Ondanks verscherpte concurrentie grotere verkopen en hogere winst Demka boekte bevredigende resultaten in 1959 De beurs Tweederde van de winst blijft in het bedrijf Kapitaalsuitgaven nemen af Export-Financiering onv. div. (5 Europese Investerings bank verstrekte 7 leningen Statutenwijziging is aangenomen SCHEEPVAARTBERÏCHTEN WOENSDAG 27 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 JAARVERSLAG VAN DE KONINKLIJKE Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland PRISMA Einde Vlisco-affaire i (Van onze financiële medewerker) De financiële resultaten van de Koninklijke-Shell zyn reeds enige tijd bekend. Het netto-resultaat van de groep was in 1959 175,5 miljoen pond sterling tegen 158,8 mil joen pond in 1958. De Koninklijke heeft hierin een aandeel van 60 percent en keert over het afgelopen jaar 5,25 per aandeel van f 20 uit tegen f 5 over 1958, zijnde respectievelijk 26,25 en 25 percent. Bovendien wordt ditmaal twee percent in aandelen uit de agio-reserve betaald. In het netto-resultaat van de groep komt tot uiting een toeneming van 8 percent in de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten, alsmede een stijging van 17 percent in de opbrengst van chemische produkten. Deze laatste vertegenwoordigen circa 9 percent van de totale opbrengst van verkopen en andere bedryfsinkomsten. De bedrijfskosten bedroegen in 1959 54 percent van de bruto-bedrijfsinkomsten in vergelijking met 56 percent voor 1958. Dit lijkt een ge ringe verlaging maar de betekenis ervan kan blijken uit het feit dat twee percent van de bruto-inkomsten op het huidig niveau een bedrag van 50 miljoen pond uit maakt. Deze verlaging is het resultaat van de intensieve kostenbewaking bij alle maatschappijen van de groep. Naar verdere verlaging wordt krachtig gestreefd. Van het netto-resultaat ad 176,5 mil joen pond wordt 58 miljoen pond aan dividend uitgekeerd, hetgeen wil zeggen dat de groep bijna 70 percent van de winst in het bedrijf houdt. Het kapitaal en de niet-uitgekeerde winsten van de groep zijn in 1959 gestegen tot ruim 2 miljard pond, waarin de Koninklijke voor 60 percent participeert, ofwel voor ruim 1,2 miljard pond, gelijkstaande met rond 12,9 miljard, zijnde circa 880 per cent van het gewone aandelenkapitaal. Hierbij dient dan nog rekening te wor den gehouden met het feit dat de groep op haar duurzame produktiemiddelen met een aanschaffingswaarde van rond 3 miljard pond, circa de helft heeft af geschreven. Het aandeel van de Koninlijke in de netto-resultaten van de groep heeft in 1959 15,40 per aandeel van 20 bedragen, waarvan 5.25 wordt uitgekeerd. Bij een beurskoers van circa 150,- per aandeel laat de koers-winstverhouding zich op 10 1 becijferen, wat wil zeggen dat de beurskoers circa 10 maal de behaalde winst per aandeel bedraagt. In de uitvoerige en interessante toelich ting op de cijfers wordt o.m. opgemerkt dat de kapitaalsuitgaven niet meer zo sterk zullen toenemen als in het recente verleden en dat anderzijds kapitaal in gro tere mate ter beschikking komt. Hierdoor kan de groep een vrijer standpunt inne men ten aanzien van de winstuitkeringen, hetgeen in het verhoogde dividend tot uit drukking komt. De concurrentiestrijd om afzetgebieden voor olieprodukten wordt scherper, of schoon de algemene expansie ook in de groei van het olieverbruik tot uitdrukking komt. Op grond van de gunstige econo mische vooruitzichten bestaat er alle re den voor de verwachting dat de vraag naar olie in 1960 zal blijven toenemen, maar vooralsnog is er geen reden om een matiging in de huidige felle concurrentie strijd te verwachten. Chemische industrie breidt zich uit. De chemische industrie als geheel blijft zich uitbreiden. De groepsmijen hebben hierin de laatste vijf jaar meer dan 100 miljoen pond geïnvesteerd en het voorne men bestaat profijt te blijven trekken van aantrekkelijke investeringsmogelijkheden in deze richting. De groei van de che mische industrie berust voor een goed deel op 't toegenomen gebruik van grond stoffen, die uit aardolie worden vervaar digd en de petro-chemische industrie toont als gevolg daarvan een snelle groei, in het bijzonder op het gebied van plastica en synthetische rubber. De vooruitzichten van de olie-indsutrie op langere termijn wijzen eveneens op voortgezette groei, ook al zal zij in de komende