Onverholen Duitse critiek op Utrechtse Jaarbeurs De beurs r Pet Saldo Onrechtvaardii C\X*Z Expeditiebedrijf ontdook vastgestelde tarieven Directeur Hannover Messe: „Verkeerde kant uit" Frank Rijsdijk was volbezet Inkomsten Mijbeb sterk gestegen Mees' Bouwmaterialen naar de beurs Chefarine,.4' Banken moesten dure voorschotten nemen De oliewinning op Nieuw-Guinea SCHEEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 21 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 w Nu is er... hèt middel tegen afwashanden Vervoerder of expediteur Vermaas' Scheepvaart Bedrijf opgericht SCHERP OORDEEL VAN EXPERT Het vrije verkeer binnen de EGKS Hollandia Melk 8 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland vier beroemde genees middelen in een tablet wonderen tegen pijnen en énen. DE WEEKSTAAT Circulatie bleef hoog Tel'eurstellend resultaat Amerika's hulp aan het buitenland Ver. Machinefabrieken onv. div. 10 De Europese instellingen kosten verhou dingsgewijs vrij veel geld dat voor E.E.G. en Euratoom door de regeringen (dus door de belastingbetalers) der zes landen wordt bijgedragen. Voor de K.S.G. betalen de kolen- en staalproducenten en in feite stort hier dus een gehele bedrijfs tak een extra belasting van de instand houding van één der Europese organen. De kolen- en staalindustrie is hier niet gelukkig mee, temeer, nu onlangs een „kleine wijziging" van het K.S.G.-verdrag heeft plaats gehad, waarbij zogenaamde wederaanpassingshulp aan werkloos ge worden mijnwerkers wordt verstrekt. Zo lezen wij bijvoorbeeld in het jong ste jaarverslag van Hoogovens: „Wij vin den het onjuist dat deze maatschappelijke last, die voornamelijk voortvloeit uit struc turele verschuivingen in liet energiever bruik buiten de staalindustrie, voor een zo belangrijk deel door deze moet worden gedragen." Inderdaad schuilt hier een onrechtvaar- dighied in evenals in 't verschil in „finan ciering" van de verschillende Europese organen. Men moet anderzijds echter wel bedenken dat de K.S.G. alleen daarin van een normaal kartel verschilt, dat het ver drag ook clausules over sociale voorzie ningen bevat, en in de betaling daarvan heeft men destijds toegestemd. Dr. Hans Wolter, een vooraanstaand man in de Duitse kolen- en staalindus trie heeft nu voorgesteld dat de Hoge Au toriteit voortaan haar heffingen bij de re geringen doet, of wel dat de kolen- en staalbedrijven de heffingen van de belas ting die zij aan de nationale regeringen betalen afgetrokken krijgen. Dit laatste voorstel heeft het grote voordeel dat het K.S.G.- verdrag er niet voor behoeft te worden gewijzigd. Het is een voorstel dat zeker de nodige aandacht van regeringen en van de Hoge Autoriteit verdient. Advertentie zeer fgrote tube1 citroenbasis Uitsluitend verkrijgbar bij RH. Apothekers, Drogisten, Kappers en de Speciaalbranche De economische politierechter te Am sterdam heeft vandaag een hoofdstedelijk expeditiebedrijf (C.V.Dankmeijer en Ron- day) conform de eis veroordeeld tot drie honderd gulden boete wegens ontduiking van de bij ministeriële beschikking vast gestelde minimumtarieven voor het grensoverschrijdend vervoer. In juni 1958 had het bedrijf met een vrachtauto een partij gietstaal van Miinchen naar Rotter dam vervoerd en daarbij aan de opdracht gever een bedrag van 1.113,70 in reke ning gebracht in plaats van het voorge schreven bedrag van f 1.263,60. De politierechter zei terloops, dat bij de vervoersondernemingen de neiging be staat onder de vastgestelde minimumtarie ven te werken, omdat de rpinisteriële be schikking. vastgesteld ingevolge het uit voeringsbesluit autovervoer goederen en in overeenstemming met een internationa le regeling, voor de Nederlandse bedrijven ongunstiger is dan voor de Duitse. Deze laatste rijden in Nederland niet alleen goedkoper, doch slagen er bijna altijd in een retourvracht mee terug te nemen naar huis. De verdachte firmant van het expedi tiebedrijf verweerde zich echter met het betoog, dat zijn bedrijf de lagere prijs in rekening had gebracht als expediteur en niet als vervoerder. Volgens hem staat een expediteur vrij tegenover de ministeri ele beschikking in tegenstelling tot de ver voerder. De expediteur, die zich bezig houdt