oprechte haarlemsche courant tomado HET WEER Brand op de Nederlandse tanker Astrid Naess, zeven gewonden Geen spoor van de ontvoerders van de vierjarige Eric Peugeot Noodtoestand in Zuid-Afrika duurt voorlopig nog voort vruchtenpers Geslaagde Amerikaanse navigatie-kunstmaan Djakarta zeer bezorgd over vlagvertoon „Karei Doorman" Felle verklaring namens 42 negers in passen-proces in Johannesburg Plan voor kabelbaan in Bloemendaal Alarm omtrent „bom" in KLM-vliegtuig BECKER IN 6*». 74e JAARGANG No 236 DONDERDAG 14 APRIL 1960 305e JAARGANG No 84 Transit-lb In de krant van heden: Onbestendig Vuur geblustgewonden door Brit overgenomen Eén dag één Kidnappers lieten niets naders van zich horen Geen post op 30 april 5 en mei Indiening van Televisie nota weer vertraagd Mantels-Damescostuums Dames- en meisjesjaponnen VERLOVINGSRINGEN STUURMALS, COHEN Het woord is aan Gebr. H. F. Kimman Ook op Citragao: SOLEX DE LUXE 3. 3. VAN KOOTEN „Treslong" - Hillegom Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- jj ~W g i 1 H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). V* I I I ^^9 #^1 Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 I I I I I I lil I Jf iff I 1 1 ff 1 I 1 Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N Soendaplein, Tel. 57755 VJ* VA -L IvJLIIM JL*S VA KA X# i VA VA P *J t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 CAPE CANAVERAL (Reuter) De Amerikaanse marine heeft woensdag een „navigatiesatelliet" in een baan om de aarde gebracht, als eerste stap naar het gebruik van kunstmanen als navigatiesta- tions. De satelliet, die „Transit lb" ge noemd wordt, heeft zonnebatterijen met een geraamde leeftijdsduur van 5 jaar. De satelliet is de voorloper van een reeks sa tellieten, die wellicht het gebruik van de sterren voor de navigatie onnodig en naar men hoopt de positiebepaling van vliegtui gen, schepen en duikboten eenvoudiger en nauwkeuriger dan tot dusver zullen ma ken. De baan van de „Transit lb" is zodanig, dat de kunstmaan boven alle gebieden van de aarde tussen 50 graden ten noorden en 50 graden ten zuiden van de evenaar zal verschijnen. De „Transit lb" weegt 120 ki lo en is een bol met een middellijn van 91 cm. De motor van de raket, die de kunst maan in haar baan moest brengen, kon stilgezet en weer aangezet worden tenein de de kunstmaan in een cirkelvormige baan AAN ABONNEES EN ADVERTEERDERS MORGEN, GOEDE VRIJDAG, zal onze courant NIET verschijnen. Onze kanto ren zijn deze dag gesloten! DE DIRECTIE Weerrapporten 1, 17 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Uit liet binnenland3, 17, 19 Buitenlands nieuws 5, 19 Van Mensen en Dingen7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Kerkdiensten 9 Feuilleton 21 Horen en Zien 21 Globetrotter Garcia de Leon 21 Beeldverhalen 21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Agenda van Haarlem en IJ mond 27 Uitgaan in Haarlem27 Kunst 27 Dit nummer bestaat uit twee-en-dertig pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige, aan de kust aanvan kelijk nog harde westelijke wind, morgen krimpend naar zuidwest tot zuid. Koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrappovten op pagina twee. De Duitse filmacteur Heinz Rühmann viel een hartelijk welkom, door twee Haarlemse bloemenmeisjes ten deel, toen hij woensdagmiddag voor een kort bezoek aan Nederland op Schiphol arriveerde. ongeveer 800 km. boven de aarde te bren gen. De John Hopkins universiteit heeft tij dens de eerste baan van de satelliet om de aarde de signalen van de kunstmaan ontvangen op alle vier de golflengten, waarop zij uitzendt. De experimentele satelliet Transit lb is gelanceerd door een nieuwe ruimteraket van de luchtmacht, de Thor-Able-Star. Het is een herhaling van een „Transit" proef, welke op 17 september van het vorig jaar NORFOLK (Reuter-AFP) Aan boord van het Nederlandse tankschip „Astrid Naess" is woensdag in volle zee brand uitgebroken. Zeven opvarenden zyn ge wond. De gezagvoerder van het schip, dat 20.000 ton olie aan boord heeft, seinde woensdag om 19.47 uur, dat er een explo sie dreigde. De „Astrid Naess" bevond zich toen op ruim 200 mijl ten oosten van Cape Henry, aan de kust van de Ameri kaanse staat Virginia. Van alle kanten snelden schepen te hulp. Het schip kreeg voorts over de radio van het ziekenhuis van Norfolk aanwijzingen