Pie ter Jelles Troelstra werd een eeuw geleden geboren L (ètalac I r Onverwachte ontmoetingen TRAGISCHE CONFRONTATIE IN DE RECHTSZAAL TE RABAT VERKADE WERELDNIEUWS Wil Oberlander niet aftreden? Teiïmka f Verf het zelf met Meer partijen in Joegoslavië? CETA-BEVER WOENSDAG 20 APRIL 1960 3 Van dag tot dag j Tirannie Weer vlucht met X-15 OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Isfunc Keiharde handelaars tot tranen toe bewogen bij het zien van vijf verlamde slachtoffers (<Pr Op de raatótoel Verf 1 met glans en met gemak j de superieure plasticverf van Nauwelijks is de wereldwijde opwinding over de moord op tientallen kleurlingen in Zuid-Afrika enigszins geluwd, of de pu blieke opinie wordt opnieuw opgeschrikt door een politiële schietpartij tegen bur gers van eigen land: ditmaal in Zuid- Korea, waar een slachting heeft plaats gehad onder betogende studenten. Opnieuw heeft een zich democratisch noemende regering haar sterke arm verpletterend doen neerkomen op eigen volksgenoten, om haar gezag te handhaven. Men kan theorieën opzetten over de on vermijdelijkheid van een dergelijke schiet partij in het belang van orde en rust, men kan argumenten aanvoeren die de dood van deze jongens als een bijdrage tot het algemeen belang kenschetsen doch men kan onmogelijk aantonen dat een werke lijk democratische regering ooit het recht heeft massamoord te plegen, hoezeer zij haar macht en gezag ook bedreigd ziet. Wat Zuid-Korea betreft, het is bekend dat de zogenaamde liberale regering van de stokoude Syngman Rhee geen democratisch regiem is in de zin, die wij in het Westen daaraan geven. Het is een dictatuur, die met ondemocratische middelen de opposi tie heeft geknecht en op ondemocratische wijze verhinderd heeft, dat de volkswil tot uitdrukking kwam in de samenstelling van het kabinet en de volksvertegenwoordiging. Natuurlijk is het bewind van Syngman Rhee het beste van vele kwaden. Het erg ste kwaad, de communistische dictatuur, is ten koste van duizenden levens levens ook uit vele andere landen, waaronder Nederland voorkomen. De Zuidkoreaanse regeringspartij heeft uit de bloedige oorlog tegen het Noorden, die gevoerd werd met hulp van de UNO- landen en vooral Amerika, de winst van de macht gehaald. Dat zij die macht aan vaardde in de woelige dagen tijdens en na de oorlog, is haar als verdienste aan te rekenen. Dat zij de natuurlijke democra tische ontwikkelingen in de weg treedt en haar gezag bouwt op onderdrukking, is een betreurenswaardige uitwas van het waandenkbeeld dat haar de uitsluitende verantwoordelijkheid voor het heil van Zuid-Korea is gegeven. Dat zij de oppositie op onwettige wijze elimineert en de uiter ste daad van moord niet schuwt, veroor deelt haar en ontneemt haar de schijn van de roeping, die zij zichzelf blijft aanmati gen. Zij ontneemt op deze wijze de ontzag lijke offers van Zuidkoreanen en buiten landers, die gebracht werden in naam van de democratie en de vrijheid, een deel van hun waarde. Dat is een misdaad tegen de democratie en de vrijheid zelf. Zuid-Korea wacht nu op het overlijden van Syngman Rhee. Het is de vraag of de situatie, die hij zal achterlaten, een voe dingsbodem voor grotere orde, steviger verbondenheid tussen regering en volk en wezenlijker vrijheid zal zijn, of dat zijn regiem deze voedingsbodem zal hebben vergiftigd tot een kweekplaats van nieuwe communisten. Want dat laatste is altijd de ergste schuld van tirannen in deze tijd. Advertentie STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR. PLOOIHOUDEND