Margarets huwelijk wordt een bloemenfestijn WERELDNIEUWS Genieier van toen.... Van dag tot dag De storm in het glas Asmeta Stalen Kantoormeubelen 3 Genieter van nu.... 27 en 31 Ct Symbool van honderd jaren vakmanschap Prinses kiest het ouderwetse huwelijksformulier f Geen UNO-actie tegen Franse kernproeven AfrO'Aziatische groep kreeg te weinig steun Sir Archibald Mclndoe in Londen overleden Opzienbarende keer in proces-Strack A mbassadeur Blankenhorn vrijgesproken In mei apart overleg over onderzoek van explosies Hoofdpijn moet snél weg neem vlug Akkertjes AKKERTJES Firma M. H. Kaaks WOENSDAG 13 APRIL 1960 Advertentie Een blijde kerel uit de Gouden Eeuw. geschilderd door Frans Hals. Een genieter van het goede! Een liefhebber van het lekkerste! Een man van vandaag. Een moderne genieter van goede dingen. Een roker van „Gulden Eeuw", omdat deze sigaar een zuiver rookgenot schenkt. Liefhebbers zeggen het dan ook: ..Gulden Eeuw? Ja, een lekkere, luisterrijke sigaar!" vJ Er zijn nogal wat pennen in beweging gebracht door de oprichting van een spe ciale commissie voor het internationale vervoer door staatssecretaris Stijkel. Dit zou bij voorbeeld volgens De Volkskrant een „hooghartige demonstratie" van deze staatssecretaris zijn om het zonder de S.E.R. te willen doen, die immers zelf ook een commissie van advies voor dit soort aangelegenheden heeft. Een commissie die nog wel op speciaal verzoek van de regering in het leven is geroepen. De Tijd- De Maasbode meent dat de heer Stijkel „tegenover de S.E.R. een ongekend dédain aan de dag legt." Loopt het nu allemaal zo'n vaart wel? De S.E.R. en vooral ook zijn voorzitter, prof. dr. Verrijn Stuart, is uiterst gevoe lig voor iedere mogelijke aantasting van zijn gezag. Dat is begrijpelijk, want de S.E.R. en de gehele P.B.O. is een nog zeer jonge organisatie ze bestaat nau welijks tien jaar die nog in een harde strijd om erkenning gewikkeld is. Men kan tevens bepaald niet zeggen, dat de P.B.O.-gedachte leeft in brede lagen van het Nederlandse volk, integendeel.. De S.E.R. geniet, juist door zijn advise rende functie, iets meer belangstelling dan de overige organen van de P.B.O., maar men kan toch niet zeggen dat de gemiddel de Nederlander doordrongen is van zijn betekenis en werkwijze. En daarvoor valt de schuld in belangrijke mate op de S.E.R. zelf, die onvoldoende activiteit aan de dag legt op het gebied van de „public rela tions", zoals dat tegenwoordig heet en waarmee in het algemeen het kweken van goodwill en het geven van voorlichting be doeld is. Juridisch gezien (volgens art. 41 van de Wet op de Bedrijfsorganisatie) hebben de ministers de plicht de S.E.R. advies te vra gen „omtrent alle belangrijke maatrege len op sociaal of economisch gebied, wel ke zij voornemens zijn te treffen." Nu kan men wel, zoals de Nieuwe Rotterdamsche Courant doet, allerlei spitsvondigheden be denken waardoor de staatssecretaris in dit geval niet aan deze verplichting gehouden zou zijn, maar ons dunkt dat deze ook voor het onderhavige aangelegenheid onver kort opgaat, temeer daar er al een com missie bestond. Deze S.E.R.