voor de behandeling van de gewonden. Volgens deze berichten zouden de verwon dingen van de zeven opvarenden ernstig zijn. De maatschappij van de „Astrid Naess" heeft vergeefs getracht via Scheveningen radio contact met het schip te krijgen. Men vermoedt, dat de telegrafist heeft moeten overschakelen op noodaggregaten, waar mee hij wel de Amerikaanse kuststations kon bereiken, doch niet Nederland. Het Britse schip „Ocean Monarch", dat een dokter aan boord heeft, bereikte later de „Astrid Naess" en nam zeven gewon den over. Het zou de gewonden naar New York brengen, waar de maatschappij reeds maatregelen voor hun verdere be handeling heeft getroffen. De Amerikaanse kustwacht meldde la ter, dat een Amerikaans tankschip, de „Arkansas", en een vliegtuig van de kust wacht de „Astrid Naess" bereikt hebben. Het vliegtuig heeft gemeld, dat de brand gedoofd schijnt te zijn. Daarna seinde ook de marconist dat de bemanning de brand meester was. De gezagvoerder van de Astrid Naess" is de heer Elshout. De Astrid Naess' die toebehoort aan de „Nederlandse Norness Scheepvaart Maatschappij" te Amster dam heeft 45 man aan boord. Het schip was op weg van Venezuela naar. New York. Alle opvarenden zijn Nederlanders. Het comité voor de viering van de Bevrijdingsdag in Aalten heeft de ker kelijke verdeeldheid in deze gemeente voor één dag, op vijf mei, weten op te heffen. Twee predikanten van de Ge reformeerde kerk zullen in de R.K. en in de Ned. Hervormde kerk preken, twee predikanten van de Nederlands Hervormde kerk gaan naar de R.K. kerk en naar de Gereformeerde kerk en de pastoor zal samen met zijn her vormde ambtgenoot in de Gereformeer de kerk voorgaan. (Van onze correspondent in Parijs) Het hele Franse politieapparaat is sinds gistermorgen gemobiliseerd om het vier jarige zoontje van de autofabrikant Peu geot terug te vinden, dat dinsdag werd ontvoerd. Tot dusver is van de daders geen spoor gevonden. Volgens getuige nissen van een oude tuinman en een Duit se studente, die de vierjarige Eric in een Peugeot 403 zagen verdwijnen, moeten de kidnappers mannen van nauwelijks meer derjarige leeftijd zijn. De Parijse avond bladen verschenen gisteren met koppen van vingerdikke letters over deze opzien barende kinderroof en met grote foto's van het knaapje op de eerste pagina's. Zoals gebruikelijk bij mooi weer hadden ook dinsdagmiddag de heer Jean-Pierre Peugeot, kleinzoon van de oprichter der beroemde Franse autofabrieken, en zijn vrouw hun twee kleinkinderen Eric en Jean-Philippe in de auto meegenomen naar Saint-Cloud, waar de beide jonge tjes op het golfveld gewoon waren te spe len. De beide grootouders hadden een om metje gemaakt en de kinderen aan de zorgen van de „nurse" overgelaten. Het kindermeisje moet haar plichten echter wel wat hebben verzaakt, want toen zij rustig met de chauffeur in de auto zat te praten, zagen de gangsters kans hun slag te slaan. Zoals het andere, ze venjarige, knaapje later vertelde, was, terwijl hij met zijn broertje in het zand zat te spelen, een vriendelijke heer naar hen toegekomen met wie Eric was mee gegaan. Hij moet het jongetje in zijn ar men hebben genomen en zich via een tuin die achter een haag ligt verscholen, naai de auto hebben begeven, waarin een handlanger op hem wachtte. De Duitse studente zag de auto in snelle vaart langs komen. De wagen droeg een bord met een Parijs nummer, maar verder kon deze getuige slechts een zeer onvolledige om schrijving van de inzittenden geven. De nurse vond op de plek waar een paar mi nuten tevoren nog het knaapje speelde dat aan haar zorgen was toevertrouwd, als enig spoor van de misdadigers een en velop. Op de envelop was de naam getypt van de vader van Eric, de 34-jarige Ro land Peugeot, die als opvolger van zijn vader de scepter zwaait over de enorme bedrijven waar ruim honderdduizend ar beiders werken en waarvan de jaarlijkse omzet meer dan een miljard gulden be draagt. Uiterst dringend, stond er ook nog op de envelop. Het kindermeisje snelde naar de dichtst bijzijnde telefoon om Eric's vader op zijn kantoor onmiddel lijk het vreselijke nieuws te berichten. Zij kreeg toestemming de brief terstond te openen. In dreigende termen stond daar in beschreven dat de kleine Eric er de directe gevolgen van zou ondervinden, in dien de vader de politie in de arm had willen nemen. Een