Amerikanen poseren voor hun statistisch portret Kernexplosie in Canada voorlopig van de baan Minister Seebohm doet beroep op Westduitse automobilisten In tien jaar Engeland inhalen en voorbijstreven Tienjaarlijkse volkstelling behelst de vraag of men kelderruimte heeft Moeilijkheden tussen Ghana en Nigeria Macmillan verdedigt zijn beleid jegens „de zes" Nieuwe Afrikaanse staat Mali Straatsburgs Hof krijgt zijn eerste zaak Groningse coaster in nood voor Onessant Westduitse experts maken studie van Qattara-plan Ottawa neemt geen enkel risico, ook niet voor zuiver economisch doel 9 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Snelheidsbeperking tijdens de pinksterdagen Belgische schimpscheut op de interparlementaire Beneluxraad Conventie Rechten van de Mens geschonden DE CHINESE ECONOMISCHE PLANNEN Besprekingen in Cairo Roeien op de Moskwa «M0 WOENSDAG 13 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in de V.S.) In de Verenigde Staten bestaat geen bur gerlijke stand, maar zowel de regering als het bedrijfsleven zijn er daarom toch wel in geïnteresseerd te weten hoe groot de bevolking is, waar de mensen wonen en hoeveel koop- en werkkracht zij bezit ten. Vandaar dat men in de Verenigde Sta ten om de tien jaar een grondwettelijk voorgeschreven volkstelling houdt, waarbij ook allerlei financiële en econo mische vragen worden gesteld. De tbtale kosten van die telling bedragen zes en ne gentig miljoen dollar, maar ja, een bur gerlijke stand zou ook heel wat kosten. Om de telling ten uitvoer te brengen heeft men 162.000 helpers gerekruteerd, die ieder on geveer 1.100 mensen afwerken. Zij die zul len rondgaan met de vragenlijsten (twee derden van hen zijn vrouwen) verdienen twaalf of dertien dollar per dag en dit baantje vergt tussen de tien en dertien da gen. In totaal zullen ongeveer 55 miljoen gezinnen worden bezocht en men neemt aan, dat het onderzoek zal uitwijzen, dat er meer dan 180 miljoen mensen wonen in de Verenigde Staten. Ieder hoofd van een huishouden is vol gens de wet verplicht antwoord te geven op veertien vragen en een kwart van hen zal antwoord moeten geven op 46 vragen. Ten behoeve van de industrie wil men na melijk ook nagaan in hoeverre de bevol king in bepaalde streken auto's bezit, te levisietoestellen, wasmachines, enzovoort. Voor het eerst wil men ook nagaan hoe veel mensen er kelders hebben met het oog op eventuele bescherming tegen bom- men' Elektronisch In 1790 werd de eerste volkstelling ge houden. Toen bedroeg de bevolking onge veer vier miljoen. In de stad New Yoik alleen al wonen op het ogenblik tweemaal zoveel mensen. Over enkele maanden zal men de voornaamste cijfers van het on derzoek weten, maar pas het volgend jaar zal men de officiële, en tot in bijzonder heden uitgewerkte, uitslag publiceren. Amerika zou Amerika niet zijn, wanneer er geen elektronische machines gebruikt werden voor de verwerking van het cij fermateriaal. De resultaten zullen ten slot te worden vastgelegd in een boekenreeks van vele delen, die in totaal honderddui zend bladzijden zal bevatten. Een staat heeft recht op meer afgevaar digden in het Huis, wanneer de bevolking —in vergelijking met die van andere sta ten is toegenomen. Men schat, da., de, staat New York, na deze volkstelling, twee of drie afgevaardigden minder zal mogen hebben, doch dat de staat Californie ei zeven bij zal krijgen. Een bewijs van een trek naar het westen in dit land. Wie nieuwe industrieën wil vestigen, kan uit de gegevens van zulk een telling op maken waar hij het gemakkelijkst arbeids krachten kan vinden. Wie duurzame ge- AKKRA (U.P.I.) - Op de Afrikaanse solidariteitsconferentie in Akkra, Ghana, heeft de Nigeriaanse schaduwminister van buitenlandse zaken, Anthony Enahoro, verklaard, dat zijn land overweegt de grenzen van Togoland en Ivoorkust te ga randeren tegen alle agressie. Deze waar schuwing was kennelijk bedoeld voor