Woensdag begint tweede gifmoord- proces tegen Berkelse arts Vergiftigde hij zijn medegevangene Lodderof pleegde deze zelfmoord f PUZZEL NUMMER 28 Song-festival voor het geestelijk lied ontharing depilan Honderd gram cyaankali zijn sleutel tot mysterie SLOT DEFECT? Bloemenmeisjes zondag naar Limmen „Hakenkruis-Greta" weggesleept Geen melk op school in 's-Gravendeel Amsterdam wil zelf IJ-tunnel financieren en bouwen ZATERDAG 23 APRIL 1960 4 Woensdag begint voor de rechtbank in Leeuwarden een strafzaak, die in de annalen der Nederlandse rechtspraak zonder weerga is. Een tot levenslang veroordeelde, de 43-jarige voormalige arts Johannes F. A. M. Opdam (de Berkelse arts O.), zal zich voor de tweede maal moeten verantwoorden wegens een hem ten laste gelegde gifmoord. Tijdens zijn verblijf in de Leeuwarder strafgevangenis, waar hij was op gesloten sedert het Haagse Hof hem in december 1954 schuldig had bevonden aan moord op zijn echtgenote, zou hij op 5 februari 1958 zijn lotgenoot, de 34-jarige vroegere gemeente-arbeider Adrianus L. Lodder, eveneens tot levenslang veroor deeld wegens gifmoord op zijn echtgenote, van het leven hebben beroofd. Onwaarschijnlijk De briefjes T oneelbriefjes Het derde briefje Koude berekening Slachtoffers? KERKELIJK LEVEN „DE SLEUTELSPECAL1ST" Plesman jr. onderscheiden Kerkelijk Nieuws (Van een onzer verslaggevers) Nadat gedurende twee dagen getuigen zijn gehoord en op de derde dag de officier, mr. M. H. Gelinck, en de raadsman, mr. H. Schootstra, hun visie op de zaak hebben gegeven, zal de rechtbank binnen veer tien dagen het vonnis vellen: „schuldig" of „onschul dig". Klinkt het „schuldig", dan zal de rechtbank tevens moeten overwegen of men een tot levenslang veroordeelde opnieuw tot een vrijheidsstraf zal kun nen veroordelen. Wordt het „onschuldig" uitgespro ken, dan kan de rechtbank zeggen dat zij geen vol doende bewijsmateriaal vond voor een veroordeling, maar uit een dergelijke uitspraak behoeft nog niet te blijken, dat de verdachte werkelijk onschuldig is. O. behoeft bij een dergelijke uitspraak niet eens te proberen gratie te verkrijgen van zijn eerste veroor deling noch ook een revisie van zijn eerste proces. Tijdens het vooronderzoek had de justitie met vier hoeveelheden vergif te maken; het vergif dat in een hoeveelheid van 475 mgr. in de maag van Lodder werd ge vonden, het vergifresidu in het insuline- flesje waai-uit Lodder waarschijnlijk ge dronken heeft, het vergif bij de apotheker N. A. M. van Spanje te Leeuwarden, dat de celbezoeker Gerhartl op verzoek van O. heeft laten analyseren en het vergif, dat aangetroffen werd in de woning van de Belgische strandfotograaf Vanderhaegen. Op liet gerechtelijk laboratorium en het instituut T.N.O. zijn uitgebreide onder zoekingen gedaan, om deze vergiften onderling te vergelijken. En men kreeg praktisch honderd percent zekerheid, dat het gif allemaal van één partij afkomstig is. Dit houdt in. dat van het ons cyaankali, dat de Belg in januari 1958 kocht, een ge deelte op de een of andere wijze de ge vangenis binnen gesmokkeld moet zijn. Van het gekochte ons ontbreekt 20 gram en van de helft daarvan kon men het spoor tot in Voorburg volgen. Het werd via Sas van Gent door de fotograaf naar de stief vader van Lodder gestuurd. Deze laatste zo verklaren hij en zijn echtgenote heeft dit vergif echter door de w.c. gespoeld. Als dit juist is en daaraan wordt sterk ge twijfeld dan is nog niet opgehelderd, waar de andere tien gram, die uit de voor raad van de Belg ontbreekt, gebleven