Aardbeving verwoest stad Lar in Perzië, ruim duizend doden Jan Musch overleden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Atoomgeleerde om het leven gekomen bij vliegtuigongeluk OPELS 1960 Twentse industrieën kopen vliegtuig Verstoorde verbindingen en grote wolken stof belemmeren hulpactie Weer een wurgpoeing in donker Amsterdam Overlijden prof. dr. Bakker verlies voor kernphysisch onderzoek Ben Goerion naar België, Frankrijk en Nederland Een dode in het verkeer Straaljagers vlogen te laag over strand Oostduitse volkspolitie ontvoert vakantieganger RVP niet vóór maximum prijzen in de toto Twee kandidaten voor hoofdprijs in KNVB-toto Alleen in Nederland daalde produktie in '59 gW'MORRIS 'êéforeijou êmj! 74e JAARGANG No 243 MAANDAG 25 APRIL 1960 305e JAARGANG No 91 In de krant van heden Noordelijke wind Hoofdredacteur van dag blad op Cyprus ontvoerd Uitspraak tegen Allan Pope uitgesteld Britse helikopter haalt gewonde machinist van Nederlands schip Aantal vluchtelingen in West-B er lijn nu 7.500 Gevechten tussen negers en blanken in Mississippi Het woord is aan Woningbouw in Europa Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnên). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije fMmm Te Rijp wetering 0; ak brand uil in een boerderij. In de schuur waar de var kens huisden loeiden de vlammen al, toen men nog bezig was de varkens eruit te jagen naar veiliger oorden. Zestien Twentse industrieën bezitten thans gezamenlijk een vliegtuig, waarmee passagiers en goederen vervoerd kunnen worden naar diverse Europese steden. De IR industrieën hebben dit vliegtuig ge kocht, omdat zij zo wordt in een com muniqué gezegd zich steeds meer gaan oriënteren op de Europese landen. In dit kader is het van belang te kunnen beschik ken over een snelle verbinding. Door de afstand die Twente van Schiphol leidt, ont staat echter teveel tijdverlies, zodat een eigen vliegdienst de oplossing bleek. Het initiatief tol het oprichten van het „Vliegsyndicaat Twente" werd genomen door twee Twentse industriëlen, de heer G. A. van Dam Merrett, directeur van de n.v. Twentse Textielmaatschappij en voor zitter van de Twentse Aeroclub en de heer J. B. van Heek, directeur van de n.v. Boe- kelosche Stoombleekerij. De initiatiefnemers zochten contact met Philips, waar men reeds enkele jaren een eigen vliegdienst heeft met een vloot van vier vliegtuigen. Het vliegtuig, dat in Engeland gekocht is, is een „De I-Iavilland Dove". Er kun nen zes passagiers mee vervoerd worden of duizend kilo goederen. Vooral voor het snelle transport van monsters, onderdelen cn dergelijke of technici en vertegenwoor digers wordt dit toestel van groot belang geacht. In Amerika zijn thans' 22.000 za- kenvliegtuigen in gebruik, tegen 4500 lijn- loestellen. pop. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kunst d Feuilleton 5 Horen en Zien 5 Toch Is Het Zo<5 Beeldverhalen o Uit. stad en omgeving 6', 7 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport U, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veeiiien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en enkeh verspreid voorkomende buien Zwakke tot matige noordelijke wind. Plaatselijk nachtvorst Overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weervapporten op pagina twee. NICOSIA (U.P.I.) Antonis Pharma- kides, de vijftigjarige hoofdredacteur van het Griekscyprische dagblad „Ethniki" dat gekant is tegen aartsbisschop Maka rios, is vanmorgen vroeg uit zijn woning bij Nicosia ontvoerd. In de