Tal won zeventiende partij Nederland kan uitgeschakeld geacht worden voor finale FIA zwicht niet voor Britten Nieder stootte kogel verder dan twintig meter Geselecteerde ruiters naar Nice Europese „elite-lijst" Nederlandse dravers naar Engeland Dames versloegen België in bridge-„01ympiade" Elliott voorlopig niet naar Europa WOENSDAG 27 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Taak van wereldkampioen is nu vrij hopeloos geworden Nationaal kampioenschap hoofklasse driebanden v Nu is er... hèt middel tegen afwashanden Fortuna versloeg Duitsers Record in Engelse pool Nieuwe bepalingen voor formule-1 wagens gaan op 1 januari 1961 in Japans fabrieksteam in de TT-races bij Assen - Toernooi om kampioen schap van Haarlem Titelstrijd tennisleraren in Hilversum Duitse belangstelling voor Nederlands korfbal Selectiewedstrijden van Haarlemse korfballers Internationaal toernooi Maar deze prestatie telde niet... Opening van Nederlandse baanseizoen I960 Fanny Blankers en Moerman leiden atletiek- ploeg De zeventiende partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen Botwinnik en Tal is geëindigd met een overwinning van Tal. Botwinnik. die met zwart speelde, capituleerde bij de 41ste zet. De stand is nu 10-7 in het voordeel van uitdager Tal. De achttiende partij wordt donderdag in Moskou gespeeld. De strijd is na de vijfde overwinning van Tal vrijwel beslist, want met drie punten voorsprong bij nog zeven te spelen partijen is de taak van Botwinnik ronduit hopeloos geworden. De jeugd breekt baan. Nieuwe ideeën doen opgeld. Vol fantasie en onderne- Schaken mingslust. Met Tal kan men nu op het schaakboord rock and roll gaan uitvoe ren en de generatie van het gepolijste positiespel en nauwgezette strategie zal mee moeten doen wil zij niet door te veel aan stijl aan dynamiek inboeten. Botwinnik was in deze partij niet te her kennen. Zijn spel was passief en onzeker. Veel te gauw liet hij het initiatief aan zijn uitdager over en dat is te gevaarlijk. Kort na de opening, een Caro-Kann, trok ken de pionnen van Tal tegen de zwarte koning, die naar de damevleugel had ge- rocheerd, op. Zet voor zet werd de druk op de stelling van de wereldkampioen ver groot. Met de moeilijkheden geraakte Bot winnik in hevige tijdnood. Tal was echt in zijn element. Steeds weer nieuwe drei gingen lancerend wist hij ten slotte de ver dediging volkomen te ontwrichten. Met een fraai torenoffer, dat Botwinnik niet mocht nemen, besloot hij op de 40ste zet zijn in schitterende aanvalsstijl gespeelde par tij. Nadat de tijdcontrole verstreken was gaf Botwinnik de partij op waarna Tal met een langdurige ovatie voor zijn schitte rend spel beloond werd. Tal: wit: Botwinnik: zwart. Caro Kann. 1. e2-e4 c7-c6, 2. d2-d4 d7-d5, 3. Pbl-c3 d5xe4, 4. Pc3xe4 Lc8-f5, 5. Pe4-g3 Lf5-g6, 6. Lfl-c4 e7-e6. 7. Pgl-e2 Pg8-f6. Ziet af van 7. Ld6, 8. h4 h6, 9. Pf4 Lf4x uit de 15de partij, waarna Botwinnik een moeilijk spel hield. 8. Pe2-f4 Laat de jacht beginnende met 8. h4 h6 9. Pf4 uit de vorige ontmoetingen met deze variant na en stuurt op ruil van Lg6 aan. zijnde het beste emplooi voor het paard op f4. 8 Lf8-d6, 9. Pf4xg6 h7xg6, 10. Lcl- g5 Pb8-d7, 11. 