losgeld van vijftig miljoen frank of bijna 400.000 gulden werd van de industrieel geëist om zijn zoontje Eric Peugeot (Telefoto) terug te kunnen krijgen. Hoe die som echter moest worden betaald, werd in de brief niet gezegd. Binnen de 48 uur zul len wij u nadere instructies geven, zo lie ten de kidnappers weten. De zuster van Roland Peugeot is van morgen met onbekende bestemming uit de woning van de Peugeots te Parijs vertrok ken. Zij stapte met een aktentas onder haar arm in een gereedstaande auto. Voor zij vertrok zei ze tegen verslaggevers: „Volg de wagen niet. Jullie zouden alles bederven". Dit voorval doet vermoeden dat de Peugeots in contact zijn gekomen met de ontvoerders. (Vervolg op pagina 5) Een kotter van de Amerikaanse kust wacht heeft vanochtend de „Astrid Naess" bereikt en zal bij het stuurloze schip blij ven tot de twee sleepboten van „Moram" uit New York zijn gearriveerd. Deze sleep boten zijn gecharterd om de „Astrid Naess" op sleeptouw te nemen. Het Britse schip „Ocean Monarch", dat zeven gewonden aan boord heeft genomen, zou vanmiddag om vijf uur Nederlandse tijd in New York aankomen. De rederij te Amsterdam heeft nog steeds de namen van de gewonden niet ontvangen. De Indonesische regering heeft de Ne derlandse regering ervan op de hoogte ge bracht dat zij met „grote bezorgdheid" het voorgenomen vlagvertoon door Neder landse oorlogsschepen in de wateren van Nederlands Nieuw-Guinea beziet, aldus verneemt het A.N.P. van de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag. In het memorandum stond voorts dat het Indo nesische volk het vlagvertoon zal beschou wen als „intimidatie en provocatie". Op Koninginnedag (zaterdag 30 april) en Bevrijdingsdag (donderdag 5 mei), zullen in het gehele land geen postbestellingen worden uitgevoerd. De P.T.T. deelt voorts mede, dat er geen nachtposttreinen zullen rijden in de nachten van 29 op 30 april, van 4 op 5 mei en van 5 op 6 mei. KAAPSTAD (UPI) De waarnemende Zuidafrikaanse premier, minister Paul Sauer, heeft woensdag in het parlement verklaard niet te kunnen meedelen, wan neer de momenteel in een groot deel van de Unie geldende noodtoestand kan worden ingetrokken. Maar er is geen reden om nieuwe moeilijkheden te vrezen, afgezien van mogelijke plaatselijke incidenten, zo verklaarde hij. Van vele zijden had men gevraagd hoe lang de noodtoestand nog zal voortduren, gezien het feit dat vele dienstplichtige Zuid-Afrikanen onder de wapenen zijn ge roepen en alle verloven van politie en strijdkrachten zijn ingetrokken. De rege ring zal de noodtoestand handhaven zolang dit voor de openbare veiligheid noodzake lijk is, zei Sauer. Men vermoedt dat dr. Verwoerd ongeveer twee maanden in het ziekenhuis zal moe ten blijven, en niemand kan zeggen of, en wanneer, hij zijn functies daarna weer op neemt. In Johannesburg is woensdag het proces begonnen tegen de leider van het Pan- Afrikaanse congres, de 35-jarige Soboekwe de secretaris van deze beweging, Lebaio, en 21 andere negers, die beschuldigd wor den van opruiing in verband met de wet op de passen. Soboekwe had zich zelf bij de politie gemeld. Zijn partij, die nu ver boden is, heeft de actie tegen de passen voor negers ontketend. Voor een andere rechtbank in Johannes burg hebben woensdag 42 negers gewei gerd zich te verdedigen tegen de aan klacht, dat zij geen pas hadden kunnen tonen. Een woordvoerder van hen zei: „Wij beklaagden verklaren namens de Afrikaanse gemeenschap, dat wij niet mo reel verplicht zijn te gehoorzamen aan de wetten van dit land, die door een buiten landse blanke minderheid zijn opgesteld zonder ons te raadplegen en die uitslui tend bedoeld zijn om te onderdrukken en de belangen van de blanken te waarbor gen". VEREENIGING (Reuter) Bij het openbaar onderzoek naar de onlusten in Sharpeville en omgeving op 21 maart heeft woensdag een majoor van de politie ver klaard, dat hij drie maal de menigte ne gers bij het politiebureau van Sharpeville had gewaarschuwd, dat zij uiteen moest gaan. Dc negers waren echter vijandiger en luidruchtiger geworden. Daarop had de politie-officier, de districtscommandant van Vereeniging aan twintig blanke en veertig niet blanke politiemannen order gegeven tot een charge met de gummi stok. De negers hadden deze nolitieman- nen zwaar met stenen bekogeld, maar des ondanks waren de