Uitspraak Internationale Hof voor Portugal onbevredigend Debré zinspeelt op een verdeling van Algerije Adenauer is met zorg vervuld over de topconferentie Oei de Spaanse koningstroon Atoomtrap achter Saturnus-raket? Calve -Lip voor cLiiHbel-leHkiex- eten. Gedane zaken nemen geen keer in India BONN ONTKENT AANWEZIGHEID VAN 1.146 „BLOEDRECHTERS" WOENSDAG 13 APRIL 1960 4 Zo een meerderheid voor onafhankelijkheid stemt Wereldraad laat zich voorlichten over Z.-Afrika Stembus-meerderheid voor Ahidjo in Kameroen Negers-obers „verloren" politieke discussie Banden tussen Frankrijk Mali en Madagaskar Bondskanselier vreest concessies inzake Berlijn CALVÈ beloont Uw dubbel-lekker idee! Maalc er méér var. met Calvé Minister acht bijzondere maatregelen overbodig Neger zette drie meter- opnemers tegen de muur (Van onze correspondent in Parijs) Vandaag is de Franse minister-presi dent Michel Debré in Parijs teruggekeerd van een nieuw bezoek aan Algerije, waar hij drie dagen heeft vertoefd. Ofschoon de premier ook een nieuw orgaan, de hoge raad voor sociale ontwikkeling, heeft ge ïnstalleerd. verscheidene redevoeringen uitsprak en met de leidende bevelvoerders confereerde, was het hoofddoel van de reis toch wel eens politieke poolshoogte te nemen met het oog op de kantonnale ver kiezingen, die volgende maand in Algerije gehouden zullen worden. Generaal De Gaulle hecht aan die verkiezingen bijzon der hoge waarde omdat hij ze beschouwt als een eerste etappe van zijn plan, waar van het zelfbeschikkingsrecht voor de Al gerijnen de basis vormt. De Algerijnse en ook wel Franse leden van die kantonnale raden, die nu dus door het volk gekozen zullen moeten worden, zijn, in de ogen van de generaal, voorbe stemd als Frankrijk's gesprekspartners op te treden, wanneer de modaliteiten die nen te worden opgesteld voor de uitvoe ring van het beginsel van het zelfbeschik kingsrecht. Nu ook De Gaulle zelf geen spoedig bestand met de Algerijnse natio nalisten meer schijnt te verwachten, hoopt hij, ondanks de oorlog, langs deze weg de politieke emancipatie van het Algerijnse volk toch nog te kunnen bevorderen. Óok Debré heeft nu opnieuw van zijn pessimisme blijk gegeven inzake een spoedig einde van de oorlog. Tegenover de leidende militairen heeft hij verklaard dat het leger nog gedurende verschillen de generaties in Algerije zal blijven om zo tevens een garantie te vormen voor de vrij heid waarin de verkiezingen zich zouden voltrekken. Incidenten hebben zich tijdens het ver blijf van de Franse minister-president niet voorgedaan. Wel explodeerde er even voor hij eergisteren in Algiers aankwam een bom, die blijkbaar voor hem bedoeld was. Als voorzorgsmaatregel hadden de autoriteiten bovendien nog een tiental Franse extremisten in een kasteel opge borgen op veilige afstand van de verblijf plaats van de premier. ALGIERS (UPI) Debré heeft giste ren tijdens een toespraak voor radio-Al giers de mogelijkheid geopperd van een verdeling van Algerije indien een meer derheid zou stemmen op onafhankelijk heid. De premier gaf de Franse kolonis ten en pro-Franse Algerijnen de verzeke ring dat zij „niet zijn en niet zullen wor den verlaten". „Wat zou gebeuren in het ongelooflijke, rampzalige geval, dat een meerderheid in Algerije afscheiding kiest?" vroeg Debré. „De mogelijkheid als Fransen te leven of de kwaliteit van Franse burgers in Algerije, kan en zal niet van de Algerijnen die vrij als Fran sen wensen te leven, worden weggeno men," zo verklaarde hij. „Afscheiding be tekent in feite verdeling, de heiligste prin cipes staan niet anders toe." Debré maakte echter ook duidelijk dat de Franse regering hoopvol is dat de meer derheid van de negen miljoen Algerijnen en het miljoen "Europeanen in Algerije één van de twee andere oplossingen zal kie zen: integratie of associatie met Frank rijk. „Wij zullen echter niet wachten en voortgaan met pacificeren," zo voegde hij eraan toe, „Wij weten dat wij het recht hebben daarmee voort te gaan." Als een steek onder water tegenover