is. Is dit soms rechtstreeks naar Lodder ver zonden? Of heeft hierbij het Voorburgse gezin Lodder ook zijn bemiddeling ver leend? Daarop zou de omstandigheid kun nen wijzen, dat het vergif in een insuline- flesje zat, want de moeder van Lodder is suikerpatiënte Dat de arts vergif heeft binnengesmok keld is onwaarschijnlijk. Hij had bij lange na niet zulke goede contacten met de buitenwereld als Lodder. Deze Lodder was de „klusjesman" in de gevangenis en kon zich praktisch vrij bewegen. Hij werkte zelfs wel op het terrein buiten de gevange nismuren. Vast staat ook, dat Lodder begin 1958 iemand zocht voor een „zeer speciaal klusje" en dat hij pogingen heeft gedaan een bewaakster, met wie hij af en toe in één der cellen van het Huis van Bewaring intieme ontmoetingen schijnt gehad te hebben, er toe te brengen een gevaarlijk pakje binnen te smokkelen. Bovendien was het verzamelen van vergiften een soort hobby van de man. Men vond niet alleen in zijn cel een lange lijst van vergiften, maar er waren ook vier soorten vergif in natura aanwezig Op de ochtend van de ontdekking van Lodders overlijden werd in de brievenbus in de cellenvleugel een aan de directeur van de gevangenis gerichte brief gevonden, waarin Lodder zei zelfmoord te zullen plegen en verwees naar een brief, die in het bezit van de arts zou zijn. Bij fouil lering van de arts werd inderdaad een brief gevonden, waarin Lodder zijn zelfmoord motiveerde. Hij bekende dat hij eens in de omgeving van Berkel een motorongeluk had gehad, waarbij hij aan het rechter- bovenbeen gewond geraakt was. De Ber kelse arts had hem toen verbonden en tij dens het consult had hij ook de vrouw van de arts ontmoet. Het was tussen hem en de vrouw van de arts tot een korte, maar hevige liefdesaffaire gekomen, die niet zonder gevolgen zou zijn gebleven. Om haar schande te besparen, had hij haar toen een dosis cyaankali verschaft, waarmee men, naar hij meende zwangerschapsver storing kon bewerkstelligen. Dit alles was thans door de arts ontdekt en om zichzelf en zijn familie de schande van een nieuw proces te besparen, zou hij een eind aan zijn leven maken. Met het karakter van Lodder komt een dergelijke handelswijze zeer wel overeen; tydens het vooronderzoek is men zijn amoureuze affaires eens nagegaan en daar bij bleek, dat Lodder tijdens zijn huwelijk met talloze vrouwen omgang heeft gehad, waarbij hij zich dikwijls van gefingeerde namen bediende. (De verhouding met mevroüw O. zou hij hebben gehad onder de naam Piet Berger). Ook heeft hij een litteken op zijn rechter- bovenbeen. Het is niet uitgesloten, dat hij hoewel hij geen motorrijbewijs bezat wel eens een tochtje per motor maakte. De praktijkadministratie van de arts is helaas niet meer aanwezig, zodat niet kon worden nagegaan, of er ook een Piet Berger in voorkomt. Er zijn echter ook vreemde punten aan de briefjes. Zo zijn de onder en bovenkant van het briefje, dat de arts in zijn bezit had, met een scheermesje weg gesneden. Heeft daar soms iets gestaan, dat een directe aanwijzing zou zijn voor de herkomst van de door Lodder ge schreven briefjes? Er zijn verklaringen gezocht voor de vreemde omstandigheid, dat de briefjes èn de adressering door Lodder zijn geschreven. Zo heeft men gedacht aan „toneelbriefjes", die bestemd waren voor het op de planken De centrale corridor in de Leeuwarder gevangenis waarop de deuren van de cellen der „zware" gevallen uitkomen. De Leeuwarder strafgevangenis, waar zich het drama-Lodder afspeelde. brengen van het eerste proces