woning trof de politie bloedsporen aan. De ontvoering van Pharmakidcs is de jongste en meest drastische actie welke in de laatste dagen tegen zijn krant is on dernomen. Ethniki wordt ervan beschuldigd te pogen een wig te drijven lussen de gekozen president van Cyprus aarts bisschop Makarios en de vroegere leider van de ondergrondse verzetsbeweging EOKA, generaal Grivas. Zaterdag bestormden een aantal mannen de kantoren van Pharmakides' krant en vernielden zetsel. Later op diezelfde dag vielen zij de hoofdartikelenschrijver van Ethniki aan en vernielden zijn bril. Zon dag hielden gemaskerde mannen twee be stelauto's van de expeditie aan en ver brandden tenminste drieduizend exempla ren van het blad. TEHERAN, (Reuter en UPI). - Volgens maandag te Teheran gepu bliceerde gegevens zijn bij een aard beving waardoor Lar in Zuid-Perzië werd verwoest, 1.200 tot 1.500 mensen om het leven gekomen. Grote stof wolken hangen boven de stad die zondag door twee zware aardschok ken werd getroffen. De eerste deed zich zondag om twee uur 's middags Nederlandse tijd voor cn de andere vier uur later. Een Perzisch blad schatte het aantal doden tussen de twee- en drieduizend. Lar is een stad met 17.000 inv/oners in het zuiden van Perzië. Het is de hoofdstad van de provincie Laristan. Hemelsbreed is Lar een honderdtal kilometers van de Perzische Golf verwijderd. Het Perzische Rode Kruis berichtte van morgen. dat tussen de duizend en vijftien honderd personen, meest vrouwen en kinderen, de dood zouden hebben gevon den. Tot op een vroeg uur in de morgen zouden reeds driehonderd doden geborgen zijn. De verbindingen met Lar zijn groten deels door de aardschok verstoord. De eerste beving zou zich om ongeveer twee uur zondagmiddag hebben voltrokken en de helft van de gebouwen in Lar hebben verwoest. De meeste huizen in de stad zijn opgetrokken van klei. De tweede schok deed zich om ongeveer zes uur 's avonds voor. waardoor de rest van Lar met de grond gelijk zou ziin gemaakt. Vliegtuigen van de Perzische luchtmacht zijn een luchtbrug naar het getroffen ge bied begonnen voor het overbrengen van medicijnen, voedsel en kleding. Het eerste bericht over een aardschok kwam zondagmiddag van de gouverneur van Lar via een draagbaar radio-zend toestel. Alle andere verbindingen waren toen reeds uitgevallen. Volgens in Teheran ontvangen berichten zou de gouverneur van Lar volkomen over zijn toeren ge weest zijn bij het doorgeven van het be richt. Zijn eigen huis was een ruïne en nij zei alles te hebben verloren behalve wat hij aan had. In een huis aan de Nieuwe Brugsteeg in „donker" Amsterdam is de dertigjarige publieke vrouw Van W. door een bezoe ker, de dertigjarige Rotterdammer H., tij dens een twist bij de keel gegrepen. De vrouw wist zich los te rukken en op haar hulpgeroep stormden enkele andere be woners van het perceel de kamer van de vrouw binnen, waar zij de Rotterdammer overmeesterden en aan de politie over ga ven. Hij is in afwachting van zijn verhoor door de justitie ingesloten. De Nederlandse atoomgeleerde prof. dr. C. J. Bakker, directeur van het Euro pese centrum voor atoomonderzoek C.E.R.N. te Geneve, is volgens berichten van Reuter cn AFP bij een vliegtuigonge luk in Amerika om het leven gekomen Prof. Bakker Iaat vrouw en drie kin deren achter. Prof. Bakker vloog in een luchttaxi van het vliegveld Idlewild naai Red Bank in New Jersey. Naar medede lingen van de geredde piloot, de 33-jarige Lawrence Orwig, was motorstoring de oorzaak, dat het lichte vliegtuig