Minister Luns ziet nog wel een kans op het slaan van brug X Spoedig definitieve beslissing over lot Berlage's Beurs Hbs-diploma's te Hollandia met Ned. getuigschriften gelijkgesteld Kort en bondig Overijlde beslissingen van huuradviescommissies NAAIMACHINES Gevaar voor nachtvorst Vele bakkers overtraden de Arbeidswet Geen koppeling van het Nijverheidsonderwijs aan het VGLO Student-stroper op heterdaad betrapt en neergeschoten Russisch verzoek zal worden overwogen Kleinzoon van Albert Plesman doopte DC-8 WITTE KRUIS WITTE KRUIS ENGEL Repatriëring in gevaar door Indonesische maatregel 2 SLOPEN OF RESTAUREREN? Als wij verkouden worden Blij Nieuws Voor mooie lentedagen 29" 22S0 i Samenzang in geref. kerk in Santpoort Vechtpartij in het donker E.E.G en E.V.A. (de zes en de zeven) Vervangers voor plicht- noodwachters nodig Ir. Kuiper gaat Utrechts verkeersplan uitwerken DE iechte PIJNSTILLER Huurders van vrijgestelde woningen zouden gedupeerd worden li ZATERDAG 23 APRIL 1960 Over het lot van de Beurs van Berlage zal binnen zeer korte tijd moeten worden beslist. De dwang hiertoe wordt thans uitgeoefend door de verzakkende en scheurende muren aan de zijde van de Graanbeurs. Het is dringend noodzakelijk geworden dat de muren hier ter plaatse worden gestut. De Dienst der Publieke Werken van de ge meente Amsterdam is hiertoe nog niet overgegaan omdat men wil voorkomen, dat dit de gemeenteraad in de beslissing over de verdere toekomst van de Beurs beïnvloedt. Advertentie Er zijn thans drie mogelijkheden voor de Beurs: 1. Restauratie van het gebouw door ver steviging van de fundering en het vernieu wen van de centrale-verwarmingsinstalla tie. 2. Het niet veel duurdere plan van stads bouwmeester B. Merkelbach dat bij de restauratie betrekt een kleine wijziging van de voorgevel (winkelgalerij) en in wendige veranderingen waardoor het ge bouw doelmatiger en beter exploitabel wordt 3. Afbreken van het gebouw, en het bou wen van een nieuwe Beurs ter plaatse. Het gemeentebestuur heeft een jaar lang de publieke opinie aan het woord ge laten en heeft in die tijd zelf niet stil ge zeten om een oplossing te vinden, waar door Berlages schepping voor het nage slacht kan worden behouden. B. en W. achten het niettemin een te belangrijke zaak om de gemeenteraad plompverloren een voorstel tot het ene of het andere plan voor te leggen. Vandaar dat is besloten over enkele we ken een onofficiële gemeenteraadsverga dering te beleggen, waar een aantal des kundigen zal worden uitgenodigd de Raad voor te lichten over de problemen rond de Beurs. Een maand later zal de gemeen teraad dan definitief een beslissing moe ten nemen. Zoals bekend heeft de directeur van de Dienst der Havens en Handelsinrichtin gen ir. N. Snijders, die het beheer heeft over de Beurs, verleden jaar geadviseerd tot afbreken van het gebouw. B. en W. hebben het advies niet willen overnemen, en legden de gemeenteraad een nota voor Advertentie &,v\************** Jt V 3 'CJ i t w Yoor Moeders van Morgen Katoenen jack, kleurige strepen piqué kraag in gezellige met wit Linnen-rayon rok met verstel- baar voorpand. Effen kleuren J J uw Modehuis i ********t Overeenkomstig de toezegging, gedaan in de Tweede Kamer aan het lid mejuf frouw mr. Lemaire, heeft de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan die Kamer doen toekomen een nota inzake het resultaat van een steekproef- onderzoek, dat door de Arbeidsinspectie is ingesteld naar de naleving van de bepa lingen der Arbeidswet 1919 in broodbak kerijen. Ongeveer 25 percent der Nederlandse bakkerijen blijkt door de Arbeidsinspectie bezocht te zijn. Het onderzoek had plaats zowel in de steden als op het platteland en droeg het karakter