ik r Bonn heeft wel oren naar Sandys' pleidooien voor Europa-straalvliegtuig Prinses Margaret kiest West- Indië voor huwelijksreis Bonn wijst wereldopinie op de Oostduitse boerenterreur ^Praatóteel WERELDNIEUWS Washington's zorg Georges Arnaud in staat van beschuldiging REIZEN WORDT WEER DUURDER IN GROOT-BRITTANNIË Dr. Martin heeft zich bij de politie gemeld Amintore Fanfani geeft formatiepoging op APRIL-RON DE ZATERDAG 23 APRIL 1960 3 Van dag tot dag j Overval van terroristen op Cyprische drukkerij Polycolor uw haar: 't hoort bij uw make-up Opvangcentra in West-Berlijn zijn overvol Leider der Venezolaanse opstandelingen gepakt Gangmaker van komplot in Algiers van januari Zijn eigen partij wijst opening naar linksaf 0p de <=Juxa{jex v. DUIVENBODEN De drastische terechtwijzing, die Wash ington aan de Zuidkoreaanse heerser Syng- man Rhee heeft toegediend, was uit twee factoren verklaarbaar. In de eerste plaats heeft Washington een zo stevige greep op het Zuidkoreaanse regeringsapparaat, dat men van een „satellietpositie" zou kunnen spreken: politiek, militair en economisch is de rompstaat Zuid-Korea aan handen en voeten gebonden aan de Verenigde Staten. Ten tweede ligt een van de kwetsbaarste Amerikaanse flanken open langs de front lijn tussen Zuid- en Noord-Korea. Het on heil van de Koreaanse oorlog dat de Amerikanen schrikbarend vers in het ge heugen ligt als een regelrechte nationale strijd tegen een militant communisme heeft de Amerikaanse politiek ten opzich te van de Zuidkoreaanse satelliet tol. dus ver méér beïnvloed dan in welk ander deel van de wereld ook, waar de Verenigde Staten posities tegen dit communisme in nemen. Met de toestand in Korea is voor Amerika veel gemoeid: de bedreiging van het enorme China spitst zich in de ge dachten der Amerikanen toe op twee bij zonder zwakke plekken: Formosa en Ko rea. En nu heeft de communistische radio in Noord-Korea reeds ondubbelzinnig gezin speeld op de mogelijkheid van een nieuwe Koreaanse ..inschakeling" een oproep van radio-Pjongjang tot de Zuidkoreaanse oppositie om een eenheidsbeweging van „alle democratische Koreanen" te ontke tenen tot aansluiting van de tv/ee geschei den delen, houdt voor Amerika het on heilspellende beeld van een hernieuwd ge wapend conflict in. temeer waar ook in Peking-China reeds weer neiging t.ot steun aan een dergelijke eenheidsbeweging ken baar is gemaakt. Een snelle onderdrukking van de heer sende ongeregeldheden en een spoedig her stel van de orde in de zin van een voor het Zuidkoreaanse volk aanvaardbaar, de mocratisch regiem is voor Washington een dringende voorwaarde tot handhaving van zijn strategische positie tegenover China. Vandaar, dat Syngman Rhee in ongena de is gevallen en verdwijnen moet. De ont wikkeling van gisteren en vandaag wijst op de mogelijkheid, dat deze procedure zonder nieuwe wanorde of bloedbaden zal kunnen worden voltrokken. Dit weekeinde zal de oplossing moeten brengen van de hevige crisis, wil Washington niet in de knel komen van een nieuwe oorlogsdrei ging. die evenals dat de vorige keer het geval was van veel wijdere strekking zou blijken te zijn dan een plaatselijke burgerstrijd in een betrekkelijk klein ge bied theoretisch met zich zou brengen. NICOSIA (UPI) Vijftien terroristen hebben bij de drukkerij van Ethniki, een Grieks-Cyprisch dagblad, dat anti-Maka- rios is, een inval gedaan, om publikatie te beletten van een verklaring van generaal George Grivas, de vroegere leider van de verzetsorganisatie E.O.K.A., Asaverte r> hi- 99 Van onze correspondent in Bonn) Duncan-Sandys, de Britse minister van luchtvaart. schoonzoon van Chürchil, heeft gisteren te Bonn besprekingen ge voerd met bondskanselier Adenauer en de minister van buitenlandse