„Blaffen tegen de maan" van Dimitri Frenkel Frank 0HZE WOENSDAG-TIP epeda slapen Nieuwe komeet aan de hemel l-l Studiebeurzen uit Erasmus-prijs Wellicht vergroting van „The Catcher" voor plaatsing bij sportveld Jeugd en Muziek" concerteerde Ministers bezochten Leidse universiteit Jongensoverhemden Jacks Pantalons Belgisch-Nederlands overleg in Den Haag 9 Franse schilderijendiefstal opgehelderd mwm p£lt Oersterke jongensbroek Bias dat branden van overtollig maagzuur. Begrafenis Jan Musch Requiem van Cherubini of) mei in Concertzaal Heinrich Böll in Amsterdam Papoea's repatrieerden Herman Schey benoemd als hoofdleraar Zang KOM MORGENMIDDAG Sc helde-Rijnverbinding opnieuw aan de orde DINSDAG 2 6 APRIL 1960 Er zijn nog twee mannen gearresteerd van de bende van vier die ervan verdacht wordt schilderijen ter waarde van meer dan twee miljoen gulden te hebben gesto len uit het „Colombe d'Or" restaurant bij Nice op 30 maart jongstleden. De politic deelde mede dat de 32-jarige Jacques Persciani en de 31-jarige Eugène Simin- cini werd engea'rresteerd in verband met de diefstal. Hun namen waren aan de politie opge geven door de 40-jarige Gabriel Rouze, die verleden week werd gearresteerd en be kende de diefstal van de schilderijen van Picasso. Modigliani, Matisse, Bernard Buf fet en andere schilders te hebben beraamd. De politie is op het spoor van de vierde man, de 32-jarige Michel „Denis" Paoli. De schilderijen werden gedurende de nacht gestolen uit het restaurant dat ge legen is in Saint Paul de Vence, aan de Rivièra. De vader van de eigenaar Paul Roux was een intieme vriend van de grote Franse schilders die hem schilderijen gaven of verkochten. De politie hoopt de kostbare doeken spoedig terug te vinden. Advertentie l' f/A %0\: - jifip tmm iX-myUr Prima kwaliteit ribcord ln de nieuwste kleuren. Ruim9, stevig gevoerde zakken en achterzak 8 jaar nü 5J5 kl.st.p.m. Alleen woensdag 27 april GROTE MARKT 1 -7 HAARLEM MEN KAN de toneelgroep „Theatejr" vele complimenten maken voor de artis tiek weloverwogen wijze waarop in over eenstemming met de beschikbare bezet ting een veelzijdig en toch zo karakteris tiek .mogelijk repertoire wordt opge bouwd. Dat; men daarbij de Nederlandse dramaturgie niet verwaarloost, integen deel bevordert, verdient daarbij nog af zonderlijke waardering. Met voorbeeldig enthousiasme geeft men een stuk van eigen bodem een bloeikans, als men vol doende kiemen van levenskracht daarin aanwezig acht.. Dat was blijkbaar ook het geval met „Blaffen tegen de maan" van Dimitri Frenkel Frank, een ruim dertig jarige journalist, waarvan de eerste op voering zaterdagavond in Arnhem dooreen deel van het publiek herhaaldelijk met luidruchtige tekenen van bijval als een feestelijke gebeurtenis werd gevierd en aari het slot een langgerekte ovatie kreeg. Uit de woordkeuze zal men hebben begrepen, dat ik het betoonde enthousias me niet deel. Wel wil ik gaarne erkennen, dat- deze. auteur die zich met maar liefst veertig hoorspelen een spitsvondige ma nier in het vervaardigen van dialogen heeft verworven beslist gevoel toont voor het arrangeren van dramatische si tuaties. En daar juist in dat opzicht de meeste Nederlandse toneelschrijvers op vallend tekortschieten, moet men dit de buut dus toch als een betrekkelijk verheu gende aanwinst beschouwen. Waar het uit eindelijk echter om gaat is: heeft een schrijver ons iets te zeggen? Daar ben ik nu niet zo zeker van, te minder omdat de ze eersteling voor alles de indruk maakt van een bloemlezing van modieuze the ma's van hier en ginder, opgeluisterd met een paar vaderlandse effecten, die het al tijd wel doen. Net als men zich in de sfeer van Hei.jermans waant, begint als het ware John Osborne te spreken, telkens als men verwantschappen met William Saroyan of Damon Runyon met toch een soort plezier Advertentie Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik. 