van een enquête. De resultaten van het onderzoek zijn in staten verwerkt. Het aantal gevallen, waarbij een vroeger tijdstip van aanvang van het werk werd geconstateerd bedroeg voor de nacht van vrijdag op zaterdag 722, voor de overige nachten 209. Daar in het geheel 2590 controlebezoeken werden ge bracht in de nachten van vrijdag op zater dag en in de overige nachten 1531, volgt hieruit, dat in 27,9 pet, resp. 13,6 pet. der gevallen vroeger dan normaal was begon nen. In 0,9 pet. resp. 3,3 pet. dezer gevallen was een bijzondere vergunning verleend. De overtredingen bedroegen bij het grootbedrijf 43,8 pet., bij het middenbedrijf 30,4, bij het kleinbedrijf 26,8 pet. Dit geldt voor de nacht van vrijdag op zaterdag. Voor de overige nachten waren deze per centages resp. 38,1, 13,7 en 11,9 pet. Het verschil tussen kleine en grote gemeenten blijkt gering te zijn. In de steden Amster dam, Rotterdam en Den Haag blijken de percentages hoger te liggen dan op het landelijke niveau. Ten slotte blijkt uit de staten, welke de staatssecretaris overlegt, dat door vele al- leenwerkende bakkers, vooral in de nacht van vrijdag op zaterdag, zeer vroegtijdig met. de arbeid wordt aangevangen. waaruit bleek dat een keuze zal moeten worden gedaan tussen afbreken en een grondige restauratie. De kosten van het herstel konden slechts ruw worden ge schat: ongeveer 12 miljoen gulden. In dit bedrag was voorzien het herstel van de centrale verwarmin. De huidige verwar mingsinstallatie is volkomen versleten. Het systeem, dat Berlage heeft toegepast, nl. het inmetselen van de waterbuizen is onvoldoende gebleken het metaal ver teerde, maar de buizen konden wegens de onbereikbaarheid niet worden gerepa reerd. De voorstanders van herstel staan te recht op het standpunt, dat afgezien van het feit, of men de Beurs mooi of lelijk vindt het gebouw een cultuurhistorisch monument is, waarmee Berlage een nieu we episode in de architectuur heeft inge luid. De voorstanders van afbreken wijzen evenzeer terecht op het feit dat het gebouw zelfs na een restauratie niet be antwoordt aan de eisen van deze tijd, en dat deze beurs volkomen ondoelmatig blijft. Zij menen, dat Amsterdam met zijn ontstellend ruimtegebrek in de binnen stad deze plaats niet mag opofferen aan een museum. Bovendien zou voor slechts enkele miljoenen meer dan de restaura tie zou kosten een geheel nieuwe Beurs kunnen worden gebouwd. En, zo zeggen zij met nadruk, de enige plaats waar een Beurs bestaansrecht heeft is op de plaats van het huidige gebouw. Het compromis van architect Merkel bach heeft voor zover wij hebben beluis terd, bij de ene noch bij de andere partij gunstig onthaal kunnen vinden. De „vrien den van de Beurs" menen, dat het veran deren van de gevel Berlage's schepping evenzeer zou verminken, als de Nacht wacht van Rembrandt zou worden ver minkt bij een modernisering. De voorstan ders van afbreken vinden dat het plan niet verder gaat dan een oud gebouw zo goed mogelijk bruikbaar maken er worden echter geen moderne kantoren verkregen, en wie wil er werken in zalen en vertrek ken waar het daglicht niet of nauwelijks doordringt? De Beurs zelf meent, dat er genoeg over haar lot is gepolemiseerd. Zij heeft door verder te scheuren de vroede vaderen tans tot een spoedige beslissing aange spoord. En zij wacht nu ,maar af of, voor de zomer is geëindigd, de reparateurs of de slopers zullen komen. In de gereformeerde kerk in Santpoort aan de hoek van de Burgemeester En- schedelaanFr. Netscherlaan heeft op 28 april des avonds om acht uur een samen zang plaats die geleid wordt door Kees Deenink, die bovendien zelf enkele soli zal zingen. Medewerking wordt voorts ver leend door het Santpoorts