GOEDE VERSTANDHOUDING Y0"deFriïï" BUURTKERMIS Wordt Zwarte weg in Vijfhuizen nu eindelijk verbeterd? ZESDUIZEND KINDEREN Schilden naar Heemskerk „Miss Marja Bijna halve eeuw „onbegaanbaar" Verbindingsweg met vreemde historie DONDERDAG 21 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Spit - Toga! helpt Sriep Tsgal helpt Hoofdpijn Toga) helpt Mesjsfsx«afiepp Toga! helpt Kerkelijk Nieuws Verkenden - Togai hslpt Reumatiek - Togai hslpt KSigraine TogaS hslpf Internationale vriendschap en goede verstandhouding blijven in onze twintigste eeuw vaak ten achter bij de snelle verbindingen, die de techniek mogelijk maakt. Beide begrippen moeten nog maar al te dikwijls terrein afstaan aan achterdocht en wanbegrip en de mensen die erop uit zijn de verstand houding tussen de verschil lende volken te verbeteren hebben het dan ook aller minst gemakkelijk. Mevrouw Meherangiz Munsiff uit India kan men het echter niet aanzien dat zij onder deze moeilijkheden gebukt gaat, want zij lacht graag en veel. Wij troffen deze 33-jarige Indiase „ambassadrice van de goede verstandhouding" in een Haarlems koffiehuis. Zij was gekleed in een prach tige sari, de nationale dracht van Indiase vrouwen en vóór haar op het tafeltje lag kenschetsend voor haar een exemplaar van het boek van William Sears: „God loves laughter" - „God houdt van lachen". Mevrouw Munsiff is een enthousiast vertelster en zij heeft hiervoor genoeg moge lijkheden, want zij spreekt maar liefst negen talen vloeiend: Frans, Engels en Perzisch, alsmede zes talen van haar geboorteland India. Meherangiz Munsiff is in Bombay geboren als telg uit een oud geslacht van Par- sen, die reeds drie eeuwen lang aanhangers zijn van de Perzische leraar en profeet Zoroaster. Zijzeif werd ech ter opgevoed op een rooms- katholieke zusterschool waar haar de christelijke beginse len werden bijgebracht en haar werd gewezen op Chris tus als enige Zaligmaker. Deze mening was in tegen spraak met de opvattingen van de aanhangers van Zo roaster en daarom begon Meherangiz reeds op vrij jeugdige leeftijd rnet verge lijkende godsdienststudies. Later trouwde zij met een Indiaas diplomatiek functio naris. met wie zij achtereen volgens in Londen, Wash ington en weer in Londen woonde. Zij kwam in aanra king met aanhangers van het Baha'i \Yoreldgeloof en ge raakte onder de bekoring De schilden-collectie van gouvernementsarts Henk Bij kerk, waarover wij in deze rubriek op 14 april schreven, zal van vrijdag 22 april af in Heemskerk tentoongesteld worden. Overigens haasten wij ons een fout te herstellen in het betreffende artikeltje. Sprekend over de bestrijding van de diverse ziekten be doelden wij namelijk te zeg gen. dat in 1955 zeven per cent van de bevolking aan framboesia leed en dat dit aantal in 1958 was gezakt tot vier pro mille. Verder ver zocht de heer Bijkerk ons nog te vermelden, dat men bij het bevolkingsonderzoek behalve van de zijde van de missie ook van de kant van de zending steun ondervond en ten slotte dat de Auwjoe's tegenwoordig hoe langer hoe minder op sneltocht gaan. De schilden, die de heer Bijkerk mee naar Nederland nam, blijven er echter niet minder mooi om. In Heems kerk zijn ze, zoals we zeiden, binnenkort allemaal te zien. van deze religie, die de na druk legt op de eenheid van de mensen en op wereld vrede en die ervan uitgaat dat de grondslag van alle re ligies één en dezelfde is. Me vrouw Munsiff werd een overtuigd Baha'i. Zij begon te reizen en bezocht vele landen als Groot Brittannië, Frankrijk, Italië, Noord- en Zuia-Afrika, Madagascar, Israel en de Verenigde Sta ten. Thans is zij voor het eerst in ons land. In Haar lem, Leiden en Arnhem houdt zij spreekbeurten. Daarna gaat zij naar België en Luxemburg om aan het eind van de maand naar Den Haag te gaan, waar de Mevrouw H. Munsiff Baha'i Conventie wordt ge houden. Reizen en contacten leggen zijn haar geliefde bezigheden in dienst van haar