KWATTA Burgemeester Visser op grootse wijze in Ouder-Amstel verwelkomd Opticien WEBER Sherry, amontiliado N.V. Wijnhandel W. Jager Gerlings Zo'n heerlijke reep cadeau JE-BiSKIE i voor 10 Kwatta-soldaatjes Honderdvijftig jaar conservenblikjes ten dienste van de voeding Pasen gfl vJmpelen Burgemeester Peereboom Voller installeert Sportraad Binnenkort voortuinkeuringen in Haarlem en Heemstede Agenda voor Haarlem en de IJmond Twee doden in het verkeer 5 paasbesl Op - n V else n IJ m ui de n Beverwijk Speeltuin Weltevreden zaterdag open Trommelkorps komt voor het eerst op straat sinaasappel citroen vruchtenlimonade Geschenk van zwemmers Interscholair mixed hockeytoernooi Geen caravankamp bij watertoren te Overveen G.Skeuren uitbreidings plan niet goed Motorrijder reed op groep schoolkinderen in Jongetje gewond bij ontploffing van gashaard 5.25 per liter G. Schipper veertig jaar bij „De Sierkan" Nylondam sterk verzakt A uto-museum wordt uitgebreid TROUWAUTO'S „Strijd om de Zuidpool" Boeiende film als slot van de wereldreizigers-cyclus UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 13 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drs. J. J. M. Visser is dinsdagmiddag geïnstalleerd als burgemeester van de ge meente Ouder-Amstel. Op feestelijke wijze heeft de burgerij van deze gemeente de nieuwe burgemeester ingehaald. De heer Visser, die waarnemend burgemeester van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude blijft, werd door de kinderen toe gezongen en kreeg van de ouderen de beste wensen in zijn nieuwe functie mee. De wethouders van Ouder-Amstel haal den 's middags de nieuwe eerste burger uit Halfweg af. Bij de grens van de ge meente Ouder-Amstel, Ier hoogte van de Duivendrechtse brug, werd het gezelschap opgewacht door het comité van ontvangst. Hier boden twee meisjes van acht jaar mevrouw Visser een boeket bloemen aan. Het fanfarekorps ,.St. Gregorius" zorgde voor een muzikale welkomstgroet. Vooraf gegaan door het muziekkorps, jeugdorga nisaties en twee brandweereenheden, ver trok men naar Duivendrecht, waar op het plein voor de r.k. kerk de schooljeugd klaar stond om de burgemeester toe te zingen en met vlaggetjes toe te zwaaien. Pastoor H. Tj. Figelet sprak hier een wel komstwoord tot de heer en mevrouw Vis ser. waarna de nieuwe burgemeester in zijn dankwoord de hoop op een goede sa menwerking uitsprak. In Ouderkerk werd het gezelschap bij de Gereformeerde kerk opgewacht door de jeugdverenigingen en de fanfare „Cres cendo". In optocht ging het door het dorp naar het gemeentehuis, waar niet minder dan dertienhonderd schoolkinderen voor een enthousiaste ontvangst zorgden. Bur gemeester Visser vond de zang van deze kinderen prachtig. Hij zei hét fijn te vin den. zó te worden verwelkomd. Maar wel drukte hij de kinderen op het hart de plantsoenen te sparen. Installatie In het raadhuis was een groot aantal genodigden getuige van de installatie van burgemeester Visser. Wethouder T. C. Bo degraven verrichtte de installatie en sneed in een toespraak de moeilijkheden aan, waarmee zijn gemeente worstelt. Onder meer schonk hij aandacht aan de plannen voor nieuwe scholen, de woningbouw, en de verbetering van de sportvelden. Het oudste raadslid, de heer J. de Bree, bracht zijn gelukwensen uit en zei op een nauwe samenwerking te rekenen. De ge meentesecretaris. de heer T. de Haan. zegde de nieuwe burgemeester de volle steun van het ambtenarenkorps toe. Advertentie met een NIEUWE BRIl van Gr. Houtstraat 166, bij de Houtbrug Concertgebouw: Vandaag 20 uur (tuin- zaal): pianorecital door Ans Bouter en Miep van Luin. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur „Breng de Bismarck tot zinken", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „De lift naar het schavot", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Vrouwenjagers" 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Young man with a horn", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Indiscreet", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: „Room at the top", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Én eeuwig zingen de bossen". 