EDWARDS AIR FORCE BASE (UPI) - Het experimentele raketvliegtuig, de X-15 heeft dinsdag een tweede proefvlucht ge maakt met de piloot Joe Walker aan de stuurknuppel. Het bijna raketvormige vliegtuig werd gelanceerd vanaf de rechtervleugel van een B-52 op een hoogte van 15.000 meter. Walker bracht, het toestel tot een hoogte van bijna 17.000 meter en bereikte een top snelheid van tweemaal het geluid. Na de tien minuten durende vlucht maakte het toestel een soepele landing op Rogers Dry lake. Advertentie Kijk, daar ontmoet U plotseling een oude kennis. Een dienst- makker. Of een reisvriend van vroeger. Wat hebt U die in lang niet gezien Nu opgepast! Roep niet spontaan van: .Kerel, wat ben jij dik gewor den!" of: ,,Ik herkende je haast niet, zeg, met die dikke bril en dat grijze haar!" Weet U, we veranderen allemaal met de jaren. Maar wie wil er nu zo pardoes met dat feit geconfron teerd worden U toch ook niet? Hernieuw de vriendschap goed! Weet U wat altijd een góed begin is van de hernieuwde vriendschap? Het presenteren van een Gladstone! Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt! KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F t.- RABAT (UPI) De verschijning van vijf verlamde slachtoffers van door hen vervalste spijsolie heeft eindelijk de har de rakenmentaliteit van velen van de verdacht enin het proces te Rabat doen plaatsmaken voor schuldbesef. Tranen rolden langs de wangen van ve le van de 24 kruideniers en groothande laren in de verdachtenbank en een van hen, Mohammed Ben Abdallah, kreeg een zenuwinstorting, op het zien van de vijf slachtoffers. Met askleurige gezich ten, gebogen en gekromde ledematen, on dersteund door verpleegsters, leken de drie mannen en twee vrouwen, die, even als duizenden anderen, door het gebruik van de vergiftige bakolie voor het leven invalide waren geworden, eerder op gees ten dan op menselijke wezens. Een diepe stilte daalde over de anders zo rumoerige rechtszaal. Ook onder het publiek kregen velen tranen in de ogen. De vijf slachtoffers verschenen in de rechtszaal op verzoek van dr. Mohammed Farai, oud-minister van Gezondheid, die een omvangrijk rapport van de medische autoriteiten aan de rechtbank overlegde. Volgens officiële cijfers bedraagt het aan tal slachtoffers van de giftige olie bak olie vermengd met smeerolie 10.823. Van deze slachtoffers zijn 387 zuigelingen, 1.514 kinderen tussen zes en 14 jaar en worden in totaal 542 personen nog steeds in ziekenhuizen verpleegd. De slachtoffers vallen uiteen in drie ca tegorieën: verlamming van armen en handen, waarbij de vingers als klauwen worden en niet bewogen kunnen worden, verlamming van de benen waardoor de slachtoffers niet kunnen lopen noch recht op staan, en verlamming van de rugge- graat waardoor alle ledematen worden verlamd. Dr. Farai zei dat 75 percent van de eerste categorie kansen op gene zing heeft, van de tweede categorie zestien percent en van de derde categorie slechts zes percent. Een der verdachten, Moulay Tahar, ver- kaarde vorige week: ,.Ik heb nooit slech te olie verkocht", „ik koop en verkoop al tijd de beste kwaliteit bakolie. De olie die de politie in mijn winkel vond, was on bruikbaar. Het was de rest olie uit oude In wat voor niet-leden van de Tweede Kamer^min of meer als het heilige van het heilige'te beschouwen valt van het ge bouw, waar ons Lagerhuis zetelt, in de rookfoyer (alleen bij bijzondere gelegen heden toegankelijk voor „buitenstaan ders") bevinden zich onder meer enige borstbeelden