Eerste hoogbouw in Santpoort Fantoom in de bar PANDA EN DE TROETELTROEP Montmartre in Den Haag AVONTUREN VAN EEN HOND ROM EN MIOE Nederland at in 1959 2.276 miljoen eieren DOOR WILLIAM IRISH Dronkaard mishandelde zijn gezin ^"Hoe is het ontstaan WOENSDAG 27 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Net niet kapot Voetbal op beeldscherm De radio geeft donderdag 7 elevisie programma Twee miljoen voor ruimere hulp droogtescha.de Tweede luchtbrug op Floriade in aanbouw Vonnis: 15 maanden Dit woord: HEIMWEE 58. Nadat. Joris met. de politie had af gesproken, dat buiten een agent bij de ver huiswagen zon worden geposteerd, legde hij de telefoon op de haak en knikte Panda opgewekt toe. „Dat was een goed idee van U, manneke", zei hij tevreden, „men kan een verhuiswagen vol brandkasten niet zo maar onbeheerd laten staan. Er zijn altijd oneerlijke lieden, die zich aan de kostbare inhoud willen vergrijpen." „Je bent zelf oneerlijk!" riep Panda, „ik zal de politie waarschuwen, dat dit geen verhuizing is, maar een bankoverval!" „Een heel slecht voornemen," sprak Joris verwijtend, „ge wilt me toch niet tegenwerken, nadat ge me juist zo goed hebt geholpen? Dat kunt. ge niet menen! Ik. neem. aan, dat ge schertst, dat. ge olijke, grapjes maakt. Ge wilt Uw oude vriend en raadgever voor het lapje houden met guitige plagerijtjes!" „Ik meen het echt!" riep Panda woedend, „ik.... hela! Laat me los!" Maar Joris had hem stevig onder de arm genomen en droeg de spartelende Panda naar de kluizen, waar de troetels al druk in de weer waren. „Komaan, nu alle scherts ter zijde," zei hij vermanend, „voeg U bij de nijvere troetels en help een handje." Met deze woorden duwde hij Panda de kluis in en betrok de wacht bij de deur. Het filmavondje van dinsdag bracht weinig verrassends. Voor de hoofdfilm ging een mooi nummertje agrarisch nieuws een filmpje dat de bestuiving van landou wen in beeld bracht ergens in Spanje. De capriolen van de vliegers deden alle har ten rikketik gaan, maar men kon er de klok op gelijk zetten dat het in dit film pje dan goed afliep. Over de hoofdfilm „Vierentwintig uur uit een vrouwenleven" slechts dit: het was een oud paardje, dat met lieve pathetiek over de wegen draaf de en af en toe net niet kapot ging. Beeldschermer Hedenavond zal de Nederlandse Televi siestichting van 21.20 tot. 22.15 uur de Eurovisiereportage uitzenden van de twee de helft van de voetbalwedstrijd „Barce lona" tegen „Real Madrid", die te Bar celona wordt gespeeld. Deze plotselinge programmawijzing is mogelijk geworden door de medewerking van de K.R.O.-tele visie, die het programma „testplaat" zal laten vervallen en de verdere program ma-onderdelen vóór en na deze voetbal reportage zal uitzenden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-2-1.00 NCRV. KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 1100 Voor de zieken. 11.45 Gewijde niuz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwnieded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Amus.- muz. 13.40 Lichte muziek. NCRV: 14.00 Nationale Da Costa-herdcnking. 14.45 Avondrust, hoorspel. 15.15 Gram. 15.30 Kamerkoor. 16.00 Verkenningen in de Bijbel, lezing. 16.20 Pianorecital. 16.50 Gram. 17,00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Accordeonmuziek. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man ai, praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Perio diekenparade. 22.25 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuilslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Jazzmuz. 12.50 Uit het bedrijfs leven, praatje.13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 Gram. 15.05 Vroeg in de morgen.. Heiladio, hoorspel. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Bra bants ork. en sol. (In de pauze: 20.5521.20 En kele aspecten van de verzorging van onze uit spraak, lezing). 