Internationale beeldenexpositie op de Floriade Danzi-kwintet terug uit Israel Bezwaren tegen landbouwbeleid op vergadering Consumentenbond The Catcher" van prof. V. P. S. Esser 5 Schilderijendief gevat Expositie van Caroline Weber in Amsterdam Utrechts Byzantijns Koor zong in Haarlem „Dit slaat alles wat we ooit hebben meegemaakt" Geen P.T.T.-pIannen om de „Veronica" te storen Engels fanfarekorps komt spelen in Haarlem H. A. J. Versaan in Nijmegen overleden Kerkelijk Nieuws Bejaarde Hoogevener door verzekeringsagent beroofd Afdeling rechtbankzaken naar Jansstraat 46 Autodiefstal mislukte door snel ingrijpen ZATERDAG 2 3 APRIL 1960 Het bezoek aan de Rotterdamse Floriade is een feest. Het Museum Boymans- Van Beuningen werkt aan de Floriade mee met een belangrijke expositie van hedendaagse beeldhouwkunst. De samenstelling van deze expositie is van dr. C .Heyligers, conservator van dit museum. De expositie begint in de tuinzaal met de kleinere formaten. De museumtuin werd natuurlijk gebruikt en met Floriade verbonden. Een belangrijk deel van het expositieterrein werd verder voor deze beeldenexpositie beschikbaar gesteld. De catalogus vermeldt 150 num mers. Schrijven over deze expositie kan niet veel meer dan een opsomming worden. Van Mari Andries- sen is er de groep Concentratiekamp uit het oorlogsmonument te Enschede. Een en ander van Andries- sen wordt bij herha ling geëxposeerd en daar is nooit iets tegen. Dit werk ont moet men minder vaak. Dr. Heyligers blijkt zijn tentoon stelling zo interessant mogelijk te hebben villen maken. Het grote beeld „Storm ramp" van V. P. S. Esser is bezit van het museum. Voor deze tentoonstelling verkreeg men van deze felle artiest een viertal schetsen voor dit werk. H. M. We zelaar is vertegen woordigd door zijn prachtig gecompo neerde „Barmhartige Samaritaan". „.Jacob en de engel" is een onderwerp dat vele beeldhouwers van de generatie na Weze laar bezighield. Kneulmans verbeel ding komt me als de meest heldere voor. Naar een goede ver tegenwoordiging van Charlotte van Pal- landt behoefde niet gezocht te worden. Het museum bezit een zeer sterk werk van haar: een zittende figuur met appel, die het uithoudt naast het werk van grote Fransen. De gemeente Rotterdam kon Jan Pieters' „David" be schikbaar stellen. De Rotterdammer Gust Romijn is voorts vertegenwoordigd. En als we de te Amsterdam al zo lang werkende Amerikaanse Japanner Tajiri tot de onzen mogen rekenen maakt diens „Maanland schap" de Nederlandse vertegenwoordiging vol. Het is moeilijk tegenwoordig om aan belangrijk werk in steen, brons of ijzer van Nederlanders te komen. Werk in ander materiaal kan niet in de open lucht ge plaatst worden. De uiteindelijke vorm wordt nooit in gips gedacht. Bij de Neder landse Kunststichting, verantwoordelijk voor de samenstelling van de collectie beelden op de Keukenhof, is men van me ning dat in Nederland te weinig geld be schikbaar is of wordt gesteld om het ver scheidene Nederlandse beeldhouwers mo gelijk te maken hun werk in definitieve vorm op te brengen. Kenneth Armitage is de tweede man, die men in de catalogus ontmoet. Hij is een der zeven hier vertegenwoordigde Engel sen, onder wie mij toch het meest Henry Moore boeide. Geldt dat ook voor de sa mensteller van deze expositie? In ieder geval is Moore's inzending de grootste. Boeiend is de Duitse vertegenwoordiging. Bij de samenstelling hiervan werd eën voorkeur voor het duidelijk figuratieve aan de dag gelegd. Vermoedelijk bieden de auteurs van het hier vertoonde de meeste zekerheid en is, gezien hetgeen in Duits land nog te kort geleden gebeurde, enig wantrouwen tegenover het allernieuwste daar wel op zijn plaats. Van Emil Barlach ontmoet men een aantal kleinere en soms zeer plezierig te noemen figuren. „De ver genoegde Hinkepoot" is een naam, die ge noeg zegt van wat er