van de arts. Dergelijke stukken werden wel vaker door de gedetineerden in de gevangenis opge voerd en volgens de gedetineerde P. de J. zouden ook voorbereidingen getroffen zijn voor het Berkelse proces. Merkwaardig is in dit verband ook de verklaring van een andere gedetineerde. Hij wist te vertellen hoe dokter O. eens enthousiast een detective-roman naverteld had, die hij in het Huis van Bewaring te Rotterdam van zijn toenmalige raadsman, mr. H. Huygens, ter leen had gehad. In deze „story" werd beschreven hoe twee mannen, die beiden hun vrouwen wilden vermoorden, besloten eikaars vrouwen om het leven te brengen. De plannen werden volvoerd en als zelfmoorden vermomd. „Je bent ook nooit snugger genoeg", was het commentaar van de arts op dit verhaal geweest. Is deze roman misschien als „script" gebruikt voor een op eigen processen betrekking hebbend toneel stukje, waarbij dan O. de vrouw van Lod der cn Lodder dc vrouw van O. zou hebben vergiftigd? Tenslotte is er nog een derde verklaring en het is mogelijk, dat de officier deze naar voren zal brengen. Bekend is namelijk, dat Lodder kort tevoren in een neerslachtige stemming verkeerde, omdat hij zijn celbe zoeker had laten onderzoeken, of er voor hem kansen waren voor revisie. Toen dat niet het geval bleek, zei hij herhaaldelijk: „Dan ga ik maar liever de pijp uit". Het is mogelijk, dat de arts hem in die stemming bewerkt heeft, de briefjes te schrijven om op deze wijze na zijn dood nog een „vriendendienst" te kunnen bewijzen. Er speelt nog een briefje een belangrijke rol. Het werd op de gedenkwaardige och tend in dodencel nr. 54 gevonden, naast het lege insulineflesje en luidde: „Ik heb medicijn gekregen van dokter O., die heeft het dinsdagmiddag van zijn reclasseerder gehad". Het is in het schrift van Lodder en vormt een sterke aanwijzing tegen de arts. Zeer verdacht is daarbij ook, dat Lodder vlak na het innemen van het vergif een stuk chocola heeft gegeten, want dit is het enige middel, dat de etsing in mond en keel door cyaankali neutraliseert. Volgens de algemene mening is O. een man, die zich per se niet bij zijn eerste vonnis wilde neerleggen en zich zelfs niet ontzag om zich over een lijk een weg naai de vrijheid te banen. De toedracht zou als volgt hebben kunnen zijn: Voor een revisie reeds dikwijls ge weigerd had hij een man nodig, die de rol van „moordenaar" van zijn vrouw van hem kon overnemen en daarvoor was Lod der de aangewezen persoon. Hij was een ideaal slachtoffer, had in Gouda gewoond, dus dicht bij de plaats Berkel, waar de arts en zijn echtgenote vroeger hadden ge woond; hij had de beschikking gehad over cyaankali, getuige de wijze waarop zijn vrouw was gedood; was een „vrouwenver leider" in optima forma en was dit gaf de doorslag in intelligentie verre de min dere van de arts, die hem voor zijn plannen wist te strikken. Met deze gegevens werkte de arts vol gens deze theorie een „ideale" misdaad uit. die echter slecht werd uitgevoerd. Want bij zijn opzet maakte hij enkele kardinale fouten. Ontdaan van alle franje komt men tof de redenering: Lodder is vermoord, omdat zelfmoord gezien zijn opgewekte stem ming onwaarschijnlijk is, en wie anders kan de dader zijn dan de arts, die zo over duidelijk voordeel kon hebben bij deze dood? Dit is ook een redenering. De arts heeft in een uitvoerig epistel zijn interpretatie van de feiten weergegeven Hij vertelt daarin, hoe hij Lodder heeft behandeld, nadat hij een motorongeluk had gehad. In cel 30 in het Huis van Bewaring te Den Haag had