0-0 Bekommert zich niet om zo iets als de Paardesport Na een intensieve trainingsperiode van enkele maanden in de koninklijke stallen in Den Haag, op de renbaan Duindigt in Wassenaar (galop) en op het terrein van de Zuidhollandse Jachtvereniging in Den Haag (springen), komen de geselecteerde ruiters Harry Wouters van den Oudenweyer (Eist), Bertie Uytendaal (Breda) en Tjeerd Velstra (Marssum) nu voor de eerste keer van dit jaar in de ring en wel op het CHIO in Nice van 30 april tot. en met 8 mei. De Amsterdamse springruiter Ben Arts, die ook tot de Olympische trainingsploeg behoort, maakt de reis niet mee. Een spier- verrekking dwingt hem momenteel geruime tijd rust te houden. Chef d'equipe is ma joor W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Ook de trainer luitenant-kolonel Geza von Hazslinszky gaat naar Nice. Of de centrale training zal worden voortgezet en op welke wijze, hangt af van de prestaties, die de ruiters in Nice verrichten. Dit CHIO zal dan ook zowel voor ruiters als voor paar den Hubertus, Hanko, Source Bleue, To- rette, Ferner, Charmante en The Honest Man zijn per trein onderweg een kracht proef worden. De Europese elite-lijst, die in 1920 ont stond toen de 7-jarige Duitse schimmelruin Karneval als eerste draver in Europa een gemiddelde kilometer-tijd toonde van min der dan 1 min. 20 sec., bevat thans niet minder dan 514 namen van in Europa ge fokte paarden en 112 uit Amerika inge voerde dravers. Van dit aantal leverden Italië en Frankrijk het leeuwendeel, resp. 178 en 134. Als men in aanmerking neemt, dat ons land een totalisatorloze periode heeft ge kend van dertig jaar, dan is de zesde plaats met 12 paarden op deze ranglijst wel een bijzonder eervolle. De 12 Nederlandse paarden, die op deze lijst prijken, zijn: Mac Kinley (ree. 1.17.3), Sorento (1.18.2), Olga Pluto (1.18.3), Theo Messidor (1.18.4). Notekraker S (1.18.5), Qui Hollandia G (1.19.1), Norbert N (1.19.2), Tommy Mars (1.19.2), Seigneur Bascom (1.19.2), Peterhof (1.19.3), Over Again (1.19.6) en O Marijke (1.20). Hoewel Engeland een wereldvermaarde fokkerij van volbloeds heeft en de rensport één der populairste takken van sport is, zijn de draverijen' in dat land nimmer van enige betekenis geweest. Slechts in enkele plaatsen worden draverijen gehouden, doch daar het voor dit geringe aantal koersen niet de moeite waard is een fokkerij op te bouwen, worden de dravers in het buiten land aangekocht. Evenals enige jaren geleden hebben de Engelsen hiervoor nu weer het oog laten vallen op de Nederlandse hardravers, met als gevolg dat de bekende paarden Raleigh Harvester (ree. 1.21.9), Quick Magowan S (1.25.3), Rudi Trothan (1.23.9) en Royal Heny (.1.24.9) deze week definitief naar Engeland zijn uitgevoerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er in de naaste toekomst nog meerdere dravers naar dit land zullen worden ge- expoi'teerd. open h-lijn en stuurt aan op een scherpe strijd. 11Dd8-a5. Ook Botwinnik stuurt aan op een spits duel, anders had hij op de 10de zet deze uitval wel gedaan, waarna wit niet. anders zou zijn overgebleven dan 11. Dd2, met dameruil tot gevolg. 12. f2-f4 0-0-0. Beide partijen hebben hun zin. Het wordt een duel op het scherp van de snede. Botwinnik omdat hij moet, gezien zijn achterstand. Tal omdat hij zich in dit soort stellingen het prettigst voelt. Opvallend was, dat Botwinnik wat het eerste deel van de partij betrof zich in de huid van zijn tegenstander scheen te hebben gesto ken, want hij verbruikte niet meer bedenk tijd dan deze. 13. a2-a3 Hijst het sein voor een pionnenstorm tegen de zwarte koning. 13Daö-c7, 14. b2-b4 Pd7-b6. Deze zet kwam min of meer als een ver rassing. De verwachting der aanwezige grootmeesters waaronder Bronstein, Gel- Ier en Kotov was, dat Botwinnik met 14. Th3 dreigend 15. Tdh8 en eventueel 16. Pd5 zou hebben voortgezet om tot tegenaanval over te gaan. Zoals het nu gaat, lopen de witte pionnen wel erg hard. 15. Lc4-e2 Ld6-e7, 16. Ddl-d3 Pf6-d5, 17. Lg5xe7 Dc7xe7, 18. c2-c4 Pd5-f6, 19. Tal- bl Tal wil al te snel. Met zijn volgende zet roept Botwinnik hem even tot de orde en maakt duidelijk, dat hij niet zomaar onder Tal de voet gelopen kan worden. 