van deze grote figuur te verwachten valt. Van Georg Kol be trof mij een kop van een Chinees, gevoelig van behandeling en door het onderwerp ver moedelijk ook interessanter dan Kolbe's lieve meisjes van een verouderd jeugdbe wegingstype. Lehmbruck, van wie we zes werken ontmoeten, is een sterkere figuur. Gerhard Marcks' kunst herinnert voor een deel even aan Oost-Aziatische beeldhouw kunst, vooral in beelden, die een voort zetting zijn van een reeks van Barlach aan de fagade van een kerk in Liibeck. Belang rijk is Ewald Matare echter slechts ver tegenwoordigd met een kleine plastiek: een „Zwitserse Koe". Een plezierige vondst is Seff Weidis „Papagaai". Renée Sintenis was al bijna geschiedenis voor me gewor den. Haar vertegenwoordiging is een ver rassing. Zij is vooral bekend door haar dierplastieken, waarvan men hier enkele voorbeelden ontmoet. Van de andere hier vertegenwoordigde Duitsers treft Fritz Koenig met een verbeelding van een vier span, en Karl Hartung met een vogel in uiterst gesloten vorm. Belangrijk zijn hier natuurlijk weer de Italianen. Van Marini ontmoet men werk uit verschillende perioden. Werk als zijn „Pomona" uit 1943 was toen al een open baring. Mocht zijn latere vormgeving moeilijk voor sommigen geworden zijn, als een rotslandschap en wonderlijk intrige rend tot meeslepend is zijn „Krijger" uit 1959. Van Emilio Greco is er een fijne klei ne plastiek. Van Manzü is er ook weel een kardinaal, die misschien toch even te modieus werd. Meer levend en weer een heerlijke plastiek is zijn „Kop van Inge" uit 1959. Van Mascherini toont men een werk uit eigen bezit, dat. typisch Rotter dams, weer een schenking is uit het be drijfsleven. Wonderlijk hoe een Minguzzi sfeer weet te verbeelden. Van Rik Wouters toont men diens zo be kende „Huiselijke Zorgen". En dan vraagt veel uit Frankrijk onze aandacht. Ver scheidene zaken zijn overigens van weing De Franse politie heeft te Marseille een 39-jarige man gearresteerd, die probeer de twintig gestolen kostbare moderne schilderijen waaronder werken van Pi casso, Braque, Dufy en Modigliani ter waarde van ongeveer anderhalf miljoen gul den, te verkopen. De schilderijen zijn uit een voornaam hotel-restaurant te Saint Paul de Vence, nabij Cannes, gestolen. De 'aangehoudene bekende een der dieven te zijn. „Het lied van de vocalen" van de thans 69-jarige Jacques Lipchitz, geboren Fransman die thans in Amerika woont. Dit twee meter hoge bronzen beeld werd vervaardigd in 19301931. Franse hand. Er is natuurlijk werk van Renoir, die er met eigen handen juist zo weinig aan gedaan heeft. Zijn plastieken werden vervaardigd op zijn aanwijzingen door twee kundige assistenten, daar de oude schilder zijn handen niet meer mees ter was, Terecht is er een grote vertegen woordiging van Rodin en Maillol. Verheu gend is ook de hoeveelheid die ons van Bourdelle vertoond wordt. Van de echte Fransen noem ik verder Bernard, Despiau, Duchamp-Villon, Laurens, Malfray, de schilder Matisse, Pompon, groot beeldhou wer van dieren en Germaine Richier. Nieuw was voor mij het werk van de te Marseille geboren Cesar Baldaccini, die in ijzer werkt. In Frankrijk ontstond het werk van de Spanjaarden Gargallo, Gonzalez en Pi casso. Hier ook ontwikkelden zich Bran- cusie, Giametti, Lipchitz, Manfred von Diepold en Zadkine. Werk van Giametti zag men weinig in Nederland. Manfred von Diepold is voor mij een nieuwe figuur. Ook op de Keukenhof ontmoet men Bij Magdalena Sothmann te Amster dam wordt tot 30 april een tentoonstelling gehouden van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Caroline Weber. Hoewel Caroline Weber al lang schildert mag deze expositie een debuut genoemd worden Wel zag ik jaren geleden werk van haar, toen ze de restaurateur Bolie, nu sinds enige jaren werkzaam aan het Frans Hals museum, hielp. Nu dan blijkt dat zij