Bloedige botsingen in Seoel na demonstraties van studenten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Syngman Rhee's lijfwacht schiet tientallen neer HET WEER Tienduizenden ondanks kil v risten kwamen naar ons land Explosie op tanker „Pendrecht" vijf doden en drie gewonden WAARDEBON Fries gezin ontsnapte ternauwernood aan vuurdood Tien doden in het verkeer Baby bijna gestikt in afgesloten auto Nederland zou ook in aanmerking komen Keukenhof en 1 trekpleisters, ide waren grote ivoort minder Schip met hakenkruis- vlag teruggestuurd Generaal De Gaulle in Canada Snelle hulp uit Gibraltar jan doornbosch De raketproduktie In de krant van heden: Zonnige perioden MET PASEN Incident hij Lobith President van de Pekingse universiteit vervangen Het woord is aan accordeon- en gitaar-les 74e JAARGANG No 238 DINSDAG 19 APRIL 1960 305e JAARGANG No 86 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- j| j§ 1 |j 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). F V* 1 ^1 1 1 1^^ I ^NP ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I J f I M V I IK I J I 1 Abonnemen]lpweek 59 et, p. kwartaalƒ7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein. Tel. 57755 1 VA VJL 1 1U1 1 10 J-/ VJ Jk/ 1 W4 f t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks uriVLi on i D nnnxvuDiviüonLi oo uüain i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije SEOEL (Reuter-AFP) De regering van Syngma'n Rhee heeft vandaag de staat van beleg in Seoel, de hoofdstad van Zuid- Korca, afgekondigd. De maatregel werd genomen nadat het tot botsingen was ge komen tussen studenten en de politie. Vol gens de eerste berichten zouden tussen de tien en de twintig studenten zijn gedood en velen zfjn gewond toen de lijfwacht van de president het vuur opende op betogers, die het paleis van de president nagenoeg omsingeld hadden en het wilden bestor men. Het aantal demonstranten wordt ge schat op veertigduizend. In het paleis was het kabinet van Rhee in spoedvergadering byeen. Volgens ooggetuigen zijn ten minste twaalf studenten gedood bij een poging om in een arsenaal van de politic binnen te dringen. De betogers hebben voorts het hoofdkwartier van de regerende liberale partij vernield, een radiostation in brand gestoken en telefoon- en stroomdraden verbroken. De studenten hebben een politiebureau in de buurt van het presidentiële paleis verwoest, regeringsgebouwen beschadigd en twaalf Amerikaanse auto's vernield. Zij eisten de vrijlating van studenten die bij eerder gehouden demonstraties in Masan en Seoel waren gearresteerd en verlangen xrÉM-lrlorinc* tran rlo rocroriner" rmor HP einde te maken aan de ongeregeldheden. Enkele uren na de afkondigingen van de staat van beleg, verschenen in de hoofd straten afdelingen van de militaire politie gewapend met automatische geweren. Achter de pantserwagens volgden politie- jeeps en burgerlijke en militaire politie te voet, die langzaam de betogers terug dreven. Bij het invallen van de duisternis waren de voornaamste straten in Seoel schoongeveegd. De regering heeft een uit gaansverbod uitgevaardigd voor alle vijf de'steden waar thans de staat van beleg heerst. Voor het presidentspaleis poogden enkele honderden betogers de inderhaast opge worpen versperringen omver te werpen Zij wilden zich meester maken van een brandweerauto om een bres te slaan in de versperring. Daarop werd het vuur ge opend. De Zuidkoreaanse regering heeft be kendgemaakt, dat een legerdivisie en een compagnie tanks uit de frontlinie terug getrokken zullen worden om de orde in Seoel te helpen herstellen. De staat van beleg is uitgebreid tot Poesan. Haegoe, Kwangdjoe en Taedjong. In Seoel hebben twee pantserwagens van de politie met machinegeweren het vuur op de betogers geopend. De betogin gen waren drie uur na de afkondiging van zen tegen de regering en „belegerden" het parlementsgebouw vier uur lang. In Poe san betoogden een duizendtal studenten Zij wierpen stenen naar politie-auto's en protesteerden tegen de jongste presidents verkiezingen. De politie moest de betogers met traangasbommen en brandspuiten uit eendrijven. In Poesan liepen ten minste zeven politiemannen en een