Zuidkoreaanse regering trekt consequenties en treedt af OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Syngman Rhee zou het veld moeten ruimen, meent men HET WEER Sinds maandag zijn 1200 negers in Zuid-Afrika gearresteerd Militaire opstand in het binnenland van Venezuela Kindje in bed gestikt Israëlisch komplot tegen leven van Nasser gemeld Brandweerauto in bocht omgeslagen Na Sauer bepleit ook voorzitter van bureau-rassenzaken nieuwe aanpak Drie en anderhalf jaar voor ouders, die hun kind mishandelden Oude muur stort op vijfjarig meisje Georganiseerde brandstichting SCÜRAVI1Ë9JK Schoten in Seoel In de krant van heden: Meer bewolking Ook een NederlanderM. Goudswaardgearresteerd Het woord is aan Bemanning licht gewond Moeder en zoon gered uit brandend huis Frondizi naar Europa SOLEX DE LUXE 3. 3. VAN KOOIEN fadt/n Garage 3an W. Du Rieu 74e JAARGANG No 240 DONDERDAG 21 APRIL 1960 305e JAARGANG No 88 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Een beeld van de ongeregeldheden in Seoel, waar tijdens botsingen tussen demonstranten en politie en militairen meer dan honderd mensen werden ge dood en meer dan zevenhonderd wer den gewond. SEOEL (Reuter en AFP) De twaalf leden van de Zuidkoreaanse regering hebben vanochtend president Syngman Rhee hun ontslag aangeboden, omdat zij zich verantwoordelijk stellen voor de toestand die tot de bloedige onlusten van dinsdag heeft geleid. President Rhee heeft het ontslag van de ministers aanvaard. De demissionaire ministers zullen aanblijven in afwachting van de vorming van een nieuwe regering. Inmiddels hebben nog drie hoge functionarissen, onder wie de directeur van het voorlichtingsbureau en de officiële woordvoerder van de regering, hun ontslag ingediend. Ook de elf leden van het bestuur van de liberale (regerings)-partij zijn afgetreden. De Amerikaanse ambassadeur in Seoel, Mac- Conaughy, heeft vanmorgen een onderhoud van meer dan een uur gehad met president Rhee in diens paleis, dat nog steeds door pantserwagens wordt be schermd. Naar verluidt, zou de ambassadeur Rhee op.de hoogte hebben gesteld van de veroordeling door Washington van de gang van zaken bij de jongste ver kiezingen en de gewelddadigheden der laatste dagen. De ambassadeur zou Rhee ook een memorandum hebben overhandigd van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, waarin deze laatste zich in feite achter de volks beweging tegen de regering schaart. Westelijke diplomaten houden rekening met twee mogelijkheden: nieuwe presi dentsverkiezingen en het aftreden van Rhee en overdracht van de macht aan vice- president Tsjang Myon, een van de voor naamste tegenstanders van de Zuidko reaanse president. Men is algemeen van gevoelen, dat bij nieuwe verkiezingen de oppositiepartij de overwinning zal beha len. In Washington verluidt, dat de Ame rikaanse regering er voorstandster van zou zijn dat er onder toezicht van de UNO nieuwe verkiezingen in Zuid-Korea wor den gehouden. Rhee heeft zes vooraanstaande „neu trale" politici ontboden om de politieke crisis te bespreken. Deze politici zijn nóch lid van de liberale, nóch van de democra tische partij. Drie van hen zijn premier geweest, twee van hen minister en de zes de is een oud-opperrechter van het hoog gerechtshof. Volgens gegevens die de Zuidkoreaanse autoriteiten vanochtehd hebben verstrekt, zijn bij de ongeregeldheden in Seoel in to taal 97 mensen, onder wie drie politie mannen, gedood en 579 mensen, onder wie 76 politiemannen, 47 leden van denbrand- weer en een Amerikaanse zakenman, ge wond. Een politieman wordt vermist. In Poesan werden elf burgers gedood en 81 gewond. Te Kwang Joe kwamen zes bur gers om het leven. De Zuidkoreaanse politie heeft woens dag in Seoel opnieuw gevuurd op een drie honderdtal demonstranten. Verzetslieden voeren een guerillastrijd in de omgeving van de hoofdstad, waarin leger en politie nog met vechtwagens en licht geschut pa trouilleren. Studentengroepen ter sterkte van verscheidene honderden hebben woensdag, ondanks de voor de voornaam ste Zuidkoreaanse steden afgekondigde staat van beleg, in de straten vanTaegoe, Intsjon, Tsjinjoe en Soewon betoogd. Er werd woensdag censuur uitgeoefend op de onafhankelijke Zuidkoreaanse bla den en op de uitgaande telegrammen van buitenlandse correspondenten. President Rhee heeft een beroep op het volk gedaan om zich aan de wet te houden. Hij zegde een volledig onderzoek toe, herstel van „ernstige grieven" en bestraffing van schuldigen aan de wanordelijkheden. De protesten der betogende scholieren Het nauwelijks een half jaar oude zoon tje van de familie T. aan de Velserduin- weg in IJmuiden-Oost is woensdagavond in zijn bedje gestikt in een wollen deken De beide ouders waren thuis. POS. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland. 1, 2, 11 Buitenlands nieuws1, 311 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Van Mensen en Dingen7 Agenda van Haarlem en IJmond 9 Kunst 11 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Toch Is Het Zo13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige wind tus sen noordwest en noord. In het binnenland opnieuw iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. en studenten betroffen in de eerste plaats de gang van zaken bij de op 15 maart ge houden presidentsverkiezingen, waarbij Syngman Rhee (liberaal) voor de vierde maal werd herkozen. Zij zijn van mening dat de uitslag met gebruikmaking van on wettige methoden is vastgesteld en zij eisen nieuwe verkiezingen. Deelneming De politie heeft meegedeeld dat sinds dinsdag een 450 studenten zijn gearres teerd De meesten hunner zouden binnen een of twee dagen worden vrijgelaten. Ge neraal Song Jo Tsjan, die op grond van de staat van beleg is bekleed met de hoog ste bevoegdheden, heeft meegedeeld dat de lijken van de omgekomen betogers aan hun nabestaanden zullen worden overge dragen zodra de stoffelijke overschotten zijn geïdentificeerd. Bij de overdracht van elk lijk zal een bedrag van een kleine drie honderd gulden worden geschonken aan het getroffen gezin als „teken van deelne ming", aldus generaal Song .Jo Tsjan. CAIRO, UPIDe geheime dienst van de Verenigde Arabische Republiek heeft woensdag bekendgemaakt, dat een aantal buitenlanders betrokken is geweest bij het door Israel opgezette complot voor een gifmoord op president Nasser. Er zijn vijf Arabieren, twee Grieken en een Neder lander gearresteerd. De Nederlander is Meewis Goudswaard, volgens de geheime dienst. Ook werden de namen van twee Italianen genoemd. Volgens de Italiaanse ambas sade worden deze Italianen al sinds begin januari gevangen gehouden. In totaal zijn tien personen gearres teerd als leden van een zeer uitgebreide Israëlische inlichtingendienst. De tien wer den allen in Egypte de meesten zijn te Alexandrië gearresteerd en hadden als bijzondere opdracht een moordaanslag door middel van vergiftiging voor te be reiden. Het slachtoffer van de aanslag moest president Nasser worden. Maar voordat de samenzwering haar plan kon uitvoeren werd ingegrepen en vielen tien der voor Israel werkzame agenten in handen van de Egyptische Centrale Inlichtingendienst. Behalve de beide Italianen en de Neder- se dr.Katz (die eerste chirurg is geweest bij een Joods ziekenhuis te Alexandrië) en twee Grieken gearresteerd, alsmede Mohamed Moustafa Rizk, direkteur van de personeelsafdeling van het filiaal van de Fordfabrieken te Alexandrië. Godfried Bomans: Het leven begint niet bij veertig, doch bij de dood. Een autospuit van de Amsterdamse brandweer is woensdagavond op weg naar een brand op Zeeburg in een bocht geslipt en omgeslagen. Twee van de acht brand- wachts, die op de auto zaten liepen kneu zingen op. De andere kregen niet ernstige snijwonden door het versplinterende glas van de autoruiten. Twee grote kraanwa gens hebben de tien ton zware autospuit weer op de wielen gezet. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse politie heeft woensdag in de Kaap provincie meer dan vijfhonderd negers ge arresteerd. In de negerwijken New Brigh ton en Kwazakele van Port Elizabeth wer den ongeveer 140, in wijken rondom East- London 345 en in Langa bij Kaapstad on geveer vijftig mensen gearresteerd. In Langa werd ook een hoeveelheid wapens in beslag genomen. De politie te Port Eli zabeth begon de operaties in New Brigh ton en Kwazakele nadat de werkwilligen de wijken hadden verlaten. De politie ar resteerde de „leeglopers", die zij in de wijken aantrof. Na de arrestaties van woensdag zijn se dert maandag ongeveer 1200 negers in hechtenis genomen als „ongewenste per sonen." Dr. Bilheimer van de Wereldraad van Kerken is woensdag uit Zwitserland in Jo hannesburg aangekomen om een studie van een week van het rassenvraagstuk te maken. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Louw, heeft woensdag in de Volksraad het idee van een coalitierege ring van de hand gewezen. Hij zei, dat de Zuidafrikanen enige ervaringen met coa litiekabinetten hebben en het is niet waar schijnlijk, dat zij er weer aan zullen be ginnen. De minister-president, Verwoerd, zal, naar wordt v rwacht, over een week zijn volledige aandacht weer aan staatszaken kunnen wijden ook al zal dit in zijn slaap kamer moeten gebeuren, aldus heeft mi- Het Amsterdamse gerechtshof heeft van ochtend de 31-jarige fabrikant J. D. uit Voorthuizen wegens zware mishandeling van zijn vierjarig stiefkind Hette L., die de dood tot gevolg had, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met af trek. Zijn echtgenote, de 32-jarige J. C. D. v. L. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden. Het hof achtte haar medeschuldig aan de mishandelingen van haar kind. De procureur-generaal had veertien da gen geleden t.a.v. de man bevestiging ge vraagd van de eis van de officier van Jus titie te Utrecht: vijf jaar gevangenis straf en voorwaardelijke terbeschikking stelling. Tegen de vrouw eiste hij maxi mum straf wegens mishandeling door een moeder van haar kind: twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht veroordeelde de echtelieden op 5 januari jl. tot tweeëneen half jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling (voor de man) en zes maanden met aftrek en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling. De officier van Justitie tekende tegen deze vonnissen appèl aan. nister Louw in de volksraad meegedeeld. De Wereldraad van Kerken te Genève heeft de pers een verklaring verstrekt, waarin wordt gezegd dat de Nederduits gereformeerde kerk van Transvaal de We reldraad heeft verzocht een onpartijdige commissie naar Zuid-Afrika te sturen „om te kunnen vaststellen hoe de publieke opi nie in de wereld opzettelijk vergiftigd wordt door verkeerde en leugenachtige be richten." Het verzoek van de Nederduits gereformeerde kerk moet gezien worden als een reactie op het verzoek van de an glicaanse aartsbisschop van Kaapstad aan de Wereldraad om de Nederduits gerefor meerde kerk uit de Wereldraad te stoten. Een politieman heeft woensdag bij het gerechtelijk onderzoek te Vereeniging naar de schietpartij te Sharpeville op 21 maart gezegd, dat de politie, vermoede lijk uit angst voor eigen leven het vuur heeft geopend zonder hiertoe bevel te heb ben gekregen. Het schieten heeft aan 67 negers het leven gekost. Volgens de poli tieman bekogelde de menigte negers de politie met stenen, waarop één van de le den van de politie een schot loste. Andere schoten volgden. Andere geluiden (Reuter) Sidney Watersonn, een lid van de oppositie, vroeg in verband met vice-premier Sauers jongste verklaring over een „nieuwe aanpak" van de vraag stukken, welke politiek minister Louw op de conferentie van Gemenebest-premiers in Londen denkt te volgen: de oude po litiek of de nieuwe, die Sauer op het oog heeft. Vice-premier Sauer heeft in een reeds door ons weergegeven rede te Hu- mandsdorp gezegd dat „het oude boek" van Zuid-Afrika's geschiedenis te Sharpe ville gesloten is. STELLENBOSCH (UPI) De voorzit ter van het Zuidafrikaans bureau voor ras- senzaken, prof. A. L. Geyer, heeft woens dag in de universiteit van Stellenbosch een voordracht gehouden over het rassenpro bleem in Zuid-Afrika en kwam onder meer tot de uitspraak, dat het Westen onder de zwarte bevolking van Afrika vrienden ma ken moet voordat de communisten het doen. Over de recente onlusten zei Geyer: „Misschien komt er van dit alles nog iets goeds. De bliksemschichten van de laatste paar maanden kunnen onze tekortkomin gen belichten en ons aanwijzen hoe wij de taak die wacht moeten aanpakken". „Men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat over minder dan tien jaar tussen de Sahara en de Zambesi nergens meer grondgebied zal zijn dat niet in han den van de Afrikanen is, uitgezonderd An gola. Dit brengt Zuid-Afrika in een nieu we positie," aldus prof. Geyer. 'Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KQNINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL' 223596 NYLON REGENJASSEN in kleuren CARACAS (UPI) In San Cristobal, achthonderd kolometer ten westen van de Venezolaanse hoofdstad Caracas woedde in de afgelopen nacht een hevige strijd tussen een militaire revolutiegroep die ge leid wordt door de oud-minister generaal Castro Leon, en de president Betancourt trouwgebleven legereenheden. De Venezo laanse regering heeft de noodtoestand af gekondigd. Meegedeeld werd dat 180 huur soldaten uit de Dominicaanse Republiek de revolutionairen bijstaan. De revolutie is begonnen in het garni zoen van San Cristobal, dat ongeveer vijf honderd man omvat, en heeft zich daar na uitgespreid over de omgeving. Colom bia heeft de grens met Venezuela geslo ten, uit vrees dat de revolutie ook in Co lombia voet aan de grond