van grote parlementariërs uit het verleden. Het spreekt vanzelf, dat men daaronder ook een buste aantreft van Troelstra. Nu het vandaag een eeuw geleden is, dat Pieter Jelles Troelstra het levenslicht aanschouwde, heeft het ongetwijfeld zin, hier een en ander omtrent zijn leven, wer ken en streven op te halen. Niet te looche nen valt, dat hij tot de belangrijkste strij ders, len dele uit de vorige, en verder ook uit deze eeuw, in de Nederlandse staat kundige arena gerekend kan worden. Pieter Jelles, zoals niet slechts zijn me de-Friezen doch ook duizenden anderen hem, die in wijde kring terecht een bij kans onbegrensde populariteit genoot, veelal noemden, was de zoon van een ty pische Friese liberaal. In Groningen ging hij rechten studeren. Als vrolijk student blies hij zijn partijtje flink mee, zoals dat heet. Intussen pakte hem reeds vroeg het besef, dat er op maatschappelijk gebied heel wat te verbeteren viel en er ernstige achterstanden waren. De toestand, waar in bij voorbeeld in het Friesland, dat hem steeds na aan het hart is blijven liggen, de arbeidende klasse verkeerde, was tot nog ver in de negentiger jaren van de vo rige eeuw uitermate treurig. Zo zag Pie ter Jelles zich al vroeg door de gedachten en beginselen van het socialisme gegre pen. Daaraan zou hij heel zijn verder le ven zijn beste krachten wijden. En dit met niet geringe persoonlijke opofferingen. In die dagen gold in veler ogen het socialis me nog als' iets afschrikwekkends en dat iemand uit de kring, waaruit hij voort kwam, daartoe overging werd hem duch tig ingepeperd. Zo zag hij, die zich als advocaat in Leeuwarden had gevestigd daar woonde zijn vader ook al vrij spoe dig geen kans een goed bestaan in de ad vocatuur te vinden. Hij verwisselde Leeu warden voor Utrecht, trad daar, èn van daar uit, als vurig socialistisch propagan dist op in hem. die mede als Fries dich ter zijn sporen heeft verdiend, gingen vu rige, in menig opzicht dichterlijke gevoe lens allerminst: schuil en ventte zelf een tijdlang zijn orgaan „De Baanbreker." Zwaar was de strijd nietalleent egen de „burgerlijken" in de samenleving, maar tevens tegen de antiparlementaire socia listische stroming onder aanvoering van de volkstribuun Domela Nieuwenhuis. Troelstra meende, dat de rechten, waar om het ging. langs parlementaire weg ver overd moesten worden. Zo behoorde hij tot de „twaalf apostelen", welke in 1894 de parlementair ingestelde Sociaal Demo- ciaal Democratische Arbeiders Partij (S.D.A.P.) in het leven riepen. Reeds in 1897 deed hij zijn intree in de Tweede Ka mer. Daar is hij, behoudens een korte on derbreking doordat in 1901 het Friese kies district Tietjerkstradeel hem onttrouw ge worden was vrij spoedig daarna bracht Amsterdam III hem weer naar het Binnen hof tot. 1925 de evenzeer gevreesde als toch ook in belangrijke mate geziene aan voerder van de groep der sociaal-democra ten geweest, In laatstgenoemd jaar stelde hij zich niet herkiesbaar. Reeds heel wat vroeger was gebleken, dat hij, steeds in de weer voor de door hem voorgestane idealen, al strijdende te veel van zijn krachten had gevergd, zodat zijn gezond heid hem begeven had. Pieter Jelles was de geboren volksver tegenwoordiger, die de kunst verstond in 's lands vergaderzaal zijn gehoor ten vol le te boeien. Bovendien wist hij als geen ander in de strijd buiten de Kamer in woord en geschrifte een zeldzame bezie ling te leggen. Als kampioen voor de in voering van het algemeen kiesrecht hoe indrukwekkend was niet de in 