. 34Th6—16, 35. Tflxel De6xel 36. Kgl— g2 g5—g4 Weer een nieuwe aanslag. 37. Db5—d3 De wereldkampioen trapt niet in de valstrik 37. Dd5x, gf3x f 38. Tf3x, De2 - en wint. 37! h7h5 38. Tf2—fl Del—e6 39. f3xg4 Tföxfl 40. Kg2xfl h5xg4. Hier werd de partij afgebroken. Bot winnik gaf zijn zet onder couvert af. De partij werd met de volgende stelling afgebroken: Wit (Botwinnik): koning fl. dame d3, pionnen (4): a3. d4, g3 en h2: zwart (Tal): koning g7, dame e6, pionnen (3): d5, f7 en g4. De heer I-I. A. M. Hermans, ambtenaar voor de sport en de lichamelijke opvoeding der gemeente Delft, zal op 28 mei aan de universiteit van Leuven promoveren tot doctor in de lichamelijke opvoeding. Hij zal een proefschrift verdedigen, dat han delt over sportterreinen welke door ge meenten zijn aangelegd. Voor zijn disser tatie heeft de heer Hermans gebruik ge maakt van zijn ervaringen bij de aanleg van het sportpark aan de Brasserskade in Delft. De basketbalcompetitie Ook Antilopen is er niet in geslaagd de landelijke eerste klasse basketbal te berei ken, want het Amsterdamse Thor liet zich niet door ROVS verrassen. Thor verkreeg dus het recht om aan de promotiecompe titie deel te nemen. Bij de dames is HOC er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de kampioenscompetitie. Lz'ndlust, Agon, AMVJ en Blue Stars spelen nu om de titel. De landelijke eerste klasse voor de heren is nu bijna volledig. Geplaatst hebben zich de volgende ploegen: Argus, 31ue Stars, DED, Flamingo's, Herly, Landlust, Punch, US, Wolves en ZBVS. Om de twee open gebleven plaatsen spelen AMVJ, Arrows. Monark en Thor een hele competitie. Het programma voor deze wedstrijden luidt: 25 april: ThorAMVJ, Monark Arrows. 27 april: MonarkThor. 30 april: ArrowsAMVJ. 1 mei: AMVJMonark en 6 mei: ThorArrows. De tweede helft van deze competitie wordt van 713 mei afgewerkt. Aan het toernooi om het kampioenschap van Ne derland wordt uitsluitend deelgenomen door Amsterdamse ploegen: Blue Stars, DED, US en Wolves. Het programma hier voor luidt: 30 april Blue StarsUS, Wol vesDED; 1 mei DEDWolves, USBlue Stars; 7 mei USDED, Blue StarsWol ves. Het basketbalprogramma voor donder dag vermeldt alleen wedstrijden voor de plaatselijke competitie. Voor vrijdag zijn geen wedstrijden vastgesteld. Het programma voor donderdag luidt: Dames: Aurora 2SC Haarlem 3; Heren: ZBVS 2Rapiditas; Typhoons 4HOC 2; SC Haarlem 2SC Haarlem 4; White Stars 2HOC 3; AuroraAntilopen 2; White StarsFlamingo's 2. Honkbal In het kader van de voorbereiding voor de strijd om het Europese honkbalkam pioenschap, waarin Nederland dit jaar in Barcelona zijn titel moet verdedigen, heeft de Amerikaanse coach Ron Fraser de wens te kennen gegeven, dat ee Neder landse ploeg circa vijftien oefenwedstrij den zal spelen. Getracht wordt aan zijn verlangen te voldoen door sterke Ameri kaanse legerteams uit te nodigen wedstrij den in ons land te komen spelen. Jeugdige schaakenthousiasten uit Mos kou leven intens mee met de verrich tingen van Botwinnik en Tal in de tweekamp om het wereldkampioen schap. Zij plegen de partijen mee te schaken en het „hoe en waarom" van de grootmeesters te doorgronden. Zij doen dat met behulp van miniatuur schaakbordjes. Het nieuwe honkbalstadion in Haarlem zal op bijzondere wijze worden geopend. Dat gebeurt namelijk met een interland wedstrijd tussen de ploegen van Neder land en België op zondag 15 mei aan staande. Op dezelfde dag wordt op het „Ameri kaanse" veld in Wassenaar de wedstrijd Nederland B-België B gespeeld. De re- turnwedstrijd tussen België en Nederland vindt plaats op eerste pinksterdag zon dag 5 juni in Antwerpen. Dit zijn de enige twee officiële wedstrijden van het