tegenstanders van de regeringspolitiek die Algerije wensen te behouden als een in tegrerend deel van Frankrijk, zei Debré: „De tijd van een koloniaal imperium is voorbij. Mensen en volken van continen- WASHINGTON (UPI) Tijdens een verklaring, die hij aflegde voor de com missie voor de toewijzingen uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de raketgeleerde dr. Werner von Braun verklaard, dat momenteel door Ameri kaanse deskundigen gewerkt wordt aan een nieuwe versie van de „Saturnus"-ra- ket, namelijk een veeltrapsraket. waarbij de laatste trap in plaats van met chemi sche brandstof, aangedreven wordt door kernenergie. De op deze wijze tot stand gebrachte combinatie van conventionele en kernener gie zal een 16.000 kg wegend instrumenta rium als satelliet in een baan op 450 km boven de aarde kunnen brengen, dan wel een instrumentarium dat ruim 3250 kg weegt kunnen deponeren op de maan. Bo vendien zou een deel van het op de maan gebrachte instrumentarium door de raket kunnen worden teruggebracht naar de aarde. In 1968 of 1969 zou de eerste proefvlucht kunnen worden gemaakt. Over ongeveer twee maanden zullen de acht raketmoto ren die de „Saturnus" zijn snelheid moe ten geven, voor het eerst worden beproefd. Ze bestaat uit twee trappen, met behulp waarvan een 4800 kg wegend instrumenta rium in een baan op 450 km hoogte rond de aarde kan worden gebracht. De Anglicaanse aartsdiaken van kaap stad, Cecil Wood, zal woensdag spreken met leiders van de Wereldraad van Ker ken in Genève „teneinde wegen te zoeken om bij te dragen tot een verzoening in de Zuidafrikaanse crisis". Wood zal onder meer met dr. Visser 't Hoofd, secretaris generaal van de Wereldraad, de mogelijk heid bespreken van het uitzenden van een delegatie, die de rassensituatie in Zuid-Afrika moet bestuderen. Sprekende voor de B.B.C. heeft dr. Wood eraan herinnerd dat de Nederduits ge reformeerde kerken drie jaar geleden be sloten de apartheid niet meer op bijbelse gronden staande houden, maar hun steun bleven geven uit „opportuniteit". „Wij zijn thans van mening, dat de Ne derduits gereformeerde kerken in Zuid- Afrika nog één kans hebben de situatie te redden", zei dr. Wood. „Zij omvatten meer dan de helft van de Europese bevolking en hebben grote invloed op de regering". Op de vraag of de Nederduitse gerefor meerde kerken zichzelf van de regering zouden isoleren door zich tegen apartheid te verklaren, antwoordde Wood dat hij van mening is dat de kerk „moet trach ten leiding te geven in fundamentele chris telijke beginselen". ten die zolang buiten de historie hebben geleefd worden vandaag door grote krach ten voortgestuwd. Heel vaak vallen deze mensen en volken ten pi-ooi aan ideolo gieën die geweld preken." Soustelle PARIJS (Reuter) Jacques Soustelle, eens een van Frankrijks vurigste gaullis ten, heeft een brief van Debré gekregen, waarin gezegd wordt dat Soustelle „zich buiten de unie voor de nieuwe republiek (U.N.R.) geplaatst heeft" door zijn hou ding tegenover de Algerijnse kwestie. De leiders van de U.N.R. houden zich nu al twee maanden bezig met de vraag of Soustele al dan niet uit de U.N.R. gesto ten moet worden. Zij durven hem niet uit de partij te zetten, omdat zij bang zijn dat hierdoor een scheuring in de U.N.R. zal ontstaan. YAOUNDE (Reuter) De eerste alge mene verkiezingen, die in Kameroen zijn gehouden sedert het land onafhankelijk werd, hebben een succes opgeleverd voor de Unie van Kameroen, de partij van pre mier Ahidjo. Verscheidene van Ahidjo's ministers zijn evenwel niet herkozen. Alle uitslagen zijn nog wel niet bekend, dat men verwacht een comfortabele meer derheid voor Ahidjo in de nationale ver gadering. die 100 zetels telt. In het moham medaanse noorden van het land heeft zijn partij 44 zetels verworven, doordat er geen tegenkandidaten waren gesteld. SALISBURY, RHODESIA (UPI) - Blan ken, die een drank bestellen in hotels in Rhodesia, is verzocht niet over politiek te spreken met de Afrikaanse obers. De secre taris-generaal van de plaatselijke