19De7-d7, 20. Tbl-dl Dekken met de andere toren zou pion f4 zwak maken. 20. Kc8-b8. Bepaalt zich voorlopig tot de verdedi ging. Er is ook weinig anders. 21. Dd3-b3 Dd7-c7. 22. a3-a4 Th8-h4, 23. a4-a5 Pb6-c8, 24. Db3-e3 Pc8-e7, 25. De3-e5 Wit biedt heus geen dameruil aan. want hét is duidelijk dat zWarf nooit op e5 mag nemen. 2 5Th4-h8. Inderdaad op de h-lijn valt weinig uit te richten. De zet is echter eveneens het be wijs dat de strateeg Botwinnik zonder een vast omlijnd plan speelt en het initiatief geheel aan zijn tegenstander heeft moeten laten. 26. b4'-b5 Maakt begin met het afbreken van de pionnenwacht voor de zwarte koning. 2 6c6xb5, 27. De5xb5 a7-a6, 28. Db5- b2 Td8-d7. Nemen op a5 zou nog meer lijnen tér be storming openen. 29. Tal enz. 29. c4-cö Dreigt 30. La6x 29Kb8-a8, 30 Le2-f3 Pe7-c6, 31. Lf3xc6 Ruilt zonder omwegen zijn mooie aan- valsloper. Het paard was echter een te sterk stuk in de verdediging. 31Dc7xc6, 32. Tfl-f3 Dc6-a4, 33. Tf3-d3 Wit moet de aanval omzichtig voeren, daar pion d4 niet geofferd kan worden en een zorgenkind blijft. 33. Th8-c8, 34. Tdl-bl Da4xa5. Op c5 mag zwart niet. nemen, omdat Td7 met een functie op b7 is belast. Ook 34 Pd5 krijgt een vraagteken wegens 35. Tb3 en de triplering op de b-lijn is dodelijk. Goede verdediging is dan ook ver te zoe ken. 35. Td3-b3 Da5-c7, 36. Db2-a3 Ka8-a7. Wit dreigde op b7 in te slaan. 37. Tb3-b6 Dc7xf4. Betere verdediging bood 37. Pd5. Nu krijgt wit gelegenheid tot een snelle be slissing. Botwinnik was hier in hevige tijd nood. 38. Pg3-e2 Df4-e4. Lijkt of zwart het nog houdt. 39. Da3-b3 Buitengewoon fraai. Plotseling is zwart na deze stille zet zonder verdediging. 3 9De4-d5. Er is niet beter. Tegen het nu volgende torenoffer van wit is niets bestand en op 39. Ted8 beslist 40. c6 enz. 40. Tb6xa6+ Een waardige bekroning van een fraai doorgevoerde aanval. Wie zo met een wereldkampioen kan omspringen dient dit zelf te worden. 4 0Ka7-b8. Of 40. ba6x, 41. Db6+, Ka8, 42. Da6x 41. Db3-a4 Zwart gaf het op. Hij loopt mat. Biljarten Uil de voorwedstrijden hebben de vol gende acht biljarters zich geplaatst voor de finale van het kampioenschap van Ne derland hoofdklasse driebanden, die van 12 tot en met 15 mei in Den Haag wordt ge speeld: W. van Braam (Amsterdam), J. E. van Essen (Den Dolder), J. van der Linden (Heemstede), G. Louwers (Best), H. Metz (Den Haag), C. Moret (Eindhoven), G. Pe ters (Arnhem en Ph. J. Schmidt (Amster dam). Twee spelers kwamen in de voorwed strijden boven de grens van 0.650 en pro moveerden naar de ereklasse: A. Krièllaars (Breda) en J. Doggen (Heerlen). Advertentie Uitsluitend verkrijgbar bi] H.H. Apothekers, Drogisten, Kappers en de Spcciaalbranche Voetbal In een wedstrijd voor het toernooi „Lan den zonder grenzen" heeft Fortuna in Ge leen voor 4.000 toeschouwers een 42 zege behaald op Alemannia uit Aken. Bij de rust was de stand 40. De doelpunten wer den gescoord door Appel, Wilkes, Beenen en Kohn. Voor Alemannia scoorden Rosz- bach en Burion. Vooral in de eerste helft werd vaak bijzonder goed gespeeld. Stanley Wilson, een 40-jarige meubel maker in Huil, heeft in een Engelse voet balpool voor een inzet van een penny (vier cent) een prijs van ruim een mil joen gulden gewonnen. Het zou de grootste prijs zijn die ooit op een zo kleine inzet is gewonnen. De inzet van grotere prijzen, die in het verleden zijn gewonnen, was altijd tenminste twee penny. Wilsons eerste reactie bij het vernemen van het heugelijke nieuws was „met vrouw en kinderen ga ik nu een lange vakantie nemen in een