pre mier Nkroemah van Ghana, die aanspra ken heeft gemaakt op deze twee grenssta ten, waarvan Togoland op 27 april onaf hankelijk wordt. „Nu het imperialisme aan kracht verliest", zo verklaarde de Ni geriaanse schaduwminister, „komen ei nieuwe gevaren op die een bedreiging vor men voor de fundamenten van de nieuwe staten en de pas gewonnen vrijheid, in het bijzonder in West-Afrika. Wij moeten ons te weer stellen tegen deze gevaren, voordat zij de afmetingen aannemen van een lawine. Ik kan u verzekeren, dat Ni geria in staat en bereid is hierbij zijn rol te spelen". Hij onthulde, dat een dezer dagen in het Nigeriaanse parlement een motie zal wor den aangeboden, ondertekend door alle partijen, waarin de regering wordt ver zocht dadelijk een conferentie van alle Westafrikaanse staten, ook die van de Franse gemeenschap bijeen te roepen, om een garantieplan voor eikaars grenzen op te stellen. Mocht deze conferentie haar doel niet bereiken, dan zal Nigeria uni lateraal zich garant stellen voor de gren zen van Togoland en Ivoorkust. Naar uit Lome in Togoland vernomen wordt zijn de laatste vier weken ruim drieduizend vluchtelingen uit Ghana naar Togoland gekomen, ongeveer 200 per dag, waaronder gehele families. In Togoland is nu een vluchtelingencomité gevormd on der leiding van de presbyteriaanse domi nee Francis R. Methowobla, zelf een vluchteling. De dominee was eertijds lid van de Verenigde Partij, die in Ghana de oppositie vormt tegenover Nkroemah's conventie-volkspartij. Volgens hem zijn de vluchtelingen voor het overgrote deel le den van deze Verenigde Partij, wier hui zen geplunderd worden door aanhangers van Nkroemah. (Van onze correspondent in Londen Premier Macmillan heeft in het Lager huis herhaald dat Groot-Brittannië de tot standkoming van „de zes" heeft toege juicht als een bijdrage tot de consolidatie van West-Europa. Het is in ons belang dat West-Europa sterk en verenigd is, aldus Macmillan, maar wij zijn van mening dat indien de eenheid van „de zes" alleen kan worden tot stand gebracht door het toe brengen van een economische schade aan andere Westeuropese landen, wij dit ge vaar meteen hebben vermeden door een ander te scheppen. Macmillan antwoordde het Labourlid Arthur Henderson, die ge vraagd had of Macmillan met het oog op de ernstige dreiging van een handelsoorlog wilde overwegen een bijeenkomst te beleg gen tussen president De Gaulle, dr. Aden auer en de Zweedse premier en hemzelf om een grondslag voor samenwerking tus sen de Europese Economische Gemeen schap en het Europees vrijhandelsgebied te leggen. bruiksgoederen aan de man wil brengen (koelkasten, wasmachines, auto's), kan nagaan waar de markt nog niet verzadigd is en waar de meeste koopkracht is te verwachten. Ten slotte is de volkstelling van belang voor de verdeling van de steun, die de federale regering aan de onder scheiden staten verstrekt. Die steun wordt verleend in overeenstemming met het aan tal inwoners van een staat. Men schat, dat een op de negen Ameri kanen kleurling zal blijken te zijn. Op ieder vragenformulier vindt men vragen over leeftijd, ras en geslacht. Men neemt aan, dat er een vrouwenoverschot is van vier miljoen. Maar over godsdienst wordt geen vraag gesteld. Men heeft zulk een vraag wel overwogen, maar de beslissing aangehouden tot 1970. Indonesische Staatshandelsbank Dc Nederlandse Escompto Bank in Djakarta, die door de Indonesische regering is genationali seerd, heet thans de Staatshandelsbank, aldus meldt Reuter. De Indonesische regering heeft ec der bekendgemaakt een bank te willen op richten, die buitenlandse betalingen zou verge makkelijken. Het basiskapitaal van de nieuwe handelsbank bedraagt 20 miljoen rupiah. Directie A.K.U.-Goodrich De raad van toezicht van n.v. Chemische Indu strie A.K.U.