22.30 Nieuws en beursber. van New Vork. 22,15 Joum. 23.00 Sportact. 23.10 Nieu we gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Strijkkwartet. 13.30 Recital. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. •6.06 Franse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Weeiise liede ren. 18.50 Dichtkunst. 20.00 De gulden meesteres, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22 55 Nieuws. 23.00—23.10 Groeten van militairen uit Belgisch Kongo. VOOR WOENSDAG NTS: 15.50—16.45 Eurovisie: Rep. t.g.v. het be zoek van de Groot-Hertogin van Luxemburg aan België. AVRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS' 17.30 17 40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ en wecr- overz. KRO: 20.20 Gesprek. 20.30 Voor dc jeugd. 20.55 Toneel- en filmniéuws. 21.25 Programma over het werk in de psychiatrische inrichtingen. 22.10 Epiloog. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. progr. 20.40 Film. 21.0522.20 Zoals je me •wilt, TV-spel. Santpoort krijgt zijn eerste hoogbouw. Op een terrein tussen de Roos en Beek laan, Crenierlaan en Kruidbergweg is het Velsense aannemingsbedrijf, de firma Bruisschaart-Witte begonnen met grond werkzaamheden. Over een jaar zullen daar drie flatgebouwen met een hoogte van ruim dertien meter staan. In een flatgebouw komen zes woningen in drie bouwlagen. De diepte van de flats zal circa negen meter bedragen. Maar er zullen niet alleen drie flatgebouwen in Santpoort, dicht nabij het station Sant poort-Noord komen. Ook komen er laag- bouwwoningen. drie blokken van vier wo ningen en twee blokken van drie woningen. In totaal worden er 36 woningen gebouwd. Het. Beverwljkse architectenbureau Bleè- ker en Wytzes heeft de huizen ontworpen. De bouw geschiedt in opdracht van de ver zekeringsmaatschappij „De Nederlanden van 1845". Er zullen, naar wij ver nemen, hoofdambtenaren werkzaam bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken en aangesloten bedrijven, worden gehuisvest. De woningen komen in een rechthoek te staan. De firma Bruisschaart-Witte denkt de woningen over een jaar gereed te hebben. De minister van Landbouw wil een be drag van twee miljoen gulden ter beschik king van het Landbouwschap stellen ter verruiming van de mogelijkheden van „hulpfonds droogteschade 1959". In een brief van de minister aan de Tweede Ka mer zegt hij, dat wanneer het wetsvoor stel financiële tegemoetkoming aan dc in 1959 door droogte getroffen agrarische be drijven het staatsblad zal hebben bereikt, deze twee miljoen beschikbaar komen. Dit bedrag zou het Landbouwschap in een aan- lal individuele gevallen kunnen gebruiken voor aanvullende voorzieningen ten behoe ve van de door de droogte getroffen kre dietnemers van de wateroverlastrege- ling 1954 en 1956. (Van onze correspondent te Parijs) Het overplanten van een boom of een struik alle kwekers weten hel te ver tellen is altijd een delicate operatie. Doch nog wisselvalliger blijken meestal de resultaten uit te pakken van een poging een ..atmosfeer", die ongrijp baar maar ook onmiddellijk waarneembaar is, van haar eigen natuurlijke omgeving naar een heel ander land over te brengen. Niettemin bereidt een Franse deskun dige op het terrein van toe- ristieke attracties, de Comte d'Herbemont. een levens echte edelman waarvan de adel afstraalt, nu toch zo'n onderneming voor. De graaf heeft ons met eigen mond het bericht bevestigd, dat op de komende Haagse Hout- rusi-tentoonstelling „Gast. en Gastheer" het beroemd ste plein van Montmartre. de place de Tertre, met zijn dorpse geveltjes, win keltjes met doekjes van schilderachtige plekjes en andere souvenirs, cafeetjes, cabarets, bomen, banken en druivenstruiken en ook zelfs een goed deel van de levende menselijke have, daar zal worden gecopieerd, opgericht en ingericht- De graaf is met