met het doen vervoeren van goede ren, kan ten gevolge van zijn massale omzet een bepaald percentage korting geven aan de vervoerder. Aangezien in 't onderhavige geval de ex peditie en het vervoer beide in handen waren van hetzelfde bedrijf sprak de po litierechter van een vrij gekunstelde constructie" en verwierp het verweer. De officier van Justitie had gezegd van mening te zijn dat de verdachte dit argu ment heeft gebruikt als dekmantel om de gehele internationale overeenkomst uit te hollen. Als men zich van Nederland se zijde niet houdt aan deze regeling, dan is de overeenkomst van nul en gener waar de". De firmant verklaarde tegen dit vonnis in beroep te zullen gaan. De heren .T. Vermaas en W. Vermaas te Rotter dam en mevrouw W. S. Frederikse-Vermaas te Apeldoorn hebben twee maatschappijen opge richt. De eerste J. Vermaas' Scheepvaartbe drijf n.v. te Rotterdam heeft, tot doel de uit oefening van het rederij- cargadoors- en expedi tiebedrijf. zulks mede ter voortzetting van de door de heren J. Vermaas en W. Vermaas onder firma gedreven vennootschap. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt 2 miljoen, verdeeld in 1995 gewone en 5' prioriteisaandelen van i 1000, waarvan geplaatst 745 gewone en alle prioriteits aandelen. De heren J. en W. Vermaas, die tevens oe directie zullen voeren, nemen resp. deel voor "2fi gewone en 4 prioriteitsaandelen en 9 gewone en 1 prioriteitsaandeel. Mevr. Frederikse-Vermaas participeert voor 10 aandelen. De tweede vennoot schap heet J. Vermaas' Rederij Bedrijf n.v. Deze heeft, ten doel de uitoefening van het rederijbe- drijf. zulks mede ter voortzetting van de tot nu toe onder commanditaire vennootschap gedreven firma. Het kapitaal is 2.225.000 groot, verdeeld in 2250 aandelen van 1000. waarvan geplaatst 450 aandelen. De heer J. Vermaas neemt deel voor 430 aandelen, de heer W. Vermaas die de directie voert voor 10 aandelen en mevrouw Frederikse-Vermaas eveneens voor 10 aandelen. (Van onze correspondent in Bonn) Concentratie, daarin ligt de toekomst van het Europese jaarbeurswezen, niet in een decentralisatie via vakbeurzen. De Hannover Messe is in zeer korte tijd juist door haar universeel karakter groot geworden. Wat Nederland aangaat: men moet de Utrechtse jaarbeurs niet verder in gevaar brengen. Gevaar is voor Utrecht ontstaan nu men daar een technische en een consumptiegoederenbeurs heeft georganiseerd. Dit verklaarde gisteren zonder pedanterie, zonder eigenwijsheid of grootspraak ir. Ernst Paetzold, directeur van de Hannover Messe tijdens een bezoek van dertig Nederlandse journalisten aan deze jaarbeurs die zondag aanstaande haar poorten opent. De heer Paetzold houdt er ten aanzien van Utrecht, dat hy vorige week heeft bezocht twee nogal scherp omlijnde ideeën op na: 1. Het streven van de Amsterdamse en Rotterdamse burgemeesters naar eigen vakbeurzen kan zijns inziens fataal voor de Utrechtse jaarbeurs worden. In stee van Utrecht een universeel karakter te geven onttrekt men daaraan zeer belang rijke elementen. Daardoor versnippert men niet slechts het aanbod maar ook de be langstelling. Hoe wil men inkopers uit Australië, Zuid-Amerika en dergelijke aan trekken naar kleine snipper-vakbeurzen? Wat blijft er over nu Utrecht zelf gaat decentraliseren? 2. De heer Petzold meent en hij heeft dat vorige week tegen de jaarbeurs-directie te Utrecht blijkbaar onomwonden gezegd dat iedere cent die men in de jaarbeurs gebouwen op het Vreedenburg steekt weg gegooid geld is. Zijn advies: „Breek die zaak af, verkoop het Vreedenburgcomplex en steek alles tot de laatste cent in het Croeselaancomplex". Want voortgezette splitsing geeft onvermijdelijk verminderde buitenlandse belangstelling. Volgens de heer Paetzold zijn de prijzen van Utrecht per vierkante meter ook te laag gezien het algemeen Europese niveau. „Wanneer men zich in Nederland niet aanpast gaat het met de Utrechtse jaarbeurs nog meer de verkeerde kant uit". „Op Brits bevel" Aldus de directeur van de Hannover Messe, welke er zich op beroemen kan in een tijd van slechts dertien jaar tot één der grootste en belangrijkste Europese jaar beurzen te zijn uitgegroeid. „Op bevel der Britse bezetters" is men in 1947 begonnen. Van