brandweerman verwondingen op. De toestand van drie van hen is ernstig. Slechts enkele minuten tijd had de fa milie Schoot zondagmorgen in alle vroeg te om zich het vege lijf te redden uit de brullende vlammenzee in de bovenwoning aan de Noorderhaven in Harlingen. De 42-jarige weduwe A. Schoot-Outhuyse. haar 19-jarige zoon Jan, de 15-jarige Jo- han, het 16-jarig Groninger logeetje Greet- te Gudema en de 67-jarige oom Nico Out- huyse ontsnapten, dankzij het kordate op treden van de 19-jarige Jan aan de ver- brandingsdood. Jan liep een ernstig ge kneusd been op. Tegen kwart voor drie zondagmorgen werd mevrouw Schoot wakker door een verstikkende rook. Zij sloeg alarm. Toen de familie van de eerste etage via de trap naar buiten wilde vluchten, vond zij de trap al in lichterlaaie en sloegen de vlammen hen tegemoet. Zoon Jan griste het 2'/» meter lange laddertje mee, dat diens doet om naar het zolderkamertje te komen. Hij stootte een ruit door en wierp de ladder naar buiten in de nog geen halve meter brede steeg. Daarna sprong hij de steeg in, zeven meter naar beneden, waarbij hij zijn been kneusde. Ondanks de pijn zette hij de ladder over eind en op deze wijze konden de huisge noten worden gered. Het moeilijkste was de redding van de 67-jarige oom. De vlam men lekten reeds aan zijn nachtkleding, het ledikant brandde als een fakkel. De heer Outhuyse werkte zich het raam uit en greep zich vast aan het raamkozijn. Daarna liet hij los en onder een regen van vallende dakpannen kwamen Jan en hij veilig in de steeg terecht, waarbij Jan zijn gekneusde been nog eens verwondde. De familie heeft niets kunnen redden De brandweer stond machteloos tegen over de vuurzee, die aangewakkerd werd door de straffe noordenwind. Het pand brandde totaal uit. De naastgelegen pan den liepen veel waterschade op. De wo ning was gelegen boven een opslagplaats van een winkel in luxe en huishoudelijke artikelen, die voor de paasdagen een gro te zending goed had ontvangen. Alles ging in vlammen op. De brand is vermoede lijk ontstaan door kortsluiting in het ma gazijn, onder de trap van de boven-bewo- ners. Tijdens het blussingswerk sloegen vlammen als bliksemschichten uit de lei dingen. Het gehele pand stond onder stroom De brandweerman Jan Souverein. die een fiets uit de vlammen wilde red den, kreeg een geweldige schok. 's Morgens om elf uur begon het weer te branden, nu achter het magazijn van de winkelzaak De brandweer, die wacht hield was het vuur om halftwee meester. Mevrouw A. Schoot-Outhuyse liep een zware shock op. Enige maanden geleden verloor zij haar broer en neefje, die bij een benzinebrand omkwamen. De schade wordt door verzekering ge dekt. Zij wordt op ongeveer een halve ton geschat. Een twaalfjarig Hengelo's meisje, M. C. J. Funke is eerste paasdag om het le ven gekomen, toen de auto, waarin zij reed tegen een boom vloog. De 27-jarige broer van het meisje was met zijn broers en zusters uit rijden in een nieuwe auto. Tijdens de rit, even bui ten de kom van Hengelo, probeerde de hond, die de plezierrit meemaakte over de schouder van de 27-jarige D. R. Funke, die aan het stuur zat, naar buiten te springen. De jongeman verloor de macht over het stuur en de auto reed tegen een boom Het meisje overleed ter plaatse. Op de rijksweg Enschedé-Zutphen bij Lochem is een Engels echtpaar bij een botsing om het leven gekomen. De heer en mevrouw Biesheuvel-Schmidt, beiden zestig jaar, waren in hun sportwagen op weg van Enschedé naar Den Haag. Bui ten Lochem moest de heer B. krachtig remmen voor een jongetje dat de weg over wilde steken. De wagen draaide een halve slag om en botste met een klap tegen een boom. De heer en mevrouw Biesheuvel waren op slag dood. De 25-jarige M. Koudijs uit Austerlitz is op de Zeisterweg te Woudenberg om het leven gekomen, toen hij met zijn auto tege een boom botste. De auto werd totaal ver nield. De man laat vrouw en drie kinde ren achter. De zesjarige René Thoen is op het Hof landplein in Den Haag onder een tram geraakt en ter plaatse overleden. De jon gen wilde voor de tram oversteken. Het vierjarige zoontje van de familie C. Rood uit Grootebroek, is aldaar met zijn step voor