-commissie kan alleen maar adviseren en dat is iets anders dan over leg plegen. Als de heer Stijkel dus een commissie van overleg noodzakelijk acht, dan is daar staatsrechtelijk geen bezwaar tegen. Maar het lijkt ons elegant om de S.EiR. van de oprichting van .een der gelijk lichaam eerst in kennis te stellen. Dit is nu niet gebeurd. Wij vragen ons af of het nu werkelijk wel nodig was over dit gebrek aan élé- gance zoveel ophef te maken. Bij de re organisatie van het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft de staatssecre taris, zoals wij gisteren reeds meldden, de nieuwe commissie ingesteld. Zij was dus opgenomen in een groter plan waar bij het belang van de coördinatie wel voor op zal hebben gestaan. Afgewogen zal moeten worden met wel ke commissie die van de S.E.R. of die van de staatssecretaris de Nederland se belangen het best gediend zijn. Want daarom gaat het. Wanneer men zich aan de bestudering van deze kwestie, zet zal het huidige conflict wel niet meer dan een storm in een glas water blijken te zijn. NEW YORK (Reuter) Gemeld wordt dat de UNO-leden, die tezamen de „Afro- Aziatischc groep vormen, de hoop hebben opgegeven om genoeg medestanders te ver werven, om een speciale zitting van de Al gemene Vergadering, in verband met de door Frankrijk in de Sahara genomen proeven met kernwapens, mogelijk te ma ken. Er hadden tot op dinsdag, dat is minder dan twee dagen voor het verstrijken van de termijn, waarop de antwoorden der overige UNO-leden op het voorstel der Afrikaans-Aziatische groep ontvangen moeten zijn, betrekkelijk weinig landen gereageerd. De groep zal, naar verluidt, in de nabije toekomst geen nieuwe pogingen in het werk stellen om een oordeel van de Alge mene Vergadering over de Franse kern- bomproeven uit te lokken. (Van onze correspondent in Londen) Sir Archibald Mclndoe, de beroemde beoefenaar van de plastische chirurgie, Nieuwzeelander van geboorte, die ettelijke militaire oorlogsslachtoffers, vooral vlie gers, een nieuw gelaat, nieuwe handen, armen, benen en vooral nieuwe hoop en een nieuw leven gaf, is in Londen plotse ling overleden. De avond tevoren woonde hij nog een diner bij. Mclndoe die 59 jaar was overleed in zijn slaap. Een van zijn bekendste patiënten is Bill Simpson, hoofd van de publiciteitsafde ling van de Britse Europese Luchtvaart maatschappij, die in mei 1940 boven de Ardennen in een brandende bommenwer per neerstortte. Dat hij deze belangrijke functie thans bekleedt en een auto kan besturen, kan schrijven, een pijp aanste- den en een normaal bestaan leiden, is Mclndoe's triomf. Simpson heeft hierover een indrukwekkend boek geschreven, dat tot titel draagt „Ik brandde mijn vingers". (Van onze correspondent in Bonn) Het opperste Westduitse gerechtshof te Karlsruhe heeft hedenmorgen de West duitse ambassadeur te Parijs, Herbert Blankenhorn, vrijgesproken. De eis in dit revisie-proces luidde gisteren reeds vrij spraak. Blankenhorn was in april 1959 te Bonn veroordeeld in de zaak Strack tot een voorwaardelijke gevangenisstraf, een boete en betaling van proceskosten ten be drage van 100.000 mark. Een verrassende ontwikkeling kreeg het proces-Blankenhorn gisteren in hoger be roep voor het opperste gerechtshof der Bondsrepubliek te Karlsruhe. Het openbaar ministerie zelf namelijk eis te aan het einde van een lange procesdag opheffing van het vonnis van de recht bank en vrijspraak wegens bewezen on schuld van Blankenhorn zelf. Blankenhorn, nog altijd ambassadeur van West-Duitsland te Parijs, zij het voor lopig met verlof gezonden, werd een jaar geleden te Bonn tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf, drieduizend mark boete en betaling van de zeer hoge proceskosten veroordeeld. Zijn medebe- klaagde, professor Hallstein, vroeger staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn, thans pre sident van de Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeenschap te Brussel, kwam er wegens gebrek aan bewijs, met vrijspraak af. Beiden waren er van beschuldigd de hoge ambtenaar Strack inmiddels gerehabiliteerd en be noemd tot ambassadeur