een „etalage van de Duitse industrie" is deze Messe de afgelopen drie jaren ge worden tot een internationaal geheel: het buitenland maakt reeds 20 percent van het totaal aantal deelnemers uit. En deze bui tenlandse deelnemers zoeken te Hannover, aldus de heer Paetzold, niet alleen de Duit se markt maar ook derden. Desondanks weigert de Messe-leiding om nationale pa viljoens toe te laten: de Russen met hun drang om zich als collectiviteit te laten De westelijke christen-democratische afgevaardigde Philipp heeft aan dc Hoge Autoriteit van dc E.G.K.S. een aantal vragen gesteld over douanckosten bij het vervoer van kolen binnen de Gemeen schap, kosten die volgens hem in strijd zijn met het E.G.K.S.-verdrag. Hoewel er binnen de gemeenschappelij ke markt van de zes geen in- en uitvoer rechten of heffingen van gelijke werking meer bestaan voor produkten van kolen mijnen en ijzer- en staalindustrie, is het vervoer van kolen per spoor, over de weg en te water bij grensoverschrijding nog steeds aan in- en uitklaringsformaliteiten onderworpen, zo verklaart de Duitse afge vaardigde. Bij het vervoer per spoor wor den geen bijzondere diensten voor in- en uitklaring door de spoorwegen verricht, doch de spoorwegmaatschappijen brengen toch voor douaneaangiften kosten in reke ning van circa 3,75 gulden per wagon. Bij vervoer per schip worden rechten in reke ning gebi-acht voor douanetoezicht bij het laden. Bij het wegvervoer worden officieel geen rechten bij grensoverschrijding geheven. bewonderen willen hier dan ook niet ver schijnen, wel de Tsjechen en de Hongaren. Branches dat is blijkbaar de pijler waarop de Hannover Messe staat. Dit jaar zijn er 836 buitenlandse firma's onder 4791 deelnemers, dat is tweemaal zoveel buiten landers als in 1956. De Fransen zijn bij zonder sterk vertegenwoordigd met 117 firma's, onder meer in de elektrotech nische, machines- enatoomsector. Daarna volgen Oostenrijk met 120, Groot- Brittannië met 96, Amerika met 91, Zwit serland met 83, Zweden met 67 en Neder land met 57 deelnemende bedrijven (onder welke Nederlandse kleine en grote metaal bedrijven, machinefabrieken, keramische bedrijven etc.). Rooskleurige toekomst Zo donker de heer Paetzold de toekomst van de Utrechtse jaarbeurs inziet, zo roos kleurig is zijn visie op het perspectief van zijn eigen Messe. Thans omvat zij 447.000 vierkante meter (dat is tweemaal zo groot als in 1947). er is ruime expansie-mogelijk heid. Het aanbod wil men daarmee zo vol ledig mogelijk maken: Van het stopcontact tot de grootste generator, van de paperclip tot de elektrische rekenmachine. In de ko mende vijf jaar wil de Hannover Messe voor uitbreiding een bedrag van 30 miljoen mark investeren. De heer Paetzold kan overigens de toekomst met. een vrij gerust hart tegemoet zien: immers 70 percent van de oppervlakte van de Messe is voor de duur van twaalf jaar verhuurd via lang lopende contracten aan grote onder nemingen. De behaalde resultaten van Frank Rijs- dijk's Industriële Ondernemingen n.v. in Hendrik-Ido-Ambacht stemmen, blijkens het jaarverslag over 1959. tot tevreden heid. Het voordelig saldo van de exploi tatie-rekening groot 1.642.068 (v.j. 1.489.598) is vrij aanzienlijk hoger. Hier tegenover staat een steeds doorgaande stij ging van de algemene kosten, welke f 944.675 894.998) hebben bedragen. Er werd 442.526 uitgegeven voor uitbreiding en vernieuwing van de bedrijfsuitrusting. In verband met verder nog te verwachten investeringen werd 250.000 aan deze re serve toegevoegd. Aan bijzondere baten en lasten werd f 686 636) ontvangen. Het saldo winst bedroeg 436.128 431.510). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een on veranderd dividend van 14 percent. Hoewel de buitenlandse concurrentie een grotere omvang heeft aangenomen, is het de maatschappij toch mogen gelukken steeds ten volle van werk voorzien te blij ven. Nu in de tweede helft van 1959 de zeevrachten enigermate zijn aangetrokken blijken de reders minder vlot te kunnen besluiten overtollige tonnage op de slopers- markt aan te bieden. Blijkens het jaarverslag van de Maat schappij tot Belegging en Beheer Mijbeb n.v. in Rotterdam steeg de kapitaalreserve gedurende 1959 per saldo met 699.973 tot 4.357.839. De waarde van de porte feuille overtrof de boekwaarde met 4.913.032 tegen een overwaarde van f 2.905.096 per 31 december 1958. Door gro tere ontvangsten aan interest en dividen den, alsmede van lagere onderhoudskosten van onroerend goed steeg het bruto in komen tot 605.933 (v.j. 579.636). Tot de inkomsten werden niet gerekend stock-, splits- en stockdividenden van Amerikaan se en Canadese aandelen. Stockdividenden en agio-uitkeringen op Nederlandse aan delen werden alleen tot het inkomen ge rekend voor zover deze uitkeringen be schouwd konden worden als normaal divi dend. De totale kosten bedroegen 122.311 waarvan een bedrag ad 54.386 betrekking had op de kosten van de emissie en de in troductie der aandelen ter beurze. Van de emissiekosten werd 17.839 ten laste van het agio gebracht; van de beheerskosten werd 16.971 ten laste van de kapitaal reserve geboekt, zodat van de totale kosten per saldo een bedrag ad 87.501 ten laste van de bruto winst komt. Na aftrek van de berekende belasting bedraagt de winst per saldo 408.163 364.610). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 16 percent in contanten over het door de emissie verhoogde kapitaal en tevens om buiten de winst- en verliesrekening om, het thans uitstaande aandelenkapitaal ten laste van het door de emissie in 1959 ontstane agio met 10 percent te verhogen door op elke 10 uitstaande aandelen een nieuw aan deel uit te keren. Aan de algemene reserve wordt 62.517 toegevoegd. Over 1958 werd 16 percent dividend in contanten uitge keerd. De waarde van de effectenporte feuille inclusief de voor belegging beschik bare liquiditeit per 31 december 1959 be droeg circa 13,4 miljoen. Mees' Bouwmaterialen n.v. in Gronin gen zal binnenkort overgaan tot de uitgif te a pari van nominaal 508.000,- aandelen B aan toonder, in stukken van nominaal f 1000,-, waarop de inschrijving uitslui tend zal worden opengesteld voor houders van de reeds uitstaande aandelen B in de verhouding van een nieuw aandeel op een oud aandeel. Gelijktijdig met deze uitgifte zal voor de reeds geplaatste en nieuw uit te geven aandelen B de officiële notering ter beur ze van Amsterdam worden aangevraagd. De nieuwe aandelen zullen ten volle de len in de resultaten van het boekjaar 1960 en van volgende boekjaren. Nadere bijzon derheden zullen worden bekend gemaakt in het prospectus, dat zeer binnenkort zal worden gepubliceerd. De Koninklijke Hollandia, Fabrieken van Melkprodukten en Voedingsmiddelen n.v. stelt een dividenduitkering van acht per cent (onveranderd) voor. Hongaarse consumptie Vorig jaar zijn in Hongarije meer consumptie goederen clan ooit verkocht, aldus berichten de in Boedapest verschijnende bladen. In 1959 wer den circa 40.000 televisietoestellen verkocht, tegen 15.000 het jaar daarvoor en 5000 in 1957. Het aan tal verkochte wasmachines steeg tot hel dubbele van 1956, het aantal stofzuigers tot het achtvou dige. De consumptie van wijn en bier steeg met respectievelijk 20 en 24 miljoen liter t.o.v. 1958. Het gebruik van sterk alcoholische dranken daal de daarentegen aanzienlijk. De Hongaren rookten ook meer: vorig jaar 14.5 miljard sigaretten. Advertentie Advertentie De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 1 Oapril weerspiegelt de moeilijk heden welke op de geldmarkt bestaan. Als gevolg van de paasdrukte is de circulatie van de bankbiljetten op hoog niveau ge bleven, terwijl anderzijds de banken grote betalingen moesten verrichten aan de schatkist. Hierdoor kwamen de banken achter op het verplichte kasreservebedrag. De kasreserveperiodc loopt van de 22ste tot en met de 21ste van de volgende maand, zodat er deze week slechts drie dagen res ten om het gemiddelde op peil te brengen. Gisteren hebben de banken tot een be drag van 158 miljoen voorschotten bij de Nederlandsche Bank moeten opnemen om zodoende hun saldo bij de Nederlandsche Bank op voldoende hoogte te brengen. Dit saldo bedroeg daardoor f 584 miljoen, tegen de vorige week 518 miljoen. Waarschijnlijk door het toeristenverkeer steeg de goud- en deviezenvoorraad van 5203 miljoen tot f 5221 miljoen. Het goud bleef onveranderd op 4403 miljoen. De circulatie daalde van 4375 miljoen tot 4359 