demonstranten terugge dreven in zijstraten. De negers wisten evenwel later de politiemannen te omsin gelen. Nadat vijf schoten van de zijde der negers waren gevallen, had de politie ge schoten. Aldus de lezing van de politie. De politiecommandant zei op de vraag of het hem verwonderd had, dat er gescho ten werd, dat dit niet het geval was, daar hij het min of meer verwacht had. Wèl had het hem verwonderd, dat er geen bloed bad onder de politie was aangericht en dat de politie er zo goed van afgekomen was. GENèVE (Reuter) De Wereldraad van Kerken zal onmiddellijk een hoge Advertentie Ideaal juist nu, nu de pers-sinaasappelen en grapefruits zo voordelig zijn. Glazen vol gezond klinkklaar vruchtensap in een wip gereed met de Een cadeau waar het gehele gezin van functionaris naar Zuid-Afrika zenden om overleg te plegen met de leiders van alle leden-kerken in dat land. In een communiqué wordt gezegd dat de raad elke op ras gebaseerde discrimina tie veroordeelt. (Van onze Haagse redacteur) Opnieuw is een vertraging ingetreden in de indiening van de Televisie-nota, waarin onder meer voorstellen van rege ringszijde zullen worden gedaan met be trekking tot de toepassing van de reclame in de televisie. Het had in de bedoeling gelegen de nota nog deze maand te doen verschijnen. Het feit, dat behalve de O.T.E.M. zich ook nog andere gegadigden voor een concessie hebben gemeld, is er de oorzaak van dat het overleg meer tijd heeft gevergd dan was voorzien. Over het tijdstip, waarop nu de indiening kan wor den verwacht, is, zo vernamen wjj, niets met zekerheid te zeggen. Een Utrechts ingenieursbureau heeft aan B. en W. van Bloemendaal voorge steld een kabelbaan aan te leggen van de Zeeweg over de watertoren en de spoor baan naar het uitzichtpunt in het Brou werskolkpark, eventueel naar de Zanderij vaart. Later zou volgens het ingenieurs bureau een zuidelijke sectie kunnen wor den aangelegd tot de directe omgeving van Kraantje Lek. Het Utrechtse bureau heeft reeds meer plannen voor kabelbanen voor toeristische doeleinden ontworpen. Zo onder meer één in Wijk aan Zee, waarvoor het gemeente bestuur van Beverwijk een vergunning heeft afgegeven. Het ziet er evenwel naar uit, dat deze baan dit jaar nog niet zal kunnen worden uitgevoerd met het oog op nog te over winnen technische moeilijkheden. Het ge meentebestuur van Amersfoort heeft in dertijd een vergunning voor een kabel baan nabij de Amersfoortse berg gewei gerd met het oog op een mogelijke aan tasting van het natuurschoon daar ter plaatse. Advertentie FALCON REGENJASSEN Advertentie Modieuze Dameskleding Koninginneweg 71, Haarlem, Tel. 16040 Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS A. S. C. Wallis: Velen dromen van bergklimmen, terwijl zij vergeten drempels te overschrijden. in onze nieuwe showroom aan het Houtplein hoek Tempeliersstraat Geopend: heden 1522 uur vrijdag 1022 uur zaterdag 1018 uur 2e Paasdag 1317 uur HAARLEM Nu de paasvakantie is aangebroken spitsen we ons op paasmorgen: eieren blazen en kleuren neemt menig uurtje in beslag! Woensdagmorgen te half acht kreeg de afdeling „Flight Operations" van de K.L.M. op Curagao een anonieme tele fonische mededeling, uitgesproken door een mannenstem, dat in het K.L.M.-vlieg- tuig, dat voor vertrek naar Paramaribo gereed stond, zich een helse machine zou bevinden. Het vliegtuig zou te half tien vertrekken. De politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, kon niets verdachts vinden. Het vliegtuig is met een half uur vertraging te tien uur opgestegen met alle passagiers, die op de hoogte waren gesteld van het voorgeval lene. Het vermoeden bestaat, dat hier sprake is van een politieke „grap", aangezien de Surinaamse politieke leider, de heer J. Pengel, passagier in het vliegtuig was. Advertentie Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) Advertentie MET DE PAASDAGEN IN In Café-Rest.: Thé-, Diner en Soiree-Dansant Orkest v. d. Heeft. Zang Nino Adami. Paasmenu's en a la Carte. In de grote zaal: zaterdag 16 april: Intern. Bloemenbal, 82 uur. Intern. Danskampioenschap Frankr. D'land. Engeland, Nederland. Entrée f 3.en f 6. ,2e Paasdag Groot Paasbal van 82 uur. Orkest The Bouncers. Entrée f 2.50. Reserv. 02520 -5347. Advertentie de juiste handschoen aan de hand, HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1