zaken Von Brentano. Vandaag spreekt hij met minis ter van defensie Strauss, morgen gaat hij naar de Hannover Messe. Bij dit alles staat een Brits-Frans-Duits plan tot de ontwikkeling en bouw van een groot zoge naamd Europa-passagiersvliegtuig met straalaandrijving in het middelpunt. Het zou hier gaan om een type vliegtuig, dat speciaal bestemd zou moeten zijn voor passagiersverkeer en een snelheid zou moeten krijgen, die vergelijkbaar is met die van de grote Amerikaanse toesteilen. Het vliegtuig zou voorts militaire waar de kunnen hebben ais transporttoestel. Zowel te Parijs, te Londen als te Bonn is men er de laatste tijd van overtuigd ge raakt. dat een samenbundeling van Euro pese krachten bij de bouw van grote toe stellen in de toekomst een vereiste is om de Amerikaanse concurrentie enigszins het hoofd te kunnen bieden. Noch de Fran se Caravelle, noch de Britse Comet schijnt zekerheid te geven voor een redelijk pers pectief. Duncan-Sandys wil in de Bondsrepu bliek vliegtuigfabrieken interesseren voor overeenkomsten met de Britse vliegtuig industrie. Daarbij staan uiteraard bijzon der grote bedragen voor investering op hef spel, vooral in de beginperiode van de ontwikkeling van het zogenaamde Europa vliegtuig. Lufthansa tegen Duits streven Inmiddels is te Bonn gebleken, dat de Westduitse regering niet van plan is de plannen van de Ncordduitse vliegtuigfa briek Hamburger Flugzeugbau G.M.B.H. te steunen. Deze plannen beogen aan de hand van een op de Hannover Messe te exposeren model, genaamd H.B.F.-314 een Duits passagiersstraalvliegtuig te bou wen. Dit toestel zou speciaal voor de mid dellange afstanden bestemd zijn. Bonn voelt daar niet veel voor. Zowel minister voor economische zaken Erhard als minister van Defensie Strauss zou. van mening zijn dat dit plan tegen de enor me internationale concurrentie geen stand zou kunnen houden. Daarbij steunen de ministers op een rapport van de West duitse luchtvaartmaatschappij, de Luft hansa, dat zegt dat er op het gebied van de burgerlijke luchtvaart geen kansen meer zijn voor de Westduitse vliegtuigin dustrie nu niet en in de toekomst niet. Op het ogenblik reeds bestaat er qua ont wikkeling een enorme afstand tussen de buitenlandse en de Duitse industrie, die niet in te halen zal zijn. Het type H.B.F. SM -al op hei. moment dat het gebouwd is als het ware stokoud zijn. omdat in Ame rika reeds thans passagiersstraalvlieg- (Van onze correspondent in Londen) Tienduizend speciaal vervaardigde rozen- bloemblaadjes zullen bij wijze van Con fetti neerdwarrelen op prinses Margatet en Antony Armstrong-Jones wanneer het paar op 6 mei Buckingham Palace verlaat om zijn huwelijksreis te beginnen. Thans is officieel onthuld dat het koninklijke jacht „Britannia", met de prinses en haar echtgenoot aan boord, gaat spelevaren naar de zonnige Caraibische Zee. Het is niet te verwonderen dat prinses Margaret de Westindische eilanden voor haar huwe lijksreis heeft gekozen, omdat zij daaraan zulke prettige herinneringen heeft.. Zij is er a] twee keer geweest eerst in 1935 en daar na twee jaar geleden toen zij er een offi cieel bezoek bracht. Zij vertegenwoordigde toen koningin Elizabeth bij de opening van het eerste parlement van de Caraibische Federatie in Trinidad. In Westindië werd prinses Margaret door de opgewekte bevolking op uitbundi ge wijze ontvangen. De speciaal aan haar gewijde, geïmproviseerde calypso's waren er niet. van de lucht.. Zij zong ze herhaalde lijk met overgave mee en werd uitgeroe pen als de „Calypso-prinses". De stem ming kwam geheel overeen met het vro lijke karakter van de prinses. Voor West indië koestert zij dankbare gevoelens. Het echtpaar zal zich in de late namid dag van de steiger bij de