Horecaf, George Gotora, heeft geklaagd, dat blanke klanten opmerkingen hebben gemaakt aan het adres van de Afrikaanse leider van Nvassaland dra Hastings Banda. waarop reactie was gekomen van dc negerkellners. Deze hadden uiteindelijk de klappen, ont slag, op moeten vangen. Dr. Hastings Banda werd op 1 april uit Britse gevangenschap ontslagen na gedu rende dertien maanden zonder proces te zijn vastgehouden. Zijn arrestatie werd verricht ten tijde van de noodtoestand in Nyassaland. PARIJS (Reutcr-AFP) Volgens over eenkomsten met Madagascar en de Mali- federatie, die dinsdag te Parijs zijn gepu bliceerd, zal Frankrijk strategische bases en militaire installaties in deze gebieden bezitten, wanneer zij later in het jaar on afhankelijke staten van de Franse ge meenschap worden. Frankrijk zal deelnemen aan de vor ming van de nationale strijdkrachten der staten. De ondertekenaars zijn verplicht elkaar hulp te verlenen. De Franse president wordt erkend als president van de gemeenschap en de lei ders der nieuwe onafhankelijke staten zul len deelnemen aan de periodieke confe renties van staats- en regeringshoofden. Dit zijn raadgevende vergaderingen te ver gelijken met de bijeenkomsten van de lei ders van het Britse gemenebest. Op economisch terrein zullen de drie staten elkaar bepaalde voorrechten verle nen. Madagascar en Mali zullen deel uit maken van de franc-zone. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft te Bonn voor de Westduitsc pers verklaard niel bereid te zijn voor, of tijdens, de aan staande topconferentie te Parijs nog met de Russische minister-president Kroesjt- sjev een gesprek aan te gaan. Een der gelijk gesprek op zo'n tijdstip acht hij doelloos en verwarringstichtend. Daar mee maakte Adenauer een einde aan al lerlei speculaties van de afgelopen twee maanden over een gesprek met Kroesjt- sjev. Zelf had dc bondskanselier tijdens een televisiegesprek te Washington eind maart nog gezegd, dat zo'n onderhoud niet geheel onmogelijk behoefde te zijn.. Kroesjtsjev had tijdens de laatste perscon ferentie te Parijs ook reeds laten door schemeren dat een dergelijk gesprek thans niet in de Russische kraam te pas komt. Immers zo werd de laatste weken dui delijk de Russen proberen de West- duitse regering, wat men hier noemt „der schwarze Peter" toe te schuiven, dat wil zeggen, hen verantwoordelijk te stellen voor alle bestaande spanningen in de we reld. Vrees voor „succes" Over de aanstaande topconferentie te Parijs verklaarde de bondskanselier dat het overleg met de Russen een wending kan brengen, maar zijns inziens blijkbaar geen wending ten goede voor het Westen. Want, aldus Adenauer,, op de topconferen tie zou men de neiging kunnen hebben in elk geval enig resultaat te boeken. Wel nu, de kanselier is daardoor met zorg vervuld, omdat hierbij Berlijn in het ge drang kan komen. Adenauer bracht nogmaals zijn voorstel tot het houden van een volksstemming in West-Berlijn ter tafel, dat zowel door de westelijke geallieerden als door de West- berlijnse regering, inclusief burgemeester Brandt, niet rechtstreeks, maar toch wel duidelijk is afgewezen. De kanselier poog de opnieuw dit voorstel te rechtvaardi gen, hij zei namelijk, dat hij daarmee ten doel had „een slecht voorstel" op de top conferentie te voorkomen. Contra Brandt? Adenauer poogde voorts kennelijk een zekere verantwoordelijkheid te laden op West-Berlijn en speciaal op zijn aanstaan de geduchte socialistische tegenstander bij de Bondsdagverkiezingen in 1961, Wil ly Brandt. Hij zei namelijk te hopen, dat er geen schade zal ontstaan nu West-Ber lijn zijn voorstel tot het houden van een volksstemming vlak voor de topconferen tie heeft afgewezen Een volksstemming over de vraag, voor of tegen de huidige status van de stad, zal zijns inziens geen teken van wantrou wen tegen het Westen zijn geweest. Het Westen had, bij een positief resultaat, te gen de Russen kunnen zeggen, dat men de wil der West-Berlijners dient te res pecteren. en dus geen wijziging mocht aanbrengen