miljoen. De terugkeer van de bank biljetten gaat echter nog verder door. De rekening „andere ingezetenen" steeg dit maal met 8 miljoen van 122 miljoen tot 130 miljoen. De schatkist steeg met 106 miljoen van 585 miljoen tot f 691 miljoen mede door betalingen van niet kohier belastingen. De geldmarkt was de afge lopen week zeer krap. Naar aanleiding van in de pers versche nen berichten omtrent een inkrimping van de werkzaamheden van de n.v. Neder landsche Nieuw Guinea Petroleum Maat schappij vernemen wij van bevoegde zij de, dat deze inkrimping onvermijdelijk is in verband met de .teleurstellende resulta ten, die de olfe-onderzoekingen in Neder lands Nieuw-Guinea hebben opgeleverd. De N.N.G.P.M. is een gezamenlijke on derneming van de Bataafse Petroleum Maatschappij n.v., de Standard Vacuum Oil co. en The Far Pacific Investments Inc Deze maatschappij heeft in de jaren 1935 tot en met 1959 uitgebreide en kostbare onderzoekingen naar olie gedaan in Ne derlands Nieuw-Guinea. De vondsten wa ren evenwel van veel geringer omvang dan werd gehoopt en de vooruitzichten, dat verdere olie-accumulaties uilen worden aangetroffen in economisch winbare hoe veelheden zijn dusdanig, dat het niet ver antwoord wordt geacht de in het moeilijk toegankelijke gebied uiteraard zeer veel kosten met zich brengende exploratie werkzaamheden te continueren. De maatschappij zal zich in de toekoms dan ook uitsluitend bezig houden met de oliewinning op de reeds producerende ter reinen. hetgeen meebrengt dat met een be langrijk kleiner aantal personeelsleden kan worden volstaan dan tot dusverre het geval was. Aagtekerk 20 480 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapstad. Abida 21 te Kinkeness. A chiles 21 te Guayaquil verwacht. Acila 1/5 te Kaapstad verwacht. Acmaea 23 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahmadi. Aegis 21 te Punta Cardon verw. v. Pt. Au Prince. Akkrumdijk 19 te Oakland. Albireo 21 v. Bremen n. Antwerpen. Alchiba 20 t.e Las Palmas. Alcor 20 te Zanzibar verwacht. Aldabi 20 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Algorab 20 te Antwerpen v. Las Palmas. Alkës 20 120 m. o. Guam n. Ilo Ilo. Almdijk 20 300 m. w. Azoren n. Houston. Ameland 20 100 m. n. Azoren n. Shellhaven. Ampcnan 21 te Baltimore. Amstelmeer 20 v. Cocona n. Hirohata. Area 25 te Trinidad verwacht. Arendskerk 20 700 mijl n.n.o. Seychellen naar Fremantle. Ares 21 v. Amsterdam te Bremen. Argos 20 35 m. o. Kp. Bon n. Antwerpen. Arkeldijk 20 v. Singapore n. Bangkok. Arnedijk 21 v. Rotterdam n. Cuba. Artemis 20 480 m. w.z.w. Ushant n. Amsterdam. Asmidiske 20 3 m. z. Startpoint n. Hampt. Roads. Asterope 20 32 m. n. Casquets n. Hampton Roads. Attis 19 v. Curacao na New Orleans. Atys 3/5 te Algiers \erwacht. Averdijk 21 v. Rotterdam n. Port Said. Bali 20 440 m. w. Saoang n. Singapore. Banggai 20 v. New York n. Houston. Batjan 20 ten anker Khorramshahr. Batu 20 260 m. o. Gibraltar n. Amsterdam. Bawean 20 v. Djibouti n. Assab. Bengalen 20 725 m. o. Manilla n. Los Angeles. Bengkalis 20 te Hamburg v. Amsterdam. Bintang 20 300 m. z.w. Bombay n. Penang. Eorneo 20 v. Singapore n. Port Swettenham. Breda 19 rede La Guaira. Bussum 20 te Texascily v. Aruba. Calamares 20 v. Los Angeles n. Armuellcs. Calt. Amsterdam 20 90 m. o. P. Sudan n. Bahrein. Calt. Arnhem 20 200 m. z.w. R. Fartak n. Perz. G. Calt. Delft 20 140 m. w.n.w. Managlore n. Singap. Caltex Eindhoven 20 te Port Said v. Pernis. Caltex Gorinchcm 20 te Kopenhagen. Caltex Leiden 20 v. Sundsvall n. Gefle. Calt. Nederland 20 25 m. z. Kuria Muria n. Aden. Caltex Pernis 20 v. Mogadiscio n. Perzische Golf. Caltex Rotterdam 20 65 m. n.n.o. Oran n. Pernis. Caltex The Hague 20 140 m. z.w. Goa n. Bahrein. Caltex Utrecht 20 v. Suez n. Bahrein. Camitia verm. 20 v. Curacao n. Rotterdam. Casamance 20 te Dakar. Castor 19 200 m. o. Tripoli n. Alexandrië. Cinulia 23 te Curacao verwacht. Cities Service Valley Forge 19 v. Philadelphia naar Marseille. Colytto 20 in Panamakanaal verw. n. Curacao. Congokust 20 v. Lohito n. Novoredondo. Cradle of Liberty 20 25 m. n.n.o. Bone n. Pt. Said. Crania 20 v. Curacao n. Rotterdam. Dahomeykust 21 te Le Havre verwacht. De Eerens 21 te Muscat verwacht v. Ummsaid. Delft 20 op Weser