-Goodrich (Ciago) deelt mede, dat aan de algemene vergadering van aandeelhou ders, te houden op 2!S april 1960. zal worden voor gesteld de heer A. M. Vermorkcn te benoemen tot directeur van de vennootschap. Hij volgt de heer drs. L. H. Meerburg op. Werkloosheid in de V.S. Volgens het Amerikaanse ministerie van Ar beid is het aantal werklozen in de Verenigde Sta ten in maart met 275.000 toegenomen tot 4.206.000. de grootste stijging in maart sinds de tweede wereldoorlog. Te zelfder tijd is de werkgelegen heid met 252.000 betrekkingen gedaald. Amerikaans bedrijf in Zwijndrechl Binnenkort zal zich in Zwijndrecht een Ameri kaanse chemische industrie vestigen. De n.v. Her cules Powder Company, gevestigd in Den Haag en deel uitmakend van een Amerikaans concern van dezelfde naam, heeft het gemeentebestuur namelijk industrieterrein aan de Develhaven te huur met recht van koop gevraagd voor de stich ting van een bedrijf tot vervaardiging, verwer king, opslag en handel in chemische stoffen. In Antwerpen is zondag een protest mars gehouden door een grote groep jongeren, welke gericht was tegen het voortzetten van de proeven met kern wapens. In de stoet werden vele borden en spandoeken meegedragen. (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek wordt thans gede batteerd over de oproep van de minister van Verkeer Seebohm aan de Westduitse automobilisten om het met Pasen toch vooral kalm aan te doen en over zijn plan om met Pinksteren een algemene snel heidsbeperking in te voeren. Seebohm wyst erop dat met Pasen het aantal grote verkeersongelukken in dc Bondsrepubliek angstwekkend hoog pleegt te zijn. Met Pinksteren loopt het aantal dan nog eens extra op. Vandaar dat hij voor Pinksteren (6 en 7 juni) en voor het lange weekeinde 1619 juni (Sacramentsdag, dag van de Duitse eenheid, een zaterdag en een zon dag) voorstelt voor alle personenauto's en motorfietsen een maximum snelheid van honderd kilometer per uur in te voeren op de „autobahnen" en van tachtig kilo meter op de gewone wegen. Reeds onder handelt Seebohm met de regeringen van de elf' Westduitse deelstaten over een der gelijke regeling. Lukt zijn plan dan zit de bedoeling voor om op geregelde tijden dergelijke snelheidsbeperkingen in te voe ren, speciaal op feestdagen. Protesten Tegen dit plan-Seebohm zijn meteen protesten opgegaan. De Westduitse auto mobielclubs wezen het voorstel af. Zij ver wijten de minister dat hij de steeds kri- tieker wordende Westduitse verkeerssi tuatie met steeds nieuwe dwangmaatrege len wil ordenen. Betere en meer wegen achten de organisaties gewenster. Voorts zeggen zij dal, hoe dichter het verkeer wordt bijvoorbeeld met Pasen en Pink steren hoe lager de snelheid van de BRUSSEL (ANP) Het Brusselse blad „La Libre Belgique" oefent critiek op de grotere rol, die de Raadgevende Interpar lementaire Raad van de Benelux in de werkzaamheden van de douane-unie van de drie landen krijgt. „Uit het communiqué, dat de Benelux- ministers maandag hebben verstrekt, blijkt dat enige keren wordt gesproken van het verzoek om advies aan de Raad gevende Interparlementaire Raad. Vijf tien jaar lang heeft de Benelux met als enige organen net ministerscomité en en kele functionarissen van de douane-unie grote vorderingen kunnen maken. Het eer ste kwam alleen bijeen als men daaraan behoefte gevoelde en dan alleen die minis ters, die de beslissingen moesten nemen. De douane-unie deed haar werk goed met een minimum aan werkkrachten." Het blad vervolgt: „De parlementsleden die enerzijds hun afwezigheid op parle mentsvergaderingen rechtvaardigen met de veelvuldige taken die zij hebben te ver vullen, hebben middelen gevonden om een nieuw orgaan te scheppen, waarvan de verplaatsbare zetel reizen toestaat en die academische debatten zonder praktische betekenis mogelijk maakt. Het zal niet lang duren of de begroting daarvan zal aanzwellen." „La Libre Belgique" meent verder, dat dit orgaan de Benelux geen stap verder zal helpen. „Integendeel, de voorafgaande consultaties (tussen