Towerbrug in schepen, zonder enig ceremonieel. De ..Britannia", het sierlijke zeeschip dat als koninklijk jacht fungeert, maar ook voor marinedoeleinden kan worden gebruikt, wordt thans in Portmoulh in het droogdok voor de huwelijksreis opgeknapt en ge schilderd om er op de grote dag in een nieuw koninklijk blauw kleed smetteloos uit te zien. Het schip zal midden op de ri vier liggen. Een motorsloep zal het echt paar er heen brengen. De reis zal vermoe delijk vijf of zes weken duren. Het toonaangevende modeblad voor man nen „Tailor and Cutter", dat de heren dei- schepping sinds jaar en dag tracht op te voeden zich zo netjes mogelijk te kleden en herhaaldelijk standjes uitdeelt aan leden der regering en andere prominenten die op dit punt te kort schieten, is allerminst te spreken over het feit dat degenen die zijn uitgenodigd om de huwelijksplechtigheid in de Westminster Abdijkerk bij te wonen zelf kunnen beslissen wat zij zullen dragen. Zij mogen kiezen lussen wandelcostuum of jacquet, zodat het een allegaartje dreigt te worden. Het ware beter geweest, aldus het blad, indien het hof een vast voor schrift had gegeven. Of een jacquet met. bijbehoren voor iedereen, of allemaal in een gewoon donker pak, in welk geval ..Tailor and Cutter" zich vanzelfsprekend voor het formele jacquet uitspreekt. Het minste dat degenen die de eer te beurt valt voor de plechtigheid te worden uitgenodigd dienen te doen is zich de moeite te ge troosten op gepaste wijze te verschijnen, aldus het blad. tuigen ontwikkeld worden die bepaald veel verder gaan dan het Hamburgse model. Om dit. alles, en om de Brits-Frans-Duitse plannen tot ontwikkeling van een Europa vliegtuig zou Bonn weigeren om 40 mil joen mark op tafel te leggen voor het plan voor een Duits passagiersstraalvliegtuig. De Westduitse vliegtuigindustrie zou zich dus waarschijnlijk moeten beperken t.ot de bouw van zweefvliegtuigen, de bouw in li centie van straaljagers, helikopters, sportvliegtuigen en dergelijke. Het dagblad „Frankforter Allgemeine Zeitung schreef dezer dagen hierover: „Het zal nauwelijks als een nationaal on geluk beschouwd moeten worden, dat de Duitse industrie in het concert van de we reldfirma's slechts een piccolo kan be spelen". Volgens dit blad werken er thans slechts dertienduizend mensen in de Duit se vliegtuigindustrie tegen vele honderd duizenden vóór 1945. De omzet bedraagt thans ongeveer 150 miljoen mark. (Van onze correspondent in Parijs) De bekende Franse schrijver en jour nalist Georges Arnaud, die onder meer het tekstboek van de film „Le salaire de la Peur" (Het loon van de angst) op zijn naam heeft staan, is gearresteerd op de beschuldiging militairen tot desertie te hebben aangespoord. De aanleiding tol. de ze arrestatie is een verslag dat Arnaud drie dagen geleden in het rechtse avond blad „Paris-Presse" publiceerde van een persconferentie die hij, als enige Franse journalist, met verschillende buitenlandse collega's bijwoonde. De persconferentie werd gegeven door professor Jeanson, die door de politie wordt gezocht. Professor Jeanson bracht op die persconferentie in Parijs verslag uit van zijn activiteit ter politieke en financiële ondersteuning van de Algerijnse nationalisten, wier partij hij met grote overtuiging heeft gekozen. De Franse regering brandmerkt deze jonge professor in de wijsbegeerte daarom met niet minder kracht als een landverrader. Deze persconferentie was ook de indirecte aanleiding voor de inbeslagneming van de beide linkse weekbladen „L'Express" en „France Observateur". (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft de publie ke opinie in de wereld gewezen op de ellende die in Oost-Duitsland is veroor zaakt door de communistische collectivi- scringsgolf