grote ideaal: betere verstandhouding. „Weet u, het is belangrijk om bij het reizen je intelligentie te ge bruiken. Velen reizen om slechts vuil en ongerechtig heid te vinden. Ik wil het beste in de mensen vinden". En daarom trekt deze le vendige, vrolijke en intelli gente jonge vrouw van land tot land. Om vriendschap en goede verstandhouding te bevorderen. De Friezen in Haarlem bijeen in „Gysbert Japicx", komen binnenkort ook weer bij elkaar en wel op „Sneon 23 Arpil, jouns om 8 ure in St. Bavo, Smedestrjitte 23" voor een „gewoane gearkom- ste". Dit wurdt in bisondere joun, forsoarge troch de hear en Mefrou H. de Vries fan Ljouwert mei harren pro gramma: Dêr 't de dyk it lan omklammet. De Fryske Akademy (prof. dr. J. H. Brouwer en dr. W. Kok skriuwt hjiroer: „Als men de kostlike kleuredia's dy 't de hear H. de Vries fan Fryslan makke hat, oan jins eagen foarbygean litten hat, seit men: hwat hat Fryslan dochs folie moais yn 't lan skip, yn doarp en stêd èn hwat hat De Vries in goed each foar it karakteristike fan ien en oar. Men reisget mei him troch it Fryske lan fan West nei East, fan Noard lei Süd yn alle tiden fan it jier; men sjocht hiel hwat dat bikend is, mar yn syn bylden nij liket en dêrnêst hiel hwat, der 't men achte- leas foarby gien is, mar nou mei De Vries yn syn apartens sjocht en wurdearret. In joun mei De Vries sil geniet en learing jaen, dat stiet foar üs fest." Nei öfrin in skoftsje dounsje. De Dounsmesyk wurdt wer forsoarge troch „The Red Stars". Enige tijd geleden plaats ten wij in deze rubriek een brief van „Miss Marja", het Haarlemse slangenmeisje, en naar aanleiding daarvan heeft de „vereniging tot het houden van nationale dagen te Santpoort-Station en Bloemendaal-Noord" contact met „Miss Marja" opgeno men, hetgeen er toe geleid heeft dat „Marja" nu op 30 april in het programma „Kampvuur in Santpoort" zal optreden. Er bestaat een klein kansje dat de kathedrale basiliek op zaterdag 23 april 's morgens om negen uur stampvol zal zijn. Dan wordt er namelijk een Mis van dankbaarheid opgedragen voor mejuffrouw M. A. Vissers (beter bekend als zuster Vissers), die het feit zal herdenken, dat zij 25 jaar geleden als verloskun dige in Haarlem en omgeving haar praktijk begon. „Het zal leuk zijn voor zuster Vissers als ook uw kinderen deze Mis kunnen bijwonen", zo schrijven en kele Haarlemmers in de cir culaire, die zij rondgestuurd hebben naar alle oud-patiën ten en waarin zij vragen om een bijdrage voor een herin neringsgeschenk. ,,'t Kan een heel dorp bij elkaar worden," zei zuster Vissers ons in haar huis aan het Emmaplein 2 in Haarlem, „in al die jaren heb ik er zo'n zesduizend op de wereld helpen komen. Als die alle maal naar de Mis gaan mo gen ze wel een vleugel aan de basiliek bouwen". Vijfentwintig jaar geleden is zuster Vissers naar Haar lem gekomen, zo vertelde zij, als hoofdzuster bij het Wit Gele Kruis. „Ik wilde toen weer terug naar Brabant, waar ik vandaan kwam," zegt ze nu, „maar dat lukte niet. Ik heb er nog nooit spijt van gehad. Haarlemmers zijn stij ve mensen zeggen ze wel eens, maar ik heb het nog niet gemerkt. Dat komt na tuurlijk ook omdat je ze als verloskundige uit de moei- In de Haarlemse Thorbecke- buurt is de laatste jaren veel veranderd. Ging vroeger de kortste verbinding met de rest van de stad via een ge meentepont, nu raast het verkeer over de grote Prin- senbrug. De smalle wegen van een jaar geleden zijn nu brede autobanen geworden die door en langs de Thor- beckebuurt naar de indu strieterreinen voeren. Werd er vroeger wel eens minder vleiend over het „buurt- eiland" gesproken, nu is dat historie. Toch blijft het een van de weinige buurtgemeen schappen, waar het grootste deel van de bewoners actief lid van de buurtvereniging is en waar eendrachtig aan de buurtopbouw en 't jeugd werk wordt gewerkt. En die verenigingen mogen er zijn. De speeltuinvereni ging W.I.K. zowel als de vol