het ministerscomité en de raad) zullen in de meeste gevallen slechts leiden tot complicaties en vertra gingen in de beslissingen. „De ministers moeten goed weten, waaraan zij zich ten opzichte van dergelijke uitvindingen moe ten houden. Zij menen echter verplicht te zijn ze op een dwaalspoor te brengen en de schijn te wekken, alsof ze ernstig wor den opgenomen," aldus het conservatieve rooms-katholieke dagblad. auto's zal worden, vooral op de grote in vals- en uitvalswegen naar de grote steden, zoals München, Hamburg en die in het Ruhrgebied. De politie heeft reeds grote moeite om de dikke rijen langzaam voortkruipende auto's de steden binnen te loodsen. Snelheidsbeperking op Pasen en Pinksteren komt volgens de automobiel clubs neer op het dragen van uilen naar Athene. Er valt huns inziens niets meer te regelen met de snelheid als het verkeer reeds kruipt in plaats van snel rijdt.... Per dag: 37 doden Seebohm heeft aan zijn zijde de statis tieken: die er niet om liegen. In 1959 vie len er iedere dag 37 mensen als slachtoffer van verkeersongevallen: 13.515 in het ge hele jaar; 403.988 werden er in 1959 ge wond. Het aantal doden komt overeen met de bevolking van kleine Westduitse steden, aldus Seebohm's berekening.... In 78,4 percent van het aantal ongelukken lag de schuld bij de automobilist, in 2,2 percent aan technische autodefecten en in slechts 6,3 percent bij de voetgangers. Daarnaast staat de verkeersdichtheid in West-Duitsland. In 1950 waren er een half miljoen personenauto's en geen bromfiet sen. Thans zijn er drie miljoen personen auto's en twee miljoen bromfietsen in de Bondsrepubliek. Over vijf jaar zal het aantal personenauto's zeven miljoen be dragen. De wegenbouw, waarvoor per jaar vijf tot zes miljard mark wordt uitge trokken, kan dit tempo niet bijhouden. De verkeersdichtheid zal dan ook in West- Duitsland ontstellend hoog worden. Reeds komt op een personenauto in West-Duits land slechts honderd meter rijweg voor, in ons land 250 meter, in Zweden en Frankrijk 200 meter. Desondanks is de graad van motorisering in de Bondsrepu bliek nog altijd niet hoog: per duizend in woners vijftig personenauto's (Zweden 112, Frankrijk 82, België 62). Aan de reeds indrukwekkende lijst van de Afrikaanse landen die sedert de oorlog onafhankelijk zijn geworden kan wederom een naam worden toegevoegd. Ditkeer die van de Mali. De federatie van de Mali, welke (Frans) Soudan en Senegal omvat, breekt echter niet alle banden met de Franse gemeenschap. Integendeel de Mali blijft deel van het Franse gemenebest uit maken, maar thans als onafhankelijk land. De Mali krijgt dus hetzelfde statuut als Madagascar, dat zeer onlangs onafhanke lijk werd, maar eveneens deel blijft uit maken van het Franse gemenebest. De oppervlakte van Senegal is nog niet het zesde gedeelte van die van Soudan. Echter het aantal inwoners van Senegal vertegenwoordigt twee derden van dat van Soudan. oppervlakte inwoners Senegal 197.161 km2 2.269.000 Soudan 1.204.021 km2 3.708.000 Zoals de kaart laat zien grenst de fede ratie van de Mali aan Algerije, aan de STRAATSBURG (ANP) Het Europe se Hof voor de Rechten van de Mens, dat in Straatsburg zetelt, krijgt binnenkort zijn eerste zaak te behandelen; een klacht van de Ier G. R. Lawless (letterlijk ver taald: rechteloos) tegen de Ierse regering. Lawless heeft van 13 juli tot 11 decem ber 1957 in Ierland, zonder veroordeeld te zijn, gevangen gezeten op grond van een wet van 1940 ter bescherming van de bin nenlandse veiligheid. Hij werd ervan ver dacht lid te zijn van het ondergrondse Ierse leger (IRA) dat strijdt voor aanslui ting van het Britse Noord-Ierland bij de republiek Eire. Lawless stelt dat zijn ge vangenhouding zonder veroordeling in strijd was met de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens. Hij eist schadevergoeding van de Ierse regering. Het Europese Hof is vorig jaar ingesteld De