hervormd koor onder leiding van de heer J. T. H. Wester- daal, de trompettist Jan Baard en de or ganist Adriaan Verschoor. De predikant ds. J. J. Rebel zal een toespraak houden. Op een persconferentie in het politie bureau Linnaeusstraat in Amsterdam heeft commissaris Binnendijk vrij dag een overzicht gegeven van de stand van zaken bij het onderzoek in de moordzaak-Lina Feenstra, waarbij men helaas nog steeds weinig gevor derd is. Men zoekt nog steeds naar de caféhouder in wiens zaak het ver moorde meisje (foto) kort voor haar dood een onderhoud gehad zou hebben mét de geheimzinnige „Wim van den Berg". Totnogtoe zijn alle naspeurin gen naar deze man op niets uitgelopen. (maar ook als wij weer befer zijn) Op de 27ste Algemene Ledenvergade ring van de Vereniging van Christelijke Leraren en Leraressen bij het Nijver heidsonderwijs, in Hilversum stelde de voorzitter, de heer J. Huizer, o.m. de vraag welke plaats het Nijverheidsonder wijs, wetenschappelijk gezien, in het ge heel van het onderwijs moet innemen. „Zal men nu eindelijk de wegwijzer ont dekken, die de weg wijst uit de doolhof, waarin zoveel verschillende onderwijs- schakeringen rondwaren? Vermoedelijk zal er niet veel veranderen. Wil de minis ter deze vraag aan de orde stellen, dan dient dit te gebeuren voor het gehele on derwijs. Het lijkt ons praktisch onmogelijk om andere normen aan te leggen dan die, welke de leerlingenstroom aanlegt", aldus de heer Huizer. Vergeleken met op leiding, voorontwikkeling en onderwijs-in- tensiteit zal het Nijverheidsonderwijs dan ook nimmer genoegen kunnen nemen met de huidige koppeling aan het Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs. Destijds is in het georganiseerd overleg deze basis aan vaard om tenminste iets te kunnen berei ken voor de leerkrachten, maar op den duur kan het naar de mening van de voor zitter zo niet blijven. Met het oog op de toekomstige bekor ting van de werkweek is voorts de vraag actueel of het Nijverheidsonderwijs (eind onderwijs) erop is ingesteld de leerlingen te gewennen aan een doelmatige, bewuste, actieve vrijetijdsbesteding. De vereniging heeft hierover al geruime tijd geleden een rapport doen opstellen. Naar de heer Hui zer opmerkte, zal van C.N.V.-zijde „ein delijk" aan daarin vervatte suggesties gevolg worden gegeven. Zonder dit vak verbond van traagheid te willen betichten, waarschuwde hij toch: „C.N.V. let op uw zaak, denk meer aan de vorming van de bedrijfsjeugd". De voorzitter zag hier ook voor het Nijverheidsonderwijs een belang rijke taak. „Maar veelszins schieten onze mogelijkheden tekort door gebrek aan scholing". De heer Huizer uitte nog de wens, dat de regering bepaalt, dat voor het einde van het jaar de tijdelijke Com missie voor Georganiseerd Overleg in On derwijszaken haar plan voor de definitieve vorm gereed moet hebben. In de buurt van de stille binnenweg de Zuwe" op de grens Driebergen-Werkhoven en Langbroek heeft zich een nachtelijke vechtpartij afgespeeld tussen een jachtop ziener en een stropende student. De stu dent werd door een kogel in de borst ge troffen. Het stukje wild-west was eigenlijk al et telijke dagen eerder begonnen. Jachtopzie ner Achterberg, die het toezicht over het landgoed „Sterkenburg" heeft, bemerkte dat er strikken gezet werden door een stro per. Hij zocht 's avonds naar de dader. Donderdagavond werd zijn geduld beloond. Hij zag een man op „de Zuwe" die met strikken bezig was. De jachtopziener be trapte de stroper op heterdaad. Maar de wilddief ging op de sommatie „politie" aan de haal achtex-volgd door de kodde beier. De vluchteling werd in het nauw ge bracht toen de jachtopziener een revolver trok en in de lucht schoot. Daarom be