in do Raritanbaai stortte. Twee andere passa giers, katholieke priesters, werden gered doch moesten evenals de vlieger gewonr' in een ziekenhuis worden opgenomen. Brigadegeneraal b.d. van dc Ameri kaanse legerreserve Joseph Hcinrich. bi.i wie prof. Bakker het weekeinde zou door brengen, heeft het stoffelijk overschot van de omgekomen atoomgeleerde geïdentifi ceerd. Tegenover de pers verklaarde dezr. dat prof. Bakker voor een privéverblijf in Amerika was. Maar tegen de politie zou hij volgens AFP hebben gezegd, dat de geleerde naar een „ultra-geheime" be stemming op weg was. Prof. Bakker zou in de komende week een ontmoeting met president Eisenhower hebben gehad. Het was niet bekend waar over, maar aangenomen werd dat het zou gaan over onderwerpen die verband hou den met de ontwapeningsconferentie in Genève. Het CERN te Genève heeft tegengespro ken dat prof. Bakker belast was met een zeer geheime opdracht in de V.S. Hij was naar Washington gegaan om een vergade ring bij te wonen van de „American Phy sical Society" waar hij een uiteenzetting zou geven van het werk. dat de laatste tijd door de CERN is gedaan aldus het CERN (Vervolg op pagina TEL AVIV (Reuter) Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag meege deeld. dat premier Ben Goerion spoedig na de topconferentie in Parijs waarschijn lijk Frankrijk, Nederland en België zal bezoeken. Het bezoek zou van „particu liere aard" zijn. Er zijn nog geen data vastgesteld, maar waarschijnlijk zou de maand juni voor deze bezoeken worden gekozen. Uit Teheran zijn vliegtuigen met dok ters en medische voorraden naar Lar ver trokken. Op de heuvel buiten Lar worden tenten opgezet voor de overlevenden. Vol gens bericht van een verkenningsvliegtuig zijn de westelijke en zuidelijke wijken van de stad vernield. De aardbeving van Lar is er een in een lange reeks waardoor Perzië werd ge troffen. De zwaarste geschiedde in juli 1957 in het noorden van het land, waarbij 2500 personen het leven verloren. Bij de schok die in november 1956 Laristan trof. vielen 350 doden. In december 1957 eiste een andere duizend slachtoffers en in augustus 1958 doodde een aardschok in West-Perzië tweehonderd mensen. Koningin Farah heeft het Rode Kruis opgedragen zorg te dragen voor de kin deren uit Lar. die zonder ouders geraakt zijn en hen zo spoedig mogelijk over te brengen naar Teheran waar zij onder de zorg zullen komen van een organisatie, die door de koningin wordt gepresideerd. Premier Eghbal verklaarde, dat hij per soonlijk naar Lar zou zijn gegaan indien hij niet in de hoofdstad werd vastgehou den door de bijeenkomst, die dc C.E.N.T.O. deze week in Teheran houdt. In Lar zijn intussen twee vliegtuigen van de Perzische luchtmacht aangekomen met voorraden medicijnen, tenten, voedsel en kleding. (ANP) Het K.N.M.I. in De Bilt heeft vanmorgen, desgevraagd, het ANP mee gedeeld. dat de aardbeving, welke gister middag de stad Lar in Zuid-Perzië heeft verwoest, geregistreerd is als een van de sterkte 8 (op een twaalfdelige schaal). Zulk een aardbeving wordt in het K.N.M.I. aan gemerkt als „vernielend", hetgeen wil zeggen dat men er rekening mee houdt dat schade aan gebouwen wordt aangericht en dat enkele gebouwen verwoest worden. Van zulke aardbevingen worden er per jaar een paar honderd geregistreerd. Dat zulke verwoestingen zijn aangericht, als waar de eerste berichten over spreken, is volgens een woordvoerder van het K.N.M.I. te wijten aan het feit dat het epi-centrum van de aardbeving bijzonder ongelukkig