1911 in Den Haag, op de dag van de opening der Sta- ten-Generaal, ondernomen massale beto ging. in de geschiedenis bekend als die van de „Rode Dinsdag" als ijveraar voor de invoering van de achturen-dag, was het hem gegeven, bij de grondwetsherziening van 1917 en dank zij de wet-Aalberse in 1919 die idealen op wetgevend gebied ver wezenlijkt te zien. Wel maakten toen de socialisten nog geen deel van de regering uit, dit nam niet weg, dat de door hen ont wikkelde stuwkracht in belangrijke mate tot die overwinningen voor hen geleid heb ben. Dat overigens de S.D.A.P. in 1913 ver stek liet gaan, toen zij achttien man sterk in de Kamer van Honderd werden en het voor de hand gelegen had, dat de so ciaal-democraten te samen met de zeven endertig vrijzinnige afgevaardigden de verantwoordelijkheid voor de vorming van een vrijzinnig-socialistisch kabinet zouden aanvaarden, viel vooral ook aan Troelstra te wijten. Hij achtte de tijd om met de „burgelijken" het Regeringskas teel te betrekken nog niet aangebroken. Het liet hij zich mijns inziens te, veel,.lei den door opvattingen, zoals die destijds nog sterk leefden bij de Duitse socialis ten. In het algemeen trouwens is Pieter Jelles, menigmaal misschien meer dan gelukkig te achten viel, vabaar geweest voor Duits-socialistische invloeden. Groot was de door hem in november 1918 begane vergissing. Zijn gevoel liet zich al te zeer meeslepen door de om wentelingssfeer in het Oosten. Een ogen blik overheerste bij hem de mening, dat nu ook het ogenblik was aangebroken voor een zeer radicale ommekeer in Ne derland. Hierin had hij zich echter vol slagen op de werkelijke verhoudingen ver keken en lang nog daarna heeft de S.D.A.P. de nadelen van die fout moeten ondervinden. Niettemin slaagde hij er toch in, ook in de jaren, welke daarop volgden, binnen en buiten de Kamer nog heel wat voor zijn partij en voor een ver dere democratisering, voor sociale voor uitgang, te betekenen. Ongetwijfeld liet hij zo nu en dan meer dan goed was, zijn warm gevoel de bo ventoon voeren. Maar alles te samen ge nomen zullen niet-socialisten evenzeer als socialisten bij machte zijn om te besef fen, dat nog vandaag aan de dag het Ne derlandse volk in zijn geheel de vruchten van niet geringe waarde plukt van de pioniersarbeid door Pieter Jelles onderno men. Dit als wegbaner naar betere socia le toestanden, naar verkrijging van rech ten door hen, die eens in al te grote mate, zowel maatschappelijk als staatkun dig, ten achter waren gesteld. Dat hierbij zijn ijveren en zijn strijd op het Binnen hof van de grootste betekenis placht te zijn, is buiten kijf. En ook, dat hij daar van zijn grote talenten als parlementa riër van formaat veelvuldig blijk heeft gegeven. Me dunkt, in dit. alles is waarlijk reden genoeg gelegen om hem in deze ru briek op dit ogenblik te herdenken. Dr. E. van Raalte vaten die ik voor de fabrikatie van zeep heb verkocht". Toen barstte hij in woe de los en zei dat de politie hem gearres teerd had omdat een van zijn klanten zou zijn gestorven na olie uit zijn winkel te hebben geconsumeerd. „Ik werd in de gevangenis geworpen", schreeuwde hij, zwaaiend met een dok tersattest, „terwijl ik een ernstige opera tie zou ondergaan. En de man die dood zou zijn, was nooit gezonder geweest". Hij beweerde het slachtoffer te zijn van „poli- tiemachinaties". Hij zei dat de polite had beweerd dat hij een bankrekening van on geveer zeshonderd miljoen Marokkaanse frank had. „Ik ben de Bank van Marokko niet", riep hij uit, „ik