C0NRAD-ST0RK Welvaart en meifeest: onderwerpen van socialistische forumavond DREEFSCHOOL Export van gladiolen nam met 2,5 miljoen kilogram toe HEB HET GOED! winkelhulp Meisje of juffrouw geraagd Kotteraars Constructie-Bankwerkers Huip-Constructiewerkers Elektrisch Lassers Machine-Bankwerkers Nette Meisjes Uitwisseling van Ned. en Russische deskundigen Vier doden in het verkeer Ambassade heeft contact met Goudswaard Contact tussen KLM SAS en Swissair Japanse evangelist Kagawa overleden DINSDAG 26 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Critiek op minimum-exportprijzen ontzenuwd In het komende jaar Coöperatie boycot Zuidafrikaanse produkten Over technische en operationele zaken Houten gymnastieklokaal in Wilhelminastraat Hoofd r.k. mulo viert zilveren jubileum „Ontwerp Mammoetwet is reactionair" Vlntfiouwirf] msi a. Jonge krachten (mnl. of vrl.) b. Jongste bediende (vrl.) aankomende vrouwelijke bediende Associatie van architekten Ch. Broertjes wint toer nooi hoofdklasse libre De rel op het „blanke" strand van Biloxi CHR. OPLEIDINGSSCHOOL Woensdag £\/lks\peciaust een beschaafde eerste verkoopster leerling-verkoopster Het Produklschap voor Siergewassen heeft de woorden van de voorzitter van de Nederlandse Gladiolus Vereniging, de heer C. J. v. Til, bevestigd. "Uit een sta tistiek van de uitvoer over 't eerste kwar taal van 1960 kan men opmaken, dat de exporteurs van bloembollen zeer veel moeite hebben gedaan om gladiolen te ver kopen. Een toename van het geëxporteer de kwantum van 2,5 miljoen kilogram op de bijna zeven miljoen spreekt duidelij ke taal. De inkomsten stegen met 7,5 mil joen gulden tot bijna drieëndertig miljoen gulden. De oppositie van kwekerszijde te gen de minimumexportprijzen, die de zeer lage prijzen op de binnenlandse markt zou den hebben veroorzaakt is dus aan de hand van nuchtere cijfers volkomen mis plaatst gebleken. Uit ingezonden stukken in de bloembol lenvakbladen bleek wel, dat de opposan ten geen flauwe notie hebben van de ex port. Zij bleken van mening te zijn, dat de export elk kwantum kan verkopen als de prijzen maar laag zijn. Maar de ex port wordt niet bepaald door de hoogte van de prijzen. Veeleer is de winstmarge voor de exporteur bepalend. Ziet hij voldoende winst dan verkoopt hij, is er risico in zicht dan wordt hij uiterst voorzichtig. Dit neemt niet weg, dat alle exporteurs met elkaar toch niet het geweldige aanbod heb ben kunnen verwerken. De produktie steeg van 1766 ha. naar 2556 en dat is wat te veel van het goede geweest, waardoor de prijzen op de binnenlandse markt tot ver beneden de produktiekosten zakten. Winsten van twee honderd percent en meer waren daarvan het gevolg, want de export mag krachtens internationale af spraken niet beneden een redelijke prijs geschieden. Export naar 112 landen Naar letterlijk alle landen van de we reld hebben de bloembollenexporteurs hun offertes verzonden. Honderdentwaalf lan den vermeldt deze statistiek. Daaronder zijn West-Duitsland en de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika de grootste afne mers. West-Duitsland koopt het grootste aantal namelijk bijna een en zestiende mil joen kilogram in 1959 en in 1960 tweeën eenhalf miljoen. Amerika blijft er iets on der. De Amerikanen betalen in dollars en kunnen daardoor iets meer op tafel leg gen, zodat zij tot 7.3 miljoen gulden ko men. De Duitsers blijven er twee ton on der. De export naar Engeland nam niet zo'n omvang aan, want daar was maar een stijging van zevenhonderdduizend ki logram tot een en achttiende miljoen. De stijgingen in Frankrijk en Italië bewegen zich op ongeveer hetzelfde vlak. Fantas tische resultaten boekten de exporteurs echter in Noorwegen, Turkije en Mexico. Noorwegen