in de landbouw. Hier worden twee doeleinden nagejaagd, aldus de re- gering-Adenauer: de bewuste verdieping van de tegenstelling tot het Westen vlak voor de topconferentie en sabotage van het streven naar Duitse eenheid. De regering wijst erop dat er voor de Oostduitse boeren, middenstanders, en an dere kleine zelfstandigen, die via een on menselijke terreur gedwongen zijn of wor den hun bedrijf op te geven en toe te treden tot een kolchose, geen beroep op een hogere instantie mogelijk is. Er blijft maar een uitweg over: de vlucht naar het Westen. De regering belooft alles te zullen doen om de vluchtelingen te helpen bij de op bouw van een nieuw bestaan. Zij deed een beroep op de deelstaten, de gemeenten en de beroepsorganisaties en sprak ten slotte over „een terugkeer tot barbaarse toe standen. waarin het communisme Midden- Europa heeft gestort". De socialistische oppositiepartij de S.P.D. noemde Oost-Duitsland „een groot tuchthuis". 6500 vluchtelingen In de tien dagen die de abnormale vluchtelingengolf voor, tijdens en na Pa sen. van 11 tot. 21 april duurde zijn onge veer 6500 boeren en middenstanders uit. het Oosten naar West-Berlijn gevlucht. Men weet in West-Berlijn nauwelijks raad met deze golf van mensen. De vluchtelingen kampen zijn overvol. Mannen, vrouwen en kinderen staan er dagelijks in de rij. Men reserveert steeds weer nieuwe vlieg tuigplaatsen voor de vluchtelingen, die in West-Duitsland een definitief onderdak moeten vinden. Inmiddels probeert het Oostduitse re gime de zaak te sussen. Het noemt de Westberlijnse en Westduitse vluchtelin- gencijfers leugens. Het ontkent, dat thans de 190.000 kleine zelfstandige middenstan ders en handwerkslieden aan de beurt zijn met de collectivisering, maar tezelfder tijd begon men aan de Oostduitse Oost zeekust de laatste zelfstandige vissers te collectiviseren. (UPI) De Oostduitse politie heeft verscheidene Oostduitsers die probeerden naar het westelijke stadsdeel van Berlijn uit te wijken, gearresteerd. De Oostduit se politie doorzoekt voor Berlijn bestem de treinen op eventuele vluchtelingen. Volgens het Westberlijnse dagblad „B.Z." hebben de Oostduitse communis ten sinds 3 april 1,917 burgers gearres teerd op de beschuldiging dat zij probeer den naar het Westen uit te wijken. In tegenstelling met de vluchtelingen uit 1953, zijn die van deze wekèn over het algemeengoed gekleed èn vrijwel allen vergezeld van hun gezinnen. Men vindt er technici, kappers. textielhandelaren, tim merlieden, bakkers en onderwijzers onder. Om er zo min mogelijk verdacht uit te zien, brengen de meeste vluchtelingen niets meer mee dan wat zij aan hebben. CARACAS (AFP/UPI) Ex-generaal Castro Leon, die de opstandige beweging in Venezuela leidde, is in een drop bij de Columbiaanse grens aangehouden. Hij bood duizend bolivars als men hom toe stond naar Columbiaans gebied te gaan. Met Castro Leon werden twee officieren gevangen genomen. Castro Leon was gekleed als boer in een wit hemd en khaki broek toen hij op een boerderij werd gearresteerd door le den van de burger militia. President Romulo Betancourt heeft ver klaard dat Castro Leon voor de krijgs raad zal v/orden gebracht. Sommige re geringsleiders hebben zijn executie door een vuurpeloton geëist. (Van onze correspondent in Londen) Het Britse publiek kreeg gisteren de jobstijding dat het reizen in Groot-Brittan- nië nog duurder wordt dan het al is. Met de regelmaat van de klok zijn sinds de oorlog de vervoerstarieven omhoog gevlo gen. In feite vormen de reiskosten een zware belasting, speciaal voor de miljoe nen forensen in Londen en de andere grote industriesteden, die dagelijks grote afstanden moeten afleggen om hun werk te bereiken. Het betekent een nieu we