vijftien landen van de Raad van Europa hebben, hoewel zij nog niet allen de conventie van het Hof hebben erkend elk een rechter in het Hof De Nederland se rechter is baron F. M van Asbeck. De klacht van Lawless is eerst behandeld door de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens, waarin voor Ne derland professor Beaufort O FM zitting heeft. De commissie heeft in eerste in stantie verklaard, dat de Ierse regering in het geval Lawless niet de Conventie in zake de Rechten van de Mens heeft ge schonden. omdat de openbare veiligheid in 1957 in Ierland werd bedreigd als gevolg van de activiteit van het ondergrondse Ierse leger. Gezien echter de juridisch be langrijke aspecten van het geval-Lawless heeft de commissie gemeend de zaak voor afhandeling niet naar het ministercomité van de Raad van Europa te moeten ver wijzen, doch naar het Hof. BREST (UPI) Vanochtend om 11.40 uur heeft de Groningse coaster „Mira" gemeld, dat zij machinesche.de heeft in een positie ongeveer 25 mijl van Brest. De coaster meldde zich ongeveer 2 mijl ten noordwesten van het eiland Ouessant te bevinden. Weer en zee waren ruw en de coaster probeerde voor anker te gaan ten einde niet op de gevaarlijke rotsen van Ouessant te worden geworpen. Op het middaguur is de Franse sleepboot Pon- taillac uitgevaren om assistentie te ver lenen. Het Chinese Nationale Volkscongres heeft zondag op zijn slotbijeenkomst een reso lutie aangenomen waarin er bij het volk op wordt aangedrongen het huidige twaalf jarenplan voor de landbouw dat in 1967 afloopt, in twee of drie jaar minder uit te voeren. Uitvoering van het economische plan voor 1960 zal de mogelijkheid scheppen dat het land in minder dan tien jaar Groot-Brittannië voorbijstreeft op het gebied van de grote industrieprodukten, aldus de resolutie. Sprekers op het congres hebben meege deeld dat in de grote steden, zoals Peking, Shanghai, Tientsin, Woehan en Kanton, ge leidelijk stedelijke communes zullen wor den ingevoerd, met fabrieken, mijnen, re geringsorganisaties en scholen als kern. Vrouwen worden aangemoedigd in werk plaatsen nabij hun huis te gaan werken en de kinderen onder te brengen in kinder bewaarplaatsen. Gezinnen hébben het ad vies gekregen in gemeenschappelijke eet zalen te eten in plaats van thuis. Ploegen vrouwen van buurtcentra doen de huis houdelijke werkzaamheden voor allen. Het twaalfjarenplan voor de landbouw beoogt de graanopbrengst te verhogen van 360 tot 375 miljoen ton in 1964. In 1959 was de totale opbrengst ruim 270 miljoen ton. In 1960 moet de opbrengst volgens het plan ongeveer tien percent groter zijn dan in 1959. De voorzitter van de begrotingscommis sie, Tseng Sjan, heeft gezegd dat het plan voor i960 „een vooruitziende en betrouw bare begroting is, een begroting van vreed zame opbouw." Relatief hogere bedragen voor wetenschappelijke en culturele taken en voor onderwijs en volksgezondheid zijn vereist voor de versnelling van ,.de cultu rele revolutie." Vergeleken met 1959 voor ziet het plan in een vergroting van de in dustriële produktie met 29 percent en de agrarische produktie met twaalf percent. Volgens de begroting zullen inkomsten en uitgaven gelijk zijn, namelijk onge veer honderd miljard gulden. De minis ter voor landbouwmachine-industrie, Tsjen Tsjeng Jen, heeft meegedeeld dat er in 1960 22.000 trekkers moeten worden ge maakt, dat is 293 percent meer dan in 1959. De minister voor de metaalindustrie Wang Ho Sjoe, zei ervan overtuigd te zijn dat dit jaar 18,4 miljoen ton staal zal worden geproduceerd. De slotbijeenkomst werd bijgewoond door de voorzitter van -de Chinese communistische partij, Mao Tse Toeng, en de minister-président Tsjoe En Lai. autonome republieken Mauretanië, Niger, Opper-Volta, Ivoorkust, verder aan de Britse kolonie Gambia, aan Portugees Guinea en aan het onafhankelijke Guinea. Wat de economische betekenis van de twee republieken van