hij Lodder, die hij niet anders kende dan onder de naam Piet Berger, weer ontmoet en pas in de Leeuwarder gevangenis ontdekt, dat hij in werkelijkheid Lodder heette. Lodder deed het echter voorkomen, alsof hij niets met de zogenaamde Piet Berger had te maken, wat de arts verdacht vond. Hij veinsde toen vriendschap, om de reden van deze ontkenning uit te vissen. Tot toen had O. nooit vermoed, dat Lodder met de dood van zijn vrouw annex was, en slechts ge hoopt iets te weten te komen over de rela tie die er tussen zijn vrouw en Lodder be- De cellen" zijn tegenwoordig zeer ge riefelijk ingericht. De stichting „Het Welkom-Centrum" te Rotterdam is van plan een soort songfes tival voor het geestelijke lied te organi seren onder de naam „Hymniade". De stichting, die zich ten doel stelt belang stelling te wekken voor het christelijke lied en de verbreiding van het evangelie door het christelijke lied, heeft gemerkt dat bij het organiseren van evangelisatie diensten en samenkomsten telkens weer wordt gevoeld, dat er maar een zeer be perkt aantal geestelijke liederen beschik baar is, die de moderne mens, zowel in de kerk als daarbuiten, aanspreken. Er is kennelijk behoefte aan liederen, die naar tekst en melodie in overeenstemming zijn met de boodschap van het Evangelie en de geest van de tijd. Om te proberen nieuwe, geschikte lie deren te verkrijgen, besloot de stichting een „Songfestival voor het christelijke lied", de ..Hymniade" te organiseren. De ze zal bestaan uit twee prijsvragen en een zangwedstrijd. In de eerste plaats wordt gevraagd om goede teksten die getoonzet, kunnen wor den, of om nieuw vertaalde teksten van buitenlandse geestelijke liederen. Compo nisten wordt gevraagd om eenvoudge me lodieën. die in het gehoor liggen en goed zingbaar zijn. In de tweede plaats wordt er een zangwedstrijd gehouden voor solis ten. duo's, trio's en kwartetten. Bij vol doende deelneming zullen in de verschil lende provincies voorselecties plaatsvin den. terwijl de eindselectie bepaald is op 6 oktober in een openbare bijeenkomst in de Grote Schouwburg te Rotterdam- Zuid. In de drie afdelingen worden drie prij zen beschikbaar gesteld, terwijl de drie wedstrijdwinnaars in de gelegenheid ge steld zullen worden om hun liederen op de grammfoonplaat uit te brengen. Reeds is gebleken dat er een zeer grote belang stelling bestaat voor deze Hymniade, ge zien het aantal aanmeldingen dat thans al binnengekomen is. Er zijn twee jury's gevormd. In de eer ste hebben zitting de dirigenten Mees van Huis en H. de Wolf en de organist C. Bons. Zij zullen de muzikale kwaliteiten van de inzendingen beoordelen. De twee de jury zal oordelen over de dichterlijke kwaliteiten van de tekst. Deze jury be staat uil de predikanten ds. Barthold van Ginkel en ds. Okke Jager, de literator C. Rijnsdorp en de heer Jan J. van Capelle- veen. Aanvragen voor aanmeldingsformuliere moeten gericht worden aan het „Welkom- Centrum". Hillevliet 3 te Rotterdam. Teksten, melodieën en aanmeldingen moe ten voor 15 juli worden ingezonden. Nieuwe Psalmberijming Er is een paar maanden geleden een nieuwe berijming van de psalmen versche- Advertentie Lange Veerslraat 10 - Haarlem - Tel. 11495 staan had, maar toen bekende Lodder plot seling, dat. hij de doktersvrouw tot zelf moord had aangezet. Op verzoek van O. zette Lodder zijn verklaring op papier, om daarmee later naar de officier te gaan Lodder aarzelde echter en dus besloot O. op 4 februari 1958 het verloop te be spoedigen. Hij zou proberen de „bekentenis" in