de ouderlijke woning onder een passerende autobus geraakt en in een zie kenhuis overleden. De 48-jarige mevrouw A. Tendijk-Kes- sels uit Venlo is op de Prinsenbaan in Koningsbos om het leven gekomen. Toen de auto van haar man slipte en tegen een boom botste. Haar man werd slechts licht gewond. De Bredase militair Couvreur is in de nacht van zaterdag op zondag op slag ge dood toen hij op het kruispunt in Breda op zijn motor in botsing kwam met een personenauto. Deze laatste passeerde links een vluchtheuvel op het moment dat Cou vreur uit tegenovergestelde richting nader de. In Herveld is de 23-jarige J. Ebbing met zijn fiets tegen een muur gebotst. De jon geman was onmiddellijk dood. Hij moest voor een tegenligger uitwijken en heeft waarschijnlijk de macht over het stuur verloren. De 21-jarige mej. A. A- Kroon is van ochtend om kwart over acht in de Jan van Galenstraat te Amsterdam onder een der achterwielen van een stadsbus van lijn 14 geraakt. Zij was op slag dood. Het meisje fietste van de Adm. de Ruy- terweg in de richting van de Frederik Hen drikstraat naast de bus en is door tot nu toe onbekende oorzaak gevallen. In het buitenland Gedurende het paasweekeinde zijn in Westeuropa minstens 103 mensen bij ver keersongelukken om het leven gekomen. Het dodencijfer op de weg was verreweg het grootst in Engeland, waar tot maan dagavond 40 mensen het leven lieten en 962 gewond werden. Frankrijk volgde met negentien doden, Italië met vijftien (en dertig gewonden), Zweden met twaalf, Nederland met negen, Denemarken met vijf, West-Duitsland met vier, Finland met drie, Portugal met drie en Zwitserland met twee doden. Dit zijn nog slechts de voorlopige cijfers. Twee beelden van de overstelpende paasdrukte: het gedrang in de Keuken hof, die 120.000 bezoekers te verwerken kreeg en een hoekje Scheveningse boulevard, waar de auto's bumper- aan-bumper voorbijtrokken. De Haagse politie heeft zondagmiddag na door een voorbijganger gewaarschuwd te zijn, moeten ingrijpen om een 15 maan den oude baby van verstikking in een auto te redden. Het kind was door zijn ouders, de Deen se familie A. F. Sörensen in het geheel af gesloten kleine auto achtergelaten, terwijl de ouders het miniatuurstadje Madurodam bezichtigden. Toen de politie een portierraampje had geforceerd en het portier had geopend, ont fermde de attente voorbijganger zich over het kind, dat rood aangelopen in de snik hete benauwde auto lag te huilen. De ou ders meldden zich pas geruime tijd na her haalde oproep via het omroepsysteem van Madurodam, vermoedelijk ook omdat zij de in het Nederlands gestelde oproep niet hadden kunnen verstaan. Er was toen ongeveer vijf kwartier ver streken tussen de ontdekking van de voor bijganger en de komst van de ouders. Volgens de New York Times komt ook Nederland in aanmerking voor de produk- tie van raketten met middelbare reikwijd te, naast Engeland, Frankrijk, Italië, West- Duitsland en België. Daartoe zouden al voorstellen bij de NAVO-raad zijn inge diend, die tevens de oprichting van een nieuw produktieconsortium beogen. pag Weerrapporten 1, 2 Uit liet- binnenland1, 2, 5 Buitenlands nieuws1, 3, 5, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Boekenhoekje 4 Beeldverhalen 4 Kunst. 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Uit stad en omgeving7, 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13, 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Matige, langs de wadden- kust af en toe krachtige noord oostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee DE DRUKTE met de paasdagen heeft in Nederland een record bereikt. Ook Haarlem en omgeving heeft een paas drukte beleefd, zoals aie nog niet eerder is voorgekomen. Keukenhof, Linnaeushof en bollenstreek waren de grote trekpleis ters in de omgevin gvan Haarlem. In veel mindere mate werd Zandvoort bezocht. Het koude, schrale weer had voor het strand dan ook weinig aanlokkelijks. Bij de V.V.V. Haarlems Bloei begon de stroom toeristen op Goede Vrijdag al te vloeien om zaterdag en vooral eerste paas dag aan te zwellen tot ongekende grootte. Vrijdag, zaterdag en zondag heeft men in het verkeershuis aan het Stationsplein 