VELPON Beschonken slachtoffer chauffeur liet aan lot over Verkeersmaatregelen op Corso-dag en bondig Temperatuur blijft dalen Troelstra herdacht in Den Haag, Leeuwarden en Stiens Schip aan ketting voor sloop verkocht Glazenwasser viel in schoot van typiste Heidebrand in Venray Stagnatie op Schiphol door telefoontje van maniak President: „U hoort niel in een auto thuis!" Slachtoffers van brand te Hoorn begraven 2 Bemanning had vordering Spelend kind op spoorlijn Slachtoffers „Pendrecht" worden in Nederland begraven Tweede DC-8 voor de KLM aangekomen „Doe Open"-actie gaf „bekeuringen" Minister Visser in Fontainebleau Leraren over het tekort aan leraren Nederlandse toeriste terecht Ernstige stagnatie in Rotterdamse Maastunnel 8AOOOLLEGTIE 1960 GRETHA DE BRU1JH 1 DONDERDAG 21 APRIL 1960 In een vrij matig bezochte bijeenkomst heeft de Partij van de Arbeid gisteravond in het Haagse Amicitia de geboortedag van een van haar grote voormannen her dacht: Pieter .Telles Troelstra, die hon derd jaar geleden in Friesland het levens licht aanschouwde. Een drietal sprekers dr. W. Drees, dr. B. W. Schaper en Fedde Schurer voerde, staande naast de door rode vlaggen omlijste beeltenis van wijlen Troelstra, de verschillende fa cetten van de bijzondere persoonlijkheid van deze socialistische leider ten tonele. Oud-premier Drees schetste Troelstra als de man die zijn carrière in de advoka- tuur prijs gaf voor zijn politieke overtui ging en voor de pro deo-processen, die hij voor arbeiders placht te voeren. Benalve tegen de kapitalistische maatschappij- vorm van die dagen, aldus spreker, had hij ook te strijden tegen de dreigende ver warring binnen de socialistische beweging. In 1894 behoorde hij tot de oprichters van de S.D.A.P., waarin mr. Troelstra een beweging wilde zien, die personen van ver schillende levensovertuiging zou kunnen omvatten. In 1925 moest hij zich als ge volg van zijn slechte gezondheidstoestand uit de actieve politiek terugtrekken, maar in de jaren daarvoor had Pieter Jelles zich reeds ontplooid als een strijder van for maat voor de parlementaire democratie. Als eerste en gedurende enkele jaren eni ge vertegenwoordiger van zijn partij in de Tweede Kamer, baande hij de weg voor de S.D.A.P. in de Nederlandse volksver tegenwoordiging. Zelf noemde Troelstra zich graag de volkstribuun omdat hij, zo als dr. Drees verklaarde, zijn werk bui ten de Kamer, waar hij direct contact had met de massa, het belangrijkst vond. Mr. Troelstra kwam gisteravond dan ook uit de verschillende redevoeringen naar vo ren als een vooraanstaand parlementa riër, organisator en propagandist, een na tionale figuur, die zijn wortels vond in het Friese gewest, maar groeide naar een in ternationaal niveau. Grote moeite heeft hij gehad, het onheil van de eerste wereldoorlog en de situatie, die daaruit voortvloeide, te verwerken. Dr. Drees zag hierin een der oorzaken van zijn houding in de novemberdagen van 1918, toen hij in redevoeringen te Rotterdam en in de Kamer een socialistische machts overname aankondigde. - Een moment heeft deze hartstochtelijke natuur zijn remmen losgegooid, aldus de heer Drees, in de vaste overtuiging dat de verwezen lijking van de idealen, waarvoor hij zijn leven lang op de bres had gestaan, voor de deur stond. „Soepel Marxist" De historicus dr. B. W. Schaper memo reerde het opvallende feit dat over mr. P. J. Troelstra geen wetenschappelijke biogratie bestaat in tegenstelling tot zijn belangrijke tijdgenoten. Hij noemde Troelstra uitermate representatief voor een tijdperk, dat hoewel definitief voorbij, toch altijd nog een sterke binding heeft met de tegenwoordige P.v.d.A. „Zijn vi sie was een marxistische", aldus dr. Scha per, „maar zijn marxisme was soepel, niet onprincipieel maar wel ondogmatisch". De heer Fedde Schurer stelde ten slotte in het licht dat de Friese dichter Pieter Jelles en de Haagse