kwam van tien op tachtigdui zend kilogram, Turkije van tweeëndertig op honderddertigduizend en Mexico van zestien op vierenzeventig duizend kilo gram. Dit alles ondanks de zo gecritiseer- de hoge exportprijzen. Natuurlijk kunnen zelfs exporteurs die „een lekker stuk spek zien hangen" niet alles, want Venezuela nam maar 118,810 kilogram af tegenover 170.205 in 1959. Zuid-Afrika staat met Vijftienduizend ki logram minder op de lijst. Singapore im porteerde minder. De winsten zijn veel groter. Zelfs Spanje dat toch heus geen ge makkelijk land is kwam van drie op acht entwintigduizend kilogram. Met de handel op vervangingsbasis schijnt het niet zo best te zijn gelukt. De- Waarschijnlijk in het komende jaar zul len Nederlandse en Russische deskundi gen op het gebied van de elektronische rekenmachines van gedachten wisselen. Als gevolg van een recent bezoek aan Moskou van dr. M. Euwe, directeur van het Studiecentrum voor Administratieve Automatisering, worden thans de voorbe reidingen voor een dergelijke uitwisseling getroffen door dit studiecentrum in sa menwerking met het mathematisch cen trum. Het ligt in de bedoeling dat een groepje Russische deskundigen ons land zal bezoe ken en dat omgekeerd Nederlandse des kundigen de Russische centra zullen gaan bekijken. Dr. Euwe vertelde dit tijdens een pers bijeenkomst in de Efficiency Beurs in Am sterdam. Hij zei in Rusland grote belang stelling te hebben aangetroffen voor de ad ministratieveautomatisering, die in het Westen op hoog peil staat, terwijl men in Rusland daarentegen de computers tot nu toe vrijwel alleen heeft gebruikt voor wetenschappelijke problemen. Dr. Euwe heeft in Moskou twee centra bezocht en is tot de conclusie gekomen dat de Rus sische computers op een lijn gesteld kun nen worden met de Europese en de Ame rikaanse. „Er is enig verschil. De inwen dige rekensnelheid van de Russische com puters is groter dan die van de onze. Maar daartegenover staat dat het opne men van gegevens en het daarna ver strekken van de uitkomsten bij de Russi sche apparaten langzamer gaat en uitein delijk komt men dus tot hetzelfde resul taat". ze wordt hoofdzakelijk gebezigd met lan den achter het ijzeren gordijn. Een zaak importeert een bepaald artikel uit dat land en een bloembollenfirma exporteert dan zijn produkten. Het is een moeilijke, maar dikwijls ook financieel bevrediging schen kende handel. Deze landen hebben echter dit eerste kwartaal minder afgenomen. De U.S.S.R. kocht wat meer, 350 kilogram, maar gezien de kiloprijs van 20 gulden is het moeilijk aan te nemen, dat dit gladio len waren. De doorsneeprijs ligt namelijk op 3.47. Verleden jaar was deze 3.68. Enige invloed hebben de lage binnenland se prijzen dus toch wel gehad, hoewel men het totale exportpakket zal moeten ken nen om dit met zekerheid te kunnen zeg gen. Exporteurs treft geen blaam De exporteurs van bloembollen hebben dus wel hun best gedaan om zoveel mo gelijk „spek binnen te halen". Dat zij de winsten op gladiolen wel eens hebben ge bruikt om dure tulpen bij voorbeeld wat goedkoper aan te bieden, is een zeer in geburgerd handelsgebruik, waarbij men niet eens kan suggereren, dat „er met de prijzen wordt geknoeid" zoals dat op de vergadering van de Nederlandse Gladio lus Vereniging op vier april werd gedaan. „De voorgeschreven minimumprijzen ko men binnen," zei een exporteur, m.a.w. er wordt geheel binnen het raam van de prijsverordeningen gehandeld en er wordt geen gladiool minder verkocht. Er is zelfs zoveel verkocht dat doorgaans goed ge- informeerde handelaren van mening zijn, dat er geen grote overschotten zijn. Al thans lang niet zo groot als er gevreesd werd toen de statistiek met beplante op pervlakten bekend