stijging van de kosten van levenson derhoud, welke de regering zoveel moge lijk tracht te stabiliseren. Men wist trouwens reeds wat er boven zijn hoofd hing nadat begin van dit jaar de dreigende spoorwegstaking op het nip pertje werd afgewend door een onmiddel lijke loonsverhoging. Premier Macmillan stond overigens allang op hel standpunt dat het spoorwegpersoneel en de busman nen behoorlijk dienden te worden betaald en dat het daarom onvermijdelijk was dat het publiek een deel van de nieuwe las ten zou moeten dragen. Op 8 mei zullen eerst de spoorwegabon nementen van vier tot veertien percent duurder worden. De gewone tarieven gaan later omhoog. Ook de kaartjes voor de langere afstanden van de Londense bus sen en ondergronds treinen worden duur der. Het minimumtarief van drie pence (ongeveer vijftien cent) blijft onveranderd. Dit alles zal de spoorwegen en het open bare Londense vervoerslichaam London Transport" jaarlijks negen miljoen pond sterling extra in het laatje brengen. De crisis in de spoorwegfinanciën is echter nog lang niet opgelost. Drastische maat regelen zijn in voorbereiding om de ko lossale verliezen van de verouderde Brit se spoorwegen, welke een kostbaar moder niseringsproces ondergaan, weg te werken, waarbij enkele belangrijke figuren uit het particuliere bedrijfsleven als adviseurs optreden. (Van onze correspondent in Parijs) Dr. Martin, die door velen beschouwd wordt als de voornaamste gangmaker van het komplot dat eind januari in Algiers werd gesmeed tegen de Franse staat, heeft zich uit eigen beweging bij de poli tie gemeld. Dr. Martin die onder de schuil naam van „de oude" al wekenlang door de Franse politie werd gezocht is in de Parijse Santé-gevangenis achter de tralies gezet alvorens hij zich samen met Pierre Lagaillarde en andere scherpslijpers voor de rechter zal moeten verantwoorden. Dr. Martin die ruim zestig jaar oud is heeft onder de derde, de vierde en de vijfde republiek stelselmatig behoord tot de rechts-extremistische groepjes en par tijtjes, waar men de samenzwering tegen de staat bijna als een professioneel gezel schapsspel beoefende. Dr. Martin heeft de politie meegedeeld, dat hij zich niets te verwijten heeft en zich zo onschuldig voel de als een zuigeling. Hij had aan de op roep van de justitie tot dusver geen ge hoor willen geven omdat hij er geen prijs op stelde te worden verhoord terwijl pre mier Nikita Kroesjtsjev zich op Franse bo dem bevond. Nu de Russische staatsman alweer een week of wat vertrokken is zag Martin, die gedurende de bezettingsjaren ook achter de coulissen van Vichy, tijdens het bewind van maarschalk Pétain een rol van gewicht heeft gespeeld, er geen been meer in zich vrijwillig ter beschikking van de justitie te stellen. (Reuter) Pierre Lagaillarde en de voormalige afgevaardigde Demarquet, die gevangen zitten op beschuldiging van sa menzwering tegen de regering, hebben president De Gaulle schriftelijk om invrij heidstelling verzocht. Zij protesteren er tegen dat zij gevangen worden gehouden, terwijl „verraders en misdadigers, die de Algerijnse opstandelingen helpen", wel worden vrij gelaten. Demarquet schrijft onder meer: „Wij wilden slechts één ding: Frans-Algerije verdedigen. Indien wij een misdaad heb ben begaan, kan dat slechts één misdrijf zijn, namelijk dat van de vaderlandsliefde". ROME (AFP) Amintore Fanfani, lei- derva n de linkervleugel der Italiaanse christen-democratische partij, heeft zijn pogingen om een coalitiekabinet van christen-democraten, sociaal-democraten en republieinen te vormen, opgegeven. Hij verklaarde tegenover de pers, dat hij bij besprekingen met Aldo More, de se cretaris-generaal van de christen-democra tische partij, en de fractieleiders van deze