't Is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen - zonder water of wat ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apotheker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm om Rennies - en niet zon der reden. De stichting Praemium Erasmianum te Amsterdam heeft bekend gemaakt dat de in 1958 aan Oostenrijk toegekende Eras mus-prijs van 100.000 bestemd zal wor den om een aantal internationale beurzen te creëren. De beurzen zullen bij voorkeur worden toegekend aan studenten of afge studeerden in vakken, verwant met de door de Erasmus-prijs nagestreefde Euro pese verbondenheid, zoals bijvoorbeeld Europese geschiedenis, volkenrecht, socio logie. Gedurende een aantal jaren zullen jaar lijks zes beurzen beschikbaar gesteld wor den voor tien maanden, drie voor studie van Oostenrijkers in het buitenland en drie voor studie van buitenlanders in Oos tenrijk. De maandelijkse toelage bedraagt onge veer 250, waarbij de reiskosten komen en eventueel een beperkte toelage voor praktisch wetenschappelijk onderzoek. De door Z.K.H. 'Prins Bernhard ingestel de Erasmus-prijs ter waarde van 100.000 is voor de eerste maal uitgereikt in 1958 en wel aan het Oostenrijkse volk, ver tegenwoordigd door zijn bondspresident. Het doel van de Erasmus-prijs (Prae mium Erasmianum) is „personen of instel lingen te onderscheiden, werkzaam op cul tureel, sociaal of sociaal-wetenschappelijk terrein, die een bijzonder belangrijke bij lrage hebben geleverd tot de geestelijke enheid of tot de éénwording van Europa J die door hun werk deze eenheid of een- vording hebben gemanifesteerd". In afwijking van de Nobelprijs moet een in overleg met het bestuur vast te stellen deel van de prijs, ook als die aan personen wordt toegekend, voor een project besteed worden, dat herstel of éénwording van de Europese geest en cultuur kan dienen. Morfine Crefcoeur, Hans Tiemeyer, Maxim Hamel en Frits van Dijk in Blaffen legen de maan'. gaat vermoeden komt er een tweede Si mon van 't Réve aan het woord ZONDER DAT hoegenaamd duidelijk is waarom, nemen vader en zoon Alkazaar, violist en fotograaf, hun intrek in een nog al vervallen woning in de oude binnenstad van Amsterdam, de oude man dweepziek zwelgend in zijn stereotiepe dromen van onwezenlijke schoonheid, de jongeling voortdurend omziend in wrok naar zijn eenzame jeugd. Alkazaar senior is een hol le zwetser, druipend van heldenverering. Tegen deze romantische houding van zin loze bewondering tekent Alkazaar junior heftig protest aan, gemengd met slordig zelfbeklag: hij wil hard en in volstrekte eerlijkheid zichzelf zijn „van binnen leeg" als zijn camera (blijkbaar heeft hij wel eens iets van Christopher Isherwood gelezen, al zegt hij dat niet). Het komt tot een crisis, als deze naar liefde en lei ding hunkerende nozem vera eer.-. 1 dat de fascinerende vrouw, in wiér armen hij waant haar onkwetsbaarheid te delen, zijn moeder had kunnen zijn niet alleen door het leeftijdsverschil maar ook doordat zij de intieme vriendin van zijn vader is ge weest. Deze schok maakt hem rijp voor de moraal, enerzijds de erkenning van saamhorigheid op het nulpunt, anderzijds van de noodzaak om te proberen een eigen bestaan te beleven in een veranderlijke werkelijkheid (of iets dergelijks). DE VERWANTSCHAP van de zoon met zijn romantisch kletsende vader, die hij een even breedsprakige als monotone haatliefde toedraagt, blijkt vooral uit bei der sentimentaliteit en behoefte aan sen satie. In overeenstemming daarmee zijn de melodramatische scènes in dit stuk over hedendaagse bohémiens nog het best ge slaagd. Regisseur .Jan Teulings