in Chili val selijk beschuldigd te hebben, waardoor de ze jarenlang in zijn carrière zou zijn be nadeeld. Gisteren zei de openbare aanklager dat het Blankenhorns plicht was, enige jaren geleden, verwijten aangaande omkoperij over Strack door te geven aan zijn supe rieur Hallstein. In het proces te Bonn was het Blankenhorn kwalijk genomen dat hij dit had gedaan zonder te voren de juist heid van deze beschuldigingen na te gaan. Blankenhorns verdediger had gisteren vrij spraak geëist op grond van het feit dat de rechtbank, die Blankenhorn heeft ver oordeeld. foutief was samengesteld. De eis van de openbare aanklager te Karlsruhe maakte dit verzoek echter overbodig: wat nu voor de deur staat gaat veel verder, namelijk tot vrijspraak wegens bewezen onschuld. Blankenhorn zal naar Parijs kunnen te rugkeren. Zijn pl'aats daar is langer dan een jaar door de Westduitse regering open gehouden. Bondskanselier Adenauer heeft Blankenhorn niet in de ban willen doen voordat Karlsruhe de zaak zou hebben af gehandeld. Brits-A tnerikaans voorstel: GENEVE (Reuter) De V.S. en Enge land hebben dinsdag op de conferentie inzake een verbod op het nemen van kern wapenproeven de Sovjet-Unie meegedeeld, dat naar hun mening geleerden van de drie landen op 11 mei informele besprekingen moeten openen over de nationale pro gramma's voor het onderzoeken van on dergrondse kernontploffingen. Dit overleg zou naast de dric-mogendhedenbesprekin- gen in Genève moeten plaats vinden. De twee westelijke mogendheden heb ben een gezamenlijk onderzoek naar onder grondse kernproeven als voorwaarde ge steld voor een kort moratorium voor on dergrondse proeven van geringe omvang. De Rus Tsarapkin zei het voorstel nauw keurig te zullen bestuderen. De V. S. en Engeland verzochten hem, zo mogelijk vóór Pasen zijn antwoord mee te delen. De deskundigen zouden zich tot techni sche kwesties moeten beperken. Wanneer er een verdrag voor het staken van kern proeven zal zijn getekend, zal het werk van deskundigen worden overgenomen door de internationale commissie waarin het verdrag zal voorzien. (Van onze correspondent in Londen) Prinses Margaret zal beloven haar echt genoot „lief te hebben, te eren en te ge hoorzamen", zoals de voorgeschreven for mule uit het zeventiende-eeuwse liturgi sche gebedenboek van de Engelse staats kerk gebiedt. Er zijn velen die in de mo derne tijd van emancipatie het tegen de borst stuit om van de vrouw de traditio nele gehoorzaamheid te eisen. Vandaar dat de oude woorden vaak worden overge slagen, maar prinses Margaret en haar verloofde Antony Armstrong-Jones willen dat ze gehandhaafd blijven. Zij hebben met opzet voor dit deel van de -ceremonie op 6 mei het „prayerbook" van 1662 ge kozen, omdat zij van mening zijn dat de taal waarin de geloften gesteld zijn die per en rijker is dan de nieuwe definitie uit 1928. Dit is onthuld door dr. Eric S. Abbott, deken van Westminster, die ook verdere bijzonderheden over de dienst meedeelde. Het is tevens de wens van de prinses dat er geen predikatie zal worden gehouden, omdat dit volgens haar niet bij het ka rakter van de dienst past. Prinses Mar garet is van oordeel dan het voorlezen van een bijbelgedeelte meer op zijn plaats en verheffender is bij een plechtigheid als deze, welke zij blijkbaar zo onpersoonlijk mogelijk wil houden. Zij koos de zalig sprekingen uit de bergrede volgens het evangelie van Mattheüs. Prinses Margaret heeft de aartsbisschop verzocht de ring met dezelfde woorden te willen zegenen als die welke gebruikt werden bij het hu welijk van haar zuster. Behalve het weg laten van de