waarschijnlijk recht onder de stad gelegen is geweest. Het K.N.M.I. beschouwt aardbevingen van de sterkte 8 niet als buitengewoon sterke aardbevin gen. De schok, welke Agadir 'verwoestte, werd in De Bilt als iets sterker dan deze schok genoteerd. Op de rijksweg Breda-Moerdijk is de 23 jarige beroepskorporaal -kok C. A. Da- men uit Breda om hel leven is geko men, toen zijn auto aangereden werd door een andere personenauto. De kleine auto van de korporaal werd ongeveer dertig meter meegesleurd en beide wagens kwa men terecht in een naast de weg lopende sloot. Korporaal Da men werd op slag ge dood. Zijn naast hem zittende verloofde liep ernstige verwondingen op. De bestuur der van de andere auto, de heer L. uit Eindhoven, werd licht gewond, doch zijn mede-inzittende vrouw kreeg zware ver wondingen. Alle gewonden werden door een ziekenauto die juist achter de auto van korporaal Damen had gereden en die op weg was naar een patiënt, naar een ziekenhuis in Breda vervoerd. Een Noordwijkse manègehouder heeft bij de politie melding gemaakt van het feif, dat ongeveer twee kilometer benoor den het dorp enkele straaljagers zeer laag over het strand hadden gevlogen. Dit had tot gevolg dat de paarden van een groep ruiters van schrik waren gaan steigeren. Een van de ruiters kwam hier door te vallen, doch liep gelukkig geen letsel op. Naar de onverantwoordelijke piloten wordt een onderzoek ingesteld. DJAKARTA (U.P.Ï.) Het vonnis te gen Allan Pope. de Amerikaanse piloot, die aan de zijde van de Indonesische op standelingen vocht, zal op 29 in plaats van 25 april worden uitgesproken. De presi dent van het luchtmacht-tribunaal waar voor Pope terechtstaat, luitenant-kolonel Sardjono. heeft verklaard, dat het hof zich nog nader wil beraden. De eis tegen Pope is de doodstraf. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche luchtmacht is een strafcampagne, ge paard gaande met bombardementen, te gen x-ebellen op West-Sumatra, West-Ja va en Noord- en Zuid-Celebes begonnen, zo heeft een woordvoerder van de Indonesi sche luchtmacht zaterdag in Djakarta meegedeeld. RAMSGATE (U.P.I.) Een helikoptei van de Engelse luchtmacht heeft de machi nist van 't Nederlandse vrachtschip Theano (1.020 ton), de dertigjarige H. Versteeg, van het schip naar het ziekenhuis van Ramsgate overgebracht. Versteeg, wiens huisadres wordt gege ven als Dijk 18d. Schiedam, kreeg grote maar niet ernstige brandwonden door het springen van een leiding in de machineka mer. Zijn toestand is thans bevredigend. (Van onze correspondent in Bonn) Drie leden van de Oostduitse volkspolitie begingen zaterdag aan de grens van het Westduitse Beieren en het Oostduitse Thü- ringen een ergerlijk geval van ontvoering. Zij overschreden de grens, bedreigden een 33-jarige Westduitse vakantieganger met machinepistolen en voerden hem naar Oostduits gebied. Dat was het zoveelste geval in de afgelopen week van een com munistische actie op Westduits-Westber- lijns grondgebied. De drieëndertigjarige gekidnapte West duitser, afkomstig uit Luawigburg liet na bij Irmelshausen in Beieren een foto van zich maken door een vriend. Hij stond daar bij op Westduits grondgebied. Plotseling verschenen drie zwaarbewapende „Volks- polizisten" die de man hun machinepisto len op de borst zetten en beweerden dat hij op Oostduits grondgebied stond. De Oostduitse politie liet zijn vriend lopen. In West-Duitsland hecht men veel be lang aan dit grensincident omdat de Oost duitse politie zich juist de afgelopen week te Berlijn ook al