n. Bremen. Diloma 2/5 ter hootge Landsend verwacht. Diogenes 21 te Antofagasta verw. v. Caldera. Doris 21 te New Orleans. Drente 20 60 m. n.w. Oran n. Port Said. Eemland 21 v. Santos n. Rio Grande. Esso Rotterdam 20 dw. Malta n. Rastanura. Forest Hill 20 v. Finnart n. Banias. F'-avizo 20 v. Gandia n. Cartagena. Fiiesland KRL 20 ten anker Dar Es Salaam. Gabonkust 20 te Amsterdam. G'raveland 20 t.e Roads Salvador. Groote Beer 21 te Kaapstad. Cuineekust 20 200 m. z.w. St. Vine. n. Duinkerken. Heelsum 20 70 m. w.z.w. Ouesant n. Antwerpen. Heemskerk 21 te East-:London verw. v. P. Elisab. Helena 21 te St. Lucia. Hera 20 te Amsterdam. Hestia 20 te Hamburg. Hispania 20 200 m. n.w. Finisterre n. Gent. Holendrecht 20 750 m. z.w. Azoren n. Rijeka. Hydra 20 500 m. z.w. Landsend n. St. Thomas. Iberia 20 v Rotterdam n. Setubal. Japara 20 115 m. z. Las Palmas n. Kaapstad. Jason 20 te New York. Kabylia 21 te Pauillac verwacht. Kalinga 20 te Buenos Aires verwacht. Kalydon 20 te Puerto La Cruz. Kamperdijk 20 620 m. n.n.o. Azor. n. Antwerpen. Kara 20 v. Hamburg n. Pernis. Karimata 20 130 m. z.o. Suez n. Djibouti. Karimun 20 v. Djibouti n. Djeddah. Karsik 20 270 m. z.w. Sabang n. Mauritius. Kasimbar 20 te Sorong. Katel.vsia 30 ter hoogte Landsend verwacht. Kellia 21 te Curacao verwacht. Khasiclla 19 v. Lagos n. Curacao. Kinderdijk 20 v. Antwerpen n. Vera Cruz. Kloosterdijk 20 te Coatzacoalcos verw. v. Vera Cr. Koningswaard 19 v. Las Palmas n. Curagao. Kopionella 20 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Koratia 24 te Curacao verwacht. Korendijk 21 te Philadelphia. Korenia 20 te Punta Cardon. Korovina 24 te Buenos Aires verwacht. Kc-sicia 20 650 m. w.z.w. Sta. Maria n. Landsend. Krebsia 20 te Rio Grande do Sul verwacht. Kreon 20 te Curacao verwacht v. New York. Kr.vptos 20 te Gothenburg. Kylix 22 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Laurenskerk 20 te Rotterdam. I.awak 20 te Lissabon. Lcersum 21 te Takoradi. Leiderkerk 20 v. Bushire n. Suez. Lekkerkerk 21 te Colombo v. Aden. Lelykcrk 20 v. Bremen n. Hamburg. Lemsterkerk 20 v. Bremen n. Antwerpen. Leuvckcrk 20 700 m. z.w. Karachi n. Karachi. Liberty Bell 20 180 m. w.z.w. Kreta n. Port Said Maashaven 20 270 m. n. Dakar n. Amsterdam. Maetsuycker 20 te Singapore. Mariekerk 20 v. Massawa n. Suez. Markab 20 te Rotterdam. Maureen 20 te Pensacola verwacht v. Rotterdam Megrez N 20 70 m. n.n.o. Las Palmas n. R'dam. Merwede 20 te Lagos v. Takoradi. Merwelloyd 21 te Bangkok. Mitra verm. 21 v. Rotterdam n. Curagao. Modjokerto 20 v. Penang n. Sabang. Mohamed Reza Shah 20 te Isle of Grain. Montfcrland 20 520 m. z.z.w. K. Verd. eil. n. A'dam. Muiderkerk pass. 20 Freetown n. Las Palmas. Naess Commander pass. 20 Kp. St. Vine. n. Mena. Neder-Wescr 20 80 m. van Kuria Muria eil. naar Khor A1 Mufatta. Nestor 20 450 m. n.o. Azoren n. Paramaribo. Neverita 23 te Curacao verwacht. Nias 20 te Vancouver verwacht v. Tacoma. Noordwiik 20 510 m. n. Dakar n. Monrovia. Oberon 21 te T.a Guaira. Oldekerk 20 80 m. z.z.w. Napcis n. Port Said. Oostkerk 20 500 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Ootmarsum 20 v. Savannah n. Le Havre. Oranje 21 te Southampton verwacht. Oranje Nassau 19 v. Barbados n. Trinidad. Oranjestad 20 v. Georgetown n. Paramaribo. Osiris 21 v. Puerto Cabello n. Charleston. Ossendr. 20 20 m. z.o. K. Spartivento n. Venetic Papendrecht 20 15 m. o.z.o. K. St. Vine. n. Wismar Peperkust 20 op rede Lagos. P. G. Thulin 20 te Supe verwacht v. Callao. Philidora 26 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Philine 22 te Mena A1 Ahmadi verwacht. F'hilippia 22 in Suezkanaal verw. n. L'Avera. Polydorus 20 v. Aden n. Suez. Frinses Irene 20 te Hoek v. Holl. verw. n. R'dam Prins der Nederl. 