handen te krijgen en ging daarom 's avonds naar Lodders cel met een wit brood en een paar sigaren. Hij wist Lodder te verleiden hem de plaats waar hij de brieven bewaar de, te verraden en haalde hem er toen toe over. met hem naar de schoolfilm te gaan, die die avond in de recreatiezaal werd ge draaid. Vlak voor het einde spoedde O. zich naar cel 54, en haalde de brieven uit het boek, waarin Lodder hen had verstopt. Hij ging weer naar zijn eigen cel en be zocht Lodder nog even „vlak voor slui tingstijd". Toen zou het tot een dramatische ontknoping gekomen zijn. Lodder bleef weigeren mee te werken aan een revisie van O.'s proces maar werd verschrikkelijk woedend, toen hij merkte, dat de brieven verdwenen waren. „Moest ik daarvoor naar die rotfilm", zei hij. Tenslotte kwam men overeen de zaak te laten rusten, totdat de directeur van de gevangenis, die een paar dagen afwezig was terug zou zijn. Maar de volgende dag hoorde O. tot zijn ont steltenis dat Lodder „er een eind aan ge maakt had". Hij had toen het éne briefje, dat gericht was aan de directeur, dichtge plakt en gepost, het andere eerst overge schreven en bij zich gehouden. De Haarlemse bloemenmeisjes zullen zondag na het uitreiken van bloemen in Haarlem tijdens de lunchtijd gevolg geven aan de uitnodiging van het plaatselijk bloemencomité te Limmen, de gemeente in de Noordhollandse bloembollenvelden. De Haarlemse meisjes zullen daar luister bij zetten aan de lentefeesten, die er gehouden worden, terwijl men voorts talloze belang stellenden verwacht voor de mozaïeken die in Limmen gelegd zijn. De bloemenmeisjes gaan per autobus naar Limmen en zij zullen ontvangen wor den door het gemeentebestuur in het raad huis. Voorts staat er nog een bezoek aan een tehuis voor ouden van dagen op het programma. De Haarlemse bloemenmeisjes, die ove rigens de afgelopen weken drie Haarlemse ziekenhuizen hebben bezocht, zullen vol gende week een uitgebreid programma dienen af te werken. Daarop komt onder meer een bezoek voor aan Treslong in Hillegom, waar de vereniging „De Amster damse Haven" vierhonderd Duitse indus triëlen een lunch aanbiedt. De ambassadeur van Italië te 's-Graven- hage markies Raimondo Giustiniani, heeft aan de heer Albert Plesman jr., hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. voor Italië en consul voor Nederland van de Olympische Spelen 1960, de versierse len uitgereikt die behoren bij de onder scheiding van Ridder in de Orde van verdienste van de Republiek Italië. Opgave horizontaal: 1. afschuwelijk, 6. Egypt, titel, 10. voorzetsel, 11. echtgenoot, 12. pers. vnw., 13. Chin, afstandsmaat, 15. insect, 17. Bijb. fig., 19. voegwoord, 20. zangstem, 22. meisjesnaam, 23. verlaagde toon, 24. voor, 25. muzieknoot, 27. water in Friesland, 28. verbinding, 29. reptiel, 31. dichtbij, 34. gevat, 36. zelfkastijding, 41. schoenmakersgereedschap, 42. familielid, 44. kafferdorp, 48. vaartuig, 5L bevel, 53. reeds, 54. soort bier, 55. muzieknoot, 56. telwoord, 58. mak, 60. uitroep, 61. wiel, 62. orgaan, 64. jongensnaam, 65. water in N. Br., 66. gelofte, 67. meisjesnaam, 69. eren, 70. kalender. Opgave verticaal: 1. vrucht, 2. muziek noot, 3. mnl. dier, 4. uniek, 5. helder, 6. schildersgerei, 7. Turks bevelhebber, 8. reeks, 9. nutteloos, 14. dierengeluid, 16. roem, 18. loom, 19. tijdrekening, 21. groente 24. waarborg, 26. meisjesnaam, 28. ontken ning, 30. plant, 32. voegwoord, 33. lid woord, 34. de oudere (afk.), 35. meisjes naam, 36. letterrekening, 37. bewijsstuk, 38. ieder, 39. vaartuig (afk.), 43. notitieboek. 