een heilig geloof in het succes van zijn onderneming bezield, en het is inderdaad ook wel waar schijnlijk, dat duizenden bezoekers van de aanstaan de Houtrust-expositie die al wel eens eerder, of nog nooit, in Parijs zijn geweest, met de Place de Tertre zul len willen kennis maken of hun herinneringen ver levendigen. Montmartre en de Place de Tertre in het bijzonder, moge dan al als een ritueel programma-punt in alle georganiseerde bezoeken van vreemdelingen aan Pa rijs zijn opgenomen, zodat men hier zo veel toeristen ontmoet dat de Fransen in die zee verloren gaan, niet temin heeft deze buurt toch zijn eigen karakter weten te bewaren. Het karakter van een dorp midden, of beter boven, een wereldstad, dat als „commune libre du vieux Montmartre" de vrije gemeente van oud- Montmartre door een groep schilders, schrijvers, dichters en vooral chanson niers in ere wordt gehou den. Het zijn nu juist deze figuren met aan hun hoofd de burgemeester Pierre La- bric, die voornoemde graaf met geestdrift steunen bij de voorbereiding van zijn transplantatie, zodat de on derneming in ieder geval al de zegen heeft v.an de er kende schutspatronen van deze oude buurt mei haar bijna verticaal stijgende straat jes-met-kinderhoof ri les, haar molen en haar dorpse gemeentehuis. Een hele falanx van lo kale glories, chansonniers, conferenciers, schilders en muzikanten volgt de graaf naar Den Haag om zo op Houtrust de „sfeer van Montmartre" te doen her leven. Omdat de gastrono mie ook tot de schone kun sten behoort, zal het be kende restaurant „La mère Catherine", waar we dezer dagen de graaf zijn plannen hoorden onthullen of be vestigen, eveneens met zijn huidige eigenaar Jacques Mériget, zijn kok en dien stertjes zijn arbeidsveld ge durende de tentoonstelling verplaatsen naar Den Haag. De gegratineerde uiensoep en de kip met champagne, waarvan de recepten tot de keukengeheimen van moe der Catherine behoren, zul len die tijd ook op Houtrust worden geserveerd. Het artistieke program ma? De complete wandver siering waar we op het eer ste oog nu geen verblinden de meesterwerken onder herkenden, zal. met de pannen en de schotels, ook al worden ingepakt en men vertelde ons, dat er zelfs nog een Utrillo die hier zijn leven lang woonde en werkte aan zal worden toegevoegd. Er komt een nummer „French cancan", zoals die ook in Moulin Rouge wordt gedanst en de chansons doch met ge kuiste teksten, zo stelde de graaf ons gerust zullen niet van de lucht zijn. De „conférences", de reeks politieke en andere grap pen, berokkenen de comte iets meer zorgen. Hij was bevreesd dat de Hollander, hoe aardig hij zijn vreemde ialen ook moge spreken, het snelle tempo van de humo risten toch niet bij zou kun nen benen, en bovendien zouden zijn artiesten toch niet al te veel Montmartri- aans bargoens moeten ge bruiken. Er komt voorts ook een deputatie oeroude brandweerlieden, begeleid door een fanfare en een tamboer, die nog onder maarschalk Lattre de Tas- signv de trommelstokken hanteerde en onder de andere muzikanten wer den we al voorgesteld aan de voormalige pianist-be geleider en ontdekker van Patachou en een bejaarde violist, die zijn carrière aan de zijde van Grock heeft gemaakt. Het zal die dagen wel wat stiller worden op en rond Place de Tertre. Maar omdat een offer met een tegenprestatie beloond dient te worden, zal uit Holland die tijd iedere dag een lading verse bloemen per vliegtuig naar Parijs worden gezonden, om als vaderlandse hulde e n als ruil voor de deputatie, Montmartre wat extra op te fleuren. In 1959 werden in Nederland 5.825 mil joen eieren geproduceerd. Hiervan wer den er 3.318 miljoen geëxporteerd. Na af trek van broedeieren en uitval bleven er voor de binnenlandse consumptie 2.276 miljoen over, zodat men de consumptie per hoofd van de bevolking kan bereke nen op 201 eieren, 15 meer dan in 1958. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1959 van het Produktschap voor pluimvee en eieren. De Nederlanders aten samen in 1959 ruim 32 miljoen eendeëieren, al of niet verwerkt in beschuit. Het verbruik van slachtpluimvee steeg van 1.7 kilogram in 1958 tot 2.25 kilogram in 1959 (levend gewicht). Door de wijziging van het vestigingsbe- sluit poeliersbedrijven 1939 werd het mo gelijk, in een groot aantal detalhandelsbe- drijven diepgevroren poeliersprodukten te verkopen. Tot deze detailhandelsbedrijven behoren die van de slagers, kruideniers en bakkers en verder de detailhandélsbe- drijven in vleeswaren, melk boter, kaas, eieren, margarine, groenten, fruit en vis. Het aantal verkooppunten voor poeliers produkten werd hierdoor in eerste instan tie uitgebreid van omstreeks 600 tot enige duizenden. Het 462ste bataljon pontonniers te Kei- zersveer begon dinsdag aan de bouw van de tweede Floriade-brug over de Westzee- dijk. Een peloton pontonniers neemt het zware materiaal in ontvangst, dat uit Jutphaas en Den Bosch wordt aange voerd, een lading van in totaal ruim ze ventig ton. Men hoopt het werk over 36 uur gereed te hebben. Het spectaculaire deel gebeurt vooral 's nachts. Vier 20-tons kranen tillen dan de brugdelen op hun plaats. De Westzeedijk zal daarvoor en kele uren worden afgesloten. De tramdra den zal men wegnemen. De brug, die een vrije overspanning van dertig meter krijgt, komt vijf meter boven het wegdek te lig gen. De totale lengte bedraag 33.60 meter, het loopvlak is 3.20 meter breed. Advertentie STERK, KREUKHERS7ELLENP, WASBAAR, PLOOI HOUDEND 7475. Ze keken nu weer uit naar 'n ander spelletje, want ze hatdden lang genoeg verstoppertje gespeeld. Kijk 'es, wat 'n hoop bloemen! riep Mioe. Daar ga ik wat van plukken! Ze knielde in hel gras en begon de bloemen te plukken. Rom liep in die tussentijd naar de waterkant en zocht wat platte steentjes bij elkaar. Die keilde hij in het water, dan scheerden de steentjes zo leuk en sprongen 'n paar maal op, vóór ze verdwenen Een jaar en drie maanden gevangenis straf met. aftrek luidde het vonnis, dat de rechtbank heeft uitgesproken over de 46- jarige Nijmeegse vishandelaar J. M., op grond van mishandeling van de leden van zijn gezin. De officier had een jaar en zes maanden met aftrek geëist. De Nijmegenaar. die reeds eerder ver oordeeld is wegens mishandeling van zijn vrouw, had op 27 januari in dronkenschap zijn vrouw en kinderen gemolesteerd. Hij zou zelfs tot tweemaal toe hebben gepoogd, zijn dochter een been te breken. De po litie, door de buren gealarmeerd, moest de man met. geweld naar het bureau sle pen. In het requisitoir beschreef de offi cier verdachte als een dronkaard, die avond aan avond zijn vrouw en kinderen te lijf ging, al het geld verdronk en zijn gezin aan zijn lot overliet. 49) Hoe spelt u uw naam? T-o-o-n-d-e-r. Hij keek even op. maar boog zich toen weer over zijn werk. Niet helemaal fonetisch, is het niet?, mompelde hij. Hij had het getal „100" ingevuld. Zij was naast hem komen staan en keek naar wat hij geschreven had. Ik ben nogal moe, merkte ze op en gaapte vrij onnatuurlijk, waarna ze enkele keren met gestrekte vingers op haar open mond sloeg. Waarom zet u de ramen dan niet even open? Het is hier vrij benauwd. Ik weet zeker, dat dat niet de oorzaak is. Ze liep echter toch naar het raam en zette het open. Toen kwam ze weer terug. Hij had er nog een cijfer aan toegevoegd. Hoe voelt u zich nu? Al iets beter?, vroeg hij ironisch. Ze keek even naar wat hij ingevuld had. Aanzienlijk beter. U zoudt zelfs kunnen zeggen her leefd. Er is zo weinig voor nodig, vindt u ook niet?, zei hij afgemeten. Wonderbaarlijk weinig. Bijna niets. Ze had kennelijk plezier om haar eigen woorden. Hij ging niet verder met schrijven. Hij legde zijn pen neer. Dit is natuurlijk belachelijk