politicus mr. P. J. Troelstra een persoonlijkheid vormen. Zijn gedichten in de destijds verachte Friese taal waren een manifestatie van zijn saamhorigheidsgevoel met de even eens verachte Friese arbeiders. De her denkingsplechtigheid, die werd opgeluis terd door het strijkorkest „Benedetto Mar cello", werd bijgewoond door de hoogbe jaarde weduwe mevrouw Troelstra en de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer prof. Romme, prof. Oud, dr. Bruins Slot, dr. Tilanus en ds. v. d. Veen. Namens het hoofdbestuur van de Par tij van de Arbeid heeft een der drie vice- voorzitters van de partij, de heer Geert Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever Gisteren is in het Gerechtsgebouw te Rotterdam executoriaal verkocht het sinds enkele maanden aan de ketting lig gende schip Viliant Nikky, dat ruim 10.000 ton meet. De bemanning had een grote vordering op de rederij, Nikky Steamship Corp. Monrovia Liberia, daar gedurende lange tijd geen gages waren uitbetaald. De Viliant Nikky, die onder Liberiaanse vlag voer, is gekocht door Frank Rijsdijk's Industriële Onderneming te H.I.Ambacht voor 700.000. Het schip zal worden ge sloopt. De Rechtbank heeft de vordering van de kapitein en 32 andere opvarenden toegewezen. Die bedraagt 15618 dollar en 16.250,-. De 48-jarige glazenwasser P. Kleyn, die werkzaamheden verrichtte op het dak van een huis aan de Oude Zijds Achtei'burg- wal te Amsterdam, verloor het evenwicht, maakte een val van zes meter, sloeg door een glazen dakraam en kwam in de schoot van een 27-jarige typiste terecht. Glazen wasser en typiste zetten de val vervolgens tezamen in zijwaartse richting voort waar door een 25-jarige kantoorbediende van zijn stoel viel. De beide kantoorbedienden klaagden over pijn en zijn naar het Bin nengasthuis gegaan om zich te laten onder zoeken. Vandaar konden zij naar huis om van de schrik te bekomen. De glazenwas ser ging een half uur na het gebeuren weer fluitend aan het werk. Gisteren omstreeks kwart over elf is op de lijn Castricum-Alkmaar een 2V2-jarig kind spelend op de spoorlijn aangetroffen. De machinist van de trein kon tijdig stop pen en heeft het kind mee naar het sta tion Alkmaar genomen. Op het station heeft de inmiddels gewaarschuwde moe der het kind mee naar huis genomen. Het treinverkeer had praktisch geen vertra ging. Ruijgers uit Amsterdam, in het West- broekpark in Den Haag een krans gelegd bij het Troelstramonument. Hierbij waren onder meer aanwezig: mr. M. Vrolijk en mr. P. Kranenburg,- wet houder J. van Zwijdregt en diverse be stuursleden van de Haagse federatie van de Partij van de Arbeid. Herdenking in Friesland Ook in het raadhuis van Leeuwarden is de honderdste geboortedag van de Friese staatsman, dichter en schrijver gevierd. Burgemeester mr. A. A. M. van der Meu- len schetste Troelstra als een figuur van niet alleen nationale maar ook Europese betekenis. Ook zij die de idealen van Troelstra niet kunnen delen, erkennen hem toch als een der beste zonen van Friesland, aldus mr. Van der eMulen. Dr. W. Drees, voorzitter van het ereco- mité, benadrukte hierna de betekenis van Troelstra als Fries dichter en als politi cus in nationaal zowel als in internatio naal opzicht. Hij sprak met voldoening over de plannen, om te zijner tijd in Leeu warden een standbeeld ter ere van Troel stra op te richten. Na de ontvangst op het stadhuis bezich tigde het erecomité een expositie van Troelstra's werk. Later op de middag werd in Stiens, waar Troelstra van zijn negende tot zijn vijftien de jaar gewoond heeft, een korte herden kingsplechtigheid in de open lucht gehou den bij het gedenkteken, dat in dit dorp ter zijner nagedachtenis is geplaatst. Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand ontstaan in een perceel hei te IJs- selsteyn (gemeente Venray). Het droge buntgras en de nog dorre hei droegen er toe bij. dat het vuur zich snel over een grote oppervlakte verspreidde. Hierbij liep een nabijgelegen bosperceel ernstig ge vaar. alsmede in de buurt liggende houten barakken en de depots van de M.O.B. (Mobilisatie Oorlogs-Bestemming). De brandweer van Venray riep de hulp in van het garnizoen te Venlo, dat zestig man naar de brand dirigeerde. Met be hulp van vuurzwepen, schoppen en door het graven van een greppel door een trac tor wist men het vuur tot het heidegebied te beperken. Een oppervlakte van circa tweëneenhalve hectare hei ging door deze brand verloren. Deskundigen van de rederij en classifi catiebureaus zijn in Gibraltar nog steeds doende met het onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing in een oliecarter van de machine van de tanker Pendrecht. Een conclusie heeft men nog niet kunnen trekken. De machinekamer van de tanker is een grote ravage van verwrongen sta len onderdelen. Zelfs de ijzeren trappen zijn weggeslagen, zodat men slechts in de machinekamer kon komen door middel van een touw waaraan men zich liet zak ken. De drie gewonden maken het goed. De toestand van de zwaargewonde derde werktuigkundige J. J. Colvoort uit Henge lo is sterk verbeterd. De doktoren van het hospitaal zijn van mening dat hij over twee weken naar Nederland kan worden vervoerd. De lichtgewonde stokersolieman Van Heusden en De Wolf zijn reeds lo pend patient en kunnen het hospitaal ver laten. Het stoffelijk overschot van de vijf bij de ramp omgekomen werktuigkundigen zal niet in Gibraltar worden begraven. Er worden thans voorbereidingen getroffen om hen naar Nederland over te brengen. Over de terugkeer van de bemanning is nog geen beslissing genomen. Vannacht omstreeks vijf over half- twaalf is op Schiphpl de tweede DC-8 voor de K.L.M., de PH-DCB „Daniël Bernoulli", gearriveerd. De afleverings- vlucht van New York naar Amsterdam duurde zes uur en vijftig minuten. Gezag voerder was de heer A. R. van den Ho- nert. Aan boord bevonden zich enkele passagiers die in Los Angeles aan boord waren gekomen. Het vliegtuig was woensdagmiddag om kwart voor vijf Nederlandse tijd van New York vertrokken. Het toestel is genoemd naar een Gronin ger wiskundige van Zwitserse afkomst, Da niel Bernoulli, die leefde van 1700 tot 1782. Hij was o.a. hoogleraar aan de universi teiten van Petersburg en Bazel. Nog tien DC-8'en zullen in de loop van dit jaar en in de eerste helft van het vol gend jaar aan de K.L.M. worden afgele verd. ■iw-yw Een anoniem telefoontje van dezelfde soort als in de laatste weken ook in het buitenland herhaaldelijk is voorgekomen heeft gistermiddag enige vertraging ver oorzaakt in het vervoer op Schiphol. Een man belde de K.L.M. op en zei, dat er aan boord van een vliegtuig een bom ge legd was. Hoewel men uiteraard weinig of geen geloof hecht aan dit soort maniakale telefoontjes, nam de directie van de K.L.M. geen enkel risico en liet voor alle passagiers in de wachtkamers omroepen, dat elke machine voor het vertrek aan een grondig onderzoek zou worden onderwor pen. Het onderzoek geschiedde door de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie in samenwerking met personeel van de K.L.M. Ook de buitenlandse maatschap pijen hielden hun toestellen voorlopig aan de grond. Kort na het telefoontje, om drie uur, vertrok de Caravelle van de Finnair via Hamburg naar Helsinki. Daarna kwa men geleidelijk ook de andere toestellen in de lucht met achterlating van post en vracht. De passagiers konden hun persoon lijke bagage meenemen. Binnen enkele uren was de situatie weer normaal. Het Amsterdamse Jeugd-Actiecomité „Doe Open" is met de politie in conflict gekomen omdat actieve meisjes en jon gens onder de ruitenwissers van gepar keerde auto's „bekeuringen" stopten. Op de briefjes, die een treffende gelijkenis vertoonden met die welke de politie bij overtreders van parkeerverboden op de voorruit bevestigt, stond aan de ene zijde