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De misdadiger in de rolstoel", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Le Clochard", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Vogelvrij verklaard", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „Verboden vrouwen". 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 9 mei dage lijks van 10-17 uur. zondags van 13-17 uur: Expositie van werken van hedendaagse grafische kunst. Tot en met 22 mei bijzon dere avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek van 20.30--22.30 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 17 april op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie van schilderijen en plastiek van Igaël Tumarkin. Kunstzaal ,.De Ark" (Nieuw Heiligland 1 rd): Tot 23 april dagelijks van 9 tot 17 uur: Expositie van werk van Jacques Be- noit. „In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot. 1 mei dagelijks van 10-22 uur. Expo sitie van tekeningen voor het tijdschrift „Zwart-Wit". ..Het Huis Van Looy" (Kamperlaan): Tot 25 april dagelijks van 10 tol 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Groepsexpositie van „Kunst Zij Ons Doel". DIVERSEN Vleeshal: Donderdag 12.25 uur: Pauze bijeenkomst; ds. G. Koch over „Liever niet". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 8 april). WOENSDAG 13 APRIL Thalia, 20 uur: „Haaien van Marseille" Rex, 20 uur: „Het laatste paradijs". Pieter Vermeulenmuseum, 1416.30 u. Cultureel Centrum. DONDERDAG 14 APRIL Thalia, 20 uur: „The Vikings". Rcx, 20 uur: „Het laatste paradijs". WOENSDAG 13 APRIL Kcnnemcr Theater, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „De vrouw en de verdoemde". DONDERDAG 14 APRIL Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De vrouw en de verdoemde". In zijn antwoord wees drs. Visser op de verschillende vraagstukken, waarmee di verse groepen van de bevolking worstelen. De jeugd, de jonge volwassenen en de ouderen hebben hun specifieke eisen. De burgemeester vroeg tenslotte de medewer king van allen die hem in zijn taak kunnen bijstaan. Hierna volgde een bijeenkomst waarop vele sprekers hun gelukwensen aanboden. Namens alle geestelijken van de gemeente voerde pastoor J. Carskens het woord, die eraan herinnerde ook pas uit Halfweg t.e zijn gekomen. De bui-gemeester van Die- men, mr. J. H. Strumpheler Tideman, toonde namens de burgemeesters van de omliggende gemeenten zijn vreugde over de benoeming van drs. Visser. Hij wees erop dat de heer Visser reeds deel uit maakte van de burgemeesterskring Haar lemmermeer, dus geen „onbekende" was. Wethouder mr. G. van 't Huil voerde na mens de gemeente Amsterdam het woord en sprak over de samenwerking tussen Amsterdam en de randgemeenten. Geluk wensen wei-den ook uitgebracht door de heer P. H. van Essen, wethouder van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Tot slot volgde een openbare re ceptie, waarop velen met. het echtpaar Visser kwamen kennismaken. De speeltuin „Weltevreden" aan de Spaarndamseweg in Haarlem-Noord staat van zaterdag af weer ter beschikking van de jeugd. De opening van de „tuin" krijgt ditmaal een extra feestelijk tintje omdat het voor de eerste keer zal zijn dat het trommelkorps in het openbaar optreedt. De oprichting van het korps is mogelijk gemaakt door de opbrengsten van oliebol len- en oud papieracties. Ook heeft een groot aantal buurtbewoners zich spontaan opgegeven als donateur van hel trommel korps. Verscheidene ouders van leden van het korps hebben de vervaardiging van de uniformen voor hun rekening genomen, wat uiteraard een belangrijke kostenbespa ring betekende. Een optocht door de buurt zal de opening van de speeltuin vooraf gaan. De kinderen verzamelen zich om kwart voor twee zaterdagmiddag op het