en u weet dat even goed als ik. Ik ben niet bij u gekomen om iets te vragen. U bent bij mij gekomen. Ze knikte. Goedenavond. Hij stond in de deuropening en keek de kamer in om afscheid te nemen, toen de lift, die hij had gebeld, bovenkwam. Hij hield een velletje papier in de hand. dat uit een aantekenboekje was gescheurd. Ik hoop, dat ik niet onbeleefd ben geweest, zei hij. Hij glimlachte even berouwvol. Ik weet echter zeker, dat ik u niet heb verveeld. En neemt u mij het vreemde uur van mijn bezoek niet kwalijk. Maar het ging dan ook om een vreemde zaak. In antwoord op een vraag van haar liet hij er nog op volgen: Daar hoeft u zich geen zorgen over te maken. Ik zou niet de moeite genomen hebben een cheque uit te schrijven, als ik die later weer zou intrekken. Dat zou maar een minne streek zijn Naar beneden, mijnheer?, vroeg de liftbediende om hem eraan te herinneren, dat hij nog steeds wacht te. Hij keek om. De lift is er. Toen keerde hij zich weer naar haar toe. Nu. goeden avond Hij nam even zijn hoed af en liep toen de gang op. De deur sloot zich langzaam. Toen hij in de lift stond, vouwde hij het papiertje open en las wat erop gekrabbeld stond. Hé, wacht even. riep hij uit, zijn hand naar de liftbediende uitstekend. Er staat alleen maar.... De lift-jongen liet het vierkante hokje langzamer zak ken. Wilt u soms teruggaan, mijnheer? Even scheen hij „ja" te zullen zeggen en keek daarbij op zijn horloge. Ach, nee. Het zal wel goed zijn. Laat maar. De lift begon weer sneller te dalen. In de hal sprak hij de portier aan en liet hem het papiertje zien. Welke kant is het op? Linksaf of rechtsaf? Heeft u er enig idee van? Er stonden slechts twee namen op geschreven en een getal. „Flora", het getal en „Amsterdam Square". Ik ben er eindelijk, vertelde hij Burgess enkele minuten later door de telefoon. Hij stond in de telefooncel van een ook 's nachts ge opend restaurant op Broadway. Ik dacht op een gegeven moment dat ik er was, maar toen ontbrak er wéér een schakel. Maar nu ben ik er toch zeker van. Ik kan het niet allemaal uitleggen. Ik ga er nu heen. Hoe vlug kun je er zijn? Burgess, die griezelig snel met een politiewagen was gekomen, herkende bijna te laat Lombards auto, die voor één van de gebouwen stond. Op het eerste gezicht leek ze leeg te zijn. Hij sprong uit de nog rijdende wagen en holde terug. Pas toen hij het trottoir had bereikt, zag hij dat Lombard op de treeplank zat, on zichtbaar van de rijweg af. Hij dacht eerst dat hij ziek was. Hij zat voorovergebogen en liet het hoofd hangen. Zijn houding duidde op iemand, die last van zijn maag had gekregen. Een man, die over zijn hemd brede bretels droeg, stond een eindje verderop. Hij keek hem medelijdend aan en hield zijn pijp in de hand. Een hond keek tussen zijn benen door. Lombard keek vermoeid op, toen hij Burgess' haas tige stappen naderbij hoorde komen. Toen liet hij zijn hoofd weer vallen, als kostte spreken hem te veel moeite. Is het hier? Wat is er aan de hand? Ben je er al geweest? Nee, daar achteraan. Hij wees op een gapende poort. Met zwarte letters stond er boven „Brandweer-City of New York". Dat is nummerzei Lombard, terwijl hij wapperde met een stukje papier. De hond. een herder, kwam nieuwsgierig dichterbij. En dat. is Flora, heb ben ze me gezegd. Burgess opende het portier en dwong hem hierdoor op te staan. Laten we teruggaan, zei hij haastig. En vlug ook. Hij wierp zich juist met alle kracht tegen de deur, toen Burgess met een sleutel boven kwam. Ik hoor niets. Heeft ze de huistelefoon opgenomen? Ze bellen beneden nog steeds. Dan moet ze 'm gesmeerd zijn. Dat kan niet. Dan zouden ze haar gezien hebben tenzij ze via een of andere achteruitgang is gegaan.. Hier. laat mij er even bij. Zo lukt je het toch niet De deur ging open en ze stormden naar binnen. Toen bleven ze plotseling