leybalvereniging W.I.K., de kaartvereniging Kompas, de toneelvereniging De Brug en de voetbalclub D.S.O. zijn reeds begrippen geworden in het Haarlemse verenigings leven. Al die verenigingen hebben echter nog een grote lijst wensen, die met idea lisme alleen niet te vervullen zijn. Daarom hebben de be stuursleden van de diverse buurtverenigingen de hoof den bijelkaar gestoken en samen hebben zij een plan opgezet voor een grootse buurtkermis. Deze kermis zal plaats hebben cp vrijdag 22 sn zaterdag 23 april in het buurtcentrum „De Brug", Harmenjansweg 87, vlak bij de Prinsenbrug. De kermis is voor iedereen vrij toegankelijk op vrijdag van 19 tot 23 uur, op zater dag (speciaal voor de kinde ren met de ouders) van 14 tot 17 uur en des avonds uit sluitend voor de ouderen van 19 tot 23 uur. Men zal er tientallen trac- taties kunnen vinden, die het geheel tot een echte kermis maken. De opbrengst is uiter aard bestemd voor de orga niserende buurtverenigingen. lijkheden komt halen, maar toch, het zijn alleraardigste mensen. Ik heb hier altijd prettig gewerkt, 't Ging goed, ik heb al een opvolgster en tegenwoordig kan ik de men sen af rijden met m'n autoo tje. Da's een stuk gemakke lijker. Twintig jaar heb ik door Haarlem gefietst; maar toen was het ook zo, dat ik na het eerste telefoontje mid den in de nacht met vijf minuten op straat stond. Je reed dan wel eens voor niets natuurlijk, maar je gaf de mensen zekerheid en dat is ook wat waard. Nee, ik zou nooit meer iets anders willen doen. Je leert de mensen kennen, want er zijn zelfs vrouwen die ik zelf op de wereld heb helpen brengen en die nu zelf door mij verlost worden. Twee generaties dus al. Het is niet voor te stellen, maar dat komt omdat de tijd zo vlug gegaan is en omdat ik me al tijd jong gevoeld heb. Ik heb altijd jonge mensen om me heen gehad. We zitten hier in de meeste gevallen altijd met vijf man om de tafel. Ik kan niet meer zonder men sen om me heen, het houdt je bezig en je voelt je er geluk kig bij." Zuster Vissers haalt enkele plakboeken en foto-albums uit een kast. Duizenden ge boortekaartjes heeft ze in de loop der jaren ontvangen, duizenden foto's heeft ze in geplakt. Zonder aanduiding van de datum, zonder bij schriften van namen. „Dat is Jan", zegt ze en ze wijst op een bloot ventje van Zuster Vissers, bladerend in zen van haar vele plakboeken waarin al haar zesduizend kinderen een plaatsje gevon den hebben. een paar dagen op een scha penvacht", die is net uit de dienst gekomen. Dat is Wim, die werkt bij de girodienst. Die staat al jaren in een schoenenzaak. Die is geëmi greerd, die ook, die werkt bij de belastingen. Die heeft on ze slaapkamer behangen en die heeft pas de auto van z'n vader tegen een boom aan gezet. Negenduizend gulden kostte die wagen. Hij was net nieuw." Zuster Vissers vertelt ver der, puttend uit een wonder- oaarlijk goed geheugen. Ze zertelt over de „afdeling weelingen", over de drieling lie ze verlost heeft en over het gezin waar zij er dertien in een huis geboren zag wor den Tijdens de mis op 23 april en vooral tijdens de receptie van half vier tot vijf uur in het Wit Gele Kruishuis aan het Kenaupark 15 zal zij on getwijfeld honderden handen moeten drukken van jongens en meisjes die destijds na de geboorte voor het eerst in de handen van zuster Vissers kwamen en die nu zelf al vader of moeder zijn gewor den. Weer met de onmisbare hulp van zuster Vissers, die er overigens nog lang niet over denkt om er mee uit te scheiden. „Ik heb er plezier in zegt ze, „dus waarom zou ik er mee ophouden?" Toen bijna vijfenveertig .jaar geleden op 17 december 1915 de vereniging „Dorp Vijfhuizen" als eerste dorpsvertegenwoordiging in de Haarlemmcrmeerpolder werd opgericht, werd er over gesproken welke plaatselijke problemen om een oplossing vroegen. Er zyn er op die oprichtingsvergadering vele opgesomd: sloten moesten wor den gedempt, de verlichting deugde