zich ontwikkeld heeft tot een figuur, die in het geheel van de hedendaagse Nederlandse schilderkunst mag meetellen. Voor haar valt het te ho pen dat ze de wind een beetje meekrijgt. In deze tijd is dat wat moeilijk als men op zo'n traditionele wijze werkt als zij. Zij draagt meer bij tot bevestiging van waar den en voegt slechts haar stille bescheiden persoonlijkheid toe aan wat wij hebben ervaren. Men zou haar uit de school van een Johan Buning kunnen noemen en daarmee onderstreept zij nog eens het be lang dat deze schilder voor ons heeft. Zij is echter geen epigoon van Buning. Ge zien dan dat oudere werk van haar behoort hetgeen zij schildert tot haar eigen sfeer. Voorts heeft zij iets meer dan Buning be langstelling voor de menselijke figuur, voor 't portret. Een getekend zelfportretje toont dat zij uitstekend tekenen kan. Een ge schilderd zelfportret toont hetzelfde ver mogen. Zij kan bovendien op kleinere schaal werken dan Buning. Dat blijkt uit enkele kleinere portretten, waaronder dat van Mevr. v. d. Z. met hond, dat een bijna geheel gaaf schilderijtje is. Slechts het rood van de rok op de plaats onder de donkere blouse (of trui) komt even te zeer naar voren. In een groter vrouwenportret laat Caroline Weber ook zien, dat zij bre der vermag te schilderen. Zij verschilt verder met Buning door een zekere be perking in het kleurgebruik, een verstan dige beperking, dacht ik, gezien hetgeen ik me nog herinner van voorheen. Er is ruim te en sfeer in haar stillevens en interieurs. Het interieur met Perzisch kleedje en het stilleven met witte kant zijn volkomen gave schilderijen. Gezien dergelijke wer ken geloof ik dat Caroline Weber nog meer belooft. De aquarellen van Caroline Weber ver tonen in vele gevallen dezelfde zo sympa thieke voorkeuren, die Buning ook wel aan de dag legt. Meer dan hij blijkt zij gevoelig ook voor grotere ruimten, voor de verte. In een enkel Frans landschap her innert zij zelfs even aan Jongkind. Zij toont in haar waterverven een goed ge voel voor het licht. Het is daarom op zijn plaats op te merken dat de reprodukties op de uitnodigingskaart te weinig van haar kwaliteiten zeggen. De volharding waarmee zij, zo alleen staande toch, ge werkt moet hebben, dwingt respect af. Bob Buys werken van tot nu toe voor ons weinig bekende figuren. Voor mij zijn dat Louis Chavignier, Eugène Dodeigne en Henri Francois Stahly. Werk van Bernard, Gi- mond en Wlerick is dan wel in ruime mate in Frankrijk te ontmoeten, te weinig nog werd in Nederland de aandacht op derge lijke meer in traditionele zin werkende fi guren gevestigd. Lang ook zag men niets meer hier van Chana Orloff. De Neder landse Kunststichting deed op de Keuken hof nog meer figuren vertegenwoordigd zijn. Non-figuratieve beelden blijken het in een park weer goed te doen. De ont moeting met de beelden op de Keukenhof heeft een eigen charme, omdat het geëx poseerde zo in het geheel wordt opgeno men. Bob Buys NEDERLANDS DANSTHEATER VOOR „DE KEERKRING". Onder auspiciën van de katholieke kunstkring „De Keerkring" uit Beverwijk, geeft het Nederlands Danstheater maandag 25 april een balletvoorstelling in het Ken- nemertheater. De solisten van dit ballet zijn Willy de la Bye. Millie Gramberg, Marianne Hilarides, Hannie van Leeu wen, Annemarie Verhoeven, Rudi van Dantzig, Jaap Flier en Aart Verstegen. Het programma voor maandag vermeldt onder meer de volgende balletten: Bala- da, Giovanezza, Legende, Portugueza en Het Feestgericht. Het Utrechts Byzantijns Koor, dat onder leiding staat ruin de bekende kenner van Oosteuropese kerkmuziek dr. Miroslav An- tonowytsch, trad vrijdagavond op voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse StadsschouwburgDe leider van het eenendertig zangers tellende ensemble is er wonderlijk in geslaagd zijn execu tanten de speciale zangtechniek bij te