20 490 m. z.o. Flores n. Londen. Prins Willem III 20 te Rotterdam. Prins Willem IV 20 v. Antwerpen n. Londen. Pr. Willem V 20 30 m. z.w. Hk. v. Holl. n. Hamb. Prins Will. George Fred. 21 v. R'dam n. Le Havre. Provenierssingel 20 41 m. o.n.o. Kp Bougaroni n. Canada. Purmerend 20 v.t Mukalla n. Abadan. Raki 21 te Singapore v. Djibouti. Roepat 20 v. Tripoli n. Alexandrië. Roggeveen 21 te Nelson v. Bluff. Rondo 20 v. Amsterdam n. Bremen. Rossum 21 te Rotterdam. Rotterdam 20 280 m. z. Kp. Race n. Southampton. Rotti 20 450 m. n.o. Singapore n. Singapore. Saloum 20 v. Rouen n. Tenerife. Sarangan 21 te Los Angeles verw. n. Los Angeles. Sarpedon 20 350 m. n.o. Flores n. Barbados. Schie 20 v. Malta n. Algiers. Schielloyd 20 v. Tandjong Priok n. Surabaja. Silindoeng 20 te Jesselton. Sloterdijk 20 v. Hamburg n. Bremen. Soestdijk 20 v. New York n. Sunnypoint (N.C.). Sommelsdijk 20 600 m. w. Scillys n. New York. Stad Alkmaar 20 60 m. w. Kp. Palmas n. Abidjan. Stad Amsterdam 20 580 m. n. St. Helena n. Dakar. Stad Delft 21 v. Baltimore n. Vlaardingen Stad Leiden 20 120 m. z.w. Ouessant n. Genua. Stad Maassluis 20 360 m. w. Gibraltar n. L. Palm. Stad Schiedam 20 te Narvik. Stanvac Adventure 20 130 m. w. Kaap Cambodja naar Sungeigerong. Stanvac Diirak 20 le Sungeigerong. Stanvac Lirik 20 200 m. z.o. Saigon n. Hongkong. Stanvac Malacca 20 50 m. n.n.w. Pulotengal naar Buatan. Stanvac Riau 21 te Sungeigerong. Statendam 21 te Rotterdam. Straat Clement 19 v. Port Elisabeth n. Durban. Straat Magclhaen 21 te Manilla. Straat Singapore 20 te Adelaide. Sunetta 3/5 in Panamakanaal verw. n. Curagao Tahama 20 130 m. w. Gibraltar n. Banias. Tamara 21 te Philadelphia. Tara 20 v. Salvador n. Rotterdam. Taria 20 te Manilla verwacht. Tawali 20 v. Rotterdam n. Whampoa. Texel pass. 20 Colombo n. Bombay. Themis 20 v. La Guaira n. Guanta. Tiba 20 v. Rio de Janeiro n. Santos. Tibia 21 te Karachi verwacht. T.iikampek 20 v. P. Louis, 24 te L. Marques verw. Tjiliwong 21 te Littleton v. Wellington. Tjiluwah 21 te Hongkong v. Kobe. Tjimanuk 21 te Saigon verwacht. Tpmenteng 20 v. Mombasa te Tanga verwacht. Tjisadane 21 te Hongkong v. Singapore. Tjitarum 20 v. Semarang n. Singapore. Togokust 20 108 m. z.w. Finisterre n. Amsterdam. Towa 21 te Brake v. Hamburg. Tweelingen 20 v. Narvik n. Rollerdam. Utrecht 21 te Barcelona verwacht v. Marseille. Van Heemskerk 20 30 m. w. Kp. Frio n. Matadi Van Neck 20 27 m. z. Karimata n. Suva. Van Noort 19 v. Auckland n. Melbourne. Van Riebeeck 20 100 m. z.w. S. Leone n. Kaapst Vasum 20 te Mamonal. Vlist 20 535 m. w.z.w. Landsend n. Rotterdam, v. Spilbergen 20 410 m. w.z.w. Reunion n. Penang Waikelo 20 v, Kuwait n. Muscat. Waingapoe 20 v. Mombasa n. Dar Es Salaam. Waterman 20 36 m. w.z.w. Guernsey n. Port Said Weltevreden 21 v. Rotterdam n. Amsterdam. Westland 20 te Amsterdam. Woensdrecht 20 te Covenas n. Paulsboro. Woltersum 20 40 m. o.n.o. Key West n. Mobile. Wonorato 20 v. Singapore n. Manilla. IJssel 20 v. Alexandrië n. Beyrouth. Zaankerk 21 te Aden. Z.afra 20 v Amsterdam n. zee. Zonnekerk 20 35 m. z. Kreta n. Genua. Zwijndrecht pass. 20 Perim n. Suez. KLEINE VAART Alcetas 19 v. Kopenhagen n. Aalborg. A.nk T 19 v. Casablanca teAntwerpen. Ardeas 19 v. Algiers n. Bari. Atlas 20 te Amsterdam n. Hamburg. Ilias 19 v. Saloniki n. Alexandropolis. Joost 19 v. Rotterdam n. Vestervik. Lucas Bols 1 op Humber n. Rotterdam. Phidias 19 v. Algiers n. Rotterdam. Piato 19 v. Odense n. Kopenhagen. For.za 19 v. Delfzijl n. Karskaer. Strabo 20 dw. Scheveningen n. Amsterdam. De Amerikaanse Senaatscommissie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag met slechts de stem van de democraat Russell Long tegen, aanbevolen voor de hulp aan het buitenland in het komende belasting jaar 4.145.600.000 dollar uit te trekken. Dit is 29.400.000 dollar minder dan de regering had gevraagd. Het Huis van Afgevaardig den behandelt op het ogenblik een voorstel om het door president Eisenhower nodig geachte bedrag met 136.500.000 dollar te verminderen. In Washington acht men de aanbeveling van de Senaatscommissie in dit verband een overwinning voor de re gering. De Verenigde Machinefabrieken n.v. (Stork-Werkspoor) te 's-Gravenhage stelt over 1959 een dividend voor van 10 percent in contanten (onveranderd). Internationals in reactie Op de dagenlange zeer vaste tot willige stemming voor de Philips en Unilever- waarden volgde gisteren een gezonde, al dus de beurs, koersreactie. In de Philips- hoek was wat middenkoersaanbod. Het buitenland toonde alleen belangstelling voor de internationals op lagere prijzen. Hoogovens oude en nieuwe verloren slechts een paar punten. Claims A.K.U. waren op 123 bijna 3 gulden lager. De scheepvaarten trokken zich van de koersverliezen elders niet veel aan en wa ren doorelkaar slechts fractioneel lager evenals de leidende cultures. In beide hoe ken was de affaire minimaal. VERHANDELDE FONDSEN 19 april 20 april Totaal 465 468 Hoger 230 (49.4%) 153 (32.7%) Lager 126 (27.1%) 206 (44.0%) Gelijk 109123.5%) 109 (23.