werd. De kwekers die verzuimd hebben om te verkopen toen de prijzen nog behoorlijk waren, dus voor no vember 1959. zullen hun verliezen dus ver kleind zien, doordat er nog zoveel knollen verkocht zijn. Het Produktschap voor Siergewassen moet zich vanmiddag uitspreken over de enigszins verlaagde minimumexportpnj- Maandagmiddag is op het Oranjeplein in Den Haag het vijfjarig jongetje Freek Hof man om het leven gekomen toen hij van de trekstang tussen een vrachtauto en een aanhanger was gevallen, waar hij stiekem op was gaan zitten, ondanks waarschuwin gen van de chauffeur. Toen maandagavond de 74-jarige groen tehandelaar C. van Tiel te Groot-Schermer op zijn met een paard bespannen wagen wilde stappen sloeg het paard op hol. De heer Van Tiel werd van de wagen ge slingerd en kreeg de linker wielen over zich heen. Hij was op slag dood. Maandagavond omstreeks zes uur werd de 43-jarige bromfietser A. de Bruin in Heemvliet door een passerende vrachtauto gegrepen en zodanig gewond dat hij in zorgwekkende toestand naar het Zuider ziekenhuis in Rotterdam moest worden overgebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Vanmorgen is in het St. Ignatiuszieken- huis te Breda overleden de 18-jarige T. Gelens uit Breda, die zaterdagmiddag ern stig gewond werd bij een autobotsing op de rijksweg BredaMoerdijk onder Wa genberg. Tegelijkertijd met korporaal C. Damen uit Breda met wie zij in de auto zat en die bij het ongeluk op slag werd ge dood zal zij woensdagmorgen te Breda worden begraven. Het bestuur van „Coöp Nederland", de Coöperatieve Vereniging U.A.Centralc der Nederlandse Verbruikscoöperaties, heeft besloten zich voorlopig van de aankoop van Zuidafrikaanse goederen, grondstoffen zowel als gereed produkt, te onthouden. Het zal de aangesloten coöperaties verzoe ken dienovereenkomstig te handelen. Nog aanwezige voorraden zullen worden uitver kocht. Het bestuur van „Coöp Nederland" deelt ter toelichting op dit besluit onder meer het volgende mede: „Vaststellend, dat zijn beoordeling van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika niet ge schiedt uit enig politiek gezichtspunt, doch louter om de menselijke en morele waar den, welke bij die gebeurtenissen in het geding zijn, zou het bestuur van „Coöp Nederland" het onjuist achten, door te zwijgen de indruk te wekken dat die waar den de coöperatie niet zouden raken. Het tegendeel is immers het geval. Eer bied voor de waarde van de menselijke persoonlijkheid wordt in haar doelstellin gen als een van haar meest wezenlijke grondslagen vermeld. Het bestuur van Coöp Nederland is van mening, dat die waarden dan ook in het zakelijk handelen van de coöperatie niet buiten beschouwing kunnen worden gelaten" Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op vragen meegedeeld, dat op woensdag 20 april de ambassadeur van de Vere nigde Arabische Republiek, dr. Ali Assad Khandji, ten tepartementevan Buitenlandse Zaken in een algemeen gesprek over een aantal onderwerpen, onder meer opmerk zaam was gemaakt op de minder gebrui kelijke gang van zaken met betrekking tot de arrestatie van de heer M. Goudswaard, die beschuldigd wordt van spionnage ten behoeve van Israël. Toen het de Nederlandse regering be kend werd. dat de heer Goudswaard ver mist was, werd er bij de Egyptische au toriteiten navraag gedaan, waarbij bleek, dat de heer Goudswaard reeds enkele maan den in een Egyptische gevangenis werd vastgehouden. Thans hebben de Egyptische autoritei ten er in toegestemd, dat vertegenwoor digers van de Nederlandse ambassade contact onderhouden met de heer Gouds waard. De eerste ontmoeting heeft inmid dels plaats gehad. Gebleken is dat de heer Goudswaard in goede lichamelijke condi tie is. De