zonnig klimaat". Onder groot enthousiasme van de Ne derlandse kolonie hebben de Nederlandse dames gisteren in Turijn van België, in de opstelling Westerveld-Browcrs met Thor- becke-Blitzblum, gewonnen. Nederland speelde een fikse partij en won aldus met 4-0. Gisteravond moest het Nederlandse da mesteam een halve wedstrijd spelen tegen Frankrijk, doch er werd een 37-17 achter stand geboekt. Het spel in deze wedstrijd werd oorspronkelijk vertroebeld doordat de Nederlandse speelsters geen beschre ven biedsysteem b\j zich hadden en de Francaises weigerden zonder dat te spelen. Aan de tafel werd toen een biedsysteem opgeschreven en kon de match beginnen. Naderhand verbeterde de atmosfeer enigszins. De Nederlandse heren verloren dinsdag middag van Zweden I, een fantasieloos team dat echter minder fouten maakte dan onze spelers die steeds jongleerden op de rand van het onmogelijke. Het lijkt vaak of normaal bridge voor onze heren niet meer mogelijk is en dat men het in het briljante wil zoeken. Dat kost natuur lijk vele punten. In de avondzitting speelde ons heren team tegen Denemarken, dat tot nu toe vrij goede prestaties in dit toernooi had geleverd, doch dat voor normale sterke Nederlandse teams bepaald niet onver slaanbaar zóu zijn. Het werd echter een tranendal, want in de open kamer speel den onze Nederlandse spelers ver beneden hun normale vorm. Gelukkig wisten aan de andere tafel de Nederlandse spelers Lengyel-Kramer de voordelen der Denen wat teniet te doen, zodat de achterstand in de pauze slechts vijf matchpunten be droeg. De gang van zaken is zo dat Nederland wel uitgeschakeld geacht kan worden. Het zal hoofdzakelijk aangewezen zijn op het spelen in de finale van de teams die in Ondanks hardnekkig verzet van de zijde van de Britse constructeurs, handel en oliemaatschappijen, heeft de sportcommis- sie van de Internationale Automobielsport Federatie (FIA) na een tweedaagse ver gadering in Lausanne besloten de nieuwe bepalingen voor de formule-1 wagens le handhaven en te laten ingaan op 1 ja nuari 1961. De wedstrijden voor de com petitie om het wereldkampioenschap cou reurs worden volgend jaar dus onder de ze nieuwe bepalingen, die o.m. de cylin- der-inhoud limiteren van 1300 cc tot 1500 cc. verreden. De Britten hadden als eis gesteld dat de oude formule, met een limiet van 2500 cc. ongewijzigd zou blijven, maar op dit ultimatum is de sportcommissie dus niet ingegaan. Mogelijk evenwel zullen de nieuwe be palingen nog op twee punten worden ge wijzigd, namelijk een verlaging van het minimum-gewicht der wagens van 500 tot 450 kg en ten aanzien van de brandstof (gewone handelsbranastof in plaats van benzine met een hoog actaangetal). De eventuele verlaging van het minimum-ge wicht tot 450 kg, waarvan de Italianen en Duitsers voorstanders zijn en de Britten principiële tegenstanders (zij willen niet reglementair vastleggen), is afhankelijk van de constructeurs. Dezen moeten zich namelijk voor 19 mei allen akkoord ver klaren met een minimum-gewicht van 450 kg. anders wordt de limiet 500 kg. Ten aanzien van de nieuwe zogenaamde „intercontinentale formule" voor wagens met een cylinder-inhoud van 2500 cc of 3000 cc ingesteld op aandrang van Engeland, Italië en de Verenigde Staten heeft de sportcommissie geadviseerd daar voor de oude formule - 1 te gebruiken. De drie betrokken landen hebben tot 1 ju li de tijd om het eens teworden over de limiet (2,5 liter of 3,5 liter). Er komt voor deze klassen geen officieel kam pioenschap. wel zal de FIA eventueel een trofee beschikbaar stellen voor de beste rijder en voor de besté constructeur. De Britten zijn daarmee