sloot de stroper dekking te zoeken. Hij stormde een naburige boerderij binnen waar hij in een schuur verdween. De jachtopziener vermoedde dat de man naar de hooizolder geklommen was. Hij ging dus daarheen. Maar hoe voorzichtig hij ook deed toch zag de stroper kans hem onverwacht op het lijf te springen. Een hevige worsteling in het donker volgde waarbij een voltreffer in het gezicht van de jachtopziener deze niet alleen een hevi ge bloedneus bezorgde maar hem ook tij delijk knock out sloeg. In zijn val ging de revolver af, die hij nog in de hand hield. De kogel trof de stroper in de borst. De stroper werd naar het St. Antonius-zieken- huis in Utrecht vervoerd. Daar constateer de men dat de man wel ernstig maar niet dodelijk gewond was. De stroper was de 19-jarige student W. de B. uit Delft, die voor het opdoen van praktijkervaring tij delijk werkzaam was op een aan de Zuwe gelegen boerderij. (Van onze correspondent in Parijs) Met een voet al op de valreep gaf de Nederlandse minister ven Buitenlandse Zaken, mr. Luns, die de laatste dagen in Parijs met een indrukwekkend aantal ambtgenoten en economische experts heeft gesproken, gisteravond een redelijk optimistisch geluid te horen toen hij voor de pers de voorlopige conclusies uit zijn vele ontmoetingen trok. Voorlopige con clusies omdat mr. Luns ten eerste zijn vol ledige lijst van gesprekken nog niet had afgewerkt en hij met name zijn Britse, Noorse en Turkse ambtgenoten in Parijs, Den Haag en elders nog ontmoeten zou en ten tweede, aangezien zijn taak nu een maal van explorerend karakter was zodat oor definitieve uitspraken het moment zeker nog niet is gekomen. Maar stellig achtte de Nederlandse be windsman die deze missie van verzoener van Europa's economische tegenstelling vervult in zijn functie van voorzitter van de conferentie der twintig landen die eind januari in Parijs vergaderden, de hoop voor de constructie van bruggen tussen de zes van de Euromarkt, de zeven van de Kleine Vrijhandelszone, de nieuwe twee (Verenigde Staten en Canada) en ten slot- De H.B.S.-diploma's a. cn b. van de Bijzondere H.B.S. te Hollandia worden voor de jaren 1960 tot en met 1964 ge lijkgesteld met de overeenkomstige ge tuigschriften die op de Nederlandse Ho gere Burger Scyolen gedurende deze ja ren worden uitgereikt. In kringen van Cultui-ele Zaken in Ne derlands Nieuw-Guinea en bij het bestuur van de Stichting Bijzondere H.B.S. is het bericht over dit besluit, dat een mijlpaal betekent in de geschiedenis van deze school, met grote voldoening ontvangen. Ook voor de leerlingen van deze H.B.S. en de ouders van de leerlingen is deze mededeling een prettige tijding. Het gelijkstellen van de getuigschriften van de H.B.S. te Hollandia met die van de Nederlandse Hogere Burger Scholen vormde al jaren een probleem. Zolang de bezetting met een voldoend aantal bevoeg de leraren, ook voor de toekomst, nog niet genoegzaam kon worden gegarandeerd, bleef de mogelijkheid om het eindexamen te doen erkennen problematisch. Hierin is gedurende het afgelopen jaar verbetering gekomen. Zo bestaat de verwachting, dat voor het nieuwe cursusjaar twee bevoegde leer- ki-achten uit Nederland voor handelsvak ken en voor het vak aardrijkskunde kun nen worden aangetrokken. Indien dit ge lukt zal het percentage onbevoegde leer- ki-achten voor deze H.B.S. waarschijnlijk lager zijn dan het gemiddelde bij de Nederlandse Middelbare Scholen. Voor de minister was dit alles aanleiding om de getuigschriften voor de H.B.S. in Hollandia te erkennen. Het is voorts de bedoeling, dat spoedig de „Middelbaar Onderwijs- en Subsidie ordonnantie" tot stand zal komen. In deze ordonnantie worden de vorm voor Middel baar Onderwijs