A- team in het komende seizoen. Advertentie Zeilen De Italiaan Mario Capio heeft dinsdag met zijn Aldebaran de vierde en voorlaat ste wedstrijd gewonnen van de pre-Olym- pische Regatta in de Flying Dutchman- klasse in San Remo. Hij zeilde de acht zeemijl in 1 uur 41 minuten en 43 seconden bij een flinke westenwind. De Nederlandse boot Butze- mann werd tweede en Ben Verhagen, die in deze wedsl rijden bijzonder goed zeilt, eindigde met de Daisy op de derde plaats. Na de Rotterdammer gingen achtex-éen- volgens Ma j hul» (Eng.), Wervelwind (Ned.) en Amazone (Ned.) over de finish. Na vier races luidt de stand: 1. Mario Capio (It.) met Aldebaran 255 y, pnt.: 2. Ben Verhagen (Ned.) met Dairy 221)4 pnt. De volledige uitslag van de voorlaatste race in de Flying Dutchmanklasse luidt: 1. Aldebaran (Italië) strmn Mario Capio 1.41.32; 2. Butzemann (Did.) Kreidel; 3. Daisy (Ned.) Ben Verhagen; 4. Majhula (Eng.) Adrian Jardine: 5. Wervelwind (Ned.) Gas Jongeneel: 6. Amazone (Ned.) Gebrs Kraan. W ielrennen In het sportpaleis in Brussel werden dinsdagavond internationale wielerwed strijden „het festival der wegrenners" gehouden. Tot de vele deelnemers behoor de ook de Nederlander Joop Captein. In het hoofdnummer van de avond, het „criterium der wegrenners", eindigde Captein als zevende met twee ronden ach terstand op de winnaar Frans Aerenhouts. Vanderveken werd tweede, Rik van Looy derde (op een ronde), Rik van Steenber gen vierde. Emile Daems vijfde en Ray Impanis zesde. Er werden 19 renners ge klasseerd. Captein was ook gecontracteerd voor een omnium-wedstrijd tussen een ploeg Belgen (Van Looy. Van Steenbergen, Im panis en Decabooter) en een ploeg „bui tenlanders", die was samengesteld uit Ru by, Graczyk, Captein en de Brit Simpson. De Belgen wonnen alle onderdelen, t.w. de tijdrit over 1 km. (tijden resp 1,00,00 en 1.01.2), de achtervolging over 8 ronden (verschil 35 meter), de klassementswed strijd over 15 ronden en de sprint, waar bij Captein o.m. in de snelste tijd van de avond een minieme nederlaag leed te gen Van Steenbergen. Mortiers werd winnaar van een sprint- wedstrijd voor wegrenners. Brankart ein digde als tweede en Aex-enhouts werd der de. Later revancheerde Brankart zich met een zege in een afvalwedstrijd voor profs. De Nederlandse sport zal Gerrit Schulte een grootse afscheidsreceptie aanbieden. Deze zal op 21 april van 3 tot 5 uur wor den gehouden in de Casino-schouwburg in Den Bosch. In het erecomité hebben zitting genomen de burgemeester van den Bosch, mr. H. J. M. Loeff, oud- minister ir. C. Staf, de voorzitter van de Nederlandse Sportfede ratie jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de KNWU. dr. P. van Dijk, de voorzitter van de KNVB, A. L. M. Schroder, de voor zitter van de Nederlandse Sportpers, de heer J. H. M. Cottaar, de directeur van het Olympisch stadion, de heer D. Bessem, ma joor P. I-I. Pols en de heren T. van den Dool, C. H. Geudeker, L. Horn, P. van de Stoel en M. Feibusch. Korfbal Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Koninklijke Nederlandsche Korf- balbond zal de iandenwedstrijd Nederland België in Rotterdam worden gespeeld en wel op het Sparta-terrein, op hemelvaarts dag 26 mei. Tevoren zal in de kantine van het Sparta-kasteel een reünie van Neder landse oud-korfballers(sters) worden ge houden. Judo - De heer Masaji Tabata, lid van het Japans Olympisch Comité, heeft in To kio, bij zijn terugkeer van een reis naar Rome en Lausanne, verklaard, dat judo wellicht zou kunnen worden opgenomen in het programma van de Olympische Spelen 1964, die in Tokio zullen worden gehouden. De heer Tabata voegde hier aan toe, dat de kanselier van het Inter nationaal Olympisch Comité, de heer Otto Meyer, hem in Lausanne erop had gewezen, dat verschillende Europese lan den zeker hiermee zouden instemmen. In de vijfde klasse heren zijn de kam pioenskansen van DWT 3 wederom geste gen; zij versloegen NVA 3 met 7-0. De stand luidt: DWT3 7 11 HZV 7 Njord 6 10 N V A 2 85 DWR3 6 8 N V A 3 62 Haarlem 3 78VZV3 7 H P C 4 6 5 Met het einde in zicht volgen hieronder de overige standen: Heren tweede klasse: Haarlem 9 14 Kroosd. 