heeft de ze trouwens zeer effectief laten realise ren. Symptomatisch voor deze stemming is het optreden van een saxofonist in een belendende bar voor maatschappelijk mis plaatste personen, die aan zijn instrument een „magie tune" probeert te ontlokken. In deze omgeving overheerst de sportie ve filosofie van de reumatische kroeg baas, een gewezen worstelaar. Aan opper vlakkige symboliek is al met al geen gebrek. Een straatmadelief met. de geur van de goedkope parfum uit de winkel waar zij werkt, door Martine Crefcoeur ongevoelig en weinig authentiek gespeeld, is de enige dupe van de behaagzieke in trigues (als ik op mijn beurt ook eens een beeld, aan een andere schrijver mag ont lenen). HET STUK haalt een avondvullende lengte voornamelijk door middel van her halingen en door op zichzelf vaak vrij amu sante bijzaken. Dimitri Frenkel Frank heeft duidelijk een eigen toon gevonden in de humoristische passages, die menig maal zowel zedeschetsend als qua per- soonstypering kenmerkende accenten van echtheid dragen. Aan vlotte notities van een sympathiserende verslaggever was er veel te waarderen. Het is eigenlijk jam mer, dat hij niet heeft geprobeerd de ge kozen stof in een blijspel onder te bren gen en uit te werken. Zijn pen is scherp genoeg om het buitensporige in karikatu rale exactheid vast te leggen Voor de me despelenden heeft hij incidenteel dank bare kansen geschapen, waarvan Frits van Dijk (als de schilderachtige kroeg baas) en Maxim Hamel (als de brutale nihilist) met eenvoudige routine succes rijk wisten te profiteren. Hans Tiemeijer slaagde er zowaar in de overdadige on waarschijnlijkheid van de in zelfbedrog ge nietende musicus aantrekkelijk en geloof waardig te maken. Anny de Lange was als de „huishoudster" van nergenshuizen mooi en menswaardig, de dictatoriale di rigent van Jacques Snoek bleef een be lachelijk bedenksel. Decorontwerper Hans van Norden verving de lokale kleur door een silhouet van een stadswijk als achtergrond van het eenvoudige simul taantoneel. David, Koning De begrafenis van de zondagavond over leden acteur Jan Musch zal geschieden woensdag 27 april om half een op de al gemene begraafplaats te Laren (N.H.). Tevoren zal het stoffelijk overschot wor den opgebaard in de stadsschouwburg te Amsterdam. Het publiek zal van half elf tot elf uur langs de baar kunnen defileren om af scheid te nemen van deze beroemde to neelspeler. Daarna zal de begrafenisstoet de stadsschouwburg verlaten en bestaat er gelegenheid de overledene een eind- weegs te voet te vergezellen op zijn laat ste tocht. Het door de gemeente van prof. V. P. S. Esser aangekochte beeldje ..The Cat cher" dat in de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum zal worden ge plaatst is onderwerp van een plan om het in vergrote vorm te doen plaatsen bij een nieuw sportcomplex in Haarlem- Noord. Prof. Esser deelde ons mee dat indien dit plan doorgang zal vinden het beeldje tot tweeënhalve nieter vergroot zal worden. Hij zal het dan opnieuw voor ver groting moeten ontwerpen. De in ons blad van zaterdag jongstleden gepubliceerde foto van het beeldje „De honkbalspeler" van prof. Esser stond in een voor sportlieden onmiddellijk her kenbare buitenspelpositie ten opzichte van het bijschrift, volgens welke dit „The Catcher", dus de vanger bij het honkbal- spel. zou zijn. De afgebeelde plastiek stel de namelijk een „fielder" voor. weliswaar ook honkbal spelend, maar geen betaald honkbal, want niet door de gemeente Haarlem gekocht. De hierbij afgebeelde plastiek stelt inderdaad „The Catcher" voor, zodat wij ons hiermee de kans ont nemen corrigerenderwijs de sportieve se rie voort te zetten. Wij vestigen daarom nogmaals gaarne de aandacht op de expositie Equilibre in de Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Sinds gisteren staal er 's avonds een sterretje „teveel" aan de hemel. Het ziet er een beetje wazig uit. Het is een komeet. Hoewei deze reeds op 30 december 1959 ontdekt is' door Burnham- een waar nemer verbonden aan de Lowell-sterren- wacht in Flagstaff, Arizona verschijnt de komeet pas nu aan de avondhemel. De sterrenwacht te Leiden heeft de komeet reeds enkele dagen waargenomen en wel in de ochtendschemering. Doch thans is het niet meer nodig er vroeg voor op te staan, want de komeet komt nu tot begin mei de gehele nacht aan de hemel voor. Doch hij staat niet iedere avond op dezelfde plaats. Integendeel: de komeet beweegt ten opzichte van de sterren. U zult dan ook het hierbij afgebeelde kaartje nodig hebben om hem op te sporen. En. u moogt er zich geen overdreven voor stelling van maken. De komeet zal onge veer even duidelijk te onderscheiden zijn als de ster van de Grote Beer, die in het kaartje met de letter D gemerkt is. Het is dus niet zulk een opvallende verschijning als de komeet Arend-Roland die in het jaar 1957. getooid met een lange staart, zijn opwachting maakte. Waarschijnlijk zal er aan komeet Burnham die vernoemd is naar zijn ontdekker in het geheel geen staart te onderscheiden zijn. Op 20 maart is komeet Burnham op een afstand van 75.000.000 km voorbij de zon gegaan. Vandaag, 26 april, is hij 140.000.000 km van de zon veiM,vijderd, doch slechts 30.000.000 km van de aarde. Juist deze be trekkelijk korte afstand tot de aarde is de oorzaak dat de komeet de eerstvolgende dagen vrij duidelijk te zien is. Het staat nog niet vast of komeet Burn- Het bestuur van de in oprichting zijnde afdeling van de vereniging „Jeugd en Mu ziek" is er voor teruggedeinsd de toch zo gezellige zaal van het clubgebouw op het sportterrein aan de Kleverlaan te kiezen voor de muziekavond, die het op maandag had vastgesteld. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de kwaliteit van de piano in deze zaal, welke niet meer ge schikt is voor een enigszins verantwoorde uitvoering van kunstzinnige muziek. Redding bracht het Huis met de Sleutels te Heemstede, dat bij uitzondering zijn deuren openstelde voor de leden van „Jeugd en Muziek" en voor belangstellen den. De vleugel in dit muziekcentrum bleek bijzonder geschikt voor de muziek, die op deze bijeenkomst van muzikale jongeren zou worden uitgevoerd. Na een welkomstwoord van voorzitter Frits van Rappard brachten Wim van Keu len en Ferrie Eiselin de Sonate in D van Handel ten gehore, nobele muziek van evenwichtige vorm en verheven uitdruk kingskracht. Een prachtig voorbeeld van eenvoudige muzikale schoonheid, van het beginsel ,,1'art pour l'art". Het was een verantwoorde uitvoering, die beide instru mentalisten van het achttiende eeuwse werk gaven, mooi van toon en met behoor lijke beheersing, en er werd met een op vallende aandacht naar geluisterd. Bettina de Jong bracht de toehoorders in de romantische sfeer van Schuberts Impromptu in As met een vlotte vertol king, waar ook in dynamisch opzicht aan dacht aan werd besteed. Voor het uitvoeren van de Prelude en de Loure uit de Partita in E van Johann Sebastian Bach door Vera Beths kreeg de viool een volstrekt solistische taak. Het opmerkelijke spel van de soliste heeft ons weer met ontzag doen beseffen hoe geniaal Bach de muzikale mogelijkheden van hef vier-snarige instrument wist te benutten. Weer kwam er romantiek, maar dan ge combineerd met virtuoze dartelheid en sprankeling van tonen, toen Pieter Cysouw een gave voordracht gaf van het Rondo cappricioso van Felix Mendelssohn. Voor een prettig, aantrekkelijk en onge compliceerd slot van het muzikale gedeelte van de avond zorgde Ida Lindeboom. Zij zong twee aardige Italiaanse liedjes