in de status. Thans, aldus de kanselier, bestaat er enige zorg over de aard van de ontwikkeling: de topconferen tie kan mogelijkheden geven, die neerko men op een concentratie op de kwestie Berlijn. Een aparte Berlijnse oplossing, los van het probleem Duitsland, acht Adenauer uit den boze. Men kan hieruit opmaken, dat Adenauer zichzelf bij voorbaat mede met het oog op de verkiezingen ir. 1961 poogt te dekken tegen een voor Bonn onwelgevallig verloop van de topconferentie. Te West- Berlijn zelf was men zo wijs ook een der gelijke maatregel te treffen: men zond een officieel wetsontwerp tot het houden van een volkst-emming naar het Westtoerlijn.se parlement, dat hierover op 21 april zal beraadslagen. Het voorstel bevat geen da tum voor deze stemmingIn elk ge val kan Adenauer nu niet zeggen, dat West-Berlijn zijn voorstel heeft genegeerd. Niet ten onrechte beschuldigde de socia listische oppositie te Bonn. Adenauer van het uitbuiten van ziin eigen voorstel voor binnenlandse politieke doeleinden: de ver kiezingsslag 1961 is daarmee in feite reeds begonnen Advertentie U neemt een gewone boterham, belegt die met heerlijk-frisse, gezonde tomaat en mmm... mmmDubbeldekker maakt U hem met Calvc Mayonaise! Een idee voor dc boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want Calvc Mayonaise is wel bij duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nieuwe mogelijkheden. Experimenteer! U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En om alles voor U nog veel prettiger te maken: Calvê beloont elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbcl-Ickker idee per briefkaart aan Calvc, postbus 1000, Delft. Dc ideecn moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en worden het eigendom van CALVE. (Van onze Haagse redacteur) De lezing van het door het Internatio nale Gerechtshof dinsdagmiddag gewezen arrest in de zaak van Portugal tegen India over het recht van doortocht van burgers, politie en troepen van de Portugese kust streek Damao naar de door Indisch gebied omsloten Portugese enclaves Dadra en Nagar-Aveli vergde ruim een uur. De uitspraak van het Hof was gecompli ceerd als de zaak zelf, die in 1955 door Portugal aanhangig was gemaakt en na een juridisch voorpostengevecht van vier jaren het vorig jaar niet minder dan zes endertig zittingen van het hoogste inter nationale rechtscollege heeft gevergd. Hoewel de belangrijkste stelling van de advocaat van India, de befaamde Belgi sche kenner van het volkenrecht, professor Henri Rolin, door het Hof niet is gevolgd, namelijk dat het Hof onbevoegd zou zijn van het geschil kennis te nemen, moet het arrest toch aanzienlijk gunstiger voor In dia dan voor Portugal worden genoemd, ook al ziet het klagende land het recht van doortocht, behoudens de normale controle, voor burgerlijk verkeer erkend. Hel Hof heeft echter zij het met een meerderheid van slechts één stem uit gesproken, dat Portugal het recht van doortocht rnist voor gewapende strijd krachten, politie, wapens en munitie en ook dat India niet in strijd heeft gehan deld met zijn verplichtingen ten i anzien van het recht van doortocht voor particu lieren, burgerambtenaren en goederen.. Machteloos toezien Dit laatste betekent zonder meer, dat Portugal op 21 en 22 juli 1S54 machteloos moest toezien hoe in de genoemde enclaves het Portugese gezag door het Indische werd vervangen. Dat India Portugal toen de doortocht weigerde van krachten om de orde te herstellen, noemt het Hof be grijpelijk want de gebeurtenissen in Dadra en Nagar-Aveli wekten ook in het om ringende Indische gebied een zekere spanning op. De grootste teleurstelling voor Portugal is wel, dat het Hof de vraag of, wanneer de rust in de betrokken ge bieden is weergekeerd, Portugal niet wederom in het bezit van het recht van doortocht gesteld dient te worden, uit de weg is gegaan en onbeantwoord heeft ge laten. Het Hof heeft het recht van doortocht voor civiele personen gebaseerd op het reeds vele jaren bestaande gewoonterecht en de praktische