driest gedroeg. De „trans- portpolitie" van de Oostberlijnse regering, die de onder Oostduitse supervisie staande spoorwegen door West-Berlijn mag bewa ken, poogde namelijk enkele malen West- berlijnse kioskhouders onder druk te zet ten en Oostduitse passagiers te controle ren. hetgeen verboden is. Drie van de (ransportagenten werden door de Westber- lijnse politie gegrepen. Zij zijn zaterdag na een verhoor vrijgelaten. In West-Duits land beschouwt men deze voorvallen als symptomen van de willekeur die de Oost duitse politie thans aan de dag legt. Men ziet ze als een Oostduitse reactie op de vlucht van meer dan 7500 Oostduitse mid denstanders en boeren voor. tijdens en na de paasdagen naar het Westen. (UPI) De Oostduitse communisten leider Paul Verner heeft gedreigd met ac tie tegen Westberlijnse politiepatrouilles op de in de westelijke sector van de stad gelegen stations van de S.-bahn. De West berlijnse politie op de stations is sinds kort versterkt en heeft orders tussenbeide te komen wanneer Oostduitse agenten vluchtelingen proberen terug te houden. BILOXI MISSISSIPPI, (U.P.I.) Vier negers werden zondag gewond bij relletjes od een voor blank en zwart geschei den strand aan de Golf van Mexico bij Biloxi in de Verenigde Staten. Twee groepen van samen tachtig negers probeerden door te dringen tot het voor blanken bestemde gedeelte, hetgeen vecht partijen met blanken tot gevolg had. On der de negers bevond zich dr. Gilbert Mason uit Biloxi. die verleden week zon dag om dezelfde reden gearresteerd werd. De politie verrichtte deze keer geen ar- restaties. Volgens haar zouden enkele scho ten gevallen zijn, waarbij een blanke jon gen in de rug getx-offen werd. De K.V.P. heeft in Nijmegen een ge- spreksdag gehouden over de sport, waarbij voornamelijk aandacht werd besteed aan de sportnota van de x-egering. Voor deze dag waren leidende figuren uit onderwijs kringen, jeugdorganisaties, sportorganisa ties en van provinciale en gemeentebestu ren uitgenodigd. Ook waren enkele leden van het partijbestuur aanwezig. De voorzit te-r H. W. van Doorn, be toogde in - :n openin^stoc -aak dat Je sport en de lichamelijke oefening tot nu toe veel t.e weinig aandacht hebben ge kregen van de politieke partijen, ook van de K.V.P. Nu de sport in de samenleving echter een steeds belangrijker rol gaal spelen dient zij meer aandacht te krijgen Spx-eker beschouwde de sportnota van minister Cals als een eex-ste begin om tot diepere bezinning te komen. Mr. Van Doorn constateerde, dat. er op het ogenblik te weinig sport en lichamelijke opvoeding voor de jeugd is en hij legde de nadruk op de noodzaak dit tekort weg te nemen. Met betrekking tot dr toto zeide mr. Van Dooiti, dal de k.v.p. zich niet vóór het instellen van maximumprijzen verklaart Als politieke partij staat ze in dit opzicht misschien wel alleen, zo zei hij, doch de k.v.p. is van mening, dat door het instel len van maximumprijzen de zaak waarom het gaal, zou kunnen mislukken. Evenals vorige keren bjj toto's met wed strijden uit het buitenland, is ook ditmaal de inzet in de KNVBtoto belangrijk min der dan gewoonlijk. De 382.245 deelnemers zetten in totaal slechts 555.434 gulden in De eerste prijs, die normaal ongeveer 125.000 bedraagt, was nu 97.200 gulden Hiervoor meldden zich twee deelnemers met 14 punten. Voor de tweede prtfs. die even groot Is als de eerste, komen 24 deelnemers met 13 punten in aanmerking. Naar de eerste prjjs in de Caritas-pool dingen vijf deelnemers met 11 punten en naar de tweede