Roland Peugeot geeft opening van zaken en weinig nieuws MENSEN op hd$n lip! Ir. Bijvoet gereed met schetsplan voor Amsterdams Operagebouw Haarlemse première van „De kleine vossen" van Lillian Hell man Hoofdprijzen in biertapwedstrijden gingen dit jaar naar IJmuiden Geen bundeling van C.H, U.-weekbladen EISENHOWER LAAT BOHLEN DE STEMMING IN MOSKOU PEILEN Minister Luns heeft zwaar Parijs programma Vragen over ontslag kwestie van luitenant Faber DONDERDAG 21 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLRMScHE COURANT 11 Andere vader-industrieel felefonisch bedreigd SPIJKERBROEKEN SPORTHEMDEN natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Schuit gezonken hij Ter Aar, man verdronken State Department is het niet eens met De Gaulle: Duits vraagstuk de kern van de topconferentie FELISOL écht kleurecht Kind gedood door vallende boom Nederlander secretaris van nieuwe O.E.E.S. Starfighter-contract getekend Dodelijk ongeval in Delft Sieraden uit Amsterdamse gracht gevist (Van onze correspondent in Parijs) Roland Peugeot, de vader van Eric, het vierjarig knaapje, dat vorige weck werd ontvoerd, heeft gisteren in een gesprek ir.et een verslaggever van het officiële Franse persbureau A.F.P. eindelijk zijn persoonlijke lezing gegeven over deze kin derroof, die de gemoederen nog altijd he vig in beroering houdt. De heer Peugeot had tot nu toe het zwijgen bewaard, zo vertelde hij, omdat hij zich gebonden achtte door een afspraak niet alleen met de gangsters, doch ook met de politie. Nu de andere partijen zich blijkbaar echter niet aan die afspraak hebben ge houden, en er in het publick een menigte hele en halve waarheden, alsmede leu gens worden verspreid, meende de heer Peugeot zich gerechtigd en zelfs verplicht te gevoelen enkele punten op de i's te plaatsen. De heer Peugeot gaf de verze kering geen enkele reden te hebben iemand uit zijn omgeving te verdenken. De brief die „L'Aurore" gisteren publi ceerde was, zo verklaarde hij verder, niet de boodschap die hij van de gangsters had ontvangen ofschoon er wel enkele zin nen letterlijk uit waren overgenomen. Die zinnen, doorspekt met grof bargoens, wa ren op hun beurt, zoals de Parijse krant heeft ontdekt, weer woord voor woord ge stolen uit de detectiveroman „Abduction" van Lionel White die in de Amerikaan se onderwereld speelt. De vierjarige Eric heeft hoegenaamd niets losgelaten, zo ver klaarde zijn vader verder, waaraan de politie houvast zou kunnen hebben. Met name weet het knaapje zich niets te her inneren van een vrouw die, volgens de politie, deel zou moeten uitmaken van de bende. Ten slotte bevestigde de heer Ro land Peugeot dat de politie hem en zijn familie sinds een week onder haar be scherming heeft genomen, ofschoon hij zei zich niet bedreigd te voelen. Nieuwe elementen Intussen ziet het er nauwelijks naar uit dat deze nadere ophelderingen en toelich tingen uit de betrouwbaarste bron de pers tot zwijgen zullen vermogen te bren gen. Er blijven inderdaad nog wel enkele vraagtekens en duistere punten en boven dien doen zich dan nog dagelijks nieuwe elementen in deze beklemmende misdaad voor. Zo zou een voorbijganger gisteren een lidmaatschapskaart van de golfclub van St. Cloud op welk terrein Eric werd geroofd, hebben gevonden vlak voor het café waar het knaapje in de nacht van donderdag op vrijdag door een kantoor bediende werd aangetroffen. Die vondst zou er dan op kunnen wijzen dat een lid van de golfclub bij de ontvoering betrok- Advertentie Sterke sapfor DENIM uit eigen atelier en bekende merken. Voor Dongens 9.65 Heren 11.90 Voor Meisjes 7.90 Dames 9.75 Een grote kollektie RUITEN voor school en werk. jongensmaten, v.a. 6.25 Herenmaten v.a. 7.90 VOOR SPORTKLEDING Ter voortgezette jaarvergadering van de C.Ii.U. zijn in het hoofdbestuur van de ze partij herkozen de heren mr. J. W. van Gelder, C. J. van Mastrigt en mr. dr. K. de Vries. De vergadering nam een reso lutie aan van de kiesvereniging Monnic- kendam, waarin deze zegt van oordeel te zijn dat alle wegen bewandeld zullen moe ten worden om tot een snellere oplossing van het probleem der spijtoptanten te ge raken. Het hoofdbestuur had deze resolu tie overbodig genoemd, gezien het pleit dat de C.H.U.