VORMSTERS Expositie van Kees Verwey door Jan Engelman in Rotterdam geopend Hulpbewaarder Adverteert in dit blad enige allround machinebankwerkers Reklame verkoop NOLANDA NYLONS FLINKE ACTIEVE KRACHT I I I I I I V Icrgddjeériijkimit! Burgemeester Peereboom Voller opent treffende expositie Buitenlandse gymnasten demonstreerden in Haarlem Bouw van 38 woningen in Heemstede vrouwel. admin. kracht 6 „Onderdrukking, Verzet en Bevrijding Interkerkelijke dankdienst in Bloemendaal Openbaar Kunstbezit koopt tekening van Verzvey ter aanbieding aan het Frans Halsmuseum Zolder van woning aan Julianalaan uitgebrand Drankweercomité geeft feestavond voor kinderen Eerste wedstrijdvJueht van zaterdagvliegers Biljartcompetitie district Haarlem Bij aankoop van nylons een v mousse slipje 5 f van f 2.95 B voor ^000mmm SHELL NEDERLAND VERKOOPMAATSCHAPPIJ N.V. ZEND DEZE BON AAN: MAANDAG 25 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder zeer grote belangstelling heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller zaterdagmiddag in „Bloemenheuvel" in Overveen de exposi tie „Onderdrukking, Verzet en Bevrijding" officieel geopend. Nadat de voorzit ster van het werk comité, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, alle aanwezigen had wel kom geheten gaf zij het woord aan de burgemeester van Bloemendaal. Dr.Pee- reboom Voller zei verheugd te zijn de Nederlandse drie kleur op het terrein van „Bloemenheuvel" te zien wapperen. Op deze tentoonstelling is immers de angst, de wanhoop, de nood en de honger niet con creet aanwezig,die ons in de jaren 1940-'45 zo hebben beheerst. Ve len hebben in die ja ren, aldus de burge meester, bij dit alles en bij de bombarde menten en ontvoerin gen een onvoorstel bare moed getoond. De burgemeester her innerde aan de eva cuatie, het verdwij nen en oppakken van mensen, het onder duiken en de mens onterende Jodenvervolgingen. Voorts aan de vernietigingskampen, de fusilleringen, de avondklok, de bunkerbouw en de uni formen van de bezetter. „Bij dit alles heb ben wij moed geput uit Radio Oranje, de stemmen van Koningin Wilhelmina en Churchill, de stem van het verzet en de illegaliteit, kortom uit de mentaliteit van ons volk. Op 5 mei werden wij bevrijd van die angst. Hier in de Overveense duinen herinneren een paar monumenten aan die tijd: de massagraven en de Erebegraaf plaats", aldus de burgemeester, die besloot met op te merken, dat juist nu bij de vie ring van het derde lustrum van de bevrij ding, de tentoonstelling van al deze dingen uit de archieven zo juist is. Namens de Vereniging Oud-Illegale Werkers Bloemendaal gaf de heer J. E. van der Boon vervolgens een korte toelichting op de tentoonstelling. De grote hoeveelheid affiches, foto's, kranten en curiosa, ^voor het overgroote deel afkomstig uit het Bloe- mendaalse gemeente-archief, kan echter niet volledig weergeven van wat er in de oorlog is gebeurd. De tentoonstelling wil een beeld geven van onderdrukking, ver zet en bevrijding en daarom is er bewust geen aandacht besteed aan krijgsverrich tingen. Voorts zijn er ook geen wapens te vinden en werden geen foto's geëxposeerd van kampgruwelen. De organisatoren wil len door de expositie in woord en daad de oorlogstijd aan de jeugd doen overdragen. Bloemendaal heeft dank zij de noeste vlijt van de oud-archivaresse, mejuffrouw A. M. G. Nijhoff, een vrijwel volledige collec tie oorlogsdocumentatie in het archief. De tentoonstelling geeft een duidelijk beeld van de omstandigheden van Bloemendaal in oorlogstijd. Zij besteedt