jaren langzamer verlopen dan in de jaren na de oorlog het geval was. Hoe wel de huidige ruime leveringsmogelijkhè- den voor olie nog wel enige tijd zullen aanhouden, worden deze van tijdelijke aard geacht bezien op langere termijn. Het wereldverbruik van olie is in elk decen nium van deze eeuw ten naaste bij ver dubbeld. De snelle aanwas van de wereld bevolking, de groeiende economie en de stijgende levensstandaard, de toenemende industrialisatie, de mechanisatie van de landbouw en vele andere factoren wijzen erop dat de wereldvraag naar olie stellig aanzienlijk zal blijven toenemen. In 1959 heeft de groep opnieuw bewezen dat haar hulpbronnen zodanig waren dat zij in staat was haar plaats in de aard olieindustrie te behouden. De kracht van de verschillende hulpbronnen wettigt het vertrouwen waarmede de directie van de Koninklijke-Shell de toekomst tegemoet ziet. De opbrengst van verkopen en andere bedrijfsinkomsten beliepen 2.579 miljoen pond sterling en toonden een toeneming van 227 miljoen pond-sterling ten opzichte van 1958. Het totaal der omzetbelastingen, accijnzen en dergelijke heffingen steeg echter sterker, en wel tot 670 miljoen pond sterling, hetgeen een toeneming betekent van 90 miljoen pond sterling vergeleken met 1958. De bedrijfskosten, met inbegrip van de kosten van aankoop van olie en chemi sche produkten, beliepen 1.403 miljoen pond sterling. Ofschoon deze kosten hoger waren dan in 1958 (1.321 miljoen pond sterling), als gevolg van de toegenomen omvang der werkzaamheden, stegen zij niet in de zelfde mate als de opbrengst van verkopen, in 1959 bedroegen deze kos ten 54 percent van de brutobedrijfsinkom- sten, vergeleken met 56 percent in het voorgaande jaar. Dit lijkt een geringe verlaging, maar de betekenis ervan kan, aldus het verslag, blijken uit het feit dat 2 percent van de bruto-inkomsten op het huidig niveau een bedrag uitmaakt van ongeveer 50 miljoen pond sterling. De afschrijvingen ad 180 miljoen pond sterling waren eveneens hoger dan in 1958 (166 miljoen pond sterling), als gevolg van aanzienlijke uitgaven voor uitbreiding der duurzame produktiemiddelen. De belas tingen naar de winst stegen van 130 mil joen pond sterling in het voorgaande jaar tot 148 miljoen pond sterling, in hoofd zaak door het hogere peil der inkomsten van enkele groepsmaatschappijen. Na af trek van al deze posten en van het aan derden toe te rekenen aandeel ad 19 mil joen pond sterling, bedroeg het nettore sultaat van de groep 176 miljoen pond sterling. Hiervan is 58 miljoen pond ster ling als dividend aan de moedermaat schappijen uitgekeerd, het niet uitgekeer de restant is in het bedrijf belegd. Ultimo 1959 bedroegen de aanschaffings- kosten van duurzame produktiemiddelen, enz. 2.935 miljoen pond sterling. Het to taal van de afschrijvingen was aan het eind van het jaar 1.419 miljoen pond ster ling, waardoor als nettowaarde van de duurzame produktiemiddelen, enz. een be drag overblijft overeenkomend met 52 per cent van de aanschaffingskosten. In de kasmiddelen en kortlopende beleggingen ad 488 miljoen pond sterling trad weinig verandering op. De groep handhaafde der halve wederom haar sterke kaspositie, hetgeen een grote steun zal zijn in de onzekere omstandigheden waarin de aard olie-industrie nog enige tijd zal verkeren. In 1959 beliepen de kapitaaluitgaven en opsporingskosten van groepsmaatschap pijen 364 miljoen pond sterling. Bovendien was het aandeel van de groep in deze uit gaven van niet geconsolideerde maatschap pijen 58 miljoen pond sterling, zodat het totaal voor 1959 422 miljoen pond sterling bedroeg. De vloot In het hoofdstuk vervoer wordt medege deeld, dat de vloot an de groep in de loop van 1959 met ongeveer 760.000 ton werd uitgebreid door het overnemen van de vloot der Canadian Eagle Oil Compa ny limited. Eind 1959 had de groep de beschikking over 551 tankschepen van 2.000 en meer ton draagvermogen, in totaal ruim 10 miljoen ton scheepsruimte. Hier van stond 4,2 miljoen onder direct be heer; de rest was gecharterd. In het kader van het streven de vloot van de groep te moderniseren en in alle opzichten concurrerend te houden, werden twintig oudere schepen in 1959 van de hand gedaan; deze behoorden voorname lijk tot de klasse van 9.000 en 12.000 ton draagvermogen. Pijpleidingen Goede vorderingen zijn