-Kamerleden voor de spijt optanten steeds hebben gevoerd. Met instemming namen de afgevaardig den kennis van de mededeling over de de zer dagen opgerichte werkgroep van C.H.- journaïisten onder voorzitterschap van de 'heer B. Budding uit Rijswijk. Enkele kies verenigingen drongen aan op een bunde ling van de vier Uniebladen tot een Chris- telijk-Historisch weekblad. De voorzitter deelde mee, dat het da gelijks bestuur de zaak van de pers nu zelf ter hand heeft genomen. De vergadering- verwierp de voorstellen tot samenbunde ling van de weekbladen en tot het benoe men van een nieuwe perscommissie Toespraak minister Beerman Tijdens de bijeenkomst van gisteren sprak de minister van Justitie, mr. A. C. Beerman, enkele woorden tot de vergade ring, mede namens zijn aanwezige college van Economische Zaken De Pous en de C.H.-staatssecretarissen. De minister constateerde een gebrek aan geestdrift in het gehele politieke leven mede doordat velen in deze tijd vaak uit sluitend oog hebben voor de materiële welvaart. Gelukkig zijn er de confessionele partijen, zo zei spreker, met hun diepere grondslag voor het politieke leven. „De C.H.-beginselen dienen meer te worden uitgedragen in het volksleven." in dat licht kunnen volgens hem ook vraagstukken als de voetbaltoto en de zondagsrust worden bezien. ken is geweest. Anderzijds heeft het de aandacht getrokken dat de politie nie mand heeft verhoord onder de vrij talrij ke personeelsleden van de golfclub, die sinds ongeveer een jaar ontslagen zijn. En ook op het adres waar Erics vader de vijftig miljoen frank heeft gebracht zou de politie nog altijd geen huiszoeking ver richt hebben. Dit ongebruikelijke gemis aan politiële nieuwsgierigheid geeft voed sel aan de veronderstelling dat de na speuringen al veel meer resultaten heb ben opgeleverd dan officieel erkend wordt. Niettemin mag worden gehoopt dat de definitieve ontknoping niet al te lang meer op zich zal laten wachten aangezien dit tot dusver geslaagde voorbeeld van lucra tieve kinderroof al navolging heeft gevon den. Een andere industrieel uit Parijs heeft aangifte bij de politie gedaan dat hij al enige malen is opgebeld door on bekenden die hem bedreigden zijn zoontje te zullen ontvoeren of zelfs vermoorden in dien hij niet onmiddellijk twintig miljoen frank, ofwel anderhalf miljoen gulden, ter beschikking van zijn aspirant-belagers zou stellen. (UPI) Peugeot heeft verklaard dat hij ervan overtuigd was dat betaling van het gevraagde losgeld de enige wijze was om zijn zoon levend terug te krijgen. ,Ik wil de geen enkel risico lopen, hoe klein ook, door welke hulp dan ook te aanvaarden. Ik zou het mij nimmer vergeven hebben indien er iets met Eric gebeurd zou zijn. Iedere vader zal dit begrijpen en de uit slag van deze verschikkelijke beproeving heeft bewezen dat ik gelijk had". Hij verklaarde dat hij van de ontvoerders een hoed en een zwarte bril moest dragen en de aktentas met het geld met beide han den voor zich vasthouden. Hij moest het geld geven aan een man die hem het wachtwoord „Bewaar de sleutel" zou toe fluisteren. Hij was in een dergelijke staat van opwinding dat hij geen juiste be schrijving zou kunnen geven van de man aan