45. deel van de mast, 46. zangstem, 47. Sp. peper, 49. Europeaan, 50. thans, 52. meisjes naam, 55. Egypt, zonnegod, 57. flink, 59. water in N.-Br., 61. knaagdier, 63. meisjes naam, 65. uitroep, 68. voegwoord. Inzenden vóór donderdagochtend, uit sluitend per briefkaart. Oplossing Paaspuzzel: Graft, Kortenhoef, Wervershoof, Half weg, Bussum, IJmuiden, Katwoude, Enk huizen, Elilversum, Uitgeest, Uithoorn. Castricum, Naarden, Kennemerland, Wij- denes. Wieringen, Diemen, Anna Paulowna. Het gedicht luidt: Grauw is uw hemel en stormig uw strand, Naakt zijn uw duinen en effen uw velden, U schiep natuur met een stiefmoeders hand, Toch heb ik innig u lief, o mijn land!" Prijswinnaars Paas-Puzzel: 10.J. A. Jansen, Junoplantsoen 113, Haarlem. 7.50: L. Roodzant, Kr. Mijdrechtstraat 39, IJmuiden; Joris Loeff, Laan 20, Ben- nebroek. 5.F. J. Schouten, Spaarnwouder- straat 30, Haarlem; J. van Wunnik, Mer- wedestraat 90, Haarlem; mejuffrouw Hu- bach. Populierstraat 17, Haarlem-Noord. 2.50: mevrouw Koning, Spaarndamse- weg 6, Haarlem: M. Vos, Berkenlaan 16. Zwanenburg, post Halfweg; T. Roobol Ho- per, Brederodeweg 25, Santpoort-Zuid.. Advertentie lOCRO ZILME.TA onbeperkt gegarandeerd Het Rijnsleepschip „Greta", dat voor de Paasdagen met de Duitse keizersvlag in top en een hakenkruisvlag op het dek gespreid bij Lobith Nederland kwam bin nenvaren, is gisteravond te 18.30 uur dooi de Duitse sleepboot „Frauenlob 5" opge haald om naar West-Duitsland terugge sleept te worden. Zoals gemeld is de schip per Wilhelm Störb reeds enige dagen gele den door de Duitse rivierpolitie van boord gehaald en in Emmerik verhoord. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraal te Valthermond: ds. J. Eikema a.s.em pred. te Hoogwoud-Aartswoud. Geref. Kerken Aangenomen naar Almelo (vac. ds. O Jager): dr. A. Wind, miss. pred. woonach tig te Hilversum, die bedankte voor Mui den. Vlaardingen en voor Zuidland: naar Andijk( vac. J. Végh): C. Dijkstra te As- peren. nen van de hand van een gereformeerd predikant uit Utrecht, ds. L. W. Muns. Deze predikant is meer dan achttien ja ren, zij het met tussenpozen, met de be rijming bezig geweest. In een inleiding vooraf vertelt hij een en ander uit de historie van het psalmbe- rijmen en over de richtlijnen, die men daarbij in acht moet nemen. Hij spreekt daarbij ook over berijmingen, die in de laatste jaren zijn verschenen, en hij maakt daarover zowel waarderende als eritische opmerkingen. In zijn eigen berij ming heeft hij zich vooral laten leiden door de richtlijnen van zingbaarheid en tekstgetrouwheid. Zingbaar voor de ge meente en leerbaar voor de kinderen. Hij heeft daarbij niet de pretentie dat zijn bundel nu de aangewezen bundel voor de eredienst moet worden, maar staat op het standpunt, dat er in de eerstvolgende iaren veel meer berijmingen moeten ko men. Hij herinnert aan een zekere Hen drik Ghijsen, die in de 18e eeuw niet min der dan zeventien berijmingen voor zich had liggen, waaruit hij ten slotte zijn eigen distilleerde. De commentator van de Friesche (ge reformeerde) Kerkbode heeft in een der laatste nummers van dit blad aan deze nieuwe berijming een beschouwing ge wijd. waarvan het volgende het slotfrag ment is. „Ik vraag me af hoe we zo ooit tot overeenstemming over een berijming zul len komen. De kerkelijke verhoudingen in de achttiende eeuw waren anders dan nu. Men had nog niet die versplintering van het kerkelijk leven, die wij kennen. Er was een gereformeerde staatskerk, die in nauw contact met de