Spaarnhovenplein voor een rondgang door de Indischebuurt. Na terugkomst op de speeltuin zijn er voor de kinderen verschil lende spelen zoals zaklopen, koekhappen, blokjes rapen e.d. De kleutertuin zal begin mei worden ge opend. Advertentie Dinsdagavond heeft de burgemeester- van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, de leden en plaatsvervangende le den (wegens ziekte ontbraken twee plaats vervangende leden) van de Bloemendaal- se Sportraad officieel geïnstalleerd. Ook de sportcommissie bestaande uit raadsle den was daarbij aanwezig. Nadat de wet houder voor Sportzaken, mr. H. B. Wildt Meyboom, alle aanwezigen welkom had geheten, wees ar. Peereboom Voller op het bijzondere feit dat hij nu voor de twee de keer een sportraad kon installeren. Dat. er nu ook een wethouder voor de Sportzaken is, noemde de bui-gemeester een nieuwe aanwinst in de verdeling van de taken. Bloemendaal is een recreatie gemeente met mooie sportvelden, die te gen de grote stad aanleunt. Er is in deze gemeente veel sportaccommodatie, ook in aanleg (Mariënweide) en bovendien een overdekt zwembad. De sport stelt thans eisen waar vroeger wensen bestonden. Wat de gemeentesubsidie betreft merkte spreker op dat de overheid hier een taak de financiële toestand van de gemeente Bloemendaal niet florissant is. De grootste vitaliteit moet van de sportclubs zelf ko men, aldus de burgemeester ën pas daaima kan er misschien gerekend worden op de helpende hand varï' 'de" oVerhëiü. De ge meente is echter geenszins blind voor de taak van de sport, vooral ook ten aanzien van de opgroeiende jeugd. De diverse ver tegenwoordigers van de acht sporten die in de Sportraad vertegenwoordigd zijn, kun nen thans met hun stem naar voren komen. De zwemsport en de paardensport ont breken thans nog, doch op den duur hoopt men die sporten er ook bij te kunnen be trekken. Zich tot de voorzitter richtende, zeide de burgemeester, dat mr. Bouman een zware taak wacht, doch in sportieve sfeer kan hij tezamen met de leden van de sportraad opbouwend werk verrichten. De wethouder heeft hier door zijn stimu lerend optreden ook veel toe bijgedragen. Zo zullen wethouder, de commissie voor Sportzaken en de pas opgerichte Sport raad elkaar in de toekomst sportief kun nen benaderen. Na deze woorden ging de burgemeester tot de installatie over en wenste de sportraad een goede toekomst. Mr. Bouman bracht als voorzitter de burgemeester dank voor zijn vriendelijke woorden. Hij wees erop, dat er in Bloe mendaal tal van sportbeoefenaren wonen, waarvan enkelen internationaal Nederland hebben vertegenwoordigd. Zowel bestuur lijk als wat de actieve sport betreft heeft Bloemendaal getoond dat zij mee kan tel len. En de sport zal in Bloemendaal nog een belangrijker plaats gaan innemen. Het aantal sportbeoefenaren neemt ook steeds toe. De sportraad zal een adviserende en een dienende taak hebben. Pas in de laat ste plaats kan op de ruggesteun van het In het. Sportfondsenbod in Haarlem is de. muurschlidering gereed gekomen die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze zweminrichting in januari van dit jaar aan het bestuur is geschonken door de verenigingen die regelmatig van het bad gebruik maken. De vier meter hoge en tweeën- eenhalve meter brede versiering is aangebracht in het trappenhuis. De. vervaardiger is dc Haarlemse kunste naar Peter Peter Huyzer. gemeentebestuur gerekend worden. Mr. Bouman dankte tenslotte het gemeentebe stuur voor het gestelde vertrouwen. Mr. Wildt Meyboom besloot met. erop te wijzen hoe belangrijk de sport is als vrije tijdsbesteding en zei verder, dat de deur van het raadhuis steeds open zal staan, om de belangen van de sportraad voor zo ver mogelijk te behartigen. Donderdag 14 april houdt de Hartenlust mulo te Bloemendaal voor de vijfde maal haar mixed hockeytoernooi op de velden aan de Donkerelaan in Bloemendaal. Even als de vorige jaren is er een grote deel name. De volgende scholen zijn met een elftal