en begeleidde zich zelf daarbij handig op de gitaar. Zo werd op deze avond opnieuw door het gezamenlijk ondergaan van mu ziek een bijzonder contact gelegd tussen de „Jeugd en Muziek"-leden uit Haarlem en omgeving, een contact, dat geheel in de lijn lag van het streven van de vereniging. P. Zwaanswijk Advertentie Wogemuns Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen De dikke lijn met de .cirkeltjes is het. pad dat komeet Burnham van 25 april tot 4 mei aan de hemel volgt. Begin, met de Grote Beer t<> zoeken. Dit. bekende sterrenbeeld slaat nabij de bovenrand van.dit: kaartje; u ziet hel 's avonds vrijwel recht: boven u w hoofd. Zoek dan de Poolster door aan de hemel de, op het kaartje ingetekende, stippellijn te volgen. Ga zo staan, dat u de Poolster voor u ziet. U kijkt dan naar het noorden. Probeer vervolgens het sterren beeld Cepheus (spreek uit: Seefuis) te vinden. Het lijkt op een huisje. Gebruik de sterren van Cepheus om aan de hemel bij benadering de plaats te vinden waar u volgens dit kaartje naar komeet Burnham moet zoeken. Op de avonden van 29 en 30 april dient u de twee helderste sterren van de Kleine Beer als aanhoudingspunt te gebruiken. Begin mei zal de komeet merk baar zwakker worden en dus minder duidelijk zichtbaar zijn. ham in vroeger jaren ook op de aarde zichtbaar is geweest. Zijn baan is nog niet voldoende nauwkeurig berekend. We we ten dus nog niet of het een regelmatig terugkerende komeet is. De komeet zelf is een nietig lichaampje; zijn middellijn zal zeker niet meer dan enkele tientallen kilometers bedragen. Het is dan ook niet dit lichaampje dat we zien, maar de wolk lichtgevend gas waarin het kometen-lichaam zich heeft gehuld. Onder invloed van de zonnestralen zijn deze gas sen aan het kornetenlichaam ontsnapt en door de zonnestralen worden deze gassen tot lichtgeven gebracht. Hiermee wil niet gezegd zijn dat de gaswolk de zonne stralen terugkaatst, neen, de gassen slor pen de zonnestraling op en zenden daarna zelf weer licht uit. De lichtgevende wolk lijkt veel op de wolk natriumgas, die de Luniks hebben uitgestoten toen zij op weg waren naar de maan. Ook deze natrium- wolken werden door de zonnestraling tot lichtgeven gebracht. Dr. J. Rairuond jr De koren „Proza en Poëzie" en „Zang veredelt" geven in samenwerking met net Spaarndams Gemengd Koor en het Velsens Gemengd Koor op dinsdag 3 mei in het Concertgebouw te Haarlem een concert, waarop ondermeer het „Requiem" van Cherubini uitgevoerd wordt. Albert de Klerk draagt tijdens deze uitvoering zorg voor de orgelbegeleiding. Ter gelegenheid van de verschijning van de Nederlandse uitgave van de roman „Billard um halb zehn", vertaald door Michel van der Plas, zal de schrijver Hein rich Böll heden 26 april in het Minerva Paviljoen te Amsterdam een lezing hou den. Naar wij vernemen is de zaal uitver kocht. Uit Hollandia in Ned. Nieuw-Guinea is bericht dat tussen eind maart en midden april 24 prauwen met 188 Papoea's in Ned. Nieuw-Guinea zijn aangekomen. Zij zijn uitgeweken van de Indonesische eilanden in de omgeving. Deze Papoea's zijn voor de oorlog op de eilanden werkzaam geweest op een cocos- onderneming, waarheen zij getrokken wa ren vanuit Biak, Noemfoor, Japen en de Radja Ampat-eilanden. Zij hebben van de overheid in Hollandia toestemming gekregen naar hun dorpen in Ned. Nieuw-Guinea terug te keren. Op uitnodiging van de Leidse universi teit hebben maandag negen ministers een bezoek aan de sleutelstad gebracht om zich op de hoogte te stellen van de problemen waar voor deze universiteit zich gesteld ziet, vooral ten aanzien van de ruimte lijke uitbreiding. Het waren minister-pre sident prof.dr. J. E. de Quay en de minis ters Cals, Korthals, Van Aartsen, Beerman. Marijnen en Van