niet en er waren tal van ongemakken die verholpen moesten worden om de bewoonbaarheid van het dorp te verhogen. Als het meest urgente probleem werd echter het verbeteren van de Zwarteweg beschouwd. „Deze verkeert in een onhoudbare toestand en is bijna niet begaanbaar", zo zei men. Bijna pen halve eeuw zouden deze onhoudbare toestand en onbegaanbaarheid voortduren. Elk jaar opnieuw vormde de Zwarteweg een agendapunt van de jaarvergadering van de vereniging „Dorp Vijfhuizen". Thans zijn er echter tekenen die er op wijzen dat aan de Vijfhuizense Zwartcwegmisère een einde zal komen. De gemeente Haar lemmermeer heeft namelijk plannen om de verbinding tussen de Vyfhuizerdyk en de Spieringweg grondig te verbeteren. Advertentie Blinde bestolen. Een blinde oorlogs invalide in Den Haag is ernstig gedupeerd door de diefstal van zijn bandrecorder en vijf banden, waarop „gesproken boeken" waren opgenomen. Advertentie Havenverkee.r. In de week van 10 tot. en met 16 april zijn in de hoofdstede lijke haven aangekomen 137 schepen (385.100 brt) en vertrokken 130 schepen (385.412 brt). Advertentie de voor het verkeer meest hinderlijke ga ten in het wegdek vulde (rnet als gevolg dat er naast elk gedicht gat nieuwe ont stonden. waarvoor de geldmiddelen werden verstrekt door de dorpsvereniging en uit bijdragen van enkelen die als intensieve gebruikers van deze weg be lang hadden bij de toestand. Afgeschreven Enkele jaren geleden maakte het ge meentebestuur belangrijke plannen be kend, die zouden leiden tot de modernise ring en uitbreiding van Vijfhuizen. Er werd meer dan een kwart miljoen gulden in het dorp geïnvesteerd. De hoep leefde op, toen men hierover vernam. Men ver wachtte, dat cok de Zwarteweg in de res tauratie zou zijn begrepen. De plannen van de gemeente Haarlem mermeer waren echter anders. Ten zuid oosten van de Spieringweg had men de (in 1956 gereedgekomen en nu bijna vol gebouwde) d'IJserinckweg ontworpen. De ze loopt nu tot de Spieringweg, maar in het uitbreidingsplan van Vijfhuizen is ge projecteerd deze weg te verlengen en te laten doorlopen naar de Vijfhuizerdijk. ..Op deze wijze", zo redeneerde men bij de gemeente, „komt de functie van de Zwarteweg als toegangsweg tot Vijfhuizen te vervallen en zal het verkeer over dit zandpad vrijwel nihil worden". De tra giek wilde echter, dat om de andere wegen van het dorp te verbeteren en ze van riolering en trottoirs te voorzien de zandauto's alleen van de Zwarteweg gebruik konden maken, zodat deze nóg slechter werd dan voorheen. En toen na de restauratie de vereniging „Dorp Vijf huizen" haar jaarlijkse algemene verga dering met de burgerij hield, werd dank baar geconstateerd dat veel. waarnaar men streefde, ineens was verwezenlijkt: de sloten waren gedempt, men kreeg rio len, voetpaden, een goede straatverlich ting. bouwmogelijkheden enz. Alleen het De Zwarteweg in Vijfhuizen reeds tientallen jaren het onderwerp van klachten en gemopper gaat wellicht spoedig betere tijden tegemoet. „agendapunt Zwarteweg" vormde voor net tweeënveertigste achtereenvolgende jaar een punt van bespreking, zonder dat men tot een oplossing kwam Plannen van gemeente De plannen van de gemeente tot verbe tering van de Zwarteweg komen erop neer dat men er een weg van wil maken, die past bij de andere wegen in het dorp. De rijbaan wordt vijf meter breed. Aan de zuidwestelijke kant wordt deze begrensd door een groenstrook van anderhalve me ter. Aan de andere kant komt een voet pad ter breedte van drie meter. Hiertoe is aan de eigenaars van de grond het verzoek gericht om een strook aan de ge meente af te staan. Van het polderbe stuur kreeg men intussen reeds de erf pacht voor de oprit naar de Vijfhuizer dijk. welke eigendom van de Haarlemmer- meerpolder is. Wanneer deze restauratie een feit zal zijn, is het voor auto's echter niet meer mogelijk via de Zwarteweg de Vijfhuizer dijk te bereiken. Juist vóór de huidige op