toepassing daarvan, met name in de tijd van het Britse bestuur. Voor de gewapende macht ligt de zaak heel anders, want uit vele stukken blijkt dat Portugal daarvoor steeds uitdrukkelijk toestemming nodig had, zij het dat de doortocht van eenheden van minder dan elf man binnen vierentwintig uur slechts ter kennis van het Britse bestuur moest worden gebracht. Het Internationale Gerechtshof heeft verre van eenstemmig zijn beslissingen genomen. President Ilelge Klaestadt en vier andere rechters hebben verklaringen aan het arrest toegevoegd, de Chinees Wellington Koo heeft een uitvoerige uit eenzetting van zijn individuele mening gegeven en zeven leden van het Hof heb ben weer van andere afwijkende opvat tingen blijk gegeven. Al die afwijkende meningen beslaan twee keer zoveel pagi na's als de tekst van het arrest zelf. Portugal opgetogen LISSABON (AFP) Het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten dat Portugal de uitspraak met grote vreugde heeft ontvangen. Wij ge loven te kunnen hopen, zo wordt gezegd, dat premier Nehroe van India als goed staatsman nu de gelegenheid niet voorbij zal laten gaan om ten aanzien van Portu gal een houding van goede nabuurschap en wederzijds respect in acht te nemen. (Van onze correspondent in Bonn) In Oost-Berljjn en Pra*ag heeft men de afgelopen maanden als onderdeel van een uitgebreide communistische actie tegen de bondsrepubliek, de Westduitsc justitie er van beschuldigd, 1146 voormalige nazi- rechters en openbare aanklagers de hand boven het hoofd te houden. Deze 1146 man zouden in de oorlog in en buiten de Bonds republiek in dienst der nazi's onmenselijke vonnissen hebben geveld. De Westduitsc minister van Justitie Schiiffer heeft dit te Bonn ten stelligste ontkend. Uit Scha'rers overzicht blijkt dat al sedert 1957 van communistische zijde aan vallen op de Westduitse justitie zijn ge daan. Men sprak te Oost-Berlijn over „bloedrechters", die Duitsers, Tsjechen, Polen en anderen om futiliteiten naar het schatvot hadden gezonden. Van Westduitse Ad rei ten tie Al moge Franco, op het ogenblik staats hoofd van Spanje, de titel van Caudillo voeren, toch is Spanje een koninkrijk. Dat blijkt zonneklaar uit het eerste artikel van de in 1947 uitgevaardigde wet op de troonopvolging. In die bepaling staat on der meer, dat Spanje, in overeenstemming met zijn traditie, verklaart een koninkrijk te zijn. De ontmoeting van enige dagen geleden tussen generaal Franco en Don Juan van Bourbon, in de wandeling de troonpreten dent genoemd, doet de gedachten onwil- lekeuring naar de wet van 1947 uitgaan. De gevoerde besprekingen zullen immers allicht nauw hebben samengehangen met de eventuele opvolging van het tegenwoor dige staatshoofd. Vermelde wet nu houdt onder meer in dat, wanneer de functie van staatshoofd komt open te vallen, een regentschaps- raad optreedt, bestaande uit de president van de Cortes, die met het voorzitterschap van deze raad belast is, de hoogste ker kelijke prelaat en de kapitein-generaal van land-, zee- en luchtmacht of, zo die ontbreekt, de oudste in rang zijnde luite nant-generaal. Te allen tijde, zo leest men iets verderop, kan het staatshoofd aan de Cortes de naam voorstellen van degene, die volgens hem, als het ogenblik daar voor eenmaal aanbreekt, geroepen zal moe ten worden om hem op te volgen. Daar bij staat de keuze open om de opvolger tot koning dan wel tot regent aan te wij zen. Valt mettertijd de functie van staats hoofd, thans ingevolge de grondwet be kleed door Franco, open, dan roept de re- gentschapsraad de Cortes, samen met de Raad van het Koninkrijk (de wet op dc opvolging vermeldt de hoogwaardigheids bekleders en enige andere figuren wel- ke deel uitmaken van laatstvermelde Raad) in verenigde vergadering bijeen. Daarin moet dan de vroeger al door de Cortes aangewezen opvolger de vei'eiste eed afleggen en wordt hij tot koning of tot x-egent uitgex-oepen. Denkbaar is echter, dat de Caudillo niet reeds bij voorbaat de stappen heeft ondernomen om een opvolger te