Nederlandse ambbassadeur heeft een Egyptische advocaat aangezocht en be reid gevonden de belangen te behartigen van de heer Goudswaard in het proces, dat vermoedelijk binnenkort zal aanvangen. De K.L.M. deelt ons mede, dat er, zo als zij reeds eerder bekend heeft gemaakt, geregeld contact bestaat tussen lucht vaartmaatschappijen op technisch en ope rationeel gebied. Ondanks het feit, dat deze maatschappijen elkaar beconcurre ren, wordt overleg over deze zaken voor alle betrokkenen nuttig en nodig geoor deeld. Zo houden, aldus de K.L.M., tech nici van de Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S., de Zwitserse lucht vaartmaatschappij „Swissair" en K.L.M. heden een van hun geregelde besprekin- gen, deze keer in Nederland. De directie van de K.L.M. weigert op dit ogenblik elke verdere mededeling over plaats van de samenkomst der betrokken technici en over de aan de bijeenkomst deelnemende technici. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor bedragen van 141.983 en 25.617 beschikbaar te stellen voor het bouwen en inrichten van een geprefabri ceerd houten gymnastieklokaal op het par keerterrein aan de Wilhelminastraat ten behoeve van het Stedelijk Gymnasium. Ter toelichting delen B. en W. dat zowel door het ontbreken van een gym nastieklokaal bij het Stedelijk Gymnasi um als door toeneming van het aantal leer lingen van de gemeentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs in het centrum der gemeente, vele lesuren in de lichamelijke oefening niet kunnen worden gegeven. Dit komt door het niet langer beschikbaar zijn van de tot voor kort als sportzaal gebruikte ruimte in de zogenaamde Stadsdoelen. B. en W. menen dat in het tekort aan oefen ruimte kan worden voorzien door het stichten van een geprefabriceerd houten gymnastieklokaal dat op snelle wijze kan worden geplaatst op een thans als parkeer ruimte gebruikt terrein aan de noordzijde van de Wilhelminastraat. De bouwkosten worden geraamd op 141.983 en de kosten van inrichting op 25.617. De leden van de commissie van bijstand voor stadsontwikkeling en openbare wer ken hebben, uit stedebouwkundig oogpunt bezien, ernstige bezwaren tegen de voor dit gebouw gekozen plaats. Alleen indien het absoluut onmogelijk blijkt voor dit ge bouw een andere, meer passende, plaats te vinden, kan de meerderheid van de com missie zich met het voorstel verenigen. Gezien de omstandigheid dat in het cen trum der stad geen ander bouwterrein voor het gymnastieklokaal aanwezig is dan de Wilhelminastraat, zijn B. en W. van oordeel de gemeenteraad toch te moeten voorstellen het gebouw te stichten op het tegenwoordige parkeerterrein aan de Wil helminastraat. Voor het maken van ver vangende parkeerruimte is een oplossing in voorbereiding. Op 1 mei zal de heer H. M. J. Ragas, hoofd van de r.k. muloschool in Lisse, 25 jaar verbonden zijn aan die school, waar van twintig jaar als hoofd. Hij volgde in 1940 de heer Kankelman op als hoofd. Hij gaf niet alleen zijn beste krachten aan de mulo maar ook aan de handelsavondschool. Er zal een dubbel feest zijn want de heer Gages is tevens 25 jaar getrouwd. Het izilveren jubileum aan de school zal door omstandigheden eerst een maand later worden gevierd. 