ben een eerlijke zaken man met uitstekende reputatie". En zich vervolgens kerend naar de verdachten bank, zei hij woedend: „Ik behoor niet tot die personen". Abdallah Ben Larbi, bijgenaamd „Ziat" (olieman), liet de zaal schaterlachen met zijn antwoorden op de ernstige vragen van de rechter. „Ik at ervan met mijn vrouw en drie kinderen. Soms werden wij er koliekachtig van, maar we gaan niet dood van zo'n kleinigheid Was het waar dat een van zijn klanten ernstig ziek was geworden? „Wat ter wereld heb ik daarmee te maken", riep Ben Larbi uit, „dat kan mij niet verweten worden. Ik ben de meester van de gezondheid niet. Ik moest voor mij zelf zorgen, ik kan niet voor iedereen zor gen". Mohammed Ben Kallal verklaarde ver ontwaardigd dat hij onschuldig was. Had hij ooit van de smeerolie die hij kocht en verkocht, geproefd? Met serene kalmte antwoordde hij: „Waarom zou ik. Ik ben een fijnproever, en dat was goedkope olie. Mijn maag eist dure olie". Wist hij dat er vervalste olie in Marokko verkocht werd. „Nee, en u?" BELGRADO (UPI-Reuter) Op het congres van de socialistische alliantie van Joegoslavië zijn plannen onthuld om het ledental, dat thans 6,4 miljoen bedraagt, te vergroten. De communistenbond speelt met 800.000 leden een leidende rol in de alliantie, een samenbundeling van de vroe gere politieke partijen. Cvijetan Mijatovitsj, hoofdredacteur van het communistische weekblad, merkte on dermeer op: „De alliantie is niet een spreekbuis van de communistenbond, maar een levende, actieve en onafhanke lijke organisatie". Het verbond moet in de toekomst meer taken overnemen van de communistische partij. Wij in Joegoslavië zijn ontgroeid aan het een-partijenstëlsel, aldus Mijatovic. De economische deskundige van de communistenbond, Milentije Popovitsj, be pleitte scherp optreden tegen bourgeois- en anarchistische tendensen, bureaucratie en sympathie voor. de-vroegere heersende klasse. Vice-president Edvard Kardelj verklaar de: „de tijd is rijp om te beginnen met de opstelling van een nieuwe grondwet voor socialistisch Joegoslavië, gebaseerd op zelfregering van de arbeiders". Het zal wel niet kunnen Is u wel eens de eentonigheid opgeval len die heerst op het gebied van prijzen voor loterijen en prijsvragenAltijd weer is de hoofdprijs een bungalow of een mo derne woninginrichting, een auto, een tele visie, een wasmachine, een radio, gaat u maar door. Het wordt allemaal erg fan tasieloos. Ik had gedacht dat nu eens over een heel andere boeg te gooien. Ik zou eens een hoofdprijs willen uitloven van een mooi oud huis ergens buiten met een gro te tuin en een flink stuk bos erbij. Of een ■mooie boeier of botter. Een fraai stuk an tiek van een antiqxiar-op-hoog-niveaxc. Of een bibliotheek van een paar duizend de len naar keus van de winnaar. Of een reis naar een onbekend land dat nog niet ont dekt is door reisverenigingen, al dan niet op zuil. Het leek me lang geen gek plan, maar omdat ik een degelijk mens ben en me dus niet op ijs van één nacht waag, besloot ik eerst een zwerm enquêteurs uit te zenden om de publieke opinie diepgaand te peilen. En natiLurlijk was de uitslag zeer be droevend voor mijn oorspronkelijk idee. Want ziehier enige van de antwoorden die mijn vlijtige opiniepeilers thuisbrachten: HET LANDHUIS. Zit er wel een lavet in? En het rooien van al die bomen bij dat ouwe huis zal wel een lieve duit kos ten. Nee, geef me maar liever een mo dern bungelootje. EEN BOEIER. Gut wat lastig met die zeilen. Moet je die zelf wassen? Nee, dan liever