brengen om de Slavische koormuziek, geestelijk en profaan, te laten klinken als of zij door rasechte Oekraïners zou zijn ten gehore gebracht. Deze stemvörming is vooral opvallend voor wat de tenoren be treft, die bovendien van bijzonder mooi klankgehalte zijn. Karakteristieke „stro-bassen", zangers die tot contra A kunnen reiken en aan de Orthodoxe kerkmuziek een zo orgelachtig fundament vermogen te geven, zijn mij in het ensemble niet 7.0 opgevallen, althans niet zo kenmerkend als wij die kennen van Don Kozakken-koren. Wel heeft de bas-vleugel van de Utrechtse Byzantijnen een behoorlijk normaal „fond" en buiten kijf zullen de toehoorders in de zaal ge- trofen zijn geweest door een treffend reci tatief van een bassolist in een reeks Oekraïnse geestelijke volksliederen, dat dan in effectrijkenuanceringen met daverende forti en nauw hoorbare pianis- simi door het koor begeleid of afgelijnd werd. Zo werd dan een programma vertolkt van deels liturgische en deels profane ge zangen, bij welke laatste de ballade en de folklore evenredig vertegenwoordigd wa ren. Het is opvallend hoe de elementen van al deze genres geestelijke en wereld lijke elkaar beïnvloed hebben en hoe in de beste composities van latere tijd de oudste tradities een waardevol aandeel hebben. Stel daar tegenover werk van de eens in de Slavische landen zo gevierde acht- tiende-eeuwse Bortnaiansky (men zong onder meer een uitgebreide Psalm van hem), dan blijkt, dat men in die tijd vrij wel van de eerwaardige overlevering los geweekt was en bedenkelijk de stijl van de westerse liedertafel naderde, of beter gezegd: deze een voorbeeld aan de hand deed. Alles wat naar polyfonie zweemt lijkt mij in deze Oosteuropese koormuziek verdacht. Haar treffendste elementen zijn kleur en dynamiek en wel in de grootste verscheidenheid van contrast. En het wek te deze avond respect, hoe dr. Antono- wytch deze bijzondere eigenschappen, plus de illusie van een aangeboren mentaliteit, met zijn Utrechtse Byzantijnen wist te de monstreren. Jos. de Kleik NA EEN TOURNEE van ruim drie weken is gisteravond op Schiphol het Danzi-kwintet uit Israel teruggekeerd, waar het kwintet achttien concerten heeft gegeven. De musici, de heren Frans Vester (fluit). Koen van Slogteren (hobo), Pem Go- dri (klarinet), Brian Pollard (fagot) en Adriaan van Woudenberg (hoorn), waren opgetogen over hun tournee. De Israëlische pers was unaniem buitengewoon prjjzend over de kwaliteit van het kwintet. „Dit slaat alles wat we ooit hebben meege maakt", zei ons vanmorgen Frans Vester, die ondanks de vermoeienissen ons van morgen vroeg al ter wille wilde zijn voor een interview. Het kwintet heeft gespeeld in Tel Aviv, Jeruzalem en Haifa, en in verscheidene kibboetsen. Er zijn door het kwintet ook Nederlandse composities uitgevoerd, na melijk van Badings, Mengelberg, Pijper en Ruineman. Een kwintet van Pijper werd twee maal uitgevoerd; één maal voor een kring van Israëlische componisten, waar het werk met bijzonder veel enthousiasme werd ontvangen, en één maal in Jeruzalem tijdens een openbaar concert, waar de ont vangst veel minder was. Het kwintet van Badings werd op één concert „vrij aardig" ontvangen, op een ander concert met nau welijks enig succes. Een groot persoonlijk succes verwierf Frans Vester met een werk voor fluitsolo van Mengelberg. Het kwintet is ook voor de radio opgetreden, bij welke gelegenheid een compositie van Daniël Rujmeman ten gehore werd gebracht. De internationale faam die dit Neder landse kwintet al geruime tijd bezit, is door deze tournee bijzonder versterkt, hetgeen ook moge blijken uit de vele uitnodigingen die er het gevolg van zijn geworden. Eén uitnodiging betreft een tournee dooi; Israel, Griekenland, Cyprus en Turkije. Een an dere betreft medewerking aan een inter nationale blazersmuziekcursus in Haifa. Een bijzondere