42 uur aan één stuk met tien man aan de ba lie gestaan. In totaal zijn in Haarlem via Haarlems Bloei 1500 bedden geboekt, waarvan de \eeste bij particuliere adres sen. De hotels en pensions waren voor het grootste deel reeds door middel van voor reservering volgeboekt. Merkwaardig was de samenstelling van de toeristenstroom. Voor het eerst kwam het percentage Duit sers nauwelijks boven de helft uit. Dit bleek uit de geldomwisselingen: Haarlems Bloei heeft voor 40.000 vreemd geld om gewisseld. De helft hiervan bestond uit Duits geld Op Goede Vrijdag kwamen de meeste Duitsers in Haarlem aan; onge- V-V-i4 V i.iQ VtAll V*»- AAAfc, V op 15 maart gehouden presidentsverkiezin gen die, naar zij zeggen „onwettig" waren. Volgens een woordvoerder van de rege ring heeft dr. Rhee het kabinet gelast, „krachtige maatregelen" te nemen om een veer 80 percent van het totale aantal toe risten kwam uit ons oosterbuurland. Op eerste paasdag hield deze stroom Duitsers bijna geheel op om plaats te maken voor Fransen en Belgen. De volgorde naar na tionaliteiten in Haarlem was aldus: Duit sers, Fransen, Belgen, Amerikanen. Het commentaar van Haarlems Bloei-direc- teur W. van Willige was: „Ik heb het nog nooit zó meegemaakt in de zeven jaar dat ik hier nu ben. Wij hebben vooral veel steun gehad van de amateurgidsenbond en van vele burgers, die de toeristen des gevraagd op weg hielpen." De Haarlemse bloemenmeisjes hebben gedurende het paasweekeinde 15.000 bloe men uitgereikt. Keukenhof De Keukenhof is momenteel mooier dan ooit. Vele tienduizenden hebben daar op Goede Vrijdag, zaterdag en de beide paas dagen dan ook rijkelijk van geprofiteerd. Niettegenstaande het weer niet bijzonder aantrekkelijk was door de gure wind be zochten op Goede Vrijdag 20.000 personen de Keukenhof. Het recordaantal bezoekers beleefde de Keukenhof tijdens 't weekein de en de paasdagen toen 120.000 bezoekers de toegangshekken passeerden, een aantal dag nog niet eerder werd bereikt. Op het parkeerterrein voor de bussen vonden 1000 grote touringcars een plaats. (Zie verder pag. 5) van brandende regeringsgebouwen hmg boven de stad. Uit Poesan is gemeld, dat 1500 leerlin gen van middelbare scholen met de politie slaags zijn geraakt en dat verscheidene politiemannen zijn gewond. Ook in Kwangdjoe en Intsjon zijn betogingen ge organiseerd. De betogingen van vandaag schijnen de grootste te zijn, die ooit tegen de regering op touw zijn gezet. Ongeveer vijfduizend studenten namen deel aan een „zit-demon- stratie" voor het gebouw van de Nationale Vergadering en duizend studenten gingen voor het ministerie van Binnenlandse Za- k enzitten. Andere studenten hielden be togingen elders. Het verkeer in Seoel was grotendeels verlamd. De oppositionele Democratische partij heeft een beroep op de regering gedaan, de politie te bevelen niet te schieten. Zij heeft voorts verzocht om een bijzondere bijeenkomst van de Nationale Vergadering. In Seoel en Poesan werden ook gisteren grote betogingen gehouden tegen de r% gering. In Seoel marcheerden vierduizend studenten door de straten. Zij riepen leu- Zaterdagmiddag arriveerde bij Lobith, achter het motorschip ,.Eyra" het West- duitse sleepschip „Greta". dat de oude na tionale vlag in top voerde. Schipper Hoov- le, die voor de Gelsenkirchener Reederei vaart, had toen de douane voor de inkla ring aan boord kwam, bovendien een ha- kenkruisvlag op het dek uitgespreid. Daar deze vlaggen als nationale vaarvlaggen verboden zijn. verzochten marechaussee en douane ze te verwijderen. De schipper weigerde echter. Hij bleef dit weigeren, ook toen het verzoek door de rederij her haald werd. De douane weigert nu het schip in te klaren. De Koninklijke Marechaussee te Lobith heeft op Eerste Paasdag in Den Haag op dracht gekregen de „Greta" niet in Nederland toetelaten. Het schip is naar de Duitse kant van de rivier gesleept en aan de politie van Emmerich overgegeven. De rederij van het schip, heeft inmiddels opdracht gege ven het schip naar Duisburg-Ruhrort te laten terugsiepen door de sleepdienst van de firma Schless te Dordrecht. Van de Marechaussee vernemen wij nog, dat de moeilijkheden zich als volgt