echter allerminst te vreden Het ï-eglement voor de zogenaamde M otorsport Zaterdag 25 juni zullen de TT-races van Assen officieel bekend als de „Grote Prys van Nederland der KNMV" voor de dertigste maal op het circuit van Drente bij Assen worden gehouden. Voor de eer ste maal zal er een officieel Japans Hon- da-fabrieksteam aan deelnemen. De Japanners zullen uitkomen in de 125 cc en de 250 cc klassen, met als rijders Giichi Suzuki (tevens leider), Naomi Taniguchi, Teisuke Tanaka, Sadao Shima- zaki en Gen Kitano. Dit team zal eveneens starten in de Engelse TT op het eiland Man en in de Grote Prijs van België. Een andere Japanse ploeg zal starten in de overige grand prix. Suzuki en Taniguchi hebben het vorige jaar reeds op Man gereden en zij hebben toen in de 125 cc klasse de TT-teamprijs voor de Honda gewonnen. Tanaka was in 1959 reserve en eindigde als achtste. Voor de races in Assen heeft verder ook MV-Augusta al bericht gezonden in alle klassen te zullen uitkomen. Een enorm aantal rijders, vooral uit Nieuw-Zeeland en Australië, heeft voorts verzocht als privé-renners aan de Grote Prijs van Nederland te mogen deelnemen. VOETBAL. Joegoslavië heeft zich dank zij een beter doelgemiddelde dan Tsrael geplaatst voor de eindronden van het Olympisch voetbaltoernooi. De Joego- slaven wonnen zondag namelijk in Athene met 5-0 van de ploeg van Griekenland. „skelters" wordt ongeveer gelijk aan het betreffende Nederlandse reglement. Tijdens de tweedaagse vergadering is ook het probleem ten aanzien van het Europees Rally-kampioenschap opgelost De moeilijkheid was dat bij de wedstrijd Luik-Rome-Luik geen algemeen klasse ment was opgemaakt, maar men is er toch uit gekomen en het resultaat was dat de Fransman Coltelloni en de Zweed Carls- son beiden mei 52 punten eindigden. De titel ging naar de Fransman, omdat deze zowel in de algemene klassementen als in de klasse-klassementen meer eerste prij zen had behaald. De bepalingen ten aanzien van de voor ruiten van de open sportwagens blijven ongewijzigd. De sportcommissie heeft dus. de bezwaren van de coureurs, die van me ning waren dat de gevarenfactor bij de races onnodig werd vergroot, verworpen. Stirling Moss, tenslotte, kan normaal aan wedstrijden deelnemen. Hij heeft een Amerikaans rijbewijs en ook een Ameri kaanse startlicentie. De sportcommissie van de FIA staat op het standpunt dat daarmee aan alle formele bepalingen is voldaan. Uiteraard zal Moss, door de ge rechtelijke uitspraak, in Engeland niet voor wedstrijden op de openbare weg kun nen starten. Mogelijk ook niet in Frank rijk, maar het is niet duidelijk of de Fran se wet een rijbewijs van het eigen land (i.e. voor Moss: Engeland) vereist, dan wel ook rijvaardigheidsbewijzen van ande re landen erkent. Basketbal Het pla'n van het Haarlemse basketbal- bestuur om dit jaar aan het eind van de competitie weer een toernooi om het kam pioenschap van Haarlem te houden, is tot nu toe nog niet erg geslaagd. Donderdag j.I. speelde Flamingo's tegen de Typhoons- reserves en deze onvriendelijke match werd door de hoofdklassers ruim gewon nen (91-39), terwül slechts twee Typhoons- spelers het einde haalden. ZBVS kreeg een junioren-ploeg van White Stars tegenover zich en aangezien de reglementen dit niet toestaan, werd de wedstrijd gestaakt en reglementair door ZBVS met 2-0 gewon nen. Onbegrijpelijk is het dan ook dat giste ren ook SC Haarlem met haar junioren team verscheen om tegen Antilopen te spelen. Ook nu een „papieren" zege voor de hoofdklasser. HOC was de enige eerste klasser, die eervol verloor, want na span nende strijd werd met slechts 64-58 van Typhoons verloren. De