doen be noemen en dat er door zijn dood of door dat hij buiten staat is geraakt zijn taak te verrichten, meteen een vacature in de func tie van staatshoofd ontstaat. In dat geval schrijft dc wet voor, dat de regentschaps- raad een gemeenschappelijke bijeenkomst moet samenroepen van de leden der rege ring en van de Raad van het Koninkrijk. En dan is het aan die gemeenschappelijke bijeenkomst om alsnog te doen wat, toen de Caudillo nog het bewind voei'de, achter wege was gebleven, namelijk een beslissing te nemen omtrent de aan de Cortes voor te dragen kandidaat voor het koningschap. Daartoe zal die gemeenschappelijke bij eenkomst ononderbi-oken en met gesloten deuren hebben te vergadex-en. Voor een besluit aangaande de kandidaat is een meerderheid van 2/3 vereist; voor de kan didatuur is nodig, dat de daarvoor uitver korene van koninklijken bloede is en ver der nog voldoet aan enige andere vereis ten. Maar indien er naar het oordeel van het met deze kandidaatstelling belaste ..college" niet een persoon van koninklij ken bloede bestaat die aan de door de wet omschreven vereisten voldoet, of indien de kandidaat niet door de Cortes is aan- vaard, moet het zo even genoemde gezel schap iemand aan de Cortes voorstellen om tot regent te worden benoemd. Met andere woorden, voor het ï-egentschap kan ook een persoon van niet-koninklijken bloede in aanmerking komen. Alle hier vermelde beslissingen van de Cortes zullen slechts rechtskracht hebben, als zij genomen zijn met een meex-derheid van 2/3 der in de vergadering aanwezige leden, waarbij dan tevens geboden is, dat die 2/3 op zijn minst de volstrekte meer derheid uitmaken van het totaal aantal leden, dat de Cortes telt. De wet van 1947 houdt voorts nog meteen een troon- opvolgingsi-egeling in voor het geval er eenmaal een koning zal zijn. Hiervan stip ik uitsluitend aan, dat vrouwen niet in aanmerking komen om de scepter te voe ren. Of en hoe Franco van plan is de wet in toepassing te gaan bi-engen, wat hij tot nu toe nog niet heeft gedaan, vermag ik niet te voox-spellen. Elij kan dit ook nalaten, en zich tevreden stellen met de wetenschap dat er ook, zoals hierboven is weergegeven, door de wet voorzien is wat er moet ge beuren, als hij plots zou komen uit te vallen zonder dat er eei-st een opvolger is aangewezen. Vrijwel aan het slot van de wet treft men een tweetal bepalingen aan, die reden op leveren voor de stelling, dat in de staart het venijn schuilt. Daar is het artikel dat aan het staatshoofd de bevoegdheid toe kent om, de Raad van het Koninkrijk ge hoord, aan de Cortes de uitsluiting van de opvolging voor te stellen van personen, die niet de capaciteit bezitten om te regeren een hoogst subjectieve norm! of die wegens hun notoire onvei-schilligheid ten opzichte van de grondbeginselen van de staat, of vanwege hun handelingen, van het opvolgingsi-echt verdienen te worden uit gesloten. Misschien is, principieel beschouwd, wel de allerbedenkelijkste bepaling die. welke voor de uitoefening van de functie van staatshoofd, hetzij als koning hetzij als re gent, niet alleen vei-langt dat de gegadig de een katholieke mannelijke Spanjaax-d van tenminste 30 jaar zij, maar bovendien, dat hij naast eerbiediging van de gx-ond- wetsvoorschriften ook nog getrouwheid moet zweren aan.... de beginselen die de nationale beweging beheei\sen. Dat wil zeggen: de beginselen van Franco's bewe ging, waarmee de monarchisten het be paald niet eens zijn. Dit is in het wezen der zaak onaanvaardbaar voor de uitver korene van de monarchisten, voor Don Juan. Uit de mond van iemand die hem indertijd een aantal jaren als adviseur ter zijde heeft gestaan, mocht ik eens de op merking horen, dat het voor Don Juan en zijn afstammelingen op de keper be schouwd niet goed doenlijk zou zijn, de Spaanse kx-oon uit de handen van Franco en diens aanhang te aanvaarden. Later gaf diezelfde zegsman te kennen, dat het zijns inziens daax-om ook al verkeerd was dat de zoon van Don Juan zijn militaire op leiding onder het bewind