overheid stond en die bij de invoering van een nieuwe be rijming door de sterke hand van de over heid werd gesteund. Ook nu neemt het aantal nieuwe berij mingen toe. Hasper, Muns, Snijdelaar. de „Proeve van 110 psalmen", de 10 psal men van Luykenaar Franken, vormen langzamerhand al een hele verzameling van kostbaar materiaal. Maar wie zal hier de Hendrik Ghijsen zijn, die uit dit materiaal een voor ieder acceptabele bun del vormt? Het is allereerst de vraag of de auteurs van deze verschillende berij mingen bereid zijn een keur uit hun werk voor een te vormen bundel beschikbaar te stellen. En een niet minder belangrijke vraag is of het ooit zover zal komen dat al de psalmenzingende kerken het over zo'n bundel eens zullen worden. Een ten slotte is daar de vraag of de gemeenten zo'n bundel dan zullen accepteren. De deputaten voor een nieuwe psalmbe rijming, die met de deputaten van de Hervormde Kerk overleggen, hebben ook de bundel van ds. Muns in handen ge kregen. Over de kwaliteiten van een nieuwe psalmberijming kan men niet zo maar even een oordeel vormen. Dat zou een al te vluchtig werk zijn en geen recht doen aan de studie die aan zo'n berijming ten grondslag ligt. Wel heb ik de indruk, dat de berijming van ds. Muns eenvou dig en begrijpelijk is, voor kinderen leer baar en voor de gemeente zingbaar. Het is te hopen, dat uit al de verwar ring, die over een nieuwe psalmberijming is ontstaan, op den duur nog iets goeds voor de gemeente geboren mag worden". Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos i van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 In een prae-advies aan de raad, naai aanleiding van een verzoek om subsidie door het Voorlopig Schoolmelkcomité, heb ben B. en W. van 's-Gravendeel in meer derheid geadviseerd afwijzend op dit ver zoek te beschikken, omdat zij niet over tuigd zijn van het nut van het drinken van melk op de scholen, welk standpunt ook in medische kringen gedeeld zou worden Ver der meent de meerderheid van het colle ge, dat schoolmelkvoorziening de eigen ver antwoordelijkheid der ouders zou aantas ten en tenslotte stelt zij dat de gemeen te- financiën niet toelaten een subsidie van 1.000 per jaar te verstrekken. Amsterdam verwacht dat binnen zeer korte tijd het laatste technische obstakel voor de bouw van de IJ-tunnel (de bezwa ren in verband met het marine-etablisse ment) uit de weg zal zijn geruimd. Het gemeentebestuur ziet echter aankomen dat het Rijk voorrang zal geven aan de Coentunnel. Ten einde te voorkomen dat over enkele jaren het verkeer vastloopt, is Amsterdam nu van plan voor eigen reke ning de IJ-tunnel te bouwen en daarmee nog in de tweede helft van dit jaar te beginnen. De kosten zijn geraamd op 130 miljoen gulden. Daarvan is 22 miljoen al besteed in voorbereidende werken. Het in vesteringsvolume van Amsterdam be weegt zich tussen de 200 en 250 miljoen per jaar en men meent binnen dit kader ook de bouw van de IJ-tunnel te kunnen financieren indien daarvoor per jaar on geveer 20 miljoen gulden wordt uitgege ven. Inge Burgemeester van Hall heeft deze mede delingen gedaan tijdens het bezoek van een groot aantal leden der Tweede Kamer aan Amsterdam. Tussen gemeente, rijk en de marine leiding is overeenstemming bereikt over een gedeeltelijke verplaatsing van het Amsterdamse Marine-etablissement. En daarmede zal binnen afzienbare tijd de voornaamste hinderpaal, die het voortzet ten van de IJ-tunnelbouw in de weg staat, uit de weg zijn geruimd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4