gemaakt met de aanleg van de bijna 300 km lange 24- duims pijpleiding voor het vervoer van ru we olie van Rotterdam naar in het hart van de industriegebieden van de Roer en de Rijn in West-Duitsland gelegen raffi naderijen, ondermeer naar die welke te Godorf bij Keulen voor de groep in aan bouw is. Dit werk geschiedt voor de n.v. Rotterdam-Rijn Pijpleiding maatschap pij, waarin de groep een aandeel heeft van 40 percent, tegen het einde van het jaar was hiervan 235 km gelegd. De groep heeft een belangrijk aandeel in de Société du Pipe-line Sud-Européen, wel ke maatschappij een 770 km lange ruwe- oliepijpleiding met grote diameter gaat leggen van Lavera in Frankrijk aan de Middellandse Zee naar de raffinaderijen die in het dal van de boven-Rijn in Frank rijk en Duitsland zullen worden gebouwd. De door raffinaderijen van de groep in totaal verwerkte hoeveelheid ruwe olie bleef toenemen; zij is in 1959 tot een ge- middel van ruim 2.369.000 barrels per dag gestegen. Er zijn thans bij groepsmaat schappijen plannen in voorbereiding, in 'n aantal landen raffinaderijen te bouwen of in de bouw deel te nemen, zoals in Turkije, Kenya, Zuid-Afrika, Pakistan, de Filippijnen en Nieuw-Zeeland. Amerikaanse lening aan India Het Amerikaanse Development Loan Fund heeft heeft aan centrale met een vermogen van 250.000 kw in de Damodar- vallei te helpen financieren. Volgens een officiële verklaring hebben de V.S. aan India ook nog een lening verstrekt in rupees gelijk aan 43 miljoen dollar als bijdrage in de bouwkosten van de cen trale, die ongeveer 200 mijl ten westen van Cal cutta zal worden gebouwd. De rupees zijn ver kregen uit de verkoop van agrarische produkten uit de Amerikaanse overschotvoorraden aan India. Stijgende kosten van levens onderhoud in de V.S. Volgens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Arbeid hebben de kosten van le vensonderhoud in de Verenigde Staten in maart de recordhoogte van 125,7 van het gemiddelde van 1947/49 bereikt. Het hoofd van de afdeling prijzen van het ministerie voorspelde, dat. de prijzen van levensmiddelen, die de oorzaak zijn van de stijging in maart, tot juli of augustus ge leidelijk zullen blijven stijgen. De kredietportefeuille van de n.v. Export Financiering-maatschappij in Den Haag, heeft, blykens het jaarverslag over 1959, aan het einde van het versla-gjaar f 554,6 miljoen in hoofdsom bedragen. Vergeleken bij 1958 betekent dit een teruggang van 20,4 miljoen. Deze verlaging is ontstaan, doordat in de loop van het jaar een achttal kredieten geheel werd afgelost en van één krediet geen gebruik werd gemaakt. De kredietportefeuille onderging hierdoor een vermindering van 48 miljoen. Hiertegen over stond een vermeerdering van 27,6 miljoen, welke ten dele het gevolg is van toegestane verhogingen van bestaande kredieten en voorts va«n het afsluiten van nieuwe kredietovereenkomsten. Gedurende het verslagjaar is op de ver leende kredieten 59 miljoen opgenomen en 49 miljoen afgelost, zodat het op de biteuren uitstaande bedrag in hoofdsom is vermeerderd met 10 miljoen. Evenals in vorige jaren was er geen achterstand in de betaling van rente en aflossing door debi-' teuren. In 1959 werd verdiend 17,3 mil joen 13,2 miljoen) en betaald 14,5 miljoen 10,9 miljoen), zodat resteert 2,8 miljoen 2,4 miljoen), waaraan valt toe te voegen provisie ad 1,1 miljoen (f 1,3 miljoen). Na aftrek van de alge mene kosten etc. resteert een saldo winst ad 2,8 miljoen 1,7 miljoen). Voorge steld wordt aan de statutaire reserve 560.916 350.979) toe te voegen en deze te brengen op 2,1 miljoen. Aan de reser ve diverse doeleinden 1,9 miljoen 1,1 miljoen) waardoor deze rekening wordt gebracht op 7,1 miljoen en een onver anderd dividend van 5 percent, van het op de aandelen gestorte kapitaal. Ook dit jaar hebben onze aandeelhouders ons een rekening-courantkrediet van 40 miljoen ter beschikking gesteld. De Neder- landsche Bank heeft zich in principe be reid verklaard tot het in disconto nemen van aan de n.v. getrokken wissels en pro messen met een looptijd van ten hoogste twaalf maanden, tot een maximum bedrag van 50 miljoen. Hiervan werd geen ge bruik gemaakt. De resultaten van 1959 zyn, blykens het jaarverslag, voor de Koninklijke Demka Staalfabrieken n.v. in Utrecht, wederom bevredigend geweest. Het batig saldo van de exploitatierekening heeft f 5.878.992 (v.j. 6.274.206) bedragen. Aan interest werd ontvangen 15.628 19.236) en aan baten uit vorige boekjaren f 312.520 12.005). Voor afschrijvingen is 2.250.000 (onv.) uitgetrokken. Het fonds voor vernieuwing en uitbreiding werd verhoogd met f 650.000 (onv.) tot f 10,45 miljoen en de reserve diverse belangen met 250.000 300.000) tot 3,55 miljoen. Na aftrek van een voor ziening aanvulling pensioen ad 350.000 250.000) en vennootschapsbelasting ad 1.680.000 1.820.000), bedraagt het saldo winst f 1.027.140 1.035.447). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van tien percent (onv.). De staalproduktie is in het verslagjaar lager geweest dan in 1958, als gevolg van het bijna geheel wegvallen van de tijde lijke produktie van blokken voor de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en Breedband n.v., welke produktie in de voorgaande jaren in niet onbelangrijke mate lot het gunstig resultaat heeft bijgedragen. Daartegenover is door stijging van de afzet van de andere produkten, met een over het geheel ge nomen voor deze produkten gunstiger winstmarge, per saldo praktisch hetzelfde resultaat bereikt. In het begin van 1960 heeft zich de bevredigende gang van zaken vooral het vierde kwartaal 1959 voortgezet. De orderportefeuille waarborgt voor het eerste halfjaar 1960 een behoorlijke bezet ting met redelijke winstmarges, aldus de directie. In de laatste jaren, zo vervolgt het ver slag, heeft het bedrijf zich geleidelijk meer ontwikkeld in de richting van de produktie van kwaliteitsstaal en speciaalstaal. De in stallaties van de smelterij en verderver- werkënde afdelingen zijn modern en ge schikt voor deze produktie. De bestaande staaf- en draadwalserij is niet meer up to date en minder bruikbaar voor de produktie van speciaalstaal. Goedkeuring werd ge hecht aan een plan tot modernisering en uitbreiding van de walserij en tot het bou wen van een kleine moderne walserij voor speciaalstaal op terrein-noord. Met de uit voering zal ongeveer twee jaar gemoeid zijn Bovendien zal ten westen van de spoorlijn Utrecht-Amsterdam een terrein aangekocht worden voor toekomstige uit breidingen, aldus de directie. Advertentie Mst. ak geen .toto" vain! Een horloge kopen moet geen kansspel worden... eis zekerheid... die vindt U alleen bij de vakman... uw eigen horlogei*! het goede Anker-horloge De raad van gouverneurs van de E.I.B. heeft tydens zijn vergadering onder voorzitterschap van de heer Wilfrid Baumgartner (Frankrijk), op 25 april te Brussel gehouden, het tweede jaarverslag en de rekeningen over het boekjaar 1959 goedgekeurd. De Europese investerings bank, de bankinstelling welke bij het ver drag van Rome tot oprichting van de Eu ropese economische gemee' schap in het leven is geroepen, legt in haar jaarver slag de nadruk op de gunstige ontwikke ling van de economische integratie in de loop van het jaar 1959. De bank heeft in 1959 zeven leningen voor een totaal bedrag van 52,1 miljoen goedgekeurd. Deze leningen worden als volgt over de landen verdeeld: 32 mil joen aan Italië, 16,1 miljoen aan Frank rijk, 4 miljoen aan Luxemburg. Vier van de zeven projecten, waaraan de Bank voor een tegenwaarde van 35,1 miljoen rekeneenheden deelneemt, hebben betrekking op de energiesector, de drie andere, waaraan de E.I.B voor een be drag van 17 miljoen deelneemt, betref fen de chemische industrie. Zes van deze projecten voor een totaal bedrag van 48,1 miljoen zijn in de rninder-ontwik- kelde gebieden van de gemeenschap ge legen, het zevende project voor een be drag van 4 miljoen is van gemeen schappelijk belang voor verschillende lid staten van de Gemeenschap. De totale kosten van de investerings projecten waaraan de bank door haar le ningen bijdraagt, belopen ongeveer de te genwaarde van 288. Het gedeelte van dil drag, dat door de leningen van de bank ad 52.1 miljoen wordt gedekt, beloopt dus gemiddeld 18 pet. De leningen werden ver strekt voor een tijdsduur tussen de 12 en de 20 jaar, vastgesteld in overeenstem ming met de aard van de gefinancierde projecten. Aandeelhouders van P. F. van Vlisstngen en Co's Katoenfabrieken te Helmond heb ben na ruim twee uur vergaderen de door het bestuur voorgestelde statutenwijziging goedgekeurd. Van de 969 stemmen werden er 851 vóór de wijziging uitgebracht, ter