vertegenwoordigd: Coornhertlyceum. Lo- rentzlyceum. Lourens Costerlyceum, le Chr. lyc„ Marnixlyc., Triniteitslyc., Chr. ulo. IVO-school, Hartenlust mulo. Verder zal er nog een Combinatie-elftal meespelen. De aanvangtijd van het toer nooi is tien uur. De prijsuitreiking zal plaats hebben om ongeveer kwart over vier. De plannen van de gemeenteraad va.n Bloemendaal om in de omgeving van de watertoren te Overveen een tweede cara vankamp tot stand te brengen zullen niet verwezenlijkt worden. Gedeputeerde Sta ten van Noordholland hebben namelijk het uitbreidingsplan in onderdelen „Caravan kamp de Watertoren" niet goedgekeurd, omdat zij van mening zijn dat de volks gezondheid in deze omgeving geschaad zal worden. In de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal van 19 maart 1959 is het plan definitief vastgesteld. De bedoeling was een caravanplaats te stichten. Er wordt reeds een kamp aan de Zeeweg na bij het Bloemendaalse strand geëxploiteerd waarvoor grote belangstelling bestaat. Bloemendaal is echter een geliefd recrea tie-oord en het gemeentebestuur was van mening, dat toeristen op behoorlijke wij ze opgevangen moesten worden. Daarom had het plannen gemaakt een tweede plaats langs de Zeeweg voor een caravan kamp te bestemmen en de omgeving bij de watertoren werd daarvoor geschikt ge acht. Het gemeentebestuur van Haarlem had echter bezwaren tegen de plaats die zo dicht ligt bij de watertoren en het water- winningsgebied. Het verwachtte verontrei niging van de drinkwatervoorziening. Meisje liep shock op Vanmorgen omstreeks kwart voor ne gen is een motorrijder op de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord ter hoogte van de Zaanenlaan op een groep overstekende kinderen ingereden, ten gevolge waarvan een vierjarig meisje een shock opliep en naar de Mariastichting moest worden overgebracht. Een achtjarig meisje is met enige wondjes aan het rechterbeen naar huis gebracht. Het ongeluk gebeurde t.oen een agent het verkeer stopzette om de groep school kinderen gelegenheid te geven over te ste ken. De motorrijder remde, waarop zijn motor begon te slippen. Teneinde een val te voorkomen kon de motorrijder niets an ders doen dan ophouden met remmen, waardoor hij met een matige snelheid op de groep schoolkinderen inreed. Dinsdag is een vierjarig jongetje ge wond bij een ontploffing, die zich voor deed in een gashaard in een gebouwtje van de speeltuinvereniging „Weltevreden" aan de Spaarndamseweg in Haarlem- op het ogenblik dat in dit gebouwtje een brui loftsfeest werd gehouden. Toen de gashaard op half werd gezet sloeg uit het aan de zijkant van de haard geplaatste rooster een steekvlam, die het jongetje trof. Met brandwonden aan ar men en benen is het slachtoffertje ter ver pleging opgenomen in het ziekenhuis St. .Joannes de Deo. Advertentie Advertentie op mandfles van vijf liter Spaarne 86 -92 - Haarlem Voor de vijfde keer zal deze zomer weer de keuring van voortuinen in Haar lem en Heemstede plaats hebben. In de afgelopen vier jaren dat de keuringen ge houden werden mochten zij zich in een steeds stijgende belangstelling van de tuinbezitters verheugen. De organisatie van deze tuinkeuringen is mogelijk mede dank zij de financiële steun van de gemeenten Haarlem en Heemstede en de medewerking, die de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde van vele andere zijden ondervindt. Ondanks deze steun en medewerking zou de maatschappij de tuin keuringen niet kunnen houden, als niet tel kens een aantal deskundigen bereid was geheel belangeloos hun medewerking en veel vrije tijd voor dit doel beschikbaar te stellen. Evenals verleden jaar zijn er ook dit jaar weer acht commissies, elk van drie leden. Twee leden van elke commissie behoren tot het personeel van Hout en Plantsoe nen, het derde lid is iemand uit de krin gen van de bloemist-hoveniers. De leden van de acht commissies zijn onlangs ge ïnstalleerd en zij zullen binnenkort met hun werkzaamheden