overige uitslagen luiden: Donderdag 21 april: dames: Rapiditas 2— HOC 3 12-16; HOC 4—Exercitia 19-33. Heren: ZBVS 2—White Stars 2 39-26; Exercitia—SC Haarlem 3 49-20; SC Haar lem 2—HOC 3 21-29. Donderdag worden de halve finales voor het kampioenschap heren van Haarlem gespeeld en nu is felle strijd te verwach ten, want Flamingo's en ZBVS ontmoeten elkaar, evenals Antilopen en Typhoons. Ook de dames spelen om het kampioen schap. De halve finales hiervoor zijn: HOC —Antilopen en White StarsSC Haarlem. Vrijdag wordt de basketbalcompetitie af gesloten met de finales. Het programma luidt: Donderdag '28 april, dames: Om kam pioenschap van Haarlem: HOCAntilopen (20 uur); White StarsSC Haarlem (21.15 uur). Heren: Om kampioenschap van Haar lem: Flamingo's—ZBVS (20 uur); Antilo pen—Typhoons (21.15 uur). Competitie: ExercitiaSC Haarlem 4; RapiditasHOC 3. Vrijdag 29 april, dames: Finale om kam pioenschap van Haarlem (20 uur). Heren: Finale om kampioenschap van Haarlem (21.15 uur). Competitie: HOC 2SC Haarlem 3, ExercitiaAurora, Typhoons 4SC Haar lem 2, Antilopen 3Typhoons 3. de voorronden als nummer 3, 4 of 5 ge klasseerd stonden en zelfs dit is op het ogenblik niet eens helemaal zeker. In af deling 1 is het Italië, dat steeds maar doorgaat met grote overwinningen, in af deling II is Frankrijk volkomen ongenaak baar en zijn India, de Verenigde Staten II, Denemarken en zelfs nog de Libanon kanshebbers voor een finaleplaats. De be langstelling is nu zo groot dat zelfs uit India naar de toernooizaal werd opgebeld om de uitslag van een bepaalde wedstrijd te vragen. In de afdeling III doet Engeland het voortreffelijk en de Engelsen zijn wel ze ker van hun finaleplaats. De keren dat men hen ziet spelen voor het bridgerama (demonstratietableau) krijgt men een goede indruk van hun indrukwekkende prestaties. Zeker zullen zij het de Italia nen in de finale lastig maken. De tweede kandidaat voor een finaleplaats in deze afdeling is nog niet bekend. Het gaat tus sen de V.S.III, IJsland, Finland en zelfs nog Brazilië. Een verrassing was dat gisteravond de Engelse spelers in de wedstrijd tegen Oos tenrijk na 20 spellen een achterstand van 36-35 hadden. Deze wedstrijd wordt van avond voortgezet. T ennis Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging voor Tennisleraren heeft besloten de nationale kampioenschappen 1960 te houden op de banen van het gemeentelijk sportpark in Hilversum en wel van 14 t.m. 17 juli. De VNT heeft verder contact opgenomen met de Duitse zusterorganisatie VDT om nog dit jaar te komen tot een jaarlijkse landenwedstrijd voor tennisleraren van Nederland en Duitsland. De eerste van deze ontmoetingen zou in Duitsland moe ten plaats vinden. Verder werd besloten om de tennisleraren Dekkers en Parlevliet af te vaardigen naar de internationale kampioenschappen van Duitsland voor tennisleraren, die van 4 t.m. 6 juni in Bad Ems worden gehouden. NAGEKOMEN TENNISUITSLAGEN Aansluitend op de tennisresultaten die wij maandag publiceerden geven wij de uitslagen van de teams ingedeeld bij de Haarlemse ploegen. Wij zullen zo mogelijk op woensdag regelmatig de nagekomen uitslagen publiceren. Overgangsklasse A: DDV 3—Thor RW 4 9—0, Park Marlot—Leimonias 2 3—6. Overgangsklasse B: Ready '28—Het Spieghel 2 44, de Aemstelspelers 2LTV Zaandam 35. Tweede klasse: Kennemerland 2Am- teno 6—2, Shell—Groen Wit 2 5—3, VVGA 2—Shell 2 2—6, Festina 3—Dash 4 2—6, Park Marlot 3Noordwijk 2 80. Derde klasse west: DEM—Inside 6 2—6, Inside 4TC Beverwijk 62, TC Bakkum —Inside 5 71, Twentsche BankDonald Duck 3— Vierde klasse west: ExcelsiorForesca'- te 0—8, Sobrj 3—Leidse Hout 