en de voorwaarden voor subsidiëring geregeld. Inmiddels is op 12 april j.l. op „Zeezicht" te Hollandia, de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw van deze eerste H.B.S. van Nederlands Nieuw-Guinea. te de vijf zogeheten „vergeten landen" geenszins verkeken. De confrontaties zullen de komende we ken overigens worden voortgezet en zo staan er op 10, 15 en 24 mei aanstaande in verscheidene Europese steden en in ver schillend internationaal verband nog weer andere conferenties tussen de ministers en hun staven op het programma. Minister Luns maakte in dit verband een onder scheid tussen twee problemen die werden gesteld op korte en op langere termijn. De kwestie of de procedure van de Euromarkt versneld moest worden zal binnenkort die nen te worden opgelost. Hoe een formule te vinden waardoor de politiek economi sche tegenstellingen tussen de onderschei den belangengroepen zouden kunnen wor den overbrugd, noemde hij daarentegen een vraagstuk dat in veel verder perspec tief beschouwd diende te worden. Minis ter Luns had zijn taak opgevat in de geest van verzoening en hij heeft dan ook met zijn collega's gesproken meer als vei-te- genwoordigers van hun respectievelijke landen dan als leden van rivaliserende groepen. Het denkbeeld dat Sovjet-Rus- land in Genève had gelanceerd om met tertijd ook tot de vernieuwde O.E.E.S. toe te treden noemde mr. Luns tenslotte in teressant en zeker waard om nader en ern stig bestudeerd te worden Aan de daarvoor in aanmerking komen de instanties heeft de minister van Bin nenlandse Zaken o.m. geschreven: „Met het oog op de eis van paraatheid is het noodzakelijk om, indien kan worden voor zien dat over korte tijd een aantal va catures zal ontstaan bij een met plicht- noodwachters bemande B.B. -overheids dienst, er zorg voor te dragen, dat de open te vallen plaatsen aanstonds kunnen worden ingenomen door zo mogelijk reeds volledig opgeleide vervangers. In het algemeen zal dit alleen mogelij zijn ten aanzien van vacatures, die zullen ontstaan door het ontslag van plichtnood- wachters wegens het bereiken van de leef tijd, waarop voor hen de noodwachtplicht eindigt of wegens het beëindigen van de duur der dienstverplichting, waarvoor zij bij indeling zijn ingelijfd. Om zodanige parate vervanging te kun nen bereiken, zal een voldoend aantal noodwachtplichtigen die bestemd zijn de toekomstige vacatures te gaan vervullen, zo tijdig als plichtnoodwachter moeten worden ingelijfd en in opleiding genomen, dat zij bij het ontstaan van de vacatures aanstonds volledig de plaatsen kunnen in nemen van de ontslagenen. Hierdoor zal eventueel aan een tijdelij ke overschrijding van de toegestane for maties niet zijn te ontkomen". De doop van de eerste DC-8, die de K.L.M. uit Amerika ontvangen heeft, de „Albert Plesman" is gistermiddag in straaltempo geschied. De plechtigheid was een kwartier voor schematijd ten einde. In de reusachtige hangar 10 op Schiphol weerklonk kort na 5 uur het ijle stemme tje van de 4-jarige Albert Plesman, klein zoon van wijlen dr. Plesman, die de doop formule keurig uit zijn hoofd geleerd had. „Ik doop u Albert Plesman en wens u be houden vlucht." Hoog op een roltrap staande, goot hij daarop, bijgestaan door zijn vader, de hoofdvertegenwoordiger der K.L.M. in Italië A. Plesman, zoon van de overleden directeur, enkele deciliters champagne over de neus van het toestel. Vader Plesman ontving vervolgens uit handen van het zoontje van werkmeester Hans Zijlemaker een foto van het toestel in zilveren lijst en Matty van Elsas, doch tertje van een K.L.M.