uitnodiging is de volgende: de leden van het Danzi-kwintet hebben de aanbieding gekregen om over vier jaar de eerste blazersposten te bezetten in het symfonie-orkest van Haifa, tegen sala rissen die drie maal zo hoog zijn als in ons land gebruikelijk en met vijf maanden doorbetaalde vakantie per jaar. De Ameri kaan Thomas Sherman, die als gastdirigent in Haifa het stedelijk orkest leidde in een programma, waaraan het Danzi-kwintet meewerkte in de concertante symfonie van Danzi, heeft het kwintet uitgenodigd naar Amerika te komen. Frans Vester vertelde ons dat het Israë lisch Filharmonisch Orkest in Tel Aviv het grootste abonnementenaantal heeft van alle orkesten ter wereld, namelijk 25.000 tot 30.000. Het orkest voert elk programma negen maal uit. Een onvergetelijke ervaring voor de leden van het kwintet was de wijze, waar op sommige taxichauffeurs hen vervoerden. Zoals bekend hebben vooral de grenskib- boetsen ook militaire betekenis en de chauffeurs van die kibboetsen hebben dan ook een voorkeur om de normale weg te mijden en de route liever in de bergen te zoeken. Zij haalden daarbij besturingskun sten uit die de leden van het Danzi-kwintet thans nog onbegrijpelijk voorkomen. Frans Vester bleek onder de indruk van de intel ligentie en vriendschap van deze chauf- 99 Het Donzi-kivintet. Van links naar rechts Frans Vester (fluit), Koen van Slogteren (hobo), Adriaan van Wou denberg (hoorn), Pem Godri (klarinet) en Brian Pollard (fagot). feurs, „die-je na een paar ritten al het ge voel geven dat je ze jaren kent". De leden van het kwintet hebben ook veel exposities van beeldende kunst gezien en ook daar kregen zij een indruk van het bijzonder rijke en hoogstaande culturele leven in Israel. Voorlopig staat thans één concert op het programma, namelijk in het Holland Festi val. Maar onderhandelingen zijn gaande over uitnodigingen om naar Salzburg te komen, Warschau, Edinburgh en Italië. Voorts is er een uitnodiging om zestien concerten te geven in en rondom Madrid en Barcelona. Maar eerst moet een serie radiocontracten uitgevoerd worden in Ber lijn, Brussel, Parijs, Zürich, Lausanne en Wenen. De P.T.T. overweegt voorlopig geen maatregelen tegen de vrijbuiters van ra dio „Veronica". „Van het in dienst stel len van een stoorzender om de ontvangst van de uitzendingen van radio „Veroni ca" onmogelijk te maken, is ons niets be kend," verzekerde men ons. Voorlopig be paalt de P.T.T. zich tot het meten van de sterkte van de „etherpiraat", want als zo danig blijft men radio „Veronica" bestem pelen. De P.T.T. vreest wel, dat radio „Vero nica" straks op volle sterkte een gevaar zal worden voor de zenders van kustwacht en zeereddingsdienst. Radio „Veronica" zendt nu uit op 183 meter. Kustwacht en zeereddingsdienst gebruiken voor het on derling verkeer de 181 meterband. Tijdens reddingen wordt algemeen gebruik ge maakt van de internationale noodgolf op 137,5 meter. Overigens zullen niet alle be zitters van radiotoestellen radio „Veroni ca" kunnen ontvangen. Sommige toestel len halen de 183 meter band niet. Toestel len met een visserijband kunnen de uit zendingen echter gemakkelijk ontvangen. Gisteravond kwam de zender weer krach tig door. Het muziekkorps van de Munn en Ful- ton-fabriek uit Engeland gaat een tournee door ons land maken op uitnodiging van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekgezelschappen (die 50 jaar bestaat) en in samenwerking met het muziekcen trum Molenaar te Wormerveer. De tournee begint op 8 mei in Arnhem, waarna geconcerteerd zal worden in Beek en Donk, Zuidlaren, Dokkum, Groningen, Assen, Almelo, Deventer, Emmen, Leeu warden, Haarlem, Krommenie en Mid delburg, waar de tournee op 21 mei wordt besloten. De vierentwintig musici staan onder leiding van de heer S H. Bodding- ton. Bovendien zal als gastdirigent mee komen Harry