beginnen. Gekeurd worden uitsluitend die tuinen, die van de openbare weg af kunnen worden overzien. Tuinen, die door hoge hagen van de straat zijn gescheiden komen niet voor keuring in aanmerking. Het doel van de keuring is te bevorderen dat de bewoners door een fraaie aanleg en een goed onderhoud van hun tuin ertoe bijdragen dat de gemeen- Vandaag herdenkt de heer C. Schipper, Spionkopstraat 21, Haarlem, de dag waar op hij veertig jaar geleden als botermaker in dienst trad bij de n.v. Haarlemse melk inrichting „De Sierkan". Vanmorgen is de jubilaris met zijn ge zin door de directie ontvangen, waarbij hij werd toegesproken door de directeur de heer F. G. J. van den Berg, die de heer Schipper names de directie een ge schenk onder couvert aanbood. Vanmiddag heeft de jubilaris in café- restaurant „Het Bolwerk" gerecipieerd, waarbij hem namens de personeelsvereni ging een geschenk is aangeboden. te een fleurig aanzien krijgt en een aan trekkelijke woonplaats wordt. In elk district zullen acht tot tien prij zen en een aantal eervolle vermeldingen worden toegekend. In de districten met grote tuinen zal een onderscheid worden gemaakt tussen grote en kleine tuinen, zo dat men bij voorbeeld oo kmet een kleine tuin een eerste prijs zal kunnen behalen. Voor de mooiste tuin van Haarlem of van Heemstede is een fraaie wisselbeker be schikbaar gesteld. Iedereen, die er prijs op stelt dat zijn tuin beoordeeld wordt, kan een briefkaart schrijven aan de secretaris van de afde ling Haarlem en omstreken van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, de heer G. L. Bot hof, Brahmslaan 9, Heemstede, met ver zoek om aandacht van de betrokken com missie voor zijn tuin. De prijsuitreiking zal in het najaar in Haarlem en in Heemstede in afzonderlij ke bijeenkomsten geschieden. De dam van nylonzakken, die Rijkswa terstaat bij wijze van proef heeft gelegd aan de kop van de noordpier te IJmuiden. is nu gezakt. Men had deze dam speciaal te hoog aangelegd in verband met de te verwachten klink, maar de verzakking is wel sterker geweest dan men had be rekend. Pas als het water gezakt is zal men na kunnen gaan wat de oorzaak van deze sterke verzakking is. In elk geval houdt een nylonnet de boel bij elkaar. Het nationaal museum voor de automo biel te Driebergen, dat zaterdag heropend wordt, is aanzienlijk uitgebreid. Er is een tweede zaal gereed gekomen, waarin een zeer grote collectie affiches wordt onder gebracht. Ook de collectie antieke wagens zal worden uitgebreid, onder meer met een viertal stokoude „Spijkers". Een nieuwe aanwinst is ook het eerste Dafje, dat destijds in het experimentele stadium „vermomd" door Brabant reed. Over een maand zal het museum over een derde, thans nog in aanbouw zijnde, zaal kunnen beschikken, waar films worden vertoond. kKies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze 3Ctie is geldig tot 31-12-60. Het conservenblikje viert zijn 150-ste verjaardag. Dit jubileum wordt ook in Nederland herdacht, waar vooral in de voedselvoorzieningssector op ruime schaal blik wordt gebruikt. In de laatste jaren wordt er voor meer dan 600 miljoen gulden geconserveerd voedsel uitgevoerd. Het con serveren van vis in blik wordt reeds jaren toegepast. In het laatste nummer van „Aanvoer en afzet" van het produktschap voor vis en visprodukten wordt dan ook ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het conser venblikje een uitvoerig artikel geschreven over de visconserven, waaraan we het een en ander ontlenen. Van de in 1959 door blikemballagebedrij- ven verwerkte 146.500 ton tinplate werd aangewend voor zuivel 62500 ton, voor vlees 20.000 ton, voor groente en fruit 20.000 ton, voor vis 5.000 ton, voor bier 2.000 ton en voor soepen 1200 ton. Waren er voor 1940 maar enkele vis- conservenfabrieken in Nederland, toen er door de oorlog grote voedselschaarste ont stond nam de vraag naar visconserven sterk toe, hetgeen tot vermeerdering van het aantal