predikatie zal de vorm van de dienst dezelfde zijn als die van het hu welijk van prinses Elizabeth in november 1947. Verwacht wordt dat de dienst vijf tig minuten zal duren. Televisie overal In de dichtbebouwde, en door monumen ten bijna verstikte, kleine Westminster Ab bey, zal slechts de helft van de congrega tie, welke tweeduizend personen za! om vatten, in staat zijn de eigenlijke huwe lijksceremonie in het sanctuarium goed te zien en te horen. Op speciale wens van de prinses zullen echter in het schip twintig televisiemonitors worden opgesteld om de rest van de aanwezigen in staat te stellen de ceremonie te kunnen volgen. Het huwelijk zal worden ingezegend dooi de aartsbisschop van Canterbury, dr. Geof frey Fisher. Sir Arthur Bliss, „Master of de Queen's Music (hofcomponist), een functie welke nog altijd in ere wordt ge houden, heeft drie nieuwe trompetfanfares voor de huwelijksplechtigheid gecompo neerd welke door trompettisten van de ko ninklijke militaire muziekschool zullen worden uitgevoerd. Velen hadden verwacht dat aangezien de prinses een toegewijde communicante is er na de huwelijksplechtigheid een huwe lijksmis zou worden gehouden, doch er zal geen communie plaatshebben, zo wordt ver klaard, waarbij tevens de opmerking ge maakt wordt dat de plechtigheid niet in volledig opzicht een staatsiekarakter zal dragen. Roos en margriet Het pad van prinses Margaret Rose zal met rozen worden bezaaid. De bruids stoet zal een zegetocht worden, omlijst door bloemen, vlaggen en banieren. De roos vormt het centrale thema van alle versieringen. Van de Mali, de monumen tale toegangsweg naar het paleis, zal een uit vier bogen bestaande poort van rode rozen worden opgericht, welke twintig me ter hoog wordt. Van zeventien hoge met kronen en kransen afgedekte masten zul len witte banieren hangen, waarop de ro de Tudor-roos is aangebracht, met in het hart een gouden monogram met de let ters M-A (Margaret en Antony). Op Parliamentsquare met de Big Ben als de klassieke achtergrond zal een schat van voorjaarsbloemen prijken in de vorm van guirlandes en hangende manden met gele margrieten, hetgeen ook al met de naam van de prinses verband houdt. Het grote plantsoen in het midden zal worden beplant met goudkleurige, rode en oran je tulpen. De regeringsgebouwen van Whitehall zullen worden opgevrolijkt met vensterbakken vol witte begonia's en vio lieren. Het wordt een ware „floriade" in het hart van Londen. De versieringen zul len twintigduizend pond sterling kosten, veel meer dan die bij het huwelijk van prinses Elizabeth, toen Groot-Brittannië een tijd van uiterste versobering door maakte. (AFP/UPI) Vanaf heden is in het wassenbeeldenmuseum van Madame Tus- saud te Londen Antony Armstrong-Jones vertegenwoordigd, te midden van de ko ninklijke familie. De heer Armstrong zal, volgens Bernard Tussaud, „in een karak teristieke pose worden afgebeeld, met de handen op de rug in avondkleding". Pers en publiek hebben de huwelijks voorbereidingen met een zucht van ver lichting vernomen, blij dat de ontmoedi gende berichten van het continent over de afwezigheid van gekroonde hoofden wat naar de achtergrond gedrongen werd. Al leen van koningin Ingrid van Denemarken is het bekend dat zij op 6 mei in Londen zal zijn. De abdijkerk zal niet schitteren van tiaria's en diademen van koninginnen, prinsessen en kroonprinsessen zoals bij Elizabehts huwelijk. Advertentie flitsen de pijn weg Verdwaald. Eind maart zijn een Egypti sche geoloog en zijn gids omgekomen in de woestijn van Noord-Aswan. Hun chauffeur kon worden gered. Op 28 maart raakte de stationcar