de Mali betreft, dc grondslagen voor de volkshuishouding van beide landen wordt gevormd door land bouw en veeteelt. Een groot gedeelte van het land is evenwel ongeschikt voor de landbouw als gevolg van gebrek aan wa ter. Als landbouwlanden exporteren Senegal en Soudan in hoofdzaak landbouw- en veeteeltprodukten. Aardnoten en de daar van afgeleide produkten vormen wel het belangrijkste bestanddeel van de uitvoer. En zoals in alle jonge landen worden in gevoerd bouwmaterialen (metalen, hout, cement), motorbrandstof, motoren, weefsel en voedingsmiddelen. CAIRO (UPI) Vijf Westduitse experts zijn in Cairo aangekomen ter bestudering van een grootscheeps plan voor de laagte van Qattara, dat misschien zal worden uit gevoerd met financiële en technische steun van West-Duitsland. De Westduitse mi nister van Economische Zaken Ludwig Er- hard heeft het plan in januari in Cairo besproken. Een grondschets van het plan is reeds gereed. De vijf experts zullen nu de toestand ter plaatse bestuderen. De kosten van uitvoering worden geschat op 3,86 miljard dollar. Het zou een tegen hanger kunnen worden van de Assoean- dam, die nu met Russische hulp gebouwd wordt. Het plan voorziet in de aanleg van een 75 kilometer lang kanaal, dat het water van de Middellandse Zee naar de laagte van Qattara zou moeten brengen. In de waterval, die in dit kanaal aangebracht zou worden zou dan een elektrische cen trale moeten worden gebouwd, waarvan de capaciteit voor de eerste 25 jaar geschat wordt op 3.100 miljoen kilowatt-uur. Bo vendien zou het kanaal en het kunstmatige meer dat aan het eind zou ontstaan kun nen dienen voor het vervoer te water van vvoestijnmineralen. Bovendien zou de regenval in het gebied groter worden door verdamping van het water en zouden irri gatieplannen kunnen worden uitgevoerd. Het plan zou uitgevoerd kunnen zijn tegen 1967, ongeveer tegelijk met de Assoe- an-dam. De eerste twee jaren zal men nog nodig hebben voor het uitwerken van de plannen en het opruimen van de over blijfselen uit de Tweede Wereldoorlog in dit gebied ten zuidwesten van Alamein. Mijnopruimingsdiensten zijn reeds enige tijd aan het werk in dit gebied. (Van onze correspondent in Canada) Montreal Ongewild heeft Canada de aandacht van de wereld op zich gevestigd door een verklaring van eerste-minisler Diefcnbaker dat er „zolang de ontwape ningsconferentie in Genève aan dc gang is" geen kernexplosie zal plaats hebben in het noorden van Canada. In dc internationale pers uw corres pondent hoorde hef ook in het Nederland se nieuws op de kortegolf werd het woord „kernproef" gebruikt en dat deed de vraag rijzen: „Is Canada van plan kernwapens te gaan beproeven?" Niets is minder waar. De achtergrond is juist bij zonder vredelievend. De grootste Fransta lige krant in Noord-Amerika, La Presse in Montreal, noemde het in een hoofdartikel „een van de eerste keren dat kernenergie gebruikt zal worden voor economische doeleinden". - - De kwestie is deze: op de grens van de Canadese provincie Alberta en de North West Territories liggen de oliehoudende zandgronden van Athabasca, een gebied ongeveer zo groot als Nederland, waar oliemaatschappijen al langer dan veertig jaar met meer dan welwillende belangstel ling experimenteren. Een wonder is dat niet. Er zit daar naar schatting een re serve aan olie in de bodem van driehon derd miljard barrels, bijna tien keer zo veel als alle bekende voorraden aan olie die via de gebruikelijke weg in Noord- Amerika naar boven gebracht kunnen worden. De moeilijkheid met de rijkdom men van Athabasca is echter de olie vrij te maken uit het zand. In de loop van de jaren zijn er tal van proeffabrieken gebouwd die volgens ande re procedé's werkten, maar men slaagde er niet in een methode te vinden die een produkt oplevert dat in prijs kan concur reren met op de gangbare manier verkre gen olie. De ontdekking van kernenergie gaf de geologen en