aandacht aan de vervolging van de Joodse landgenoten, aan de honger en het gebrek, maar er is ook een zo volledig mogelijk beeld van de daden van de illegaliteit. Er zijn ook boe ken en brochures afkomstig van de Duitse propaganda-instituten. Voorts kan men er zien het Geuzenliedboek en de volledige uitgave van de resultaten van de parle mentaire enquête. Bijzondere aandacht verdienen stellig de acht grafieken en het oorlogsschetsboek van Albert Hahn jr. Kortom, deze belangwekkende expositie geeft een uitstekend en indrukwekkend beeld van de tijd van onderdrukking, ver zet en bevrijding. De Deense turners tijdens hun oefening op de lange mat. Eén der op de tentoonstelling „Onder drukking, Verzet en Bevrijding" ge- exposeerde foto's. De foto is genomen kort na de bevrijding van Overveen. Onder de vrolijk wapperende Neder landse vlaggen trekt het overschot van de bezetter af. Een wel triest over blijfsel van de eens zo pralende „Wehr- macht". De wethouder van Onderwijs heeft de hoofden van de lagere- en uloscholen ver zocht in de komende weken met de daar voor in aanmerking komende klassen een bezoek aan de expositie te brengen. De Vereniging van Oud-Illegale Werkers draagt er zorg voor dat er telkens twee leden beschikbaar zijn voor rondleiding en toelichting. Tot en met donderdag 5 mei is de ten toonstelling dagelijks van tien tot vijf uur geopend. Des zondags van twee tot vijf. Op enkele dagen óók des avonds en wel van acht tot tien uur op maandagavond 25 april, dinsdagavond 26 april, donderdag avond 28 april, vrijdagavond 29 april en maandagavond 2 mei. Op de ochtend van Koninginnedag is de expositie gesloten. Dinsdagavond 26 april en donderdagavond 28 april zal de heer H. L. Rijnink uit Over veen zijn" bijzondere' collectie dig's" trit de bezettingstijd projecteren. Maandagavond vertoont de heer J. E. van der Boon zijn collectie uit de illegaliteit. De Gemeentelijke Concertzaal te Haar lem was maar matig bezet, toen zondag avond een groepje Finse dames uit Potis en een flinke groep Deense heren uit Boes- lofte aantraden voor de openingsceremonie, waarbij in het Engels, Fins, Deens en Ne derlands over en weer vriendelijke wel komstwoorden werden gesproken, onder meer ook tot de Finse ambassadeur. Deze geringe belangstelling was niet prettig voor de gymnasten daar zij zich alle zeer hebben ingespannen om hun num mers goed te doen slagen. Toch zullen vele kenners inde zaal niet voldaan huis waarts gegaan zijn, want het gebodene stond nu niet direct op internationaal peil. Op donderdagavond 5 mei om zeven uur zal in de Gereformeerde kerk in Bloemen daal een interkerkelijke dankdienst gehou den worden onder leiding van dominee G. Toornvliet. Na gemeenschappelijke zang zal ds. Toornvliet een openingswoord spre ken. Voorts zullen dr. J. H. Stelma en pastoor dr. A. A. Olierook toespraken hou den. De laatstgenoemde vervangt Mgr B. J. A. Haanen, die wegens ziekte verhin derd is. De dankdienst zal worden opgeluisterd door het koor van de kathedrale kerk uit Haarlem met de jongens van de koor school onder leiding van Kees Bornewas- ser. De n.v. Hogerveka in Haarlem wil van de gemeente Heemstede vier percelen bouwgrond in de Rivierenbuurt kopen ter bebouwing met dertig flatwoningen, vier winkels met bovenwoningen en vier eenge zinswoningen. B. en W. van Heemstede hebben de gemeenteraad voorgesteld tot verkoop van deze grond over te gaan. De verkoopprijs van twee percelen grond ten westen van de Rijnlaan, groot ongeveer 2515 vierkante meter, is 105.600,-. Van