met grote letters „Bekeuring" maar aan de andere zijde werd uiteengezet dat het hier een grapje betrof en dat men beter in plaats van vele guldens voor een be keuring een gulden voor de vluchtelingen kon geven. De politie heeft de verspreiding van de ze biljetten verboden op grond van de Am sterdamse politieverordening die het ver spreiden van geschreven of gedrukte stuk ken onder het publiek verbiedt. Op het po litiebureau Singel zouden zich namelijk al vele buitenlandse autobezitters hebben vervoegd die meenden een echte bekeu ring te hebben gekregen. Het jeugdcomité heeft de verspreiding stopgezet. Politiemannen hebben tal van auto's weer van de briefjes ontdaan. Advertentie „Tencopai" zwart voor tuinhekken De 45-jarige fouragehandelaar P. V. uit Maasland had zich voor het Haagse ge rechtshof te verantwoorden terzake van autorijden onder drankinvloed. De Rotter damse politierechter had hem veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaar. Van dit vonnis was de fouragehandelaar in hoger beroep gegaan. Op de avond van 10 december van het vorig jaar reed verdachte per auto naar Rotterdam nadat hij in een café te Zuid Beijerland een paar glaasjes gedronken had. Hij wilde parkeren tegenover een caf aan de Heemraadsingel. Achteruit rijden de botste hij tegen de voorzijde van een daar reeds geparkeerd staande auto. De eigenaar van deze wagen, die juist bezig was anti-vries in de radiateur te gieten, raakte met een been tussen beide auto's bekneld en schreeuwde het uit van pijn. De verdachte stapte uit en zei tot zijn slachtoffer: „Man, maak niet zo'n druk tega mee bij „Klaas" een borreltje kopen". En slingerend stapte hij naar het café aan de overzijde. Het slachtoffer waarschuwde de politie en begaf zich vervolgens naar het zieken huis, om zijn been te laten onderzoeken. Hij had gelukkig alleen maar een bloeduit storting. De politie haalde inmiddels de verdachte uit het etablissement van „Klaas". Toen de man wilde opstaan, viel hij met barkruk en al omver. „Hij was in kennelijke staat van dron kenschap", verklaarde een Rotterdamse politieman als getuige voor het hof. „Nee, ik zat alleen maar met mijn klomp vast tussen de sporten van de bar kruk", weerlegde de verdachte. „Toen u tegen uw slachtoffer zei dat hij niet zo'n drukte moest maken, was u toen dronken?", vroeg de president. „Nee edelachtbare", zei de fouragehandelaar.. •„Dan mag u eigenlijk nooit meer rijden. U hebt er niet voldoende beschaving voor. U hoort niet in een auto op de weg thuis. u moet maar gaan lopen", zei de presi dent. Ook een der raadsheren wees de ver dachte op het schandelijke van zijn ge drag. „Toen u in de kroeg zat, zat uw slachtoffer buiten op de stoep. Hij kon niet meer staan van de pijn". „Wat ik tegen hem zei was meer een boerse uitdrukking om het weer goed te maken. Zó schofterig heb ik het niet be doeld", zei de verdachte verlegen. Hij ver telde dat hij later het slachtoffer nog had opgezocht mede om te informeren of er nog schade vergoed moest worden. De procureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof eiste tenslotte dat het vonnis te gen verdachte bevestigd zou worden. „Als ik mijn rijbewijs kwijt ben, is mijn gezin brodeloos", was verdachtes laatste woord. Uitspraak 4 mei a.s. De K.L.M. kreeg woensdagmiddag een anoniem telefoontje, dat er een bom in „een" vliegtuig op Schiphol gelegd zou zijn. Ogenblikkelijk werden alle vluchten opgehouden en begon de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, geassisteerd door personeel van de K.L.M. een nauwgezet onderzoek xmn iedere machine. Met aanzienlijke ver tragingen konden de machines na enkele uren stuk voor stiLk weer ver trekken, met achterlating van post en vracht. Op de foto: Passagiers met hun bagage voor een zojuist ontruimd vliegtuig op het platform. De districtscommandant van de Rijks politie te Leiden zal op 23 april de vol