GRUYTERS „Huize Bosch" /A cctas tH&tst&iffAjeitCges&tgeft 4 zooceC tvtffov Amvi 6êottse Êcesi zaak wordt groot zonder reclame Pe lests reclame is: adverteren Het lest adverteert men in dit blad mnl. arbeidskrachten PLATEN PASEN G. M. OORD N.V. Vastberadenheid en eenheid in neger-actie verrassen blanken N0UGATT0FFEES Altijd een kassabon voor 10°/o korting. voor 30 ceni voor 15 cent voor 40 cent 6 Duidelijk succes in zuiden der VS, Barbara Moore is naar San Francisco vertrokken Adverteert in dit blad Diner-uitzending Is het niet frappant, dat verschil tussen wit en wit? Is het niet frappant, dat Radion zoveel witter wast! Radiondikschuimend sop, dat je grijpen kunt zo stevig, 't Neemt al het vuil op - tot het wasgoed fris en helder is, wit... werkelijk wit. En Radion is veilig als geen ander. Voor Uw goed en voor Uw wasmachine. Daarom is wassen met Radion, wassen zonder zorgen. fN RADION WAST WITTER... EN ZACHTER NU EEN GEBORDUURD KUSSENSLOOP VOOR F 1.60 EN 15 RADION-MERKJES M" -.Vvï'; Bij I. 4,- De Gruyler-artikelen een pakje Petit Beime Bij een blik soepballetjes een pak vermicellisoep Een zakje altijd VOOR WOENSDAG 13 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Van onze correspondent in de V.S.) Om met de zonzijde te beginnen: de gouverneur van Florida heeft voor de radio en televisie een rede gehouden, waarin hij het „onfair en verkeerd" noemde, dat winkels, die profiteren van de klandizie van alle rassen, aan negers niet toestaan om met blanken aan te zit ten aan de toonbanken, waar men wat kan eten of drinken. Een ander licht punt: in San Antonio (Texas) hebben vijf grote winkels hun „lunch-bar" openge steld voor klanten van elk ras. Binnen een maand hoopt men in die plaats ook motels, hotels, restaurants en lunaparken voor ieder toegankelijk te maken. Zowel in Florida als in Texas bespeurt men dui delijk een beweging in de goede richting en die beweging is ongetwijfeld versneld door de studenten-demonstraties, die se dert begin februari in het zuidoosten van Amerika aan de gang zijn en die een grote omvang hebben aangenomen. Flori da en Texas behoren echter niet tot hel donkerste zuiden. Er zijn daar betrekkelijk weinig negers en de blanke bevolking is er progressiever, omdat vele blanken niet van oudsher in deze staten gewoond heb ben. In staten zoals Mississippi en Alaba ma is het voor de negers heel wat moei lijker om verbetering te brengen in hun toestand. De acties van de neger-studen ten in het zuiden hebben de blanken al daar beslist verrast. Die blanken hadden niet gedacht, dat er zoveel doelbewuste wilskracht sluimerde in de jonge negers. Wanneer men met een conservatieve blanke uit het zuiden spreekt, verkondigt hij maar al te vaak, dat alleen de blan ke bevolking uit zijn streek de negers goed begrijpt en kent. Dat die blanken thans niettemin verrast, zijn, toont wel aan hoe weinig werkelijk contact zij heb ben met de negers, die samen met hen in een staat wonen. Voor het eerst is thans in het zuid oosten een wijdverspreide, massale actie begonnen. Deze keer zijn het niet instan ties van de federale regering, het zijn niet enkele vooruitstrevende dominees, het zijn niet de voormannen van de associatie, die de emancipatie van de negers willen be vorderen, neen 't zijn duizenden studenten, voornamelijk in het zuid-oosten, maar ook in vele andere streken van het land, die protesteren, omdat de gelijkstelling dei- rassen veel te langzaam tot stand komt. Congres langzaam Van half februari af is het Congres nu al bezig met een wet op de burgerrech ten, die in de eerste plaats beoogt aan de negers de garantie te geven, dat zij gebruik kunnen maken van hun stem recht. Men zal zich herinneren, dat in de Senaat de behandeling van die wet met veel stampij begonnen is, omdat de meest conservatieve senatoren een stemming proberen uit te