1 9 Neptunus 8 12 Nereus 2 9 6 VZV 9 9 HVGB2 83 Heren derde klasse: Zwet 6 10 N V A 7 HPC2 6 9 DAW2 6 Neptunus 2 7 8 De afdeling veteranen is uitgespeeld; de eindstand luidt: HVGB 6 11 LZC 64 DWR 66HPC 63 Dames eerste klasse: DWT 8 15 VZV 85 Nereus 7 10 Waterloo 7 3 Haarlem 8 5 Dames derde klasse: DWR 7 14 V Z V 2 63 Haarlem 2 6 9 DWT4 63 NVA 73 Dames vierde klasse: Njord 5 10 HPC2 52 DWT5 5 6 V Z V 3 52 Advertentie 1 De Amerikaanse atleet John Dean Mar tin kwam tijdens atletiekwedstrijden in Norman (Oklahoma) op het nummer pols- slokhoogspringen tot 4.82 meter. Deze prestatie zou een nieuw wereldrecord heb ben betekend wanneer aan alle eisen zou zijn voldaan. Nu bleek, dat de lat in verband met de steike wind aan de ene kant voor en aan de andere kant achter de staander op de pennen lag. Bovendien waren de pennen omwonden met touw. Het internationaal reglement schrijft voor dat de pennen, beide, naar de springbak moeten wijzen en ook dat de pennen, waarop de lat rust, niet omwonden mogen zijn. De jonge Amerikaan, die dit jaar reeds 4.75 meter sprong, behaalde dit resultaat met zijn eerste sprong. Het officiële we reldrecord staat met 4.78 meter op naam van zijn landgenoot Bob Gutowski. De 21-jarige Amerikaan Dave Edstroem heeft zondag in Eugene (Oregon) in de achtste tienkamp van zijn leven een totaal van 8176 punten bereikt. Daarmee is hij na Kuznetzow en Rafer Johnson de derde at leet, die de grens van 8000 punten over schrijdt. Zijn prestaties op de verschillende nummers waren: 100 meter: 10.8 sec.; vér- springen 7.17 m.; kogelstoten 15.22 m; hoog springen 1.86 m; 400 meter 49.5 sec.; 110 meter horden 14.2 sec.; discuswerpen 46.07 m.; polsstokhoogspringen 3.50 meter, speer werpen 66.52 m.; 1500 meter 4.36.2. BOKSEN. Bij in Frankfort gehouden wedstrijden heeft de Nederlander Gerard van Eijk door k.o. in de derde ronde ver loren van de Duitse halfzwaargewicht Klaus Langhammer. Voetbal Olympische Spelen Indonesië zal in tien nummers op de Olympische Spelen in Rome uitkomen. De Indonesische atleten zullen in Rome deel nemen aan atletiek, zwemmen, gewichthef fen, geweerschieten, wielrennen, schermen, boksen, zeilen, voetbal en basketbal. Het nationale Olympisch Comité ver wacht niet dat Indonesië een of andere me daille zal winnen, maar hoopt dat de in Rome opgedane ervaring van groot nut zal zijn wanneer Indonesië in 1962 het gastland zal zijn voor de Aziatische Spelen. Met de kaartverkoop voor de Olympi sche Spelen in Rome gaat het hard. De duux-dere plaatsen voor de belangi-ijkste evenementen zijn vrijwel allemaal ver kocht. Slechts de goedkopere kaartjes zijn nog te krijgen. Voor de atletiek zijn ech ter nog vele plaatsen vrij. Bij het zwem men gaat het bijzonder hai-d met de ver- koop. Voor de finales zijn er nog een paar honderd plaatsbewijzen over. Voor de voetbalwedstrijden, die in Rome worden gehouden, zijn reeds ruim 55.000 kaax-tjes verkocht. Handbal Uit de selectieploeg in training voor de wereldkampioenschappen is een voorlopig Nederlands elftal gekozen, dat tweede paasdag in het gemeentelijk sportpark in Deventer een oefenwedstrijd speelt tegen het vertegenwoordigende elftal van Nieder- rhein. De Nederlandse bondsploeg ziet er als volgt uit: Doel: Gien van Maanen (Alhleta); ach ter: Mien de Neef (Hygiea) en Jeanne Overbrugge (WLC); midden: Marjolein Das (Hygiea), Willy Walraven (WLC) en Ada Melse (Hellas); voor: lesje van der Velde (Athene), Nel van Hoof (WLC), Tjitske de Groot (Sparta-Groningen). Henny de Jong (Hygiea) en Ria Gaken (PSV). Reserves zijn: Willy de Maare en Bep de Gx-oot, bei den Zeebux-g en Lia Hoven en Riet Lunshof beiden Actief-Paterswolde. De keepster Lidy Jansen van Athene is vermoedelijk voor deelneming aan de wereldkampioenschappen uitgeschakeld, daar zij zondagmorgen j.l. tijdens de cen trale training in Arnhem een midden- handsbeentje brak en met haar linkerhand in het gips naar Den Haag moest terug keren. Zelden heeft de nieuwe voorzitter van de Utrechtse voetbalclub DOS, de heer W. Berendse, zo'n zenuwachtige dag beleefd als gisteren, toen letterlijk alles tegelijk kwam voor hem. Op Schiphol arriveerde 's middags een Pools lijnvliegtuig van de L.O.T. met aan boord de voetbalploeg van Polonia, die vanavond in het Utrechts sta dion tegen DOS in het veld zal komen. Wat onwennig stond het elftal met een leider in de aankomsthal rond te kijken, nadat het de douane was gepasseerd: Er was niemand die hen ontving. Men wacht te een kwartier en riep toen de hulp in van de K.L.M. Na kort overleg besloot een personeelslid van de afdeling passagiers afhandeling Utrecht op te bellen, maar in het telefoonboek stond slechts het afgetre den bestuur vermeld. Hij werd van het ene nummer naar het andere verwezen, voor hij tenslotte het telefoonnummer van de nieuwe voorzitter te pakken had. Daar kreeg hij echter geen gehoor. Er volgden nieuwe interlocale gesprek ken en tenslotte belde hij het kantoor van de voorzitter op. Toen was het raadsel meteen opgelost: „De heer Berendse was wel van plan de ploeg op Schiphol af te halen", zei een secretaresse, „maar hij is onverwacht door andere dringende za ken verhinderd: zijn huis staat namelijk in brand". Inderdaad ivas dit het geval. De ver moedelijk door deze gang van zaken wat nerveuze voorzitter had dientengevolge de aankomst van zijn Poolse gasten gelaten voor wat het was: een aankomst. „Zoudt u er niet voor kunnen zorgen, dat de ploeg met een bus naar Utrecht wordt gebracht?", vroeg de wanhopige secretaresse. En dat kon. Een half uurtje later waren de Polen in een K.L.M.-bus op weg naar de Domstad, waar zij hun in trek namen in het Domhotel. In het eilandengebied voor de Zweed se oostkust maken de bewoners voor hun vervoer sinds kort gebruik van de „hydrocopter", vervaardigd op de scheepswerf van de Gebroeders Jo hansson in Hastö. De visser Gunnar Karlsson, die men hier met zo'n ver voermiddel ziet, is vermoedelijk de eerste en enige man ter wereld, die met een hydrocopter het taxibedrijf uitoefent. Een „hydrocopter" is een door een propellor aangedreven boot slee, die in open water een snelheid van 10 knopen en op het ijs een vaart van een tachtig kilometer kan be reiken. Twee debutanten werden gekozen in het amateurvoetbalteam van de Ierse Vrij staat, dat op woensdag 20 april in Dublin voor het vooi'toernooi van de Olympische Spelen tegen de amateui-s van Nederland speelt, te weten x-echtsback Courtney en linksbinnen McCarthy. De opstelling is: doel: Bx-ohan (Cork Celtic); achter: Courtney (Shamrock Rovers) en Murphy (Dundalkj; midden: Byrne (Drumcondra FC), Browne (University College, aanvoerder) en Griffin (Waterfox-d); voor: Coad (Waterford), Hale (Water ford), Rice (Shamrock Rovers), McCarthy (Shelbourne) en McGrath (Drumcondra FC). Nederland en de Ierse Vrijstaat zijn reeds uitgeschakeld voor het eindtoernooi. Atletiek

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21