de twee andere percelen bouwgrond be draagt de verkoopprijs respectievelijk 22,- en 23,- per vierkante meter. Te Rotterdam Is zaterdagmiddag in het museum Boymans-Van Beuningen een expositie geopend van tekeningen en aqua rellen van Kees Verwey. Deze overzichts expositie is ingericht ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de kunstenaar en zij werd onder grote belangstelling ge opend door de dichter Jan Engelman. Een telegram aan de schilder deed de belang stelling blijken die Burgemeester en Wet houders van Haarlem voor deze huldi gingsexpositie hebben. De Stichting Open baar Kunstbezit, welks voorzitter, prof. dr. J. G. van Gelder, bij de opening aanwe zig was, heeft een tekening van Kees Ver wey, getiteld „Mijn vrouw", aangekocht met het oogmerk deze aan te bieden aan de directie van het Frans Halsmuseum voor plaatsing in de afdeling moderne kunst. De dichter Jan Engelman haakte met zijn inleiding in op enkele uitlatingen van Kees Verwey in een interview. Hij citeer de onder andere de uitspraak, dat de hoogleraarsbenoeming van Verwey niet doorging omdat „men ineens het land kreeg aan mijn karakter". „Dat is moge lijk," zei Engelman, „maar zijn aard is niet zo slecht. Hij laat zich alleen niet Zondagmorgen om half zes werd een uitslaande brand gemeld In een perceel op de Julianalaan in Overveen. De brand weren van Overveen en Bloemendaal wa ren snel ter plaatse om het vuur met be hulp van twee nevelspuiten te bestrijden. Zij slaagden erin het vuur betrekkelijk snel te blussen. De zolder van de woning is echter uitgebrand. De oorzaak van de bx-and is nog niet bekend. Het Centraal Drankweercomité Haarlem houdt woensdagavond in de aula van de Mr.'A'. ffruch'school 'aan de Zijlvest' In Haarlem een feestelijke bijeenkomst voor de kinderen, die kleurtekeningen, vrije te keningen en/of opstellen hebben ingezon den. Vóór de pauze zal de goochelaar mr. Jack opti-eden. De avond wordt geopend door de heer E. J. Lodewijks, gemeentelijk inspecteur van het lager- en kleuteronder wijs. Zeker, men heeft intens kunnen genieten van het uithoudingsvermogen en de licha melijke conditie der Deense heren bij het demonstreren van de verschillende series vrije en gedupliceerde oefeningen, waar in ook wat grondgymnastiek was ver- werkt, doch hun spi-ingen op- en over het paai-d viel bepaald tegen terwijl bij de lan ge mat slechts weinigen in staat bleken de moeilijke vormen volkomen te beheer sen. Het peil van de Finse dames kunnen wij hoger aanslaan, althans in die num mers, waar de ï-itmische gymnastiek bij zonder op de voorgrond trad. Dit was het geval met de oefening met tamboei-ijn en stokjes en de algemene vrije (ritmische) oefeningen, welke uitmuntten in opbouw en uitvoering. De oefening met één knots werd zeer coi-rect uitgevoei-d; zij viel bovendien op door de tah-ijke verplaatsingen in groepen al waren de in deze oefening verwerkte vormen van eenvoudige aard. Wij hebben overigens alle bewondering voor de wijze, waarop deze dames hun oe feningen demonstreei-den want met de nummers zonder of althans weinig gymnas tische waai-de, zoals de Handschoenendans, de Sti-eekdans en de Volksdansen wisten zij door een vlotte weergave de aanwezi gen toch te boeien. De dames en heren hebben indei-daad de aandacht blijvend kunnen trekken en daar mede de avond in zijn geheel doen slagen. graag in de kaai-t kijken en als dat ge vaar dreigt wordt hij halsstari'ig." Engel man ging wat dat beti-eft in op de vei-- wantschap die hij ziet tussen Verwey en de door deze