stellen tot St. Juttemis. Hun middel was: het houden van uren lange speeches. De progressieve leden van de Senaat hebben die marat'non-pra- terij niet kunnen stoppen. Zij kregen de meerderheid van twee-derden, die daar voor nodig zou zijn geweest, niet bij el kaar. Over de Senaat is nu een soort doffe berusting gekomen: de felste tegen standers hebben voor hun kiezers gede monstreerd dat zij gevochten hebben voor hun standpunt. Nu sukkelt het debat maar wat door en moet de impasse doorbroken worden door het Huis van Afgevaardig den, dat ten slotte wel eens gereed zal komen met een wet op de burgerrechten, die betrekkelijk gematigd zal zijn en die dan wel door de Senaat zal worden aan vaard. Zulk een wet zal officieel de ne gers wel weer wat verder brengen: Wan neer hun het stemrecht betwist zal wor den, zullen zij een beroep kunnen doen op de rechter of op de federale regering en dan zal hun van hogerhand wel ver gunning worden verleend om te stemmen. Maar juist voor de neger in de meest conservatieve landelijke gebieden bete kent die steun van boven niet veel. Als hij het waagt zich op die manier het stem recht toe te eigenen, zal hem door de blanken ter plaatse wel ingepeperd wor den hoe „brutaal" hij is geweest. Niettemin is het goed, dat het Congres ten slotte wel een wet op de burgerrech ten zal aannemen. Wanneer dit geen ver kiezingsjaar was gebeurde er misschien niets. Maar thans willen beide partijen toch graag een goede beurt maken tegen over de vele negerstemmers in de in dustriesteden van het noorden of elders. Eisenhower te onzeker President Eisenhower is ongetwijfeld een man met goede bedoelingen, maar er gaat van hem maar weinig moreel leider schap uit. Dat hij in het algemeen een voorstander is van decentralisatie en dat hij ingrijpen van de federale regering wil beperken is zijn goed recht. Maar dat be hoeft toch niet uit te sluiten, dat hij zelf onomwonden zou uitkomen voor beginse len, die misschien niet vastliggen in de wetboeken, maar die vrijwel ieder moreel levend mens billijk moet achten. Het was bepaald teleurstellend, dat de president op een persconferentie liet doorschemeren, dat hij erover in het onzekere verkeerde of winkeliers al dan niet het recht hadden negers te weren van hun „snack-bar". Juridisch moge deze zaak dan niet zo hel der zijn, de uitspraak van Florida's gou verneur Leroy Collins getuigde van een sterker moreel leiderschap dan dat, wat president Eisenhower aan de dag legde. Ook al zouden die winkeliers aldus Collins het recht hebben negers niet te bedienen aan de lunch-toonbanken. toch achtte hij het onfair en moreel verkeerd om een warenhuis open te stellen voor lieden van iedere huidskleur en dan al leen onderscheid te maken, wanneer ne gers naast blanken wilden gaan zitten om iets te eten of te drinken. Studenten in het zuiden hebben allerlei demonstraties gehouden. Tot dusverre steeds heel ordelijk. Dat zij het recht heb ben op straat de demonstreren met borden of gezang staat wel vast. Of zij het recht hebben te gaan zitten aan die toonbanken waar zij niet bediend worden, is minder zeker. Maar de Associatie voor bevorde ring" der emancipatie van negers heeft be sloten elke arrestatie en boete in hoger be roep te betwisten. Volgens de neger juris ten kunnen hun rasgenoten zich in dat ge val beroepen op het 14e amendement van de grondwet, dat „gelijke bescherming door de wet" garandeert aan iedereen. Die processen kosten natuurlijk veel geld en het is verheugend, dat studenten in ve le delen van Amerika collectes houden om hun neger-collega's bij te staan. In de studentenkranten wordt over dit onderwerp veel geschreven. Informele ac tiegroepen zijn georganiseerd aan diverse befaamde en ..chique" universiteiten zo als Harvard, Yale, Princeton en voor de meisjes Smith en Vassar. In het noorden is er gepost