een auto. EEN STUK ANTIEK. Maar dat past he lemaal niet bij mijn moderne Tast-Op meubels. En het is natuurlijk een ver schrikkelijk stofnest. EEN BIBLIOTHEEK. Wat moet ik daar nou mee aan? Ik lees al drie damesbla den! EEN REIS IN HET ONBEKENDE. Ja, maar zou je do.ar wel aardappels kunnen krijgen? En moet je dan zelf je kaartjes kopen? O nee hoor, dan ga ik liever naar een gewoon land. Ik durf het echt niet aan. We zullen ons dus maar houden aan de prijzen die de familie Doorsnee óók zou kiezen. Maar xoat missen die toekomstige winnaars een boel! Gelukkig maar dat ze dat niet besef fen Sporry Advertentie Naast'Minta'Keps nóg 6. heerlijke smaken BONN (AFP) In politieke kringen te Bonn verluidt dat de „zaak-Oberlander" nog altijd niet geregeld is. De minister voor de Vluchtelingen, professor Oberlan der, is teruggekomen van zijn besluit af te treden na de jongste verklaringen van bondskanselier Adenauer over deze kwestie. De bondskanselier had namelijk gezegd de zaak-Oberlander was afgesloten en dat de betrokken minister een „donker bruin" verleden had. waarmee Adenauer doelde op de bruine kleur van de unifor men van de nationaal-socialisten. Profes sor Oberlander zou tegen enkele mensen in zijn omgeving hebben gezegd dat hij zijn portefeuille niet meer met zijn vol ledige instemming beschikbaar stelt. Een woordvoerder van de sociaal democratische partij heeft naar aanleiding daarvan gezegd dat het zijn partij vol komen onverschillig is of Oberlander met zijn volledige instemming heengaat of dat hij wordt weggezonden, als hij maar geen minister blijft. Zo niet dan zal de 3.P.D. een onderzoek naar zijn verleden ver zoeken. „Je bent een misdadiger" MOSKOU (Reuter) In de Sovjet- Unie is een documentaire vervaardigd, getiteld „Je bent, een misdadiger, Ober lander". De film bevat ooggetuigevenda- ringen over de activiteit van de West- duitse minister op Russisch gebied tijdens de tweede wereldoorlog, aldus Tass. BERLIJN (Reuter) Het Oostduitse ministerie van Justitie heeft het hele Westduitse kabinet uitgenodigd, een proces tegen minister Oberlander, dat vandaag voor het Oostduitse hooggerechtshof be gint, bij te wonen. In regeringskringen te Bonn is gezegd, dat Oberlander niet aan wezig zal zijn bij het proces. Injecties. Ruim 100 politieke gevangenen, die zich in een gevangenis in Madrid bevinden en een hongerstaking zijn begonnen uit protest tegen wat zij „een beknotting van hun rechten als politieke gevangenen" noemen, krijgen elke dag met geweld een injectie van glucose toegediend, zo is dinsdagavond in Spaanse oppositiekringen vernomen. Taakscheiding. De Nederlandse mej. Pelt heeft dinsdag op een bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad van de UNO steun gegeven aan de mening van de Deen Nelson die betoogde, dat het kindernoodfons van de UNO (UNICEF) te veel nadruk legt op de uitroeiing van de malaria, een zaak die eigenlijk niet binnen de jurisdictie van het fonds valt! Deeltje. Volgens het Itaiaanse bad „Pae- sa Sera" hebben drie leden van het natuurkundig instituut van Rome een nieuw atoomdeeltje, „anti sigma plus" ontdekt. Het speurwerk naar dit nieu we deeltje heeft anderhalf jaar in be slag genomen. Aartsbisschop. De apostolisch administra tor van het aartsdiocees Zagreb, dr. Franjo Seper, is door het Vaticaan be noemd tot aartsbisschop van Zagreb. De 55-jarige dr. Seper werd in 1954 tot co-adjutor van Zagreb benoemd toen kardinaal Stepinac onder streng huisarrest werd gesteld. Boete of film. Deense automobilisten, die