kunstenaar zo bewonderde Van Deyssel. „Verwey heeft Thijm (Van Deyssel) bewonderd en ik geloof dat hij gelijk heeft en dat Van Deyssel thans on derschat wordt." „Thijm acteerde gi-aag en daar keek men niet doorheen. Daarin lijkt Verwey op Van Deyssel, hij kan even wreed lijken en is even zacht". Engelman stelde dat Van Deyssel zich het meest kernachtig heeft onthuld in „Caesar". „En in de schildei'kunst gaat Verwey thans op die Van Deijssel lijken." „Verwey is méér dan de anekdotes die over hem in omloop zijn." Engelman gaf als zijn me ning dat Kees Vei'wey thans in een nieuwe fase is en zag daarvoor „De ontheem den" en het Carnavalsstuk als duidelijke aanwijzingen. „Wat wil hij nu, synthese of een soort monumentaliteit," vroeg Engelman zich af. De spreker citeerde vervolgens Re noir: „Men moet niet verstarren in ovei-- geleverde vormen, maar evenmin uit lief de voor de pi-ogi-essie hel ovei-geleverde loslaten." „Religieus gevoel gaf de oude meesters hun voornaamheid, er was geen kloof tussen kunstenaar en milieu. Zon der die grondslag kan er geen kunst zijn." „Het gebrek aan idealen veiklaart de ver laging van de modei-ne kunst." „De mo derne kunstenaar is geïsoleerd." Jan En gelman stelde met nadruk hoe merkwaar- dig hij deze uitspi-aken voor een impi-es- sionist acht en gaf toen met enkele korte slotregeltjes de toehoordei's de gelegen heid zelf de conclusie wat Vei'wey betreft uit deze citaten te ti-ekken. Hij zei slechts: „Kees Verwey denkt na over het geloof. Hij is een ei-nstig kunstenaar. Ik wens hem geluk met deze expositie." De vorig jaar opgerichte postduivenver eniging HVZ (Haarlemse Vereniging van Zaterdagvliegers) in Haarlem heeft afge lopen zaterdag haar eerste wedstrijd vlucht gehouden. Voor de oprichting van deze ver eniging béstond in Haaidem geen gelegen heid om de duivensport op zaterdagmiddag tebeoefenen. De HVZ begon met een aan tal van 24 leden. Volgens het bestuur van de vereniging staat echter een nog groter aantal duivenliefhebbers in Haarlem en di- x-ecte omgeving zeer sympathiek tegenover het uitoefenen van de duivensport op zater dag. De vlucht van zatei-dagmiddag begon in Tilburg, een afstand van 98 kilometer. Een vijftal leden moest door bijzondei-e om standigheden verstek laten gaan. De ove rige achttien leden brachten 153 duiven in concours. Ondanks de straffe wind had de vlucht een vlot verloop. De lossing had plaats om één uui\ De eerste duif werd ge signaleerd om 14.47 uur, de laatste prijsduif om 15.01 uur. De vlucht had de volgende resultaten: J. Vermet: 1, 3, 6, 10, 11, 15, 16, 19; G. van Straten: 2. 8; G. Klunger: 4, 5; G. van Driest: 7, 26, 27 en 28; W. Kamstra: 9, 18; G. v. d. Wiel 12; G. de Ruiter: 13; M. v. d. Kerkhof: 14, 20, 22; R. C. v. d. Broeke: 17, 25; D. C. M. Rab 21, 30; C. Broekmeulen 23, 24; H. van Schaik 29 en J. Dijkstra 31. De uitslagen van de biljartcompetitie van de KNBB district Haarlem luiden: Afdeling A: Scheiwijk 1—ADO/OVS 6—0. Afdeling C: SVV 2—Scheiwijk 2 6—2; OVS 1—Centrum 1 4—4; Hof van Holland 1—Insulinde 1 6—2; Suisse 4—Haarlem- Noord 2 26; De Vaart 1Scheiwijk 3 80; ADO 2Kennemerland 08. Afde ling D: Centrum 2—Irene 1 6—2; Park zicht—Hof van Holland 2 2—6; IVO 2— Bloemendaal 2 2—6. Afdeling E: Duvels hoek 2—Irene 2 6—2; ADO 5—SVV 4 2—6; ADO 4Duvelshoek 2 62. Door de toenemende vraag naar de bekende LIBELE NYLONS bieden de nvlon- kousen-ateliers te Haarlem plaats aan in wisselende dienst (ochtend/avonddienst). Aanvangsloon 50.bruto per week. Bereikbaar toploon ƒ80.