Mortiner. De Munn en Ful- ton-band wordt beschouwd als de beste van de vele fanfarekorpsen, de zogenaam de „brassbands" die Engeland telt. Op de vrijdag in Utrecht gehouden ze vende algemene vergadering van de Ne derlandse Consumentenbond is gesproken over de consument en het landbouwbeleid, in het bijzonder in verband met de Euro pese Economische Gemeenschap. Het lid van het hoofdbestuur van de consumen tenbond, de heer B. Buitendijk, formuleer de een tweetal fundamentele bezwaren te gen de wijze waarop tot dusver de Neder landse landbouw is gesteund. Met betrek king tot de „prijzentoenadering" tot op het gemiddelde E.E.G.-peil merkte spre ker op dat deze voor de Nederlandse con sumenten een allesbehalve aantrekkelijk vooruitzicht vormt. Voor deze „Contactdag landbouw-consu- ment" bestond belangstelling uit brede kringen. De voorzitster van de bond, me vrouw E. A Schadee-Hartree, memoreer de in haar welkomstwoord dat het afge lopen jaar voorspoedig is geweest en dat men op het ogenblik ruim 13.300 leden telt, alsmede 12.000 collectief aangesloten le den. Zij verwelkomde op deze algemene ver gadering ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité, dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, prof. dr. Th. L. M. Thurlings, hoogleraar aan de Land bouwhogeschool te Wageningen en de heer B. Buitendijk, die bereid waren over een aantal problemen van gedachten te wisselen onder voorzitterschap van prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De heer Buitendijk bracht in herinne ring dat de doelstelling van het landbouw beleid is: het verzekeren van een redelijk inkomen aan de boer op het sociaal en eco nomisch verantwoord geachte bedrijf. Door het inlassen van het sociale crite rium worden, zo betoogde hij, niet-econo- mische bedrijven kunstmatig in het leven gehouden. Hij pleitte vervolgens voor zover er steun nodig is voor een sys teem van uniforme toeslagen per hectare. Hier tegenover merkte ir. Knottnerus op het onjuist te achten sociale en economi sche motieven tegenover elkaar te stel len. Hij vond een toeslagstelsel per hec tare volkomen strijdig met de doelstellin gen van landbouw-, markt- en prijspoli tiek. Ook de heer Knottnerus vond een gro- Dit is het bronzen beeldje „Tlie Catcher" (vanger bij het honk- balspel) van prof. V. P. S. Esser. Er zijn besprekingen geweest om te komen tot aankoop van dit beeldje voor de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum te Haarlem en deze zijn thans zo vergevorderd dat de aankoop binnenkort verwacht kan worden. Het beeldje is thans te zien op de belangwekkende expositie Equilibre in de aula van de Rijksakademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam, waar van prof. Esser onder andere ook „De schaatsenrijder" is geëxposeerd. Vrijdagmiddag is in het Canisiuszieken- huis te Nijmegen op 65-jarige leeftijd over leden de heer H. A. J. Versaan, voorzitter van de stichting bestedelingenhuis „As- sumptio" (voorheen „Luctor et Emergo") in Nijmegen. Door zijn werk voor deze verpleeginrichting, maar vooral door het geen hij tijdens de oorlog als lid van de verzetsbeweging heeft verricht, is de heer Versaan bekend geworden. Na de oorlog maakte hij als rechter deel uit van het tribunaal Nijmegen-Arnhem ter berechting van N.S.B.-ers en collabora teurs. Vele Nederlanders, die in het con centratiekamp Buchenwald zijn geweest werden door hem. na de oorlog naar huis gehaald. Gekleed in een kapiteinsuniform is hij met een groep Rpde-Kruissoldaten naar Buchenwald gegaan, waar hij zich uitgaf voor gevolmachtigde van de Neder landse regering, belast met de repatriëring van de gevangen Nederlanders. De Ameri kanen. die het kamp destijds beheerden en die tot dan toe hadden geweigerd de Ne derlanders te laten gaan, lieten zich door deze list verrassen en droegen de gevange nen over aan de heer Versaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijssen (vac.