wijl 103 stemmen tegen waren en 12 stem men blanco werden ingeleverd. Op het punt van de opheffing van het beperkte stemrecht, het op naam stellen van de aandelen en de wijziging in de winstver- deling bestonden van aandeelhouderszijde vrij veel bezwaren. Men stelde daarbij dat aandeelhouders zich met huid en haar zouden verkopen wanneer men de voorge stelde wijzigingen aan zou nemen. Een viertal sprekers, dat het woord voer de, gaf dan ook te kennen dat zijn ver trouwen in het bestuur wel ernstig op de proef gesteld werd. Daarbij werd o.m. aangevoerd dat het Vlisco-bestuur zich door het volharden in zijn houding de zeg genschap van aandeelhouders te vermin deren de Nederlandse n.v. in het alge meen een slechte dienst bewees, zeker ge zien de stromingen die in den lande be staan voor de herziening van het vennoot schapsrecht. Er waren door een viertal aandeelhou ders vrij uitvoerige amendementen op de statutenwijziging ingediend. Deze vonden in de ogen van het bestuur geen genade. Slechts opbeen ondergeschikt punt kwam het aan de wensen van aandeelhou ders tegemoet. Tijdens de behandeling van de jaarstuk ken deelde de directie mede dat de or derboeken van de maatschappij ruim zijn gevuld. Met de Belgische deelneming gaat het nog niet naar wens De verwachting werd nog uitgesproken dat Vlisco ook over dit jaar een bevredigend dividend uit zal keren. Het door de Unilever overgenomen pakket aandelen was niét ter vergadering gedeponeerd. Mr. A.J. van Soest (Unile ver) werd met algemene stemmen tot commissaris benoemd. V.A.R. dreigt Ceylon De V.A.R. heeft met een Arabische boycot van Ceylonese thee gedreigd, tenzij Ceylon van gedachten verandert wat betreft het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Israel. Cey lon verkoopt jaarlijks ongeveer 80 miljoen pond thee aan Arabische landen. Aalsdijk 27 te Boston. Abida 27 bij Hoek van Hallond verwacht. Acila 27 te Kaapstad verwacht. Aegis 27 te Puerto Limon. Agamemnon 27 v. Rotetrdam n. Hamburg. Area 26 et Curasao verwacht. Alys 3/5 te Algiers verwacht. Alphard 26 70 m. n.o. Ouessant n. Freetown. Arendskcrk 26 400 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Aiioth 26 te Kuwait. Amerskerk 26 v. Antwerpen n. Rotterdam. Artemis 26 te Rotterdam n. Rendsburg. Alhena 26 v. R'dam te Antwerpen n. B. Aires. Almdijk 28 te Houston. Algol pass. 26 Gibraltarrock n. Antwerpen. Ammon 27 et Baltimore. Alcor 26 v. Beira n. Lorenzo Marques. Airiati 26 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amerskerk 26 te Rotterdam. Appingedijk 26 v. Liverpool n. Londen. Argos 26 230 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen, Asterope 26 80 m. o. Sable eil. n. Hampton Roads. Ares 26 v. Antwerpen te Rotterdam. Artemis 26 v. Rotterdam n. Kiel. Aemaea 26 6 m. w. The Brothers n. Mena. Alchiba 26 70 m. z.z.w. F. Noronha n. Rio de Jan. Alphacca 26 rede Alleppey. Ampenan 26 te Houston v. Baltimore A.msteldiep 26 120 m. z. Kreta n. Amsterdam. Angolakust 27 te Port Harcourt verw. n. Burutu. Averdijk pass. 26 Tunis n. Port Said. Bcnnekom 26 te Amsterdam n. West-Indië Eeninkust 28 te Duala verwacht. Beskoop 26 te Punta Caröon v. Willemstad. Bonita 26 v. New Orleans n. Laceiba. Boskoop 27 te Maracaibo. Blitar 26 34 m. z.w. Hodeida n. Djeddah. Busum 30 te Puerto La Cruz verwacht. Caltex Gorinchem 27 te Fredericia. Caltex Utrecht pas. 27 Kuria Muria n. Bahrein. Caltex Leiden 27 te Rotterdam. Caltex Arnhem 26 v. Rastanura n. Suez. Caltex Pernis 27 te Bahrein. Calt. Eindhoven 26 400 m. o.n.o. Aden n. Bahrein. Calt. Utrecht 26 25 m. z.w. R. Fartak n. Bahrein. Caltex Leiden 26 80 m. n.w. Texel n. Rotterdam. Camitia 5/5 te Rotterdam verwacht. Camerounkust 27 v. Amsterdam n. West-Afrika. Casamance 26 v. Dakar n. Nantes. Cartago pass. 27 Kp. Henry n. Baltimore. Congokust 26 v. Pto. Amboin n. Abidjan. Ceres 26 te Talcahuano. Cradle of Lib. 26 20 m. n.w. Djeddah n. B. Mashui Charis 22 v. New Orleans n. Maracaibo. Cinulia 16/5 te Durban verwacht. Cleodora 28 te Geelong verwacht. Crania 26 700 m. w.z.w. Azoren n. Rotterdam. Daphnis 26 v. Puerto Ordaz n. Georgetown. Delft 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. De Kerens 27 te Aden. Diemerdijk 26 v Los Angeles n. Balboa. Dinteldijk 27 te Vancouver. Diogenes 26 te Callao v. Pisco. Dorestad 26 v. Eastham n. Curasao. Dongedijk 