beweging had geconstateerd, dat „zekere parlementsleden" gewetensproblemen hadden opgeworpen, toen hij met zijn for matiepoging begon. In Rome is men van oordeel dat genoem de „gewetensproblemen" veroorzaakt zijn door de beslissende rol'die de socialisti sche partij van Pietro Nenni zou spelen als de poging van Fanfani zou slagen. Rijksmuseum entree valt écht wel mee, ik had gedacht dat het duurder zou wezen en wat een mooie vloeren hebben ze hier, dat zal wel een héél onderhoud zijn, om die te boe nen. Erg glad, ik ga iedere keer overstag." De man knikte en zag eruit alsof hij in een beklemming was van een geeste lijke crisis, waarvan hij de oorsprong on mogelijk kon opsporen. „Hou je maar aan mij vast", zei hij berustend, en zo wandelden ze verder. „Kijk Jan, daar heb je Tito, dat was de zoon van Rembrandt, wel mooi hè? En hoe heette zijn vrouw ook weer? O ja, Saskia. Saskia en Jeroen, maar wie was die Jeroen nou toch? Weet jij het ook niet? Nouja. Kijk daar is de Nacht wacht, tjonge, wat is die groot, die zou bij ons niet eens kunnen hangen. Ze maakten vroeger anders wél grotere din gen as tegeswoordig. Ik moet even gaan zitten, want mijn voeten beginnen op te zwellen. Ik hou eigenlijk helemeel niet van een museum, wél van Artis, met die gekke apen, maar het is nét zoas je baas zegt, je moet Rembrandt es gezien hebben. Wat een vreemde talen hoor je hier om je heen hè, de mensen komen van heinde en ver, om naar 'm te kijken. Die banken zitten lekker, zeg!" De man zette zich met een zucht naast haar, hopend op enig herstel voor zijn uit gerafelde zenuwen. Zijn vrouw schopte haar schoenen uit en werd daar opnieuw opgewekt van. „Hè hè, dat lucht op. Wat een ingewikkelde kleren droegen ze in die tijd, hè Jan, en alles met de hand ge maakt, ik moet er gewoon niet an denken. Een karwei, om al die kanten kragen te moeten wassen en strijken!! Is dat lang werpige schilderij m.et die drinkebroers óók van Rembrandt? Néé Jan, daar, waar dat meisje met dat bananeschillen- haar voorstaat, wat een haar hè, vind jij dat mooi? Als ik er es zó bijliep wat zou je dan zeggen? Zullen we maar weer gaan? Is dat de Anatomische Les, waar je baas het over had? Nee hè, maar er ligt anders wél een kapot gesneden man op. Nou, de rest geloven we wel, we kwamen perslot voor Rembrandt en die hangt hier niet eens compleet. Waarom doen ze dat niet, dat vind ik nep! Kom, we gaan, wat heb ie nou an de rest, dat zégt me zo niks. Van die Nachtivacht was ik écht effetjes ondersteboven, zo groot Ik heb dorst gekregen, laten toe wat gaan drinken en een grachtentochie ma ken, dan ZIEN we tenminste nog es wat!" Marianne van Raait Advertentie De beste servloe bij Ged. Oude Gracht 208 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 Onverdraaglijk. De Australische minister van Marine, John G. Gorton, heeft van daag verklaard, dat de „Perth" die tij dens de oorlog in de Javazee ten onder is gegaan, niet door de Japanners mag worden geborgen. Volgens Gorton heeft de Australische regering Tokio telegra fisch om bevestiging gevraagd van de berichten, dat een Japanse bergings- ploeg zou trachten de „Perth" te ber gen. „Indien deze berichten waar zijn, zullen wij, geloof ik in staat zijn het te verhinderen", zo voegde hij eraan toe. Revolutionair. Senator Lyndon Johnson heeft donderdag in een rede te I-Iouston onthuld, dat de Amerikanen van plan zijn om op 5 mei een nieuw, revolutio nair type „verbindingssatelliet" te lan ceren. Deze satelliet moet het mogelijk maken, dat men met behulp van radio golven afstanden overspant, die men „tot voor kort op deze wijze onbereik baar achtte". Hervat. In de gaskamer van San Quentin. de staatsgevangenis van Californië, is vrijdag weer een doodvonnis voltrok