waarin de drie Egyptenaren onderweg waren, in de woestijn onklaar. Toen een red dingsploeg de auto na een week ontdek te, slopen wolven op en om de auto rond, waarin de chauffeur van dorst lag te versmachten. Zijn leven kon ge red worden. De lijken van de twee an deren werden, aangevreten door de jakhalzen, in de omgeving teruggevon den. Blauwe zon. In grote delen van Roeme nië ziet de zon er uit als een blauw neonlicht. Zigeuners hebben het einde van de wereld voorspeld, en andere Roemenen houden vol dat het wonder lijke natuurverschijnsel een gevolg van atoomexplosies is. Deskundigen verkla ren het fenomeen aldus: uit de Kal- mukkenwoestijn in Azië hebben stor men grote hoeveelheden zand over de Zwarte Zee getransporteerd. Hoog in de lucht onderscheppen zandwolken de ro de en gele stralen van het zonnespec- trum, zodat het zonlicht blauw lijkt. Hier en daar valt het zand neer op de Roemeense grond in een heel dun laag je waarin iedere voetstap gemarkeerd wordt. De laatste resten van de zand wolken drijven nu in westelijke richting naar de grenzen van Hongarije en Joe goslavië. Noodlanding Een Noorse piloot die sinds zaterdagmorgen vermist werd, toen hij met een Cessnavliegtuig kranten en dergelijke van Oslo naar Aalesund aan de Noorse noordwestkust bracht, is maandag teruggevonden. Hij had on danks een krachtige wind, een geslaag de noodlanding uitgevoerd op een glet- scher in het woeste berggebied van de westelijke Jorunheimen, waar hij werd ontdekt door een vliegtuig van de Noor se luchtmacht. Hij had geen voedsel bij zich en geen warme kleding. Waar schijnlijk heeft hij zijn leven gered door zich in te wikkelen in de kranten die hij bij zich had. Tijdens een inspectie tocht over de gletscher is hij nog in een ravijn terecht gekomen, waar hij een half uur bewusteloos bleef liggen. Hij slaagde er echter in terug te ke ren naar het toestel. Hij ligt nu in een ziekenhuis. Vermist De Columbiaanse autoriteiten hebben een militaire expeditie uitge zonden naar het oerwoudgebied in het zuidoosten van Columbia, om te zoeken naar drie Amerikanen en negentien Columbianen, die sinds zeventien da gen worden vermist. Zij waren op 22 maart uit Gigante in de staat Huila, de jungle ingetrokken voor karterings- werk. Pogingen om vanuit de lucht contact met de expeditie te maken zijn mislukt. Wonderen Der Techniek Spreek dat nu maar niet tegen. Dat gebeurt iedereen wel zo de idee dat alles in je ommuurde arbeidsveld van een dag nergens op leek. Ik wil het over an deren niet eens hebben, maar mijn eigen prestaties deugden die dag niet. Ik kon niet op toeren komen. Voelde me als een ouwe tweede-hands automobiel waarvan de motor als-maar afsloeg. Ik neem dus mezelf bij de kop, om dan maar es een vreemd beeld te gebruiken. Uweet dat ik af en toe voor een microfoon pogingen doe om het Nederlandse volk be zig te houën. Nou dan. Het was alles mis geweest die dag, het was lelijk, doodge woon lelijk vond ik, vals theatraal, van een ■moeder-ik-kan-je-niet-missen reto riek. Nu zit het met de jongere wonderen van de techniek zo, dat je kunt afluisteren wat je ten beste gaf, iets waar ik, toen de boel eenmaal op de band vast lag, danook op stónd. Goed. Het kwam. Ik hoorde terug en naar mijn gevoelen had ik gelijk. Het was afschuwelijk. Ik vroeg om het over te mo gen maken maar de regisseur zei dat het voortreffelijk was en dat het precies de bedoeling van de schrijver weergaf, het móést bombastisch gebracht worden. Ik beende weg. Ik bleef hier en daar nog es even aan een deur luisteren bij andere opnamen. Misschien lag het aan mij, hoor, maar