in de komende maanden betrapt wor den op kleine verkeersovertredingen zullen de keus hebben uit twee veroor delingen. namelijk het betalen van een boete of het bijwonen van een verkeers- film van een half uur. Slecht zicht. Een vliegtuig van de Co- lumbiaanse luchtvaartmaatscahppij Lloyd Aereo is verongelukt, toen bij slecht, zicht geland moest worden op de luchthaven Eldorado. Zeventien perso nen kwamen om en vijftien werden ge wond. Tot de doden behoren vier leden van de bemanning. Handelsovereenkomst CanadaSovjet-Unie Canada en de Sovjet-Unie hebben een driejari ge handelsovereenkomst getekend, waardoor de economische banden tussen de twee landen offi cieel worden hersteld, waarin na afloop van het in 1956 ondertekende driejarige verdrag een kor te onderbreking ontstond. Op grond van de nieu we overeenkomst zal de Sovjet-Unie voor een waarde van 25 miljoen dollar in Canada kopen: de helft hiervan zal voor de aankoop van graan worden bestemd. Advertentie Vuurdood. Bij een brand in een stuk struikgewas in Weymouth in Enge land zijn drie kinderen omgekomen en een vierde werd gewond. De kinderen speelden op een terrein in de buurt van hun huis waar veel vertoefd wordt door lifters en vakantiegangers. De brand weer acht het niet onmogelijk dat de brand, die verscheidene hectaren ver schroeide, is ontstaan door een wegge worpen sigarettenpeukje. Te water. Vandaag in Brussel ontvangen berichten spreken van achtentwintig do den bij een ongeluk met een vrachtwa gen in de beheerschapsgebieden Roean- da-Oeroendi op zondag. De met neger arbeiders geladen vrachtwagen gleed van de weg bij Oesoemboera, hoofd- s^tad van Roeanda-Oeroendi, in de snel stromende Roezizirivier. Onafhankelijk. Sierra Leone aan de West kust. van AfKka, tussen Guinea en Ivoorkust, zal 7 december onafhanke lijk worden, aldus heeft de premier van dit land. Sir Milton Margai zondag bij aankomst in Engeland medegedeeld. Margai leidt een delegatie van alle po litieke partijen van Sierra Leone, die woensdag in Londen besprekingen be gint over de soevereiniteitsoverdracht. Te veel. De Oostenrijkse huisvaders heb ben te veel rechten, zo heeft de Oos tenrijkse minister van Justitie, dr. Tschadek, verklaard. Hij noemt in dit verband onder meer de opvatting dat al het vermogen dat de echtgenoten verwerven geacht wordt "inkomen van de man te zijn. Verder kan de man nog steeds volgens een uit 1812 dateren de wet alléén beslissen over de opvoe ding der kinderen. Baby. Een Zweeds jongetje van een jaar, dat in verband met bepaalde lichame lijke afwijkingen aan het medisch insti tuut van de universiteit van Uppsala is onderzocht, blijkt in zijn lichaamscellen 69 chromosomen te hebben, 23 meer dan bij normale mensen het geval is. Volgens de deskundigen van de univer siteit is dit het eerste geval van deze aard in de medische geschiedenis. Tot op heden geloofde men, dat zelfs een kleine verhoging van het aantal chro mosomen in het menselijke lichaam ernstige fysieke en geestelijke gebre ken tot gevolg moest hebben en tot een snelle dood zou leiden. .\Tu al zuinig. In Denemarken wordt dit jaar watersnood verwacht als gevolg van de droge zomer van vorig jaar. Deskundigen zien de toekomst somber in en men verwacht dat in de komende weken reeds beperkingen op het water verbruik, zoals een verbod om tuinen te besproeien, zullen worden afgekon digd. Volgens deskundigen bevatten de ondergrondse waterbekkens minder wa ter dan ooit te voren.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3