wie hij het geld overhandigde. Inmiddels is de familie Peugeot uit Pa rijs vertrokken voor een vakantie van en kele weken, om te bekomen van de emo tie van verleden week. Advertentie Dinsdagmiddag omstreeks een uur is in de Langeraarse Poel, te Langeraar (ge meente Ter Aar) de 27-jarige T. van Zan ten door het zinken van een ijzeren schuit te water geraakt en verdronken. De .jon geman voer met de 21-jarige C. Pieterse in de zwaar met voor kassenbouw be stemde ijzeren materialen geladen boot dwars over de plas. Het scheepje werd door een buitenboordmotor voortbewogen. Waarschijnlijk door de hoge golfslag kreeg de boot water binnen en zonk. Enkele tuin ders, die uit de verte het ongeluk hebben zien aankomen, omdat het scheepje te diep geladen was, snelden onmiddellijk met an dere bootjes te hulp. Zij wisten Pieterse op het nippertje te redden, voor Van Zan ten, die niet kon zwemmen kwamen de redders evenwel te laat. Het stoffelijk overschot is omstreeks half zes door de politie aan de dreg opgehaald. WASHINGTON (Reuter) Charles Boh- len, de voornaamste deskundige van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor Russische aangelegenheden, is in gezelschap van de Amerikaanse ambas sadeur bij het Kremlin, Llewellyn Thomp son, voor een bezoek van een week uit Washington in Moskou aangekomen, waar hij naar verluidt, de stemming voor de komende topconferentie zal peilen. De vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou zal zich niet in verbinding stellen met premier Kroesjtsjcv of andere Russi sche leiders. Mogelijk zal hij een beleefd heidsbezoek brengen aan de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Douglas Dillon heeft op een conferentie over buitenlandse kwes ties van het Amerikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. verklaard dat de Verenigde Staten bereid zijn „tussentijdse regelin gen" in overweging te nemen om de span ning rond Berlijn te verminderen. Dillon verklaarde dat het Duitse vraagstuk, met inbegrip van de kwestie-Berlijn, het be langrijkste is waarvoor de grote mogend heden zich op de topconferentie geplaatst zullen zien. Er is op het ogenblik geen kwestie die kritieker is. Wij zullen niet tot ontwapening en een verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West kunnen komen, als de Russen bereid zijn om ge weld of dreigementen te gebruiken om West-Berlijn te isoleren en onderwerpen, aldus Dillon. Er bestaat maar één defini tieve oplossing voor deze kwestie en dat is de hereniging van Duitsland. Maar voor het zover is, zijn wij bereid tussen tijdse regelingen in overweging te nemen om tot een ontspanning te komen, zo zei Dillon. Von Brentano: wijzigen BONN (Reuter) De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Brenta no, heeft op een persconferentie in Bonn verklaard, dat een gewijzigde versie van de westelijke compromis-voorstellen over Berlijn de basis zou kunnen vormen voor overleg op de komende topconferentie. Enige tijd geleden hebben Westduitse woordvoerders gezegd dat deze voorstel len, die destijds op de Geneefse ministers conferentie werden ingediend, geen basis voor het topoverleg meer kunnen vormen, daar zij door de Russen verworpen zijn. Deze compromisvoorstellen houden onder meer inkrimping van de geallieerde troe pen in West-Berlijn in. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken zei later, dat vrije toegang tot West-Berlijn een van de punten van de geamendeerde voorstellen moet zijn, die Advertentie Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. De negenjarige Johan W. Klein Entink, te Heurne (gemeente Aalten), is zwaar gewond toen hij werd geraakt door een tak van een vallende boom. De jongen is later in het ziekenhuis te Lichtenvoorde aan de opgelopen verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde in de nabijheid van de ouderlijke woning, waar men bezig was met het kappen van bomen. Met enkele vriendjes stond het kind hier naar te kij ken. Waarschijnlijk is het, toen de boom viel, niet gauw genoeg weg kunnen komen. De politie stelt een onderzoek in. met grote nadruk naar voren moet wor den gebracht. BERLIJN (Reuter) De Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht heeft voor de televisie gezegd dat Oost-Duits- land de kwestie-West-Berli.in weer wil op nemen op het punt, waarop het overleg op de Geneefse ministersconferentie werd afgebroken. Ulbricht, die zei begrip te heb ben voor de positie van het Westen in West-Berlijn, verklaarde verder: het eni ge wat Oost-Duitsland wil, is het stopzet ten van de tegen Oost-Duitsland gerichte activiteit in West-Berlijn en inkrimping van de strijdkrachten aldaar. (Van onze correspondent in Parijs) Sinds gisteren vertoeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Lnns weer in Parijs om hier verschillende besprekingen te voeren in verband met zijn bemoeiingen inzake de economische tegenstellingen tussen de „zes" en de „ze ven" Europese landen. De heer Luns zal tot zaterdag in de Franse hoofdstad blijven om gedurende die drie dagen liefst met twaalf ambtge noten en andere belangrijke persoonlijkhe den te spreken. Behalve zijn collega's van Denemarken, Zwitserland, Ierland, Tur kije, Oostenrijk, Zweden, Portugal en Noorwegen, zal de heer Luns ook nog de Franse minister van Nationaal Onderwijs Joxe, de Engelse economische deskundige Maudling, het Belgische lid van de com missie voor de Euromarkt, oud-minister Rey, en de Canadese ambassadeur bij de NAVO, Légc-r ontmoeten. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken hoopt vrijdagavond ter gelegenheid van een persconferentie verslag uit te kunnen bi en- gen van de resultaten en eventueel de vor deringen van zijn missie. In diplomatieke kringen te Parijs wordt intussen al de mogelijkheid geopperd, dat een vooraan staand Nederlands staatsman zal worden belast met de post secretaris-generaal van de toekomstige en gereorganiseerde Euro pese Organisatie voor Economische Sa menwerking, die uit de besprekingen die thans worden gevoerd voort zal moeten komen. Naar wij vernemen heeft het P.v.d.A.- Tweede Kamerlid H. Wierda naar aanlei ding van de ontslagkwestie betreffende de reserve-officier H. Faber uit Amsterdam vragen gesteld aan de staatssecretaris van Defensie, de heer Calmeijer. De heer Wierda heeft zich daarbij bepaald tot de rechtspositie van de reserve-officier. Hij is van mening dat een beroep op artikel 7 van de Grondwet (vrijheid van drukpers) in dit geval minder toepasselijk is omdat militairen nu eenmaal onder de krijgstuchtwetten vallen. De heer Wier da bepaalt zich daarom tot de vraag, op welke grond de betrokken reserve-officier lot zijn ontslagaanvraag werd genoopt en waarop de mening steunt dat hij van een slechte mentaliteit als officier zou hebben blijk gegeven. Voorts vraagt hij wat bi.j eventueel ontslag dan de positie van de heer Faber in het leger wordt. Zoals gemeld heeft de betrokken officier zich ironisch uitgelaten over de vorming van een comité dat de Koningin een bal dakijn wil aanbieden. Muziekconcours. Van 23 tot 31 mei 1960 zal te Wenen in Oostenrijk de Inter- nationaler Musikwettbewerb Wien 1960 voor zang en orgel-improvisatie worden gehouden. Jonge zangers, zangeressen en organisten van elke nationaliteit kunnen aan dit concours deelnemen. Inschrijving dient plaats te hebben vóór 30 april. Advertentie Chief Whip 20 stuks f. 1.