olieingenieurs een nieuw „wapen" in handen. Twee jaar ge leden werd er een commissie opgericht die naging of het mogelijk was om door mid del van een kernexplosie het gewenste re sultaat te bereiken. Die studie viel posi tief uit. De bedoeling is dat op een diepte van ongeveer vierhonderd meter een kernbom tot ontploffing wordt gebracht, die een onderaards gat moet slaan dat kan funge ren als vergaarbak. De hitte van de ex plosie zal de olie vrijmaken, die zich dan op de bodem van de krater zal verzame len vanwaar ze op de geijkte manier naar boven kan worden gebracht. De kos ten van de operatie zijn, in vergelijking met vroeger uitgedachte methoden, boven dien bijzonder laag. In het begin van dit jaar vormden vier oliemaatschappijen een deelgenootschap om de zandgronden op die manier te exploiteren. De commissie had bij de bestudering van het vraagstuk re kening gehouden met de resultaten die ver kregen waren bij negen ondergrondse kern explosies in de Nevada-woestijn in de Verenigde Staten en aan de hand daarvan kwam vast te staan, dat het experiment in Canada geen enkel gevaar van radio actieve besmetting zou opleveren. Het zag er werkelijk naar uit, dat de plannen zouden worden doorgezet, maar de veranderde houding van Rusland was voor de Canadese regering aanleiding de zaak voorlopig op te schorten, ook al zou het kernwapen dan voor vredelievende doeleinden worden toegepast. De laatste tijd vooral heeft Canada zich herhaalde lijk gekant tegen het doen van proeven met kernwapen. Het heeft bij de U.N.O. een voorstel ingediend voor een interna tionale organisatie die de toenemende ra dioactieve straling in de wereld moet be studeren omdat het die als een bedreiging van de mensheid beschouwt. Terecht meent men in Ottawa waarschijnlijk dat het experiment verkeerde reacties teweeg zou kunnen brengen. Nu beschikt Canada zelf niet over kern wapens men houdt zich hier alleen be zig met vredestoepassingen van kernener gie en dus zou het voor de olieontgin ning een bom moeten verkrijgen van de Verenigde Staten. Welnu, in Washington verklaarde John F. Flohberg van de Ame rikaanse Commissie voor Kernenergie dat zij de bom tot ontploffing zou brengen en dat een van de oliemaatschappijen de kos ten op zich zou nemen. Toen daarover in het Lagerhuis vragen werden gesteld nu de conferentie in Genève aan de gang is met Canada als een van de westerse lan den antwoordde eerste-minister Diefen- baker, met onverholen ongenoegen in zijn stem, dat de beslissing over het al of niet doorgaan van het experiment aan de Ca nadese regering is voorbehouden en dat er hands geen toestemming is gegeven. Voorlopig dus geen „Kernproef" in Ca nada, maar zelfs als die wordt gedaan zal het een proef zijn om na te gaan hoe zwaarden tot sikkels kunnen worden ge smeed. En dat is misschien wel het ex periment dat in Genève tot vruchtbare ge sprekken aanleiding zou kunnen geven. (U.P.I.) De Canadese minister van Gezondheid J. Waldo Monteith heeft ge zegd dat de radioactiviteit in sommige streken van Canada gedurende korte tijd plotseling toenam nadat Frankrijk zijn eerste kernproef in de Sahara had geno men. De korte verheviging der radioactie ve straling was waargenomen door vijfen twintig stations in Canada die de radio activiteit meten. De afgevaardigde Winch drong er op aan Frankrijk te verzoeken van verdere kernproeven af te zien. Mon teith wees er op dat de Franse kerproef volgens Britse deskundigen geen verande ring van betekenis in het stralingsniveau zou teweeg bren. Er ligt hier en daar nog sneeuw en ijs op de rivier de Moskwa, maar de lentezon is begonnen met het laatste opruimingswerk. En dat was voor iva- trainer over de Moskwa koerst. tersportenthousiasten aanleiding om er in Moskou met een roeiboot op uit te trekken, zoals deze gestuurde dames- vier, welke hier onder leiding van een

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9