3"T-^6. Wfh- holmus—Roomburg 3 35. Vijfde klasse: Leidse Studenten 8Uni cum 5 62, Leidse Studen 7Excelsior 3 62, de Leidse Hout 4Leidse Studenten 6 62, Forescate 3TC Voorhout 53 en Donald Duck 4—APGS 3 8—0. Korfbal Van de zijde van de Duitse autoritei ten op het gebied van de lichamelijke op voeding, zo deelt het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Korfbal Bond ons mee, wordt steeds meer belangstelling ge toond voor het Nederlandse korfbal. Tij dens het afgelopen weekeinde heeft een delegatie van de Duitse Hochschule für Leibesübungen uit Keulen bestaande uit de rector prof. dr. Karl Diem. mevr. Diem, de con-rector dr. Werner Koerps, mevr. Koerps en mevr. Weyerke, een be zoek gebracht aan Rotterdam voor het voe ren van besnrekingen over de invoering van een korfbalcursus aan bovengenoem de school. Men heeft bovendien een wed strijd gadegeslagen tussen Het Zuiden en DEETOS, en een trainingsles gevolgd. Een en ander werd zeer gewaardeerd en met veel belangstelling gevolgd. Over eengekomen is ten slotte dat door de KNKB korfbaltrainers, die de bevoegd heid M.O. gymnastiek bezitten, naar Keu len zullen worden gezonden voor het ge ven van theoretisch en praktisch korfbal onderricht aan de daarvoor in aanmer king komende docenten en studenten van genoemde hogeschool. Een voorlopig Haarlems twaalftal speelt zondag van kwart over twee tot vier uur op het Aurora- terrein tegen Aurora. Het voorlopig Haarlems twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: dames: B. v. Hessen. R. Levenaar (bei den Watervliet): heren: D. v. Ladesteyn (Water vliet), W. Jansma (Animo Ready). Midden: dames: A. Kaart, Ti'. Biesbroek; heren: T. Kaart. J Souverein. allen Haarlem. Verdediging: dames: J. Poelgeest, H. Lind; heren: D. Ausma. P. Hooft, allen Oosterkwartier. Voorts speelt de K.N.K.B.-jeugd om half elf op het Watervlict-terrein tegen Watervliet 2. De samenstelling van het voorlopige jeugd-twaalftal luidt als volgt: Aanval: dames: I. v. d. Waals (O'kwartier). C. de Graaf (N. Flora): heren: A. Blauw (N. Flora), J. v. Ladesteyn (Watervliet). Midden: dames: C. Nagtegaal (Aurora), T. v. d. Velden (Haarlem): heren: A. Ausma, J. v. Beek (beiden Sport Vereent). Verdediging: dames: E. Schipper. L. Jansen (beiden Haarlem); heren: R. v. Eyk (Haarlem), F. Ausma (Animo Ready). Zondag 1 mei wordt om 11 uur op het Aurora- terrein een selectiewedstrijd van twee H.K.B.- twaalftallen gespeeld. De opstelling luidt als volgt: Twaalftal A: Aanval: dames: M. Egmond. H. Diederich- Ausma: heren: H. Otte, J. Schinkel, allen Sport Vereent. Midden: dames: R. Spaar, T. Blauw-Ausma (beiden Animo Ready); heren: W. v. d. Belt (Animo Ready), R. de Jong (Haarlem). Verdediging: dames: L. v. Dijk, T. Naastepad; heren: J. Schinkel, F. Martens, allen Haarlem. Twaalftal B: Aanval: dames: M. v. Daalcn (Zandvoort). J. Busé (Aurora): heren: R. Deen (Aurora), H. Stij- ger (Haarlem). Midden: dames: L. Scholte. W. J. Paauw: he ren: K. v. d. Eykhof. G Böke, allen Nw. Flora. Verdediging: dames: R. v. Iperen, P. Sikking; heren: R. Meegdes. T. Hogenes. allen Oosthoek. Volleybal In Amsterdam wordt zondag 1 mei een groot internationaal volleybal-toernooi' ge houden. Zowel bij de dames als bij" de heren zullen 20 ploegen deelnemen. Hier onder zijn bij de dames; Tourcoing Sport (Frankrijk). Brabo (België) en Boemerang (Ned.) en bij de heren: La Forestoise (Bel gië), Brabo (België), DES, Reva, Mavoc, SOS en Libanon '50 (alle Ned.). In plaats van in Mount San Antonio te gen zijn rivalen uit te komen, nam we reldrecordhouder Bill Nieder geheel alleen deel aan de Kansas Relays in Lawrence waar hij tot een stoot van 