1. Broertjes 1750 195 199 12,06 14 2. Bosse 1681 154 82 10.91 12 3. Perukel 1589 138 76 11,51 10 4. Dekker 1552 153 97 10,14 8 5. Kiekens 1259 141 115 8,92 4 6. De Bruin 1355 173 78 7,83 4 7. Kraaij er 1329 187 50 7,10 .4 8. Van Noort 1147 189 37 6,06 0 Op een maandagavond gehouden bijeen komst, belegd door de afdelingen I en II van de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, heeft een onder leiding van het Velsense raadslid de heer J. van Os van den Abeelen staand forum vragen van zeer verschillend karakter beantwoord. Le den van het forum waren mevrouw De Haan, gemeenteraadslid van Aalsmeer, en de heren W. Mensink, mr. M. A. Stuf- kens en A. Ton. Ten "aanzien van de meeste vragen bleek het forum vrij eenstemmig te zijn, al deed de voorzitter de forumleden elke vraag vanuit een verschillend gezichtspunt beant woorden. Zo was men in het algemeen van oor deel, dat de verdeling van de heersende welvaart volgens socialistische beginselen nogal wat te wensen overlaat. Een van de forumleden wees op de materiële moei lijkheden in het grootste deel van de ge zinnen, een ander achtte het vooral be langrijk dat iedereen gelijke kansen kreeg en over het algemeen was men van oor deel dat de lagere lonen percentueel meer omhoog zouden moeten gaan dan de ho gere, ofschoon ook de belasting in deze al corrigerend werkt. Over de meiviering bestond ook een vrij grote eenstemmigheid. In het algemeen was men van oordeel, dat het 1 meifeest de mensen niet meer zoveel zegt als vijf tig jaar geleden. Ofschoon enige forumle den dit bijzonder jammer vonden achtte men het toch niet verkeerd, dat de fe deratie Haarlem bijvoorbeeld besloten heeft dit jaar geen meifeest te houden. De mogelijkheid bestaat volgens enige forumleden dat de oudejaarsbijeenkomst langzamerhand voor de meiviering in de plaats komt. Als de werktijd verkort wordt, moet dan de werknemer niet té hard werken om de zelfde produktiviteit te bereiken? In ant woord op deze vraag werd gewezen op het vraagstuk van automatisering en me chanisering, die beide voor een mogelijke oplossing zouden kunnen zorgen. Een fo rumlid wees op de belangrijke taak, die de vakverenigingen in dit verband hebben. De vraag of Lij volgende verkiezingen de Partij van de Arbeid bij voorbaat samen werking met bijvoorbeeld de V.V.D. moest afwijzen, werd eenstemmig ontkennend beantwoord. „Het antwoord hangt af van het aan te nemen toekomstig regerings programma en niet van leuzen." De houding van de socialist ten aanzien van de Europese eenwording vormde een interessante vraag, die moeilijker te be antwoorden bleek. Hoe moet de houding ten opzichte van de Europese samenwer king zijn: als Nederlander of als socialist? Het een zal het ander niet behoeven uit te sluiten was de mening van het forum zoals deze het best in kort bestek kan wor den samengevat. Tot slot was er nog een emotionele vraag: hoe moeten wij ten opzichte van de Duitsers staan? Er werd door het fo rum op gewezen, dat men met de ooster buren zal moeten leven en dat men op recht naar een modus moet zoeken om dit te kunnen doen! De avond werd geopend en gesloten door dé heer R. Smitz. Dr. S. Élzinga voor V.V.D. Voor de afdelingen Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede van de V.V.D. heeft dr. S. Elzinga te Haarlem, oud-inspecteur van het gymnasiaal en mi.ddelbaar onder wijs, een inleiding gehouden over het on derwerp: Onderwijs en „Mammoetwet". Spreker stelde dat de liberalen altijd grote aandacht hadden besteed aan het onderwijs. Hij achtte het een bezwaar dat het onderwijs in Nederland zo scherp wordt onderscheiden in lager, middelbaar en hoger onderwijs. Deze benamingen kent men in het buitenland niet. Beter zou zijn om te spreken van primair, secundair en tertiair onderwijs en naar onderlinge sa menwerking te streven. Op de „mammoetwet" had de heer El zinga veel critiek. Wel was hij ervan over tuigd, dat ons onderwijs anders geregeld moet worden, maar niet op de voorge stelde wijze. In de mammoetwet wordt een zeer groot deel van het onderwijs ge regeld in een wet van slechts vijftien blad zijden. De M.O-wet, de nijverheidswet en de kweekschoolwet zouden dan o.a. ver vallen, daar dit alles in de Mammoetwet wordt opgenomen. Er