26 te Rotterdam. Diioma 26 430 m. w.z.w. Azoren n. Stanlow. Drente 26 v. Suez n. Aden. Duivendreeht 25 100 m. o. Miami n. Pt. Arthur. Esso R'dam 26 150 m. o.z.o. P. Sudan n. Rastanura. Forest. Hill pass. 26 Bizerta n. Banias. Fravizo 26 15 m. n.o. Ouessant n. Wismar. Leiderkerk 26 165 m. n. Perim n. Suez. Friesland SSM 27 te Esbjerg. Gaasterland 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Gooiland 27 te Newport. Graveland 27 v Recife n. Cabadelo. Giootekerk 27 te Shanghai. Kathor 26 20 m. w. Kp. Dagata n. Rotterdam. Helena 27 v. Antiqua n. St. Kitts. Helicon 26 v. La Guaira n. Guahta. Hera 25 v. Pernis n. Barbados. Hector 26 te Amsterdam. Houtman 26 Ie Beira. Hilversum 26 390 m. n.w. Fayal n. Bermuda. Hydra 26 600 m. w.z.w. Azoren n. St. Thomas. Isis 26 te Antwerpen. Jason 28 te La Guaira verwacht. Jacob Verolme 26 te Cristobal. Japara 26 505 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapstad. Johan van Oldenbarnevelt 27 te Aden. Joseph Frering 26 rede Monrovia v. IJmulden. Karimun 26 v. Port Said n. Napels. Kalinga 6/5 te Curacao verwacht. Kara 27 te Helsingborg. Kalvdon verm. 26 v. Curacao n. Cardon. Kyilx 26 v. Turku n. Amsterdam. Kennemerland 26 v. Recife n. Salvador. Kalydon 27 te Punta Cardon. Koratia 26 v. Curacao. 27 te Punta Cardon. Kóbyjia verm. 27 v. Rouen n. Rotterdam. Katelysia 30 ter hoogte Landsend verwacht Kellia 30 te New York verwacht. Kermia 26 te Melbourne Khasiella 1/5 te Curacao verwacht. Kopionella 3/5 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 1/5 op Pararivier verwacht. Korendijk 26 v. Moreheadcity n. New York. Kertosono 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Karsik 26 820 m. n.o. Mauritius n. Mauritius Kinderdijk 26 600 m. w.z.w. Flores n. Vera Cruz. Koningswaard 26 220 m. o.n.o. S. Lucia n. Curacao. Kryptos 26 25 m. n. Borkum n. Sundsvall. Korenia pass. 27 Antiqua n. Pauillac. Kosicia 27 te Thameshaven. Kreon 26 v Caripata n. Punta Cabello. Laertes 28 te Hongkong verwacht. Larenberg 26 100 m. w. Llsabon n. Freetown. Leopoldskerk 26 150 m. o. Muscat n. Goa. Lutterkerk 27 v. Rotterdam n. Basrah. Liberty Bell 26 110 m. n.w. Perim n. B. Masliur Limburg 26 v. Singapore, 27 te Port Swettenham. Maas 26 te Chalkis. Mariekerk 27 te Tripoli. Marnelloyd 26 te Khorramshahr. Mitra 7/5 te Curacao verwacht. Montferland pass. 26 Finisterre n. Amsterdam. Meerdrecht pas. 26 Sao Luiz n. Rio de Janeiro. Minos 26 v Kotka, 27 te Helsinki. Molenkerk 27 te Akaba. Mentor 25 v. Bremen n. Hamburg. Maashaven 26 170 m. z.w. Ouesant n Amsterdam Molenkerk 26 v. Suez n. Akaba. Moordrecht 26 350 m. z.w. Flores n. Landsend. Muiderkerk pass. 26 Berlenga eil. n. Duinkerken. Musi 26 220 m. z.w. Saigon n. Hollandia. Naess Commander 26 te Port Said. Na ess Tiger 24 v. New York n. El Palito. Naranio 26 te Rio rie Janeiro verwacht. Navicella 1/5 te Curacao verwacht: Noordwijk 26 150 m. w.n.w. Freetown n L. Palm. Neder-Waal pass. 26 Kp S1 Vincent n. Marseille. Nijkerk 23 v. Shanghai n. Yokohama. Nieuw Amsterdam 26 v. New York n. South.ton. Naranio 26 te Rio de Janeiro v. Bahia. Ossendrecht 26 v. Puerto Marghera n. Conakry. Ouwerkerk 27 v. Antwerpen n. Hamburg. Oranjestad 26 v. Port of Spain n. Barbados. Oranje Nassau 26 v. Willemstad te Oranjestad. Overijsel 26 v. Duinkerken. 27 te Antwerpen. Oidekerk 26 200 m. n. Port Sudan n. Djibouti. Orestes 26 50 m. z.w. Landsend n. Mamsetegdam. Fapendrecht 26 te Wismar. Philidora 26 in Panamakanaal verw. n. Gibraltar Philipipa 28 te L'Avera verwacht. Prins Willem George Frederik 26 v, Bordeaux naar Montreal. Prins der Nederl. 26 dw. Dungeness n. Londen. Prins Willem V 26 v. Rotterdam n. Le Havre. Fi ins Frederik Willem 26 te Toronto. Philine 26 50 m. z. Ras Al Hadd n. Gibraltar. Prinses Irene 26 800 m. o. Kp. Race n. Montreal. Prov.singel 26 310 m. n.n.w. Az. n. St. Laurens. Randfontcin 26 v. Las Palmas n. Southampton. Rempang 26 v. Lissabon n. Las Palmas. Ridderkerk 27 te Hamburg Ruys 26 v. Buenos Aires n. Santos. Reza Shah te Great 26 80 m. n.n.w. Berlenga naar Ummsaid. Rijnkerk 25 v. Kaapstad n. Las Palmas. Stad Utrecht 26 11m. n. Sch.monnikoog n. N.York Schielloyd 26 v. Balik Papan n. Zamboanga. Schouten 28 le Manilla verwacht. Silindoeng 27 te Bangkok. Stanvac Alor 26 v. P. Swettenham n. S'geigerong Stanvac Malacca 26 v. Buatan