Rooij en de ministers van de Nederlandse Antillen mr. J. C. Debrot en de heer F. B. Tromp. Zij hebben diverse universitaire institu ten bezocht en uiteenzettingen aangehoord en zich daarbij kunnen overtuigen van de noodzaak van de belangrijke uitbreidin gen die de Leidse universiteit op korte ter mijn zal moeten ondergaan ten dienste van de wetenschap en hoger onderwijs. Het bezoek werd ingeleid met een uit eenzetting door de president-curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die onder meer zei, dat in de komende tien jaar een bedrag van 250 miljoen gulden in de uni versitaire uitbreiding en vernieuwing zal moeten worden geïnvesteerd om aan de be- ctaande en in de nabije toekomst te ver wachten behoeften te voorzien. De belangrijkste aspecten van de rede van dr. De Vos van Steenwijk waren deze financiële behoefteraming, de aankondi ging van de bouw van enkele omvangrijke laboratoria-complexen, een pleidooi voor snellere beslissingen ten aanzien van het beschikbaar komen van bouwgrond in het nieuwe uitbreidingsterrein en de medede ling dat de militaire instanties thans niet ongenegen zijn, onder bepaalde voorwaar den afstand te doen van het terrein van de Doelenkazerne teneinde uitbouw van de universiteit in de Leidse binnenstad moge lijk te maken. Het streven bestaat, thans de b-faculteiten zoveel mogelijk of zelfs geheel naar ..buiten" te dirigeren en de a-faculteiten in de binnenstad te handha ven en uit te breiden. Voorts bestaat goe de hoop dat de universiteit kantoor- en andere ruimte zal kunnen huren in een nieuw te bouwen groot complex aan het Stationsplein. Na deze inleidende toespraak volgden rondleidingen en besprekingen. De heer Hermann Schey is met in gang van 1 september 1960 benoemd tot hoofdleraar zang aan het conservatorium der vereniging Muzieklyceum te Amster dam. Advertentie eens met uw jongens kijken naar onze enorme collectie Gen. Cronjcstraat 40 - 44 Telefoon 54679 Haarlem (Van onze correspondent in Brussel) Met het oog op de eerste bijeenkomst van de Belgische en Nederlandse delegaties voor de onderhandelingen over de Schel- de-Rijnverbinding, vandaag in Den Haag, heefl de Belgische minister van Verkeer P. W. Segers in een persgesprek met de Nieuwe Gazet van Antwerpen er zijn vreug de over uitgesproken dat de delegaties de opdracht hebben gekregen om voor het eind van het jaar een voorontwerp van over eenkomst betreffende de Schelde-Rijnver- binding aan de ministers van de twee re geringen voor te leggen. De tijd is rijp voor de verwezenlijking van een nieuwe Schelde-Rijnverbinding, aldus zei minister Segers, die ongetwijfeld beantwoordt aan een gemeenschappelijk belang. Het gebruik dat de Nederlandse schipperij zal maken van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding toont dit belang duidelijk aan. Laat mij er de nadruk op leggen, aldus minister Segers verder, dat ook op het Europese plan de overtuiging is gegroeid dat de Schelde-Rijnverbinding een nuttig en we zenlijk onderdeel, zal vormen van een gaaf net van waterwegen in West-Europa. De minister gaf toe dat de juridische band tussen het delta-plan en de nieuwe Schelde-Rijnverbiding door het Nederland se departement van Buitenlandse Zaken niet wordt erkend. Het interview van minister Segers onder streept de nieuwe geest waarin de onder handelingen worden gevoerd. Nieuw is ook het feit, dat de Belgen niet langer hals starrig zullen vasthouden aan het principe van het Moerdijkkanaal, maar iedere door Nederland voorgestelde oplossing zullen onderzoeken, en aanvaarden wanneer de ze oplossing volgens het verdrag van 1839 een betere en meer veilige vaarweg tot stand brengt ten behoeve van de Belgi sche Rijnvaart.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9