zouden na aanne ming van de mammoetwet talrijke maat regelen van bestuur noodzakelijk worden. Een groot deel van de regeling van het onderwijs wordt daardoor aan de Sta ten- Generaal onttrokken. De heer Elzinga had grote bezwaren te gen het verplichte Latijn, dat in de eer ste en de tweede klasse van de middelba re school ingevoerd zou worden. Daaraan hebben deze leerlingen vrijwel niets en het gaat ten koste van het andere onderwijs, dat de leerlingen wel nodig hebben. De heer Elzinga hoopte, dat de Mam moetwet in zijn huidige vorm niet zou worden aangenomen. Het ontwerp hand haaft oude tegenstellingen en voegt er zelfs nieuwe aan toe. Het is dus niet slechts conservatief, doch zelfs ractionair. Na de lezing werden vragen gesteld en werden' diverse problemen besproken. ra- n Trakteer uzelf en uw gezin op Kalfstong, heerlijk voor een soepje of een goütje en lekker op de boterham 1.00 per stuk Kalfslever, gekookt voor de boterham of gebak ken bij het middagmaal; voedzaam, ge zond en lekker 2.50 per 1/a kg Een goed stel hersens 25 ct staalt de zenuwen en is heerlijk boven dien. Hoe ze te bereiden vertelt de slager u erbij. Woensdag is bij Eeltjes gehaktdag Heerlijk gehakt, half, om van 1.58 voor 1.40 per l/s kg Zakje zout en kruiden gratis. Heb het goed en haal alle dagen vlees bij DJWnatM N.V. Dagblad „Trouw" te Amsterdam Op ons kantoor kunnen worden geplaatst: voor afwisselend administratief werk, leef tijd 18 tot 24 jaar. Sollicitanten moeten accuraat kunnen werken voor eenvoudig administratief werk, leeftijd 15 a 16 jaar. Aan belangstellenden wordt een prettige werkkring geboden met gunstige salaris regeling. Vakantie voor 1960 kan worden geregeld, Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen omtrent leeftijd, opleiding, huidige en/of vorige werkkring enz. te richten aan N.V. Dagblad „Trouw", afdeling Personeelszaken, N.Z. Voorburgwal 225 te Amster dam-C. BANKIERSKANTOOR TE HAARLEM heeft plaats voor een kunnende typen, leeftijd 18 a 20 jaar. Brieven onder nummer 2676. aan het bureau van dit blad CHEMISCHE WASSERIJ vraagt voor haar winkel Gen Cronjéstraat van 15—17 jaar. voor de 5 middagen per week. Aanmelden Firma J. Lottgering AMSTERDAMSEVAART 30 A. voor lichte bezigheden, eventueel voor halve dagen Aanmelden Chemische wasserij Firma J. Lottgering Amsterdamsevaart 30 a. Prof. ir. F. Dicke, oud-hoogleraar in de architectuur aan de technische hogeschool in Bandoeng, heeft zich geassocieerd met het architectenbureau prof. ir. H. T. Zwiers in Haarlem. Het biljarttoernooi hoofdklasse libre van het district Haarlem van de KNBB is ge wonnen door Ch. Broertjes. Hij zal worden afgevaardigd naar de wedstrijden om het gewestelijk kampioenschap die van 12 mei tot 15 mei in Landsmeer worden gehouden. De stand van het toernooi luidt: Het toernooigemiddelde was 9,11. „AERDENHOUT EN OMSTREKEN" De onderlinge tuinliedenvereniging „Aer- denhout en Omstreken" te Heemstede, houdt woensdag 27 april een ledenvergade ring in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. De agenda ver meldt onder meer een bespreking over de komende excursie en een keuring van in gezonden produkten. Ook kunnen de leden zich opgeven voor de zinniawedstrijd. Na de pauze houdt de heer W. van Zadel een lezing over het onderwerp „Narcissen", welke causerie met een aantal kleurendia's zal worden geïllustreerd. De bekende Japanse evangelist en so ciaal hervormer Toyohiko Kagawa is maandagavond na een slepende ziekte op 72-jarige leeftijd in Tokio ovei-leden. Ka gawa, in 1888 geboren als het onwettig kind van een staatsman en een geisha, was een begaafde leerling van de Boed dhistische tempelschool, die op 21-jarige leeftijd tot het christendom overging en