visconservenfabrieken leidde. In de jaren 1947/48 waren er zelfs meer dan 40 in bedrijf, waarvan er 15 zich geheel of gedeeltelijk toelegden op de vervaardiging van mosselconserven. Nu zijn er nog tien fabrieken, en in vijf bedrijven worden mosselconserven vervaardigd. De ruime produktie na de oorlog van visgehakt en vispastei is er niet meer. Nu worden hoofd zakelijk haring- en makreelconserven ver vaardigd. In 1950 werden de volgende soorten ver werkt (in 1000 kilo): haring 6694, makreel 1382, mosselen 2625, totaal 12.169. In 1959 was dat 10.945 haring, 9615 makreel, 5412 mosselen, totaal 21.093. Na het topjaar 1953 (19.207.000 kilo) liep het verbruik van verse haring tot. en met 1958 regelmatig terug, hetgeen voor een belangrijk deel zijn oorzaak vond in de sterk gestegen prijzen voor deze vissoort, terwijl voorts de internationale concur rentie in visconserven allengs scherper werd. In 1953 lag de gemiddelde prijs voor verse haring op 0,22 per kilo. terwijl deze in 1958 0,36 per kilo bedroeg. Het ver- Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Houtplein 21Telefoon 10338 ,.De strijd om de zuidpool" (The secret land) is de Metro Goldwyn Mayer-film, waarin wij nog eens worden herinnerd aan de vierde zuidpool-expeditie van de Ame rikaanse admiraal Byrd, welke in de ja ren 1946-'47 werd ondernomen. Actuele be tekenis heeft deze film dus niet meer. De expeditie. „Operatie Hoogtesprong" ge noemd, had destijds tot doel de eventuele bodemrijkdom van de Antarctis te ontdek ken en te ontsluiten en zoals bekend, is admiraal Byrd hierin volledig geslaagd. Hij vond enorme voorraden steenkool, waarmee de behoeften der gehele mens heid voor eeuwen kunnen worden gedekt en ook in andere opzichten bleek de bo dem ongekende schatten aan mineralen te bevatten. Het door hem verzamelde mate riaal aan foto's en de met behulp van ra dar verkregen gegevens, hebben na zijn terugkeer de betrokken Amerikaanse in- stanties ruim vijf jaar werk verschaft, al vorens men deze waardevolle feiten had gerubriceerd. Moge de film dus zijn actu aliteit hebben verloren, omdat over de ontdekkingen van admiraal Byrd en de zij nen reeds voldoende is gepubliceerd, als reisverslag is „De strijd om de zuidpool" na al die jaren nog belangwekkend genoeg gebleken. Vandaar dat de vertoning dins dagavond in het Minerva theater, als sluit stuk van de zogenaamde „-Wereldreizi gers-cyclus" zeker niet misplaatst kan worden genoemd. De film geeft een getrouw beeld van de gehele expeditie, welke op Amerikaanse wijze was aangepakt, met enige oorlogs bodems waaronder een groot vliegkamp schip met vliegtuigen en helicopters en een onderzeeër. Niet minder dan vierdui zend man marinepersoneel werd hierbij ingeschakeld. De toeschouwer is getuige van de gedegen voorbereidingen voor een dergelijke tocht, zoals de speciale oplei ding der mannen en hun honden. Verder kan hij zich dan gedurende anderhalf uur geboeid inleven in de talloze moeilijkhe den. die de mens in een dergelijk onher bergzaam gebied mo.et doorstaan. Onvoor stelbaar zware sneeuwstormen, met tem peraturen van zestig graden onder nul: het verongelukken van een helicopter en een vliegtuig, met de redding der bemannin gen onder ongelooflijk moeilijke omstan digheden ofschoon voor sommigen hulp te laat kwam dit alles zijn even boeien de als dramatische scènes afgewisseld met prachtige natuuropnamen in tech nicolor van ijsbergen en sneeuwland schappen in de mysterieuze poolnacht. Eén der hoogtepunten van deze film was de verrassende ontdekking van warm water meren in dit poolgebied, van welk bestaan men voordien geen flauw vermoe den had. bruik van makreel door de visconserven- industrie is de laatste jaren sterk opge lopen. Vrijwel alle plaatsen in Nederland kun nen, gelet op de betrekkelijk geringe af standen van verse produkten worden voor zien. Dit feit is ongetwijfeld, aldus „aan voer en afzet", van invloed op de vraag naar conserven in het algemeen. Dit is