-werkmeester, bood mevrouw S. Plesman-Van Eijk, weduwe van dr. Plesman, bloemen aan. „Bijna 40 jaar geleden" zo sprak de op volger van dr. Plesman, president-direc teur I. A. Aler, „stond hier de man aan wie Nederland zijn burgerluchtvaart heeft te danken, omgeven door een handjevol mensen, onder wie enkele leden van zijn 12 man tellend personeel. Hij lichtte met een kort gebaar de bolhoed van zijn hoofd en op dat moment taxiede pruttelend een zeildoeken De Havilland over de grasmat van de vliegweide Schiphol. En terwijl de vlieger zich even later langs kustlijn of spoorwegen een weg zocht naar Londen, ging Albert Plesman verder met het uit zetten van de koers, die hem voor ogen stond: de weg omhoog van de K.L.M." De heer Aler zei, dat die koers durf, vi sie en overtuigingskracht vergde, maar vooral grootheid van karakter. In de ja ren tussen 1920 en 1930 beschouwde men de luchtvaart als een verfijnde vorm van acrobatiek. Plesman moest de barrière van het „onbekend maakt onbemind" doorbreken en het lukte hem. Zo is de K.L.M. de enige luchtvaartmaatschappij ter wereld geworden, die zonder subsidie kans ziet winst te maken en dividend uit te keren. De Utrechtse gemeenteraad heeft gis teravond zonder hoofdelijke stemming ir. J. A. Kuiper uit Rotterdam benoemd tot stedebouwkundige voor uitwerking van het verkeersplan-Feuchtinger. Ir. Kuiper maakt deel uit van het bureau Kuiper- Gouwetor-de Ranitz te Rotterdam. Bevrijdingsvuur. Op de herdenkings dag van de bevrijding, 5 mei a.s., zal een estafetteploeg een uit Normandië afkom stig bevrijdingsvuur van Maastricht over brengen naar Amsterdam, waar het op de Dam zal worden aanvaard door burge meester Van Hall. De estafettelopers zullen tijdens hun tocht door de hoofdstad met het vuur 'n groet brengen op de fusillade plaatsen aan de Apollolaan en de Wete ringschans. Van de Weteringschans trekt de gehele estafetteploeg in gesloten colonne naar de Dam. Receptie. Ter gelegenheid van de in wijding van Brasilia, de nieuwe Brazi liaanse hoofdstad, heeft de ambassadeur van Brazilië en mevrouw De SousaLeao gisteren een receptie gegeven. Onder de vele genodigden bevonden zich vertegen woordigers van het Koninklijk Hof, de echtgenote van de minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Luns, hoofden van diplomatieke missies en andere leden van het Corps Diplomatique, leden van het Internationale Hof van Justitie en bij na alle leden van de Braziliaanse kolonie in Nederland. Diamanten bruiloft. Op 3 mei zullen de echtelieden W. Camps en P. van de Water (beiden 87 jaar) te Tienray hun diamanten bruiloft vieren. Het echtpaar heeft vier kinderen en 23 kleinkinderen. Advertentie Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Het CPN Tweede-Kamerlid Borst heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat vele huiseigenaren, zonder toestem ming van de Huuradviescommissie en zon der overleg met de bewoners, de huren, die liggen beneden de bij de wet vastge stelde grens, met 20 percent hebben ver hoogd of proberen een zodanige verhoging eenzijdig aan de bewoners op te leggen? Is het de minister voorts bekend, dat de Huuradviescommissies aan de huiseigena ren desgevraagd automatisch toestem ming zullen verlenen, de in de eerste vraag bedoelde huren met 20 percent te verhogen, indien de betreffende huurders daarentegen niet binnen een bepaalde ter mijn nadrukkelijk en schriftelijk bij de Huuradviescommissics protesteren? Is de minister dan niet van mening, dat vele huurders op deze manier het slacht offer zullen worden van dit wie-zwijgt- stemt-toe-beleid? Is de minister bereid om in gevallen, waarbij door huiseigenaren om 20 percent huurverhoging wordt verzocht voor wonin gen, waarvan de huren beneden de eerder genoemde grens liggen, aan de Huurad viescommissies voor te schrijven, dat