gende maatregelen voor verkeer dat de corsoroute van de noordzijde nadert ne men: van 10.00 tot 18.00 uur wordt te Heemstede uitsluitend het doorgaande ver keer in de richting Leiden- Den Haag- Rotterdam via de Van Merlelaan geleid naar Rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag). Het corso-verkeer zal zo lang mogelijk worden doorgelaten langs de rijksweg 8 en de Glipperweg in de richting Benne- broek. Verder wordt het corsoverkeer via de Zandvoortselaan doorgelaten in zuide lijke richting langs de Leidsevaart. Van 12.00 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (Haarlem-Sassenheim) ge stremd in zuidelijke richting. Deze afslui ting geschied om 12.00 uur aan de zuid zijde van de Pastoorslaan bij de Rijks weg 8 in Hillegom en om 12.30 uur in Bennebroek bij kruispunt Zwarteweg-Ben- nebroekerlaan. De stremming zal duren MELUN (AFP) De Nederlandse mi nister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de NAVO te Fon tainebleau. Hij heeft met de bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in de centra le sector van Europa, generaal Valluy, over de grote vraagstukken van de defen sie in deze sector gesproke. Later werd een receptie gehouden waarop de Neder landse officieren en andere functionaris sen aan de bewindsman werden voorge steld. Minister Visser zat woensdagavond aan een diner aan dat werd aangeboden door de commandant van de zeestrijd krachten van de NAVO in de centrale sector, de Nederlandse vice-admiraal H. Bos. Naar het inzicht van de heer J. König, voorzitter dan de r.-k. lerarenvereniging St. Bonaventura, die in Amersfoort haar algemene vergadering heeft gehouden, is door de totstandkoming van het salaris akkoord 't maatschappelijk aanzien van 't leraarsambt hersteld. De heer König be steedde ruime aandacht aan het vraagstuk van het lerarentekort. Hoe ernstig de zaak ligt blijkt uit de cijfers van het cur susjaar 1958—59 waarin het aantal niet gegeven lessen 1933 bedroeg, te we ten 1.430 door gebrek aan docenten en 503 wegens tekort aan lokalen. Voor het lopende jaar is dit cijfer met 33 procent gestegen tot 2.589. Het tekort aan leraren is met 317 toegenomen tot een totaal van 2.606. „De ellende duurt dus vooi't", zo betoog de de heer König, die het betreurde, dat er geen noodwet ter verbetering van de droe vige situatie op stapel staat. Het is naar zijn opvatting bijvoorbeeld te dwaas, dat bij een ernstig tekort aan tandartsen de nieuwe studenten moeten loten voor een plaats. Logisch nou zijn de capaciteit van de opleiding uit te breiden. „Het vervult ons met zorg", zo zei de heer König, „dat het ministerie wel bereid is tot de nood maatregel om kleine klassen bij bepaalde lessen samen te voegen, waardoor de ei gen vorm en de sfeer van verschillende schooltypen verloren gaan". MADRID (AFP) De Nederlandse toe- riste mevrouw H. M. O. wiens plotselin ge verdwijnen in Sevilla gisteren door de Spaanse pers werd gemeld, is terecht. Er blijkt geen sprake geweest te zijn van ont voering of geheugenverlies. Mevrouw O. had een flamenco-dansfeest in de zigeu- nerwijk van Sevilla bijgewoond en was weer op komen dagen toen dit feest afge lopen was. Met haar man heeft zij de reis door Andalusië voortgezet. Zeer ernstige stagnaties hebben zich dinsdag tussen half 3 's middags en half 8 's avonds voorgedaan in de Maastunnel te Rotterdam. De grote stroom van bui tenlandse toeriste nen enkele aanrijdingen waren mede hiervan de oorzaak. Soms waren er kilometers lange files. Ten einde raad heeft de politie het verkeer gedeelte lijk omgeleid via de Maasbrug, die zo heel wat kreeg te verwerken. Meer dan ooit is gebleken dat uitbrei dingen van de oeververbindingen in Rot terdam zeer noodzakelijk is. tot ongeveer 16.15 uur, dit is de tijd waar op het corso op de terugweg Bennebroek en Hillegom weer heeft verlaten. De weg Nieuw Vennep-Hillegom- die ge stremd is door