- De Haarlemse architect ir. B. Bijvoet is gereed gekomen met de situatieschets van het operagebouw, zoals dat in de toekomst zal verrijzen in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam op de plaats van het huidige R.A.I.-gebouw. Over enige tijd zal de schets aan de gemeenteraad worden voorgelegd, Ir. Bijvoet heeft onlangs opdracht gekregen het volledig uitgewerkte schetsplan binnen een jaar in te dienen. De situatieschets laat zien, dat het opera gebouw, niet zoals velen zullen hebben ge dacht het front aan de Ferdinand Bolstraat zal hebben maar aan een groot voorplein van bijna 100 bij 100 meter; aan de Ferdi nand Bolstraat komt een ruim 120 meter lange zijmuur van het gebouwencomplex. De grote moeilijkheid is voor de architect ongetwijfeld geweest het situeren van dit culturele centrum in een zeer naargeestige woonbuurt. Het vrijkomende terrein is on geveer 250 bij 250 meter groot. Door hier van slechts een kwart te bestemmen voor het operagebouw kreeg hij gelegenheid in een parkaanleg hoge bomen te projecteren, die het gebouw van de woonbuurt zullen scheiden. Aan de oostzijde zal een sport veld temidden van een parkaanleg worden gemaakt: alsmede een sporthal. Een probleem was ook de verkeersafwik keling. De Ferdinand Bolstraat zal in de toekomst worden aangewezen voor één- richtingverkeer (van de stad naar zuid). Zij die per auto naar de opera gaan, worden via een kleine omweg naar het voorplein geleid waar mede-inzittenden een speciale ingang zullen vinden onder de op palen tc bouwen foyer. Voor de auto's is er een parkeerplaats, aan de westzijde van het ge bouw. Zij die te voet komen kunnen het operagebouw, belreden via een bordes. Het complex bevat een zaal van 35 bij 30 meter met twee balkons. In totaal zullen er 1500 zitplaatsen komen. Hét complex bevat voorts naast zaal en foyer, wandel gangen, een dertig meter hoog toneelhuis, tal van werk- en opslagruimten, repetitie lokalen en kleedkamers. Aan de noordkant komen plaatsperrons voor de aan- en af voer van decors. Hier is ook een toneelzaal geprojecteerd, speciaal bedoeld voor ex perimenteel ballet en toneel. De bouw kosten van het operagebouw en omgeving zijn geraamd op 25 miljoen gulden. Woensdag is het contract tussen de Ame rikaanse Lockheedfabrieken en de Konink lijke Luchtmacht ondertekend voor het verkrijgen van de licentierechten voor de nabouw van de Lockheed F104g Starfigh- ter. De ondertekenaars waren Courtland S. Gross, president van de Lockheed Air craft Corporation en generaal-majoor H. A. Maurenbbrechter, directeur Materieel Luchtmacht voor de Koninklijke Lucht macht. Het contract omvat onder andere de aanschaffing van de benodigde werk tekeningen en machinerieën voor de opzet van de produktielijn. DE ARNHEMSE toneelgroep „Theater" wordt dit seizoen wel voor ongewone pro blemen geplaatst, om het zo neutraal mo gelijk uit te drukken. Om te beginnen was er die wonderlijke kwestie met de uitno diging aan regisseur Richard Flink om dit jaar de gelukkig gebruikelijk geworden Nederlandse Toneelmanifestatie in het Holland Festival te leiden. Hij koos daar toe „De Kaukasische krijtkring" van Ber- tolt Brecht, maar moest te elfder ure ver nemen dat deze opzet zo kostbaar werd bevonden, dat pas in 1961 aan verwezen lijking daarvan gedacht kan worden. Om de organisatie uit de hierdoor ontstane impasse te helpen stelde het gezelschap voor de reeds in een gevorderd stadium van voorbereiding verkerende opvoeringen van „Le Diable et le bon Dieu" van Sartre naar de periode van dit culturele zomerfeest te verschuiven. Het bestuur had daar wel oren naar, maar de voor zitter dacht er na terugkeer van zijn va kantie anders over, de voorkeur aan een aanbieding van de Nederlandse Comedie gevend. En nu moet „Theater" het werk, dat het hoogtepunt van het speelplan had In café-restaurant „Dreefzicht" te Haarlem werd woensdagmiddag opnieuw in een bijzonder plezierige sfeer de plaat selijke voorronde gehouden van de natio nale biertapwedstrijden, een ceremonieel, dat steeds weer volgens hetzelfde patroon verloopt, maar dat desondanks de ver standhouding tussen de biertappers uit Haarlem en nabije omgeving danig ver stevigt. Twintig eenmanszaken en veertien teams hadden deze keer voor deze selectie wedstrijden voor de grote landelijke finale ingeschreven en aangemoedigd door het vrij talrijke publiek en vooral door de na jaren nog steeds enthousiaste commen tator Peter Knegjens begonnen zij om pre cies twee uur aan het tappen uit het vat van twee glazen schuimende pils en aan het inschenken van een flesje donker. Tien juryleden, onder leiding van voor zitter H. M. de Klerk, beoordeelden met ernstige gezichten de schuimmanchetten, het aantal belletjes in de witte kraag en de manier en snelheid van serveren van de deelnemers of deelneemsters. Zij had den het bepaald niet gemakkelijk, want de kandidaten voor de hoofdprijzen gaven elkaar bitter weinig toe on zo kon het ge- door een klein foutje voor deelneming werden uitgeschakeld. Niettemin bleven er toch genoeg deel nemers over voor de finales, aan het slot waarvan de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, voor de prijswin naars een medaille bij zich had en aan wie Peter Knegjens tenslotte vertelde wie nu wel met de eerste prijs naar huis ging, hetgeen bovendien betekende dat die kan didaten straks in de landelijke finale-na de 45 voorwedstrijden- mogen strijden om „het ridderschap der biertappers". De heer J. V. J. Bertholee uit IJmuiden bleek bij de prijsuitreiking de beste verte genwoordiger van de eenmanszaken te zijn met op de tweede plaats Ab vanHoek uit Hoofddorp en als derde Jan van der Werve uit Haarlem. De eerste prijs bij de teams was voor het echtpaar C. Stevens uit IJmuiden met op de tweede plaats de dames G. Horn en J. M. de Vries uit Haarlem en als derde het echtpaar F. Slot eveneens uit Haarlem. Overigens gingen toch alle deelnemers met een aandenken naar huis, want een ieder kreeg een speciaal bierglas, dat on getwijfeld diverse tapkasten in Haarlem beuren dat sommige uitstekende tappers en omgeving in de komende tijd zal sieren. Het roemloos einde van een grote partij afgekeurde legerhelmen: de rommelmarkt op het Waterlooplein Voor drie kwartjes per stuk gaan zij met moeite van de hand Woensdag heeft zich op het in aanbouw zijnde T.N.O.-laboratorium te Delft aan de Rotterdamseweg een dodelijk ongeval voorgedaan. De 45-jarige G. Oskam uit Capelle aan de IJssel liep bij het stellen van een beton-element over een plaat, die zich op elf meter hoogte bevond. Vermoe delijk doordat de plaat brak, is O. omlaag gestort. Hij overleed ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd. Blijkens het Amsterdamse politierapport van gisteren hebben twee mannen die geregeld oud-metaal uit de grachten vis sen in de loop van enkele dagen van de vorige week uit de Prinsengracht meer dan 350 zilveren ringen, ruim 70 horloge banden, 6 armbanden, 3 colliers, een ak tentas en twee kasboeken boven water gebracht. De politie vermoedt dat deze vondst een deel is van de sieraden die begin januari jl. uit een auto aan de Ja cob van Lennepkade zijn gestolen. Voor deze diefstal zijn kort daarop 6 personen gearresteerd. moeten worden, naar het volgend jaar ver schuiven. Ten tweede waren er de conse quenties van de toekenning van de Mann- Bouwmeester-ring aan Caro van Eyck, welke uiteraard moest worden uitgereikt na een spectaculaire creatie door de zo terecht onderscheiden