nrtfs 15 deelnemers met tien punten. (Eerste prijs f 6.277. tweede prijs f 3.380). In totaal werd 34.492 in gezet. Buckle: Revoluties brengen nooit iets nieuws, doch ruimen het oude op. Het nieuwe groeit vanzelf. De bekende toneelspelei* Jan Musch is zondagavond op 84-jai-ige leeftijd in zijn woning te Blaricum overleden. Jan Musch, die op 22 december 1875 in Amsterdam werd gebox-en, trok zich na zijn 60-jarige toneeljubileum in 1952 van het podium terug. Hij gaf toen een aantal afscheidsvoorstellingen waarbij hij de rol van Jei-olimo in Bx-ederode's De Spaanse Brabander vervulde en werd in vele plaatsen gehuldigd. De laatste jax-en leidde hij een rustend leven in zijn huis te Bla ricum. Op 4 november 1959 werd Jan Musch in het Sint Jan's ziekenhuis te La ren opgenomen na een hartaanval. Na enige tijd kon hij het ziekenhuis weer ver laten. De laatste maal dat Jan Musch in het openbaar verscheen was bij de uit reiking, in maart van dit jaar, van de Theo Mann-Bouwmeesterring aan Caro van Eyck. Toen werd deze foto van hem gemaakt. Op 25 maart werd Jan Musch voor het ondergaan van een operatie in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam op genomen. Na de geslaagde operatie werd Jan Musch op 16 april uit het ziekenhuis ontslagen. De afgelopen dagen werd de toestand van de toneelspeler echter plot seling weer slechter. De oudere generatie kent Jan Musch in vele glansrollen, zoals Adam in De Para dijsvloek, waarmee het door hem opge richte Schouwtoneel debuteerde, Shylock, Cyrano de Bex-gex-ac. Puck, Harpagon, De vrek, dr. Knock en Elias. Dat de werken van Heyermans bekendheid hebben gekre gen wordt voor een groot deel toegeschre ven aan Jan Musch. Zijn cx-eatie van De Wijze Kater behoort tot zijn bekendste rollen. De thans overleden trad ook op in enkele films zoals De spooktrein, Dood Water en Sterren stralen ovei'al. Ixx de oor logsjaren, toen hij evenals zovele artiesten niet op de planken rnocht verschijnen, trad Musch wel clandestien voor besloten ge- zeschappen op, waarbij hij stukken uit zijn glansx-ollen vertolkte. Na de oorlog ver scheen Jan Musch met een politiek ge- oriënteex-d cabaret voor het voetlicht. (Men zie ook pagina 4) In de meeste Eux-opese landen zijn in 1959 meer woonhuizen gebouwd dan in 1958. In een aantal landen bleef de pro duktie gelijk en in slechts één, Neder land. daalde het aantal gereed gekomen woningen in vergelijking met 1958. De stijging was het grootst in Zwitserland (34 percent). Daax-op volgden Tsjechoslo- vvakije (25°/o), Denemarken (20%), West- Duitsland (14%). Joegoslavië (12%), Frank rijk, Hongarije, Zweden en de Sovjet-Unie (11%) en Italië (8%). De woningproduktie bleef gelijk in Oostenrijk. België, Finland, Nooi-wegen. Polen en Engeland, en in Ne derland viel een teruggang van zes per cent in vergelijking met 1958 te consta teren, zo meldt de voorlichtingsdienst van de Economische Commissie voor Europa. De verwachting voor de eerste maanden van 1960 was. dat in een aantal landen de expansie zou voortduren, met name Tsje- choslowakije, Denemarken, Fx-ankrijk, Italië, Spanje, Zwitserland. Engeland en Oost.-Duitsland. Ook voor Nederland werd een toenemende bouwactiviteit ver wacht. Advertentie BARTELJQRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAt (BIJ KONINGSPLEIN), AMSTERDAM TEL 223596 TWEKA BIKINI'S Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur i. ch. 3. v. d. LUBBE Sophiastraat 25 - Haarlem - Tel. 10002 .1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1