van Fi-anco in Spanje kx-eeg. In beginsel vormt de boven vermelde, voor Fx-anco's opvolger verplicht voorge schreven, eed een hoogst ex-nstig obstakel. Maar ja, eens had een Hendrik IV voor Parijs een mis over. En zo is het even eens denkbaar dat degene, die de Cauidol- lo bereid zou willen vinden zich voor zijn opvolging beschikbaar te stellen, het er voor over zou hebben, een hem overigens principieel onwelgevallig eed af te leg gen, als het gaat oxn de Spaanse konings- troon! Dr. E. van Raalte zijde is niet ontkend, dat zulke gevallen zijn vooi-gekomen, maar Schaffer ontkent wel, dat rechters die onder het nazi regime op dei'gelijke wijze de waardigheid van de rechterlijke stand hebben geschon den, thans nog in de Bondsrepubliek aan bod zijn. Men heeft de laatste tijd onder scheidene gevallen speciaal onderzocht, maar er is volgens de minister geen aan leiding tot het nemen van bijzondere maat regelen. Uit Schaffers overzicht blijkt verder, dat Westduitse x-echtbanken en het open baar ministerie op het ogenblik hog der tien gevallen van rechters of openbare aanklagers uit de nazi-tijd in behandeling hebben. Van communistische kant heeft men 71 gevallen aanhangig gemaakt bij de Westduitse justitie. Van de door Oostduit sers en Tsjechen genoemde 1146 gevallen zijn tien man met vroegtijdig pensioen, een met wachtgeld en vier met tijdelijk verlof gestuurd. Schaffer heeft voorts verder een poging gedaan, de positie van de rechtex-s in het algemeen, die in de oorlog in Duitse bij zondere x-echtbanken zitting hadden, te verdedigen. Het lidmaatschap van een der gelijke rechtbank is niet voldoende om een rechter als oorlogsmisdadiger te bestem pelen, aldus de minister. Zo'n man werd tenslotte gedwongen dat ambt te bekleden. Ook in geallieerde kringen kwamen bij- zondei-e rechtbanken voor. Een x-eeks Duit se rechters, aldus Schaffer. heeft zich na- xnelijk geweerd tegen de na-beïnvloe ding. Hij ontkende niet. dat er verschei den door de knieën gegaan zijn, en de rechterlijke waardigheid te grabbel hebben gegooid. Na de oorlog heeft men geweigerd dit socy-t rechters te herbenoemen. Schaffer ontkende niet dat het desondanks mogelijk is, dat enkele onwaardigen in de rijen dei- West duitse justitie zijn binnengeslopen. De Oostduitse beschuldigingen zijn zijns in ziens te enenmale onvolledig in de over grote meerderheid der gevallen. Het valt te bezien of deze verdediging van Schaffer in de Bondsrepubliek aan vaard zal worden. Hij kan er niet onder uit, dat' niet alle verdachtmakingen zijn ontzenuwd en dat er personen in de Duitse justitie zijn die op grond van hun verleden onaanvaardbaar moeten worden geacht. Anderzijds: waar dokumenten ontbreken, kan ook Schaffer zelf een man met een voortreffelijke ï-eputatie weinig onder nemen. MINNEAPOLIS (AFP) Een neger in Minneapolis had al vier jaar lang zijn gas- rekeningen niet betaald. Dit werd de gas fabriek ter plaatse te bar en zij stuux-de drie employées naar het huis van de ne ger om de gasmeter te laten weghalen. Toen de mannen goed en wel binnen wa ren, greep de neger een karabijn en dwong hen zich naast elkaar tegen een muur op te stellen. Hij verzocht hun vervolgens vriendelijk maar beslist een laatste gebed te doen. Na enkele seconden klonken er schoten. Een van de mannen was onmid dellijk dood, de tweede was zwaar gewond en de dei-de, die blijkbaar niet getroffen werd, kon zich uit de voeten maken. Ingezonden. In Hongaars dagblad heeft een lezer zich beklaagd over de cam pagne in de Hongaarse pex-s die ten doel heeft de vrouw verder op te ne men in het produktiepi-oces. In een in gezonden brief stelde de lezer: „God heeft de vrouw geschapen om kinderen te krijgen, het gezin bijeen te houden en in huis te werken, maar niet om tractorchauffeur, treinmachinist of rechter te zijn. U bemoeit zich met Gods aangelegenheden. Als u zo door gaat zult u nog eens het kinderen krij gen door de man willen laten doen". De inzender was anoniem.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4