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot AKU 475 gb—478 476 Kon. Olie158.50 gb-159.50 148.80 Philips 919—932 923 Unilever 807—820 810 H'ovens (nieuw) 658660 H'ovens (oud) 678 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U468—474 473 Kon. Petr148 gb—148.50 148.50 Philips 911 917 914 Unilever 798—806 804 H'ovens (oud) 672 H'ovens (nwe) 650—653 655 Claims A.K.U. 118 gb—123,— ƒ124,— Stock Philips f 456, DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. Opnieuw gedrukt In Wall Street was de tendens gisteren verder verzwakt en aan het Damrak bleef dit niet zonder invloed. Gisteravond daal den de koersen van de toonaangevende fondsen verder nadat gistermiddag kort voor het eind van de markt meer weer stand was getoond. De verminderde Ame rikaanse kooplust deed de koersen bij de ochtendhandel nog verder dalen waarna vanmiddag bij opening nieuwe koersver liezen werden geleden. Zo opende Philips op 908 hetgeen 28 p. beneden het vorig slotniveau was. AKU 10 p. lager en claims golden 122,a 124,Unilever zette 23 p. lager in maar kon naderhand enkele punten inlopen. Hoogovens kon zich niet handhaven, nadat gisteren vrij goed weer stand was geboden. Voor oude aandelen daalde de koers zestien punten, nieuwe zetten 11 punten lager in en brokkelden toen nog 4 p. af. Kon. Olie was slechts 0,50 lager en 1,— boven pariteit New York. De verlaging van de benzineprijzen in de V.S, schijnt nu wel uitgewerkt te zijn. Olies waren in Wall Street verdeeld, waarbij Royal Dutch zich aan vorige koers hield. Scheepvaartwaarden nog zwak van toon. Cultuurfondsen lusteloos, Delimij opende 4,— lager. De handel was rustig en de arbitrage ondernam wei nig. Het buitenland gaf weinig steun. Staatsfondsen fractioneel verdeeld. Vonge slotkoers Advieskoers beden 13.45 u Amsterd. Bank 340)4 340% Ned. Handel Mij. 262 262 Rotterd. Bank 277)4 278 Twentsche Bank. 263 264 A.K.U 482 473% Albert Heijn 384 384 Am stel Bier 411 411 Billiton Mij. 71 348)4 348 Bols 528 528 Bührmann Paoier 476 474 Deli-Mij 180.— 176.50 Dord%che Olie 700)4 700 fokker 417 415 Neineken's 532 532 ^oogenbosch Sch. 250 250 Hoogovens 681 671 "TV. A 164)4 164 438 435 474% 474 L.M 111.— 110.— 'on. Ned. Zout 699% 'on. Olie 150.20 149. Viller Nat. Bezit 461 455 Nederl. Ford 419 420 T^d C'st- -*n Sp. 315 313 Ned. Kabelfabr... 489 490 '"•■liTiDs Gem. Eez 936 909% >hilip? Pref. 284 282 vhm Rubber 110)4 110. Sikkens Groep 635 635 Hok vis R.S 230 230 ^homassen 'k Dr. 691 695 Nnilever 824 805 Van Berkel's Pat 304% 304 i7an Gelder Pap 270 267 ;ran der Heem 277% 227 irer. Maohfnefabr 217 217 ,Tessanen 267 267 "'■'iton Feiienoord 200% 200% H'-anenherg-Org. 594% 590 'oteninie 193.50 193. ""obeco 215.50 215. roitas 499.— 498. Pp7if v. 1894 118.50 118.50 A T. 136% 136% f NSM 176% 174% Sohoppv. Unie 144% 143 'Tmeren v. 240% 240 Mij Ned 160% 160 naponda 54 53% lennecott Coooer 77% 77% Uumininm ltd.. 31 30% ^"'blr-hprn Steel.. 451/I6 45 rT S. Steel 80% 79% Republic Steel 61 60% ^mp^car> Motors 28%" 271/z ">neral Motors.. 45% 45% ""itips Service 42% 42% "hell Oil 71% 71 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Zware verliezen Op de Newyorkse effectenmarkt zijn gisteren de zwaarste koersverliezen sinds zeven weken geïncasseerd, vooral door Blue Chips industriëlen. Naarmate de stij ging verder doorzette werd er grotere ac tiviteit ontwikkeld, waarin men meende een aanduiding te zien van een verkoop- golf. IBM was een van de zwaarst getrof fen hoofd fondsen, met een verlies van 8 dollar. American Tel. and Tel. en Du Pont verloren elk vier dollar. Het volume was 3.150.000 aandelen. Van in totaal 1.200 verhandelde fondsen sloten er 250 hoger en 723 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 626.40 op 618,71, dat van spoorwegen van 142,98 op 142,05 en dat van openbare nutsbedrijven van 89,82 op 89,06. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15