zal krijgen. In Havana heeft premier Fidel Castro de hulp van de Cubaanse regering aangebo den om de opstand te helpen onderdruk ken. President Betancourt sheeft in een ra diotoespraak verklaard dat zijn regering de toestand in Venezuela meester is, hoe wel uit de te Caracas uitgegeven rege ringscommuniqués blijkt dat in het gebied langs de Venezolaans-Colombiaanse grens zeker zes steden in handen van de rebel len zijn gevallen. Volgens Betancourt zijn de regeringsgetrouwe troepen in westelijk Venezuela een omsingelende beweging tegen de opstandige elementen begonnen. De Venezolaanse regering heeft Betan court volmacht gegeven voor alle maat regelen welke hij in het belang van de vréde en de openbare orde nodig acht. De torpedobootjager „Almirante Jose Moron heeft een bezoek aan Curagao af gebroken en is teruggekeerd. De vakbon den hebben een algemene staking afge kondigd als blijk van steun aan de rege ring. Regeringsvliegtuigen hebben de stellin gen van de opstandelingen in San Cristo bal met mitrailleurvuur aangevallen. Te gen het vallen van de nacht was een vlieg veld door de regeringstroepen heroverd op de rebellen, en scheen de climax aan staande. Algemeen verwachtte men op korte termijn het instorten van de revo lutie. De Venezolaanse ambassadeur in Washington, Marcos Falcon Briceno heeft, nadat hij een telefoongesprek had ge voerd met president Betancourt, bekend gemaakt dat de opstand in Venezuela on derdrukt is. De K.L.M. heeft besloten haar vluchten op plaatsen in Venezuela tijdelijk te sta ken. In de afgelopen nacht zijn, tijdens een brand in het centrum van Venlo twee men sen aan de dood ontsnapt. Mevrouw Smeets en haar zoon werden ongeveer 01.00 uur wakker van zware rookwolken in de kamer. Ze kwamen tot de ont dekking, dat de brand het onmogelijk maakte via de trap het huis te ontvluch ten. Beiden gingen toen voor het raam luid staan schreeuwen, waarna voorbijgangers de brandweer waarschuwden. De zoon kon met behulp van een uit geschoven ladder worden gered, mevrouw Smeets werd in een springzeil opgevan gen. De bovenverdieping van het huis brand de nagenoeg geheel uit. De schade loopt in de tienduizend guldens. De oorzaak van de brand is nog steeds een raadsel. Tijdens het spelen in een poort achter de huizen aan de Tuinderstraat te IJmuiden is een stuk van een oude twee meter hoge muur op een vijfjarig meisje uit de Tuin derstraat gevallen. Het meisje was met haar broertje van tien jaar in de poort aan het spelen. Toen het meisje daarbij even tegen de muur leunde viel een groot stuk plotseling naar beneden. Het kind kreeg dit stuk muur op het hoofd, waaraan het ernstig werd ge wond. Het slachtoffertje liep een zware hersenschudding en een grote hoofdwonde op. In ernstige toestand is het meisje naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. De muur behoorde eens tot een werkplaats. Na het ongeluk is de muur afgebroken. In de gemeente Landsmeer vlak bij Tuindorp Oostzaan heeft men woensdagmiddag een serie oude woon- schepen verbrand, die daar al vele jaren onbeiooqhd langs de wallekant lagen te rotten. Men bracht de scheep jes bijeen, goot er olie op en stak toen het spul in brand. Van alle kanten kwamen prompt verontruste mensen toegesneld. Toen zij zagen dat het maar een georganiseerde brand betrof, ble ven zij toch in grote drommen rustig naar het spectaculaire schouwspel kijken. Sjoukje Dijkstra heeft na „honderd twintig kilometer lessen" (zoals zij zelf zegthaar rijbewijs voor scooter ge haald en ging meteen meedoen aan een rallye, die in de omstreken van Leiden en Den Haag werd gehouden. Men ziet haar hier op haar nieuwe scooter ver diept in haar routekaart. BUENOS AIRES (UPI) President Frondizi van Argentinië zal deze zomer acht Westeuropese landen, waaronder Ne derland, bezoeken, zo bericht het Argen tijnse blad „Clarion". De reis begint op 13 juni en zal een maand duren. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 töok op gemakkelijke betalingscondities) Advertentie Bij iedere jas, een passende tas 'iiihiiThfini.iiiv éicr.iurc Tirciu tu dvaiiv Li "li II I lil llllllh ELEGANTE TASStN EN BY0UX <".R HOUTSTRAAt.18 i HAARLEM TELEFOON 20415 Advertentie MORRIS VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR MINOR 1000 en OXFORD OLIESLAGERSLAAN 36 - TEL 10570 Advertentie Lr* Bij J kunt u uitstekend terecht! Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 Tuin- en ligstoelparasols Tuin- en kampeerstoelen SUNNY SEAT en andere merken SCKOMMELBANKLN

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1