deze Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR TEL 14444 181 verzoeken pas mogen worden afgehandeld na een ambtelijk onderzoek naar de on-, derhoudstöestand en eventuele gebreken van de betreffende woningen? Is de minister in dit verband bereid gezien de overstelpend drukke werkzaam heden van de Huuradviescommissies dusdanige maatregelen te nemen, dat dit onderzoek met de gewenste nauwkeurig heid en in snel tempo kan worden ver richt? Tussen de ministeries die zijn betrokken bij de repatriëring van Nederlanders en spijtoptanten uit Indonesië wordt thans overleg gepleegd over de wijze waarop de verscheping moet worden uitgevoerd, in dien Djakarta inderdaad geen Nederland se schepen meer in haar havens zou toe laten. Het Indonesische besluit zou tot ge volg hebben, dat de „Zuiderkruis" en de „Waterman", die medio juli en in oktober op de thuisreis in Indonesische havens hoofdzakelijk spijtoptanten aan boord zou den nemen, de vaarplannen zouden moe ten wijzigen. In departementale kringen overweegt men thans of de voorgenomen repatrië ring moet worden uitgevoerd door middel van buitenlandse schepen en of daarbij vliegtuigen moeten worden ingezet. Er wordt gedacht aan de mogelijkheid, de te repatriëren gezinnen bijvoorbeeld over te brengen naar Singapore en hen daar in te schepen op Zuiderkruis en Waterman. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie voor de kust van Midden-Noorwegen en een hogedrukgebied ten westen van Ierland stroomt koude po laire lucht naar West-Europa en Scandi navië. Bij IJsland is intussen een nieuwe kleine storing aangekomen, die met de boven wind in de richting van de Noordzee koerst Voor die storing uit komt een zwakke rug van hogere luchtdruk voor, die met opkla ringen vannacht ons land zal passeren. Daardoor bestaat er gevaar voor nacht vorst. Morgen komt ons land onder invloed van de storing bij IJsland met weer toe nemende bewolking. Of deze storing regen van betekenis zal veroorzaken was van morgen nog onzeker. WEERRAPPORTKN Zondag 24 april Zon op 5.25 uur, onder 19.52 uur. Maan op 5.06 uur, onder 18.20 uur. Maandag 25 april Zon op 5.23 uur, onder 19.54 uur. Maan op 5.32 uur, onder 19.27 uur. Maanstanden 25 april 22.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 april Hoog water 2.07 en 14.29 uur. Laag water 9.56 en 22.28 uur. Zondag 24 april Hoog water 2.52 en 15.12 uur. Laag water 10.45 en 23.10 uur. Maandag 25 april Hoog water 3.31 en 15.50 uur. Laag water 11.28 en 23.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen oulten- £4 en binnenland heden «j morgen 7 uur Neerslag: W d 2 c laatste 24 uur B R 0) I Den Helder licht bew,. n 10 0 Ypenburg zwaar bew. n 14 0 Vlissingen geheel bew. n 12 0 Eelde licht bew. wnw 12 0,1 De Bilt half bew. nnw 14 0 Twente zwaar bew. nw 13 0 Eindhoven zwaar bew. nnw 14 0 Zd-Limburg regen nnw 14 0 Helsinki motregen zzo 12 0,1 Stockholm licht bew. nw 15 3,1 Oslo onbewolkt nw 14 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 11 0 Aberdeen half bew. nw 13 0 Londen geheel bew. nw 16 0 Amsterdam zwaar bew. n 13 0 Brussel mist wnw 14 0 Luxemburg zwaar bew. nno 14 0 Parijs licht bew. windst. 17 0 Bordeaux onbewolkt n 20 0 Grenoble onbewolkt windst. 20 0 Nice licht bew. n 19 0 Berlijn half bew. nw 11 0 Frankfort zwaar bew. nw 15 0 Münclien zwaar bew. nw 15 0 Zürich half bew. n 17 0 Genève onbewolkt windst 21 0 Locarno onbewolkt ono 23 0 Wenen geheel bew. nw 15 0,1 Innsbruck zwaar bew. windst. 15 0 Athene zwaar bew. n 22 0 Rome onbewolkt zo 21 0 Ajaccio onbewolkt o 18 0 Lissabon onbewolkt nnw 23 0 Belgrado half bew. wzw 19 Madrid onbewolkt windst. 21 0 Mallorca onbewolkt windst. 22 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2