ken. Het was het eerste doodvonnis dat werd voltrokken sinds het „morato- torium" op de doodstraf, teweegge bracht door Caryl Chessman. De vol trekking van het doodvonnis van Chess man is bepaald op 2 mei. De veroordeel de was Lawrence Wade, schuldig aan moord op een eigenaar van een slijte rij bij een gewapende roofovervaï in Oakland. Slechts vier. Het groeiend tekort aan ar beidskrachten in West-Duitsland heeft de vroede vaderen van Neurenberg er toe gebracht gepensoineerden te ver zoeken weer te gaan werken. Een woordvoerder van het gemeentebe stuur zei dat aan 30 gepensioneerden van de gemeente vraagd is om op tijde lijke basis hun vroegere werkzaamhe den weer op zich te nemen. Maar slechts vier voelden zich fysiek in staat hun voormalige betrekkingen weer te aanvaarden. Advertentie 22 23 24 25 26 27 28 29 31. 32 33 Wilt U met Lexi naar Rome, bewaar dan deze advertentie en vraag nadere inlichtingen aan LEXINGTON afd. N25- Postbus 170 - Den Haag. Moeilijkheden. Een straalverkeersvlieg- tuig van de Sabena, een Boeing 707, is vrijdag kort na de start voor een vlucht naar New York naar de Brusselse lucht haven teruggekeerd. Het toestel had moeilijkheden met het neuswiel. Het cirkelde geruime tijd boven de Noord zee om 75.000 liter kerosine te laten weg lopen. Daarna landde het veilig op Za- venthem, waar alle veiligheidsmaatre gelen waren getroffen om eventualitei ten het hoofd te bieden. Prijs Vier Sovjet-natuurkundigen hebben een Leninprijs gekregen voor hun ont dekking, dat men van het noord- en Zuidpoolgebied in de ruimte kan komen zonder last te hebben van gevaarlijke stralingszones, die zich elders om de aarde bevinden. De betrokken geleer den zijn Sergei Vernov, Aleksander Tsjoedakov, Sasa Dolginov en Nikolai Poesjkov. Zij hebben ook geconstateerd dat de maan geen magnetisch veld heeft. Grief. De volgende week donderdag zullen de 390 bij de apothekersvereniging van Antwerpen aangesloten apothekers hun deuren gesloten houden. Hun grief is, dat de Belgische ziekenfondsen zo traag zijn met de vergoeding van aan patiën ten verstrekte geneesmiddelen, dat zij al voor meer dan 100 miljoen Belgische frank (7.5 miljoen gulden) in het krijt staan bij de apothekers. Hinderlaag. Communistische rebellen uit Noord-Vietnam zijn tweehonderd kilo meter ten zuid-westen van Saigon in een door Zuidvietnamese militairen gespan nen hinderlaag gelopen, waarbij 32 op standelingen sneuvelden. De Zuidviet namese militairen maakten wapens en documenten buit. Nog drie. Lord Kilmuir, de Engelse lord- kanselier, die in 1946 als Sir David Max well Fyfe, Engels kroonadvokaat, aan klager was in Neurenberg, heeft don derdag te Auckland verklaard dat de straffen van de drie laatste oorlogsmis dadigers, die nog in de gevangenis van Spandau vertoeven, thans wegens goed gedrag bekort moeten worden. Die drie zijn Rudolf Hess, oud 62 jaar, Baldur von Schirach, oud 51 jaar en Albert Speer, oud 53 jaar en minister voor produktie in Hitiers tijd. Zij zitten meer dan 13 jaar achter de tralies. Kannibaal. Danieri Amoeron, een lid van de Etesotstam in Oost-Oeganda, heeft bekend het been van een driejarig meisje van zijn stam te hebben ge roosterd en opgegeten. Hij zal terecht staan wegens moord op het kind. Talenten. Henning Hansen, een 29-jarige Deense trambestuurder, is geëngageerd als tenor in de musical „My fair lady". Hennings broer is als bas verbonden aan de koninklijke Deense opera. Voor dien was hij vrachtautochauffeur. Automaat. In de kerken in Rome zullen „juke boxes" geplaatst worden. De kerkgangers zullen als zij een munt in de automaat werpen en een koptelefoon opzetten beschouwingen kunnen horen van kerkgeleerden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3