19.46 meter kwam. Maar bij het insloten, vóór de ei genlijke wedstrijd liet hij de fantastische prestatie van 20.14 meter, 15 centimeter verder dan het wereldrecord. Deze ver richting kan uiteraard niet officieel erkend worden. - Jim Weaver won de 100 meter in 10.3 sec, vóór Bill Woodhouse, Orlando Hazley en de pas van een ernstige operatie her stelde Ira Murchison. Er stond een rug- wind van meer dan drie meter per secon de. Charles Tidwell zegevierde in 9.4 sec. op de 100 yards, Jim Baird sprong 7.75 meter ver, Phil Mulkey won de tienkamp met 7.167 punten en Mr. Martin die veer tien dagen terug een ongeldige sprong van 4.82 meter maakte had nu aan slechts 4.55 m genoeg om het polsstokhoogsprin gen op zijn naam te brengen. Het eerste treffen tussen de beste Ame rikaanse kogelstoters in Mount San Anto nio is in een overwinning voor Dave Da- vis geëindigd. Maar er kwam geen we reldrecord uit. de bus. De prestaties ble ven zelfs ver onder de verwachtingen. Al leen Davis kwam met 19.11 m. nog boven de 19 metergrens. Parry O'Brien (18.78 m) en Dallas Long (18.66 m) bleven daar aan merkelijk onder. De weersomstandigheden waren echter bijzonder slecht. Het was erg koud en er woei een harde wind. Wereld- Wielrennen Het Nederlandse baanseizoen 1960 wordt zaterdag 30 april geopend met wedstrijden voor profs en amateurs op de Wageningse wielerbaan. Het betreft een drielanden- ontmoeting, waaraan Nederlandse, Duitse en Belgische renners zullen deelnemen. Voor Nederland komen aan de start Peter Post en Noppie Koch, Duitsland wordt vertegenwoordigd door Paul Vad- dar en Eddy Gieseler en de Belgische deel nemers zijn Leon Proost en Jos Verachtert. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE recordhouder Bill Nieder nam niet aan de wedstrijden deel. Het was de eerste maal dat Olympisch kampioen O'Brien door Davis verslagen werd. Teleurgesteld en verbitterd verliet hij het stadion en weigerde met verslag gevers te praten. Bij dezelfde wedstrijden kwam Harold Connolly met. de slingerkogel tot 68.59 m. een prestatie die slechts negen centimeter onder zijn wereldrecord ligt. Chen Yang, een Chinees van Formosa, won de tien kamp met een totaal van 7.892 punten. Atletiek De Australische mijlloper Herb Elliott, die voor de Olympische Spelen in Rome op een aantal wedstrijden in Europa wil de uitkomen, heeft door een beslissing van de Australische Atletiekunie hiervan moe ten afzien. Het plan van Elliott was om na een tournee door Californië, waar hij op 20 mei loopt in Los Angeles, op 28 mei in Modesto en op 3 juni in Comoton, over te steken naar Europa. De Australische Atletiekunie heeft ech ter bepaald, dat Elliott, die tezamen met zijn trainer, Percy Cerutty op 9 mei naar Amerika vertrekt, op 6 juni naar Austra lië moet terugkeren. Ook had Elliott ge hoopt, te kunnen deelnemen aan de Ame rikaanse kampioenschappen op 24 en 25 juni in Bakersfield, maar dit kan niet door gaan in verband met de amateurbepalin gen, die een atleet, verbieden op een over zeese tournee gedurende meer dan 28 da gen onkostenvergoeding te ontvangen in het land, dat hij bezoekt. De koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft aan het Nederlands Olympisch Comité mevrouw Fanny Blankers-Koen en de heer Jo Moerman voorgesteld als chefs d'équipe van de Nederlandse atle- tiekploeg voor de Olympische Spelen in Rome. Fanny Blankers-Koen, viervoudig Olym pisch kampioene in 1948 in Londen, zal de leiding van de damesploeg op zich nemen, de heer Moerman, secretaris van de na tionale technische commissie van de KNAU, die van de herenploeg.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17