staan en namen de scène voor zich op. De langwerpige woonkamer lag in het ver lengde van de hal. Zij was leeg, maar sprak een eigen zwijgende taal. Ze begrepen het beiden meteen. Alle lampen brandden. Een sigaret lag te smeulen. Een langzame blauw zilveren rookspiraal kringelde om hoog van de rand van de asstandaard, zo'n steeds weer op z'n pootjes terechtkomend geval met een holle voet. De tot aan de vloer reikende ramen stonden wijd open. Er achter gaapte een zwart gat. In de ene hoek ervan schitterde een grote ster, in de andere een zwakkere. Het leek op een zwart verduisteringsgordijn, vastge houden door twee glimmende punaises. Vlak voor de ramen lag een zilverkleurige schoen. De lange, smalle loper, die de vloer in tweeën ver deelde en van de hal tot vlak voor de ramen liep vertoonde enkele rimpels, bevroren golfjes, die de glad heid er van verbraken aan de kant van de hal. Burgess liep langs de wand van het vertrek naar de ramen. Hij leunde over het vergulde hekje heen en bleef zo enkele ogenblikken bewegingloos naar beneden staren. Toen strekte hij de rug, liep de kamer in en knikte Lombard toe. Ze ligt helemaal beneden, in een dienstgang tussen twee hoge muren. Ik kan haar van hier af zien. Nie mand schijnt het gehoord te hebben. Alle ramen aan deze kant zijn donker. Vreemd genoeg, rapporteerde hij het niet ogenblik kelijk aan het hoofdbureau. Er was maar één ding, afgezien van hemzelf, dat bewoog. En Lombard was het niet. Het was de rook van de sigaret. Daarom werd zijn aandacht er waarschijnlijk door getrokken. Hij liep erop af, pakte de sigaret op en mompelde toen iets binnensmonds. Het. klonk zoiets als „Moet gebeurd zijn vlak voordat wij kwamen." Hij haalde een sigaret uit zijn koker en hield deze tegen het peukje, de mond stukken op precies gelijke hoogte houdend. Toen gaf hij met een potlood een streepje op de sigaret, waarna hij haar aanstak en er' één trekje aan deed. Daarna legde hij de sigaret in dezelfde 'uitholling, als waarin het peukje had gelegen. Hij keek op zijn horloge. Waarom doe je dat? vroeg Lombard met de af wezige stem van iemand, die nergens meer interesse voor heeft. (Wordt vervolgd) De Amerikaanse schout bij nacht Daniel V. Gallery veroverde in de tweede we reldoorlog. als commandant van een z.g. hunter-killer groep, een Duitse onderzee boot: de U 505. Geïnteresseerd door de ge schiedenis van deze boot, die thans een plaats heeft in het museum voor weten schap en industrie te Chicago, heeft Galle ry na de oorlog een bock geschreven over deze onderzeeër, dat onder de titel „Twin tig miljoen ton naar de kelder" door de uitgeversmaatschappij Elsevier in Amster dam is uitgegeven. Het boek behandelt de bouw en de levensloop van deze boot en verhaalt de geschiedenis van haar bemanning op de lange patrouilletochten in de tweede we reldoorlog. Het werkje is vlot geschreven, al wordt de lezer af en toe gehinderd door een te veel aan statistieken, terwijl de schrijver bij beschouwingen van tactische aard soms in herhalingen vervalt. Men kan aan het woord zien dat het uit het Duits is overgenomen: het Nederlands kent heem en niet heim en wee in de betekenis p ij n riekt ook naar onze oosterburen. Vreemd ge noeg is het woord niet uit Duitsland, maar uit Zwitserland tot ons gekomen. Het wordt voor het eerst gebruikt in een medisch geschrift van 1678; men vindt het in de geschriften van Con- stantijn Huygens jr. en sinds omstreeks 1700 in tal van talen, hetzij overge nomen (zoals Deens hjemve) hetzij ver taald (zoals Frans mal du pays en En gels homesickness). De verspreiders van het woord zijn de Zwitserse huur soldaten geweest die. in den vreemde dienend omdat uin land hun geen be staan bood. veelvuldig aan een tot ziekte aangroeiend verlangen naar hun (^geboortegrond leden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13