voor filialen van het Woolworth-concern, dat in het zuiden ne gers van de snackbars weert. Kortom, het eerste negerverzet op g'.ote schaal is niet onopgemerkt gebleven. Het heeft in som mige plaatsen van het niet al te donkere zuiden reeds succes gehad en zal er ook verder toe bijdragen dat de gelijkstelling der rassen vorderingen maakt. Te sterk verzet van de conservatieven in het zui den zou explosieve gevolgen kunnen heb ben. WASHINGTON (UPI) Met 311 tegen 109 stemmen heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden donderdag een uit vijf punten bestaand wetsontwerp inzake de burgerrechten aangenomen, dat een nieuw federaal systeem bevat voor be scherming van de kleurlingen onder het electoraat. Het wetsontwerp gaat thans naar de Senaat, waarvan verwacht wordt dat deze het niet ingrijpend zal wijzigen. Het wetsontwerp in de vorm, waarin het door het Huis van Afgevaardigden is aan genomen, stemt in grote trekken overeen met de aanbevelingen die door president Eisenhower zijn gedaan. Dr. Barbara Moore is gisteravond per vliegtuig uit New York naar San Fransis- co vertrokken, waar zij een wandeltocht van ruim 5100 km zal beginnen, dwars door Amerika. Barbara Moore zal starten bij de Golden Gate, en naar New York en verder door naar Washington lopen, naai zij hoopt in veertig tot vijftig dagen. Haar dieet zal hetzelfde zijn als tijdens de wan deltocht dwars door Engeland: vruchten sap, groentensappen, en het sap van gras. Het is een dieet van 300 tot 400 calorieën per dag. Dr. Moore hoopt er tweehonderd jaar mee te worden. De Engelse diëtiste heeft dertien paal schoenen en een voorraadje nat gras mee naar Amerika genomen. Dagelijks keuze uit diverse menu's. Telefoon 1.3.5.2.7 - Frankestraat no. 33 van 48 ceni van 40 ceni Een van De Gruyler's lekkerste biscuitjes, deze week extra vers. Soep met balletjes I Wie komt daar niet graag voor aan tafel. van 50 cent Nougat dat Is de nieuwe smaak. Probeer ze eens. Heel voordelig. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f.4,- De Gruyter-artlkelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 13 t/m 19 april 1960. 600413 N.V. ijsfabriek en Koelhuis „IJ S V R I E S" IJMUIDEN, vraagt voor spoedige indiensttreding: voor diverse afdelingen in haar bedrijf. Aanmelden: KANAALSTRAAT 36 - IJMUIDEN BACH: Koren en Koralen uit de Matthaus Passion - Openingskoor: Kommt, ihr Töchter, helft mir klagen - Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen - Ich bin's, ich sollte büssen - O Mens bewein dein Sünde gross - Was mein Gott will, das g'scheh allzeit - Wer hat so geschlagen - Bin ich gleich von dir gewichen - Befiehl du deine Wege - O Haupt voll Blut und Wunden - Wenn ich einmal soil scheiden - Slotkoor: Wir setzen uns mit Tranen nieder. Koor en Knapenkoor der SI. Hcdwich Ka thedrale Berlin, Die Berliner Philharmonikcr o.l.vKarl Forster WCLP 532 18.50 HaNDEL: Messiah: Hoogtepunten: Comfort ye - Ev'ry valley - And the glory of the Lord - For unto us a Child is born - Then shall the eyes - He shall feed His flock (Come unto Him) - Behold the Lamb of God - He was despised - Hallelujah - I know that my Redeemer liveth - Worthy is the Lamb - Amen. Richard Lewis, Marjorie Thomas, Elsie Mori- son, The Huddersficld Choral Society en The Royal Liverpool Philharmonic Orchestra o.l.v. Sir Malcolm Sargent CX 1613 - 23.50 BACH: Koren en Koralen uit de Matthaus Passion - Befiehl du deine Wege - O Haupt voll Blut und Wunden - Wenn ich einmal soil scheiden - Slotkoor: Wir setzen uns mit Tranen nieder. Koor en Knapenkoor der St. Hedwigs-Kathe- drale Berlin - Die Berliner Philharmoniker o.l.v. Karl Forster - HM.V 7 ERW 5316 8.50 Doe uw keuze uit de enorme sortering van GRAMOFOONPLATEN - RADIO - TELEVISIE GROTE HOUTSTRAAT 108 - HAARLEM - TEL. 13046

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6