— bruto per week. Aanmeldingen en inlichtingen dag. bij de Personeelsafdeling, Zijlweq 138 Haarlem (bereikbaar met bus 4). GEMEENTE HAARLEM Bij het STEDELIJK GYMNASIUM kan op korte termijn worden geplaatst een voor eenvoudige werkzaamheden en assistentie van de rector en de bewaarder. Bezoldiging, afhankelijk van leeftijd, van f 32,70 (17 jaar) tot f 71,64 (22 jaar) per week. Vakantietoeslag 4°/o van het jaarsalaris. Eigenhandig geschi-evsn sollicitaties met vermelding van leeftijd en huidige en vroegere werkkring, alsmede opgave van referenties, binnen 8 dagen na heden inzenden aan de burgemeester, stadhuis Haarlem. In de linkerbovenhoek van de sollicitatiebrief vermelden: nr. 2884 HD. Groot productiebedrijf zoekt voor spoedige indienst treding met L.T.S.-diploma. Alle aanmeldingen en inlichtingen Personeelsafde ling, Zijlweg 138, Haarlem. Wasserijbedrijf te Haarlem vraagt Bekw. Jassen- en Overhemdenperssters Tevens Bekwame Mangelsters tegen zeer hoog loon Brieven onder no. 2675, aan het bureau van dit blad. N.V. IJSFABRIEK EN KOELHUIS IJS VRIES KANAALSTRAAT 36 - IJMUIDEN - vraagt voor spoe dige indiensttreding een met enige kantoorervaring voor het bijhouden van de voorraad administratie. Min. vereiste MULO-opleiding. Leeftijd ca. 20 jaar. Sollicitaties aan bovengenoemd adres. Tot ZATERDAG 7 MEI kunt u profiteren van ome voor méér charme U kunt keus maken uit 24 soorten „CECILE'' „SYLVIA'» 30 denier, solide naadloze 2.50 ook in etxra lang5.50 „MONIQUE" MOUSSE GROEN micro weefsel 2.95 extra elastisch 5.50 "MniRd"fVeer fijn 3.50 TEXTIELHUIS "PAOLA" IOC /h Jy fcC naadloze stretch 3.95 m AJj „BLANCHE" de solide dagkous 2.50 J „RIGOLETTO" Gen. Cronjéstraat 62-64 fijne kristalkous2.50 hoek Kloosterstraat HAARLEM vraagt voor haar depot aan de TRANSVAALSTR. 1 te HAARLEM voor terreinwerkzaamheden. Deze werkzaamheden omvatten het opslaan, verzorgen en verladen van diverse produkten. Leeftijd 2330 jaar. Brieven met volledige inlichtingen omtrent leeftijd, opleiding, er varing en opgave van vorige werkkringen, alsmede een goedge- lijkende pasfoto te zenden aan SHELL NEDERLAND VERKOOPMAATSCHAPPIJ N.V., TRANSVAALSTRAAT 1 - HAARLEM j Hr. Ms. Utrecht voor de Tower Bridge te Londen Zonder zorgen helemaal in je werk opgaan - dat kun je bij de Marine. Wie vooruit wil en dus zijn best doet kan zeker zijn van een goed traktement en behoeft zich niet bezorgd te maken over mogelijk slechte tijden. En op de oude dag - al is die dan ook nog ver weg - wacht een goed pensioen. Bij de Marine ben je beter-afl Wij hebben een uitvoerig en fraai uitge voerd inlichtingenboekje voor UI Het Hoofd Marinewerving. Bezuidenhoutseweg 123, Den Haag NAAM. LEEFTIJD STRAAT PLAATS I verzoekt toezending inlichtingenboekje I Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar en ouder weer plaats in vele dienstvakken en functies als: machinist torpedomaker schrijver hofmeester ziekenverpleger matroos vliegtuig-technisch personeel enz. Zend voor nadere inlichtingen bovenstaande coupon in of, beter nog, kon eens praten op een van de volgende adressen: Haarlem, Gemeentehuis. Afd Mil. Zaken, elke dinsd. v. 10.00—11.30 uur. Politiebureau. Smedestraat 9. elke vrijd. v. 18.3020.30 uur. Amsterdam. Marinewerf Kattenburg, dag. v 8.30— 17.00, elke zaterd. v. 8.30—12.30 uur. buitendien elke maandag v. 19.30—20.30 uur, Beverwijk, Politiebureau, elke dinsd. v. 13.00—14.00 uur en te 's-Graven- haRe, Hoofd Marinewerving, Bezuidenhoutseweg 123. KON I N K L IJ K E M A R

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6