-E. F. Vergunst) T. Langerak te Vinkeveen. Aangenomen het beroep van de Gene rale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden W. Dijckmeester (e Middelburg naar Driebergen (vac.-H. J. van Druten) J. J. Moll te Schoonhoven. Bedankt voor Bodegx-aven J. den Besten te Dii-ksland. Geref. Kerken Beroepen te Schildwolde P. N. Kruys- wijk, kand. te Amsterdam. te jaarlijkse bijdrage van staatswege aan de boeren een ongezonde situatie. Er moet volgens hem dan ook worden gezocht naar een systeem van landbouwpolitiek, waar mee de bedoelingen van deze politiek be ter zijn te bereiken .Hij wees er overigens nog op, dat het instorten der zuivelmarkt als grootste schuldige aan de hoge rijks bijdrage niet alleen door de binnenland se produktie is ontstaan, doch ook door die in de buurlanden. Omstreeks negen uur vrijdagavond is de 30-jarige heer R. Krikken, wonende aan het Krakeel te Hoogeveen (Dr.) het slachtoffer gewox-den van een roofoverval. De buit bedroeg 685, De overvaller beide op genoemde tijd aan de voordeur en toen de bejaarde bewoner opendeed, vroeg hij of de zoon Hilpert thuis was. Toen de heer Krikken antwoord de, dat dit niet het geval was, draaide de man het elektrische licht uit en stapte hij, een brandende zaklantaarn in de hand, resoluut op een kast af. Hij rukte deze open en maakte zich meester van twee kistjes met geld. De heer Krikken trachtte de overvaller nog tegen te houden, maar deze worstel de zich los en verdween in de duisternis. De hierna gealarmeei'de politie stelde on middellijk een onderzoek in. De afgelopen nacht omstreeks half een kon de dader worden aangehouden. Het bleek de 35-ja- rige verzekeringsagent J. K. uit Hoogeveen te zijn. De man was op de fiets gevlucht en in het prikkeldraad gereden, waar door hij aan hoofd en handen gewond raakte. Zonder licht vervolgde hij zijn weg tot de politie, die de wegen had af gezet, hem aanhield. K. had inmiddels het geld begraven. De aanleiding tot de overval was, dat de man geld van zijn verzekeringsmaat schappij had vergokt. De afdeling rechtbankzaken van het arrondissementspax-ket Haarlem zal op 28 april verhuizen naar het gebouw Jans straat 46 in Haarlem. Daarmee is de samenvoeging van de voormalige parket ten van de rechtbank en van het kanton gerecht bewerkstelligd. De politie te Apeldoorn heeft de 24-jari- ge J. K. uit Arnhem, die bü auto-diefstal was betrapt, doch had kunnen ontkomen, en zijn 22-jarige vriend, uit Apeldoorn in gesloten. In de nacht van 14 op 15 april was de heer A.A.M.C. in zijn woning aan de Arn- hemseweg te Apeldoorn uit zijn slaap ge wekt door het ronken van de motor van zijn auto. Toen hij uit het raam keek, zag hij dat de wagen langzaam in de richting Beekbergen wegreed. De heer C. schoot snel enkele kledingstukken aan en rende daarna naar buiten, zijn auto achterna. Hij had succes, want de wagen was defect en reed met een sukkelgangetje. Toen de heer C. de wagen had ingehaald, rukte hij het portier open en sleurde de chauffeur, die later de 24-jarige J. K. uit Arnhem bleek te zijn, achter het stuur vandaan. Bij de hevige vechtpartij, die hierop volg de, vielen harde klappen. K. kon echter door de heer C. met een revolver te be dreigen ontkomen. Na ijverige naspeuringen wist de politie hem in Arnhem te arrestei-en en aan de politie in Apeldooi-n over te leveren. K. bleek zijn revolver inmiddels te hebben weggegeven aan een vriend, de 22-jarige «1. K. uit Apeldoorn, die het vuurwapen nog in zijn bezit had. Laatstgenoemde kreeg een proces-verbaal wegens het onbevoegd in bezit hebben van een vuurwapen. Ook schijnt deze een aandeel te hebben gehad in de autodiesfstal. Hij zou zijn Arnhemse vriend van aanwijzingen hebben voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5