n. Sungeigerong. Straat Clarence 26 te Penang. Straat Magelhaen 26 v. Hongkong n. Moji. Sarpedon 27 te Barbados. Senegalkust 26 v. Antwerpen n. Bremen. Samarinda 26 v. Matadi n. Kaapstad. Scherpendrecht pass. 27 Ouesant n. Hamburg. Straat Lombok 27 te Brisbane. Skadi 26 175 m. n. Kp. Villano n. Civita Vecchia. Slamat 26 35 m. z.z.w. Balearen n. Genua. Stad Rotterdam 26 60 m. w.z.w. Ouess. n. R'dam. Senegal 26 te Rotterdam. Socrates 27 te Amsterdam v. werf. Stad Schiedam 28 te Terneuzen verwacht. Soestdijk 26 150 m. z. Kp. Race n. Terneuzen. Schie 26 v. Tanger n. Rotterdam. Stad Delft 26 670 m. z.o. If. Race n. Vlaardingen. Stad Haarlem 26 50 m. w.z.w. Oporto n. Emden. Rossum 26 v. Bremen. Schie 26 v. Tanger n. Rotterdam. Siaoe 27 te Malacca. Stad Alkmaar 26 te Accra. Steven 26 te Tenerife. Straat Soenda 26 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Stentor 25 750 m. z.w. Flores n. Curacao. Sunetta 1/5 in Panamakanaal verw. n. Curacao Telamon 26 v. Nassau n. Mobile. Tabinta 26 te Bremen v. Marseille. Themis 27 te Guanta. Tcxelstroom 26 v. Amsterdam n. Hull. Triton 26 v. Rotterdam, 27 te Antwerpen. Tawali 26 40 m. n. Oran n. Port Said. Teiresias 26 454 m. z. Quemby n. Kobe. Tibia 26 265 m. w. Karachi n. Abadan. Taria 30 te Yokkaichi verwacht. Thelidomus 29 te Curacao verwacht. Tahama 26 te Banias. Tjiluwah 27 te Singapore. TJit.jalengka 26 v. Singapore n. Hongkong. Talisse 26 le Duinkerken. Tiiliwong 27 v. Dunedin n. Auckland. Utrecht 27 te Rotterdam. Vasum 4/5 ter hoogte Landsend venvacht. Van Spilbergen 26 680 m. z.w. Ceylon n. Penang. Van Heemskerk 26 v. Douala n. Port Harcourt. Van Lmschoten 26 te Nagoya. Vllst 26 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Vivipara 26 te Suez. Waterland 26 v. Las Palmas n. Brazilië. Waterland 27 te Port Said verwacht. Wonogiri 27 te Penang. Woensdrecht 26 v. Paulsborough n. Pto. La Cruz. Witmarsum 26 v. A'dam n. Bremen/G. v. Mexico. Westertoren 26 480 m. z. Recife n. Curacao. Waikelo 27 te Mukalla. Weltevreden 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Willemstad 27 te Madeira. IJssel 26 60 m. n.n.w. Cyprus n. Eleusis. Zuiderkerk 27 te Suez. Zaanland 26 v. Buenos Aires n. Santos. KLEINE VAART Admiralengracht 25 20 m. n.n.w. Bilbao n Antw. Ardeas 25 te Venetië n. Triëst. Atlas 25 te Gothenburg n. Amsterdam. Bab B 23 v. Rotterdam n. Middlesbrough. Boreas 25 te Aalborg n. Aarhus. Draco 25 v. Malaga n. Cadiz. Flevo 25 40 m. n. Eider n. Gothenburg. Ilias 25 te Izmir n. Malta. Julia Mary 26 60 m. z.w. Landsend n. Newport. Kaap Falga 25 v. Karlshamn te Zaandam. Kaap St. Vincent 25 v. Rotterdam n. Gent. Leliegracht 26 10 m. n.n.w. Anholt n. Dundee. Manto 26 te Amsterdam n. Gdvnia. Marianne 26 15 m. z.w. Texel n. Rouen. Midas 26 te Rotterdam n. Gibraltar. Piato 26 dw. Vlieland n. Amsterdam. Ponza 25 v. Karskaer n. Sundsvall. Quo Vadis 25 te Fowey v. Duinkerken. Strabo 26 30 m. z.z.w. Ouessant n. Savona. Thaletas 26 60 m. w. Gibraltar n. Algiers. Twee Gebroeders 25 te Barcelona n. San Feliu. SLEEPVAART Argus 25 v. Vlissingen n. Duinkerken. Barentsz Zee 25 160 m. w.n.w. Conakry (best.). Clyde 25 300 m. n n.o. Cristobal n. Japan. Elbe 25 v. Suez n. Calcutta. Hudson 22 te Port Said n. Perzische Golf. Loire 22 te Monrovia. Maas 25 350 m. w.z.w. v. Casablanca n. Conakry Noordzee 25 80 m. n.w. Martinique n. Cardiff. Oceaan 24 te Houston. Rode Zee 25 700 m. o.n.o Aden n. Conakry. Schelde 25 te Ras Al Khafji. Simson 25 te IJmuiden. Tasmanzee 25 250 m. z.w. Agadlr n. Lomee. Thames 25 2200 m. o. Honolulu n. Hongkong. Tvne 25 180 m. o. Funchal n. Buenos Aires. Witte Zee 25 360 m. o.n.o. Salvador (Brazilië) naar Hamburg. Zwarte Zee 25 v. Southampton n. Trinidad. Oplopend na lagere opening De stemming viel gistermiddag toch niet tegen. De handel was doorelkaar tamelijk levendig, doordat er op lagere prijzen steun in de markt kwam door aankopen voor buitenlandse rekening. Philips en Unilever waren lager, doch Kon. Olie hoger. Onder leiding van aankopen voor Zwitserse re kening lagen de koersen bij de opening van de officiële beurs belangrijk boven de laagste koersen van de morgenuren. Dit verhinderde echter niet, dat ten opzichte van de vorige slotkoersen er toch kleine verliezen geïncasseerd moesten worden. Scheepvaartwaarden na een iets lagere opening vrijwel op het slotniveau van