ook voor visconserven het geval. Tekenend zijn hierbij de cijfers voor het gebruik van conserven in kilo's per hoofd van de bevolking. In Nederland is dat: groenten 5,8, fruit 3,3, vlees 2, vis 1,1. In Engeland groenten 12,2, fruit 8,5, vlees 4,7, vis 1,6. In West-Duitsland groenten 4,1, fruit 3,2, vlees 1,8, vis 1,3. In Frankrijk groenten 6,3, fruit 3, vlees 1,1, vis 1,2. Bel gië groenten 7,1, fruit 3,2, vlees 0,8, vis 1,7. Zweden groenten 4,9. fruit 1,6, vlees 1,7, vis 3,2. U.S.A. groenten 15, fruit 10, vlees 5, vis 2.8 De Nederlandse visconservenindus- trie is dus voor de afzet van haar produk ten op export aangewezen. Die export is sterk gestegen. In 1950 werden 5.195.000 kilo visconserven voor 8.130.000 geëxporteerd, in 1959 14.105.000 kilo visconserven tegen 18.762.000. Voor conserven van schaal-, schelp- en week dieren was de export in 1950 474.000 kilo voor 570.000 tegen in 1959 1.875.000 kilo tegen 2.776.000. Van de totale uitvoer van visserijprodukten in 1959 bestond bijna 10%> uit conserven, van de totale uitvoer waarde bestond 15°/o uit conserven. In Nederland worden jaarlijks aanzien lijke kwanta visconserven geïmporteerd. In 1959 waren dat 4.479.000 kilo of 13.492.000 aan visconserven en 290.000 kilo of 2.279.000 aan conserven van schaal-, schelp- en weekdieren. De invoer bestaat vooral uit zalmsoorten, met in 1959 Japan als belangrijkste leverancier, en sar- dineconserven. waarvan het merendeel uit Portugal wordt betrokken. Op de Haageweg in Den Haag is een fiet ser. de 19-jarige slager J. A. Kooper uit Loosduinen door nog niet opgehelderde oorzaak van zijn racefiets gevallen en onder de aanhangwagen van een juist pas serende vrachtauto terechtgekomen, De man was op slag dood. In het Westziekenhuis te Rotterdam is overleden de 27-jarige C. G. Cup uit de Buizerdstraat aldaar, die dinsdagochtend op zijn scooter in botsing kwam met een vrachtauto op het kruispunt Rijksweg No. 16Kon i ngi n ne weg. Minderheid. Twee jonge vrouwelijke foto grafen uit Londen hebben plotseling be vel gekregen Irak met het eerstvolgen de vliegtuig te verlaten, wegens „po gingen het Iraakse volk te verdelen". Deze pogingen schijnen le zijn geweest de vraaggesprekken en foto's die zij maakten van de Palestijnse minder heid in het land. Advertentie APARTE BLOEMSTUKJES als Paasgroet Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80 Nieuws in het kort Emmabloem-collecte. Woensdag 20 april wordt in Hillegom de jaarlijkse in zameling gehouden voor de t.b.c.-bestrij ding. Aanbesteding. In het Gemeenschaps huis in Zandvoort is door de dienst pu blieke werken aanbesteed het herstel en vernieuwingen van het gebouw van de dienst, voor sociale zaken aan de Hogeweg. Van de acht inschrijvingen was de firma Gebrs. Heidoorn in Beverwijk de laagste met f 11.620.Hoogste inschrijver was het aannemersbedrijf N. ten Broeke in Zandvoort met 16.861.De begroting was vastgesteld op f 9.342.De gunning werd aangehouden. „Bonavcntura". De Zandvoortse to neelvereniging „Op hoop van zegen" gaat haar toneelseizoen 1959/1960 op 21 en 22 april besluiten met twee opvoeringen van het toneelspel „Bonaventura" in theater Monopole. Met dit toneelstuk zal de ver eniging tevens deelnemen aan de jaarlijkse amateurtoneelwedstrijd. georganiseerd door de Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.). Schenking. De afdeling Zandvoort van de Nederlandse Bond van exploitan ten van hotels, café's. restaurants e.d. heeft aan het bestuur van de Zandvoortse reddingsbrigade een belangrijk bedrag ge schonken voor de aankoop van reddings materiaal voor de brigade. Geen spreekuur. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem zal aan staande vrijdag geen spreekuur houden. Raad Haarlemmermeer. De eerst volgende vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer wordt niet op don derdag 5 mei maar op donderdag 12 mei 's middags om half drie gehóuden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5