het afbreken van de brug over de Haarlemmermeerringvaart (Hille- gommerbrug) is op corsodag (en de zon- vervanging van de Hillegommerbrug voor twee dagen een brug door de militairen wordt geslagen. Van 12.00 uur af is de weg Nieuw Ven nepHillegom gestremd in de richting Hillegom (dus westwaarts). Deze strem ming zal duren tot ongeveer 15.30 uur. Voor het verkeer, dat de corso-route van de zuidzijde nadert zal het gedeelte van de Rijksweg 8, gelegen tussen de splitsing Rijksweg 4- Rijksweg 8 en de splitsing Rijksweg 8- Warmonderdam (opstellings- en ontbindingsplaats corsostoet) in beide richtingen niet toegankelijk zijn over de rijbaan van 7.30 uur -11.45 uur. Van 16.00 uur -19.30 uur wordt de Rijksweg 8 van af de afsplitsing van Rijksweg 4 noord waarts is gestremd. Van 10.00 uur af zal het doorgaand ver keer, dat komt uit de richting Den Haag en zich begeeft in de richting Haarlem, worden geleid via de Rijksweg 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofd dorp de richting Haarlem kan kiezen. Overigens is het corso via de bestaan de wegen normaal te bereiken. In verband met de verwachten enorme drukte dient een ieder vooral tijdig aanweizig te zijn. Om stagnatie op het traject Amsterdam- Den Haag over Rijksweg 4 te voorkomen, wordt het autoverkeer Amsterdam-Leiden Den Haag- Rotterdam aangeraden gebruik te maken van de nieuwe verbinding, nl. de Rijksweg 4a (Burgerveen-Ypenburg). De commandant verzoekt aan de auto mobilisten mede te werken, dat zo weinig mogelijk schade wordt toegebracht aan bermen en bermplanken. Parkeren is voor personenauto's toege staan langs de corsoroute buiten de dorps kommen en op aangewezen parkeerplaat sen in de dorpskommen. Deze zijn voor: Sassenheim: Het gedeelt van de kom van de gemeente liggende ten oosten van Rijksweg 8 (parklaan en omgeving); Lisse: Bussen op autobussenparkeer- plaats Keukenhof; personenauto's op par keerterreinen Keukenhof en alle zijstraten in de bebouwde kom ten oosten van de corso-route; Hlilegom: Parkeerterreinen achter en tegenover restaurant Treslong en in de nieuwe woonwijk nabij dat restaurant op aanwijzing van de rijkspolitie en aan de Haven; Bennebroek-Heemstede: Parkeerterrei nen Linaeushof tegenover de ingang aan, de Glipperweg en de daarvoor aangewe zen straten en terreinen in het dorp Ben nebroek op aanwijzing van de rijkspolitie. Maniak. De 20-jarige mejuffrouw G. uit Delft werd in de Cellebroerstraat aldaar aangesproken door een onbekende man die achter haar aanliep. Op hetzelfde moment voelde zij een steek in de rug. Zij vluchtte naar de nabijgelegen ouderlijke woning, waar bleek dat met een scherp voorwerp een snede van plus minus vijf centimeter in haar kleding was aange bracht. Haar rug was geschramd. Muiters. In Dordrecht zijn twee op varenden van de kustvaarder „Curacao", uit Groningen, die aan de Handelskade gemeerd lag, wegens muiterij gearresteerd en voorlopig in het hoofdbureau van politie ingesloten. Het zijn de 22-jarige kok A. Chr. van R., wonende te Steenwijk en de 20-jarige matroos J. van de V., uit Den Helder. Zij hadden na een woorden wisseling de kapitein van het schip, de heer H. B. uit Groningen, aangevallen en gedreigd hem te zullen doodsteken. Filologencongres. In de aula van de Rijksuniversiteit te Groningen is het 26e Nederlands Filologencongres officieel ge opend. Deze congressen worden om het andere jaar gehouden achtereenvolgens in de universiteitssteden Leiden, Groningen, Utrecht, Amsterdam en Nijmegen. Ruim 600 congressisten nemen deel aan dit con gres, waarin drie algemene onderwerpen centraal zijn gesteld. Een op het gebied van de algemene taalwetenschap, een op dat van de algemene en vergelijkende litteratuurwetenschappen en een op dat van de cultuurgeschiedenis. De algemene voorzitter prof. dr. R. W. Zandvoort hield een rede over het onderwerp: „Thomas More en zijn Utopia". Zesde motel. In