ont wikkelden: De burgemeester van Lobith gaf eind vorige week opdracht, dat de vlaggen van het schip in beslag genomen moesten worden gedurende de tijd dat net schip in Nederland zou varen. De schipper weigerde echter de vlaggen af te staan. De zaak kwam toen in handen van het ministerie van Justitie, dat bepaalde, dat de schipper niet toegelaten mocht worden tot ons land, omdat hij de vlaggen niet wilde afstaan. Aangezien de schipper zijn schip weigerde te verlaten, werd besloten de „Greta"terug te slepen naar Duisburg. WASHINGTON (Reuter-UPI) De pre sident van de universiteit van Peking, Ma Jin-Tsjoe, is vervangen door de vice-pre sident, Loe Ping, tevens secretaris van de afdeling van de communistische partij voor de universiteit, aldus bericht het persagentschap Nieuw Cnina. De 78-jarige Ma Jin Tsjoe heeft herhaaldelijk blijk ge geven van opvattingen die niet strookten met de officiële koers van de partij. Met name heeft hij critiek geoefend op het tempo van de economische ontwikkeling en op de ongeremde bevolkingsaanwas. OTTAWA (AFP-Reuter) President De Gaulle van Frankrijk is maandagavond per vliegtuig in Ottawa aangekomen voor een officieel bezoek aan Canada. Hij werd welkom geheten door gouverneur-generaal Vanier en door premier Diefenbaker. De Rotterdamse rederij Ph. S. van Om meren rouwt om de dood van vijf beman ningsleden van de tanker Pendrecht. die het leven verloren bij een ontzettende ont ploffing in de machinekamer, toen hel schip elf mijl zuidoostelijk van Gibraltar voer. In de nacht van zondag op maandag één uur dreunde het 13.500 ton metende tankschip door een explosie in de machine kamer, waarna brand uitbrak. In het rond vliegende brokstukken troffen enkele van de veertig opvarenden, die in de buurt aan het werk waren. Vier van hen waren op slag dood, een vijfde is, terwijl hij met een snelle motorboot naar het ziekenhui.' in Gibraltar werd vervoerd, onderweg overleden. In het koloniale ziekenhuis te Gibraltar worden nog drie ernstig gewon den verpleegd. De Pendrecht is inmiddels met sleepboothulp de haven van Gibraltar binnengelopen. De namen van de slachtoffers zijn: I. D Corbeel, 62 jaar, hoofdwerktuigkundige uit Rotterdam; A. G. van Wieringen ,37 jaar derde werktuigkundige uit Amsterdam: C. P. J. M. Everaert, 26 jaar, vierde werk tuigkundige uit Ter Holde (Zeeland); L. H Meyer, 24 jaar, assistent werktuigkundige uit Hoensbroek en G. Balkema, 21 jaar, assistent werktuigkundige uit Den Haag die onderweg naar Gibraltar overleed Zwaar gewond werd de 27-jarige J. J. Col voort, derde werktuigkundige uit Hengelo en minder ernstig gewond werd de 50- jarige J. M. van Heusden, stoker-olieman uit Rotterdam, en de 46-jarige A. M. de Wolf, stoker-olieman uit Rotterdam. De Pendrecht was in ballast, op weg van Ham burg naar Napels. De oorzaak van de ont ploffing kon nog niet worden nagegaan. Onmiddellijk zond kapitein Verbiest een S.O.S. uit, waarin hij dringend om dokters hulp en sleepbootassistentie verzocht. Aan boord werd getracht de brand zo goed mogelijk in te perken De eerste zorg gold de behandeling van de gewonden en de berging van de slachtoffers. Uit de haven T a g o r e Wie zijn deur sluit voor alle dwalingen, sluit ook de waarheid buiten. van Gibraltar vertrokken onmiddellijk na het noodsein een reddingboot en de Noorse sleepboot Hercules met medische hulp aan boord. Toen de Hercules bij de Pendrecht aankwam was de brand in de machine kamer a] geblust. De schade was echter zo groot dat de tanker zich naar de haven van Gibraltar moest laten slepen, waar het schip vroeg in de morgen aankwam. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM' TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON REGENJASSEN Advertentie INK A-PASTELCRÈME is ook voor Uw huid de ideale make-up! Bevat geen poeder; verstopt de poriën niet; de huid blijft gezond! Wij bieden U een gratis proef. Zendt on9 deze waardebon 12 ets. postz. voor verzending. Vermeldt Uw ge* laats- en haarkleur, alsmede naam en adres van Uw drogist. E U R E K A-LE IMUIDEN afd. cosmetica 10 Advertentie reigerstraat 112 - Haarlem-noord

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1