ik vond dat óók lelijk. En nou d'r uit! gelastte ik mezelf. Buiten woonde de vroege voorjaarsdag. Er tjilpten vinken en mezen. Een merel flitste, schelle fluittonen uitkrijtend, voor m'n voeten weg, als hoonde ze mij. Toen kwam de Bestiering. Een vuilnisemmer voor een der zuilen, op mijn weg terug, zou me troosten. Er puilden trossen geluidsband onder het dek sel vandaan. Een bos van een paar meter lag er naast. In een plotse impuls nam ik die mee. Ik wilde dat thuis op mijn band recorder afdraaien. Zo maar een experi mentje, dacht ik, en het luchtte me op. Thuis, nog mopperend op mezelf en al het lelijks wat ik in de studio had aan gehoord, monteerde ik de boel op een ouwe band. Ik controleerde de spanning en na wat tekst, als van de bemanning uit een vliegende schotel, van Venus of Mars, kwam het opeens. Orgelmuziek, met on middellijk daarna een verkwikkend koor tje. Heel duidelijk kwam het door: „Wel zalig is het volk, dat naar uw klanken hoort", vernam ik.En dat was alles. Nog even wat geborrel en het was uit. Èen beetje opgelucht toch wel, ging ik weer naar beneden. Ik dacht aan dat lieve volk, dat het uiteindelijk toch niet zo nauw schijnt te nemen. Maar toch, mocht u een dezer dagen es een minder gelukkig stuk- kie van mij in uw huiskamer bezorgd krijgen: Zet af de boel. Ik heb u gewaar schuwd! Jan van Ees Advertentie Toonkamers: Kinderhuissingel 14 - Telefoon 21649 Bureaux - Kantoorkasten Foliokasten - Cantlnemeubelen Zandverschuiving. Drie kindei-en zijn maandagavond om het leven gekomen bij een zandverschuiving nabij het dorpje Grootheide in de Belgische Kempen. Padvinders hadden aan de voet van een vijftien meter hoge zand- muur een kampvuur aangelegd, terwijl vier kinderen in de leeftijd van 8 tot 15 jaar in de nabijheid speelden. Plot seling stortte een massa aarde en zand neer en bedolf het groepje. De padvin ders konden zich bevrijden, evenals het jongste van de vier kinderen. Met hulp van de brandweer konden de overige drie jongens pas later op de avond, le venloos, worden opgegraven. Komplot. De Zuidkoreaanse politie heeft in de havenstad Masan elf mensen aan gehouden, nadat zich nieuwe tegen de regering gerichte demonstraties had den voorgedaan waaraan ruim tiendui zend scholieren en burgers deelnamen. De middelbare scholen in deze stad zijn voor drie dagen gesloten. In Taegoe om singelde de politie negentig leden van de Democratische (oppositie)partij, die uiting gaven aan hun overtuiging, dat de vorige maand gehouden presidents verkiezingen nul en van gener waarde waren. Dertig van de betogers werden voor ondervraging aangehouden. De po litie in Seoel heeft meegedeeld, dat er een komplot is ontdekt om de regering met geweld omver te werpen. Gratis Het Zweedse tabaksmonopolie een staatsbedrijf heeft besloten alle zware rokers in Stockholm en Göteborg in de gelegenheid te stellen zich gratis op gezette tijden op hart en longen me disch te laten onderzoeken. Het aanbod geldt alleen voor personen die meer dan twintig sigaretten per dag roken. Vanaf 21 april zullen voor belangstel lenden aanvraagformulieren beschik baar zijn bij alle sigarettenverkopers. Oppervlakkig. Partij en regering in Tsje- choslowakije maken zich de laatste tijd ernstig bezorgd over de toeneming van de jeugdmisdadigheid. Het weekblad van de communistische jeugdorganisatie, geeft de schuld hiervoor aan „onze eigen verkeerde, oppervlakkig blijvende opvoeding". Meer werk, meer studie, meer sport en meer ontspanning zijn het beste wapen tegen de jeugdmisda digheid, aldus het blad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3