tezelfdertijd veranderde in een prediker van een ongekende kracht, die zelf de na volging van Christus diep ernstig nam en zijn bezittingen verkocht om in de krot- tenbuurt van Kobe te gaan werken. Hij werd daardoor ook de ziel van de eman cipatiebeweging der Japanse arbeiders. De klassestrijd en de toepassing van ge weld werden echter door hem verworpen. Hij hechtte grote waarde aan het begin sel der coöperatie. In 1929 stichtte hij de „Koninkrijk Gods-beweging" die evange lisatie, onderwijs en sociaal werk omvat te. Toen later de arbeidersbeweging an dere wegen ging, legde hij zich vooral na de oorlog meer en meer toe op wat hij als het eerst noodzakelijke predikte: de kerstening van Japan. Van zijn hand zijn talrijke publicaties verschenen, waar van er vele in het Nederlands wei-den ver taald. BILOXI (UPI) Drieëntwintig perso nen zijn maandag in Biloxi in de Ameri kaanse staat Mississippi veroordeeld we gens deelneming aan relletjes, die voort kwamen uit een poging van negers om te zwemmen bij een kuststrook die voor blanken was gereserveerd. Tenminste vijftien personen kregen in deze vechtpartijen verwondingen. Dreef 20 Haarlem Vanaf heden bestaat de gelegenheid Uw kind te laten inschrijven voor de nieuwe cursus, welke op 1 september a.s. aanvangt. Zowel voor het 1ste leerjaar als voor de hogere leerjaren is nog inschrijving mogelijk. Aan de school is een aparte opleidingsklas voor het toelatingsexamen naar het middelbaar en gymnasiaal onderwijs verbonden. Een Franse cursus wordt binnen de normale school tijden gehouden. Aangifte bij het hoofd der school: M. van Tol Inschrijving dagelijks na schooltijd Spreekuur: iedere donderdag van 4 tot 5 uur. Telefoon: school 12267 privé 38399 Namens het Bestuur: P. KOOIJ Voorzitter J. K. WEST Secretaris fabrikante van transport- en hijswerktuigen, baggerinstallaties, diep- boorgereedschap voor bodemonderzoek, tandwielen, papierbewerkings- machines, enzovoort, vraagt personeel. De vele opdrachten maken het noodzakelijk het vaste personeel belangrijk uit te breiden. Er kunnen onmiddellijk geplaatst worden: Gunstige sociale voorzieningen: Pensioenfonds, winstaandeel (over 1959: tien procent), enzovoort. Aanmelding dagelijks aan de Personeelsafdeling van Werf Conrad en Stork Hijsch N.V., Waarderwcg 80 te Haarlem, telefoon 11805. Er kan na telefonische afspraak ook 's avonds gesolliciteerd worden. MORGENAVOND, woensdag 27 april, houdt de Personeelsafdeling van 7-8 uur spreekuur in het Gewestelijk Arbeidsbureau, Kleine Houtweg 18. 1 pond GEHAKT 98 cent y, pond VET 19 cent y. pd ROOKWORST 59 ct 2 ons BLOEDWORST 25 ct 1 pd SPEKLAPPEN 68 ct KRUISSTRAAT 20 naast Automatiek „S E R VI C E" TYPING OFFICE vr. voor direct voor enkele dagen of langere tijd: Steno Typistes Ned. en/of mod. talen Typistes Facturistes Adm. krachten en Ponssters Gehuwd geen bezwaar. Hoog honorarium. Wekel. uitbet. Deurloostraat 6, Amsterdam, Telef. 798007 Gevraagd: CHAUFFEUR in Transportbedrijf Firma J. G. Buijs en Zn., Jan Huijgenstraat 13, H'lem N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Union" Wij kunnen op onze inpakafdeling enige plaatsen in de leeftijd van 15—20 jaar. Wij bieden u naast werkzaamheden op een rustige afdeling een zeer goede belonings regeling, goede sociale voorzieningen en gratis werkkleding. Nadere inlichtingen kunt u dagelijks, behalve 's zater dags, verkrijgen van 9—12 uur en van 2—5 uur, of op dinsdag- en woensdagavond van 6.30—7.30 uur bij de fabriek, Paul Krugerkade 45, Haarlem. Een prettige werkkring kunnen wij bieden aan met ervaring in het dames-modevak en een die dit vak graag zou willen leren. Modehuis „Rainbow" - Anegang 26 - T<?| ^<15

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4