gis teren met minimale affaire. Delimij opende in de cultuursector een gulden lager op 174. doch later werd 176,50 betaald. H.V.A. fractionee] hoger. Amsterdam Rub ber een weinig lager. De staatsfondsen gaven een licht herstel te zien. In de lokale sector kregen aandelen Demka een 10 punten hogere biedkoers op 305. VERHANDELDE FONDSEN 25 april 26 april Totaal 442 458 Hoger 17' (39.4%) 156 (34.1%) Lager 165 (37.3%) 192(41.9%) Gelijk 103 (23.3%) 110(24.0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U469—472 Kon. Olie150—151 Philips 927—934 gl Unilever 825834 Hoogovens 668674 Claims A. K. U. 472 150.80 933 833 674 128.50—130 gl f 129.— VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U 474—476 476% Kon. Olie f 151.30151 60 ƒ151.50 937—940 g] 941 827—833 exdiv. 835 Hoogovens 677—682 682 Claims A.K.U. f 130—131 131.— DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. Internationals vast De Amerikaanse belangstelling voor de internationale aandelen was vandaag teruggekeerd. Op het verlaagde niveau van gisteren begon zich reeds enige vraag van die zijde te ontwikkelen. In Wall Street kwamen de Nederlandse fondsen alle op hoger niveau. Gisteravond werden daar door de overdag geleden verliezen inge haald. Tijdens de voorbeurs liep het koers- peil verder op en was de stemming zeer vast, en vanmiddag bij opening bleef het verhoogde niveau goed gehandhaafd. De Europese beurzen toonden weinig interesse. Londen was lusteloos geopend en West- Duitsland was verdeeld. Unilever verhan deld ex slot div. 1959 13 percent, boekte op 834 24 p. hoger. Kon. Olie, gesteund door het jaarverslag, ca 1,20 hoger, waar bij het 0.50 boven pari bleef. Philips steeg 14 p. en A.K.U. 16 p. Claims bleven onver anderd op 127,50, vanmorgen werd nog 131 gedaan. Hoogovens 10 a 11 p. hoger. Scheepvaartwaarden lagen geheel verlaten en werden prijshoudend geadviseerd. Bij de cultuuraandelen ging begin-beurs nog weinig om. Staatsfondsen onveranderd. Vorige slotkoerr- Advieskoen heden 13.451 Amsterd. Bank 139 339 Ned. Handel Mij 261 261 Rotterd. Bank 2841 284% Tv/entsche Bank 262 261 A.K.U 469% 475 Albert Heijn 390 390 Amstel Bier 413 412 Billiton Mij. II 351 351 546 548 Bührmann Papier 478 477 175.80 176.— 4 Dordtsche Olie 704 710 Fokker 400 395 Heineken's 530% 532 Hoogenbosch Sch. 254% 252 669% 680 H.V.A 168 168 438 436 480 482 K.L.M 110. 112. Kon. Ned. Zout 722 725 Kon. Olie 150.20 151.20 Muller Nat. Bezit 449 450 Nederl Ford 429 426 Ned. Gist- en Sp 318 320 Ned. Kabelfabr. 480 485 Philips Gem. Bez. 926% 943 Philips Pref. 279 280 A'dam Rubber 111 112 Sikkens Groep 640 640 Stokvis R.S. 231 292 Thomassen Dr 720 725 Unilever 823 835% 4 Van Berkel's Pat. 290 290 Van Gelder Pap 271 268 Van der Heem 233 231 Ver. Maohinefabr 211 212 Wessanen 267% 267 Wilton Feijenoord 188'/? 188 7"'"i "lberg-Org 595 597 rnterunle 193.— 194. 214.— 215. Unitas 499 499. Ver. Bezit v. 1894 11750 117.50 H.A.L 136 135 K.N.S M 177% 177% N. Scheepv. Unie 14? 141 Ommeren v 245 244% Stoomv Mij Ned 156 V, 156% Anaconda 527% 52% Kennecott Copper 76'/, 79% Aluminium Ltd 30% 30% Bethlehem Steel 43% 44 U.S. Steel 761/ 77 Republic Steel 59% 59% American Motors 28% 29% Genera] Motors.. 44% 45% Cities Serv'ce 42% 42% Shell Oil 67% 65% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank! New York lusteloos prijshoudend doch Stier voor Franco Een Nederlandse economische missie die enige tijd in Spanje is geweest heeft aan generaa. Franco een stamboekstier - met een waarde van 15.000 geschonken. De Nederlandse ambassa deur te Madrid W. Cnoop Koopmaris heeft hei Spaanse staatshoofd gisteren het. gewichtig ge schenk overgedragen. Bij een middelmatig actieve handel waarin slechts kleine koersfluctuaties ont stonden. hebben zich selectieve tendenzer ontwikkeld, die de groepen onberoerd lie ten. Begin-beurs zette de daling van giste ren zich voort, maar enkele speciale aan delen zoals Universal Match, dat op goede dividendverwachtingen 4 dollar op liep boekten toch koerswinsten. Het beursvolume was 2.940.000 aandelen. Van de 1223 fondsen die verhandeld werden sloten er 544 hoger en 415 lager. Het indu striegemiddelde kwam van 611,12 op 610,92. dat van spoorwegen van 141,09 op 141 en dat van openbare nutsbedrijven van 89,05 op 89,19. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15