Bunnik is het <esde motel in Nederland, „Motoresto", voor het publiek opengesteld. Het motel heeft der tien twee- en zes eenpersoonskamers, die alle voorzien zijn van een bad of douche, toilet en telefoon. Bij het motel is een speciale overdekte parkeergelegenheid. De „Coffeeshop", die plaats biedt aan onge veer 50 personen, zal dag en nacht open zijn. Terwijl de gasten slapen, zorgt een autoservice-station ervoor, dat de wagens worden gesmeerd en gewassen. Op het open parkeerterrein kunnen ruim honderd auto's en autobussen staan. Verdronken. Het zesjarig jongetje J. H. Meddeler, wonende te Rekken, ge meente Eibergen, is nabij het ouderlijk huis in het riviertje de Berkel verdronken. Gistermorgen is de 40-jarige ijzerwerker C. J. Verveer uit de De la Reystraat te Rotterdam in de Maashaven verdronken. Hij had van zijn werkgever opdracht ge kregen een roeiboot onder een steiger vandaan te halen. Na ongeveer een uur werd de roeiboot drijvend in de Maas haven aangetroffen, zonder de ijzerwer ker. Men ging dreggen en vond zijn stof felijk overschot. Advertentie o.a. Tweka - Lahco - Cóte d'Azur Heinzelmann - Marina del Mar SPORTMAGAZIJN Twünderslaan 7-9, Haarlem, Tel. 15116 100 SERVICE Uw auto parkeert u voor de deur. Op de algemene begraafplaats te Hoorn zijn gistermiddag de acht slachtoffers ter aarde besteld van de brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag de arbei derswoning van de familie Siemensma in de Merenstraat aldaar verwoestte. Er waren enkele honderden belangstellenden. De twee kinderen van het gezin Siemens ma, die ten tijde van de brand in Am sterdam logeerden, waren niet bij de be grafenis van hun ouders, broertjes en zus jes aanwezig. De kisten werden in een groot graf geplaatst. Onderwijl zongen le den van de Nieuw Apostolische Kerk, waartoe het gezin behoorde, religieuze liederen. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een krachtig hogedrukgebied ten westen van Ierland en een lagedruk gebied ten noorden van IJsland stroomt koelere oceaanlucht naar Scandinavië en het Noordzeegebied. Met noordelijke winden begon deze lucht vanmorgen ook ons land binnen te stro men. De komende 24 uur zal met de koe lere lucht ook meer bewolking het land worden. De kans op regen blijft gering, omdat ons land aan de rand blijft van het omvang rijke hogedrukgebied op de Oceaan dat zich tijdelijk nog iets uitbreidt over West- Europa. WEERRAPPORTEN Vrydag 22 april Zon op 5.29 uur, onder 19.49 uur. Maan op 4.16 uur, onder 16.02 uur. Maanstanden 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 april Hoog water 12.36 en uur. Laag water 7.40 en 20.39 uur. Vrydag 22 april Hoog water 1.12 en 13.39 uur. Laag water 8.55 en 21.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen. Duiten- en binnenlandheden 2 *d morgen 7 uur Neerslag: b3 d E 1 laatste 24 uur i 53 4) S SS Den Helder zwaar bew nno 13 0 Ypenburg onbewolkt nno 18 0 Vlissingen zwaar bew. nno 14 0 Eelde licht bew. n 22 0 De Bilt onbewolkt n 21 0 Twente licht bew. nno 22 0 Eindhoven licht bew. nno 22 0 Zd Limburg onbewolkt nw 21 0 Helsinki onbewolkt z 13 0 Stockholm zwaar bew zzw 15 0 Oslo onbewolkt nnw 14 0 Kopenhagen regen nw 17 0,1 Aberdeen zwaar bew. w 15 0 Londen zwaar bew n 19 0 Amsterdam onbewolkt nno 19 0 Brussel licht bew. n 21 0 Luxemburg onbewolkt nno 20 0 Parijs onbewolkt ono 18 0 Bordeaux mist n 14 0 Grenoble zwaar bew. windst. 14 0 Nice half bew. n 19 0 Berlijn zwaar bew. windst. 21 1 Frankfort licht bew. no 21 0 München half bew. zzw 18 0 Zürich mist windst. 18 0 Genève mist windst. 18 0 Locarno onbewolkt nno 19 1 Wenen zwaar bew wnw 21 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 20 1 Belgrado zwaar bew. no 18 0 Athene onbewolkt w 22 Rome onbewolkt windst. 16 2 Ajaccio onbewolkt O 0 Mallorca licht bew. windst. 21 0 Lissabon onbewolkt nno 21 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2