rit zal een draaigelegenheid voor motor voertuigen worden gemaakt. Van deze plaats, dus van de voet van de dijk af, zal een voetpad naar boven worden aan gelegd. Als deze plannen werkelijkheid zijn, zal na bijna een halve eeuw één van de belangrijkste problemen van Vijfhui- zens burgerij tot een oplossing zijn ge bracht. Advertentie Geref. Kerken Beroepen te Aduard G. van Halsema te Kamerik te Eefde-Gorssel A. Corporaal te Edam te Baarland P. N. Kruyswijk, kand. te Amsterdam. Advertentie Eigenlijk is het met die Zwarteweg een wat vreemde geschiedenis. Vooral in vroeger jaren, toen de toestand van het wegdek iets beter was dan nu en het snelverkeer niet zulke zware eisen stelde, was het de voornaamste verkeersschakel tussen de Haarlemmermeer en Haarlem. Via de Spieringweg ging men over de Zwarteweg naar de Vijfhuizerdijk en van daar verder naar de stad aan liet Spaar- ne. Dat de veel betere Vijfhuizerweg iets verder naar het zuiden óók een verbin ding met de dijk bood, deed aan de be langrijkheid van de Zwarteweg niets af: deze werd en bleef het meest gebruikt. Het opmerkelijke is, dat dit belangrij ke verbindingsweggetje ir. particuliere handen was. Het was namelijk geen eigen dom van de gemeente Haarlemmermeer, ncch van de Haarlemmermeerpolder, nar van eon inwoner van Vijfhuizen. Deze situatie is ontstaan ten tijde van de droogmaking, toen op deze plaats en kele maatregelen werden getroffen tenge volge van het feit dat de ringvaart hier niet. strikt langs de oevers van het voor malige Haarlemmer Meer werd gegra ven. maar dwars door de landerijen. De eendenkooi aan de Spieringweg, die op een schiereiland in de plas lag, kwam hierdoor bij het gebied van de nieuwe polder, waardoor de vreemde situatie ontstond dat de honderden jaren oude kooi (deze is bijna 500 jaar oud!) behoort tot een streek, die kort geleden het eeuwfeest, vierde. Om dc landbouwers in de gelegenheid te stellen hun akkers aan de overkant van de ringvaart te bereiken, werd de brug bij Vijfhuizen gebouwd. Overal vormen de bruggen over de ring vaart van de Haarlemmermeerpolder een schakel in een meer of minder drukke verkeersweg. De brug bij Vijfhuizen ech ter leidt naar een gezellig landweggetje en wordt hoofdzakelijk gebruikt door de boeren, die hun vee in de polder gaan verzorgen of daar in de zomermaanden het hooi oogsten. De Zwarteweg ligt ook in deze streek en bleef particulier eigen- dom. Kuilen en modderpoelen In de oude tijden viel het slechte weg dek niet zo op. Alle wegen in de omge ving van Vijfhuizen waren destijds in de zomermaanden stofpaden en 's winters modderpoelen. Geleidelijk aan werden echter verbeteringen aangebracht: de Vijf huizerdijk kreeg een klinkerbestrating en de Spieringweg werd geasfalteerd. Tussen deze beide wegen bleef het stukje Zwarte weg als een verzameling kuilen en hob bels fungeren als bron van ergernis voor de gebruikers enals inspiratie voor de dorpshumor. De ondergrond van de weg bestaat uit veen. Vandaar dat deze veel hoger ligt dan de aangrenzende tuinen en weiden, die in de loop der jaren werden uitge- veend. Deze veenbodem had echter tot ge volg, dat het wegdek steeds verder ver zakte. In het verleden liep aan de ene kant een brede sloot, die nu vrijwel niet meer is terug te vinden omdat de zak kende wegrand deze heeft dichtgedrukt. Wie de moeite zou nemen ds kasboeken van de vereniging „Dorp Vijfhuizen" na te gaan, zou ontdekken dat een belangrijk deel van de geldelijke inkomsten van deze instelling in de Zwarteweg zijn gestoken. Omdat gemeente en polder hierover geen zeggenschap hadden, verzorgden zij ook het onderhoud niet. Daarom werd door c'.e dorpsvereniging iemand aangesteld, dié Advertentie Advertentie Het voorjaar zet door! Tussen de schoonmaak perikelen in vinden de jonge moeders tijd voor het „luchten". Parken en plantsoenen stromen vol met nieuw leven.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7