actrice. In onder ling overleg werd tot het kort voor en na de oorlog populaire stuk „De kleine vóssen" van Lillian Hellman besloten, tot de montering waarvan men zonder deze speciale gelegenheid waarschijnlijk nooit zou zijn overgegaan. Nauwelijks was de huldiging voorbij en de tournee door het land begonnen, of de hoofdpersoon werd ziek. Bij deze nieuwe tegenslag was men echter zo gelukkig Josephine van Gasteren bereid te vinden haar rol over te nemen. LILLIAN HELLMAN zojuist heeft een nieuw stuk van haar Londen bereikt, getiteld „Toys in the Attic" en handelend oVer de rassendiscriminatie in het zuiden van de Verenigde Staten boekte in 1939 met haar „Little foxes" haar eerste en door geen van haar latere, toch zeer op merkelijke drama's overtroffen wereldsuc ces. George Jean Nathan, overigens vol bewondering voor de geraffineerde scherp te der maatschappelijke critiek en het virtuoze schrijftalent, verwonderde zich over deze stekelige nabloei van de realis tische stijl van de negentiende eeuw in een zedenschildering, die inderdaad herinne ringen aan de speculanten en erfenisjagers uit de tijd van Balzac tot Becque oproept. Van zo lang geleden lijkt thans een stuk, dat nog maar net iets meer dan twintig jaar oud isDe knappe constructie doet erg doorzichtig aan. En wat blijft er over van de vroegere schokwerking der onthullingen van corruptie en mentale wreedheid? Het afschuwwekkende, waar toe de menselijke natuur bij machte kan zijn, heeft in een jongere werkelijkheid voor iedereen waarneembaar deze kunst ontstellend gepasseerd. MEN KAN, ook al is men inmiddels in het theater gewend geraakt aan snellere ontwikkeling van heviger perversiteiten, toch nog gemakkelijk de kwaliteiten her kennen waardoor dit spel van uitbuiting en hebzucht als bijzonder effectief toneel ge waardeerd moest worden. Regisseur Ro bert de Vries noemt het een boeiend speel stuk met sterke rollen. Die bewering heeft hij met deze vertoning betrekkelijk waar gemaakt. De vuile karakters, om met de meid uit het gelijknamige stuk van Her man Heijermans te spreken, beantwoord den precies aan de titels, waaronder men „De kleine vossen" vroeger in schouwburg of bioscoop heeft laten zien: roofvogels, hyena's. En daartegenover stonden als enige kernen van goedheid het onschuldige meisje, haar gefrustreerde en door drank benevelde .tante, haar gedeeltelijk verlam de vader en de zwarte bedienden Men lette op de sentimentele symboliek. Voor de volledigheid moge ik eraan her inneren. dat Lillian Hellman later in haar hier door „Comedia" vertoonde melodra ma „Een ander deel van het woud" de voorgeschiedenis van deze „nieuwe rij ken" heeft uiteengezet. JOSEPHINE VAN GASTEREN heeft dinsdagavond in Haarlem de centrale rol van Regina Giddens (geboren Hubbard) zo expressief vertolkt, dat men deze als een op haar beurt unieke toneelverschijning moet waarderen. Een wonderlijke menge ling van geveinsde gevoelens en grove be rekening, van genotzucht en vulgariteit maakte haar tot een fascinerende figuur temidden der andere parvenu's, een gifti ge autoriteit. Daarbij wist zij suggestief de psychologische motieven van haar misda dige handelwijze te laten doorschemeren. Elise Hoomans, Richard Flink en Gerard Hartkamp, alsmede Cruys Voorbergh in een notoire voortzetting van de grand- guignol-traditie, droegen met beproefde bekwaamheid het nodige bij aan de wat verbleekte sensatie opnieuw kleur te ge ven. De leden van de jongste generatie, Martine Crefcoeur en Jack Horn, bleven daarbij wel iets ten achter. Men gebruikte de vertaling van Marie-Sophie Nathusius en een fraai decor van Leontien van Beurden. David Koninp I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11